Page 1

HABER

BUSMEK Bülteni BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANAT VE MESLEK EĞİTİMİ KURSLARI

ÜCRETSİZDİR

www.busmek.bursa.bel.tr

Haziran 2009


Bursa’nın Gülümseten Yüzü “BUSMEK”

04

Kursiyerlerimizden Renkli Sergiler

İçindekiler

08

03 04 06 08 10 11 12 14 15 16 17 18

Başkanımızla Röportaj

12

BUSMEK Anneleri Unutmadı

15

20 23

Başkanın Mesajı Bursa’nın Gülümseten Yüzü “BUSMEK” Bilgileri Taçlandıran Seminer Maratonu Kursiyerlerimizden Renkli Sergiler Sağlıklı Yaşamın Adresi “BUSMEK” Busmek Ödüllerine Bir Yenisini Daha Ekledi Başkanımızla Röportaj 2. Geleneksel Çocuk Şenliğimiz BUSMEK Anneleri Unutmadı Gençlerden Geleceğe Sağlam Adım Huzurevine BUSMEK desteği Bursa’nın Halk Üniversitesi’nden Muhteşem Sergi Kursiyer Görüşleri Birlikte Yapalım

Bursa’nın Halk Üniversitesi’nden Muhteşem Sergi

18 “Burada sanatın, teknolojinin, müziğin, sporun kapıları size açılıyor”

20

İletişim : Tel Fax Web

Ulubatlı Hasan Bulvarı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi F Blok Osmangazi/BURSA : 254 30 30 : 254 04 44 : www.busmek.bursa.bel.tr


Sevgili Bursalılar “Önce insan” prensibiyle Bursa’mızı sosyal projelerin en iyi uygulandığı kent haline getirmek için yola çıktık. Şehrimizin olanaklarından herkesin eşit biçimde faydalanmasını sağlamak için özel çalışmalar yürüterek halkımızın yanında olacağız. BUSMEK eğitim kursları, çağın ihtiyaçları doğrultusunda on binlerce vatandaşımızın yararlandığı ve insanımızın niteliklerini artıran önemli bir sosyal projedir. Aynı zamanda İşsizlik oranının düşmesine katkı sağlayan, iş dünyamıza kalifiye personel hazırlayan ve hemşehrilerimize sanatsal alanda beceri kazandıran BUSMEK kurslarımız her geçen gün yenilenen yapısıyla mesleki ve teknik eğitimlerden dil eğitimlerine, Türk İslam sanatlarından moda tasarımına, sağlıktan spora kadar geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. BUSMEK’e, ilköğretim yaşını doldurmuş olan herkes, üst yaş sınırı olmaksızın kayıt yaptırabilir. Başarılı olan katılımcılarımıza kurs bitirme belgesi verilmektedir.

Hemşehrilerimiz, BUSMEK’in tüm eğitimlerinden, sosyal belediyecilik anlayışımız doğrultusunda ücretsiz faydalanabilmektedirler. Amacımız; insanımızın el açması yerine, elinin iş tutmasını sağlamaktır. Eğitimlerin sonunda meslek edinecek insanlarımızın hayatında yeni ufukların açılmasını umut ederken, kursiyerlerimize başarılar diliyor, tüm hemşehrilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum…

Recep ALTEPE Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

BUSMEK HABER BÜLTENİ 03


Eğitim Yılı

Kurs Merkezi

Branş Sayısı

Kursiyer Sayısı

2005-2006

10

24

4.270

2006-2007

14

38

10.968

2007-2008

14

52

13.639

2008-2009

18

85

17.439

Bursa’nın Gülümseten Yüzü “BUSMEK” Bursalılara hizmet vermeye başladığı 2006 yılından bugüne kadar eğitim faaliyetleriyle hemşehrilerimize yeni ufuklar açan, sosyal ve kişisel gelişimine katkı sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK), 4. eğitim yılını da başarıyla bitirmenin haklı gururunu yaşıyor. Kentte var olan işgücü potansiyelinin niteliğini artırmak, kentlilere sanatsal beceriler kazandırmak, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve bireylerin sosyal hayata uyumunu kolaylaştırmak amacıyla yola çıkan BUSMEK, geride bıraktığı süreçte bu hedeflerini bir bir gerçekleştirmiştir. İlk yıl 4 merkez ilçede faaliyetlerine başlayan BUSMEK, ikinci yıl bu hizmetini 7 merkez ilçeye yaymış, bugün ise Bursa’nın mahallerine kadar bu hizmeti ulaştırmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

