Page 1

Neboj se, vždyť máš česnek


Ilustrovala Komรกra


PAVEL BRYCZ

Neboj se, vždyť máš česnek


Emil a upíři: Neboj se, vždyť máš česnek Text © Pavel Brycz c/o Dilia, 2018 Illustrations © Ilona Komárková, 2018 ISBN 978-80-7549-866-3


Všem lovcům upírů voňavých jako topinky. Malým i velkým. Pavel Brycz


1. kapitola

Emil si přečte tajemný pohled z Hrobu a vyráží na prázdniny.

Mám otázku. Milujete strašidelné příběhy? Prima. Tak vám jeden povím. Ale nejdřív se představím. Jmenuju se Emil. Jsem jedináček. S rodiči bydlím ve  velikém panelovém domě na  sídlišti v  Praze. V létě tu bývá ukrutně smutno. Všechny děti z okolí na  celé léto odjedou pryč. Na  tábory. K  moři. K dědečkům a babičkám. Ale já tu trčím.

9


Nemám žádné babičky ani dědečky. Na tábory jsem se bál kvůli spoustě cizích lidí. A naši se mnou vůbec nikam nejezdí. Tatínek totiž v  létě provází japonské turisty po pražských památkách. Určitě jste je někdy potkali. Cvakají fotoaparáty na Tančící dům nebo na  sochu na  Karlově mostě. Tatínek drží zvednutý deštník. Usmívá se jako sluníčko a povídá: „Hacuki muzukama gé.“ Co to znamená? Nevím. Neumím japonsky. V létě mi slibuje, že si vezme dovolenou v zimě a vyrazíme do přírody. Nikdy se to nestane.


Japonci přilétají z Tokia i v zimě. A tak si jen na hlavu nasadí beranici. Maminka v létě jezdí s koňmi. Určitě jste ji někdy na  procházce Prahou viděli. Drží opratě vozíku taženého dvěma koníky a objíždí ulice staré Prahy. V kočáře sedí turisti a cítí se jako králové, královny, princové a princezny.


A tak mě i  letos čekal pěkný horor. Samota na sídlišti. Bloumání a nuda. Naštěstí se stal zázrak! Jednoho dne začátkem prázdnin nám pošťák do schránky hodil pohled. Vytáhl jsem ho. Dávno jsem uměl bezva číst. Vždyť po prázdninách půjdu už do čtvrté třídy. A tak jsem zezadu fotky krásného kostela přečetl:


M ilý synu. Je čas se udobřit. Zap omeňme na křivdy minulosti. Odpouštím e ti s maminko u, žes opustil ro dinnou firmu a nechal nám na krku všechny star osti. Smířili jsme se s tvým útěkem do P rahy. Dělej, co tě baví. N ic už ti nevy čítáme. Ale rádi bychom po znali naše ho vnuka Emila. Teď už z ně ho bude jis tě velký kluk. Zveme ho k nám na p rázdniny. Všechno je tu pro ně j nachystané. Pozdravuj svou ženu a vyřiď jí, že i ji rádi po známe. Tvůj otec Leopo ld a m atka Marie.

Pan Leopo ld Hrdina jr . Fe jko va 18 Praha 6 Řep y

Jaký to dává smysl? Hádanka. Rébus. Komu patří pohled? Slabikoval jsem slova jednou. Podruhé. Potřetí. Nerozuměl jsem ani za mák. Synu? Co to má být?! Jsem snad

13

1 6 3 0


Obsah

1. kapitola

Emil si přečte tajemný pohled z Hrobu a vyráží na prázdniny. 9 2. kapitola

K snídani, k obědu, k svačině, k obědu. Pořád česnek. 18


3. kapitola

Hrabě Esterházy a komtesky Ela a Hela touží po krvi. 33 4. kapitola

Slídění se vyplatí a Emil s Milošem objeví Esterházyho hrobku. 45 5. kapitola

Upíří spánek a těžká dřina lovců upírů. 54


PAVEL BRYCZ

Neboj se, vždyť máš česnek Ilustrovala Komára Grafická úprava, obálka a sazba Michal Chodanič Odpovědná redaktorka Lucie Šavlíková Technický redaktor David Dvořák Počet stran 72 Vydala Euromedia Group, a.s., v edici Pikola, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 v roce 2018 jako svou 9927. publikaci Tisk EUROPRINT a.s., Praha Pro děti od 6 let Naše knihy na trh dodává Euromedia – knižní distribuce, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 Zelená linka: 800 103 203 Tel.: 296 536 111 Fax: 296 536 246 objednávky-vo@euromedia.cz Knihy lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.knizniklub.cz.,www.knihyzpikoly.cz

Neboj se, vždyť máš česnek!  
Neboj se, vždyť máš česnek!