Page 1

1


2

GÜRSU DEĞİŞİYOR, BURSA GELİŞİYOR Binlerce yıllık geleneksel değerleriyle geleceğe yürüyen Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin “yeniden inşa” projesi kapsamında değişerek gelişimini sürdürmektedir. Bursa’ya hizmette sürekli yükselttiğimiz kalite anlayışımız şehrimizin yaşanılabilirliğini artırmakta, öncülük ve örneklik konumumuzu güçlendirmektedir. Geniş bir yelpazeye yayılan yatırım ağımızla “Marka Şehir Bursa” hedefine doğru ilerliyoruz. Bursa’mızın tüm özellikleriyle birlikte markalaşabilmesi için yatırımlarımızı Büyükşehir sınırlarındaki bütün ilçelerimize yayarak, şehrimizi her köşesiyle birlikte kalkındırma çabası içindeyiz. Amacımız her vatandaşımızın hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanabilmesini sağlamaktır. Bursa’mızın güzide ilçelerinden biri olan Gürsu’da, ulaşımdan yerleşime, tarihi mirastan çevreye, altyapıdan spora kadar hemen her alanda yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bugün Gürsu ile birlikte Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gemlik, Kestel ve Mudanya’da yaptığımız yatırımlar sayesinde Bursa, ulusal ve uluslararası arenadaki prestijini sürekli artırmakta ve marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Büyükşehir sınırlarındaki tüm ilçelerimiz için ürettiğimiz projeler, yaptığımız yatırımlar Bursa’yı bütün değerleriyle birlikte canlı, dinamik ve yaşayan bir kent konumuna taşıyacaktır. Bursa’nın her köşesinde hemşehrilerimiz, insan merkezli, kucaklayan ve kuşatan belediyecilik anlayışımızın hayat bulmasına ortak olmaktadır. Destekleriyle bizlere güç veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. RECEP ALTEPE Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı


İÇİNDEKİLER

Gürsu Köprülü Kavşağı......................................................6 Bursaray Kestel Hattı.........................................................8 Okullar önü yaya üstgeçit yapımı..................................10 Otobüs Filosu 13 yaş gençleşti........................................12 Yol yapım çalışmaları.........................................................14 Asfalt kaplama çalışmaları..............................................20 Asfalt Yama çalışmaları....................................................22 Gürsu Kent Hali....................................................................24 Gürsu hanımlar lokali........................................................26 Gürsu Su Değirmeni restorasyonu projesi..................27 Taşköprü sokak ıslah çalışması......................................28 Fatih Cami çevresi sağlıklaştırma..................................29 Atatürk Caddesi Sağlıklaştırma Projesi........................30 Çocuk oyun grupları..........................................................32 Kent mobilyaları..................................................................34 Altyapı yatırımları...............................................................36 İçmesuyu hattı.....................................................................38 Kanal hattı imalatları.........................................................40 Yağmursuyu imalatları......................................................42 Su depoları............................................................................44 Toki kanalizasyon ve yağmur suyu çalışması.....................................................................45 Yollarda temizlik çalışması..............................................46 Sinekle mücadele................................................................47 Besaş ekmek sepeti kampanyası...................................48


Huzurevinde huzur buluyorlar........................................50 Evde hasta ve yaşlı bakımı...............................................51 Hikmet Şahin Kent Hali.....................................................52 İtfaiye Teşkilatı....................................................................54 Alo 153....................................................................................55 Alo 188....................................................................................56 Üniversite adaylarına teşvik............................................57 Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı......................................58 Eğitim Çalışmaları...............................................................59 Sosyal Yardımlar.................................................................60 Tekerlekli Sandalye Yardımı.............................................62 Kırtasiye Yardımı.................................................................63 BUSMEK..................................................................................64 Sosyal içerikli kampanyalar.............................................66 Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması.........................68 Şehir Tiyatroları..................................................................69 Festival ve Şenlikler...........................................................70 Büyükşehir Yayınları..........................................................72 Büyükşehir Belediye Orkestrası.....................................74 Halkla İlişkiler......................................................................75 Gürsu Yüzme havuzu.........................................................76 Sekseninci İlköğretim Okulu Spor salonu....................77 Gürsu Suni Çim Saha..........................................................78 Gürsu futbol sahası soyunma odaları...........................79


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

6

KAVŞAKLA KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLANDI

GÜRSU KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

7

Kent içi ulaşımı kesintisiz hale getirmek hedefiyle projelendirilen ve 5 ayda tamamlanması planlanan Gürsu Kavşağı, 100 günde bitirilerek trafiğe açıldı. Kavşağın tamamlanmasıyla ilçe girişine düzenleme getirilirken, doğu batı yönünde en önemli ulaşım aksı olan Ankara Yolu üzerindeki trafiğin kesintisiz işlemesi sağlanmış oldu.


