Page 1

RAPORT BWA WROCŁAW 2012

W 2012 roku w galeriach BWA Wrocław odbyło się ponad 50 wystaw, akcji i wydarzeń z udziałem artystów z całego świata. Odwiedziło nas ponad 50 tys. osób. Organizowane wydarzenia nie ograniczały się tylko do przestrzeni galerii; obejmowały przestrzeń miasta, przestrzeń społeczną i medialną. Ważnym elementem działalności wszystkich galerii BWA Wrocław były w tym roku przedsięwzięcia edukacyjne i promocyjne, popularyzujące zjawiska z dziedziny współczesnej sztuki i dizajnu. Były one nakierowane nie tylko na kształcenie przyszłych odbiorców sztuki (ok. 100 warsztatów, wykładów i spotkań autorskich), ale również na poszerzanie pola odbioru zjawisk artystycznych (w 2012 r. ukazały się dwa kolejne numery BIURA - magazynu o sztuce, dizajnie, filozofii i kulturze wizualnej).

BWA Wrocław to cztery galerie: Awangarda, Dizajn, Studio i Szkło i Ceramika WWW.BWA.WROC.PL


SZTUKA DLA MIASTA

W 2012 r. ewolucji podległa formuła odbywającego się od 2008 r. międzynarodowego biennale sztuki miejskiej pt. OUT OF STH, którego poprzednie edycje skupiały się na prezentacji w kontekście galeryjnym zjawisk z obszaru street artu (Artyści zewnętrzni i Out of Sth prezentuje). Tegoroczne wystawy i rozbudowana STRFA MIEJSKA stanowiły dojrzałą próbę krytycznego ujęcia problematyki miejskiej, dla której sztuka chce generować modele rozwiązań.

Mural Sławka ZBK Czajkowskiego Eat Me, Kościuszki 55


SZTUKA DLA MIASTA

Prezentacje przygotowane przez kuratorów z Wielkiej Brytanii i Francji (Kwiaty zła - nowa sztuka z Londynu Cedara Lewisohna i FREE RIDE ART SPACE, Blandine Roselle) eksplorowały alternatywne sposoby współtworzenia i współużytkowania miejskiej przestrzeni. Uwzględniały one w sposób szczególny anarchizujące sposoby włączania podmiotów wykluczonych, promując etyczny impuls organizacji spontanicznie tworzących się wspólnot charakterystycznych dla nomadycznego charakteru życia w nowoczesnych organizmach miejskich. Tematy te zdominowały również realizację tegorocznej STREFY MIEJSKIEJ, na którą złożyły się: projekt Sąsiedzi (jego elementem było działanie Alexandry Kubiak BARACA, zwracające uwagę na pozbawioną praw grupę Romów), Ex:Miasto i Re: Dizajn. Ten ostatni polegał na wsparciu, którego młodzi polscy projektanci udzielili małym zakładom usługowym i osiedlowym sklepom. Rozproszone w mieście działania miały przywrócić balans i łączyć “nasycone kulturą centrum” z inicjatywą i potrzebami peryferyjnych lokalności.

Performans Francisa Thorburna Fiat 126 p, odbył się 1-go maja 2012 w ramach OUT OF STH vol 3


SZTUKA DLA MIASTA

Re:Dizajn OUT OF STH został wyróżniony w kategorii etyka konkursu STGU. Zrealizowany latem projekt polegał na wsparciu, którego młodzi polscy projektanci udzielili małym zakładom usługowym i osiedlowym sklepom. Na zdjęciu projekt identyfikacji wizualnej zakładu szewskiego autorstwa grupy Projektor


POLSKI PROJEKT

Połączenie pomiędzy programem dizajnu krytycznego a tematyką podejmowaną przez twórców z innych obszarów to zadanie, które stawia przed sobą galeria Dizajn. Główny ciężar zrealizowanych w galerii przesięwzięć spoczywał w tym roku na promocji polskiej sceny projektowej. Jej najciekawsze przejawy dostrzegliśmy w obszarach zarezerwowanych nie tylko dla materialnego przedmiotu. Stąd uwaga, jaką galeria poświęciła przestrzeni wirtualnej - Demony to wystawa, która traktuje komputerowe gry, jako nowe narzędzie wypowiedzi artystycznej. Wybitnym osiągnięciom polskich projektantów 2D, Fontarte, poświęcona została wystawa Future perfect. Uwzględniająca wyjątkowe zaangażowanie docenianej pary dizajnerów w edukację i promowanie polskich osiągnięć w zakresie użytkowej grafiki i wzornictwa.