04 BUSMEK HABER BÜLTENİ

2006 yılında 10 kurs merkezinde, 4 bin 270 kursiyere 24 branşta eğitim hizmeti sunan BUSMEK, her yıl hedef büyüterek bu yıl 18 kurs merkezinde, 17 bin kursiyere 85 branşta eğitim vermiştir. Eğitimlerimizden dört yılda 45 bin 926 vatandaşımız yararlanmıştır. Bursa’yı kucaklayan BUSMEK’te, ev hanımı, genç, yaşlı, engelli, memur, emekli yani Bursa mozaiğini yansıtan bütün kursiyerlerimiz eğitim alabilmektedir. BUSMEK, farklı gelir gruplarını, farklı çevreleri, farklı kültürleri bir arada toplayarak sosyal barışa önemli katkıda bulunmaktadır. Özellikle gençlerimizin meslek edinmesi, ev hanımlarının üretime katılması ve engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama adapte olması, insanların Belediye ile ilişkilerini arttırması açısından BUSMEK önemli bir projedir.


BUSMEK HABER BÜLTENİ 05


Bilgileri Taçlandıran Seminer Maratonu Eğitimli ve sosyal bir toplum oluşturmak amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve kısa sürede önemli bir eğitim merkezi haline gelen BUSMEK, düzenlediği hizmet içi eğitim seminerleriyle usta öğretici kadrosuna alanlarındaki gelişmeleri yakından takip edebilme imkânı sunuyor. 13 Ocak–25 Şubat 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminerlerde el sanatlarından kişisel gelişime, teknik eğitimlerden bilgisayar eğitimlerine birçok konunun yer aldığı bilgi ve teknikler uzmanlar tarafından usta öğreticilere aktarıldı. Ara dönem boyunca gerçekleştirilen seminerlerin sonunda usta öğreticiler, geniş bir yelpazede sunulan hizmet içi eğitimlerin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek BUSMEK Yönetim Merkezi’ne ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

06 BUSMEK HABER BÜLTENİ

El sanatları Bilgisayar ve Türkeğitim İslam sanatları seminerleri Bilgisayar Teknolojileri branşlarında seminerleri görev yapan usta öğreticilere El sanatları alanında; Giyim, Kurdela Nakışı, Ev Tekstili, Mefruşat, Ahşap Rölyef ve Makine Nakışı branşlarında verilen seminerlere katılan usta öğreticiler hizmet içi eğitim sürecinin dolu dolu geçtiğini belirterek, hem alanlarındaki yeni teknik ve gelişmeleri öğrendiklerini hem de öğrendikleri bilgileri birebir uygulama fırsatı bulduklarını ifade ettiler. Remzi Gültekin tarafından verilen ‘Çini Sırlama ve Fırınlama Teknikleri’ seminerinde ise; Kütahya altyapısı ile sırlama tekniği, sırda kullanılan malzeme ölçüleri, çini tabak ve karoların fırınlanma dereceleri ve sırda dikkat edilecek teknik bilgiler alanında görev yapan usta öğreticilere uygulamalı olarak gösterildi.

yönelik düzenlenen ‘Bilgisayar Donanım Eğitimi’ ve ‘MS Office 2007 Eğitimi’ başlıklı seminerlerde Rehber Öğretmenlerimiz Elif Şencan ve İsmail Özşimşekler sunumlarını gerçekleştirdiler. Bilgisayar donanım eğitiminde; montaj yapma, bilgisayar çevre birimleri kurabilme, arıza tespiti, arıza giderme ve periyodik bakım konuları işlendi. MS Office 2007 eğitiminde ise; Office 2003 ve 2007 arasındaki farklar, Office 2007’de bulunan yeni özellikler usta öğreticilere aktarıldı.


ve diyafram nefesi konularında personele uygulamalı eğitim verildi.

Kişisel gelişim seminerleri Kişisel gelişim bireylerin yaratıcı, farklı düşünmesinde ve yüksek motivasyonla çalışmasında çok büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle BUSMEK, personelinin hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında başarılı ve mutlu olması için kişisel gelişim alanında seminerler gerçekleştirmektedir. Kişisel Gelişim Uzmanı Melek Karabulut, sunumunu gerçekleştirdiği NLP seminerinde; olumlu düşünmenin, özgüven sahibi olmanın ve etkili iletişim kurabilmenin bireylerin hayatlarında çok önemli yeri olduğunu, insanların istedikten sonra birçok şeyi başarabileceklerini söyleyerek yaşadığı tecrübelerden örnekler verdi. Sesi etkili bir biçimde kullanabilmek amacıyla Şan eğitmeni Hatice Esra Karan tarafından verilen ‘Ses Eğitimi’ seminerinde; sesin oluşumunu sağlayan aygıtlar, ses problemleri, ses hastalıkları, sesi koruma yöntemleri, sesi etkili kullanmak için gerekli egzersizler

Tiyatro eğitmeni Sebahattin Kılınç tarafından verilen Diksiyon ve Beden Dili seminerinde ise; günlük konuşma hataları, yanlış kelime kullanımı ve beden dilinin iletişimdeki yeri başlıklı konulara değinildi. Personele uygulamalı örnekler verilerek gerçekleştirilen eğitimde konuşma hatalarından kurtulma ve beden dilinin etkili kullanımı konularında da pratik bilgilere yer verildi. Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu ve Bursa Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Ersel Peker’in sunumuyla gerçekleştirilen “Halkla İlişkiler” seminerinde ise katılımcılara halkla ilişkilerin önemi ve gündelik hayattaki etkisi hakkında önemli ipuçları verildi.