ULAŞIM

8

KONFORLU ULAŞIM GÜRSU İLE BULUŞUYOR

BURSARAY KESTEL HATTI


ULAŞIM

9

Bu dönem programda olmamasına rağmen, çağdaş ve konforlu ulaşımı kentin doğu yakasıyla bir an önce buluşturmak amacıyla projelendirilen BursaRay Kestel hattının ihalesi yapıldı. BursaRay’ı Gürsu ile de buluşturacak olan 7 duraklı 8 kilometrelik hat üzerinde bulunan 3 adet köprünün genişletme çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılacak.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

10

ANAYOL ÖĞRENCİLER İÇİN ARTIK DAHA GÜVENLİ

OKULLAR ÖNÜ YAYA ÜST GEÇİDİ YAPIMI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

11

Doğu batı aksında trafik yükünün yoğun olduğu Bursa – Ankara karayolunun yayalar için daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda yapılan Bursa-Ankara Yolu Gürsu Organize Sanayi girişinde yeni yaya üst geçidi tamamlandı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

12

TOPLU ULAŞIM ARTIK DAHA KONFORLU

OTOBÜS FİLOSU 13 YAŞ GENÇLEŞTİ


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

13

Ulaşım filosuna dahil edilen yeni nesil otobüslerle Gürsu’nun yanı sıra merkeze bağlı tüm ilçelerde ulaşım daha konforlu hale geldi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

14

YENİ YOLLARLA GÜRSU NEFES ALIYOR

YOL YAPIM ÇALIŞMALARI


• İSTİKLAL MAHALLESİ MUHTELİF SOKAKLAR • YENİDOĞAN MAHALLESİ MUHTELİF SOKAKLAR • KURTULUŞ MAHALLESİ • ZAFER MAHALLESİ

15

MUHTELİF SOKAKLAR

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

MUHTELİF SOKAKLAR

Gürsu’da artan nüfusa paralel olarak talebi karşılamakta zorlanan yollar yeniden düzenlenirken, yeni yollarla ilçe merkezi ve köylerle bağlantı yolları trafiğe nefes aldırmaya başladı. İlçe genelinde 16 bin metre yeni yol açılırken, bazı yollarda da genişletme çalışması yapıldı. 19 bin ton asfalt kaplamasının gerçekleştirildiği ilçede, 3 bin ton da asfalt yama çalışması tamamlandı.


16

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

KURTULUŞ MAH. MUHTELİF SOKAKLAR


17

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

ZAFER MAH. MUHTELİF SOKAKLAR


18

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

İSTİKLAL MAH. MUHTELİF SOKAKLAR


19

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

YENİDOĞAN MAH. MUHTELİF SOKAKLAR


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

20

ASFALTSIZ YOL KALMIYOR

ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI


GÜRSU ADAKÖY, GÜRSU NAZIM MADENOĞLU CADDESİ, YILDIRIM BEYAZIT CADDESİ, YENİDOĞAN MAH., GAZİ OSMAN PAŞA CAD., YENİDOĞAN MAH. DÖKÜM SOKAK, YENİDOĞAN SERVİS YOLU, M. EMİN AKÇAY CAD., GÜRSU SPOR TESİSLERİ, HASANPAŞA

21

CAD., GÜRSU KAVŞAĞI

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

MAH. İRŞAD SK., GÜRSU KAVŞAĞI

Adaköy, Nazım Madenoğlu Caddesi, Yıldırım Beyazıt Caddesi, Yenidoğan Mahallesi, Gazi Osman Paşa Caddesi. Yenidoğan Mahallesi Döküm İrşad sokaklar ile Gürsu Kavşağı servis yolu, M. Emin Akçay Caddesi, Gürsu spor tesisleri ve Hasanpaşa Caddesi’nde 19 bin 547 ton asfalt kaplama gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

22

MEVCUT YOLLAR SAĞLIKLI HALE GETİRİLİYOR

ASFALT YAMA ÇALIŞMALARI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

23

GÜRSU ATATÜRK CAD., GÜRSU CENGİZ TOPEL CAD., GÜRSU RAMİZ YİĞİT CAD., YENİDOĞAN MAH. İ.PAŞA CAD., KURTULUŞ MAH. ATATÜRK CAD., YENİDOĞAN MAH. R.YİĞİT CAD., KARAPINAR MAH. KARAPINAR CAD., KARAPINAR MAH. 163-103. SK., KARAPINAR MAH. 16. CAD., GÜRSU GİRİŞİ, GÜRSU KAVŞAĞI, GÜRSU SERVİS YOLU, G ÜRSU TURGUT ÖZAL CAD., CENGİZ TOPEL CAD.

Atatürk, Cengiz Topel ve Ramiz Yiğit caddeleri, Yenidoğan Mahallesi İ. Paşa Caddesi, Kurtuluş Mahallesi Atatürk caddesi, Yenidoğan Mahallesi R. Yiğit Caddesi, Karapınar mahallesi Karapınar Caddesi, Karapınar Mahallesi 163-103. Sokak, Karapınar Mahallesi 16. Cadde ve Gürsu Turgut Özal Caddesi’nde toplam 3 bin ton asfalt yama çalışması yapıldı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

24

UZLAŞMAYLA ARTIK BÜYÜKŞEHİR’İN

GÜRSU KENT HALİ


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

25

Yıllardır mahkemelik olan Gürsu Hali’nin işletme yetkisi uzlaşmacı bir tavırla Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Gürsu’dan Hikmet Şahin Kent Hali’ne taşınacak 28 esnaf da kura yöntemiyle belirlenerek Görükle’deki kent haline taşındı. Böylelikle kent halinin bölgesel bir güç olması sağlandı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

