Page 1

001-003 Sperky z kov. krouzku_Sestava 1 10/10/16 9:31 AM Stránka 3

ŠPERKY Z KOVOVÝCH KROUŽKŮ Moderní šperky tvořené starodávnou technikou

Terry Taylor

Dylon Whyte


Úvod Kroužkování.

Vzbuzuje ve vás tento výraz představu rytířů krále Artuše oděných v drátěných košilích? Vidíte v duchu řady křižáků v drátěných kuklách pod přilbicemi, jak táhnou k Jeruzalému? A možná si představujete šermíře v drátěných nohavicích na dobových jarmarcích. Vše je správně. Nyní se ale seznamte s novým způsobem využívání kroužkování. Tato kniha představuje 30 úžasných předmětů z kroužků určených pro ozdobu. Kovotepci a šperkaři používají při zhotovování řetízků různé techniky a vzory a vytvářejí šperky, jež jsou potěchou pro oko a lze je snadno nosit. Těžké ocelové a železné kroužky, které kdysi zaručovaly důmyslný způsob ochrany, byly elegantně nahrazeny kroužky lehounkými jako pírko a stejně tak barevnými. Jsou z eloxovaného hliníku, ušlechtilého zlata, ryzího stříbra, a samozřejmě nechybí ani moderní gumové kroužky. Máte-li po ruce ploché nebo půlkulaté kleště, jste téměř připraveni začít. V této publikaci najdete celou řadu návrhů, které lze vytvořit v kuchyni u stolu nebo dokonce během sledování televize. Prolistujte knihu a zvolte šperk, který chcete vytvořit. Pak navštivte místní obchod s korálky a zakupte potřebné kroužky, nebo si je objednejte po internetu.

6


Nemáte-li s kroužkováním žádné zkušenosti, navrhuji vypnout televizi a věnovat pozornost nákresům. Mají svůj význam: názorně, lépe než text, vám objasní, jak mají jednotlivé úkony vypadat. Jakmile pochopíte základní principy kroužkování potřebné pro zvolený námět, můžete klidně zase zapnout televizi. Návrhy jsou v knize seřazeny podle obtížnosti. Pokud jste dosud na kroužkování ani nepomysleli, začněte jednoduššími projekty. Zlaté laso na str. 45 představuje vynikající úvod k tzv. technice 4-1. Neprahnete-li po jemném lasu, zvolte výrazný kroucený řetízek na str. 57. Chcete pro začátek něco moderního? Pak přijdou ke slovu gumové kroužky, s nimiž počítá např. Titanové duo (str. 20) nebo Červeno-černá manžeta (str. 60). Možná jste už zkoušeli jednoduchý řetízek, nebo jste dokonce zhotovili kroužkováním celé dílko. V takovém případě se rovnou vrhněte na středně složité návrhy. Japonský vzor uplatněný na Krajkovém koktejlovém obojku s perlami (str. 83) vás uchvátí. Dalším zajímavým tipem je Laso se střapci (str. 132). Ať máte jakýkoli vkus, některé ze šperků jistě zatoužíte vytvořit. Jste-li nováčkem, rozhodně věnujte pozornost oddílu Základní údaje. Neuškodí ani těm z vás, kteří jste se s kroužkováním již někdy setkali. Alespoň si osvěžíte znalosti. Pokud vás neoslovují měděné šperky, snadno je můžete vytvořit z ryzího stříbra nebo barevných eloxovaných hliníkových kroužků. A pokud se vám nelíbí obyčejný řetízek, klidně přidejte korálky, kamínky nebo perly. Kroužkování už neslouží k výrobě brnění. Využijte ho ke zkrášlení, vytvořte jediný kousek, nebo naplňte skvosty z kroužků celou šperkovnici. Kniha Šperky z kovových kroužků vám ukáže, jak na to.

7


Základní údaje Co je kroužkování?

Nahoře: drátěná košile, 15.–16. stol., sbírka předmětů ze západní Evropy, Higgins Armory Museum, Worcester, Massachusetts, USA Vlevo: Drátěný kartáč ze spojovaných kroužků

