Page 1


© Alena Thomas, 2014 Fotografie na obálce © Lukáš Koňařík, 2014 Portrét autorky © Radim Malůš, 2014 Fotografie © Lukáš Koňařík, 2014 Fotografie © Radim Malůš, 2014 © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2014 ISBN 978-80-7462-535-0


Úvodem

y d o v u a n z o m o d k e protoze n prece jen cte Začínám psát úvod ke knížce a už po prvních třech slovech nevím, jak dál. Vycházím ale z toho, že úvody v knihách se moc nečtou. Alespoň já je nečtu, jsem příliš nedočkavá na to, abych se zdržovala návodem, jak knihu číst nebo proč vznikla. Většinou když už se do nějaké knížky pustím, otevřu ji v druhé polovině, někdy pak přelistuju až na poslední stránku a teprve potom jdu na začátek. Nemyslím si, že je to známka zrychlené doby, je to známka moje, moje potřeba rozlousknout oříšek ještě dřív, než se v něm stačí došít Popelčiny šaty. Mám-li napsat úvod do knížky, nevím, kde začít, protože vlastně nevím, co je začátek. Mám pocit, že když začnu tam, kde začal příběh knížky, nevědomky vás nasměruju do její druhé poloviny, a možná snad i na konec první části mého života.

Děláme si to (doma) sami –

jako nazev

Název, který může v každém vyvolat jinou asociaci, je jen prostým překladem z angličtiny: „Do it yourself.“ Angličani, aniž by byli více či méně perverzní než jakýkoli jiný národ, v těchto třech slovech žádné chlupatiny nevidí. Na to mají dost vlastního peprného výraziva.

·5·


foto © Radim Malůš


Základní výbava Nebojte se, nemusíte si pořizovat malou chemickou laboratoř. Prohledejte prostě kuchyň, většinu vybavení už máte dávno doma a nic víc potřebovat nebudete.

Míchátko – ano, to, se kterým si vyrábíte mléčnou pěnu do caffè latte Kuchyňská váha – raději digitální, aby vážila i malá množství Odměrky Hmoždíř

– nějak ty mililitry odměřit musíte

– na občasné drcení

Dózy s pevným víčkem Dezinfekce ve spreji

– ke skladování výrobků

– před započetím práce pomůcky, pracovní

desku a ruce postříkejte dezinfekčním prostředkem a nechte oschnout

Chuť, čas, dobrá nálada a tahle knížka

· 13 ·


Kakaové máslo

Esenciální oleje Es

Vanilka V

Kakaové máslo je tuhý nažloutlý rostlinný tuk, který vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů. Je jedním z nejstabilnějších tuků, protože obsahuje antioxidanty zabraňující žluknutí a je možno jej uchovávat dva roky až pět let bez výrazné změny struktury. Díky své jemnosti, příjemné vůni a změkčující povaze je vhodnou ingrediencí k výrobě kosmetiky.

Ese Esenciální oleje jsou aromatické silice získané z rostlinných tká tkání, používají se při výrobě kos kosmetiky a v aromaterapii. Je to věda a vášeň. Na výběr máte nep nepřeberné množství, stačí jen nas nastudovat jejich účinky a ponoř se do vůně. nořit

Va Vanilka má nezaměnitelné ar aroma, extrakt z ní dodává do domácí kosmetice luxusní vů vůni, použít se ale dá i na vařen ření a pečení. Vyhnete se tím ch chemickým náhražkám, které s pravou p vanilkou nemají nic sp společného.

Měsíček lékařský

Třapatka Tř řapatka a nachová

Chrpa Ch hrpa polní

Měsíček lékařský pomáhá vnitřně i zevně. Působí na zažívání, tlumí záněty trávicího ústrojí a mírní vředy. Má rovněž protikřečové vlastnosti a upravuje menstruaci. Nejčastěji se s měsíčkem lékařským setkáváme v podobě masti nebo obkladu. Používá se na rány, ekzémy, plísně, kožní defekty – obsahuje rostlinná antibiotika.