DEMONY polscy ilustratorzy projektują gry! Na pierwszym planie projekt Rafała Szczepaniaka, Balans


DIZAJN DOM TOWAROWY

Wystawa w nawiązującej do przedświątecznej zakupowej gorączki formule concept store przedstawia najgłośniejsze i najbardziej doceniane projekty polskich dizajnerów, wrocławskich i tych którzy związani są z innymi ośrodkami.

Sklep Dizajn przy ulicy Świdnickiej 2-4. Na zdjęciach projekty Oskara Zięty krzesło Plopp i Bombaki


CZARNY NESESER

Zakończony w 2012 r. cykl Czarny neseser prezentował młodych polskich twórców testując zagadnienie estetyki i formy, jako inspiracji dla dizajnu.

Upadek, grudzień 2012, w ostatniej wystawie z cyklu Czarny neseser udział wzięli: Michał Smandek, Anna Kołodziejczyk, Yulka Wilam, Grzegorz Łoznikow, Beata Wilczek, Elena Gallen, Fanny Schlichter, Lubomir Grzelak, Ewa Żuchnik, Magdalena Frankowska, Łukasz Wierzbowski, Katja Novitskova, Karolina Hałatek, Mikołaj Moskal


ŚWIETLICA DIZAJNU

Dizajn dla wszystkich - to wystawa, któa rozwija w formie wielozadaniowej plastycznej przestrzeni warsztatowej nagradzy cykl edukacyjny galerii, pt. Teraz Dizajn! Kilkumiesięczny projekt polegający na stworzeniu w pomieszczeniach galerii świetlicy, której gospodarzami byli artyści, kuratorzy i animatorzy. To oni starali się przywrócić galerię sąsiadom, użytkownikom traktu śródmiejskiego oraz niechcianym sąsiadom. Aktywiści i aryści uczyli nas aktywnego stosunku do otoczenia, innowacyjności i odpowiedzialności za wytwarzanie nowych przedmiotów.

Scenografię do działań warsztatowych i wykładów w ramach Dizajnu dla wszystkich stworzyła Barbara Połczyńska


NOWA SZTUKA Z WROCŁAWIA

Jednym z priorytetów tegorocznego programu BWA Wrocław była prezentacja nowych poszukiwań artystów związanych z Wrocławiem: Kamy Sokolnickiej, Piotra Skiby, Olafa Brzeskiego, Kuby Suchara, Antka Wajdy, Piotra Kmity, Moniki Koniecznej. Głównie wrocławskie środowisko inspirowało również młodych kuratorów współpracujących w tym roku z galerią Studio. Prace twórców najmłodszego pokolenia zobaczyć można było na przygotowanych przez nich wystawach zbiorowych w rezydencyjnej przestrzeni BWA Wrocław - Lisia Nora (Justyna Adamczyk, Alex Urban, Aleksandra Waliszewska, Piotr Kmita, Marcin Łuczkowski), Apoptoza, czy Wszystko będzie dobrze (Agnieszka Piksa, Beata Rojek, Anna Rymarz, Jaga Słowińska we współpracy z Piotrem Matkowskim). Jak co roku, w czerwcu galerie BWA Wrocław gościły przegląd dyplomów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Olaf Brzeski, rześba 999, Tylko dla moich oczu w galerii Awangarda BWA Wrocław


STUDIO MISTRZÓW

W październiku 2012 r. BWA WROCŁAW zainaugurowało STUDIO MISTRZÓW - cykl spotkań w ramach, których współpracować będą ze sobą wybitni współcześni artyści i twórcy kolejnego pokolenia. Kwalifikacje do pierwszej edycji projektu przeprowadził ZBIGNIEW LIBERA. Wystawę artystów wyłonionych podczas kwalifikacji, którzy - jak zapewnia kurator - wyznaczą nowe ciekawe kierunki poszukiwań polskiej sztuki, pokażemy w grudniu 2013 r. w galerii Awangarda. Kolejnym mistrzem, który pracował będzie z artystami wyłonionymi w przyszłoroczych kwalifikacjach będzie David Cerny, enfant terrible czeskiej i europejskiej sceny artystycznej, rzeźbiarz, kontestator i aktor filmowy.

Zbigniew Libera podczas kwalifikacji do STUDIA MISTRZÓW w Studio BWA Wrocław


SZKŁO I CERAMIKA

W galerii Szkła i Ceramiki swoje najnowsze prace i projekty zaprezentowali Marek Cecuła - światowej sławy projektant i twórca kieleckiego Centrum Dizajnu - oraz przedstawiciele wrocławskiego środowiska ceramicznego i szklarskiego: Michał Puszczyński, Kazimierz Pawlak, Kamila Szczęsna i Dominika Drozdowska.

