Page 1

KNIHA

KVĚTIN


KNIHA

KVĚTIN


Obsah Předmluva

6

Aranžování květin

8

Zima & Časné jaro

28

Pozdní jaro & Časné léto Pozdní léto & Podzim Tropické rostliny Rejstřík & Poděkování

80

142

204

220


Předmluva Považuji se za jednoho z mála šťastných lidí, pro něž je milovaná práce zároveň obživou. Aranžování květin, které jsem pracně vypěstovala, je pro mě nejlepším možným vyjádřením mých tvůrčích schopností. V této knize bych vám ráda ukázala, jak vytvářím své květinové dekorace v přírodním stylu. Ke své profesi jsem se dostala po několika letech zahradnické práce. Naposled jsem byla zaměstnána v zeleninové zahradě jedné velké usedlosti, kde jsem pěstovala plodiny, včetně květin, pro její vlastní potřeby. Zde jsem měla možnost pěstovat a shánět vše, co jsem potřebovala k vytváření květinových aranžmá, inspirovaných tímto typicky anglickým prostředím. Po šesti letech experimentování a učení jsem sebrala odvahu a založila svoji vlastní květinovou farmu Green and Gorgeous na oxfordshirském venkově. Naše farma nabízí místní, sezonní a přirozeně pěstované rostliny, které jsou alternativou k běžně dostupné produkci. Nemám žádné oficiální vzdělání v oboru a ani netvrdím, že jsem květinářka. Můj styl je intuitivní a založený na citu. Je ovlivněn tím, jak květiny rostou a jak na sebe vzájemně působí na zahradě i v přírodě. Výsledkem jsou vzdušné a bohaté dekorace se spoustou prostoru pro opylovače, kteří mohou volně létat mezi stonky. Svoji práci považuji za vyjádření své lásky ke květinám. Úvodní kapitola této knihy vysvětluje proces aranžování květin krok za krokem. Začínám volbou nádoby, beru v úvahu její velikost, tvar a materiál. Následuje výběr květin a zeleně. Pracuji vždy se sezonními rostlinami, díky čemuž se mi vhodně zužuje ohromná nabídka dostupného materiálu. Navíc tak vznikají přirozené kombinace, protože květiny, které kvetou ve stejném období, spolu většinou lépe ladí. Samotný proces aranžování dělím do tří základních kroků: zeleň, dominantní květy a doplňkové květy.

Každý z nich podrobně vysvětlím a ukážu, jak mi pomáhá ve vytváření mých kompozic. Na dalších stranách knihy věnuji pozornost aranžování dekorací viditelných pouze z jedné strany i středových výzdob a názorně ukazuji, jak vytvořit ručně vázanou kytici.

Ráda vytvářím aranžmá se spoustou prostoru pro opylovače, kteří mohou volně létat mezi stonky.

Hlavní část knihy tvoří šedesát portrétů mých oblíbených řezaných květin, rozdělených do kapitol podle ročních období. Každý portrét obsahuje informace o tom, proč je květina vhodná k řezu, jak ji nejlépe vystavovat a na co se soustředit při nákupu nebo řezu. Polovinu portrétů doplňují podrobné návody na aranžování, které se podle mne pro konkrétní druh nejlépe hodí. Doufám, že se vám tato kniha bude líbit a že vás možná inspiruje k vlastnímu aranžování místních sezonních květin nebo dokonce k jejich pěstování ve vaší vlastní zahradě.

Rachel Siegfriedová


ARANŽOVÁNÍ KVĚTIN


10 Aranžování květin

Výběr nádoby

HRNKY & DŽBÁNKY

Miluji jednoduchost glazovaných keramických hrnků a džbánků. Jsou k dostání v nekonečném množství tvarů a barev a jejich domácký vzhled dobře ladí s jednoduchou kyticí vytvořenou z jednoho druhu květin. Získáte tak nenáročnou, cenově dostupnou středovou dekoraci.

