Page 1

ě avn le Záb ém tě sk o lid

Í V A DR CI

Z EMO AN číslo 4 | ročník 2011 | cena 59 Kč, 2,26 € | MK ČR E 19593

Rodinný časopis, který vás zábavně, ale i naučně provede vším, co souvisí s lidským tělem a životem.

Ukážeme ti statečné ochránce tvého těla.

 aculíkova armáda a jeho B spolubojovníci Velký souboj s bacily v komiksu Otázky a odpovědi pro tvoje zdraví Kvízy, hry a zábava Od autora Albert Barillé. ©PROCIDIS – PARIS.


zdraví a nemoci encyklopedie

Policejní akademie Už jsem říkal, že i malé bílé krvinky musejí chodit do školy stejně jako ty. Představ si, že jejich školní docházka nezačíná na rozdíl od té tvojí až v šesti letech, ony zasedají do školních tříd už po několika hodinách svého života. Musí toho hodně stihnout a spoustu se toho naučit. Tato škola sídlí v Brzlíku. To je místo, kde si tělo vyrábí obranné látky. Hlavní učební látkou je identifikace zločince. Na jedničku musí všichni moji žáčci zvládnout rozeznání přítele (například přátelskou bakterii v žaludku) od nepřítele, kterým je třeba zákeřná bakterie angíny.

Tak se pochlub, co jste si na nás vymysleli!

Jak už jsem říkal, některé krvinky jsou pilnými žáky, zatímco jiné mě občas pozlobí. Proto jsem si pro ně připravil závěrečný test.

Tak, kdo je tohle a co byste s ním udělali? Odpoví mi B-lymfocyt.

6


Pamatuj si!

v Brzlíku

Všichni tito žáčci jsou velkými hrdiny, protože vědí, že za cenu toho, aby zachránili lidské tělo, budou muset položit svůj vlastní život. Stejně tak jako policisté, hasiči a záchranáři často nasazují vlastní život, aby úspěšně dokončili svou misi. Život bílých krvinek bude velice zajímavý, dobrodružný a pestrý a všichni se už na ty své hrdinské činy moc těší.

Prosím nic, jen pěkně pozdravíme. Je to naše kamarádka, přátelská bakterie E. coli, která tělu pomáhá.

Teď mi řekne granulocyt, kdo je tohle?

Pokud ti není dobře, máš horečku a třeba i zduřené uzliny, znamená to, že tvé tělo bojuje s nebezpečnými škůdci. Horečka signalizuje nebezpečí a zároveň zabíjí nepřátele, co se ti pokoušejí uškodit.

Víš, že... Bílé krvinky a destičky zanikají po několika dnech, zatímco červené krvinky plní svou funkci kolem 120 dní, než jsou nahrazeny novými.

To je jednoduché, přeci bakterie tetanu. Tu bych hned zblajznul!

A kdo je toto? Odpoví T-lymfocyt, co pospává v lavici! Cooo? To je cukr?

7


zdraví a nemoci encyklopedie

Lymfatické cestování Naši bílí záchranáři obíhají jednak v krvi a také v míze lymfatického systému. Musejí se totiž co nejdříve dostat k jakékoli napadené oblasti v těle. A lymfatický systém je rychlá dopravní tepna protínající celé lidské tělo. Je jednosměrný a neuvidíte v něm žádné červené krvinky. To proto, aby se bílé krvinky rychle a bez překážek dostaly, kam potřebují.

Slezina Takovou dálnicí lidského těla je slezina, největší lymfatický orgán. Právě zde se filtrují z mízy škodlivé mikroorganismy a viry. Jsou místní policejní hlídkou zachyceni ještě předtím, než proniknou do krve. Je to vlastně jakási celnice, přes kterou nejsou nebezpeční zločinci a pašeráci propuštěni. Tak tady mi to asi neprojde, budu se muset propašovat jinudy!

Ale pánové, nepřekročili už jste náhodou povolenou rychlost?

Juchůůů, to je ten nejúžasnější tobogán na světě!

Pamatuj si! Víš, proč musíš u pana doktora otevřít pusu a říct „ÁÁÁ“? Pan doktor se tak může pořádně podívat na tvé krční mandle. Jsou to dva oválné útvary z mízní tkáně uložené skoro v krku. Pomáhají zabránit bakteriím a jiným organismům proniknout dále do těla krkem. Své mandle si můžeš prohlédnout, když doširoka otevřeš pusu a použiješ nejlépe zvětšovací zrcadlo.

12


Pamatuj si!

Víš, že... Aby miminka přežila, musí rychle získat vlastní imunitu proti infekcím. Pomáhá jim v tom brzlík, orgán schovaný pod prsní kostí. V brzlíku se rodí a také školí nové bílé krvinky.

Nejdůležitější je nepodléhat strachu. I dobrá nálada a naděje totiž léčí. Představ si, že existuje takový lék, kterému se říká „placebo“. Ten léčí jen tím, že pacient prostě věří, že mu pomůže.

