Page 1

5

6

Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi

Sayı: 32 Aralık 2014 www.bursa.bel.tr

16

Çarşı’nın reytingi artıyor

Sehir Postası

Bursa kışın da çiçek bahçesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Aylık Şehir Gazetesi

8-9

2014 böyle geçti 20 yıllık yatırımdan daha fazlasını 5 yıla sığdıran Büyükşehir, 2014 yılını da yeni yatırımlarla dolu dolu geçirdi.

Bursa dünya gündeminde B

üyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği yatırımlarla Bursa, dünya gündeminde ses getiren şehirler arasında yer aldı. Yeni stadyum , Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ödülleri yarışmasında ödüle layık görülürken, İngiltere’nin yüksek tirajlı gazetesi The Telegraph, yeni stadyumu dünyanın en heyecan verici 10 stat projesi arasında gösterdi. Son olarak hava fotoğrafı çekimleri sırasında İznik Gölü içinde görüntülenen batık bazilika dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterildi. Sayfa 6-7

Sayfa 3

Türk astronotlar Bursa’da yetişecek Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ikinci kanadı olan ‘Gökmen Uzay ve Eğitim Merkezi’ni BTSO yapacak.

B

07

Dünyanın en uzun teleferiği zirve yolunda

03

02

üyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan ve son bir yıldır kendi binasında hizmet veren Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle yine Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Sayfa 4

Külliyeler Büyükşehirle hayat buluyor

10

Sahillerde dönüşüm başladı

14

Yeni stadyum heyecan verici statlar arasında

Dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattını Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Teferrüç- Sarıalan etabının ardından Sarıalan - Oteller Bölgesi etabını da yolculu ulaşıma açtı.

Bursa şehitlerine sahip çıkıyor

05

Yıldırıma‘Sosyal Yaşam Merkezi

13

Bursa’da FOTOFEST coşkusu


www.bursa.bel.tr

2

Sehir Postası

Para değil Bursa şehitlerine sahip çıkıyor yetki istiyoruz Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi eserlerde yetkinin verilmesinin ardından Bursa’yı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne soktuklarını hatırlatarak,“Bursa her türlü yatırımı yapacak güce sahip bir şehir. Biz para değil, yetki istiyoruz” dedi.

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda bulunan ve Bursalı 5000’e yakın Çanakkale şehidinin yattığı Kireçtepe Şehitliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamen yenileniyor.

Y

aklaşık 10 bin metrekarelik alanın bağlantı yollarıyla birlikte silbaştan düzenleneceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “1 ay önce başlayan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İnşallah buradaki faaliyet şubat ayında bitecek ve şehitliğimiz, zaferin 100. yıldönümünde yeni yüzüyle ziyaretlere açılacak” dedi.

Başkan Altepe, Gelibolu

B

ursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki 32 il derneğinin katılımıyla kurulan Bursa İl Dernekleri Federasyonu’nun yönetici ve üyeleriyle Gölpark Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. Programın açılışında konuşan İl Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Dursun, Büyükşehir Belediyesi tarafından il derneklerine tahsis edilen Anadolu Kültür Merkezi için Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Farklı kültürleri bir araya getiren merkezde 15 günde bir farklı etkinlikler yapıldığını hatırlatan Dursun, çeşitli eğitim programları, şenlikler ve Anadolu günleri gibi etkinliklerle hem Bursa’nın hem de doğdukları kentlerin tanıtımını yapmayı amaçladıklarını söyledi. Dursun, bu çalışmalarda en büyük destekçilerinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmasının da kendilerine mutluluk verdiğini vurguladı.

Yetki istiyoruz

Bursa’da 4500 civarında dernek olduğunu ve tüm derneklere tek tek gitmenin mümkün olmadığını hatırlatan Başkan Altepe ise benzer amaca hizmet eden derneklerin bir araya gelmesinin yararlı olduğunu söyledi. İl derneklerine tahsis edilen Anadolu Kültür Merkezi’nin bu anlamda atılan önemli bir adım olduğunu ifade eden Başkan Altepe, merkezde yaşanan bazı ufak sıkıntıların da en kısa zamanda çözüleceğini kaydetti. Bursa’nın her türlü nimeti bünyesinde barındıran bir kent olduğunu bu nedenle herkesin farklı coğrafyalardan gelerek, bu kentin nimetlerinden yararlandığına dikkat çeken Başkan Altepe, “Topraklarımız verimli, sanayimiz güçlü. Aynı zamanda Bursa sanatkar şehri. Bakın işin uzmanı kuruluşların 10 yıl süren çalışmalarla yapamadığı tramvay üretimini biz 3 yılda gerçekleştirdik. Bursa olarak her türlü üretimi yapabilecek güce sahibiz. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım. Biz tüm gücümüzü Bursa için harcıyoruz. Biz göreve geldiğimiz anda tarihi eserlerde yetkiyi bize verin dedik. 3 yıl sonra bu yetkiyi verdiler. Kentin her köşesinde el atmadığımız tarihi eser kalmadı. Sonuçta ne oldu? Bursa artık evrensel bir değer oldu. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Uludağ için de yetki istiyoruz. Bize para vermesinler. Biz gereken yatırımları zaten yapıyoruz. Sadece yetki istiyoruz. Eski teleferiği yeniledik, kapasite 12 katına çıktı. Belediye olarak 1 kuruş para harcamadık, işleten şirketten kira alıyoruz, para bile kazanmaya başladık. 25 yıl sonra da teleferik belediyenin olacak. Bunlar yerel yönetimlerin işi. Bakanlıkların işi tesis yapmak değil” diye konuştu.

Yarımadası’nda yer alan ve Çanakkale Savaşları’nda çarpışan Bursa ile Gelibolu seyyar jandarma taburlarına ait askerlerin yattığı Kireçtepe Şehitliği’nde incelemelerde bulundu. Başkan Altepe’ye gezisinde; Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da eşlik etti.

Bahara yetişecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kireçtepe Şehitliği’nin bulunduğu 10 bin metrekarelik alanın bağlantı yollarıyla birlikte yeniden düzenleneceğini ve Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında yeni haliyle ziyaretlere açılacağını söyledi. Gelibolu Yarımadası’nın tarih açısından dünyanın en önemli noktalarından biri olduğunu kaydeden ve sadece Kireçtepe Şehitliği’nde 5000’e yakın Bursalı askerin medfun bulunduğunu belirten Başkan Altepe, “Şehitlerimize olan vefa borcumuzu kısmen de olsa ödemek için bölgeyi yaklaşık 1 asır sonra düzenliyoruz. Onların anılarını tazeliyoruz. İnşallah zaferin 100. yılında burayı yeni yüzüyle açmış olacağız” dedi.

Şehitliğe yeni yol Kireçtepe Şehitliği’ndeki düzenlemenin sadece şehitlik alanını kapsamadığını, bölgeye gelen 6000 metrelik yolun asfaltlanacağını, şehitliğin örnek olması için gereken tüm işlemlerin yerine getirileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Burada yatmakta olan, her iki kahraman taburumuzun şehitlerini rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür

Çanakkale’de en fazla şehit bırakan ilin Bursa olduğunu kaydeden Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, Bursa Seyyar Jandarma Taburu askerlerinin yer aldığı alanın vefa borcu olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenleneceğini ifade etti.

Yapılan çalışmanın ‘Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi eliyle şehitlerine sahip çıkması anlamını’ taşıdığını kaydeden Vali Karaloğlu, “Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onlara layık olmamız için daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi, düşüncesinden dolayı kutluyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar da, Çanakkale Savaşları ve zaferinin 100. yılına girerken onarılan şehitlik nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da, şehitlere yakışır bir şehitlik için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bursa, termal turizmin başkenti oluyor Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Tabakhaneler ve İpekiş bölgesine yapmayı planladığı Termal Kür Merkezleri, İstanbul’da düzenlenen ‘2. Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde vizyona çıktı.

B

ursa’nın termal zenginlikleri ve hazırlanan projeler hakkında sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği tarafından Türkiye’nin ilk Avrupa Tarihi Termal Kenti olarak kabul edilen Bursa’yı Termal Turizmin Başkenti haline getirecek projelerde adım adım ilerlediklerini söyledi. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği iş birliğiyle Çevre ve Şehircilik Bakan-

lığı, Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle düzenlenen 2. Kentsel Dönüşüm Zirvesi Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda yapıldı. Kentsel dönüşümün tüm boyutlarıyla ele alındığı zirvenin “Yerel Yönetim Uygulama Örnekleri” konulu oturumunda söz alan Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi ile İpekiş’te hayata geçirmeyi planladıkları projeler ile bu projelerin Bursa ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkılar hakkında bilgi verdi.


www.bursa.bel.tr

3

Sehir Postası

Dünyanın en uzun teleferiği zirve yolunda Dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattını Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Teferrüç- Sarıalan etabının ardından Sarıalan - Oteller Bölgesi etabını da yolculu ulaşıma açtı. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha ulaşılabilir marka bir kent haline getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında yenilenen kentin simgesi teleferik, Oteller Bölgesi’ne de uzandı. İlk etapta Teferrüç ile Sarıalan arasında çalışan hat, 4 ay gibi kısa bir zamanda 450 bin kişiyi taşıdı. Gerek Bursalılar gerekse turistlerin yoğun ilgisi üzerine

hız verilen Oteller Bölgesi etabıyla ilgili çalışmalar da tamamlandı. Bir süredir devam eden yolcusuz test sürüşlerinin ardından, Oteller Bölgesi etabı da yolculu seferlere açıldı. Dünyanın en uzunu Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa merkezi ile Sarıalan arasındaki ilk etabın 4500 metrelik hattan oluştuğunu söyle-

yerek, “İlk etabın ardından Sarıalan ile Oteller Bölgesi arasındaki 4500 metrelik hatla birlikte 9 kilometrelik bir teleferik hattımız oldu. Bu sayede dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hatlarının başında geleni de

Bursa’da hizmete geçmiş oldu” dedi. 22 dakikada zirve Başkan Altepe, “Bursa’dan teleferiğe binen vatandaşlar yaklaşık 22 – 23 dakikalık bir yolculukla kayak pistinin önüne kadar ulaşacaklar. Oteller Bölgesi’ne de uzanan teleferik, Bursa turizmine ayrı bir değer katmış olacak. Böylece oteller de Oteller Bölgesi de 4 mevsim kullanılır yaşayan bir merkez haline gelecek” diye konuştu.