Třa Třapatka nachová neboli Echinac nacea je přírodní antibiotikum. Pod Podporuje činnost bílých krvinek nek, které jsou schopny pohltit pů původce infekce a produkovat pro protilátky. Díky těmto protizánět nětlivým vlastnostem třapatka úči účinně působí proti bakteriím a virům v – v domácích podmínkác kách ji proto využijete převážně při výrobě léčivých extraktů pro pos sílení imun y posílení imunity.

Ch Chrpa polní je modrá kráska, kte která si vysloužila punc plevele vo obilných lánech. Přitom její léčiv čivé účinky jsou značné. Je boha hatá na důležité bioaktivní substa stance, které dokážou zklidnit ža žaludek, a dokonce i pleť a oči. Vý Výluh z čerstvých nebo sušený květů slouží jako tonikum ných na podrážděnou pleť, je ideální pr proti akné. Vyrobíte z ní např. bla blahodárné oční sérum.

Kadidlo

Káva K

Aloe vera gel

Kadidlo je vonná pryskyřice z kadidlovníku. Používá se při náboženských obřadech a byla také jedním z darů tří králů. Cenila se zejména pro své dezinfekční účinky. V domácí kosmetice je extrakt z kadidla účinnou složkou krémů proti vráskám.

Ká Káva je životabudič. Uplatnění vš však najde i v kosmetice, kde kr kromě nezaměnitelné vůně plní i úlohu ú abrazivní složky domácíc cích peelingů. Použijte mletou ká kávu, dobře ale poslouží i sedlina na, která vám zbude v šálku.

Aloe vera je stálezelená sukulentní rostlina, z jejíchž dužnatých listů se vyrábí léčivý gel. Látky obsažené v listech pomáhají při hojení popálenin a ran či jiných kožních problémech a výborně se hodí do pleťových krémů.


Pr rodn

pleťové tonikum Pleťová voda je základ kosmetické výbavy, proto s ní začneme. Tahle je čistě přírodní, účinná a voňavá. A jednoduchá na přípravu. Navíc s minimálními náklady. Přejete si snad od domácí kosmetiky ještě něco jiného?

1 Nejdřív si připravte silné čaje ku 1 lžíce heřmán vilínu 1 lžíce listu iniana) (Hamamelis virg da destilovaná vo é šťávy 50 ml citronov nného 5 kapek rostli glycerinu álního oleje 5 kapek esenci z levandule álního oleje 2 kapky esenci z máty peprné

z převařené destilované vody – z heřmánku a z listu vilínu. Obojí luhujte 20 minut, sceďte a nechte vychladnout.

2

Promíchejte 250 ml čaje heřmánku a 120 ml čaje vilínu se všemi dalšími ingrediencemi.

3

Protřepte a spotřebujte. Připravujte vždy čerstvé, uchovávejte v chladu maximálně jeden týden. S receptem můžete volně improvizovat a zkusit, co dělá vaší pleti nejlépe. Výborná je třeba růže – pleť zjemňuje, zklidňuje a toniku dodá krásnou barvu.

KRÁSA · 25 ·


Mandlove sprchove

smoothie A teď trocha luxusu pro celou rodinu. Je to revolučně úchvatné a nelze bez toho být.

1 Všechny

ingredience rozmixujte ponorným mixérem.

2 Přesuňte do

nádobky a užijte si mandlové sprchování.

3 Spotřebujte do dvou dnů.

1 díl nahrubo nastrouhaného kvalitního mýdl a (Doporučuju 10 0% olivové mýdlo z Kréty, protože v něm nejsou žá dné pochybné příměs i.) 2 díly měkké vo dy (destilované ne bo filtrované) 1 díl kvalitní ho mandlového oleje můžete přidat oblíbený éterický olej

KRÁSA · 67 ·


DĚLÁME SI TO DOMA SAMI · 132 ·


Detsky caj

proti horečce Ať už máte momentálně dítě horké, nebo ne, k chuti určitě přijde čaj z čerstvých šípků. Na jednu konvičku jich budete potřebovat kolem deseti.

