Veilinghuis Carlo Bonte blijft belangrijke draaischijf voor Chinese kunst

Carlo Bonte is 37 jaar en nam in 2008 het veilinghuis van zijn vader over. Eerder studeerde hij management in Cambridge en Utrecht. Hij deed buitenlandse stage bij Christie’s in London en werkte bij Partridge Fine Art, een gerenommeerde antiekzaak op New Bond Street in London, waar hij advies gaf aan de internationale jetset. Hij verkocht er ooit een kast aan Irina Abramovich. Na vier jaar besloot hij terug naar Brugge te komen waar hij een eerder klein, regionaal veilinghuis in Brugge ombouwde tot een topper. Vorig jaar veilde Bonte ongeveer voor 4 miljoen euro loten en bewijst hiermee dat je niet in Brussel of Antwerpen moet zitten om een succesvol veilinghuis te leiden. NederBelgischMagazine | september 2015

Westerse en Aziatische kunstveiling op 27, 28 en 29 oktober

Hoe Chinezen de weg naar Carlo Bonte vonden

Carlo Bonte profileerde zich meteen als marktleider op het gebied van Aziatische Kunst. Door meteen online aan te bieden en door zijn site in het Chinees te vertalen wat een unicum is voor België. Carlo Bonte werkt daarom ook met Chinees personeel wat de communicatie met China zeker bevordert. Het veilinghuis promoveerde zich in korte tijd als marktleider op gebied van Aziatische kunstvoorwerpen. Dat zorgde voor zo een toestroom aan Chinese klanten dat het VTM-Nieuws langskwam en Terzake een speciale ploeg uitstuurde om al die Chinezen op de kijkdagen én op de veiling aan het werk te zien. De veilingmeester wil nu een stap verder zetten en de Chinezen warm maken om ook Westerse kunst te kopen. Hoe komen wij Belgen aan al die Chinese kunst? Carlo Bonte: “Door historische banden zit hier veel oude Chinese Kunst, onder meer door Belgische priesters (Scheutisten) die in China werkten of ingenieurs van bij ons die de spoorwegen aangelegd hebben in China. Zo is de kunst hier gekomen in de jaren ’60 en ’70 en er pronkten dus heel wat Chinese vazen op diverse vensterbanken. De nieuwe generatie wil die niet meer en stockeert ze op zolder. Maar gezien de prijzen die ze er nu voor kunnen krijgen, doen ze er goed aan ze bij ons binnen te brengen. Vooral een koppel vazen kan aardig wat opbrengen. De laatste tweedaagse veiling in juni heeft maar liefst 1 miljoen euro opgeleverd. In totaal werden 750 loten geveild. Het topstuk waren Chinese siervaasjes. Die werden door een Chinees opgekocht voor 32.500 euro”. Hoe verloopt zo een veiling? Carlo Bonte: “Een veiling betekent veel werk vooraf. Weken van tevoren beginnen wij al potentiële kopers te bellen. Voor elke veiling trek ik tien dagen naar China. Daar bezoek ik collectioneurs. We investeren met gerichte reclamecampagnes in Aziatische kunstmagazines en publicaties voor westerse kunstprofessionals. Onze website is ook vertaald naar het Chinees. Dat zijn allemaal heel serieuze investeringen maar ze lonen. De veiling zelf is een heerlijke mix van spanning, drukte, psychologie en ogenschijnlijke chaos maar er zit wel duidelijk structuur achter. Er kan online geboden worden, er zijn de mensen in de zaal, dat