Terminalde hedef; Burulaş araç filosunu güçlendirdi havaalanı konsepti İ B Sağladığı imkanlarla Büyükşehir hizmetlerini daha etkin hale getiren BURULAŞ, 20 araçlık iş makinası filosunu 17 kazı aracı ve 3 kamyonla genişleterek 40’a çıkardı.

Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, hizmet kalitesinde havaalanı konseptini yakalamak için çalıştıklarını söyledi.

üyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Burulaş tarafından işletilen Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin Türkiye’ye örnek bir kompleks olması yönündeki çalışmalar hızla sürerken, Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, yazıhane sahipleri ve işletmecilerle yıl sonu değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Gemlik Atatepe Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, “Bundan 5 yıl öce çok kötü durumda olan terminal Büyükşehir Belediyemizin devreye girmesiyle bugün Türkiye’nin en güzel terminallerinden biri haline geldi. Güvenlik ve temizlik hizmetlerinin yanında görsel iyileştirmelerle hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarıp, havaalanı konsepti yakalamaya çalışıyoruz. Bu nedenle iş ortağımız olan terminal esnafımız ve işletmecilerle bir araya geldik. Yaşadığımız sorunları, yapılması beklenen iyileştirmeleri ve hizmet kalitesini daha nasıl artırabiliriz gibi konuları birlikte değerlendireceğiz” dedi. Terminalde yaşanan en önemli

sorunların başında müşteri azlığının geldiğini ifade eden Fidansoy, yapılacak Kent Meydanı- Terminal tramvay hattı ile terminale daha çok yolcu gelmesinin sağlanabileceğine dikkat çekti. Bursa Otogar Esnaf ve Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Ataş ise terminal esnafının en büyük sorununun müşteri sayısı azlığı olduğunu söyledi. Ataş, ilçelerden gelen araçların tek merkez olarak terminalde toplanması, terminal dışındaki farklı noktalardan yurtdışına yolcu taşıyan otobüslerin terminale yönlendirilmesi gibi çalışmalarla terminalde hareketliliğin artabileceğini belirterek, bu konuda Burulaş’tan destek istedi.

ş makinalarının hizmete alınmasıyla ilgili BURULAŞ yerleşkesinde tören düzenlendi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından BURULAŞ tarafından satın alınan araçların hizmet yelpazesine alınmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak Nisan ayından bu yana 4 kat büyüyen sınırlar içerisinde daha aktif olmak, özellikle alt yapı konusunda hizmetlerin etkin hale gelmesini sağlamak için ekip ve ekipmanları güçlendirdiklerini söyleyen Başkan Altepe, “Tüm ilçelerimizde eksiksiz ekip ve ekipmanlarla tüm hizmetleri yerine getirmeyi arzuluyoruz” diye konuştu.

Dördüncü büyük filo

Bu kapsamda 20 olan BURULAŞ iş makinası filosunu satın alınan yeni araçlarla 40’a çıkardıklarını ve şirketin iş makinaları konusunda Türkiye’nin en büyük dördüncü işletmesi konumuna geldiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Bu 20 aracımız için yaklaşık 3 milyon TL bedel ödedik. Bugün burada alınan 17 adet ön yüklemeli kazı aracı ve 3 adet kamyonla artık tüm ilçelerimizde alt yapı eksikliklerini en hızlı şekilde

bir bir gidermiş olacağız. Oradaki hizmetlerimizin halkımıza ulaştırılması konusunda büyük katkı sağlamış olacak. İnşallah bu adım hem belediyemiz hem

de ilçelerimiz için hayırlı uğurlu olur” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, konuşmasının ardından iş makinasını kullanarak test etti. Testin ardından araçlar, Başkan Altepe ve Büyükşehir bürokratları tarafından uğurlandı. Hidromek marka iş makinalarının Bursa yöneticisi Akın Çıkoğlu, yapılan tercih nedeniyle Başkan Altepe ve BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy’a teşekkür plaketi verdi.


www.bursa.bel.tr

4

Sehir Postası

‘Halk Üniversitesi’ Nilüfer’deki yeni yerinde Arı yetiştiricilerine bilimsel destek Büyükşehir Belediyesi, kırsal

Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden olan BUSMEK’in Nilüfer’deki Beşevler Kurs Merkezi yeni binasında eğitim vermeye başladı.

kalkınmaya destek olacak hamlelerine bir yenisini daha ekleyerek arı yetiştiricilerine bu alanda uzman öğretim üyelerinin katılımıyla eğitim semineri düzenledi.

E

ğitim semineri öncesinde konuşan Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Yetişkan Keskin, Büyükşehir Belediyesi’nde yeni kurulan bir birim olduklarına değinerek, tarımsal kalkınmaya yönelik çalışmalar düzenleyerek, bu alanda üretim yapan kişilere destek olacaklarını ifade etti. Tarımsal kalkınmaya yönelik öncelikle üretim noktasında vatandaşlara her türlü imkanı sağlayacaklarını ve ürünlerin gelişimi ve pazarlaması noktasında destek olacaklarını belirtti. Düzenlenen bu eğitim semineriyle arı yetiştiriciliği yapan 45 üreticiye Büyükşehir Belediyesi olarak 450 adet arı kovanı verildiğine değinen Keskin, yapılan bu hizmetlerin gelecekte daha da artacağını ve üretim yapan herkese tam destek olacaklarının müjdesini verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak arı yetiştiriciliğine bilimsel anlamda katkının yapılması gerektiğini ifade eden Keskin, bu yüzden Uludağ Üniversitesi ile işbirliği yaparak üreticilerin gelişimine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Düzenlenen seminere Uludağ Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hasan Oruç, Prof. Dr. Levent Aydın, Dr. Mesut Ertan Güneş ve Ar.Gör. Özgür Selçuk katıldı.

Dünya lezzetleri Beşevler’de

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURFAŞ, Beşevler’deki tesislerinde konsept değişikliğine gitti.

B

URFAŞ Beşevler Sosyal Tesisleri’nin konsept değişikliğiyle ilgili lansman, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı davetle yapıldı. Bursa protokolünün tam kadro yer aldığı etkinlikte, misafirler salona Çin, Rusya, İspanya ve Meksika giysili personel tarafından alındı. Lansmanda davetlilere; Çin, Meksika, Rus, İtalyan ve Fransız mutfağından çeşitli lezzetler ikram edildi. Beşevler Sosyal Tesisleri Başaşçısı İbrahim Yılmaz, dünya lezzetleri ve ne şekilde tüketilecekleri konusunda kısa bilgiler verdi. Kafe ürünlerinden dünya lezzetlerine geçiş yapan tesislerde, 43 ülkenin yemek kültürü müşterilerle buluşmaya başladı.

B

ursa’da yaşayan vatandaşların hayatlarına yeni renkler katıp, mesleki birikimlerini geliştiren Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK), Nilüferlilere yeni binasında hizmet vermeye başladı. Konak Mahallesi Yasemin Sokak üzerindeki yeni yerine taşınan BUSMEK Beşevler Kurs merkezinin açılışı Büyükşehir Belediye

Başkanı Recep Altepe ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın da katıldığı törenle yapıldı. Nilüferli bayanların büyük ilgi gösterdiği açılışta konuşan Başkan Altepe, nitelikli iş gücünün yanı sıra geleneksel el sanatlarının yaşatılması noktasında da BUSMEK’in en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu söyledi. BUSMEK sayesinde kursiyerlerin el becerilerini geliştirip, aile ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Başkan Altepe, bu sayede istihdama da önemli bir katkı sağladıklarını kaydetti.

Türk astronotlar Bursa’da yetişecek Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ikinci kanadı olarak Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası tarafından yaptırılacak Gökmen Uzay ve Eğitim Merkezi’nin protokolü, Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törenle imzalandı.

B

üyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan ve son bir yıldır BUTTİM Fuar alanının yanındaki kendi binasın hizmet veren Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle yine Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Son 1 yıl içinde 120 bin ziyaretçiyi ağırlayan ve özellikle çocuklara okulda gördükleri teorik eğitimi pratiğe dönüştürme imkanı sunan Bilim ve Teknoloji Merkezi, BTSO’nun yatırımıyla Türkiye’nin uzay ve havacılık merkezi haline gelecek. BTSO tarafından BTM’nin ikinci kanadı olarak inşa edilecek Gökmen Uzay ve Eğitim Merkezi’ne ilişkin protokol, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık arasında imzalandı.

Bilime 90 milyon TL’lik yatırım

Başkan Altepe, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdikleri Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yaklaşık 1 yıldır kendi binasında hizmet verdiğini ve 1 yılda 120 bin ziyaretçiyi ağırladığını söyledi. 300’ü aşkın deney düzeneği ile öğrencilere destlerde gördükleri teorik eğitimi pratiğe dönüştürme imkanı sunan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin sadece Bursa’ya değil çevre illere de hizmet verdiğini belirten Başkan Altepe, merkezin ikinci kanadının yapımı için önemli bir protokol imzaladıklarını hatırlattı. TÜBİTAK’ın vereceği 40 milyon TL’lik desteğin Uzay ve Eğitim Merkezi ile birlikte 52 milyon TL’ye çıkarıldığını ifade eden Başkan Altepe, “Yaklaşık 10 bin metrekare alan üzerinde hizmet veren BTM’ye 6 bin

metrekare daha kapalı alan ilave edilmiş olacak. Bursa Ticaret ve Sanayi Odamız yaklaşık 8 milyon liralık bir yatırım yapmış olacak. TÜBİTAK’ın 52 milyon TL’ye ulaşan iç donanım desteğine ilişkin çalışmalarımızı başlattık. İhaleyi Kanadalı bir firma aldı ve 1,5 – 2 aydır çalışıyorlar. Beş ayrı konsept belirlendi. Bunlardan birini seçeceğiz. Uzay ve Eğitim Merkezi kurulması zaten BTSO’nun hedeflerinden biriydi. Çocuklarımız artık burada yerçekimsiz ortamda Gökbilimi, uzay ve havacılığa ilişkin deneylerini de yapabilecekler. Bugüne kadar 30 milyon TL harcamıştık. BTSO’nun yatırımı ve TÜBİTAK’ın desteğiyle 60 milyon TL’lik bir yatırım daha yapılacak. Ben destekleri nedeniyle Bakanımıza ve BTSO Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Astronotlar Bursa’da yetişecek

