Page 9

Tahran’da Mimar Sinan Sergisi açıldı İran’da Yunus Emre Enstitüsü Tahran Türk Kültür Merkezi, İslam Ülkeleri Kültür Enstitüsü ile birlikte Mimar Sinan sergisi ve Mimar Sinan konferansı düzenledi. Programa, ECO başkanı İftihar Hüseyin Arif, Yunus Emre Tahran Türk Kültür Merkezi Müdürü Doç.Dr. Şamil Öçal, Enstitü Kültür Sanat Koordinatörü Eyyüp Azlal, Tacikistan’ın Tahran Büyükelçisi Nimetullah İmamzade ve Afganistan’ın Tahran Büyükelçisi Nasır Ahmednur katıldı. Etkinlikte, Mimar Sinan’ın Türkiye ve Osmanlı coğrafyasında yer alan 33 eserinin bulunduğu bir serginin de açılışı yapıldı. Program öncesinde İran ve Türkiye’nin milli marşları çalındı.

Cafer Panahi’nin son filmi “Taxi” Akbank Sanat’ta

7-17 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 12. Akbank Kısa Film Festivali’nin Deneyimler bölümünde, İran’ın yasaklı sinemacısı Cafer Panahi’nin geçen yıl 65. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanan son filmi ‘Taxi’ gösterilecek. Usta yönetmenin Altın Ayı ödüllü son filmi ‘Taxi’ 11 Mart Cuma günü saat 20.30’da sinemaseverlerle buluşacak. Gizlice çektiği ve Berlinale’ye ulaştırdığı ‘Taxi’ filmi için direksiyon başına geçen Panahi, Tahran sokaklarında gezinerek, yolcularla ceza , yasaklar, ahlak ve sinema aşkı üzerine muhabbet ediyor. İran’daki 2009 seçimleri sonrası protestoları çektiği için tutuklanan, 20 yıl film yapmaktan men edilen ve ülke dışına çıkamayan Panahi, 65. Berlin Film Festivali’ne gelememişti. Altın Ayı ödülünü filmde de rolü olan yeğeni Hana Saeidi alırken gözyaşlarını tutamamıştı. Ayrıca film gösterimi öncesi aynı gün saat 18.30’da Müge Tüfenk moderatörlüğünde yönetmenin kızı Solmaz Panahi ve kurgu yönetmeni Mastaneh Mohajer’in konuşmacı olarak katılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Festivalde 10 gün boyunca 28 ülkeden toplam 104 film seyirciyle buluşacak.

Büt Dergisi

9

Büt Dergisi sayı 30  

Büt Dergisi'nin 30.sayısı yayınlandı. Dergi'de bu ay Hıfzı Topuz, Yalvaç Ural ve Tolga Pancaroğlu röportaj konukları oldu. Dergi yine ücrets...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you