26

HANIMLARIN BULUŞMA NOKTASI

GÜRSU HANIMLAR LOKALİ: Kadınlara yönelik koruma hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla projelendirilen Hanımlar Lokali, dayanışmanın yeni adresi olacak. İhalesi yapılan projede inşaata önümüzdeki günlerde başlanacak.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

27

TARİHİ DEĞİRMEN SOSYAL TESİS OLUYOR

GÜRSU SU DEĞİRMENİ RESTORASYONU PROJESİ : Yaklaşık 780 metrekare alanlı tescilli değirmenin rölöve, restitüsyon ve “Sosyal Tesis” fonksiyonlu rekonstrüksiyon projeleri Koruma Kurulu’nca onaylandı. Konuyla ilgili mühendislik uygulama projeleri hazırlanması çalışmaları sürüyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

28

ÖZGÜN SOKAK KİMLİĞİ YAŞATILIYOR

TAŞ KÖPRÜ SOKAK ISLAH ÇALIŞMASI: Tarihi yapıların yanında sivil mimarlık örneği yapıların da yoğun olarak yer aldığı sokakların sağlıklaştırmasına yönelik projeler kapsamında ele alınan Taşköprü Sokak ıslah çalışmasıyla ilgili proje hazırlıkları sürüyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

29

ÇEVRE YATIRIMLARI DEĞER KATIYOR

FATİH CAMİ ÇEVRESİ SAĞLIKLAŞTIRMA: Bölge sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda ilçe merkezindeki caminin avlusu ve çevresi yeniden düzenleniyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

30

TESCİLLİ ÇINARLAR KORUMA ALTINDA

ATATÜRK CADDESİ SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

31

Gürsu Atatürk Caddesi üzerindeki tescilli çınar ağaçlarının korunması amacıyla cadde üzerinde sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

32

YENİ OYUN ALANLARIYLA ÇOCUKLAR ARTIK DAHA MUTLU

ÇOCUK OYUN GRUPLARI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

33

Çocukların başka bölgelere gitmelerine gerek kalmadan bulundukları bölgelerde eğlenip vakit geçirmelerine olanak sağlayan çocuk oyun grupları Adaköy’e yerleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

34

GÜRSU ÇAĞDAŞ KENT AKSESUARLARIYLA DONATILIYOR

KENT MOBİLYALARI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

35

Merkezin yanı sıra merkeze bağlı ilçe, belde ve köylerin de daha modern bir görünüme kazandırılması amacıyla Ağaköy’e 8 adet bank yerleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

36

GÜRSU’NUN ALTYAPISI YATIRIMLARLA GÜÇLENİYOR

ALTYAPI YATIRIMLARI


56 KİLOMETRE

KANALİZASYON HATTI

40 KİLOMETRE

YAĞMURSUYU HATTI

11 KİLOMETRE

37

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

İÇMESUYU HATTI

Gürsu ilçe merkezi başta olmak üzere Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Bu çalışmalar kapsamında Gürsu’da 56 kilometre içme suyu hattı, 40 kilometre kanalizasyon, 11 kilometre yağmursuyu hattı döşendi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

38

SAĞLIKLI SU İÇİN ALTYAPI YENİLENİYOR

İÇMESUYU HATTI


Gürsu ilçe merkezi başta olmak üzere Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Bu çalışmalar kapsamında Gürsu’da 56 bin 357 metre içme suyu hattı döşendi.

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

39

ADAKÖY MAHALLESİ: Adil, Adaköy Yolu, Kıymet, Millet Cad., Vurgun, Ateş, Barış Cad., Birgül, Buzhane, Dönmez, Emir, Emrah, Erdemirler Cd., Erzincan, Kanalboyu Cd., Kestel Cd., Kıymet, Millet Cd, Sarıbal, Şen, Vurgun, Yalvaç Sokak IĞDIR KÖYÜ: Su Deposu, İSTİKLAL MAHALLESİ: Adalet, Akbaba, Akdeniz, Asmalı Cad, Aşık Veysel Cad, Badem, Ceyhan, Çağla, Çayağzı, Çiftlik, Demircioğlu, Dumlupınar, Dülger, Fatih, Filiz, Gazi, Gizem, Haznedar, Hekimler, Hekimoğlu, İlkbahar Cd, İmarlı, Kale, Kanarya, Hamam, Karacaoğlu, Kayalar, Kemer, Kumrular, Kurşun, M. Sinan, Malazgirt, Mezbaha, N. Madenoğlu, Narlı, Pınarbaşı, Reyhan, Sessizler, Sevimli, Sümer, Şadırvan, Şehit, Tunç, Tütüncü, Yeşil Cd., Yeşil Sokak. KURTULUŞ MAHALLESİ: Asmalı, Atılgan, Aydınlar, Bahtiyar, Boran, Cumhuriyet Cd., Dicle, Düzlem, Elif, Erdem, Erik, Fırat, Has, İkizce, Karaağaç Cd, Kozaklı, Meriç, N. Madenoğlu Cd., Nazım Madenoğlu Cd, Oğuz, Parlayan, S. Çelebi, Sağlam, Sarıçam, Selim Cad, Selvi, Sibel, Susam, Şeyda, Şht. Mustafa Kurt Cd., Ünlü, Yalçınlar, Yılmaz, Zambak, Zümrüt Sokak. YENİ DOĞAN MAHALLESİ: Alp, Cengiz Topel Cd, Yunus Sokak ZAFER MAHALLESİ: Asmalı, Aralık, Aşuroğlu, Aydın, Bağlar Cd, Bahçe, Bayatlı, Beşevler Cd, Bilici, Billur, Budak, Burak, Burcu, Çiçek, Deniz, Doğan, Duman, Esengül, Fevzi Çakmak Cd, Fındık, Girne, Gediz, Göl, Gülpınar, Gülden, Güler, Güven, gümüş, Hamam Vardar, Hanımeli, Hisar, Huzur, Hızırbey, İncesu, Kaya, Kanarya, Karanfil, Kazım Karabekir Cd, Kıbrıs, Küplüpınar Cd, Karaca, Menekşe, Mevlana, Pınarlı Cad, Ortanca, Osmanlı, Önkuzu, Sevgi, Sinanpaşa, Susurluk, Ş. Selahattin Çakmak Cd, Şahin, Şanlı, Petek, Vatan, Yavuz, Yelve, Yüksel, Zafer, Ufuk, Yiğit Cad., Yavuzselim Sokak.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