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da Gökmen Projesi’nin belirledikleri 16 makro projeden biri olduğunu

hatırlatarak, Büyükşehir Belediyesi ile projelerinin örtüştüğünü bu nedenle Gökmen projesini BTM bünyesinde hayata geçireceklerini kaydetti. Bölgede tek olan Uzay ve Eğitim Merkezi’ni Bursa’ya kazandıracaklarını ifade eden Burkay, Huston ve Rusya’daki gibi bir astronot eğitim merkezini Türkiye’ye kazandırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Bursa fazlasını hak ediyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bilimin kapısı meraktır. Merak ol-

mazsa bilim de olmaz. Ancak belli bir yaştan sonra insanları meraklandırmak zor. Bu nedenle çocuk yaşta bilimi sevdirmeliyiz. Bu nedenle Bilim ve Teknoloji Merkezlerini çok önemsiyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu anlamda Türkiye’nin ilk bilim ve teknoloji merkezini kurdu. Biz de 40 milyon liralık sergi desteği vereceğiz. Uzay merkezi için 12 milyon lira daha destek verip, desteğimizi 52 milyon liraya çıkarıyoruz. Tek amacımız bütün topluma bilimi sevdirmek. Bursa için her türlü desteği vermeye hazırız. Ben böyle önemli bir projeyi hayata geçirecek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve BTSO Başkanımızın hem şahıslarına hem de kurumlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından BTM bünyesinde yapılacak Gökmen Uzay ve Eğitim Merkezi protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık arasında imzalandı.


www.bursa.bel.tr

5

Sehir Postası

Alacahırka’ya değer kattı

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Alacahırka Mahallesi’ne kazandırılan ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Toplum Destekli Polislik Alacahırka Gençlik Merkezi’, törenle hizmete açıldı.

Yıldırım, ‘Sosyal Yaşam Merkezi’ne kavuştu Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Sağlıklı Kent Bursa’ hedefiyle Yavuz Selim Mahallesi’nde projelendirilen ‘Sosyal Yaşam Merkezi’,Yıldırım İlçesi’ndeki Yavuz Selim, Mevlana, Ulus ve Arabayatağı mahallelerinde yaşayan vatandaşların sosyal hayatlarının gelişimine destek olacak.

Y

avuz Selim, Mevlana, Ulus ve Arabayatağı mahallelerindeki vatandaşlara hizmet verecek olan sosyal yaşam merkezi törenle hizmete açıldı.‘Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’nin bölgeye değer katacak bir eğitim ve yaşam merkezi olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, merkezin Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüreceğini belirtti.

Dört mahalleye hizmet

Yıldırım İlçesi’ndeki tesisin özellikle gençler ve çocukların sosyal gelişimlerini destekleyeceğini vurgulayan Başkan Altepe, yaklaşık bin 400 metrekarelik bir alana sahip olan merkezin, Yavuz Selim kapalı pazar alanının bodrum katında; derslikler, fuaye, çalışma ofisleri, öğ-

retmen odaları, kafeterya ve teknik diğer birimler oluşturularak kültür merkezi haline getirildiğini belirtti. Sosyal yaşam merkezinin Yavuz Selim, Ulus, Mevlana ve Arabayatağı mahallelerinde yaşayan vatandaşlara hizmet vereceğini anlatan Başkan Altepe, “Merkez, Yıldırım’da yaşayan deza-

vantajlı çocuklar ve aileleri ile çevre halkının kentlileşme sürecinde bireysel, sosyal, kültürel destek alabilecekleri bir ortam olarak hazırlandı” diye konuştu. Başkan Altepe, sosyal yaşam merkeziyle bölgede sosyal bir bütünleşme sağlanacağına dikkat çekti.

Hayvancılıkta dev adım

B

üyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin açılış töreninde, kentin geleceğini sağlıklı yetişen bir gençliğin oluşturacağını söyledi. Bursa’da çocuklarla gençlerin eğitimi ile sağlıklı gelişimine çok önem verdiklerini anlatan Başkan Altepe, “Alacahırka Mahallesi Köşk Caddesi’ndeki tarihi dulhane binası, yaptığımız restorasyon sonrası ‘çocuk ve gençlik merkezi’ olarak hizmet vermeye başlıyor, gururluyuz” dedi.

Sosyal belediyecilik örneği”

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak insan odaklı hizmetlerinin her alanda sürdüğünü vurgulayarak, “Bursa’da şehrin huzuruna yönelik projeleri, tüm kurumlarla elbirliğiyle gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bölge halkının ve toplumun huzuruna yönelik güzel bir projeyi Alacahırka’da gerçekleştiriyoruz. Bu ve bunun gibi faaliyetler sosyal devletin ve sosyal belediyeciliğin de en güzel örneğini oluşturuyor” şeklinde konuştu. Merkezin tefrişatının İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik tarafından alınan hibe proje ile gerçekleştirildiğine değinen Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle merkez, Çocuk ve Gençlik Eğitim Projesi (ÇOGEP) kapsamında sosyal ve kültürel içerikli faaliyetlere ev sahipliği yapacak. Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinde belirlenen 21 ilköğretim okulunda eğitim gören dezavantajlı öğrenciler ile çevre halkı aileler bu merkezden yararlanacak” diye konuştu. 2015 yılı içinde gerçekleştirilecek faaliyetler kapsamında çevre halkı

ve ailelere bilgilendirici seminer ve eğitimler verileceğini hatırlatan Başkan Altepe, öğrencilerin TEOG sınavlarına hazırlanması amacıyla etüt dersleri verileceğini, drama, sosyal ve kültürel faaliyetler, sinema ve tiyatro gösterimleri yapılacağını da sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediyesi bünyesi faaliyet gösteren Çalgıcı Mektebi’nin alt çocuk ve gençlik gruplarının oluşturulması amacıyla müzik sınıfının da merkezde oluşturulacağı belirtildi. Projenin bitimi olan 2016 yılından itibaren merkezin Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmeye devam edeceği de ifade edildi.

rum” dedi. Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı ise, Bursalılara daha hesaplı ve kaliteli eti yedirmek, çiftçinin haklarını korumak için

böyle bir karar aldıklarını belirtterek, aldıkları kararın Büyükşehir Belediyesi tarafından da destek görmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret Borsası’yla birlikte et fiyatlarının belirleneceği canlı hayvan ve et borsası kurmak için düğmeye bastı.

B

üyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, canlı hayvan ve et borsası kurmak için Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı ve Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler ile fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede, Bursa’da 250 dönümlük alana dev bir kompleks kurulması kararı alındı. Başkan Altepe, Bursa Ticaret Borsası’yla ortak Afyonkarahisar Ticaret Borsası’nın canlı

hayvan ve et borsası konusundaki tecrübelerinden faydalanmak istediklerini vurguladı. Bursa’da kurulacak tesisin 250 dönümlük alana sahip olacağını ve Bursa Ticaret Borsası’yla

birlikte hareket edeceklerini söyleyen Başkanı Altepe, “Şu anda Türkiye ve dünyadaki en önemli örnekleri inceleyerek, Bursa’mıza çok geniş bir alanda örnek bir canlı hayvan ve et borsası kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili ilk adımı atmış, başlangıç kararlarını almış bulunuyoruz. Katkılarından dolayı Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, meclis başkanı ve Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler’e teşekkür ediyo-


www.bursa.bel.tr

6

Sehir Postası

Çarşının reytingi Büyükşehir’le artıyor

Özgün kimliği ile göz kamaştırıyor Büyükşehir Belediyesi’nin çarşı bölgesindeki çalışmalarının en önemli halkalarından biri olan Kapalı Çarşı, Osmanlı mimarisine uygun tonoz çatısı, taş kaplama dükkan cepheleri, yenilenen zemini ve ışıklandırma çalışmalarıyla göz kamaştırıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin aynası olan Kapalı Çarşı ve çevresindeki çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını belirterek, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bölgenin reytinginin de gün geçtikçe arttığını söyledi.

D

aha önce klima sistemleri ile rahat bir ortama dönüştürülen kapalı alt çarşı esnafı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ağırladı. Ev sahibi olarak toplantının açılışında konuşan Bursa Yaymacılar ve Benzerleri Odası Başkanı Fahrettin Tüccaroğlu, yaz aylarında vatandaşların bir an önce çıkmak için uğraştığı alt çarşının Büyükşehir Belediyesi sayesinde ferah ve daha konforlu hale geldiğini belirterek, destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Çarşı bölgesinde çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü dile getiren Başkan Altepe ise, kalite ve konforla buluşan çarşının reytinginin de arttığını söyledi.

Batık bazilika dünyanın en Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi kültürel miras çalışmaları kapsamında İznik’te gerçekleştirdiği hava fotoğrafı çekimleri sırasında göl içinde görüntülenen batık bazilika dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterildi.

B

ursa’da 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda yapılan tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Kapalı Çarşı’daki çalışmaları da tamamlanma aşamasına getirdi. Bursa’nın tarih boyunca en önemli ticaret merkezi olan, 1801 ve 1889 yangınları ile 1854 depreminde büyük zarar gören ve 1958 yılındaki yangında tamamen kül olduktan sonra yeniden inşa edilen Kapalı Çarşı, ilk kez kapsamlı bir yenilemeye tabi tutuldu. Tamamen sökülen eski çatının yerine yapılan ve Türk İslam kültürünün izlerini taşıyan tonoz çatı uygulaması, dükkanların cephelerinin traverten taşla kaplanması, zemin düzenlemesi estetik tabela uygulaması ile Kapalı Çarşı gerçek değerine kavuştu. Bölge esnafının çalışmalardan olumsuz etkilenmemesi için gece saat 22.00’dan sonra başlayıp, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden çalışmalarda artık sona gelindi.