Při aranžování květin vždy začínám výběrem vhodné nádoby a tento postup mohu doporučit i vám. Rozmyslete si, jakou náladu nebo styl chcete vytvořit a jaké květiny máte k dispozici. Zde je několik příkladů různých typů nádob a druhů květin, které s nimi ladí. Nezapomeňte, že jako nádoba může posloužit cokoliv, co je vodotěsné.

NÁDOBY NA NOŽCE

Široké vázy a mísy na nožce představují skvělý tvar pro květinové dekorace v přírodním stylu. Aranžmá zvednou, takže zeleň i květy mají prostor, aby mohly volně viset. Kompozice tak získá pohyb a působí dojmem přirozeného růstu.

SKUPINA MENŠÍCH NÁDOB

Skupina několika menších váz jen s několika stonky představuje vhodný způsob, jak předvést různé odrůdy nebo barvy jednoho druhu květin. Hodí se také pro barevné oživení velkých ploch – například středové části dlouhého stolu.


Výběr nádoby 11

VELKÉ NÁDOBY

Smaltovaný kbelík je skvělým příkladem velké nádoby. Tento tvar nesnese žádnou opatrnost, proto vybírejte velké květy doplněné spoustou větviček a další zeleně, aby výsledná dekorace byla v poměru k velikosti nádoby.

VYSOKÉ, ÚZKÉ NÁDOBY

Válcovitý tvar této obří sklenice je velmi vhodný pro aranžmá z dlouhých, zašpičatělých květin. Má užší okraj, který dobře udržuje vějířovitý tvar kytice, čímž dává rostlinám prostor a vytváří pěknou celkovou siluetu.

ŠIROKÉ VÁZY

Široká váza je mým oblíbeným druhem nádoby. Líbí se mi, když její formální vzhled kontrastuje s divokým, nezkrotným tvarem kompozic. Její šířka umožňuje bujné aranžmá se spoustou druhů květin a zeleně.


12 Aranžování květin

Výběr květin Nabídka květin v květinářství nebo na květinové farmě bývá obrovská a vy možná nevíte, kde začít. Pokud se budete řídit následujícími radami, jistě při výběru rostlin do vašeho aranžmá docílíte vyváženosti tvarů, struktur i barev. Když zvažujete jednotlivé květiny, přiložte je k těm, které jste již vybrali, abyste viděli, zda spolu ladí. Já vždy pocítím radostné vzrušení, když se mi podaří najít dobrou kombinaci.

Usilujte o rozmanitost a kontrast ve struktuře – například ježatý bodlák vedle sametových okvětních plátků.

Habr poslouží jako dřevitá zeleň, která vytvoří obrys aranžmá.

Nejdřív zvažuji tvar a typ rostlin, a až poté vybírám barvu.

1

ZVOLTE HLAVNÍ DOMINANTNÍ KVĚT

Jsou to květiny, které se stanou středem pozornosti ve vaší dekoraci. Jsou nápadné barvou, tvarem nebo velikostí. Patří mezi ně jiřiny, slunečnice či tulipány. Zvažte také tvar nádoby, kterou jste si vybrali. Velké, kulovité květy se hodí do nízkých, širokých nádob, kde budou mít dostatek prostoru, zatímco nádoba s tmavým, kovovým povrchem dá vyniknout jasným, zářivým barvám.

Tato lososově zbarvená leknínovitá jiřina tvoří dominantní květ kompozice. Je dostatečně velká a nápadná, aby se mohla stát hlavním bodem aranžmá.


Výběr květin 13

3 Cínie jako vedlejší dominantní květ ladí s jiřinou v barvě a tvaru, ale je menší.

ZVOLTE DOPLŇKOVÉ KVĚTY

Jako další krok vyberte doplňkové květy, protože musí být v souladu s květy dominantními. Tyto vzdušné, jemné rostliny mají často malé kvítky a tuhé stonky a dávají kompozici směr a pohyb. Dobrým příkladem jsou drobné kopretinovité tvary, traviny nebo okolíky. Já je často vybírám v podobném odstínu jako dominantní květy, aby se celé aranžmá barevně propojilo.

