Page 1


NENE “TEREZA” 1910-1997 SIMBOLI YNE KOMBETAR


Nene Tereza lindi me 27 gusht 1910 ne Shkup si bije Kole Bojazhiut dhe Drane Bojaxhiut nga Prizreni.Kjo i perket prejardhjes gjenetike.


Nene Tereza eshte nje nga njerezit me te degjuar,me te dashur e me te respektuar te te gjitha popujve te rruzullit tokesor.


Babi qe e la heret,pasi e helmuan si keshilltar i Shkupit ne nje mbledhje ne Beograd,ai i percolli kredon e jetes shqiptare:Bija ime,mos e merr asnje kafshate buke pa e ndare me te tjeret.Po ne kete fryme e vazhdoi edukimin e ema.Gonxhja ishte shume aktive ne kishe Katolike dhe e korit kishtar.Mesimet 4 vjecare i mori ne gjuhen shqipe,ndersa pas ndalimit te gjuhes shqipe,u detyrua te regjistrohej ne gjimnazin Serb te Shkupit.


Ne moshen 18-vjecare u largua nga familja per te studiuar jashte vendit,ne Britanine e Madhe.Atje mbaroi nje shkolle fetare dhe mori emrin e ri MarieTereza.Ajo u nis per ne Indi ku u be edhe drejtoreshe shkolle.


Ne vitin 1948,me lejen e papes se Romes,krijoi ne qytetin e Kalkutes ne Indi Organizaten e Misionareve te Bamiresise.Kjo organizate,nen drejtimin e Nene Terezes,u perhap me shpejtesi ne te gjithe boten.Nene Tereza ndihmonte me gjithe shpirt te varferit e te semuret neper bote.Ajo ndante me ta buken e gojes dhe hallet e tyre.Prandaj populli indian dhe te gjithe popujt e botes e nderonin dhe e donin shume.


Ne vitin 1950 ne Kalkuta themeloi urdhrin “Motrat Misionare te Miresise� dhe iu kushtua ndihmes dhe perkujdesjes per vobektet,te uriturit,te semuret etj.


Tregoi perkushtim te vecante per lebrozet,duke u bere e njohur kudo ne bote.Veprimtarine e saj bamirese e ka shtrire edhe ne vende te tjera te botes.Ajo ka sot mbi 130 shtepi,kuvende,shkolla,qendra, te edukimit te femijeve,qendra per streehimin e te semureve dhe te braktisurve ne Indi,Venezuele(karakas),Siri Lanka,Australi,Jordani,Itali,SHBA,ne Kube etj.


Vete Nene Tereza drejtonte dhe perkujdesej per 90 spitale per lebrozet.Per cdo vit dalin te sheruar 60 mije te semure.


Gjate regjimit komunist,koha ne te cilen ka vepruar Nene Tereza,ne Shqiperi nuk hynte zog nga qielli e jo me nje person qe konsiderohej “reaksionare e spiune e Vatikanit�.Me 12 korrik 1972,ne moshen 83 vjecare I vdes e ema ne Tirane,por natyrisht Nene Tereza nuk u lejua te vinte per te pershendetur here per here te funditate qe i mesoi bamiresine.


Sot,shtepite e Nene Terezes jane kudo ne Shqiperi dhe motrat e urdherit te saj kujdesen per me te varferin e me te varferve,sepse ai eshte vokacioni paktat qe e nderron per mire imazhin e Shqiperise ne Bote.


Ne fakt nuk eshte I vetmi gjest shqiptar.Ndermjet te shumteve,po te permend vetem nje.Me 10 dhjetor 1979,Nene Tereza I jepet cmimi Nobel per paqen.Para asamblese dhe telekamerave te gjith botes ajo tha ne shqip: “Une gjithmone e kam ne zemer popullin tem shqiptar.Shume e luti Zotin qe paqja e tij te vije ne zemrat tona, ne gjitha familjet tona,ne gjith bote.Lutuni shume per fukarat e mij dhe per mua dhe per motrat e mija.Une lutem per juve�.


TELEGRAME


“Bashkeqytetaret e Juaj sinqerisht gezohen qe puna e Juaj humanitare,te cilen e zhvilloni per te mire te njeriut,dhe te botes,ju ka prur kete mirenjohje te larte.� Kryetari i Kuvendit te Shkupit Metodi Antonoy


“Me rastin e Cmimit Nobel,krenar per Ju dhe per veprimtarin Tuaj,shenje e qarte e pranise se Zotit ne shoqerine njerezore,Ju dergoj bekimin ipshkvnor me urime te perzemerta te mija,te klerit,te rregulltareve dhe te bestareve te diogezit te Tivarit.� Arqipeshkvi I Tivarit Pjeter Perkoliq


Urimet e perzemerta Nenes Tereze per nderin unik te Shperblimit Nobel per Paqe per kete vit.Nena Tereza eshte vetvetiu nje insitucion.Ajo ka treguar nje efikasitet Gandien te sherbimit humanitar.Zgjedhja e saj per Nobelistet eshte mire e njohur dhe nuk ka persona te tjere pervec Terezes qe meritojne kete Shperblim unik.India mburret me shperblimin laureat qe iu dha vendit,i cili Nenen Tereze e ka pranuar si te veten.Jam mirenjohes per nderin qe iu kushtua Indise,e cila plotesisht lufton per stabilitetin e paqes ne bote. Ministri I pare i Indise Sharan Sing