8

Nikdo přesně neví, kdy nebo kde technika spojování kovových kroužků v síťovanou plochu vznikla. V Japonsku i v Evropě je známá po staletí. První nálezy objevili archeologové při odkrývání skytských hrobů z 5. století př. n. l. Víme, že římští vojáci poprvé oblékli kroužkové brnění během vpádu do Galie. Zpočátku byly běžně používány bronzové a železné kroužky. Pro zesílení struktury byly jednotlivé kroužky nejprve ručně ukovány a pak snýtovány. Od 5. do 12. století umělci zdokonalili protahování tenkých kovových proužků dírkami v kovové šabloně a vytvořili tak kulatý drát. Ukázalo se, že vinutí kulatého drátu kolem formy je rychlejší metoda, jak vytvářet potřebné kroužky. V archeologických lokalitách byly objeveny předměty vzniklé kroužkováním různými technikami. Na evropských nalezištích šlo o techniku 4-1, v Japonsku o spojování kroužků metodou 4-2. Na Středním východě, hlavně v Persii, si získaly oblibu další vzory. Kroužkové oděvní prvky – drátěné košile (hauberky), kukly a nohavice – byly používány k ochraně při soubojích, aby sečné zbraně nepronikly k tělu. V průběhu 13. století kroužkové součásti zbroje postupně ustoupily plátovému brnění, oblekům pro rytíře podobným krunýřům. Nicméně nevymizely docela, kroužkové součásti brnění chránily choulostivé a snadno zranitelné partie těla, například třísla a klouby. S příchodem moderního způsobu vedení boje se kroužkování jevilo jako zastaralé a bylo nahrazeno modernějšími technologiemi, ale technika zůstala zachována. Ještě v 19. století nosily elegantní dámy jemné síťové kroužkové taštičky. V kuchyních byly používány drátěné kartáče (předchůdci dnešních abrazivních mycích hub), vytvořené ze spojovaných kovových kroužků. Dnes jsou používány různé formy kroužkování. Potápěči v oblastech, kde se vyskytují žraloci, používají obleky z jemných ocelových sítí, které odolají žraločímu kousnutí, nezabrání však pohmožděninám, které se objeví následně.


Řezníci a rybáři nosí jemné kroužkové rukavice, které chrání ruce před ostrými noži, sekyrami a háky. Na historických jarmarcích vystupují skupiny předvádějící středověké šermířské umění. Tito nadšenci pracně zhotovují původní bojovou výstroj doslova z tisíců kovových kroužků. V posledních letech se těší široké oblibě upravené kroužkové vzory a techniky, díky kterým vznikají moderní ohebné dekorativní předměty. Náročnější šperkaři a příznivci korálků si tyto úžasné dovednosti osvojují, místo oceli nebo železa používají vzácné kovy a vytvářejí zajímavé moderní šperky.

Potřeby Ke kroužkování nepotřebujete žádné zvláštní vybavení – mnohem méně, než kdybyste měli v úmyslu zařídit si plně funkční šperkařskou dílnu. Jestliže chcete pracovat s běžně dostupnými sériově vyráběnými kroužky, postačí vám dvoje kleště. Pokud toužíte vytvořit vlastní kroužky, základem jsou řezné nástroje a několik trnů. Páječky a leštičky nejsou ke kroužkování nutné.

Kleště V obchodech jsou k dostání různé druhy kleští, každé k jinému doporučenému použití. Pracujete-li s korálky nebo vytváříte další šperky, nejspíš už vlastníte i ty potřebné ke kroužkování. Budete potřebovat dvoje kleště pro rozevírání a zavírání kroužků, jejichž spojováním pak vzniká vazba. Rovné kleště – s plochými a půlkulatými čelistmi – se nejlépe hodí k práci s barevnými kovy, např. s mědí, se stříbrem a zlatem. Využijete je i při zacházení s hliníkovými a titanovými kroužky. Zvolíte-li větší ocelové kroužky, doporučujeme masívnější kombinačky. K otevírání a zavírání kroužků nejsou vhodné kleště s kulatými čelistmi, ale určitě neškodí mít je po ruce. Pokud máte v plánu doplnit šperk ještě korálky, pak jimi vytvoříte drátěné očko (str.15). Každý řemeslník má nástroj, se kterým se mu nejlépe pracuje, ať je to speciální hřeben, nůž nebo modelovací špachtle. Pro kroužkování jsou základním

Tip: Důležité je uhladit povrch čelistí většiny kleští jemným brusným papírem a lehce ztupit hrany čelistí, aby nedošlo k poškození kroužků. Pro účinnější broušení oviňte brusný papír kolem kovového pilníku nebo dřevěné rukověti štětce. Začněte s brusným papírem o hrubosti 400 – 600 a pokračujte jemnějším, až bude kov hladký, ale ne příliš lesklý. Zkuste pevně uchopit kroužek čelistmi kleští a zkontrolujte, zda povrch kroužku neutrpěl. Anne Kelleyová

nástrojem kleště. Budete otevírat a zavírat spoustu kroužků – jde o opakované úkony, proto je důležité, aby se vám pracovalo pohodlně. Velmi vhodné jsou kleště s lehkými rukojeťmi. Dobře učiníte, vyberete-li si kleště přímo v obchodě, než abyste je objednávali po internetu. Lépe si tak zvolíte takové, se kterými se vám bude snadno zacházet. Uchopte je a vyzkoušejte, jak se vám drží. Všimněte si konstrukce: kvůli lepší účinnosti zvolte kleště s průvlečným kloubem, nikoli s jednoduchým podepřeným. Šperkaři obecně dávají přednost nářadí, se kterým se jim nejlépe pracuje. Někteří s oblibou používají pro práci s většími kroužky ploché kleště, půlkulaté s tenkými čelistmi dobře poslouží pro menší kroužky. Dobré je mít k dispozici od každých dvoje, abyste mohli pracovat s kroužky různých velikostí. Kleště, které si vyberete, by měly mít jen nepatrně zoubkované nebo raději hladké čelisti, zoubky kroužky při otevírání nebo zavírání poškodí. Možná zjistíte, že stejně tak jim uškodí ostré okraje čelistí, ale tomu snadno zabráníte jejich pečlivým opilováním a přebroušením brusným papírem.