Červenolistá růže slouží jako barevně kontrastní dekorativní zeleň.

Krásenka čokoládová je vhodným doplňkovým květem. Její tmavě vínové okvětní lístky ladí se skvrnami uvnitř květů náprstníku.

4

VYBERTE ZELEŇ

K vytvoření bohatého, bujného aranžmá je zapotřebí spousty zeleně. Já obvykle používám tři různé typy, které zaručují rozmanitost struktury. Nejprve vyberte dřevitou zeleň, vymezující obrys celé kompozice. Skládá se z delších větviček, například habru nebo hlohu, které určí velikost a tvar konečného aranžmá. Poté zvolte zeleň sloužící jako výplň, která dodá dekoraci objem. Má kratší stonky se spoustou bočních výhonků, vhodný je například eukalyptus nebo zimolez. Posledním krokem je výběr dekorativní zeleně, která kontrastuje tvarem či barvou, nebo dodává aranžmá pohyb. Dobrým příkladem je červenolistá růže, jasmín nebo podobné rostliny.

Náprstník byl zvolen jako kontrastní dominantní květ. Od jiřiny se odlišuje tvarem i barvou.

2

ZKOMBINUJTE DOMINANTNÍ KVĚTY

Jakmile jste zvolili hlavní dominantní květ aranžmá, vyberte k němu několik vedlejších. Ty mohou s hlavním prvkem buď ladit, nebo kontrastovat ve tvaru, barvě a struktuře. Nesmí hlavní květ zastínit, jejich úkolem je naopak jeho krásu podpořit a zvýraznit.

Nyní přejděte k části Vytvoření opory...


14 Aranžování květin

Vytvoření opory Na začátku každého aranžování květin je příprava nádoby. Většina nádob vyžaduje trochu „zákulisní práce“, která pomůže stonky upevnit tak, aby výsledná kompozice byla vzdušná a měla přirozený vzhled. Pro většinu svých aranžmá používám králíkářské pletivo smotané do koule, kterou umístím do nádoby. Drátěnými oky se stonky snadno provléknou a zároveň se upevní.

Opora z pletiva vám umožní vytvářet bohaté, vzdušné kompozice s mezerami mezi stonky.

1

VYTVOŘTE KOULI Z KRÁLÍKÁŘSKÉHO PLETIVA

Z pletiva smotejte kouli, která připomíná drátěné zátarasy. Měla by mít více vrstev, aby se v ní stonky dobře ukotvily. Nedělejte kouli příliš řídkou, protože by v ní rostliny špatně držely, ani příliš hustou, abyste neměli problém stonky zapíchnout.

Králíkářské pletivo je k dostání na internetu nebo v železářství.


Vytvoření opory 15

DALŠÍ OPORY MŘÍŽKA Z LEPICÍ PÁSKY

ARANŽOVACÍ HMOTA

Do skleněných nádob není možné použít králíkářské pletivo, protože by bylo vidět. Pokud potřebujete stonky upevnit, vytvořte na hrdle nádoby mřížku z průhledné lepicí pásky. Na otvor nalepte dvě nebo více rovnoběžných řad a poté dvě nebo více řad kolmo na ně.

Pokud není kovový ježek dostatečně velký k upevnění květin se silnými stonky, doplním ho malým množstvím aranžovací hmoty. Hmota se jednoduše napíchne na ježka, který je umístěný na dně nádoby. Aranžovací hmotu však používám jen velmi výjimečně, protože v ní květiny mohou rychleji vadnout a navíc je neekologická.

Kovový ježek na květiny se může použít buď samostatně nebo s koulí z králíkářského pletiva jako dodatečná opora. Konce stonků se napichují na hřebíky.

2

UMÍSTĚTE KOVOVÉHO JEŽKA

U některých dekorací opora z králíkářského pletiva k udržení rostlin nestačí – zvlášť pokud jste použili těžké větvičky s bobulemi. Dodatečné uchycení stonků zajistí kovový ježek, který se umístí na dno nádoby a připevní floristickou lepicí páskou.