B

ursa’da 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar han alanda önemli çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Arkeoloji tarihine geçecek önemli bir çalışmaya daha imza attı. İznik ilçesinin Büyükşehir Belediyesi bünyesine dahil olmasının ardından bölgeyi karadan

olduğu kadar havadan da tarayan Büyükşehir ekipleri, hava fotoğrafları çekimi sırasında göl kıyısının 20 metre açığında 1.5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısını görüntüledi. İlk kez görüntülenen batık bazilika bilim insanların dikkatini çekerken, fotoğrafları inceleyen Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma asker-

Çarşıya AVM statüsü geliyor Gece yarısı inceleme Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gece yarısı kapalı çarşıda devam eden çalışmaları inceledi. Yüklenici firmanın sorumlularından çalışma hakkında bilgi alan Başkan Altepe, Kapalı Çarşı’daki çalışmaları bir an önce tamamlamak istediklerini vurguladı. Kapalı çarşının ana aksındaki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını dile getiren Başkan Altepe, “Kapalı çarşı ilk başlamak istediğimiz ancak çeşitli nedenlerle en sona kalan çalışma oldu. Ancak bu çalışmayı da büyük ölçüde tamamladık. Bu bölge Bursa’nın en fazla ziyaret edilen yeri. O yüzden Kapalı Çarşı’ya büyük bir önem veriyoruz. Gelinlikçiler, ayakkabıcılar, kuyumcular, İvaz Paşa çarşısında yapılacak çalışmalarla Kapalı Çarşı özgün kimliği ile büyük alışveriş merkezleri ile gerçek anlamda rekabet edebilir hale gelecek. Türkiye ve dünyaya örnek bir çarşı haline gelecek” diye konuştu.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ndeki restorasyon ve yenileme çalışmaları ile bölgenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, çarşının daha çok müşteri çekmesi ve AVM mantığında işlemesi için düğmeye bastı.

K

ayhan’daki Döner Sofrası’nda çarşı esnafıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi aksta esnafın görüşleri doğrultusunda lokal bir yönetmelik oluşturacaklarını, sosyal alanları artırarak mağazaların gece geç saatlere kadar açık kalmasını sağlayacaklarını söyledi. Devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Bursa’nın 14. yüzyılda oluşturulmuş tarihi aks üzerinden dünyanın gözbebeği haline geleceğini belirten Başkan Altepe, esnafın da ‘çizilen yol haritasına karşı hassasiyet göstermesi karşılığında’ bölgenin ciddi

bir turizm potansiyeli elde edeceğini anlattı. İlk olarak çalışma saatlerinin düzenlenmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Altepe, AVM’lerin gece 11’lere kadar

açık kaldığını, kapalı mekan ve sosyalleşme alanlarıyla birlikte gündüz alışveriş yapma imkanı bulunmayan vatandaşların buralara akın ettiğini söyledi. Çarşının da mutlak surette bu kimliğe bürünmesi gerektiğini belirten Başkan Altepe, belediye olarak bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını, ‘yönetmeliklerde karşılığı bulunmamasına rağmen’ çarşı düzenleme çalışmalarını ‘yıllarca mücadele ederek’ büyük ölçüde tamamladıklarını, Reyhan Pazarı, Gelinlikçiler Çarşısı ve Kayhan’daki bir kısım alandaki çalışmaların da en kısa zamanda tamamlanacağını açıkladı.


www.bursa.bel.tr

7

Sehir Postası

Külliyeler ecdada yakışır hale geliyor Y

aptıkları düzenlemelerle külliyeleri Osmanlı’ya yakışır hale getirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar yapılan tarihi ve kültürel miras çalışmalarının pozitif etkisinin önce bulundukları alana, sonra da sırasıyla çevreye ve yer aldıkları semte yansıdığını söyledi. Bugün sırasının Yıldırım Külliyesi’nde olduğunu belirten Başkan Altepe, külliyeyle birlikte çevreye ve Yıldırım Caddesi’ne de kimlik kazandıracaklarını ifade

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan ve Büyükşehir Belediyesi’nce restore edilen Yıldırım Külliyesi’nin yeni yüzü, cami önünde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

etti. Her geçen gün tarihi mekanların ilmek ilmek işleneceğini, sokak ve caddelerin yenilenen tarihi eserlerle birlikte adım adım dirileceğini kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’nın genelini oluşturan tarihi eserlerimizi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aldırdık. Bu çalışmaları sırasında daha düne kadar girilemeyen yerler kültür sanat çalışmalarının yapıldığı mekanlar haline geldi. Binaların ve sokakların fiziki şartları

iyileştirildi. Şimdi sırada Yıldırım var. Yıldırım Beyazıt Türbesi’ni ve medreseyi de restore edeceğiz. Çalışmalar bununla bitmeyecek. Yıldırım semti de bina cepheleri, sokaklarıyla yeni bir kimlik kazanacak” dedi. Başkan Altepe, külliye içerisinde bulunan sağlık ocağının yine aynı sokakta yer alan itfaiye binasına taşınmasını beklediklerini ifade etti.

önemli 10 keşfi arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi miras çalışmaları kapsamında ortaya çıkardıkları ve otorite olarak kabul edilen Amerika Arkeoloji Enstitüsü'nün en önemli keşifler arasında gösterdiği batık bazilikayı su altı müzesi olarak Bursa’ya kazandırılacaklarını söyledi.

leri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen 'Aziz Neophytos' adına yapılan kilise olduğunun belirlendiğini açıkladı. Prof.Dr. Şahin, Aziz Neophytos'un önce bazilikanın içine gömüldüğü, ardından 740'da meydana gelen deprem nedeniyle yakındaki Koimesis Kilisesi'ne götürüldüğünü açıkladı.

Keşifler listesinde

Büyükşehir Belediyesi’nin fotoğraflarıyla ortaya çıkan İznik'teki bu keşif, arkeoloji dünyasında da ses getirdi. Bu alanda otorite olarak kabul edilen Amerika Arkeoloji Enstitüsü, resmi web sitesinde

yayınladığı 2014 yılında, 'Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi' arasına İznik gölündeki batık bazilikaya da yer verdi. Aynı zamanda Enstitü’nün iki ayda bir yayınlanan dergisinin Ocak ayı sayında da İznik Gölü’nde Bazilika’ya geniş bir yer verildi.

Su altı müzesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’e önemli bir ağırlık verdiklerini belirterek, geçtiğimiz Şubat ayında ilçenin sahip olduğu tüm potansiyelin hava fotoğraflarıyla belgelendiğini söyledi. Fotoğraf çekimleri sırasında ilk kez hava fotoğrafı ile arkeolojik bulgu tespitinin de gerçekleşmiş olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Özellikle Hıristiyan dünyası açısından büyük önem taşıyan, ilk konsülün

toplandığı ve İncil’in 4’e indiği İznik’e biz de büyük önem veriyoruz. Bölgenin inanç ve kültür turizmine kazandırılması için yaptığımız çalışmalar sırasında ortaya çıkan göldeki bazilikanın, bu konuda otorite olan Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014’ün en önemli 10 keşfi arasında gösterilmesi çalışmalarımı taçlandırmış oldu. Böylelikle Bursa ve İznik bir kez daha dünya gündemine gelmiş oldu. Göl içinde yapılacak çevre düzenlemeleri ile burayı sualtı müzesi olarak Bursa’ya kazandırmayı hedefleniyoruz. Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi burada da Uludağ Üniversitesi başta olmak üzere alanında uzman akademisyenlerle çalışacağız” diye konuştu.

Muradiye Medresesi’nde restorasyon başladı M Muradiye Külliyesi bünyesinde bulunan ancak amacı dışında kullanıldığı için özgün kimliğini yitirmek üzere olan Muradiye Medresesi’ni ilk günkü ihtişamına kavuşturacak restorasyon çalışmalarına başlandı. uradiye Külliyesi’ndeki türbelerin restorasyonunu tamamlama aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi, külliyenin en önemli parçalarından biri olan ancak 1950’li yıllarda Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildikten sonra Verem Savaş Dispanseri ve sağlık ocağı olarak hizmet veren Muradiye Külliyesi’nde restorasyona başladı. Muradiye Külliyesi’ndeki medre-

senin mevcut Kayhan Hamamı’nın 2 katı, Ördekli Kültür Merkezi’nin

de yüzde 50 daha fazlası olduğunu dile getiren Başkan Altepe, yüzyıllarca okul olarak hizmet veren, son yıllarda sağlık ocağı olarak kullanılan alanın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildiğini ifade etti. Tahsisin ardından restorasyon çalışmalarını vakit geçirmeden başlattıklarını vurgulayan Başkan Altepe, medresenin çatıdan duvarlarına, tavandan iç cephelere, kalem işlemelerinden seramik ve çinilerine kadar orijinal

haliyle en kısa zamanda yenileneceğini açıkladı. Hummalı çalışmaların gece gündüz demeden sürdüğünü kaydeden Başkan Altepe, “Görüldüğü gibi Bursa’nın en seçkin merkezlerinden biri olan Muradiye Külliyesi içerisindeki medrese alanı, son derece hoyratça, tahripkar bir şekilde kullanılmış. Eşsiz değerdeki çini ve seramikler eksiltilmiş. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah eksik malze-

meler orijinal haliyle yenilenecek. Buraya pırıl pırıl haliyle yeni fonksiyonlar vererek, Muradiye Külliyesi’nin en önemli bölümü haline getireceğiz” dedi. Muradiye Külliyesi’ndeki medrese alanının Gökdere’deki çalışmalarla benzerlik taşıyacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Burayı da çeşitli organizasyonların kalbinin attığı bir niteliğe kavuşturacağız. Şimdiden Bursa’mız, insanımız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.


www.bursa.bel.tr

Sehir Postas覺

8


www.bursa.bel.tr

Sehir Postas覺

9


www.bursa.bel.tr

10

Sehir Postası

Yeşil Şehirler Zirvesi yeşil Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2017 yılı için Avrupa Yeşil Başkenti olmaya aday gösterilen Bursa, ‘2. Yeşil Şehirler Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

Doğa koruma projelerine Avrupa’dan destek sözü ECNC Avrupa Doğa Koruma Merkezi’nin Yıllık Yönetim Kurulu Toplantısı’na özel konuk olarak katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Karacabey Longozu başta olmak üzere kentin doğal güzelliklerini anlatan sunumu Avrupalı çevrecilerin dikkatini çekti.