Michał Puszczyński, Erosion


NASI PARTNERZY

W 2012 ponownie współpracowaliśmy z ważnymi wrocławskimi instytucjami festiwalowymi: WRO, Avant Art i Industrial Art Festival. Współtworzyliśmy także scenę artystyczną MFF Nowe Horyzonty pt. THE HAPPY END, której kuratorką była Katarzyna Roj. W tym roku honorowym gościem sceny artystycznej był Carlos Reygada. Specjalną pracę, w formie gry-słuchowiska dedykowanego Wrocławiowi przygotowała dla sceny artystycznej Katarzyna Krakowiak - artystka “antywizualna”, której projekty zwracają uwagę na fizykalne zjawiska niedoceniane przez ludzką percepcję takie jak fale radiowe, dźwiękowe, świetlne (autorka nagrodzonego w tym roku polskiego pawilonu na Venice Architecture Biennale). Kontekst filmowy stał się pretekstem do pokazania doborowego wystawa URWANY FILM (kurator Łukasz Gorczyca), na której zobaczyć mogliśmy prace m.in. takich twórców jak: Paweł Althamer, grupa Azorro, Oskar Dawicki, Zbigniew Libera, Wilhelm Sasnal czy Jadwiga Sawicka.

Katarzyna Roj i Roman Gutek podczas otwarcia kina Helios Nowe Horyzonty


NASI PARTNERZY

Ważnym partnerem dla BWA Wrocław pozostaje Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zorganizowanym tam w tym roku międzynarodowym konferencjom badawczym towarzyszyły przygotowane przez kuratorki BWA Wrocław wystawy POLITYKA WYMAZYWANIA. ĆWICZENIA Z PAMIĘCI i SZACHRAJKI, ŁOBUZY, PASOŻYTY.

Performans grupy Łuhuu! podczas otwarcia wystawy POLITYKA WYMAZYWANIA. ĆWICZENIA Z PAMIĘCI


BIURO

Od 2008 roku BWA Wrocław wydaje swój organ prasowy, komentując wystawy i rozszerzając spojrzenie widza na poruszane w nich problemy. BIURO to również dwuwymiarowa przestrzeń wystawiennicza. W tym roku ukazały się dwa numery: Lata osiemdziesiąte, wydanie poświęcone aktualizacji spojrzenia na ten okres z perspektywy pokolenia nieuczestniczącego oraz DRES - numer po prostu o dresie, którego kariera, symboliczna pojemność i społeczna nośność właśnie w roku organizacji “polskiego” EURO pozwoliły autorom na uchwycenie portretu zjawisk umykających zazwyczaj obiektywowi.

BIURO. Okładki numerów 4 i 5. Dzięki współfinansowaniu MKiDN oba magazyny dostępne były w bezpłatnej dystrybucji w sieci artystycznych księgarni, świetlic, klubokawiarni oraz za pośrednictwem "lokalnych dilerów"


ZESZYTY DO DIZAJNU

Zeszyty do dizajnu to nagradzany podręcznik dizajnu dla najmłodszych. Idea wydanej w tym roku książki opiera się na rozwiązaniach edukacyjnych i artystycznych przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-12 lat, jak również dla ich rodziców. Prezentuje proces projektowania i produkcji związanej z różnymi dyscyplinami dizajnu. Książka składa się z 9 zeszytów zaprojektowanych przez artystów grafików (Wojtka Kołacza i grupę Projektor). Była wielokrotnie nagradzana za walory wizualne i edukacyjne: zaproszono ją do udziału w Międzynarodowych Targach Książki w Seulu oraz I Festiwalu Kreatywności i Designu Dla Dzieci. Zakwalifikowała się także do finału konkursu Polish Children's Design Award wydawnictw Kikimora & Pompon, zaś warsztaty duetu 3D, czyli Dizajn dla Dzieci w oparciu o Zeszyty do dizajnu odbyły się w miastach w całej Polce (Warszawie, Łodzi, Sopocie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Gliwicach)..