3

UMÍSTĚTE KOULI Z KRÁLÍKÁŘSKÉHO PLETIVA

Smotané drátěné pletivo by mělo být v jedné rovině s okrajem nádoby. Přes otvor nádoby přilepte křížem lepicí pásku, abyste kouli upevnili. V tuto chvíli můžete nádobu naplnit vodou.

Nyní přejděte k části Rozmístěte zeleň


16 Aranžování květin

Rozmístěte zeleň Prvním krokem v samotném aranžování je výběr zeleně, která je u dekorací v přirozeném stylu stejně důležitá jako květiny. Slouží jako základ aranžmá a určuje jeho tvar. Rovněž vytváří květinám neutrální pozadí a funguje jako sjednocovací prvek s nádobou. Listy dodávají kompozici rozmanitost a strukturu a samozřejmě i svoji vlastní krásu.

1

VYTVOŘTE OBRYS

Začněte obrysem – ten tvoří nejdelší, nejsilnější větvičky, které určí nejvyšší a nejširší body kompozice. Na jejich rozmístění si dejte záležet, protože od této základní struktury se bude odvíjet celé aranžmá. Pro široké dekorace vytvořte trojúhelníkový tvar ze tří větviček. Dvě umístěte vodorovně a jednu svisle. Pro kulovité dekorace zvolte zaoblenější, symetričtější obrys.

Habr je moje oblíbená zeleň pro vytvoření obrysu. Lze ho použít od jara do podzimu, má krásné vroubkované listy a svěží zelenou barvu.

2

PŘIDEJTE VÝPLŇ

Prostor mezi obrysovými větvičkami vyplňte kratšími stonky. Ty mají za úkol zakrýt mezery a dodat objem střední části aranžmá, kterou rovněž propojí s nádobou a vytvoří pozadí pro dominantní květy.


Rozmístěte zeleň 17

Eukalyptus slouží jako vhodná zelená výplň. Má hladké, oválné listy a rozvětvený růst.

3

PŘIDEJTE DEKORATIVNÍ ZELEŇ

Stonky dekorativní zeleně ponechte dostatečně dlouhé a umožněte jim ohnout se nebo volně viset, tak jako při jejich přirozeném růstu v přírodě. Tyto větvičky kontrastují s ostatní zelení v barvě nebo struktuře.

Červenolistá růže má v aranžmá úlohu dekorativní zeleně. Její vínově zbarvené listy rostou na zahnutých, tmavě červených stoncích. Tato elegantní, lehce působící rostlina skvěle barevně oživí vaši zeleň.

Nyní přejděte k části Umístěte dominantní květy


18 Aranžování květin

Umístěte dominantní květy Nyní přichází na řadu výběr květin, které budou aranžmá dominovat. Uvažujte, jak květy na rostlině rostou – často vyrůstají v trsech či ve vrstvách nebo bývají natočeny v různých směrech. Nechte se inspirovat přirozeným výskytem rostlin. Také byste měli vzít v úvahu konečné umístění dekorace a úhel, pod kterým bude vidět.

1

Jiřinu ‘Totally Tangerine’ jsem se rozhodla umístit tak, aby byla vidět zezadu – svou intenzivní barvou a výrazným tvarem je z tohoto úhlu stejně zajímavá.

UMÍSTĚTE VĚTŠÍ DOMINANTNÍ KVĚTY

Dominantní květy v aranžmá většinou rozmísťuji od největších po nejmenší. U nižších, širokých kompozic zapichujte největší květy do zeleně mírně mimo střed. V tomto asymetrickém aranžmá jsem použila dvě velké jiřiny, ale často pracuji s lichým počtem, který bývá na pohled příjemnější. Květiny s těžkými hlavičkami opřete o okraj nádoby nebo o větvičky zeleně.

Díky svému kopretinovitému tvaru s tmavým středem je cínie ‘Zinderella Lilac’ skvělým vedlejším dominantním květem. Je malá, a proto se může použít ve větším počtu okolo hlavních květů jako jejich zvýraznění.