Yetişkin eğitimi Rehber öğretmen Elif Şencan’ın sunumuyla BUSMEK’in hedef kitlesi olan yetişkin eğitimi üzerine gerçekleştirilen seminerde yetişkinlerin ve yetişkin eğitiminin özellikleri, yetişkinlerin beklentileri ve bakış açıları, yetişkin eğitim ilkeleri, iletişim, eğiticinin özellikleri ve öneriler başlıklarında yer alan bilgiler personele aktarıldı.

Kursiyerlere hayat kurtarma eğitimi Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nda çalışan personel ve eğitim alan kursiyerlere Kızılay Bursa Şubesi uzmanları tarafından “İlkyardım Semineri” verildi. Dr. Halil İbrahim Bayar ve Dr. Mürüvvet Çavuş Arı; genel ilkyardım, hasta ve olay yerinin değerlendirilmesi ve temel yaşam desteği konularında katılımcılara önemli ipuçları verdi. Ülkemizde ilkyardım hizmetlerindeki yetersizlikler nedeniyle çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini veya sakat kaldığını belirten uzmanlar, ilkyardım uygulamalarını doğru yapabilen kişilerin sayısının arttırılması ve uygulamalı ilkyardım eğitimleri ile ölüm ve sakat kalma oranlarının ciddi bir şekilde azaltılabileceğinin altını çizdiler.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 07


Kursiyerlerimizden Renkli Sergiler Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nda fotoğrafçılık, resim, tezhip ve çinicilik eğitimi alan kursiyerlerin birbirinden renkli eserlerinden oluşan sergiler Bursa halkı tarafından büyük ilgi gördü. Emekle yoğrulmuş bu sergiler, üretmenin gururunu yaşayan kursiyerler için önemli bir motivasyon kaynağı oldu. Eserlerinin beğeni kazanmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten kursiyerler, kendilerine kapılarını açan BUSMEK ailesine ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Hayatın İçinden Enstantaneler Fotoğrafçılık eğitimi alan 24 kursiyerin 97 eserinin yer aldığı “BUSMEK Fotoğrafçılık Grubu Karma Fotoğraf Sergisi” Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde fotoğraf severlerle buluştu. Hayatın içinde olan her anın karelere yansıdığı sergi, kursiyerlerin kısa zamanda ortaya çıkardıkları profesyonel çalışmalarla konuklardan tam not aldı. Fotoğrafçılığa ilgi duyduklarını ve bu sanatla ilgili mesleki bilgiye ulaşabilmek adına kurslarımızı tercih ettiklerini söyleyen kursiyerler, BUSMEK’in sanat ve meslek eğitimi alanında kendini kanıtlamış bir kurum olduğunu ifade ederek çalışmalarını böyle bir sergiyle taçlandırdıkları için çok mutlu olduklarını da belirttiler.

Kalemden Süzülen Motifler Türk İslam sanatlarından biri olan, süsleme ve bezeme sanatı olarak bilinen tezhip kursuna devam eden 46 kursiyer, sabırla ürettikleri 21 eseri Fomara Kurs Merkezi’nde sergilemenin heyecanını yaşadılar. Önceki dönemlerde Bursa’da bu tür bir kurs bulamadıklarını dile getiren kursiyerler; “Tezhip dersi almak için İstanbul’a gitmemiz gerekiyordu. Bugün ise BUSMEK sayesinde çok merak ettiğimiz bu sanatı öğreniyoruz. Eserlerimizi bugünkü hallerine getirene kadar yaklaşık 3,5 – 4 ay uğraştık. Artık tezhip sayesinde sabırlı olmayı da biliyoruz” dediler.