A

vrupa doğasının, biyolojik çeşitliliğin ve peyzajın korunması ve sürdürülebilir kullanımı için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan ECNC (Europen Center for Nature Conservation ) Avrupa Doğa Koruma Merkezi, yıllık yönetim kurulu toplantısını İstanbul Polonezköy Milli Parkı’nda yaptı. Avrupa Doğa Koruma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Yalınkılıç’ın özel daveti üzerine toplantıya Bursa Büyükşehir Belediyesi ekibi de katıldı. Birleşmiş Milletler, Avrupa Komisyonu, Avrupa Çevre Ajansı ve Avrupa Konseyi gibi kurumlardan elde ettiği finansman kaynakları ile; ulusal ve yerel yönetimle uzmanlık desteğinin yanında araştırma ve geliştirme projelerine mali destek veren merkezin yönetim kurulu toplantısında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek ve Şehir Plancısı Uluay Koçak Güvener temsil etti.

Avrupa Doğa Koruma Merkezi Başkan ve yöneticilerine Bursa’nın tarihi, doğal ve kültürel özelliklerine ilişkin bir sunul yapan Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar aynı zamanda Karacabey Longoz Ormanları hakkında da detaylı bilgiler verdi. Vardar, Avrupa Doğa Koruma Merkezi’nin yönetici üye ve ortak kuruluşların düzenleyeceği ilk organizasyonu Bursa’da yapmaları için kendilerini Bursa’ya davet etti.

Koruma projelerine destek sözü

ECNC Avrupa Doğa Koruma Merkezi İcra Direktörü Rob Wolters, Bursa’nın tarihi, doğal ve kültürel özelliklerinin anlatıldığı sunumu dikkatle dinledi. Wolters, Karacabey Longoz Ormanları’nın korunması başta olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce kendilerine sunulacak Doğa Koruma Projelerini prensipte destekleme kararı aldı.

Ç

evre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Valiliği, Sağlıklı Kentler Birliği ve İtibar Yönetimi Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘2. Yeşil Şehirler Zirvesi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı. Zirvenin açılış töreninde konuşan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe taşımak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan faaliyetlerin de yer aldığı bir sunum yaptı.

“Mutluluk duyulan bir kent” Yoğun göç alan bir şehir olmasına rağmen göç vermeyen Bursa’nın vatandaşların yaşamaktan keyif duyduğu bir kent olduğuna değinen

Başkan Altepe, “Temel amacımız, yerel yönetimlerin gündemine sağlığı yerleştirmek ve çevre sağlığını, insan sağlık ve esenliğini geliştirecek çalışmalar gerçekleştirmektir. Sağlık ve sağlık hizmetleri denince akla öncelikle hastaneler, doktorlar gelebiliyor fakat insan sağlığı en başta yaşadığı ortam ile ilgili. Bu kapsamda da en başta bireyin yaşadığı çevre, sosyoekonomik koşulları, kentsel donatı, hizmetler ve yaşam tarzları insan sağlığı üzerindeki temel belirleyiciler arasında sayılabilir” dedi.

Sahillerde dönüşüme Gerçekleştirdiği çalışmalarla Bursa’nın sahip olduğu zenginlikleri bir bir açığa çıkartan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de uzunluğu 115 kilometreyi bulan sahillerde düzenleme faaliyetlerine start verdi.

B

üyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sahillerin yeniden düzenlenmesi ve turizme kazandırılması yönünde Gemlik’te başlatılan çalışmaları yerinde inceledi. Bursa’nın en önemli değerlerinden birinin sahil kenti özelliği olduğunu kaydeden Başkan Altepe, tüm kıyı kentlerinde yapacakları düzenlemelerle Bursa sahil-

lerini Bursa’ya yakışır hale getirmek istediklerini söyledi. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak bu konudaki faaliyetlere ağırlık verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “İlk olarak potansiyel bölgelerdeki bütünleşik kıyı planlarının yapılması gerekiyordu. Yetkileri bakanlıktan aldık ve sıkı bir şekilde 1/25000 ölçekli plan çalışmalarını başlattık” dedi. Sahillerle

ilgili başlatılan çalışmaların da diğerleri gibi örnek niteliğinde olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Daha önce Türkiye’de yapılmış benzeri bir çalışma bulunmuyor. Denizden 200 metre kadar açığa duran alanın; batimetrik, hidrografik, oşinografik ve jeodezik ölçümlerle adeta röntgeni çekiliyor. Yerin haritaları yeniden çıkartılıyor” diye konuştu.

Gürsu’da dönüşüm Büyükşehir’le başladı Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesinde fabrika binası olarak kullanılan ancak son yıllarda metruk halde kaderine terk edilen binanın bulunduğu alanın okul ve otoparka dönüştürülmesi için yıkım çalışmalarını başladı.

B

ursa’da Çelebi Mehmet Bulvarı, dağ yolu caddesi, Cilimboz Deresi rekreasyonu gibi projelerle eskiyen yapı stoklarını ortadan kaldırıp, bu alanları halkın kullanımına açarak önemli bir kent dönüşüm hareketi sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesinde de dönüşümü başlattı. Gürsu ilçesi Zafer Mahallesi’nde eskiden fabrika binası olarak kullanılan ve son yıllarda metruk halde duran 2 bin 600 metrekare alana sahip bina Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Vatandaşların talepleri üzerine bölgeye okul ve otopark kazandırılması amacıyla yapılan kamulaştırmanın ardından eski fabrika binasının

yıkımı da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Münir Karaloğlu, Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un katıldığı törenle başladı. Gürsu’yu da yıkarak güzelleştiriyoruz Eski fabrika binasının yıkımı ile Gürsu’da da yıkarak güzelleştirme projelerini başlattıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üzerinde fabrika binası da bulunan 2 bin 600 metrekarelik alanın 1.2 milyon TL’ye kamulaştırıldığını vurguladı. Projenin aynı zamanda belediye – vatandaş işbirliğine güzel bir örnek olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bu


www.bursa.bel.tr

11

Sehir Postası

Islah edilen Hacıvat Deresi Yıldırım’a prestij katacak Kent merkezindeki dereleri bir bir ıslah eden Büyükşehir Belediyesi, Hacivat Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını da tamamlanma aşamasına getirdi.

start

D

erenin Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik kısmının ıslahı büyük ölçüde tamamlanırken, hızla sürdürülen rekreasyon çalışmalarıyla Hacıvat Deresi, Yıldırım’ın yeni cazibe merkezlerinden biri olacak. Hacıvat Deresi’nin Ankara yolu altında kalan kısmında devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, düzenlemelerin en geç bahar aylarında tamamlanacağını açıkladı. Kent merkezindeki dereler başta olmak üzere tüm ilçelerde dere yataklarında düzenleme çalışmalarını periyodik olarak sürdürdüklerini belirten Başkan Altepe, hedeflerinin tüm ilçeleriyle birlikte her açıdan daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir Bursa’yı meydana çıkarmak olduğunu söyledi.

Yeni cazibe merkezi

Proje kapsamında Hacıvat Deresi’nde yapılan çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını kaydeden Başkan Altepe, dere yatağının bütünüyle ıslah edildiğini, Ankara Yolu’ndan Çevre Yolu’na kadar olan yaklaşık 3.5 kilometre uzunluğundaki alanın tertemiz hale getirildiğini vurguladı. Islah edilen dere yatağının kenarındaki alanlarda spor alanlarından yürüyüş düzeneklerine, çocuk parklarından parke taş döşemelere kadar tüm düzenlemelerin yapıldığını, çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini söyleyen Başkan Altepe, “Spor alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile Hacıvat Deresi’nin her iki yakası Çınarönü ve Hacıvat mahallelerine ayrı bir değer katacak. Burada Yıldırım’ın yeni bir cazibe merkezi ortaya çıkıyor. Dere ıslah ve çevre düzenlemeleriyle birlikte yaklaşık 70 bin metrekarelik alanı, ağaçlandırılmış bir halde Yıldırım’a kazandırmış oluyoruz” dedi.

1,8 milyonluk çevre cezası Hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğal ortama bırakan kişi ve kurumları mercek altına alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, 9 kişi ile 11 firmaya toplam 1 milyon 815 bin 976 TL para cezası kesti.

metruk binanın kaldırılması bölge halkının önemli bir özlemiydi. Burada okul ve otoparka da ihtiyaç vardı. Kamulaştırma noktasında biz devreye girdik ve şimdi yıkımı yapıyoruz. Yaptığı hayırlarla tanınan işadamımız Nazım Lizor da buraya güzel bir okul yaptıracak. Böylelikle çirkin görüntünün bulunduğu alan okul ve otopark olarak bölgeye hizmet verecek. İnşallah kısa zamanda çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz. Şimdiden Gürsu’muza hayırlı olsun” dedi.

B

ursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğal ortama bırakan firmalara uyguladığı online takip sisteminin ardından hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğaya dökerek çevre katliamına yol açan kişi ve firmalarla ilgili etkin bir denetim süreci başlattı. Özellikle dere kenarları ve verimli tarım alanlarına kaçak olarak dökülen hafriyatların önüne geçmek için Bursa genelinde 18 adet kontrollü hafriyat döküm sahası oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı Çevre Kanuna göre idari yaptırım yetkisinin ardından hafriyat dökümü yapan kişi ve firmalar mercek altına alındı. Çevre Kanunu’nun 20. maddesine göre kaçak olarak hafriyat ve moloz dökümüyle çevre katliamına yol açan kişi-

lere 42 bin 232 lira, firmalara ise 126 bin 296 lira para cezası uygulanırken, kent genelinde son altı ayda uygunsuz hafriyat dökümü yapan 9 özel kişiye 422 bin 320TL, 11 adet tüzel kişiliğe ise 1 milyon 393bin 656 TL idari para ceza uyguladı. Sorunlara kaynağında ve etkin müdahale için hafriyat taşıyan araçların Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma

İzin Belgesi’ alması gerekirken, bu belgeyi almak isteyenlerin ise araç takip sistemine girmesi gerekiyor. UKOME kararıyla hafriyat taşıyan araçlara, uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine duyarlı GPS cihazı taktırılması zorunluluğu getirilirken, bugüne kadar 615 adet kamyon GPS’le takibe alındı. Bu alanda çalışan 1000’e yakın kamyonun daha sisteme alınması için çalışma ve denetimler de aralıksız sürüyor.


www.bursa.bel.tr

12

Sehir Postası

Hasta ve yaşlılar evlerinde daha mutlu Bursa’yı geleceğe taşıyacak alt ve üst yapı yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, hasta, yaşlı ve engelliler başta olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik hayata geçirdiği sosyal projelerle, sağlıklı hizmetini de vatandaşların ayağına kadar götürüyor.

