Page 1

Gmina Prusice


Spis treści: 1. O gminie 2. Co warto zobaczyć?

Źródła: Strony internetowe: -www.prusice.pl – oficjalna strona gminy Prusice. -www.wikipedia.pl -www.reporteo.pl -www.dolny-slask.org.pl


O gminie. Chcąc przybliżyć historię miasta i gminy Prusice należy najpierw opisać pokrótce stan tego obszaru na dzień dzisiejszy. Gmina Prusice położona jest w województwie Dolnośląskim w powiecie Trzebnickim. Jest gminą o typie wiejsko-miejskim, a jej powierzchnia wynosi 158,02 km kwadratowe. W 27 sołectwach (i w jednej wsi bez statusu sołectwa) suma ludności wynosi 9195 osób (dane z 30 czerwca 2004).

Na mapie gmina na tle powiatu Trzebnickiego. Z gminą Prusice sąsiadują gminy: Żmigród, Trzebnica, Oborniki Śląskie, Wołów oraz Wińsko.


Co warto zobaczyć ? Ratusz – znajduje się w centrum miasta Prusice, pośrodku rynku. Jego budowa została rozpoczęta w roku 1512 jednakże w latach 1529- 1553 został odbudowany w stylu renesansowym. Przyczyną odbudowy był pożar w 1529 który zniszczył ratusz. Obecny ratusz pochodzi z roku 1931. Z wieży ratusza która mieści się na 39 metrach i do której można dojść pokonując 145 stopni, rozciąga się widok na miasto oraz okolice. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządu.

Na zdjęciu ratusz oraz rynek miasta dawniej i dziś.

Kościół pw. Niepokalanego Serca NPM w Strupinie – Zbudowany w stylu gotyckim. Charakteryzuje go czerwona cegła z której jest w całości wykonany oraz wysokie okna. Pierwsza wzmianka o kościele strupińskim pochodzi z 1376 roku. Obecna budowa pochodzi z lat 1860-1862.


Na pierwszej fotografii kościół dawniej oraz kilka budynków w Strupinie, a na drugiej kościół dzisiaj. Pałac w Brzeźnie – Odbudowany został w 1913 roku. Po II wojnie światowej miał być przeznaczony jako przedszkole dla dzieci. Od 1990 pałac należy do osoby prywatnej. Został odrestaurowany, a w jego wnętrzu znajduje się restauracja. Do pałacu należa również korty tenisowe i pole golfowe. Pałac w Brzeźnie na przestrzeni wieków, oraz park z polem golfowym.


Pałac w Piotrowicach – wzniesiony ok.. 1693r. w stylu barokowym przez właścicieli folwarku Colonnów. Dzisiaj pałac jest w rękach prywatnych, trwają jego konserwacje. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest pałac, park z połowy XIXw. Mauzoleum rodziny von Danckelman z 1850r i spichrz z pierwszej połowy XIX w.

Pałac w Piotrkowicach. Zdjęcie w prawym górnym rogu przedstawia również mauzoleum oraz pomnik przy pałacowy.

Pałac w Ligocie Strupińskiej - Neobarokowy pałac wzniesiony w końcu XIXw. Zbudowany został na planie nieregularnego czworoboku. Dziś pałac jest ruiną. Pałac oraz park pałacowy wpisane są na listę zabytków według Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Gmina Prusice  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you