08 BUSMEK HABER BÜLTENİ


Yeteneğini Gün Yüzüne Çıkardı BUSMEK’te aldığı eğitimle yeteneğini gün yüzüne çıkaran resim kursiyeri Gülhan Yüncü, Ördekli Kültür Merkezi’nde açtığı ilk kişisel sergisiyle eserlerini Bursalıların beğenisine sundu. Sergide yer alan 24 yağlı boya resmi, 3 rölyef çalışması ve ahşap boyama eserleriyle ziyaretçilerden tam not alan Gülhan Yüncü, geldiği aşamayı ve başarısını BUSMEK’e borçlu olduğunu belirterek; “Üç yıl önce, hayatımın en zor dönemini yaşadığım bir anda kendimi resim kursunda buldum. Öğretmenimin de desteğiyle hem resim sanatında ilerledim, hem de yaşadığım sıkıntılardan kurtuldum. Duygu ve düşüncelerim tuvallerde hayat bulmaya başladı. Bugün burada açtığım ilk kişisel sergimle, üç yılın birikimini dostlarımla ve sanatseverlerle paylaşıyorum. Çok mutluyum, BUSMEK hayatıma birçok güzellik kattı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 09


Sağlıklı Yaşamın Adresi Bursa’da BUSMEK tarafından hizmete açılan ilk ücretsiz spor merkezi, kısa zamanda Bursa halkı için sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi haline geldi. Kentin merkezinde, herkesin kolayca ulaşabileceği Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunan BUSMEK Spor Merkezi; Fitness, Step-Aerobik ve Pilates branşlarında 5 uzman eğitici ile hizmet vermektedir. Çok temiz ve modern cihazlarla donatılmış salonumuzda, 540 kursiyerimiz sağlık ve spor aktivitelerinden ücretsiz olarak yararlanmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hemşehrilerinin sağlığına verdiği değerin en önemli göstergesinin BUSMEK Spor Merkezi olduğunu belirten genç kursiyerlerimizden Merve Gözgeç (21); “3 aydır spor merkezindeki kurslara devam ediyorum. Bu süre içerisinde hem kilo verdim hem de daha zinde bir bedene sahip oldum. En önemlisi sporun faydalarını gördükten sonra sporla yaşamayı öğrendim. Şimdi kendimi daha güçlü ve daha sağlıklı hissediyorum. Bizlere sunulan bu imkanları halk adına yapılmış güzel bir hizmet olarak değerlendiriyorum. Ve bu güzel hizmetinden dolayı Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diyor. Kursiyerlerimizden Belgin Köşkdere (47) ise spor merkezinin açılmasıyla hayatının düzene girdiğini

10 BUSMEK HABER BÜLTENİ

dile getirerek; “Spor yapmaya başladıktan sonra daha dinç bir vücuda sahip oldum. Kendimi çok huzurlu hissediyorum. Bedenimdeki tüm ağrılar dindi. Gerçekten halk sağlığı için çok anlamlı bir hizmet. Başka bir yere gitsem böyle modern bir salonda spor yapabilmek için yüksek bir ücret ödemek zorunda kalırdım. Fakat BUSMEK sayesinde hem böyle bir külfetten kurtuluyorum hem de güzel bir mekânda çalışma imkânı buluyorum. Bu yüzden bizlere hayatın güzel yönlerini gösteren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.


Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile Esmo-Pebeo firmalarının ortaklaşa düzenlediği, Türkiye genelinde 32 ilden seçme eserlerin yer aldığı 13. Pebeo Ahşap Boyama Yarışması’nda Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK), Bursa’ya üçüncülük ödülünü getirdi.

BUSMEK Ödüllerine Bir Yenisini Daha Ekledi

Nilüfer Kurs Merkezi’nde görev yapan el sanatları usta öğreticisi Nadide Yakıt ve kursiyeri Nilgün Canbolat’ın üçüncülük ödülünü kazanması BUSMEK ailesi için yeni bir gurur kaynağı oldu. Usta öğreticimiz geçen yıl düzenlenen 12. Pebeo Kumaş Boyama Yarışması’nda da kursiyeri Nadide Buturak ile Bursa’ya ikincilik ödülünü kazandırmıştı. El sanatları alanındaki 21 yıllık tecrübesiyle BUSMEK’in kuruluşundan bu yana ahşap boyama, kumaş boyama ve kırkyama branşlarında birçok kursiyer yetiştiren Nadide Yakıt, böylece başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu. İstanbul Maslak Fevziye Mektepleri Salonu’nda, 29 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen ödül törenine Genel Koordinatörümüz Mustafa Özen ile birlikte katılan usta öğreticimiz Nadide Yakıt; “BUSMEK olarak yarışmalarda aldığımız ödüller başarımızın te s c i l i di r. Kurs l a rımı zda verdiğimiz eğitimin ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir. Hedefimiz bir sonraki yarışmalarda birincilik ödülü almaktır” dedi.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 11


Biz, sosyal belediyecilik anlayışımız gereği “önce insan” prensibiyle Bursa’mıza hizmet etmek üzere yola çıktık.