zijn er gemiddeld een 200-tal, en er zijn vijftien telefoonlijnen ter beschikking om bieders uit België, China, Brazilië,... van dienst te zijn. Het personeel bij ons moet dus Nederlands, Frans en Engels spreken, en liefst nog allemaal tegelijk door elkaar ook. En we hebben ook een Chinese in dienst”. Houden jullie speciale taxatiedagen? Carlo Bonte: “Neen dat doen we niet omdat je bij ons elke ochtend van maandag tot en met vrijdag tussen 9u en 12u je goederen kan laten schatten. Bovendien hebben we een ruime privé-parking. Dat is heel handig om in en uit te laden. Geen parkeerplaats moeten zoeken is iets wat de klanten erg appreciëren. We hebben trouwens heel wat klanten verkopers uit Oost-Vlaanderen, Brussel, Antwerpen, Limburg,… Zelfs heel wat Nederlanders tot uit Groningen. En ook heel wat klanten uit Brugge en Knokke die het veilinghuis al kennen van in de beginjaren toen mijn vader nog aan het roer stond. We zijn gekend voor het veilen van kwalitatieve inboedels. Die burgerveilingen houden we nog maar in mindere mate”. Wat zijn je voltreffers van voorbije veilingen? Carlo Bonte: “Een Paar Chinese paleisvazen, Kangxi, uit 18de eeuw zijn verkocht voor 162.500 euro. Een uitzonderlijk Chinese sculptuur in bloedkoraal is verkocht voor 70.000 euro. Een Chinese bolvaas met drakendecor ook gemerkt Kangxi werd afgehamerd voor 81.250 euro. Eerder hamerden we Ivoor Sint-Joris met de fraag beeld uit Portugal uit 17de eeuw af voor 35.000 euro. Een paar zeldzame Delftse figuren uit de 18de eeuw verlieten de zaal voor 20.650 euro. En we hebben ook een schilderij van Mathurin Moreau die Tunesische marktscène voorstelde, geveild voor 52.500 euro. De laatste tweedaagse veiling in juni heeft maar liefst 1 miljoen euro opgeleverd. In totaal werden 750 loten geveild. Het topstuk waren Chinese siervaasjes. Die werden door een Chinees opgekocht voor 32.500 euro”. Wat is de huidige trend inzake wonen? Carlo Bonte: “Verzamelen is het nieuwe hebben. Het is steeds meer een levensstijl aan het worden. Dat verzamelen en zelfs op een eclectische wijze is erg in momenteel.

NederBelgischMagazine | september 2015

Ensor J., ‘Le Crucifié’, potlood, pastel, aquarel & gouache op papier, 1900, 65x86 cm. Herkomst: aangekocht door de eerste eigenaar bij de kunstenaar

Odevaere J, portret van een dame in de traditionele kledij van de Romagna met op de achtergrond een gezicht op de Villa Medici te Rome, ca 1810, olie op doek, 57 x 81 cm

Niet één stijl maar alles door elkaar combineren dat kan van heel modern design tot een oud meubel. Op die manier kan je een heel bijzonder interieur samenstellen. Wij lokken nu Aziatische klanten naar Brugge met een aanbod van hun eigen kunst die ze terug willen kopen, maar op die manier maken ze ook kennis met onze Europese kunst. Tijdens mijn laatste tiendaagse bezoek aan China lieten mijn klanten blijken dat ze steeds meer interesse hebben in rijk gesculpteerde meubelen en pendules, kunst die weinig mensen hier in België nog willen”.

Heb je tip voor onze lezers op korte termijn? Carlo Bonte: “Als je wilt geld verdienen aan Chinees antiek dan moet je die nu binnenbrengen in het veilinghuis. Want 80% zeker dat het opgekocht wordt door Chinezen. Heb je mooie stukken die waardevol zijn, breng die dan binnen. Ook eerder decoratieve stukken met mooie esthetiek kunnen hoge prijzen halen. Ze hoeven niet noodzakelijk oud te zijn, als het maar kwalitatief en esthetisch is”.

Wat moet iemand doen die voor het eerst naar een veiling komt? Carlo Bonte: “Bekijk de catalogus online heel grondig. Heb je interesse voor een stuk kom dan kijken op de kijkdagen. Dan kan je beslissen of je gaat bieden of niet. Bieden kan je online, telefonisch of schriftelijk of je kunt naar de veiling zelf komen. Nog een tip: “Koop de veilingcataloog. Daar staan de loten met foto’s en gegevens in. Maak er een gewoonte van om hier uw bevindingen te noteren. Ze zullen later van pas komen tijdens het bieden en bij verdere zoektochten naar je collectie-items. Want we weten uit ervaring. Eens je naar een veiling komt, blijf je komen. Het wordt een passie!

Veiling: op 27 - 28 – 29 oktober. Kijkdagen op 23, 24 en 25 oktober tussen 10u en 17u. Openingsuren: maandag tot en met vrijdag van 9u tot 12u. Ruime Privé-parking voorhanden. Info@carlobonte.be

NederBelgisch Magazine september 2015