40

MERKEZİ KANALİZASYON AĞI GENİŞLİYOR

KANAL HATTI İMALATLARI


İlçe merkezinden geçen derelere aktarılan kanalizasyon atıklarının arıtma sistemine yönlendirilmesi için kanalizasyon hattı imalatlarına hız verildi. Bu kapsamda ilçede 40 kilometre kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi.

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

41

ADAKÖY: Barış Cd, Buzhane, Çakar, Genç ve Aslan, Kanalboyu Cd, Millet Cd, Bahçelievler, Şen Sokak ERİCEKKÖY : Koyu Yolu GÜRSU: Hayvan Pazarı İçi, IĞDIRKÖY: Muhtelif Evs./ Izg. Bağl. Sk. İSTİKLAL MAHALLESİ: Adalet, Aksu, Altay, Atatürk, Badem, Cami, Çağla, Çamlıca, Derya, Dülger, Ege, Elmas, Emre, Esen, Evren, Fatih, Fatih, Fevzi Çakmak Cd, Gazi Cad, Gizem, Güneş, Güzel, Hanzedar, Hürriyet Cd., İmarlı, İnci, Kalem, Karacaoğlan, Kaymakamlık İçi, Kurşun, Kurtuluş Cd, Nadir, Osmangazi Cd., Recep Yazıcıoğlu Cd, Reyhan Cd, Reyhan, Sancaktar, Selanik, Sümer, Şeker, Tunç, Vedat, Yazıcıoğlu Sokak. KAZIKLIKÖY: Kayıklı Köyü. KUMLUKALAN: Benzinlik altı, Benzinlik, Gazi Talip, Genç, Hoca, Kumlukalan, Mezarlık, Muharrem Türk Cd, Onur, Samanlı Cd, Şehit Recep Cd, Tarla İçi Sokak. KURTULUŞ MAHALLESİ: Atatürk, Atılgan, Billur, Hilal, Kafkas, Livane, Sadık, Şencan, Zafer Cad, Ulupınar Sokak. YENİDOĞAN MAHALLESİ: Acıbadem, Akagün, Alemdar, Alp, Altuğ, Arda, Aşık Özaeri, Atabey, Baki, Berk, Celal, Cengiz Topel Cd., Dost, Hakan, Hastürk, Hiza, İnci, Kadım, Kılınç, Kısakürek, Masal, Melike, Melis, Meşeli, Ödül, Özgür, Özgül, Ramiz Yiğit, Rüzgar, Sabah, Sultan, Şenay, Tayfun, Yaprak, Yaren, Yazıcılar, Yekcan, Zaman Sokak. ZAFER MAHALLESİ: Aralık, Asuroğlu, Bağlar Cd, Bahçe, Balan, Barbaros, Beşevler, Budak, Burak, Burcu, Bülbül, Çelik, Çeşme, Çiçek, Deniz, Doğan, Düzgün, Eğitim, Ezgi, Fener, Gediz, Gönül, Gülden, Güleç, Güler, Gümüş, Gürel, Hal, Hasanköy, Hürriyet Cd, İncesu, İnönü Cd, K.Karabekir Cd, Kanuni Sk, Karaca Sk, Karanfil, Kaya, Kıbrıs, Koru, Köşk Küplüpınar, Lale, Malazgirt, Manolya, Menekşe, Merve, Metehan, Mevlana Cd, Mezarlık Yolu Cd, Millet Cd, Muratlı Cd, Nadir, Nehir, Özen, Özgür, Özkuzu, Park, Yetek, Peyami, Pınar, Sakarya Cd, Sevgi, Şahin, Şehit Selahattin Çırak Cd, Ufuk, Utku, Uygun, Uzun, Ülkü, Vatan, Yavuz Selim, Yavuz, Yelve, Yiğit Cd, Yiğit, Yüksel Olgun, Zafer Cd, Zeytin Sokak