BUSMEK’i Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep ALTEPE İle Konuştuk >>

>>

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden biri olan BUSMEK, bugün Bursa halkının yoğun ilgi gösterdiği hizmetlerin başında geliyor. Eğitimlerin ücretsiz olması ise halkımız açısından büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Sizin bu projeyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

BUSMEK, 2008–2009 eğitim yılı itibariyle 7 merkez ilçede 18 kurs merkeziyle hizmet veriyor. Bursa’nın dört bir yanında halkımızın eğitimine ve sosyal gelişimine katkı sağlıyor. Her bölgeye, her bireye ulaşan bu eğitim hizmeti Bursa halkı açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle BUSMEK kurslarına halkımızın gösterdiği yoğun ilgiden memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Bursa’mızın işgücü potansiyeli ülkemizin diğer şehirlerine oranla daha yüksektir. Dolayısıyla hemen tüm sektörlerde nitelikli personel ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. BUSMEK Kurslarının bu ihtiyaca cevap veriyor olması Bursa’mız adına bir kazançtır. Bizler bu kazancı zenginleştirmek için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz. Çünkü biz, sosyal belediyecilik anlayışımız gereği “önce insan” prensibiyle Bursa’mıza hizmet etmek üzere yola çıktık. Ve kentin olanaklarından herkesin eşit bir şekilde faydalanabileceği imkanları hazırlayarak Bursa’yı sosyal projelerin en iyi uygulandığı kent haline getirmeyi planlıyoruz.

BUSMEK eğitim kursları, çağın ihtiyaçları doğrultusunda on binlerce vatandaşımızın yararlandığı ve insanımızın niteliklerini artıran önemli bir sosyal projedir. Aynı zamanda İşsizlik oranının düşmesine katkı sağlayan, iş dünyamıza kalifiye personel hazırlayan ve hemşehrilerimize sanatsal alanda beceri kazandıran BUSMEK kurslarımız, yenilenen yapısı ve Bursa’mızın birçok noktasında ulaşılabilir olması Bursalı hemşehrilerimiz açısından olumlu bir gelişmedir.

12 BUSMEK HABER BÜLTENİ


>>

BUSMEK, bilgisayar teknolojilerinden el sanatlarına, sağlık ve spor eğitimlerinden dil eğitimlerine, mesleki ve teknik eğitimlerden müzik eğitimine, Türk-İslam sanatlarından tiyatro, satranç ve okuma-yazma gibi branşları kapsayan özel eğitimlere geniş bir yelpazede eğitim veriyor. Ayrıca Karagöz Gölge Oyunu ve Çinicilik branşları gibi Bursa’ya özgü kültürel değerlerinde gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyor. BUSMEK için halk üniversitesi diyebilir miyiz? Evet, BUSMEK bugün 85 branşta eğitim veren ve insanımıza sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yön veren bir okul özelliğindedir. Modern sanatlardan unutulmaya yüz tutmuş branşlara kadar geniş bir yelpazede eğitim veriliyor olması ve özellikle Bursa’mıza özgü kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması anlamında BUSMEK kursları önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

>>

Kursiyerlerimizin %80 gibi büyük bir çoğunluğunu bayan kursiyerlerimiz oluşturuyor. BUSMEK, Bursalı kadınlar için üretime katılma ve eğitim açısından büyük bir avantaj oluşturuyor. Kadınların sosyalleşmesini ve yeteneklerini ortaya çıkarması konusunda görüşleriniz nelerdir? Kadınlarımızın günlük hayatta aktif rol üstlenme çabalarını takdirle karşılıyorum. Onların bu çabalarını destekleyen projelerimizi biz zaten seçim beyannamemizde belirttik. Kadınlarımıza özel kişisel gelişim –hobi kursları, kadın lokalleri gibi konularda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Böylece kadınlarımız hak ettikleri imkanlara kolaylıkla ulaşma fırsatı bulacaklardır. Kadınlarımızın yeteneklerinin ortaya çıkması konusunda da BUSMEK kurslarımız önemli bir rol üstlenmektedir…

Bizim amacımız; insanımızın el açması yerine, elinin iş tutmasını sağlamaktır. >>

2008-2009 eğitim yılı tamamlandığında geçmiş dönemlerle birlikte 45 bin vatandaşımız BUSMEK kurslarından eğitim almış olacaktır. Kurslarımızda eğitim alan ve eğitim almak isteyen kursiyerlerimize neler söylemek istersiniz? BUSMEK eğitim kursları, on binlerce vatandaşımızın yararlandığı ve insanımızın niteliklerini artıran önemli bir sosyal projedir. BUSMEK’e, ilköğretim yaşını doldurmuş olan herkes, üst yaş sınırı olmaksızın kayıt yaptırabilir. Başarılı olan katılımcılarımıza kurs bitirme belgesi verilmektedir. Hemşehrilerimiz, BUSMEK’in tüm eğitimlerinden, sosyal belediyecilik anlayışımız doğrultusunda ücretsiz faydalanabilmektedirler. Bizim amacımız; insanımızın el açması yerine, elinin iş tutmasını sağlamaktır. İnsanımızın nitelikli hale gelmesi en önemli amaçlarımızdan biri.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 13


