I 17

SCHAT JE RIJK VRIJDAG 27 MEI 2016

(W422/17)

Een mooie dame met waarde Veilingmeester Carlo Bonte koos deze week deze bijzonder mooie en imposante driedelige garnituur van de Parijse gebroeders Raingo als blikvanger. De geschiedenis dat dit kleinood met zich meedraagt, is ronduit indrukwekkend.

“Wat de Fransen alvast niet graag zullen lezen : de roots van de gebroeders Raingo liggen in België !”, weet Carlo Bonte. “Inderdaad, Adolphe, Charles, Denis en Dorsant zijn zonen van Zacharie Raingo die geboren werd in Mons in 1775 en overleed in Brussel in 1847. De man kwam in 1815 na enkele omzwervingen in Parijs terecht en oefende er, overigens met succes, zijn beroep als horlogemaker uit. Zijn zonen stapten in zijn voetsporen en starten het familiebedrijf ‘Raingo Frères’ op in 1823. Deze firma werkte in het tweede kwart van de 19de eeuw voor Louis Philippe. Aanvankelijk toen hij nog als ‘Duc de Chartres’ door het leven ging, en later als hij als laatste koning de Franse troon bezette. In 1841 adverteerden de gebroeders in hun catalogus voor het eerst ‘pendules à bronzes d’art’ en in 1860 werden ze hofleverancier van Napoleon III en zijn echtgenote.” Dit kunstwerkje is dus allerminst gemaakt door amateurs. Dat kan Carlo duidelijk aflezen van de afwerking van o.a. het vergulde en gepatineerde brons en aan de afgewogen en superbe interpretatie van de 18de-eeuwse rococostijl, in Frankrijk bekend als LXV. Die interpretatie verraadt meteen ook de periode : tweede helft 19de eeuw. De rococostijl van de 18de eeuw is

“Dit kunstwerkje is allerminst gemaakt door amateurs”

namelijk bijna per definitie asymmetrisch, terwijl de 19se eeuw een eerder starre symmetrische beweeglijkheid verkiest, zoals hier het geval is. “Zelfs indien de naam van de makers niet zou vermeld zijn, brengen we het item zonder de minste twijfel thuis in Frankrijk”, meent Bonte. “De bekroning van de pendule, de lieftallige dame, brengt immers een eerbewijs aan alle grote dichters uit de oudheid en de geschiedenis, Homerus, Horatius, Molière, Corneille enzovoort, maar met uitsluiting van Engelse,

Duitse, Spaanse of Italiaanse genieën. En dehors de la France ni art, ni culture…” Dit doet uiteraard niet af aan de kwaliteit. Het mooie, gestileerde classicistische profiel van de dame, haar houding, de subtiliteit in het detail van de gemaniëreerde hand... duiden allemaal op absolute top. En daarom schat onze veilingmeester dit werk op 2.500 à 4.000 euro. Tijdens de oktoberveiling van Carlo Bonte zullen enkele gelijkaardige kwaliteitsgarnituren aangeboden worden.

Patrick Cornillie stelt tweede ‘Dagboek van een wieltjeszuiger’ voor

In de H-Kruisverheffingskerk in Wenduine kan je op zondagnamiddag genieten van de harpklanken van Luc Vanlaere. (GF)

Open Kerkdagen Op zaterdag 4 en zondag 5 juni zetten heel wat kerken in ons land en in Luxemburg de deuren open voor een hernieuwde kennismaking met ons religieus erfgoed. Al gedurende negen jaar staat het eerste weekend van juni in België en Luxemburg in het teken van het religieus erfgoed. Dit jaar openen bijna 600 gebedshuizen hun deuren tijdens de Open Kerkendagen. Het thema van deze editie is ‘Klanken & Stilte'. In een wereld van stress en drukte is er immers een groeiende behoefte aan stilte en rust. In de verschillende eucharistievieringen worden daarom stiltemomenten ingelast. Het thema doet ons ook op alle mogelijke manieren naar dit erfgoed luisteren: er zijn orgel- en beiaardconcerten, klokkengelui, koorgezang, intieme concerten met klankschalen maar ook geleide bezoeken, lezingen, vertel-

wandelingen, zoektochten, tentoonstellingen of momenten van bezinning en stilte, stiltewandelingen, yoga enzovoort. De Open Kerkendagen worden georganiseerd door Open Kerken vzw. Zij zetten zich in voor de herwaardering van religieus erfgoed door een netwerk te beheren van open en gastvrije gebedshuizen in België, Noord-Frankrijk en Luxemburg. De leden garanderen een open deur en een warm onthaal voor hun bezoekers gedurende het toeristische seizoen.

Lichterveldenaar Patrick Cornillie publiceert poëzie, proza maar ook wielerboeken en fietsgidsen. Op zaterdag 28 mei stelt hij zijn 75ste boek voor, een opvolger voor het al in 2010 verschenen Vuile venten op een velo. Dagboek van een wieltjeszuiger. En net als deel één, biedt ook het tweede deel – De weg naar Ghisallo. Dagboek van een wieltjeszuiger II – een mozaïek van herinneringen en reisbeschrijvingen, invallen en uitvallen, wielerhistorische en autobiografische verhalen. Over Panini-albums, de poes van Marianne Vos en wielertoeristenclub De Sepapkes, over cyclocrossen met Bart Wellens en ‘slow travel’-fietsen in de Veluwe, de Luberon, Zwitserland en Salzburgerland, over de eerste voiture balai en de laatste Belgische oud-strijder die tegelijk ook de oudste nog in leven zijnde Tourdeelnemer bleek te zijn. “Het heeft allemaal rechtstreeks en onrechtstreeks te maken met wielrennen, fietsen, recreatief fietsen enzovoort”, aldus de auteur. “Het is een aaneenschakeling van luimige stukjes en echte dagboekfragmenten. Ik zuig mij eigenlijk letterlijk en figuurlijk in het wiel, zowel van echte coureurs als van recreanten. Het is een boek voor de in fietsen geïnteresseerde lezer en de fietser die graag leest. Het is heel gevarieerd : alles wat me twee jaar lang op alle mogelijke vlakken beziggehouden heeft.” ‘De weg naar Ghisallo. Dagboek van een wieltjeszuiger II’ wordt voorgesteld op zaterdag 28 mei om 17 uur in het Wielermuseum, Delaerestraat 33 (Paterskerk) in Roeselare.

www.openkerken.eu

Mediargus

Profile for Carlo Bonte Auctions

Krant van West Vlaanderen/Brugsch Handelsblad 27 mei 2016