B

Halen bin 285 hasta ve yaşlıya aktif olarak hizmet verilirken, merkezin hasta ziyaret sayısı da toplamda 190 bin 307’ye ulaştı.

ursa’yı geleceğe taşıyacak alt ve üst yapı yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, hasta, yaşlı ve engelliler başta olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik hayata geçirdiği sosyal projelerle, sağlıklı hizmetini de vatandaşların ayağına kadar götürüyor. Hastaneye gidecek durumu olmayan, yaşı nedeniyle evden çıkamayan vatandaşlara sağlık hizmeti götürmek amacıyla 2010 yılında hizmete açılan Evde Hasta Bakım Servisi, merkeze bağlı Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, Gemlik, Kestel ve Gürsu ilçelerinden gelen tüm başvurulara imkanlar ölçüsünde yanıt veriyor.

Hedef; sağlıklı kent

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için her alanda önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sosyal belediyecilik projeleriyle de hem sağlık hem de sosyal alanda eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi. Sağlıklı kentlerin ancak sağlıklı bireylerden oluşabileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Gerek ekonomik durum, gerekse dağılmış aile yapısı gibi sosyal nedenlerle herkes sağlık hizmetlerinden tam olarak yararlanamıyor. Bu yönde gelen talepleri değerlendirerek 2010 yılında evde hasta bakım hizmeti servisini kurduk. Ekiplerimiz gelen her türlü talebi değerlendiriyor. Bakım ve muayene hizmetlerini biz veriyoruz. Bunun dışında durumu ağır olan hasta ve yaşlıları da hastanelere yönlendiriyoruz” diye konuştu.

190 bin hizmet ziyareti

Evde Hasta Bakım Servisi’ne gelen tüm çağrılar değerlendirmeye alınırken, 9 bin 210 sosyal inceleme ziyareti, 21 bin 601 doktor muayenesi, 91 bin 716 hemşire bakım hizmeti, 25 bin 903 Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı ziyareti, 40 bin 640 destek ve refakat hizmeti ve bin 207 psikolojik destek hizmeti verildi.

Bursa’nın sağlık profili hazırlandı Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlıklı Kentler Projesi kapsamında hazırladığı Şehir Sağlık Profiline göre; Bursa’da nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının 2,6 kat daha üzerinde çıktı.

B

üyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler Projesi kapsamında kentin sağlık alanında fotoğrafının çekildiği, insan sağlığını etkileyen bütün alanların niteliksel ve niceliksel olarak analiz edildiği Şehir Sağlık Profilini hazırladı. Başta İl Sağlık Müdürlüğü ve İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu olmak üzere yerel paydaşların desteğiyle hazırlanan Şehir Sağlık Profili, ulaşımdan çevreye, sosyal hizmetlerden eğitime kadar birçok konuda Bursa’yla ilgili verileri ve ilçeler arası farklılıkları ortaya koydu. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Koza Salonu’nda kamu kurumlarının, ilçe belediyelerin, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Bursa Sağlık Platformu Toplantısı’nda Sağlık Profilinin hazırlık süreci ele alındı. Bursa Sağlıklı Şehirler Projesi Koordinatörü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, 2000 yılından buyana Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dahil olduğu Sağlıklı Şehirler Projesi süreci ve Şehir Sağlık Profilinin hazırlanmasında izlenen metodoloji hakkında bilgi verdi. Fidan; Bursa’ya ait birçok göstergenin ilçe bazlı

haritalarla ifade edildiği Şehir Sağlık Profilinin Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan il bazlı “Türkiye Sağlık Profili”nin ardından aynı bakış açısıyla kent ölçeğinde hazırlanan ilk profil olduğunu, yerel paydaşlar için profilde yer alan ilçe bazlı verilerin yol gösterici olacağını ifade etti.

Şehirleşme Türkiye ortalamasının üstünde

Şehir Sağlık Profilinin hazırlanması sürecinde destek veren İTÜ Şehir ve Bölge Plan-

laması Bölümü Öğretim Üyesi Handan Türkoğlu ise Şehir Sağlık Profili kapsamında Bursa’nın nüfus, konut, sosyal hizmetler, güvenlik, çevre, ekonomi ve ulaşım konularında yapılan tespitler hakkında bilgi vererek saptanan veriler ışığında Bursa ölçeğinde geliştirilen stratejileri katılımcılarla paylaştı. Bursa’nın şehirleşme oranının yüzde 89 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu dile getiren Türkoğlu, bu durumun sanayileşmeden kaynaklandığını vurguladı. Birim alanda yaşa-

yan kişi sayısı olarak ifade edilen nüfus yoğunluğu açısından Bursa’nın 258 değeriyle 98 olan Türkiye ortalamasının 2,6 kat üzerinde olduğunu hatırlatan Türkoğlu, “Konuttan memnuniyet oranı açısında ilçeler arası farklılıklar tespit ettik. Kent merkezinde yer alan ilçelerin memnuniyet oranlarının Büyükorhan, Harmancık, İznik, Yenişehir, İnegöl ve Mustafakemalpaşa ilçelerine göre daha düşük olduğu görüldü. Toplu ulaşımdan memnuniyet konusunda Gemlik ilçesi, diğer ilçelere göre daha memnun olarak fark yarattı. Güvenlik açısından ise Gürsu ilçesinde diğer ilçelere göre daha düşük bir memnuniyet oranı gözlendi” diye konuştu. Toplantının sonunda söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ise, Şehir Sağlık Profilinin hazırlanmasına katkı sağlayan Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu başta olmak üzere tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti. Vardar, daha sağlıklı bir Bursa olma yolunda elde edilen verilerin yapılacak çalışmalara ışık tutacağını da sözlerine ekledi.

Bursa sosyal hizmetlerde de model oluyor

U

NİCEF’in donanım desteği ile 3-6 yaş çocuklar için bir yuva projesi üzerinde çalışan Makedonya’nın Merkez Jupa Belediye Başkanı İbrahim Mukoli, bu alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen uygulamaları incelemek için Bursa’ya geldi. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Merkezi’ni ziyaret eden Mukoli ve beraberindeki heyet, AB mali işbirliği ile gerçekleştirilen İç Göç Entegrasyon Projesi (İGEP) kapsamında 2009 yılında faaliyete geçen ve 7-14 yaş arası çocuklara hizmet veren merkezin çalışma sistemi hakkında bilgi aldı. Mukoli, çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, sosyal ve kültürel gelişimlerini desteklemek, ilgi alanları doğrultusunda eğitmek ve beceri kazandırmak amacıyla çalışan merkezdeki faaliyetleri yerinde görüp, çocuklarla sohbet etti. Jupa Belediyesi öz kaynakları ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu -UNICEF’in donanım desteği ile 3-6 yaş çocukları için yuva projesi olduğunu dile getiren Jupa Belediye Başkanı İbrahim Mukoli, erken yaşta çocukların gelişimine önem verdiklerini dile getirdi. Merkezde sunulan hizmetleri yerinde inceleyen Mukoli, resim, halk oyunları, İngilizce dersleri ve çocuk gelişimi etkinlikleri sınıflarını ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti.

. Sehir Postası . AYLIK ŞEHİR GAZETESİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi Adına Sahibi Recep Altepe Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Saffet Yılmaz Yayın Koordinatörü Fehim Ferik Editörler: Ahmet Akhan Tuğba Özmelek Haber Merkezi: Yunus Hakan Güler Nilay İlçebay Hüseyin Yavuz Ömer Erhan Bakan Ekrem Şahin Grafik: Sefer Göltekin Burak Taşkın Ömürlü Ekren

Baskı: İhlas Gazetecilik A.Ş. 29 Ekim Caddesi No: 23 Yenibosna/İSTANBUL Tel:0212 454 30 00

Yayıncı:BURFAŞ İletişim: Bursa Büyükşehir Belediyesi Acemler-BURSA Tel: 0224 444 16 00 0224 234 77 65 Faks:0224 234 97 60 E-Posta: basin@bursa.com.tr

www.bursa.bel.tr


www.bursa.bel.tr

13

Sehir Postası

‘Bursa FOTOFEST’in açılışında coşku doruğa ulaştı

T

ürkiye’nin en önemli fotoğraf festivallerinden biri haline gelen ‘Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest)’, bu yıl ‘Birlikte Yaşamak’ temasıyla 6-11 Aralık tarihleri arasında dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarını ve fotoğraf tutkunlarını Bursa’da buluşturdu. Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle bu kez 4.’sü gerçekleştirilen festival, Türkiye’nin ve Bursa’nın görsel tarihinin oluşumuna katkı koyması bakımından büyük önem taşıyor. ‘4. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest)’, Cumhuriyet Caddesi’nde coşkulu görüntülere imza atan ‘Geleneksel Festival Yürüyüşü’ ile başladı. Bursa Mehter Takımı’nın marşları eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş, coşkulu anlara sahne oldu. Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği festivale, hem Bursa’dan hem de organizasyon için kente gelen fotoğrafçılar ve vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

“Bursa’nın tanıtımına fotoğrafla katkı sağlanıyor” Cumhuriyet Caddesi boyunca yapılan yürüyüşün ardından ‘4. Uluslararası Bursa Fotoğraf

‘4. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest)’, CumFestivali’nin açılış kurdelesi huriyet Caddesi’nde coşkulu Zafer Meydanı’nda kesildi. görüntülere imza atan ‘GeBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, coşleneksel Festival Yürüyüşü’ kulu kortejin ardından yaptıile başladı. ğı açıklamada, Bursa’nın tarihi bir gün yaşadığını belirterek, “Bursa FotoFest, bir hafta boyunca hayatın tüm renklerini ‘Birlikte Yaşamak’ temasıyla Bursalı sanatseverlerle buluşturacak. Festivalde, yaşamın farklı detaylarına göz atacağız. 57 ülkeden fotoğraf sanatçılarının Bursa’da buluştuğu

bu önemli etkinlik, dünyanın tüm güzelliklerini fotoğraflarla Bursa’ya taşıyor, aynı zamanda da Bursa’nın değerlerini ve güzelliklerini, kentin her köşesinden çekilecek yüzbinlerce fotoğrafla dünyaya tanıtıyor. Renkli, güzel bir etkinlik olan FotoFest, geleneksel hale getiriliyor. Bu yıl 4.’sü düzenlenen festival, fotoğraf sanatının gelişimini destek-

lerken aynı zamanda Bursa’nın tanıtımına da katkı koyuyor” diye konuştu. Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, festivalin gerçekleşmesine büyük destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ederek, fotoğraf gönüllülerinin Bursa’da dünyanın seçkin fotoğraflarını izleme şansı bulduğuna işaret etti. Bursa FotoFest’te dünyanın en büyük fotoğraf sergisinin açıldığını söyleyen Pala, “FotoFest ile Bursa’nın gücünü hep birlikte görüyoruz. Bursa olarak dünya çapında bir organizasyona imza attık” diye konuştu.