Zleva doprava: Ploché kleště, zahnuté, půlkulaté a kulaté.

9


Binokulární lupy na čelence

Na pomoc očím Zraku můžeme trochu pomoci, hlavně při jemné práci. Jakkoli jej máte bystrý, dlouhá a soustředěná činnost může být pro oči mimořádně únavná. Navíc, pracujete-li s obzvlášť malými kroužky, těžko říci, zda je kroužek dokonale zavřený. Pomoci vám mohou různá zařízení. Nemáte-li se zrakem potíže, stačí použít zvětšovací lupy z běžného obchodu. Před zakoupením vyzkoušejte různě silné. Velmi užitečné jsou binokulární lupy na čelence, použitelné i tehdy, nosíte-li předepsané čočky. Koupíte je v obchodech nebo po internetu, různě silné, s osvětlením i bez něj.

Měřicí nástroje Posuvné měřítko slouží k měření tloušťky drátu, vnějšího průměru kroužku nebo průměru trnu. Není potřeba, pokud kroužky kupujete. Jestli je ale zhotovujete sami, je neocenitelné. Digitální i analogové zakoupiíte v korálkárnách nebo obchodech s potřebami pro šperkaře.

10

Trny

Obyčejný drátoměr je nepostradatelný, pokud, jako já, opomíjíte označovat cívky drátu, které ukládáte na později. Drátoměr na obrázku je určen k měření tloušťky neželezných kovových drátů, a to podle stupnice 1–36. Na rubu jsou uvedeny odpovídající údaje v metrické soustavě.

Trny Zhotovovat vlastní kroužky je užitečná (i když únavná) činnost. Rozhodnete-li se, že vytvarujete kroužky sami a nekoupíte je v obchodě, budete potřebovat zásobu kovových tyčinek různého průměru. K navinutí několika kroužků postačí kolíčky z tvrdého dřeva, ale při větším počtu není zaručeno, že kroužky budou stejně velké. Kovový drát ovinutý kolem dřevěného trnu se totiž často zadírá, což vede ke zmenšování vnitřního průměru kroužků.

Digitální posuvné měřítko a drátoměr


Za trny snadno poslouží vrtací tyčky nebo ocelové trubičky. Obojí je běžně dostupné v železářství. Vhodné jsou také pletací jehlice. Za prvé je potřeba určit průměr trnu. Na něm závisí vnitřní průměr kroužků, které vytvoříte. Pro přesné přeměření trnu použijte posuvné měřítko. Jakmile vyberete trn vhodné velikosti, je dobré provrtat tyčkou dírku, kterou provléknete konec drátu. Ten pak snáze ovinete kolem trnu. Při odstraňování cívky z trnu jednoduše konec drátku odštípnete. Pokud kroužkování zcela propadnete (k čemuž zaručeně dojde), vyzkoušejte efektivnější a rychlejší způsoby, jak vytvořit vlastní kroužky. V obchodech jsou ke koupi různé důmyslné nástroje, pomocí kterých navinete dlouhou cívku (delší než 30 cm) a přesně odříznete jednotlivé kroužky.

Řezné nástroje Jemné štípací kleště jsou při výrobě šperků nepostradatelné. Lze použít i jiné štípací kleště, ale tyto zanechávají méně roztřepený řez, což je velmi důležité, pokud navíjíte a odštípáváte kroužky sami. Znatelně roztřepený řez je na závadu. Kroužek pak nelze důkladně zavřít a zůstane-li pootevřený, škrábe pokožku. Máte-li v plánu zhotovit kroužky pro šperk sami, pořiďte si nejlepší štípačky, jaké seženete. Druhou možností, jak oddělit z kovové cívky jednotlivé kroužky, je použít vhodnou šperkařskou pilku. Tento postup zaručuje téměř hladký řez a tenčí vrub (škvíra mezi oběma konci kroužku po odříznutí).

Lešticí nástroje Za běžných okolností by při sestavování kroužků z železnatých i barevných kovů nemělo dojít k zásadnímu poškození. Občas je nicméně vhodné dílko přeleštit a obnovit svěží vzhled, který možná během práce trochu utrpěl. Je nepraktické (a nepříliš bezpečné) leštit kroužkový předmět pomocí běžných otáčivých lešticích kotoučů, které patří k vybavení mnoha šperkařských dílen. Příliš rozumná není ani snaha použít k leštění otáčivé nástroje určené k držení v rukou. Zkrátka to nedělejte. K oživení povrchu hotového kroužkového šperku postačí běžně dostupné lešticí hadříky. Poohlédněte se v obchodech po těch s mikroabrazivy, které jsou určené k leštění šperků. Pro hrubší zásah používají mnozí kroužkaři rotační nebo vibrační leštičku. Tato jednoduchá zařízení – možná je znáte jako kuličkové lešticí bubny – lze plnit různým lešticím materiálem: keramickým, plastovým nebo kovovým, přičemž jejich použitím získáte různé povrchy. V korálkárnách a obchodech pro šperkaře je možno pořídit cenově dostupné leštičky i různou náplň.