1Čerstvé šípky nakrájejte na čtvrtky. 2 15 g šípků

lipového 20 g sušeného květu cí bezový (nejlépe) domá sirup

Přidejte sušený lipový květ. Směs zalijte vroucí vodou a po 10 minutách sceďte.

3

Oslaďte bezovým sirupem. Při horečkách podávejte 2× denně. Na zimu se vyplatí natrhat si šípky do zásoby. Ty se pak suší nejlépe v troubě, případně na kamnech, máte-li to štěstí. Natrhané šípky omyjte a osušte. Rozložte na plech vyložený papírem na pečení a vložte do trouby předehřáté na 150 stupňů. Během sušení je otáčejte, aby se vysušily rovnoměrně a nebyly náchylné k tvorbě plísně.

ZDRAVÍ · 133 ·


Tinktura z květů sedmikrásek proti nachlazen

Protože zdraví přeje připraveným, přidejte do své domácí lékárny ještě tinkturu ze sedmikrásek. Sedmikráska je totiž nejen sedmkrát krásná, ale i léčivá a účinná proti nachlazení.

1 Květy vložte do sklenice a zalijte ětů erstvých kv plná hrst č obecné sedmikrásky (chudobky) h na zalití vodka či lí sklenice

vodkou či lihem, aby byly zcela ponořené.

2 Zavřete a ponechte 14 dní luhovat. Poté sceďte.

3 Užívejte 10 kapek denně na lžíci vody.

4 Alkohol spolehlivě konzervuje,

trvanlivost a skladování nemusíte řešit.

ZDRAVÍ · 151 ·


děláme si to doma sami · 192 ·


Domac gel

na praní Tímhle receptem ušetříte nejen nemalý peníz, ale i zdraví. Průmyslově vyráběné prací prášky a gely obsahují bělicí prostředky, které mohou dráždit kůži, oči i dýchací cesty. Jsou nepoužitelné pro alergiky a nevhodné pro citlivou kůži dětí. Mimoto vám výroba tohoto gelu zabere 10 minut a přijde vás na 5 Kč/litr.

acího Na 10 litrů pr prostředku: í (např. 1 mýdlo na pran s jelenem) sody na 300 g práškové praní álního oleje 15 kapek esenci výběru dle vlastního zmarýn) (doporučuji ro vody 10 litrů vařící

1 Mýdlo nastrouhejte najemno

a rozmíchejte v menším množství vroucí vody.

2 Po rozpuštění přimíchejte

sodu, opět míchejte až do úplného rozpuštění, pak postupně přilévejte vařící vodu.

3 Po vychladnutí přidejte

esenciální olej. Nechte stát 24 hodin a je to.

DOMÁCNOST · 193 ·


Prostredek

na mytí nádobí Ať máte myčku, nebo ne, stejně občas musíte nějaký ten prostředek na nádobí koupit. Ale jde to i jinak, bez chemie a doslova za pár korun.

tředku na Na 500 ml pros nádobí: horké vody 1 a 1/2 hrnku tého 1/2 hrnku teku a olivového mýdl si (postrouhejte mýdla 50 g olivového ve vodě) a rozpusťte ho 1 lžíce octa na praní 1 lžička sody

ciálního pár kapek esen oleje

1 Všechny ingredience zalijte

horkou vodou a míchejte, aby se spojily.

2 Nechte vychladnout, občas promíchejte a pak přelijte do prázdné lahve.

3 Pokud by vám prostředek příliš ztuhl, znovu zahřejte a přilijte trochu vody.

4 Trvanlivost je 1 měsíc.

DOMÁCNOST · 205 ·


Děláme si to doma sami 2  
Děláme si to doma sami 2