Page 12

büt dergisi }

ustaya veda...

Tarık Akan’a veda... Yeşilçam’ın ünlü isimlerinden Tarık Akan son yolculuğuna uğurlandı. 66 yaşında hayatını kaybeden aktör için önce Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda anma töreni düzenlendi. Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camisi’nde kılınan namazın ardından Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedildi. Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede cuma günü hayatını kaybeden oyuncu Tarık Akan son yolculuğuna uğurlandı. Akan için önce Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, CHP’li milletvekili Mahmut Tanal, sanatçılar Cüneyt Arkın, İlyas Salman ve Nuri Alço, eski eşi Yasemin Erkut ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törene Tarık Akan’ın cenazesi getirilmedi.

Hikmet Korosu, Fazıl Say’ın piyanosu eşliğinde “Yiğidim Aslanım” isimli şarkıyı yorumladı. Tarık Akan’ın sahibi olduğu Taş Mektep’in öğrencilerinden oluşan Taş Mektep Korosu da törende sahne aldı. Törenin ardından Teşvikiye Camisi’ne getirilen Akan’ın cenazesi, ikindi namazını müteakip kılınan namazın ardından Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedildi.

Hafızalara kazınan karakterleri 1970’te Ses dergisinin açtığı “Sinema Artist Yarışması”nı kazanarak 1971’de ilk filmi olan “Solan Bir Yaprak Gibi”yle Törenin sunuculuğunu Orhan Aydın kamera karşısına geçti ve Tarık Akan üstlenirken, sanatçının çocukları Barış Zeki, Yaşar Özgür ve Özlem Üregül tazi- adını aldı. Akan, 1970-1975’te 12 filmde yeleri kabul etti. Katılımın beklenenden rol alarak “Yeşilçam’ın en parlak günyüksek olması dolayısıyla, salona girişte leri”nde oyunculuğa başladı. Toplam 111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol izdiham yaşandı. Nebil Özgentürk’ün alan Akan “Türkiye’nin gelmiş geçmiş 2005’te hazırladığı “Tarık İçin” isimli belgeselin yeniden düzenlenmiş halinin en iyi filmleri”nden biri olarak gösterilen “Hababam Sınıfı” serisindeki “Damat gösterimiyle başlayan törende, Genco Erkal, piyanist Fazıl Say eşliğinde Nazım Ferit” karakteriyle hafızalara kazınmıştı. Hikmet’in “Yaşamaya Dair” isimli şiirini Akan, Gülşen Bubikoğlu ile 1975’te rol aldığı “Ah Nerede” adlı romantik-komedi yorumladı. filmi ile başarı elde ederken, 1970’li yılTörende ayrıca Cahit Berkay, Suavi, Hü- larda oynadığı filmlerle de adından söz seyin Turan ve Zülfü Livaneli ile Nazım ettirdi.

12

Profile for Büt Dergisi

Büt Dergisi Sayı 34  

Online kültür-sanat dergisi olan Büt Dergisi'ni 34.sayısı yayında. Keyifli okumalar...

Büt Dergisi Sayı 34  

Online kültür-sanat dergisi olan Büt Dergisi'ni 34.sayısı yayında. Keyifli okumalar...