Statečný pacient

Možná už jsi zažil nepříjemný strach a úzkost, když jsi musel k doktorovi na nějaké vyšetření. Nebo ti víc vadí návštěva zubaře? A injekce už vůbec není nic příjemného, že? Ale zkus se na všechny ty zajímavé přístroje a procedury kouknout jako na fantastické dobrodružství a zajímavou výpravu. V každé ordinaci je přeci tolik zajímavých přístrojů a zařízení! Juchůůů, to je lepší než na pouti! Nahoru a dolů a ještěěě!

U zubaře U zubaře se můžeš projet na křesle nahoru a dolů, takové doma určitě nemáš. A taky ti pan zubař zařídí v pusince hotový vodotrysk, když osprchuje a vyčistí tvůj zoubek. Jestli budeš mít nějaký kaz, opraví ti ho takovou bzučící hůlkou. Je skoro kouzelnická, protože zázračně vyléčí zoubek, aby už nebolel. Na konci vyšetření si vypláchneš pusinku a už tě nebude nic bolet.

Jé, já myslel, že kostlivci jsou jenom v pohádkách!

To je ale Na rentgenu zajímavé, to jsem Když tě bolí kosti a nebo špatně vlastně já! upadneš, pošle tě lékař na rentgen. Tam se můžeš těšit na zajímavý obrázek, který bys fotoaparátem nevytvořil. Rentgen je totiž takový zajímavý foťák, který vyfotí tvé tělo zevnitř. Na žádném jiném obrázku totiž neuvidíš své kosti. Odběr krve Když budeš muset jít na injekci nebo na očkování, tak se těš z toho, že posíláš do svého těla velké pomocníky. Tuto pomoc by nejvíce ocenil poručík Baculík. A neboj se, píchnutí nebolí o moc víc, než když tě štípne komár. Po odběru krve uvidíš tu zázračnou tekutinu, kde plavou červené a bílé krvinky. Zlomenina Když si při pádu zlomíš nohu nebo ruku, dostaneš na ni takové bílé tvrdé pouzdro. To je sádra, na kterou ti budou moci kamarádi malovat veselé obrázky. Je to ještě větší legrace než malovat na papír!

Jé, děkuju, Lymfocytko, taky tě mám moc ráda.

MINI KVÍZ Víš, proč doktoři během operace nosí na obličeji roušku a na rukou mají gumové rukavice? A) aby se od nemocného nenakazili B) aby nemocného nenakazili C) aby přes roušku necítili zápach a nemuseli se těla dotýkat holýma rukama

13


ÚSTUP! ZPÁTKY!

MUSÍME BOJOVAT! JSME UNAVENÍ PO POSLEDNÍM BOJI A MÁME VELKÉ ZTRÁTY. MUSÍME SI ODPOČINOUT.

DOBŘE, VYMYSLÍME PLÁN JAK JE PORAZIT.

PO VÍTĚZNÉM TAŽENÍ. JUPÍ JEJ! CELÉ TĚLO JE NAŠE. ZNIČÍME TO TADY!

UF… UF… AÁÁÁ, TO BOLÍ.

VÍTĚZSTVÍ JE NAŠE A BACULÍK JEN PLÁČE! NAHRAJ, CHCI SI KOUSNOUT!

HAHAHA, VŽDYŤ NEMÁŠ ČÍM!

MY PŮJDEME TUDY A VY, PORUČÍKU, NÁM NADBĚHNETE.

MEZITÍM U BÍLÝCH KRVINEK.

MAESTRO, MUSÍME VYUŽÍT MOMENT PŘEKVAPENÍ.

UŽ ZAČÍNÁM MÍT HLAD!

PORADA - TAJNÝ PLÁN BETA.

NECHTE SI CHUTNAT, PÁNOVÉ. NOVÁ ZÁSILKA ANTIBIOTIK.

MLASK. MŇAM!, TO JE DOBROTA! JSEM JAK SUPERMAN! MÁM TĚLO JAKO ZE ŽELEZA. TAJNÁ OPERACE BETA.


TUDY TO NEPŮJDE, HOŠI!

HAM! HAM!

CO TO JE?! ÓÓÓ NÉÉÉ! ZPĚT NA BITEVNÍM POLI.

STEJNĚ VYHRAJEME! VELKÝ BOJ.

VYTÁHNĚTE HO! NEMŮŽU DÝCHAT.

MYSLÍM, ŽE NE! HAM! TY SEŠ TEDA PĚKNEJ KUS! POMÓÓÓC! ZACHRAŇ SE, KDO MŮŽEŠ.

VYHRÁLI JSME, DĚKUJI PORUČÍKU.

TY BUDEŠ ALE VÝŽIVNÉ SOUSTO. PO NĚKOLIKA HODINÁCH BOJE.

MŇAM! HAM! HAM!

JE TO TAK. ČEKÁ NÁS JEŠTĚ VELKÝ ÚKLID. PO NĚKOLIKA DNECH.