Dole: Štípací kleště a šperkařská pilka Vpravo: Kuličkový lešticí buben a keramická náplň

Tip: Já používám jako plnidlo do leštičky suchou předvařenou rýži a obnovuji tak lesk měděných a stříbrných šperků. Je to spolehlivý a levný způsob úpravy, navíc je možno rýži použít několikrát. Dylon Whyte

11


Materiály Materiály ke kroužkování nejsou drahé. Většina projektů v knize je vytvořena ze sériově vyráběných kovových kroužků, gumových kroužků, z korálků a dalších několika drobností, např. zapínání a ušních drátků.

Drát Drát je možno vytvořit z jakéhokoli kovu – ze stříbra, mosazi, bronzu, zlata, platiny atd. Navíc jsou některé dráty – hlavně hliníkové, měděné, titanové a niobové – dnes už k dostání v duhových odstínech, a to buď eloxované nebo barvené. Na trhu jsou dráty různé tloušťky, rozmanitých profilů, od kulatých po čtverhranné, od trojúhelníkových po půlkulaté. Pro kroužkování se tradičně používají kroužky z kulatého drátu. Ten umožňuje, aby síť zůstala poddajná. Jednotlivé kovy jsou různě pružné a odolné. Až získáte v kroužkování větší zručnost, najdete svoje oblíbené kroužky, se kterými se vám bude dobře pracovat.

Návrhy v knize byly vytvořeny z kroužků z ryzího stříbra, mědi, hliníku, titanu, oceli a válcovaného zlata. Záleží na vás, zda koupíte běžně prodávané kroužky a další drobnosti, nebo si je vytvoříte sami. V každém případě ale věnujte pozornost údajům o tloušťce drátu uvedeným u každého projektu. Tloušťka vyjadřuje průměr drátu. Na str. 144 najdete tabulku, kde jsou uvedeny tloušťky drátu a odpovídající metrické údaje pro dva hlavní systémy měření používané v USA a ve Velké Británii. Čím vyšší je číslice označující tloušťku, tím tenčí je drát: drát o tloušťce 34 je tenký téměř jako nit, zatímco ten o tloušťce 2 je skoro tyčka. Při koupi nebo navíjení vlastních kroužků vezměte v potaz údaje v tabulce. Zlatý, měděný a stříbrný drát je k dostání ve čtyřech kategoriích tvárnosti: velmi měkký, měkký, polotvrdý a pružný tvrdý. Drát během zacházení trochu ztuhne. Pokud ho ohýbáte hodně, zkřehne a praskne. Jde o tzv. deformační zpevnění. Pro vytvoření vlastních kroužků kupte měkký nebo polotvrdý drát. Ovinutím kolem trnu ztuhne, ale ne natolik, aby zkřehl.

Navíjení kroužků Rozhodnete-li se vytvořit kroužky sami, budete potřebovat drát uvedené tloušťky, trn (viz str. 10) a řezný nástroj (viz str. 11).

1

Vlevo: Stříbrný, měděný a mosazný drát Dole: Navinuté spirály

2

3

12

Odštípněte drát potřebné délky a pevně jej oviňte kolem trnu, až vytvoříte spirálu. Máte-li v plánu odřezávat kroužky pilkou, spirála by měla být krátká (2,5–3,8 cm). Lépe se drží i řeže. Spirálu sejměte z trnu a pevně uchopte prsty. Ruku se spirálou opřete o opěrku nebo o hranu stolu. Spirálu rozřežte, přičemž pilku držte lehce šikmo. Kroužky odřezávejte opatrně, pilka snadno sklouzne a poraní prsty. Při troše praxe vám řezání půjde samo. Rozhodnete-li se odštípávat kroužky kleštěmi, můžete navinout delší spirálu. Sejměte ji z trnu a mírně protáhněte do délky. Tím získáte víc prostoru pro umístění kleští. Neprotahujte však spirálu příliš, jinak kroužky zdeformujete.


Byzantskรก sada

Nรกvrh: Jerry Penner

64


Tato nápadně barevná sada je vytvořena byzantským nebo-li královským kroužkovým vzorem. Od pohledu složitý projekt vypadá úžasně, pokud je zhotoven z jednoho kovu, protkáváním dvou barev však získá ještě větší kouzlo. Základní vzor: byzantský P R O

S T Ř E D N Ě

P O K R O Č I L É

BUDETE POTŘEBOVAT: 252 červeně lakovaných měděných kroužků tloušťky 19 (0,9119), vnitřní průměr 3,175 mm 510 polotvrdých stříbrných kroužků tloušťky 19 (0,9119 mm), vnitřní průměr 3,175 mm

3

Plastovou sponku k označení kroužku (viz. str. 18) 2 karabinky z ryzího stříbra 1 pár stříbrných náušnicových háčků

Provlékněte 2 otevřené kroužky 2 zavřenými kroužky z kroku č. 2. Zavřete.