Okładka Zeszytów do dizajnu, projekt grupa Projektor - Joanna Jopkiewicz i Paweł Borkowski, ilustracje Wojciech Kołacz


Kalendarz BWA Wrocław w 2012

miesiąc

Awangarda

Dizajn

Studio

Szkło i Ceramika

FUTURE PERFECT wystawa Magdaleny Frankowskiej i Artura Frankowskiego Fontarte do 27.01.2012

Lisia Nora

Dominika Drozdowska TAŃCZ!

styczeń DO NOT THINK 10.12.2011 – 08.01.2012

Kasia Kmita MUST HAVE IT 15.12.2011 – 08.01.2012

Graf/o/mania

Dizajn dla wszystkichcykl wykładów i warsztatów

Coś się stało wystawa Hanny Śliwińskiej i Huberta Pokrandta

6.02-.3.03.2012 17.02- 2.03 2012

marzec Piotr Skiba Sausage Hero & Kama Sokolnicka Disappoint of View Stąd też źle widać 9.03-15.04.2012 F: 951

9.01 - 28.01.2012

13.01 - 11.02.2012

luty 13.01- 26.02.2012

Justyna Adamczyk, Alex Urban, Aleksandra Waliszewska, Piotr Kmita, Marcin Łuczkowski

Wszystko będzie dobrze 22.03-06.04.2012

Porcelana Inaczej 2011 02.02. - 25-02-2012 Kuratorka: Monika Patuszyńska

Michał Puszczyński EROSION 01.03-16.03.2012


kwiecień

Rozbite – Marzenie Karol Krukowski

Cztery Strony Szkła 22.03.– 14.04.2012

30.03-05.05.2012

maj OUT OF STH vol.3 Kwiaty zła i Free Ride Art Space 30.04-17.06.2012 kuratorzy: Cedar Lewisohn Joanna Stembalska Balndine Roselle

DEMONY CYBER KIDS ON REAL D. Cymer & K. Lorenz B. CYMER & O. MARCHOCKA R. DEELEN J. KALLWEJT R. SZCZEPANIAK 26.05-30.06.2012

czerwiec

STREFA MIEJSKA OUT OF STH vol.3 15.06-28.09.2012

lipiec

Apoptoza (Piotr Kmita, Marcin Łuczkowski, Marcin Mierzicki, Florentyna Nastaj, Franciszek Orłowski, Marta Pokojowczyk, Michał Smandek, Barbara Szymczyk, DY Tagowska, Aleksandra Urban, Małgorzata Mandrela) Kuratorka: Magdalena Anna Zięba

kuratorzy: Sławek Czajkowski Joanna Stembalska

31.05 – 15.06.2012

DYPLOMY ASP 2012 21.06-15.07.2012

DYPLOMY ASP 2012 21.06-15.07.2012

Kamila Szczęsna PROCES 19.04-12.05.2012

Iwona Siewierska Kolekcja, czyli emocje 17.05. - 09.06.2012

DYPLOMY ASP 2012 11.06-15.07.2012


sierpień Urwany film Momenty kinematograficzne w sztuce współczesnej wystawa w ramach Sceny artystycznej 12. MFF TMobile Nowe Horyzonty

Serenghetti. Carlos Reygadas projekcja filmu w ramach 12.MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Katarzyna Krakowiak gra miejska

(p)clayback 20.07-30.08.2012

20.07-25.08.2012 kurator: Łukasz Gorczyca

wrzesień

ARTYŚCI: P. Althamer, Azorro, A. Baumgart, A. Bogacka, O. Brzeski, M. Budny, O. Dawicki, Aneta Grzeszykowska, P. Jaros, Ł. Jastrubczak, I. Krenz, Z. Libera, M. Maciejowski, P. Matecki, B. Materka, Z. Rogalski, S. Rogiński, W. Sasnal, J. Sawicka, W. Wilczyk, Ł. Gorczyca & Ł. Ronduda

NOMADIK wystawa podróżnicza

20.07-23.09.2012

14.09 - 03.11.2012

Marek Cecuła SEEDS – sztuka przetrwania 13.09-6.10.2012 Kuratorka: Agnieszka Kurgan

październik Piotr Kmita WINNING

WYMAZYWANIE. ĆWICZENIA Z PAMIĘCI 27.09-18.10.2012

Kazimierz Pawlak TRZY

A. Wajda Ojciec Polak 16.10-17.11.2012 05.10-23.11.2012

KURATOR LIBERA (STUDIO MIASTRZÓW) 24-26.10.2012


listopad

Agnieszka Lasota FaceBlok

DIZAJN DOM TOWAROWY

24.10-9.11.2012 projekt w przestrzeni Wrocławia

26.11.2012- 12.01.2013

Monika Konieczna 'Wstań i obróć się' 8.11-23.11.2012

grudzień Olaf Brzeski Tylko dla moich oczu

TERAZ JUŻ WIEM KTO TO JEST

Kuratorzy: Stach Szabłowski oraz Patrycja Sikora (BWA Wrocław)

07.12.2012 - 11.01.2013

Kuba Suchar Kamień Organiczny 14.12.-13.01.2013

Daruj mi pracownia / wymiana / sklep 28.11 – 29.12.2012

Podsumowanie roku 2012 BWA Wrocław  

Raport 2012

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you