Než rostlinu zastřihnete a umístíte, přiložte ji k aranžmá, abyste viděli, kde bude vypadat nejlépe.

Barva růže ‘Warm Wishes’ obsahuje odstíny všech ostatních dominantních květů – jemnou růžovou velkých jiřin ‘Cafe au Lait’ a meruňkově oranžovou ostatních jiřin.


Umístěte dominantní květy 19

Jiřiny ‘Cafe au Lait’ jsou bezpochyby hlavními květy celé kompozice. Stříhám je krátké a zapichuji je hluboko tak, aby se jejich těžké hlavičky téměř opíraly o okraj nádoby. Zašpičatělé květenství náprstníku ‘Camelot Cream’ výrazně kontrastuje s kulatými, nadýchanými jiřinami.

2

UMÍSTĚTE KONTRASTUJÍCÍ DOMINANTNÍ KVĚTY

Podél zeleně, která tvoří obrys kompozice, umístěte podlouhlé květy, které tvarem kontrastují s hlavními kulatými květy. Výhodou práce s králíkářským pletivem je, že pokud nejste spokojeni s umístěním některé květiny, snadno ji z aranžmá vyjmete a dáte jinam.

Jiřina ‘Carolina Wagemans’ svou jemnou meruňkovou barvou krásně ladí s růžemi a tvarem s větší jiřinou ‘Cafe au Lait’.

3

UMÍSTĚTE MENŠÍ DOMINANTNÍ KVĚTY

Menší výrazné květy použijte k vyplnění mezer kolem hlavních květů. Rozmístěte je v různých úhlech i hloubkách, aby divák mohl procházet zrakem po celé kompozici, jako kdyby si prohlížel obraz.

Nyní přejděte k části Přidejte doplňkové květy


20 Aranžování květin

Přidejte doplňkové květy

Dvoubarevné květy okrasného tabáku ‘Tinkerbell’ v sobě spojují svěží zeleň habrových listů a vínovou barvu červenolisté růže.

Výběr doplňkových květů je posledním krokem v sestavování aranžmá. Tyto drobné, vzdušné stonky vytvářejí pohyb, zdůrazňují krásu hlavních květů a pozvedají kompozici téměř na umělecké dílo. Většinou vybírám rostliny, které mají podobnou barvu jako dominantní květy, ale v tmavším nebo zářivějším odstínu.

Doplňkové květy vybírám nejraději – připadám si tak trochu jako malířka dokončující obraz.

Temně rudé šištičky krvavce totenu na tenounkých stoncích působí dojmem, že se nad aranžmá vznášejí. Barva květů dobře ladí s povislými větvičkami červenolisté růže.

1

VYTVOŘTE DOJEM POHYBU

Pomocí doplňkových květů můžete dát svému aranžmá směr a zdání pohybu. Stonky ponechte dlouhé, aby rostliny ze středové části kompozice vyčnívaly. Různě zahnuté nebo i pokroucené stonky jsou zajímavější a dynamičtější než rovné.

Krémová barva plamenky ‘Crème Brûlée’ se opakuje na náprstníku na opačné straně dekorace.


Přidejte doplňkové květy 21

Alonsoa ‘Peachy Keen’ světle broskvové barvy zvýrazní odstíny hlavních květů.

Rudbekie ‘Cherokee Sunset’ skvěle barevně ladí s bobulemi a zároveň svým tvarem připomíná cínie.

2

NEBOJTE SE BAREV

Mezi zeleň v celém aranžmá přidejte doplňkové květy v různých barvách. Ty zvýrazní hlavní květy, pomohou vzájemně propojit všechny rostliny a kompozici sjednotí.

Ráda používám bobule kaliny, ještě než dozrají do tmavě červené barvy. V tomto aranžmá svojí strukturou kontrastují s dominantními květy, ale zároveň mají podobný odstín.