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

42

YAĞMUR SUYU KANALLARIYLA ALT YAPI SORUNSUZ HALE GELİYOR

YAĞMUR SUYU İMALATLARI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

43

ADAKÖY: Çakar Sk., Kanal Boyu Cd, Millet Cd, GÜRSU: Hayvan Pazarı İçi, IĞDIRKÖY: Muhtelif Evs./ Izg. Bağl. Sk. İSTİKLAL: Atatürk, Cami, Esen, Fatih, Gizem, Güneş, Hürriyet Cd., Kurtuluş Cd, Osmangazi, Recep Yazıcıoğlu, Benzinlik altı, Gazi Talip, Hoca Sokak, Muharrem Türk Cd, Samanlı Cd, Şehit Recep Cd. KUMLUKALAN: Benzinlik altı, Benzinlik, Gazi Talip, Hoca, Kumlukalan Sokak, Muharrem Türk Cd, Samanlı Cd, Şehit Recep Cd, KURTULUŞ: Atatürk, Ulupınar. ZAFER: Altın, Aşuroğlu Petek, Bağlar Cd, Gümüş, Başaran, Beşevler Cd, Celalbey, Çeşme, Eğitim, Erkan, Hal, Hürriyet Cd, İnönü Cd, K. Karabekir Cd, Karanfil Cd, Kazım Küplüpınar, Lale, Malazgirt Cd, Merve, Muratlı ve Yiğit Cd, Pınarlı Cd, Esengül, Yel Sokak, Pınarlı Cd, Sakarya Cd, Şehit Selahattin Çırak Cd, Yavuz Selim Cd, Zafer Cd.

İlçe altyapısının sağlıklı hale getirilmesi amacıyla yağmur sularının kanalizasyon hatlarına karışmaması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Çalışmalar kapsamında 11 bin 701 metrelik yağmur suyu hattı imalatı yapıldı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

44

YENİ DEPOLARLA GÜRSU’DA SU SORUNU YAŞANMAYACAK

SU DEPOLARI: İlçeye yaptırılan 5 bin metreküp hacimli yeni su deposunun yanında TOKİ 1-2 su depoları ile olası susuzluk sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

45

TOPLU KONUTLARDA ALTYAPI SORUNSUZ

TOKİ KANALİZASYON VE YAĞMURSUYU PROJE ÇALIŞMASI: TOKİ konutları 6 kilometrelik kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarıyla ilgili tamamlanan projelerin ihalesi yapıldı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

46

TÜM ANA ARTERLER TEMİZLENİYOR

YOLLARDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI: Gürsu ilçe merkezindeki tüm ana arterler, özel donanımlı araçlarla periyodik olarak süpürülüyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

47

ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU ORTADAN KALKTI

SİNEKLE MÜCADELE: Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı tam donanımlı ekipler sinekle mücadele çalışmalarını özellikle yaz aylarında 24 saat aralıksız sürdürüyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

48

EKMEĞİMİZİ PAYLAŞIYORUZ

BESAŞ EKMEK SEPETİ KAMPANYASI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

49

Bursa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BESAŞ’ın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği kampanya ile BESAŞ’a yapılacak 60 TL’lik yardım, ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşların sofralarına 120 ekmek olarak dönüyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

50

HUZUREVİNDE HUZUR BULUYORLAR: Hayırsever işadamı Faik

İKİNCİ BAHARLARINI Çelik’in katkılarıyla hizmete açılan Bulduk Çelik Huzurevi ile BÜYÜKŞEHİR’LE YAŞIYORLAR kapasitesi her geçen gün artan Huzurevi, ilçelerde tespit edilen bakıma muhtaç ve yaşlı vatandaşlara kucak açıyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

51

SAĞLIK HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

EVDE HASTA VE YAŞLI BAKIMI: Geçtiğimiz yıl uygulamaya alınan evde yaşlı ve hasta bakımı hizmeti, sağlık alanında önemli bir eksikliği giderdi. Bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastalar uzman sağlık personeli sayesinde hayata tutunmaya başladı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

52

GIDA GÜVENLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’İN DENETİMİNDE

HİKMET ŞAHİN KENT HALİ


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

53

Yıllık 300 bin tonluk işlem hacmi ile sadece Bursa’ya değil, bölgeye hitap eden Kent Hali bünyesindeki tam donanımlı laboratuvar ile vatandaşlar güvenli gıdaya daha kolay ulaşıyor. Bunun yanında kayıt dışını önlemek amacıyla İzmir yolu Karacaoba, Orhaneli yolu Misi, Mudanya yolu Geçit ve İstanbul yolu Engürücük mevkiinde kontrol istasyonları oluşturuluyor.


54

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

0 1 1 O L A

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’E EMANET

İTFAİYE TEŞKİLATI: 60 kişilik arama-kurtarma ekibi, 10 kişilik dağcı arama-kurtarma ekibi, 22 kişilik NBC ekibi olmak üzere toplam 14 noktada 54 araç ve 253 personelle müdahale, önlem, denetim ve eğitim hizmetlerini sürdürüyor. Norm kadro oranı yüzde 64’e çıkarken, Gürsu başta olmak üzere tüm ilçelere itfaiye hizmeti veriliyor.