Půlkulaté kleště Podle potřeby: Binokulární lupu na čelence

4

Kyanoakrylátové lepidlo

BYZANTSKÝ KROUŽKOVÝ VZOR 1

Provlékněte 2 otevřené kroužky 2 zavřenými kroužky z kroku č. 3. Zavřete.

5

Zavřete a označte kroužek. Tento označený kroužek není součástí opakujícího se vzoru. Překlopte 2 zavřené kroužky z kroku č. 4 vzad podle nákresu.

2 6 Provlékněte 2 otevřené kroužky zavřeným kroužkem z kroku č. 1. Zavřete.

Provlékněte 2 otevřené kroužky 2 zavřenými kroužky z kroků č. 4 a č. 5, jak vidíte na nákresu. Zavřete.

65


NÁRAMEK

7

BUDETE POTŘEBOVAT: 68 červeně lakovaných měděných kroužků Provlékněte 2 otevřené kroužky 2 zavřenými kroužky z kroku č. 6. Zavřete.

140 polotvrdých stříbrných kroužků

1

8

2 Provlékněte 2 otevřené kroužky 2 zavřenými kroužky z kroku č. 7. Zavřete.

Použijte stříbrný kroužek a označte jej. Podle kroků č. 2 – č. 10 zhotovte vzor. V kroku č. 2 použijte červené kroužky. Vzor opakujte 17x.

3

9 Překlopte 2 zavřené kroužky z kroku č. 8, jak vidíte na nákresu.

Náramek dokončete přidáním 3 stříbrných kroužků na konec, jak je patrné z nákresu. Koncový kroužek bude spojovacím článkem pro karabinku. Pro lepší pevnost můžete spoj posledního kroužku zakápnout trochou kyanoakrylátového lepidla.

10

Provlékněte 2 otevřené kroužky dvěma zavřenými kroužky z kroků č. 8 a č. 9, jak je patrné z nákresu. Zavřete. Tímto zopakujete polohu kroužků z kroku č. 2. Pro pokračování vzoru pak proveďte znovu kroky č. 3 – č. 10. Byzantský vzor se opakuje po každých 12 kroužcích.

NÁHRDELNÍK BUDETE POTŘEBOVAT: 164 červeně lakovaných měděných kroužků 332 polotvrdých stříbrných kroužků

Poznámka: Pro výrazné urychlení činnosti otevřete před začátkem práce všechny měděné a polovinu stříbrných kroužků. Pak zavřete druhou polovinu stříbrných kroužků, poté přidejte zavřené stříbrné kroužky s otevřenými kroužky v krocích č. 3 a č. 7, jak je zřejmé z nákresu, a přeskočte kroky č. 4 a č. 8, protože ony kroužky už byly přidány.

1 2 3

66

Použijte stříbrný kroužek a označte jej. Podle pokynů č. 2 – č. 10 vytvořte vzor. V kroku č. 2 použijte červené kroužky. Vzor opakujte 41x. Náhrdelník dokončete přidáním 3 stříbrných kroužků na konec. Koncový kroužek poslouží jako spojovací článek pro karabinku. Pro lepší pevnost zakápněte spoj posledního kroužku kyanoakrylátovým lepidlem.


NÁUŠNICE

1

Použijte 1 stříbrný kroužek a označte jej.

2

Tvořte vzor podle pokynů č. 2 – č. 10.

BUDETE POTŘEBOVAT: 20 červeně lakovaných měděných kroužků 38 polotvrdých stříbrných kroužků

3

Vzor opakujte, až přidáte k náušnici 10 měděných kroužků.

4

K označenému kroužku připojte náušnicový háček.

5

Stejným způsobem vytvořte druhou náušnici.

67


Přívěsek a náušnice jako háčkované mandaly

Návrh: Dylon Whyte

68


Elegantně jednoduchý nebo jednoduše elegantní – obě vyjádření vhodně vystihují charakter této okouzlující sady.

Základní vzor: upravený evropský 4-1 P R O

PØÍVÌSEK

S T Ř E D N Ě

P O K R O Č I L É

BUDETE POTŘEBOVAT: 55 stříbrných kroužků tloušťky 21 (0,7239 mm), vnitřní průměr 2,38 mm (B) 1 velký stříbrný kroužek tloušťky 16 (1,291 mm), vnitřní průměr 7,14 mm (A)

5

11 stříbrných kroužků tloušťky 18 (1,024 mm), vnitřní průměr 3,97 mm (D) 13 stříbrných kroužků tloušťky 21 (0,7239 mm), vnitřní průměr 3,18 mm (C) Ploché kleště

Otevřený kroužek (B) provlékněte 2 zavřenými kroužky (B), které jsou připojené k velkému kroužku. Zavřete.