22 Aranžování květin

Příprava rostlin & Péče Aby nám květiny ve váze vydržely co nejdéle, vyplatí se dodržovat několik jednoduchých pravidel pro přípravu rostlin na aranžování. Různé druhy květin mají ve váze různou trvanlivost. Například čím více květina voní, tím rychleji bude uvadat. Hlavním obecným pravidlem je však udržovat nádobu i vodu co nejčistší.

1

Zahradní růže silně voní, a proto mají kratší trvanlivost.

ŘEZ

Než začnete květiny aranžovat, zastřihněte jim stonky v ostrém úhlu květinářskými nůžkami. Díky tomu se stonek nebude celou plochou dotýkat dna nádoby a zvětší se řezná plocha, kterou může rostlina nasávat vodu. U dřevitých stonků použijte zahradnické nůžky, kterými stonek podélně rozštěpte v délce asi 3 cm. Zastřihněte rovněž jeho konec. Čepele udržujte čisté a ostré; tupé nůžky stonky rozdrtí a poničí buňky, kterými rostlina přijímá vodu.

Celá tato větvička se může před aranžováním odstranit.

Podélným rozštěpením stonku se maximálně zvětší řezná plocha.

Konec stonku zastřihněte na požadovanou délku. Stonky seřízněte v ostrém úhlu, aby se zvýšil příjem vody.

BĚŽNÉ STONKY

DŘEVITÉ STONKY

2

ODSTRANĚNÍ LISTŮ

Otrhejte anebo odstřihněte ze stonků všechny listy, trny nebo bobule, které jsou v nádobě pod vodou. Kdyby tam zůstaly, začaly by se rozkládat a došlo by k množení bakterií, které zkracují trvanlivost rostlin.


Příprava rostlin & Péče 23

Stonky hledíků udržujte během hydratace ve svislé poloze, aby zůstaly rovné.

U tohoto hlaváče byly odstraněny všechny boční výhonky a listy.

Stonky hortenzií je třeba před aranžováním spařit.

4 3

SPAŘENÍ

Rostliny, které roní šťávu nebo mléko, je dobré po seříznutí trochu spařit. Prodlouží to jejich trvanlivost a též se tím ochrání ostatní rostliny v aranžmá, protože některé tyto šťávy mohou být toxické. Stonek rostliny ponořte na 30 vteřin 2–3 cm hluboko do vařící vody a květy chraňte před horkou párou. Poté rostlinu ponořte do kbelíku s vodou.

HYDRATACE

Před samotným aranžováním by se seříznuté květiny měly nechat přes noc ponořené ve kbelíku s vodou. Stonky tak mohou celým povrchem pořádně nasát vodu a ve váze vydrží déle. Rostliny plné vody jsou rovněž pevnější a budou se snáze aranžovat.

Habr má silné, dřevité stonky.

VÝMĚNA VODY Po několika dnech se voda ve váze zakalí. To je známka rozkladu a množení bakterií. Vodu v nádobě vyměňujte minimálně každé 2–3 dny. Používejte čerstvou, teplou vodu, která otevře buňky v pletivu a rostlina lépe saje.


24 Aranžování květin

Jednostranné dekorace Jednostranné dekorace bývají poměrně velké a umísťují se ke zdi, například na krbovou římsu nebo na stolek. To znamená, že zadní část aranžmá není vidět.

ZÁSADY

Aranžmá vytvářím ve stejné výšce, v jaké bude vystaveno. Viditelná bude pouze jeho přední část, proto není nutné dávat příliš materiálu dozadu. Nějaké květiny a zeleň však budou potřeba, aby byla tato kompozice esteticky vyvážená, ale i z praktických důvodů – pokud je přední část příliš těžká, může se převážit. Zadní stranu vyplňte zelení a přidejte pár květin. Některé otočte ke stěně, aby byly částečně viditelné skrz aranžmá. To vytváří přirozenější styl, protože květiny v přírodě také vždy nerostou jedním směrem.

Dominantní květy otočené v různých směrech vytvářejí dojem přirozeného růstu.

V zadní části aranžmá je umístěno méně květin.