2. Geleneksel Çocuk Şenliğimiz

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) tarafından Başbakanlık Sosyal Hizmetler Kaplıkaya Çocuk Yuvası’nda, bu yıl 2.’si düzenlenerek gelenekselleştirilen “23 Nisan Çocuk Şenliği”, miniklere keyifli anlar yaşattı. Vali Yardımcısı Halis Arslan, Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Kander, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halim Melikoğlu, BUSMEK Genel Koordinatörü Mustafa Özen ve Kurum Müdürü Sadettin Bayhan ile BUSMEK öğretmen ve kursiyerleri de etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. BUSMEK çalışanları tarafından hazırlanan şölende, çocuk yuvasında kalan ve yaşları 3 ile 6 arasında değişen 20 çocuk ponpon dansı, kolbastı gösterisi ve özel şovlarla hem kendileri eğlendi, hem de konukları neşelendirdi. Popüler şarkılar eşliğinde dans eden minikler, en güzel çocuk

14 BUSMEK HABER BÜLTENİ

şarkılarını seslendirdikleri koroyla da beğeni topladı. Sihirbazın illüzyon gösterisiyle de çocuklar ilginç dakikalar geçirdi.

“Çocuklar gözbebeğimizdir”

Her şey çocuklar için

Vali Yardımcısı Halis Arslan, “Çocuklar, bizim gözbebeğimizdir. Bu yuva fiziki anlamda çok mükemmel bir mekan haline getirildi. Bugünün çocukları, bugünden atılan sağlam temellerle yarına güvenle hazırlanabilirler. Gelecekte makamlar çalışkan çocukların olacaktır” dedi. Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Kander, çocuk yuvalarında kalan çocukların ihmal edilmemesi ve desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Renkli gösterileri beğeniyle izleyen konuklar da şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyesi’ne ve çalışanlarına teşekkür ettiler.

Törende konuşan Koordinatörümüz, çocuk şenliği öncesinde yoğun bir hazırlık yapıldığını vurgulayarak, “Ev tekstili, giyim, resim, cilt bakımı ve makyaj eğitmenlerimiz ile kursiyerleri çocuklara özel çalışmalar yaptılar. Nevresim takımları diken, yuvanın odalarını ve duvarlarını masal kahramanlarıyla renklendiren öğretmenlerimiz, ayrıca çocuklarla kurabiyeler yapıp, miniklerin yüzlerini boyadılar. Amacımız, çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda keyifli ve bambaşka bir bayram yaşatmaktı” dedi.


BUSMEK Anneleri Unutmadı BUSMEK’in Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Anneler Günü Programı” kursiyerlerimizden ve vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Etkinlik öncesi katılımcılara günün anısına kırmızı güller ve yaka çiçekleri hediye edildi. Genel Koordinatörümüz Mustafa Özen, anne olmanın değerini anlattığı konuşmasında, “Annelik kutsaldır. Anneler yetiştirdikleri evlatlarıyla ülkelerin gelişmesinde de rol oynarlar. Annelerimiz, saygıya her zaman layıktır. Bize göre bir gün değil, her gün anneler günüdür” dedi. Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri ve Kültür A.Ş Genel Müdürü Rıfat Bakan ise konuşmasında iş ve hobi sahibi olmak isteyenlere yönelik çalışmalarıyla kentin kalitesine değer katan BUSMEK’in önemli bir kurum olduğunu ifade etti. Bursa’da istihdamın artması için mesleki eğitim kurslarına ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan, anneliğin de şefkat ve özveri gerektirdiğini söyleyerek katılımcıların anneler gününü kutladı. Konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Kocabey, Rıfat Bakan’a

katılımından dolayı atölyemizde hazırlanan çini tabak takdim etti. BUSMEK’te halkoyunları branşında eğitim gören kursiyerlerin Bursa yöresi oyunlarını sahnelediği organizasyonda, Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı Emel Baygöl, BUSMEK tiyatro eğitmeni ve kursiyerlerinin parodileri eşliğinde bir söyleşi gerçekleştirdi. Baygöl, sunumunda “Çocuk Yetiştirilmesinde Anne Baba Davranışları” konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi. 22. dönem Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu’nun etkinlikte okuduğu ‘Gülbahçeleri’ adlı şiir katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. BUSMEK Yönetim Merkezi tarafından düzenlenen “Benim Annem’ konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren kursiyerlere ödülleri sunuldu. Makine nakışı kursiyeri Hatice Uçkun’un ‘Yılın Annesi’ seçildiği program, BUSMEK müzik eğitmenleri eşliğinde sahne alan şan eğitimi korosunun coşkulu konseriyle sona erdi.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 15