Koženou šňůrku nebo tenký řetízek

6

1

Zavřete 22 kroužků (B).

2

Otevřete velký kroužek (A). Otevřený kroužek (B) provlékněte 2 zavřenými kroužky (B) připojenými k velkému kroužku (A), počítaje v to jeden z kroužků (B) provléknutých předchozím kroužkem v kroku č. 5. Zavřete.

3

Provlékněte velký otevřený kroužek (A) 22 zavřenými kroužky. Zavřete.

4

Otevřete zbývajících 33 kroužků (B).

Tento krok opakujte 20x, až přidáte celkem 22 kroužků (B). Poslední kroužek (B) prochází 1. kroužkem (B) ze dvou, jimiž jste provlékali kroužek v kroku č. 5.

69


7

Otevřete 11 kroužků (D) a 13 kroužků (C).

12

8

Otevřený kroužek (D) provlékněte 2 zavřenými kroužky (B) na kraji vzoru. Zavřete. Provlékněte 1 ze zbývajících kroužků (C) jedním ze zavřených kroužků (D) na okraji vzoru. Tento krok opakujte, přidejte druhý kroužek (C) ke stejnému zavřenému kroužku (D). Tento kroužek poslouží pro zavěšení přívěsku na šňůrku nebo řetízek.

9

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (B) na kraji vzoru, počítaje v to jeden z kroužků (B), který jste provlékli v kroku č. 8. Zavřete.

10

13

Přívěsek zavěste podle vlastního uvážení.

NÁUŠNICE BUDETE POTŘEBOVAT: 160 tvrdých stříbrných kroužků tloušťky 21 (0,7239 mm), vnitřní průměr 2,38 mm (C) Pokračujte a přidávejte střídavě kroužky (D) a kroužky (C). Každý přidaný kroužek přitom prochází 2 zavřenými kroužky (B) na kraji vzoru, počítaje v to 1 zavřený kroužek (B), kterým procházel předchozí přidaný kroužek. Ke kraji vzoru tak doplníte celkem 22 kroužků: 11 kroužků (D) a 11 kroužků (C).

11

2 stříbrné kroužky tloušťky 16 (1,291mm), vnitřní průměr 7,14 mm (A) 2 stříbrné puzety s hlavičkou ve tvaru kuličky s očkem Půlkulaté kleště

Poznámka: Každá náušnice sestává ze tří částí: malého kroužku, trojúhelníku a velkého kroužku. Otevřený kroužek (B) provlékněte svisle 2 zavřenými kroužky (C) na kraji vzoru tak, aby kroužek (B) spočíval uvnitř zavřeného kroužku (D) z okraje vzoru, ale neprocházel jím. Kroužek zavřete. Tento krok opakujte 11x.

70

2 stříbrné kroužky tloušťky 16 (1,291 mm), vnitřní průměr 4,37 mm (B)


Malý kruh

1

7

Zavřete 34 kroužků (C). Otevřete 1 kroužek (B).

2 Provlékněte otevřený kroužek (C) zavřeným kroužkem (C), který byl posledním zavřeným kroužkem (C), jímž procházel závěrečný kroužek (C) přidaný v kroku č. 5. Zavřete. Sesuňte kroužky k sobě a získáte dva konce, pravý a levý.

Kroužek (B) provlékněte 14 zavřenými kroužky (C). Zavřete.

3

Otevřete 46 kroužků (C). Poznámka: Nyní jste dokončili malý háčkovaný kruh, který tvoří horní část náušnice. Vidíte, že vzor netvoří uzavřený kruh. Další kroky vám ukážou, jak zhotovit evropským vzorem 4-1 trojúhelníček, který udrží malý háčkovaný kruh na svém místě.

4

Otevřený kroužek (C) provlékněte 1 ze zavřených kroužků (C) připojených k menšímu kroužku. Zavřete.

Připojený trojúhelník

5

8 9 Provlékněte otevřený kroužek (C) dvěma ze zavřených kroužků (C), které jsou připojeny ke kroužku (B), počítaje v to kroužek (C), jímž jste provlékali už v předchozím kroku. Otevřený kroužek zavřete.

6

10

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) na levém konci kruhu. Zavřete. Otevřený kroužek (C) provlékněte jedním zavřeným kroužkem (C) na levém konci kruhu. Zavřete. Otevřený kroužek (C) provlékněte jedním zavřeným kroužkem (C) na pravém konci kruhu. Zavřete.

11

Opakujte krok č. 5 a přidejte postupně ještě 12 kroužků (C), v souladu s evropským vzorem 4-1.

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) na pravém konci kruhu. Zavřete.

71


12 13

Provlékněte otevřený kroužek (C) dvěma zavřenými kroužky (C) přidanými v krocích č. 8 a č. 9. Zavřete.