BOČNÍ POHLED

Zeleň vytvářející obrys dekoraci rozšiřuje a vyvolává dojem pohybu.


Středové dekorace 25

Středové dekorace Středová dekorace se obvykle dává na stůl, u něhož budou lidé jíst a bavit se. Proto musí být nízká, aby na sebe hosté viděli! Také je důležité, aby vypadala hezky a zajímavě ze všech stran.

ZÁSADY

Když se aranžmá pootočí, zachovává si svoji celkovou krásu.

Středové dekorace vytvářím tak, že sedím u stolu a nádobu mám postavenou na otočném kruhu, abych si mohla svůj výtvor prohlížet ze všech stran. Zvolte nízkou nádobu, aby květiny nečněly příliš do výšky. Nezapomínejte vázu během aranžování otáčet.

JINÝ POHLED

Z tohoto pohledu jsou dominantními květy v aranžmá růže.


26 Aranžování květin

Jak vytvořit ručně vázanou kytici Ručně vázané kytice se nejčastěji používají na svatbách a také jako dárek. Cílem je vytvořit plný, zakulacený pugét s úzkou stonkovou částí, aby se kytice dala pohodlně držet. Tato technika se hodí rovněž pro vytvoření bohatého aranžmá do vázy.

POTŘEBUJETE Dominantní kvˇety: 1 alstromérii (Alstroemeria aurea ‘Friendship’) • 5 r˚uží r˚uzných odr˚ud (Rosa ‘Duchess of Cornwall’, R. ‘Moody Blue’, R. ‘Proper Job’) 3 ˇcernuchy španˇelské (Nigella hispanica ‘African Bride’) Zeleˇn: 3 vˇetviˇcky habru obecného (Carpinus betulus) • 3 užanky líbezné (Cynoglossum amabile) • 5 stonk˚u ananasové máty (Mentha suaveolens) Doplˇnkové kvˇety: 3 jarmanky vˇetší (Astrantia major) • 2 zvonky bˇelokvˇeté (Campanula lactiflora) • 3 vrbovky úzkolisté (Epilobium angustifolium ‘Stahl Rose’) lýko nebo provázek

1

Než začnete kytici vázat, odstraňte ze spodní poloviny až dvou třetin stonků všechny listy, boční výhonky nebo trny. Všechen připravený materiál si rozložte na pracovní desku. Květiny stejného typu si dejte k sobě, aby se vám snadno vybíraly.

2

Do levé ruky (pokud jste pravák) vezměte jeden dominantní květ. Střídavě k němu šikmo přikládejte zeleň a doplňkové květy tak, aby kytice byla barevně i tvarově vyrovnaná. Stonky přidržujte v dlani mezi palcem a ukazováčkem. Dřevité větvičky habru použijte až ve čtvrtém kroku.


Jak vytvořit ručně vázanou kytici 27

3

4

5

6

Úchop stonků upravujte tak, že palcem kloužete po ukazováčku. Stonky vkládejte do kytice šikmo a stisk přitom povolte. Každý nový stonek umístěte pod stávající květy tak, aby se vytvořil kulovitý tvar kytice. Po každém třetím stonku pootočte pugét proti směru hodinových ručiček, aby byly stonky poskládány do spirály.

Z lýka nebo provázku udělejte smyčku a navlečte si ji na ukazováček. Lýko omotejte kolem stonků těsně nad rukou a konec provlečte smyčkou. Konec rozdělte, kytici položte na okraj stolu a zavažte na dva uzly.

Poslední stonky použijte na vyplnění mezer ve středu kytice. Zapichujte je mezi květy shora. Dbejte na to, aby všechny stonky byly umístěny ve stejném směru. Kytici zakončete nejpevnějšími větvičkami (v tomto případě habrem), které poskytnou oporu měkčím stonkům a ochrání je při vázání.

Nakonec zastřihněte stonky na stejnou délku. Pokud postavíte kytici na stůl nebo pracovní plochu, měla by zůstat stát.

Kniha květin  
Kniha květin