JÁ SNAD NIKDY NEZHUBNU! MAMINKO! UŽ JE MI DOBŘE! ALE PŘECE JEN RADŠI ZŮSTANU JEŠTĚ V POSTELI!


zdraví a nemoci encyklopedie

MAESTROVO DESATERO 1)tělo, a tak se o něj musíš správně starat.

Pamatuj si, že máš na celý život jen jedno

Jé, to jsem zvědavá, jak to v těle vypadá, už abych tam byla!

Už víš, že tvé tělo ohrožují různé bacily a viry. To nejjednodušší, jak se těmto nevítaným hostům vyhnout, je dodržovat správné hygienické návyky. Pořádně si myj ruce před každým jídlem a když přijdeš zvenku domů. Mikroby se totiž do těla nejlépe dostanou ze špinavých rukou, kterými pak sáhneš na jídlo. Myj dobře nejenom své ruce, ale pravidelně i celé tělo. Nezapomeň také na uši!

2)tu vyprávěl. Takže nezapomínej O zdravém jídelníčku už jsem ti

na dostatek ovoce a zeleniny, ryb a mléčných výrobků. Dnes bych ti ale ještě rád doporučil jogurty s takzvanou živou kulturou. Žijí v něm ty přátelské, hodné bakterie, o kterých jsme si povídali. Ty našemu tělu velice prospívají.

3)čerstvém vzduchu. Z kyslíku se radují nejen

Velmi důležitý je samozřejmě sport a pohyb na

červené krvinky, které ho přenášejí do plic, ale i bílé krvinky. Vhodná je třeba procházka do zoologické zahrady.

4)Celé tvé tělo a všichni bojovníci uvnitř potřebují Vedle pohybu je důležitý i odpočinek a spánek.

tvůj spánek pro posílení a dobití energie. Když se dobře vyspíš, budeš klidnější, veselejší a i ve škole ti půjde učení lépe. A hlavně odpočinuté tělo je odolnější proti nemocem.

5) je zima, oblékni teplý svetr, Správně se oblékej. Když

a když třeba svítí sluníčko, ochraň své oči brýlemi a hlavu kšiltovkou. Oblečení totiž pomáhá tělu udržovat nejvhodnější teplotu.

26


6)a zubaře. Neboj se očkování a buď rád, že se Navštěvuj s maminkou pravidelně lékaře

staneš ještě odolnějším proti některým nemocem.

Pamatuj si! Smích má skvělé účinky na naše tělo a náš citový svět. Podporuje produkci endorfinů, hormonů, kterým se říká „hormony štěstí“. Smích nás přinutí zhluboka dýchat a masíruje naši bránici, brzdí vyplavování stresových hormonů a posiluje náš imunitní systém. Smích navíc trénuje až 240 svalů našeho těla.

Neboj, chlapče, jen to trochu štípne.

Já se nebojím, vždyť tím posílím své bílé krvinky!

7)a nevztekej. Stres totiž oslabuje tvůj imunitní systém! Zkus se raději pořádně zasmát.

divoká zvířata totiž mohou mít vzteklinu. A virus vztekliny se do tvého těla může dostat třeba právě kousnutím.

8)a otužování se. Ten kdo pravidelně navštěvuje

10)a veselý. Čím častěji se budeš smát,

Snaž se být v klidu, zbytečně se nerozčiluj

Pro posílení imunity je dobré saunování

saunu, je totiž lépe chráněn proti infekčním onemocněním. O správném postupu saunování a otužování se ale poraď s rodiči.

9)která neznáš, mohla by ti ublížit. Například

Buď na sebe opatrný – nedotýkej se zvířátek,

Nejdůležitější ze všeho je, abys byl spokojený

tím budeš zdravější. Opravdu to funguje. Říká se tomu „terapie smíchem“. Zdravotní klauni chodí po nemocničních odděleních, tam baví děti a smíchem léčí malé i velké pacienty. Snaž se užívat si vše, co děláš. Raduj se ze hry i učení všeho nového. Ne nadarmo se totiž říká – VESELÁ MYSL, PŮL ZDRAVÍ!

Cha cha, kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe!

Zahraj si hru Hra na smích! Zahrajte si v rodině nebo s kamarády hru na nelepšího „rozesmívače“. Všichni hráči se budou snažit udržet kamennou tvář a nepohnout ani koutkem úst, zatímco je bude „rozesmívač“ různě škádlit, dělat na ně legrační obličeje a srandovně se pitvořit. „Rozesmívač“ může vyluzovat i nějaké zvuky nebo vyprávět vtipy. Zkrátka musí udělat vše pro to, aby se ostatní smáli, až se budou za břicho popadat. Zakázáno je jen lechtání. Prohrává ten, kdo se neudrží a první se rozesměje. Tento hráč si vymění roli s „rozesmívačem“ a snaží se opět rozesmát ostatní.

27

Byl jednou jeden život IV  

Časpopis - číslo 4 - ZDRAVÍ A NEMOCI

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you