20

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky přidanými v kroku č. 9 a č. 10. Zavřete. Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) připojenými ke kroužku (A). Zavřete.

14 21

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) přidanými v kroku č. 11 a č. 12. Zavřete.

15 16

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) připojenými ke kroužku (A), počítaje v to jeden z kroužků (C), kterými už bylo provlékáno v kroku č. 20. Zavřete. Tento krok opakujte 15x, až přidáte celkem 16 kroužků (C).

22

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) přidanými v kroku č. 12 a č. 13. Zavřete. Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) přidanými v kroku č. 13 a č. 14. Zavřete. Na malém kruhu spočívá 11 kroužků (C), které nejsou spojené s trojúhelníkem. Začněte prvním nepřipojeným a odpočítejte 4. Pak si všímejte 5., 6. a 7. kroužku (C); ty se stanou spojovacími kroužky s velkým kruhem.

17

23

Otevřený kroužek (C) provlékněte 2 zavřenými kroužky (C) přidanými v kroku č. 15 a č. 16. Zavřete. Dokončili jste trojúhelník.

Velký kruh

18 19 72

Otevřete 1 kroužek (A). Otevřený kroužek (A) provlékněte 20 zavřenými kroužky (C). Zavřete.

Provlékněte otevřený kroužek (C) následujícími 2 zavřenými kroužky (C), které tvoří okraj velkého háčkovaného kruhu, a 5. kroužkem (C) ve spodní části malého kruhu. Zavřete.


24

28

Provlékněte otevřený kroužek (C) následujícími 2 zavřenými kroužky (C) velkého háčkovaného kruhu a 5. a 6. kroužkem ve spodní části malého kruhu. Zavřete.

Pokyny č. 1 – č. 27 opakujte a vytvořte druhou náušnici, a to s jedinou výjimkou – kroužky, které začnete přidávat v kroku č. 6, směřují opačným směrem než v předchozím případě. Druhá náušnice se tak stane zrcadlovým odrazem té první.

25

Provlékněte otevřený kroužek (C) následujícími 2 kroužky (C) velkého háčkovaného kruhu a 6. a 7. kroužkem ve spodní části malého kruhu. Zavřete.

26

Provlékněte otevřený kroužek (C) následujícími 2 kroužky (C) velkého kruhu a 7. kroužkem (C) ve spodní části malého kruhu. Zavřete.

27

Provlékněte otevřený kroužek (C) jediným zavřeným kroužkem (C) na vrcholu trojúhelníku vytvořeného podle pokynů č. 8 – č. 17 a očkem na kuličce puzety. Zavřete.

73


Náhrdelník podle vašich představ

Návrh: Elizabeth Hakeová

74


Inspirujte se způsobem práce Elizabeth Hakeové a překonejte vlastní hranice. Je to pozoruhodné, ojedinělé pojetí kroužkování. Zapojte fantazii a uspořádejte kroužky podle libosti. Základní vzor: japonský, plochá varianta P R O

S T Ř E D N Ě

P O K R O Č I L É

BUDETE POTŘEBOVAT: Zhruba 40 gumových kroužků velikosti 8-13 193 stříbrných kroužků tloušťky 20 (0,8128 mm), vnitřní průměr 3 mm Stříbrný drátek tloušťky 18 (1,024 mm) dlouhý 5 cm* nebo 1 ks zapínání z obchodu*

3

Půlkulaté kleště Kulaté kleště Otevřený kroužek provlékněte 2 zavřenými kroužky. Zavřete. Vytvořte 4 takové dílky a odložte.

Štípací kleště Malý pilník Arch papíru Pravítko

4

Tužku * Místo zapínání z obchodu můžete vytvořit vlastní

1

2

Fotografii využijte pro inspiraci a rozmístěte kroužky na papíru podle vlastní fantazie. Mezi jednotlivými kroužky zachovejte vzdálenost přibližně 5 mm, a to pro spoje. Čtyři gumové kroužky velikosti 9 tvoří část náhrdelníku, která bude spočívat na zátylku. Jakmile dokončíte uspořádání, odejděte na chvíli z místnosti. Po návratu znovu pohlédněte na rozmístění kroužků a upravte podle libosti. Až budete s celkovým uspořádáním spokojeni, zlehka obkreslete kroužky na papír. Podle nákresu pak budete tvořit šperk. Zavřete 61 kroužků. Otevřete 132 kroužků dost široce, aby je bylo možno navléknout na gumový kroužek.

Začněte čtyřmi gumovými kroužky velikosti 9, které tvoří zátylkovou část náhrdelníku. Provlékněte otevřený kroužek gumovým kroužkem velikosti 9 a koncovým kroužkem jednoho z dílků vytvořených podle pokynu č. 3. Zavřete.

5

Otevřený kroužek provlékněte dalším gumovým kroužkem velikosti 9 a druhým koncovým kroužkem řetízkového dílku. Zavřete.