55

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

3 5 1 O AL

HALKLA KESİNTİSİZ 24 SAAT İLETİŞİM

ALO 153: Alo 153 hattı sayesinde vatandaşlarla haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz irtibat sağlanıyor. Bu numarayı arayan vatandaşların sorunları, ilgili birimlere yönlendirilerek çözüme kavuşturuluyor.


56

BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

8 8 1 O AL

TÜM CENAZE HİZMETLERİ BİR TELEFON KADAR YAKIN

ALO 188 : Kentin farklı noktalarındaki cenaze hizmetlerinin Acemler’de tek merkezde hizmete girmesinin ardından Alo 188 hattı ile vatandaşlara tüm cenaze hizmetleri ücretsiz olarak veriliyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

57

BAŞARILI GENÇLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA TEŞVİK: Zorlu üniversite maratonu öncesi düzenlenen kampanya kapsamında, üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk 10’a giren 2 öğrenci otomobil, ilk bine giren 149 öğrenci de laptopla ödüllendirildi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

58

GENÇLERİMİZE KENTLİLİK BİLİNCİ AŞILANIYOR

KENT GÖNÜLLÜLERİ GENÇLİK KAMPI: 13 ile 15 yaşları arasındaki gençlere kentlilik bilinci aşılama fikriyle düzenlenen Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı, kendini tanıyan, araştırmacı, çevreye ve sorunlara duyarlı bir gençlik oluşumuna katkıda bulunurken, hayallerindeki tatili yaşama fırsatı yakalayan gençler, unutulmaz dostluklara ve anılara da sahip oluyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

59

BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞTİRİLİYOR

EĞİTİM ÇALIŞMALARI: Kentin fiziki anlamda daha yaşanılabilir ve sağlıklı hale getirilmesi amacıyla her köşede yatırımlar sürerken, yeni neslin özellikle çevre ve kentlilik konularında daha bilinçli hale getirilmesi amacıyla ilköğretim okullarında eğitim seminerleri düzenleniyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

60

SOSYAL YARDIMLARLA YÜZLER GÜLÜYOR

SOSYAL YARDIMLAR


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

61

Kent merkezinin yanı sıra Gürsu başta olmak üzere tüm ilçelerde belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara, giyecek, yakacak ve gıda yardımları düzenli olarak yapılıyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

62

ENGELLERİ ORTADAN KALDIRIYORUZ

TEKERLEKLİ SANDALYE YARDIMI: Bursa’yı sağlıklı bir kent haline getirmek için gerekli altyapı çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyeciliğin gereği olarak Gürsu başta olmak üzere tüm ilçelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara akülü araç ve işitme cihazı dağıtarak tüm engelleri ortadan kaldırıyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

63

KIRTASİYE YARDIMIYLA EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

KIRTASİYE YARDIMI: İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ‘YGS Geri Kazanım Sınavı’ için partner olan Büyükşehir Belediyesi, eğitime bir kez daha yardım elini uzattı. 2010-2011 eğitim öğretim yılı başında 17 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yapan Büyükşehir Belediyesi, YGS geri kazanım sınavını da üstlendi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

64

BURSA’NIN HALK ÜNİVERSİTESİ

BUSMEK


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

65

Meslek edindirme kursları kapsamında Gürsu’daki bir kurs merkezinde 9 branşta 230 kursiyere eğitim veriliyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

66

HALKIMIZ HER ALANDA BİLİNÇLENDİRİLİYOR

SOSYAL İÇERİKLİ KAMPANYALAR


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

67

Özellikle kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı bilinçlendirme kampanyası sürüyor. Ayrıca unutulmaya yüz tutan selamlaşma alışkanlığımız ve yaya kaldırımlarının işgalinin önlenmesine yönelik bilinçlendirici kampanyalar da periyodik olarak devam ediyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

68

GÜRSU’DA DANS RÜZGARI ESTİ

ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI : Bu yıl 24.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda Bulgaristan ekibi, nefes kesen performansıyla birinci olarak ‘Altın Karagöz’ ödülünü kazandı. Yarışmaya katılan gruplar Gürsu başta olmak üzere tüm ilçelerde yaptıkları gösterilerle beğeni topladı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

69

BURSA TİYATROYLA BULUŞUYOR

ŞEHİR TİYATROSU: En özel oyunları sahneleyen Şehir Tiyatrosu, tiyatro sanatını kentin her yanında yaşayan vatandaşlarla buluşturuyor. Düzenlenen ilçe turneleriyle tüm vatandaşlar tiyatroyla buluşturuluyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

70

GÜRSU FESTİVAL VE ŞENLİKLERLE RENKLENDİ

FESTİVAL VE ŞENLİKLER


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

71

Kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen organizasyonlar sayesinde vatandaşlarımız muhteşem bir dayanışma örneği sergiliyor. Temaşa-i Ramazan Etkinlikleri, 7 ilçede Beyaz Koza Yaz Şenlikleri, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Yazlık Sinema Gösterileri, Erguvan Bayramı, Şehir Kütüphanesi Etkinlikleri, Sokak Oyunları Şenliği ve Ülkeler Panayırı gibi etkinlikler yoğun katılımla gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