Puna Juaj ne favor te refugjateve,te varferve,te semureve gjate shume viteve ka qene inspirate per te gjithe ne qe punojme per te drejtat e njeriut.Mbare njerezimin e keni detyruar me shembullin e zemergjeresise ne sherbim te tjereve.Une Ju deshiroj qe veprimtaria e Juaj ne sherbim te njerezimit dhe me tutje te zhvillohet me sukses. Kryetari i SHBA Jimy Carter


Ne anetaret e bashkesise Shqiptaro-amerikane nga New Yorku,te perbere nga tri grupet fetare,muslimane,katolike,romake dhe ortodokse..mendojme ne Ju me respekt dhe falenderim.Kjo me te vertete eshte nje mrekulli,po sa per Ju dhe per te gjithe ne‌sepse jeni bartese e dashurise dhe mirekuptimit,ne dobi te te varferve te tere botes dhe per sherbimin e madh humanitar‌ Shqiptaret nga Amerika


Po Ju dergoj urimet e perzemerta per Shperblimin Nobel te vitit 1979.Lajmi per shperblimin tuaj,shperblim ky i nderit dhe i vlefshem..Juve qe e kushtuat jeten per shperblimin e te varferve,vuajtjeve dhe vdekjes,lart vleresohet ne Gjermanine perendimore.Kjo paraqet nje kuraje per te gjithe ata qe ndjekin shembullin Tuaj. Kryetari i Republikes Federate te Gjermanis Karl Karsteni


Telegram urimi Me rastin e lajmerimit apo te dorezimit te Shperblimit Nobel per Paqe,Nene Tereza ka pranuar me mijera e mijera telegrame urimi,letra,telefonime,me te cilet njerezit e cdo kategorie shoqerore,fetare,politike,pergezohen me te per kete mirenjohje te larte.Ketu do ti numerojme vete disa,ata me te rendesishmit.�Ju uroj perzemersisht mirenjohjen e larte-�Cmimi Nobel per Paqe�.Aktiviteti I juaj fisnik shumevjecar dhe lufta vetemohuese kunder semundjeve e varferise gezuan kesohere mirenjohjen e merituar,e cila besoj se do te jete impuls per angazhim me te gjere ne bote per te miren e njeriut. Kryetari Josip Broz


KOMENTE TE SHTYPIT


Veprimtaria unike e Nene Terezes meriton lakmi te madhe,ajo cila gati 30 vite sakrifikoi jeten e vet per mireqenien e botes,ne te cilen jetojne dhe vdesin,Zoti e di sa qindra mije,ndoshta dhe miliona. THE GUARDIAN,London 18 tetor 1979


Ajo nuk eshte politikane,ajo beson ne Zotin dhe e ben permekje tiu ndihmoje atyre te cilet jane ne gjendje te mjerueshme. DIE WELT,Hamburg 18 tetor 1979


Shperblimi per Paqe ne kete vit iu dha femres e cila gjate jetes se vet punoi per ti ndihmuar te tjeret,duke iu dhene prese dhe duke I liruar prej vuajtjeve(mundimeve),duke respektuar dhe kuptuar te gjithe mbare pa marre parasysh statusin e tyre social. VERDENS GANG,Oslo 18 tetor 1979


Semurja me e madhe sot,thote ajo,�nuk eshte gerbula as turbekuloza,por ndishmeria e padeshirueshmerise,per te cilen askush nuk kujdeset.�Keta jane me te varferit prej te varferve,femijet e Nene Terezes. NEWSWEEK,New York 29 tetor 1979


Ky shperblim dhene Nene Terezes eshte plotesisht me vend,si dhe promocioni per paqe dhe mirekuptim nderkombetar;sepse sic kosiderohet varferia,uria dhe vuajtjet,padrejtesisht paraqesin rrezik per paqe. EL SOL,Mexico City 18 tetor 1979


Deshira e vetme e saj per te paaftet dhe te semuret,per me te varferit,te cileve u behen padrejtesia,ishte qe te ndertoje jeten ne paqe:vdekja e qete,njerezore do tiu ktheje dinjitetin njerezor. TAGES ANZEIGER,Berne 18 tetor 1979


Kushtimi i vertete I saj shkatareve te vuajtjeve njerezore dhe zemergjeresi qe ti terheqe dhjetra dhe qindra burra dhe gra ne qellimet e veta.Puna e meshirshme misionare qe ajo e fillpi ne vitin 1950 u shnderrua ne nje insitucion te larte per sherbimin e te varferve ne Indi dhe ne vende te tjera. INDIAN EXPRES,New Delhi 19 nentor 1979


DHURATA E TITUJ


1.DHURATA SHIR MEDAL Qe kjo dhurata dhe mirenjohje e pare e qeverise indiane qe ia dorezoi vete Kryetari i shtetit dr.Rajendra Prasaal,ne prill te vitit 1962.Kjo eshte mirenjohja me e larte te cilen me lote per faqe nga gezimi dhe emocioni si dhe ne shenje falenderimi ia dorezoi kryetari.


