Page 1

ozveny ŽIVOtO Barbora Dvorecká

ilustrace Iveta Autratová


Ozvěny

,,Teda teto ..." ,vku.;i" ,, C opa k , M atyas ,, ... vy máte ale rozbořenej barák," rozhlédl se novec uznale.

6

čtyřletý

sy-


CO SUDIČKY PŘÁLY NÁM

„Tyhle kšefty koncem měsíce, když už je skoro všechno rozdaný, ty mám fakt nejradši," sklonila se nejmladší ze tří sudiček nad postýlkou. ,,Kdyby to aspoň byl kluk, pro toho by se něco našlo ... No nic, podíváme se, co nám tam zbylo," vyndala z desek dodací listy a růžový formulář. „Dědictví NE, výhra ve sportce NE, nevšední krásu musíme nechat pro tu modelku, co se narodí za půl hodiny, mimořádná inteligence došla včera ... A hudební sluch nepři­ vezli už půl roku ... Povolání, povolání. .." poklepávala si zamyšleně propiskou o přední zuby. ,,Co zemědělství?" zívla prostřední sudička. „Hmmm ... Hmmm ... To by šlo, tam stejně máme pořád málo lidí. .." vyplnila další kolonku. ,,Takže u povahy jí klidně můžu zaškrtnout Samotář. .. " ,,Zase to nepřeháněj, aby si pak nestěžovala někde vejš," ozvala se poprvé nejstarší z trojice. ,;ro u ní nehrozí, ale když myslíš ... Tady koukám, že nám z minulýho kvartálu zbyli sourozenci, klidně jí můžeme připsat dva ... A nějaký to dítě ... A sakra," zvedla hlavu a zaposlouchala se. ,;ra ženská s trojčatama, jak měla rodit ve středu, už je na sále. Padáme, než nám je vyfoukne konkurence. Tohle může dodělat mladá," podala desky s formulářem znuděně postávající praktikantce. „Najednou jim nevadí, že ještě nemám licenci ... To už se zas viděj v televizi, čůzy," vyplázla mladičká sudička jazyk na obláček mlhy, který v místnosti zůstal po kvapném zmizení trojice, a po špičkách došla k postýlce. Moc jsme ti toho do vínku nedaly, pozorovala zamyšleně holčičku. Škrtat v papírech nesmím, ale ... Ale doplňovat jo ...

7


,,Tak poslouchej," pokývla po chvíli spokojeně hlavou. ,,Budeš mít velkou, báječnou, ale fakt báječnou rodinu, všichni se budete mít rádi a budete si pomáhat, to hned tak někdo nemá... Kamarády ti můžu dát jenom dva, ale nebudou to jen tak obyčejný kamarádi, budou, budou ..." maličko zaváhala a posmutněle se usmála, ,,budou to opravdoví přátelé ... Na život a na smrt. . . Dál - splní se ti skoro všechno, co si budeš přát. Jasně, budeš se muset snažit a nebude to hned, ale o to víc si toho budeš vážit. A čistě za sebe ti dávám jeden zvláštní dar," pohladila holčičku po čele a pošeptala jí pár slov. ,,Chvílema to bude spíš prokletí než dar... Ale jo, tobě se to bude líbit," zaklapla desky. ,,Měj se, já musím letět, nebo mě zase seřvou." „Jauvajs," zůstal na zdi nezřetelný otisk bílého hábitu, ze stropu se sesypala hrstka omítky a v místnosti zbylo jen spící dítě.

O čtvrt stoletípozději .. .

„Zlatý časy, kdy se vedla papírová evidence, v tomhle aby se pes vyznal," zamžourala mrzutě nejstarší sudička na monitor počítače. ,,Ženský, pojďte sem! Nějaká Dvorecká, říká vám to něco? Tady mi píšou z kontrolního úřadu, že u nás má nevyřízený pohledávky," posunula si brýle a rozklikla e-mail. ,,No to snad ..." ztratila na chvíli řeč. ,,Která z vás jí slíbila barák na samotě?!" sežehla pohledem kolegyně. ,,No já určitě ne," ohradila se rozhořčeně prostřední. ,,A já přece nemovitosti nedělám," přidala se třetí. , ten k rat.... , ;>A ma'l"1e ... lfl" ,, Pocvkat, pocvkat... N eby1a tam s nama zaječely trojhlasně.

Chvíli nedaj pokoj, báby zatracený, zavřela ve vedlejší kanceláři mladá, půvabná sudička nejnovější katalog podzimní · zas.;>" mo'dy. ,, N o co Je

8


„Tohle!" ukázala vedoucí křivým prstem na otevřenou zprávu. ,,Máš vůbec představu, co teďka stojí kdejaká pastouška? A ty si tu klidně napíšeš velkej. A to nemluvím o tom, že dneska o bydlení na samotě nezavadíš .. ." utvrdila se v rozhodnutí podat žádost o předčasný starobní důchod. ,,Jednak jsem nemohla tušit, že bude nějaká revoluce," pokrčila bývalá praktikantka rameny, ,,a hlavně nechápu, proč z toho děláš takovou tragédii... Pokud já vím, tak nechce žádnej palác ..." rozložila katastrální mapu. ,,Hele, zrovna tady... Bývalá zemědělská usedlost ..." Nejstarší sudička se pochybovačně poškrábala v obočí. ,,Tak divná, aby koupila takovouhle zříceninu, zase není. .." ,,Ale je," pověsila Amálie na branku zchátralého stavení cedulku ZAMLUVENO.

9

Ozvěny života  
Ozvěny života