Page 6

büt dergisi }

haberler

“Kur’an-ı Kerim ayetlerinden ilhamla müzik yapıyorum” Fransız müzisyen Theophile Ahmed Ali, “Kur’an-ı Kerim ayetlerinden ilhamla müzik yapıyorum. Müzik soyut bir dildir. İnsanlar üzerindeki etkisi birçok söylemden daha derindir. İnsanlardaki etkisi anlatılamaz. Ayrıca İslam karşıtı bir Batılının Müslüman olabilmesine dikkati çekmek güzel bir duygudur.” dedi.

ğını söyleyen Ali, İslam ile tanışmasının tasavvuf üzerinden olduğunu ve özellikle Muhyiddin İbn-i Arabi’nin kendisini etkilediğini dile getirdi.

İslam’ın her yönden saldırılara maruz kaldığını ifade eden Ali, “İslam her yönden saldırıya maruz kalıyor ancak ezildikçe insanlığını arayanların sayısı artacaktır ve Estetik yönüyle sınırlı kalınmaksızın İslam’ın tasavvuf boyutuyla keşfe çıkacaklardır.” çok daha güzel ve derin konularının dile ge- görüşünü dile getirdi. tirilebileceğine işaret eden Ali, Müslüman Ali, Türk müziğiyle tanışmasına da değiolduğunu ve İslam’dan ilham alarak bu müziği yapıyor olmasının insanlara hayranlık nerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Klasik Batı Müziği çok komplikedir, Türk ve şaşkınlığı bir arada yaşattığını aktardı. müziğiyle tanıştığımda hayatımda bana büyük ufuklar açtı. Türk müziği özelliklerini Fransa’daki bir konserinin ardından insanların coşkuyla kendisini alkışladığını anlatan iki kıta ve iki dünya arasında bir berzah gibi Ali, Paris’teki bir rahibin kendisine “Miraç” köprü olmasından alıyor.” adlı parçayı çok iyi bildiğini söylemesinin, İslam’dan ilhamla yapılan müziğin nerelere Ali ayrıca Batı’da İslam karşıtı söylemlerde kullanılan ‘İslamofobi’ kavramına karşı alterulaşabileceğini gösterdiğini ifade etti. natif terimlerin üretilmesini ve İslam sevgisinin işlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleTasavvuf ve Türk Müziği Başlangıçta Ortodoks İlahiyatı eğitimi aldı- di.

6

Profile for Büt Dergisi

Büt Dergisi Sayı 32  

Büt Dergisi'nin 32.sayısı yayında. Derginin bu ay kapağında Kara Sevda dizisinde rol alan Rüzgar Aksoy yer aldı. Keyifli okumalar

Büt Dergisi Sayı 32  

Büt Dergisi'nin 32.sayısı yayında. Derginin bu ay kapağında Kara Sevda dizisinde rol alan Rüzgar Aksoy yer aldı. Keyifli okumalar

Advertisement