72

KENTİN HAFIZASI KİTAPLARDA TOPLANIYOR

BÜYÜKŞEHİR YAYINLARI


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

73

“Bursa Kütüğü”, Kızık Köylerini anlatan “Uludağ’ın Beşibirliği; Bursa Kızık Köyleri”, Osmanlı çarşılarının tüm yönlerinin ele alındığı “Çarşı’nın Öyküsü” ve “Ziraat Mektebi” gibi bir eserlerin yanında “Kukla ve Gölge Tiyatrosu”, “Uludağ Buluşmaları”, “Yarhisar Gezileri”, “1896 Baharında Bursa”, “Süheyl Ünver’in Bursa Defteri” ve İstanbullu bir müverrih olan Hüseyin Vassaf’ın Bursa’ya yaptığı araştırma ve inceleme gezisi notlarından oluşan “Bursa Hatırası”, ‘Osmanlı’dan günümüze Bursa’da spor’ ve “Bursa Hazireleri” gibi eserler kütüphanelerdeki yerini aldı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

74

SANATSAL ETKİNLİKLER VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ORKESTRASI : Büyükşehir Belediye Orkestrası, kültür sanat faaliyetlerini kent merkezinin yanında merkeze bağlı ilçe ve köylerde de vatandaşlarla buluşturuyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

75

HALKLA İLİŞKİLER

Özel günler, cenaze törenleri ve açılışlara tebrik ve taziye mesajları gönderiliyor. Vatandaşlarımızın dertlerine ortak oluyor, sevinçlerini paylaşıyoruz.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

76

4 MEVSİM HAVUZ KEYFİ

GÜRSU YÜZME HAVUZU: Üstü açılıp kapanabilen yarı olimpik yüzme havuzu yapımına yönelik uygulama projeleri hazırlandı. Proje kapsamında yüzme havuzu ile ona hizmet eden soyunma odaları, WC, mutfak, çok amaçlı salon, idare ve antrenör ofisleri, diğer teknik alanlar, eğitim ve fitness salonları yer alıyor.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

77

7’DEN 70’E HERKESE SPOR İMKANI

80. YIL İ.Ö.O. SPOR SALONU: Öğrencilerin kullanımına sunulmak üzere yaklaşık 700 metrekare inşaat alanlı kapalı spor salonu yapımına yönelik uygulama projeleri hazırlandı.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

78

SPORA YATIRIM SÜRÜYOR

GÜRSU SUNİ ÇİM SAHA: Gençlerinin daha sağlıklı alanlarda spor yapmalarına imkan sağlayacak olan tesis, ilçede önemli bir eksikliği giderecek.


BÜYÜKŞEHİR GÜRSU’DA

79

SPOR ALANLARI SAĞLIKLI HALE GETİRİLİYOR

GÜRSU FUTBOL SAHASI SOYUNMA ODALARI: Gürsu’da bulunan mevcut halı saha tesislerine soyunma birimleri binası kazandırıldı.


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

ULAŞIM PROJELERİ ve YATIRIMLARI Ulaşım Ana Planı BursaRay Üniversite Hattı BursaRay Emek Hattı Şehiriçi Tramvay Hatları Nostaljik Tramvay Hattı Vagon Üretimi Yeni BursaRay Vagonları Bursaray Vagonlanlarına Klima Takılması Yeni Teleferik Hattı Emek Kavşağı Alaattinbey – Özlüce Kavşağı Kavşak Düzenlemeleri ve Bağlanı Yolları Ankara – İzmir Yolu altı 30 metrelik yol Özlüce – Minareliçavuş Yolu Sırameşeler - Acemler Yol Genişletme Mimar Sinan Bulvarı Vişne Caddesi Mudanya Çevre Yolu Yenimahalle – Piremir Yolu Göynüklü - Altıntaş Yolu Çalı – Kayapa Yolu Genişletme Çalışması Millet Mahallesi Derya Caddesi

Eflak Caddesi Güney İmar Yolu Dikkaldırım- Dobruca – İnkaya Yolu Namık Kemal Caddesi Beşevler Kavşağı Emirsultan Tüp Geçidi Asfaltlama Çalışmaları Tretuvar Yapımı Yeni Üstgeçitler Köprü Yenileme Çalışmaları Fethiye Viyadük Projesi Yalova Yolu – Panayır Viyadük Projesi Mudanya Yolu Aydınlatma Çalışması Otopark Düzenlemeleri Bıçakçılar Çarşısı Katlı Otopark Sistemi Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali Yenilenen Otobüs Filosu Yeni Otobüs Hatları Kadıköy – Kabataş Deniz Otobüsü Seferleri Tarifeli Körfez Seferleri Yunuseli Havaalanı Yenişehir Havaalanı Yenişehir Havaalanı Ulaşım Desteği


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ ve YATIRIMLARI Atatürk Kongre Kültür Merkezi Çevre Düzeni İmar Planı Kaçak Yapı ile Mücadele Bursa Ovası Kaçak Yapı Uyarıları Kamulaştırma Çalışmaları Uludağ – Bakacak Seyir Terası Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi Çekirge- İntam Bölgesi Kayhan Meydanı ve Eski Tekel Binası Emirsultan Kentsel Dönüşüm Projesi Hüdavendigâr Kent Parkı Atatürk Caddesi Cephe Düzenleme Çalışmaları Altıparmak - Stadyum Meydanı Altıparmak Kaymakamlık Meydanı Büyükşehir Belediye Hizmet Binası Bursa Hayvanat Bahçesi Tophane Yamaçları Düzenleme Çalışmaları Kültürpark Nikah Salonu Ertuğrulbey Meydanı Erdoğanköy Kent Mezarlığı Kestel Kalesi