75


Dvojitý japonský náhrdelník s kostkami Návrh: Rachel Dowová

114


S kostkami vytvořenými japonským vzorem posunete kroužkování do jiné dimenze. Zvláštní pozornost věnujte výběru korálku pro tento jedinečný šperk – zvolte polodrahokam nebo vinutku vlastní výroby.

Základní vzor: japonská kostka 4-4 P R O

P O K R O Č I L É

BUDETE POTŘEBOVAT: 288 malých kroužků z válcovaného zlata tloušťky 16 (1,291 mm), vnitřní průměr 3,5 mm (A) 198 velkých kroužků z válcovaného zlata tloušťky 18 (1,024 mm), vnitřní průměr 5 mm (B)

5

2 ketlovací nýty z válcovaného zlata 2 pozoruhodné korálky, průměr 12–13 mm 1 zasouvací zapínání z válcovaného zlata se dvěma očky Půlkulaté kleště Kulaté kleště Štípací kleště Plastovou sponku k označení kroužku (viz str. 18)

1

Otevřete 218 malých kroužků (A), zavřete 70 malých kroužků A), otevřete 10 velkých kroužků (B) a zavřete 188 velkých kroužků (B). Velké kroužky odložte stranou, a to až do chvíle, kdy přejdete k pokynu č. 36. V krocích č. 2 – č. 35 jsou používány malé kroužky.

2

Řetízek 2x zahněte a upravte podle nákresu.

6 7 8

Otevřený kroužek provlékněte 1. a 6. zavřeným vodorovným kroužkem. Zavřete. Otevřený kroužek provlékněte 2. a 5. zavřeným vodorovným kroužkem. Zavřete. Otevřený kroužek provlékněte 5. a 8. zavřeným vodorovným kroužkem. Zavřete.

9 Otevřený kroužek (A) provlékněte 2 zavřenými kroužky (A). Zavřete.

3 Otevřený kroužek provlékněte novým zavřeným kroužkem a jedním zavřeným kroužkem z předcházejícího kroku. Zavřete.

4

Otevřený kroužek provlékněte 4. a 9. zavřeným vodorovným kroužkem a dokončete tak malý čtverec japonského vzoru 4-2.

Pokyny č. 3 – č. 6 opakujte celkem 6x a vytvořte tak řetízek sestávající z devíti vodorovných kroužků.

115


Každý roh malého čtverce označte plastovou sponkou. Označte vrch malého čtverce: Všechny úkony budou probíhat na vrchu. Poznámka: Malý čtverec sestává z 9 vodorovných kroužků a 12 svislých kroužků. Svislé kroužky jsou také rozděleny do řad po 2 a 3 kroužcích. V řadách o 2 kroužcích spočívají svislé kroužky souběžně. V řadách o 3 kroužcích leží svislé kroužky kolmo k sobě. Všechny úkony, které proměňují čtverec v kostku, se týkají svislých kroužků.

12

Otevřený kroužek provlékněte 3. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 10. Zavřete.

13

10

Otevřený kroužek provlékněte novým zavřeným kroužkem a 1. svislým zavřeným kroužkem malého čtverce. Zavřete.

Otevřený kroužek provlékněte 4. svislým zavřeným kroužkem a 2. zavřeným vodorovným kroužkem, které jste přidali v kroku č. 10 a č. 11. Zavřete.

14

11

Otevřený kroužek provlékněte 5. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 11. Zavřete. Otevřený kroužek provlékněte novým zavřeným kroužkem a 2. svislým kroužkem malého čtverce. Zavřete.

15

Poznámka: Dbejte, aby zavřené kroužky přidané v krocích č. 10 a č. 11 spočívaly překlopené směrem dovnitř. Otevřený kroužek provlékněte novým zavřeným kroužkem, 6. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem, který jste přidali v kroku č. 10. Zavřete.

116


16

19

Otevřený kroužek provlékněte novým zavřeným kroužkem, 7. svislým kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 11. Zavřete.

Poznámka: Dbejte, aby zavřené kroužky přidané v krocích č. 15 a 16 spočívaly překlopené směrem dovnitř.

Otevřený kroužek provlékněte 10. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 16. Zavřete.

20

17 Otevřený kroužek provlékněte 11. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 15. Zavřete.

21 Otevřený kroužek provlékněte 8. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 15. Zavřete.

18 Otevřený kroužek provlékněte 12. svislým zavřeným kroužkem a zavřeným vodorovným kroužkem přidaným v kroku č. 16. Zavřete.

Otevřený kroužek provlékněte 9. svislým zavřeným kroužkem a 2 zavřenými vodorovnými kroužky, které jste přidali v kroku č. 15 a č. 16. Zavřete.

Poznámka: Horní část malého čtverce nyní sestává ze 4 vodorovných kroužků a 12 svislých kroužků. Svislé kroužky jsou stále rozdělené do řad po 2 a 3 kroužcích. V řadách o 2 kroužcích však nyní svislé kroužky spočívají kolmo k sobě; v řadách o 3 kroužcích nyní svislé kroužky spočívají souběžně.

117

Šperky z kovových kroužků