2.RAMON MAGASAYSA Me 31 gusht 1962 qeveria filipine ia dha dhuraten “Ramon Magasaysa” si mirenjohje per bashkepunim dhe mirekuptim nderkombetar per pune te palodhshme nder te varfer.Nje moter nga Agra,Franciska,nje dite I telefonoi Nene Tereze,nder te tjera i tha: “Nene Tereze,na duhen afro 50.000 rupe.Kemi nevoje te madhe dhe te nutshme per te ndertuar nje shtepi per femije”. Sot tregon Nene Tereza,se si i pergjigjet: “Jane teper,bija ime..por dote thirri pak me vone,sepse tani nuk kemi asgje…”


3.DHURATA PER PAQE-GJONI XXIII Edhe Kisha e cmon shume jeten dhe vepren e Nene Tereze dhe te motrave “MISIONARE TE DASHURISE”,te cilat ajo I ka themeluar.Kete e deshmon edhe qendrimi i Papes Palit VI,i cili ne shume raste e perkrahi dhe I ndihmoi Nenes Tereze,si ne menyre materiale po ashtu dhe morale.Kete me se miri na e tregon fakti se per te paren here iu nda “DHURATA PER PAQE GJONI XXIII” ajo iu dha Nenes Tereze.


4.SAMARITANI I MIRE Ne shtator te vitit 1971,ne New York,Nene Tereze fitoi dhuraten, “SAMARITANI I MIRE”.Me kete deshirojme te pranojme punen e Nenes Tereze rreth te varferve dhe atyre qe jane me te mjere ne bote,thuhet ne kumtesen per motivacionin e ketij shperblimi


5.DHURATA NDERKOMBETARE KENNEDY Me 16 tetor 1971,ne Washington,Nene Tereze mori “DHURATEN NDERKOMBETARE KENNEDY”,sepse ajo diti se ku dhe si lypset e ndihmuar te varferit,te perjashtuarit nga shoqeria.


6.DOKTORATI I NDERIT NE WASHINGTON Me 29 tetor 1971 ne Universitetin e Washingtonit,para gjithe profesoreve,me se 700 akademikeve dhe studenteve,Nene Tereza pranoi titullin e “DOKTORIT TE NDERIT NE SOCIOLOGJI” sepse ajo tregon me pune dhe me jete se si mund te zgjidhen.


7.DHURATA NEHRU PER MIREKUPTIMIN NDERKOMBETAR Se sa e cmon India vepren e Nene Terezes tregon dhe mirenjoha me e larte,te cilen ne nentor te vitit 1972,ne Delhi ia dorezoi motres dhe Nenes tone Tereze.Me kete rast ne fjalimin e tij,Kryetari dr.Giri foli me fjale te zgjedhura dhe te thekshme mbi jeten dhe vepren e saj,duke e quajtur “koruna-dut-engjulli I meshires” sepse ajo njerezimit ia kthen shpresen e humbur per jete…


8.DHURATA TEMPELTON Kjo dhurate iu dorezua Nene Tereze per perparim te fese ne bote dhe per publis relations,nga princi I Ediburgut,Filipi,ne pranine e mbretereshes se Anglise,Elizabetes se II-te.Aty ishte dhe Lord Mayer,kryetari I komunes se Londres si dhe shume presonalitete te tjera te shquara.Me ate rast princi i Edinburgut,Filipi,e mbajti nje fjalim me nje permbajtje te thelle fetare dhe humanitare.


9.DHURATA BALZAN Kete dhurate e pranoi Nene Tereza me 1 mars 1978,nje cmim prej250 milion Lit,per humanitet,paqe dhe vellazerim ne mes popujve.Dhuraten ia dorezoi Kryetari i Italise,Sandro Pertini,i cili me fjale te zgjedhura e pershendeti dhe ia uroi Nenes Tereze edhe kete mirenjohje te larte.


NENE TEREZA DHE “SIDOQOFTE� Njerezit jane te paarsyeshem,te palogjike dhe egoiste.Duaji ata, sidoqofte Kur ben mire te tjeret te akuzojne se nisesh nga egoizmi.Bej mire sidoqofte. Ne sukses fiton miq te rreme,dhe armiq te vertet.Perparo, sidoqofte. Te miren qe ben sot,do te ta harrojne neser, be mire, sidoqofte. Ndershmeria dhe sinqeriteti te bejne te brishte.Ji i ndershem dhe i sinqerte, sidoqofte. Ata qe nderton me vite,mund te ta shaterrojne brenda nates.Nderto sidoqofte. Njerezit duan ndihme,por mund te te godasin po ti ndihmosh,ndihmoji njerezit sidoqofte Jepi botes me te miren qe ke dhe ajo do te te thyeje dhembet.Jepja botes me te miren qe ke, sidoqofte.


Punoi: Enxhi Konci (nxenese e klases se 12)

NënëTereza