159 fotoğraf sanatçısı

2011 yılında “Karşılaşmalar”, 2012 yılında ‘İnsanlığın İzleri’ ve 2013 yılında ‘Hayatın Renkleri’ başlığıyla düzenlenen

festival, bu yıl ‘Birlikte Yaşamak’ temasıyla yapılıyor. 7 uluslararası, 32 ulusal ve 120 yerel sanatçı katılacak olan festivalin danışma kurulu üyeliğini Ara Güler, İzzet Keribar, Prof. Dr. Levent Kılıç, Prof. Dr. Melih Zafer Arıcan, Utku Kaynar, Öğr. Gör. Mustafa Bilge Satkın’nın yaptı, festivalin küratörlüğünü ise Hasan Şenyüksel üstlendi. Ödüllü Fotoğraflar Altın Madalya – Musa Talaşlı – Van/Türkiye Gümüş Madalya – Te Ha Trinh – Vietnam Bronz Madalya – Tufan Bilir – Zonguldak/Türkiye Mansiyon 1 – Tayip Başak – İstanbul/Türkiye Mansiyon 2 – Minh Thai Binh – Vietnam Mansiyon 3 – Özgür Konur – Ordu/Türkiye Mansiyon 4 – Nazım Tetik – Niğde/Türkiye Mansiyon 5 – Emre Bostanoğlu – Samsun/Türkiye Mansiyon 6 – Dilek Erim – İstanbul/Türkiye. Yarışma özel ödülü: Mehmet Öztürk, Tran Thi Minh Nguyet, Tuğba Yüksel, Phuc Ngo Quang, Duong Quoc Dinh, Serkan Çolak, Arif Miletli, Faisal Azim, Le Nguyen, Dr. Rashid Un Nabi


www.bursa.bel.tr

14

Sehir Postası

Spor ateşi okulları sarıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlendiği Okul Spor Kursları, Yıldırım’daki Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu’nda düzenlenen törenle başladı.

B

ursa’nın spor alt yapısını güçlendirmek amacıyla amatör kulüplere saha, mahallelere tesis, okullara spor salonları kazandıran Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan spor kültürünün küçük yaşlarda aşılanması amacıyla geniş katılımlı etkinliklere de imza atıyor. Belediyespor Kulübü aracıyla düzenlenen yaz ve kış spor okulları her yıl binlerce çocuğu sporla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle okullarda spor kursları başlattı. İlk etapta 22 okulda başlatılan kursların açılış töreni Yıldırım Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu’nda yapıldı.

Hedef 60 bin lisanslı sporcu Bursa’nın sağlıklı bir spor kenti olması hedefiyle her türlü fiziki yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bunun yanında yeni neslin spora yönlendirilmesi amacıyla her türlü organizasyona da destek verdiklerini vurguladı. Okul sporlarının canlanması, çocukların spora olan ilgisinin daha da artırılması hedefiyle düzenledikleri okul sporları kurslarını şimdilik 22 okulda başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe, proje kapsamında 17 ilçede 170 bin öğrenciye ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı. Projenin aynı zamanda lisanslı sporcu sayısının artmasına katkı sağlayacağını dile getiren Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde 6 bin lisanslı sporcumuz var. Bu proje ile sayının 60 bine çıkmasını amaçlıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız spora yönlensin, kendilerini geliştirsin, ahlaklı, idealist, vizyon sahibi bireyler olsun. Yaşam boyu spor anlayışını çocuklarımıza benimsetmek istiyoruz. Bu kurslar için gerekli malzeme desteğini vereceğiz. Başarı olan çocuklarımız ödüllendirip, lisanslarının çıkarılmasını sağlayacağız. Bu kurslarda lisans alan çocuklarımız Belediyespor Kulübü tesislerinden indirimli yararlanma imkanı bulacak” diye konuştu.

Okul sporlarının önemi artıyor

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de okul sporlarına verilen önemin tüm dünyada giderek arttığını belirterek, böyle bir organizasyonun düzenlenmesi nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Okul sporlarının önemini dünyadan örneklerle ahlatan Edebali, “Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı spor kültürüyle yetiştirmemiz büyük önem taşıyor” dedi.

Timsah Arena ‘en heyecan verici’ statlar arasında

İngiltere’nin yüksek tirajlı gazetesi The Telegraph’ın editörü Adam Hurrey, dünyadaki dev stat projelerini araştırdı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyumu dünyanın en heyecan verici 10 stat projesi arasında gösterdi.

B

ursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan gerek mimarisi gerekse yapı tekniği açısından dünyanın örnek projeleri arasında gösterilen yeni stadyum İngiliz basınına da konu oldu. Geçtiğimiz aylarda Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden olan ‘Avrupa Gayrimenkul Ödülleri (International Property Awards)’ yarışmasının ‘kamusal yapılar’ kategorisinde mimarisiyle ödüle layık görülen yeni stadyumdan İngilizler de övgüyle bahsetti.

En heyecan verici statlar

İngiltere’nin yüksek tirajlı The Telegraph gazetesinin editörü Adam Hurrey, dünya genelinde inşaatı devam eden dev stat projelerini araştırdı. Stadyumların ekonomik boyutları ve kente katacağı değerleri ele alan Hurrey, dünyanın en heyecan verici 10 projesini kaleme aldı. Hurrey’in araştırmasında Türkiye’den de Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyum, heyecan verici projeler arasında gösterildi. Hurrey, inşaatı devan eden heyecan verici projelerin bitiş tarihlerini de kaleme aldığı liste şöyle oluştu: “Estadio La Peineta (Atletico Madrid, 2017), Baku National Stadium (Azerbaijan, 2015), Zenit Arena (Zenit Saint Petersburg, 2016), Stade des Lumières (Lyon, 2015), Allianz Parque (Palmeiras, 2014), Timsah Arena (Bursaspor, 2015), Nouveau Stade de Bordeaux (2015), CSKA Moscow Stadium (2015), New Ferenc Puskas Stadium (Budapest,

2018), Al Wakrah Stadium (Qatar, 2022)”

Dünyanın gündeminde Mimarisi ve yapı tekniği ile Türkiye gündeminde önemli bir yer işgal eden yeni stadyum, gerek Avrupa Gayrimenkul Ödülleri yarışmasından aldığı ödül, gerekse de The Telegraph’ın haberiyle dünyanın da gündemine gelmiş oldu. Türkiye’de ilk kez takımının sembolüyle tasarlanan bir stadyum olan Bursa Büyükşehir Stadyumu’nun çatısının Bursaspor’un simgesi olan ‘timsah’ formunda yapılması, yapının en dikkat çeken özelliği oldu. Stadın bulunduğu arazinin, UEFA ve FIFA’nın son dönemdeki yönergelerine göre ‘statların ulaşım çözümlerini oluşturmak kaydı ile kent içi günlük yaşamla bütünleşecek fonksiyonları da içererek inşa edilmesi’ noktasına uygun özellikler taşıması da yapıya yarışmada önemli bir

avantaj sağladı. Çevresinde taraftar toplanma alanları oluşturulan, misafir takım taraftarlarına alternatif giriş ve çıkışlar sağlayan, açık ve kapalı otopark alanları ve naklen yayın araçlarının ilgili standartlara göre konumlanacağı yeteri kadar boşluğa sahip olan ve farklı yönlerde yaklaşım ve tahliye imkanları veren stadyumun yakınında metro istasyonu oluşu da ulaşımda kolaylık sunuyor. Oluşturulacak yaklaşık 6500 araçlık otopark alanı ise maç günleri dışında transfer alanı olarak kent yaşamına katkı sağlayacak. Vaziyet planında görüleceği gibi yapılan trafik analizleri sonucunda stat etrafında 3 yeni kavşak, 3 alt geçit, 4 köprü, 1 viyadük ile yeni yollar ilave edilerek stadın getireceği ilave kapasitenin trafik sıkışıklığına neden olmaması planlanıyor. Stadyumda 2530 misafir takım koltuğu, 6128 VIP koltuğu 256 protokol koltuğu, 161 basın

koltuğu, 1650 açık loca oturumu ile toplam 43 bin 563 koltuk kapasitesi oluşturuldu. Ayrıca 207 engelli pozisyonu refakatçileri ile beraber UEFA Standartları gereği kesintisiz görüş sağlanarak hazırlandı. En küçüğü 28,5 metrekare olan, en büyüğü de kurumların kiralanmasına imkan sağlayan tarafından kiralanacak 188 metrekarelik toplam 72 adet locanın bulunduğu stadyumda taraftarlar, VIP, basın, protokol ve engelliler için toplam 60 turnike oluşturuldu. Acil durumlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış 84 kapı tüm stadyumda günlük kullanıma da cevap veriyor. Kale arkası tribünleri kesintisiz 61 sırayla Türkiye’deki en büyük tek parça tribündür. Tribünlerde görüş açıları özel Bursa Stadyumu tribün tasarımı için özel geliştirilen bir yazılım sayesinde 3 boyutlu olarak tasarlanıp kontrolleri yapıldı. Ayrıca plan düzleminde köşe noktalarına göre açıları düzenlenen tribün tasarımı sayesinde stadyumda sahanın tamamı tüm koltuklardan ideal şekilde görülüyor. Timsah görünümünde tasarlanan çatıyla dikkati çeken ve maç olmayan günlerde özel gezilere ve turlara imkan sağlayacak şekilde tasarlanan stadyumda, kafa kısmının altında Bursaspor müzesi, özel tanıtımlar için sinema salonu, yeme içme alanları bulunuyor. Proje konseptinin en önemli kısımlarından biri olan Kuzey Kale Arkasında bulunan timsah çenesi, 28 metrelik konsoluyla Türkiye’nin en büyük konsolu olma özelliği taşıyor.


www.bursa.bel.tr

15

Sehir Postası

Bir spor salonu da Samanlı’ya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulu Spor Salonu törenle eğitimin hizmetine sunuldu.