Gemlik Çarşı Deresi ve Meydan Projesi Güzelyalı - Mudanya Sahil Bandı Projesi Güzelyalı Meydan Projesi Sahil Düzenleme Çalışmaları Akçalar Mezbahası TARİHİ ve KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI Fabrika-i Hümayun UNESCO Dünya Mirası Çalışmaları Tarihi Çarşı ve Han Restorasyonları Reyhan Mahallesi ve Hanlar Bölgesi Şehbenderler Konağı Bursa Kalesi ve Surları Akçalar Aktopraklık Arkeopark Eskişehir Han Restorasyonu Kütahya (Çukur) Han Restorasyonu Muallimzade Hamamı Restorasyonu İncirli Hamamı Restorasyonu Kayıhan Hamamı Restorasyonu Mahkeme Hamamı Restorasyonu Nalıncılar Hamamı Restorasyonu Mudanya Hasanpaşa Hamamı Restorasyonu Mudanya Eski Zeytin Hali Restorasyonu Davutpaşa Hamamı Restorasyonu


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

Hamamlıkızık Hamamı Restorasyonu Gölbaşı Sosyal Tesisleri Emir Buhari Tekkesi Restorasyonu Güneş Evi Projesi Emirsultan Hamamı Restorasyonu Doğu Arıtma Tesisi Koku Duvarı Gemlik Balıkpazarı Hamamı Restorasyonu Su Depoları Tarihi Hamam Restorasyonları İçme Suyu Hatları Üftade Tekkesi ve Camii Restorasyonu Kanalizasyon ve Yağmur Suyu hatları Yıldırım Külliyesi Minareleri SOSYAL BELEDİYECİLİK Yaylacık Köyü Camii Restorasyonu Mezarlıklar İdaresi Kompleksi Ulucami Çevre Düzenleme Çalışmaları Emirsulatan Aşevi ve Sağlık Ocağı Tarihi Külliye ve Medreseler Feyzullahpaşa Mescidi DAĞ-DER Kültür Merkezi Restorasyonu Sosyal Yrd. ve Dayn. Vakfı Ekmek Fırını Çukur Mescit Restorasyonu Atıcılar Hizmet Binası Tarihi Cadde ve Sokak Düzenlemeleri İtfaiye Hizmet Binaları Su ve Çeşme Kültürü İtfaiye Teşkilatı Güçlendirme Çalışmaları Mirzaoba Köyü Şehitli Anıtı Hünkâr Köşkü Sosyal Tesisleri Hazireler Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri Tarihi Saray , Kilise ve Manastırlar Dobruca Sosyal Tesisleri Tarihi Köprüler Gönül Dostları Sofrası Gemlik Paşa Konağı Restorasyonu Havuzlupark Sosyal Tesisleri Gemlik Yalı Konağı Restorasyonu Narlı Sosyal Tesisleri Kent Ziynetlerinin Aydınlatılması Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri ÇEVRE ve ALTYAPI YATIRIMLARI Mudanya Hayvan Barınakları Dere Islah Çalışmaları Aşevi Cilimboz Deresi Gemlik Heyelan Mağdurlarına Destek


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

Barınma Evi Mavi Tur Körfez Seferleri KÜLTÜR - SANAT Bilim ve Teknoloji Merkezi Dünya Kaleli Kentler Birliği Buluşması Avrupa Müze Forumu Çarşı Kültürü Sempozyumu Sempozyum ve Seminerler Şehir Tiyatrosu Çalgıcı Mektebi SPORTİF YATIRIMLAR Bursa Stadyumu Bursaspor Vakıfköy Tesisleri Düzenlemesi Çiftehavuzlar Spor Kompleksi ve Meydanı Atıcılar Spor Tesisleri Şahin Başol Spor Kompleksi Fethiye Spor Kompleksi Eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu Balkan Spor Kulübü Tesisleri Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Spor Salonu Değirmenönü Spor Tesisi Şehit Piyade Er Nezir Akgül Spor Salonu Gemlik Spor Salonu

Erikli Kapalı Yüzme Havuzu Şükraniye Spor Salonu Okullara Spor Salonu Projeleri Mudanya Yüzme Havuzu Demirtaş Çim ve Su Kayağı Tesisleri Kültürpark Buz Pateni Pisti Gökdere Eğitim ve Spor Vadisi Skatepark Spor Tesisi Projeleri Belediyespor Yaz ve Kış Okulları Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası Belediyespor Güreş Takımı Müsabakaları Belediyespor Spor Şenlikleri YÖNETİM ANLAYIŞI Bursa Kent Konseyi Büyükorhan Belediye Hizmet Binası Kardeş Şehirlere Destek Balkan Ülkeri Kardeş Belediyecilik Faaliyetleri Pakistan’a Paket Su Arıtma Sistemi Desteği Mestanlı’ya Cenaze Aracı Desteği Türkiye’ye Demokrasi Örneği


NOTLAR:


NOTLAR:


NOTLAR:

Gürsu Projeler  

Gürsu Projeler