Issuu on Google+

Gmina Prusice


Spis treści: 1. O gminie 2. Co warto zobaczyć?

Źródła: Strony internetowe: -www.prusice.pl – oficjalna strona gminy Prusice. -www.wikipedia.pl -www.reporteo.pl -www.dolny-slask.org.pl


O gminie. Chcąc przybliżyć historię miasta i gminy Prusice należy najpierw opisać pokrótce stan tego obszaru na dzień dzisiejszy. Gmina Prusice położona jest w województwie Dolnośląskim w powiecie Trzebnickim. Jest gminą o typie wiejsko-miejskim, a jej powierzchnia wynosi 158,02 km kwadratowe. W 27 sołectwach (i w jednej wsi bez statusu sołectwa) suma ludności wynosi 9195 osób (dane z 30 czerwca 2004).

Na mapie gmina na tle powiatu Trzebnickiego. Z gminą Prusice sąsiadują gminy: Żmigród, Trzebnica, Oborniki Śląskie, Wołów oraz Wińsko.


Co warto zobaczyć ? Ratusz – znajduje się w centrum miasta Prusice, pośrodku rynku. Jego budowa została rozpoczęta w roku 1512 jednakże w latach 1529- 1553 został odbudowany w stylu renesansowym. Przyczyną odbudowy był pożar w 1529 który zniszczył ratusz. Obecny ratusz pochodzi z roku 1931. Z wieży ratusza która mieści się na 39 metrach i do której można dojść pokonując 145 stopni, rozciąga się widok na miasto oraz okolice. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządu.

Na zdjęciu ratusz oraz rynek miasta dawniej i dziś.

Kościół pw. Niepokalanego Serca NPM w Strupinie – Zbudowany w stylu gotyckim. Charakteryzuje go czerwona cegła z której jest w całości wykonany oraz wysokie okna. Pierwsza wzmianka o kościele strupińskim pochodzi z 1376 roku. Obecna budowa pochodzi z lat 1860-1862.


Na pierwszej fotografii kościół dawniej oraz kilka budynków w Strupinie, a na drugiej kościół dzisiaj. Pałac w Brzeźnie – Odbudowany został w 1913 roku. Po II wojnie światowej miał być przeznaczony jako przedszkole dla dzieci. Od 1990 pałac należy do osoby prywatnej. Został odrestaurowany, a w jego wnętrzu znajduje się restauracja. Do pałacu należa również korty tenisowe i pole golfowe. Pałac w Brzeźnie na przestrzeni wieków, oraz park z polem golfowym.


Pałac w Piotrowicach – wzniesiony ok.. 1693r. w stylu barokowym przez właścicieli folwarku Colonnów. Dzisiaj pałac jest w rękach prywatnych, trwają jego konserwacje. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest pałac, park z połowy XIXw. Mauzoleum rodziny von Danckelman z 1850r i spichrz z pierwszej połowy XIX w.

Pałac w Piotrkowicach. Zdjęcie w prawym górnym rogu przedstawia również mauzoleum oraz pomnik przy pałacowy.

Pałac w Ligocie Strupińskiej - Neobarokowy pałac wzniesiony w końcu XIXw. Zbudowany został na planie nieregularnego czworoboku. Dziś pałac jest ruiną. Pałac oraz park pałacowy wpisane są na listę zabytków według Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


Gmina Prusice