A

matör spor kulüplerinin desteklenmesi, her mahalleye yürüme mesafede spor tesisi kazandırılması gibi yatırımların yanında eğitim kurumlarına da spor salonları kazandıran Büyükşehir Belediyesi, eğitimdeki spor hamlesine Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulunu da ekledi. Bölgedeki önemli bir eksiği giderecek olan Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulu Spor Salonu törenle hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ahmet Uyar İlkokulu’na kazandırdığı spor salonu, törenle hizmete açıldı.

Samanlı Büyükşehir’le gelişiyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çocukluğunda futbol oynamak için Samanlı bölgesindeki sahalara geldiklerini hatırlatarak, o dönemde futbol oynadıkları sahaların bugün ortadan kalktığını yerlerine okullar veya başka binalar yapıldığını hatırlattı. Samanlı bölgesinde spor tesisine ihtiyaç olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, bölgeye yeni bir spor tesisi kazandırmak için de çalışmalara başladıklarını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarımla Samanlı’da değişim ve dönüşümün başladığını dile getiren Başkan Altepe, “Bölge halkının en önemli beklentilerinden biri de derelerin temiz akmasıyla. Geçtiğimiz günlerde bu bölgedeki kanalizasyon hatlarını kolektörle arıtma sistemine dahil etti. 1 – 1,5

ay içinde bölgedeki fabrikaların atıkları da arıtma sistemine dahil edilecek. Altyapı, yol, kavşak gibi çalışmaların yanında bölgedeki tarım potansiyeli en iyi şekilde değerlendirecek yatırımlara da ağırlık veriyoruz. Gürsu Halini, ürün toplama, ambalajlama, paketleme ve ihracat merkezi haline getirme çalışmalarını başlattık. Samanlı bize her zaman desteğini verdi, biz de elimizden ne geliyorsa Samanlı’ya kazandırma gayreti içindeyiz” dedi. Başkan Altepe, spor salonunun sadece okul öğrencilerine değil tüm bölge halkına açık olduğunu, yeni neslin kötü alışkanlıklarla zaman kaybetmeyip, vakitlerinin büyük bölümünü sporla iç içe geçirmesini hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Hedef milli takım Büyükşehir Belediyespor Kulübü Bisiklet Branşı Baş Antrenörü Cengiz Uçkan, bisiklet sporunun bir yaşam biçimi olduğunu söyleyerek, Büyükşehirli bisikletçilerin milli takımda yer almayı hedeflediklerini söyledi.

B

ursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün en eski branşlarından biri olan bisiklet branşı, genç sporcuların yaşamlarına yepyeni renkler katıyor. Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde 1988 yılından bu yana faaliyet gösteren bisiklet branşının baş antrenörü Cengiz Uçkan, bisiklet federasyonunun takvimine göre yarışmalara katıldıklarını ve birçok sporcunun da önemli başarılar kazandığını hatırlattı. Sporu sevmenin önemine değinen Uçkan, “Spor ve özellikle bisiklet, bir yaşam biçimidir. Bu şekilde göremeden zaten spor yapamazsınız. Her spor kendi içinde zorlukları ve keyfi barındırır. Bisiklet sporu da öyledir. Bisiklet sevgisi bende çocukluğumdan beri içimde olan bir duygu. Çocukluğumda da çok erken kalkar bisiklete bi-

Ahmet uyar ilkokulu spor salonuna kavuştu

nerdim” dedi. Bisiklet sporuyla ilgilenenlerin hem kendilerine hem de topluma karşı sorumlu olduklarını vurgulayan Uçkan, “Bisiklet sporu yapanların kıyafetinden tutun da yoldaki sürüşüne kadar büyük disiplin ve yüksek performans içinde pedal çevirmesi gerekir. O yüzden bisiklet sporunu yapan kişiler halden anlar. Onlar yolda aç ve susuz kalabilirler, yüksek performans ve enerji harcadıkları için yorgunluğu da bilirler” dedi.

B

ursa’yı sporda da marka bir kent yapma hedefiyle kentin her köşesine ve özellikle eğitim kurumlarına spor tesisi desteğini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Uyar İlkokulu’na da konforlu bir spor salonu kazandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ataevler Mahallesi’ndeki Ahmet Uyar İlkokulu’nun spor salonunun açılış töreninde öğrencilerin sevgi gösterileriyle karşılandı. Bursa’ya eserler kazandırmanın onurunu yaşadığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Güzel Nilüfer’de güzel bir spor salonunu daha okula ve bölgeye kazandırıyoruz. Bu salon, başta Ahmet Uyar İlkokulu öğrencilerine ve çevrede yaşayan vatandaşlara spor yapma imkanı sunacak” dedi. Bursa’nın hızlı bir şekilde kalkındığına değinen Başkan Altepe, “Bursa, hızla gelişiyor. Bu kente hizmet etmek bizim için onurdur. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’ya, yılların beklentisi olan hizmetleri kazandırıyoruz. Artık şehirler yarışıyor. Bursa da bu yarışta en önde gelen şehirlerden…” diye konuştu.

Hedefi 220 spor tesisi

Başkan Altepe, Bursa’nın son yıllarda attığı adımlarla 26 dalda Türkiye’de örnek olduğunu belirterek, “Bursa, sporda da öncü olsun istiyoruz. Spor kenti Bursa hedefiyle başkanlığım döneminde hayata geçirdiğimiz spor tesisi sayısı 210’u buldu, umarım bu sayı dönem sonuna dek 220’yı bulacak. Tüm ilçelerde, mahallelerde 7’den 70’e herkesi spor yapabilmeleri için alan oluşturuyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, sağlıklı kent, sağlıklı toplum ve sağlıklı Bursa arzusuyla çalışmalarını yönlendirdiklerini işaret ederek, “Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın sporla iç içe, sağlıklı bir nesil olarak en iyi şekilde yetişmesini hedefliyoruz. Gençlerimizin birikimli, vizyon sahibi, sağlıklı, idealist bireyler olmalarına destek sağlayacak faaliyetlere imza atıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün sporcu sayısının 6 bin 100’den 12 bin 300’e ulaştığını ifade eden Başkan Altepe, yeni tesislerle bu sayının daha da artacağına inandığını söyledi. Başkan Altepe, Ahmet Uyar İlkokulu Spor Salonu’nun 9 metrekarelik taban alanında yapıldığını belirterek, 100 kişi koltuk kapasitesine sahip olan spor salonunda, soyunma odaları ve idari birimlerin de bulunduğunu söyledi.

Bursa ‘Spor Kent’’

İl Milli Eğitim Müdürvekili Necdet Sezer, eğitime katkılarından dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Süleyman Şahin ise her hafta ayrı bir spor tesisinin Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırıldığını vurgulayarak, “Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı desteklerle Bursa, Türkiye’de ‘spor kenti’ olarak anılıyor. Bu noktada en büyük pay Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nindir. Bu tesisler de ülkenin yeni vizyonlar kazanmasında çok etkili olacaktır” diyerek Başkan Altepe’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Bütünşehir’in şampiyonu Büyükşehir

B

üyükşehir Belediyesi ile Büyükşehir Belediyespor Kulübü ortaklığında düzenlenen ‘Bütünşehir Belediye Başkanlık Kupası’nın final maçında Büyükşehir Şirketler Karmasını 2-1 yenen Büyükşehir Belediyesi takımı şampiyon oldu.


www.bursa.bel.tr

16

Sehir Postası

Bursa kışın da çiçek bahçesi A

vrupa Komisyonu’nun 2010 yılından beri her yıl çevre dostu şehir yaşamını teşvik etmek üzere düzenlendiği ve bugüne kadar Avrupa ülkelerinden 7 şehrin kazandığı Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması’nın 2017 yılı adayları arasında yer alan Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla yaşam kalitesi de gün geçtikçe artıyor. Kentte kişi başına düşen düzenlenmiş yeşil alan miktarını Avrupa standartlarına getirmek amacıyla her geçen gün yeni yeni park

Bursa Büyükşehir Belediyesi bir taraftan alt ve üst yapı yatırımlarıyla kenti geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirirken, diğer taraftan park, bahçe, kavşak ve refüjlerde yaptığı peyzaj çalışmalarıyla kış aylarında bile Bursa’ya baharı yaşatıyor. alanları oluşturan Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan kavşak ve refüjleri de adeta çiçek bahçesine dönüştürerek kente estetik bir gö-

rüntü kazandırıyor. Yaz sezonunda 17 farklı türden toplam 6 milyon 755 bin adet çiçek dikimi yapan Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kış aylarında da Bursa’ya bahar havası yaşatmaya devam ediyor. Park, bahçe, kavşak ve orta

refüjlere şimdiye kadar 7 farklı türden toplam 2 milyon 528 bin adet kışlık çiçek ekimi yapan ekipler, aynı zamanda özellikle ana caddeler üzerindeki kavşaklara yapılan peyzaj düzenlemeleri ile kentte estetik bir görüntü kazandırıyor. Acemler Kavşağına yapılan testiden dökülen çiçekler motifinin yanı sıra uygulanan farklı tasarımlar Bursalıların beğenisini kazanıyor.

Sehir Postası Sayı:32  
Sehir Postası Sayı:32  
Advertisement