Gençlerden Geleceğe Sağlam Adım

Osmangazi İ.M.K.B Anadolu Kız Meslek Lisesi Kadın Giysi Modelistliği dalında gördükleri eğitimi BUSMEK’le güçlendiren 28 öğrencinin birbirinden yaratıcı çizimlerinin yer aldığı sergi büyük ilgi gördü. Öğretmenleri Aynur Kırıcı’nın öncülüğünde kendilerini mesleki anlamda geliştirmek için bölüm derslerine ek olarak BUSMEK’te stilistlik eğitimi de alan öğrenciler aldıkları eğitimle diğer arkadaşlarından bir adım önde olabilmenin mutluluğunu yaşadılar. Öğrencilerinin gelecek kaygılarını yenmesi ve özgüvenlerinin oluşması için BUSMEK kurslarında eğitim almasını sağlayan öğretmenleri Aynur Kırıcı, gerçekleştirilen serginin bir başarı örneği olduğunu belirterek; “Öğrencilerimi stilistlik kursuna kaydettirme amacım onların farklı bir ortamda çalışmasını ve sektörde aranan eleman olmalarını sağlamaktı. BUSMEK’te aldıkları eğitim onların bu amaca ulaşması için sağlıklı bir adım oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. Kursa gelmeden önce kendisini eline iğne iplik almamış, çizim yeteneği olmayan ve ümitsiz bir öğrenci olarak niteleyen Emine Karabulut ise; “Kurstan önce kendimi başarısız buluyordum, kursa başladıktan sonra mesleğimi önemsemeye ve sevmeye başladım. Yaptığım işler benim için eğlenceli olmaya başladı. İyi bir modelistin çizim yeteneği olmalıydı. Bu amaçla hafta içi okulda, hafta sonu da kursta dolu dolu bir yıl geçirdik. Baktık ki isteyince oluyormuş. Artık işimizin bilincinde olan ve özgüven sahibi modacılarız. Emeği geçen herkese kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” diyor.

16 BUSMEK HABER BÜLTENİ


Huzurevi’ne BUSMEK Desteği BUSMEK, ücretsiz sanat ve meslek eğitimleriyle, sergileriyle, seminerleriyle halkımıza sunduğu hizmetlerin yanı sıra çeşitli konularda sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleştirdiği faaliyetlerle de topluma destek olmaya devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen kermes ve yiyecek şenliği Bursalıların huzurevi sakinleri ile coşkulu buluşmasına ev sahipliği yaptı. Bu yıl 13. kez düzenlenen kermese, huzurevi sakinlerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin çalışanları, ilçe belediyeleri, hemşehri dernekleri, engelli dernekleri ve Bursa’nın seçkin firmaları katıldı. BUSMEK de kermes ve yiyecek şenliğinde açtığı stantla Huzurevi sakinlerine destek oldu. Personelimizin ve kursiyerlerimizin katkılarıyla hazırlanan hediyelik eşyalar, gıda ve giyim ürünleri açılan stantta Huzurevi yararına satışa sunuldu. Kermese katılan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği BUSMEK standı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve eşi Hüsniye Altepe tarafından da ziyaret edildi. Başkan ve eşi standımızdan aldıkları çeşitli ürünlerle kermese katkı sağladılar. BUSMEK tarafından gün boyunca satışa sunulan ürünlerden elde edilen gelir Huzurevi’ne bağışlandı.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 17


Bursa’nın Halk Üniversitesi’nden Muhteşem Sergi

Kursiyerlerin sertifika sevinci İl Genel Meclis Başkanı Nurettin Avcı, Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Tülin Kara, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, BESOB Başkanı Arif Tak, 22. dönem Bursa milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ve Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan da törende hazır bulundu. Kursiyerler ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa Büyükşehir Belediye Bandosu ve Mehter Takımı, konseriyle renk kattı. Törende BUSMEK’in 17 bin kursiyeri adına temsili olarak 10 kişiye sertifikaları verildi. BUSMEK’in en yaşlı kursiyeri 70 yaşındaki Sabriye Suna, sertifikasını Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Recep Demirhan’ın elinden aldı. Duygularını dile getiren Suna, “BUSMEK sayesinde okuma yazma öğrendim. Artık, otobüse rahatça binebiliyor ve hastaneden ilaçlarımı kendi kendime alabiliyorum. Çok mutluyum. Bize bu imkanı sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye çok teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin eşi Hüsniye Altepe de törende kursiyerlerden biyolog ve ressam Rezzan Özbakış’a sertifikasını verdi. Özbakış, resim yeteneğini BUSMEK ile geliştirip kişisel resim sergisini açmanın sevincini yaşadığını anlattı. Kursiyerlerden Romanyalı Adriana Kırcal, kuaförlük eğitimi aldığını ve ülkesine dönerek kuaförlük yapacağını bildirdi. Engelli bir kursiyer olan Seçil Şenbalkan da sertifikasına kavuşmanın mutluluğunu dostlarıyla paylaştı.

18 BUSMEK HABER BÜLTENİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK), Bursa’nın en büyük el sanatları sergisi olarak nitelendirilen 4. Genel Sergi ve Mezuniyet Töreni ile başarı dolu bir yılı daha geride bıraktı. Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ın sunumuyla, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende, BUSMEK’te ücretsiz eğitim alan 17 bin kursiyer Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olmanın ve el emeği göz nuru eserlerini sergilemenin heyecanını yaşadılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına törene katılan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Recep Demirhan, yaptığı konuşmada halkın büyük ilgi gösterdiği BUSMEK kurslarının Bursa’nın işgücü potansiyelini artırdığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime her zaman destek verdiğini ve BUSMEK’in de bugüne kadar 45 bin kişiyi mezun ettiğini belirten Demirhan, “ Bilgisayar teknolojilerinden mesleki ve teknik eğitimlere, sağlık ve spor eğitimlerinden dil eğitimleri ve el sanatlarına uzanan 85 branşta hizmet veren BUSMEK, bugün 7 merkez ilçede 18 kurs merkezinde eğitim veriyor. Kursiyerlerin yüzde 80’ini bayanların oluşturduğu her yaş grubundan vatandaşlarımız kişisel gelişimlerini sağlayan eğitimler alıyorlar. Engelli hemşehrilerimizin de yararlandığı ve sosyal yaşama adaptasyonlarını sağlayan BUSMEK, kursiyerlerin ufkunu açıyor” diye konuştu.

“Sanat altın bileziktir” Kursların ücretsiz olduğunu da hatırlatan Demirhan, “Sanat ve zanaat, altın bileziktir. Bursalıları, ücretsiz kurslarımıza davet ediyor ve balık tutmayı öğrenmelerine destek olmak istiyoruz. Mezun olan kursiyerlerimizin de hayatlarında yeni adımlar atacağına inanıyoruz” dedi.

“Sosyal barışa katkı sağlıyor” Genel Koordinatörümüz Mustafa Özen ise konuşmasında gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. BUSMEK çatısı altında meslek edinmenin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş Bursa’ya özgü el sanatlarını da yaşattıklarını söyleyen Özen, “BUSMEK farklı gelir gruplarından farklı mesleklerden herkesi aynı çatıda bir araya getirerek sosyal barışa da katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.


Kursiyerlere Coşkun Sabah dopingi Sertifika töreninin ardından protokol üyeleri, serginin açılış kurdelesini sahnede kestiler. Konuklar daha sonra Merinos’ta ‘Türk İslam Sanatları’, ‘El Sanatları’ ve ‘Mesleki branşlar’ başlıklarıyla 3 salonda hazırlanan 3 bin üründen oluşan sergiyi gezdiler ve çalışmaları çok beğendiklerini söylediler. Türk Sanat Müziği’nin güçlü sesi Coşkun Sabah’ın en güzel şarkılarını Bursalılar için söylediği program renkli anlara sahne oldu. Kursiyerler, usta sanatçının şarkılarına eşlik ettiler. Sevenleri, Sabah’tan imza almak için de adeta birbirleriyle yarıştılar.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 19


“El emeğini kazanca dönüştürdü” Hanife Uluçay Nilüfer Kurs Merkezi Ahşap Boyama Kursiyeri “Ev hanımıyım. Kursa gelmeden önce ev işleriyle ve çocukların bakımıyla uğraşıyordum. Eşim hastalandığında yaşadığım stres ve yoğunluktan psikolojim altüst olmuştu. BUSMEK’te üç yıldır ahşap boyama kursuna devam ediyorum. Burada sanki yeniden doğmuş gibiyim. Evdeki yorgunluğu, stresi ve tüm sıkıntılarımı kursta unutuyorum. Ruhum gençleşiyor. Kursta yaptığım objelerin bir markette satışını yapıyorum. Ürünlerimden bir tanesini

sanatçı Muazzez Ersoy’a sattım. BUSMEK’te yeni bir sanat öğrenmenin yanında el emeğimi kazanca dönüştürüyorum. Çok mutluyum. Çalışan, çalışmayan, genç, yaşlı, ev hanımı herkes bu kurslara mutlaka gelmeli. Çünkü BUSMEK hem insanlara ücretsiz sanat ve meslek eğitimi imkanı sunuyor hem de sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor. Bu hizmette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“Rusya hayaline BUSMEK’le kavuştu” Muhammet Nergiz Fomara Kurs Merkezi Rusça Kursiyeri Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi olan Muhammet Nergiz, BUSMEK’te aldığı Rusça eğitimi sayesinde yüksek lisans-doktora ve dil stajı yapma hakkı kazanan 50 öğrenciden biri olarak Rusya’ya gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mülakatı başarıyla geçen Muhammet; “Elde ettiğim bu başarı BUSMEK’te aldığım kaliteli eğitimin sonucudur. BUSMEK’i geç keşfettiğim için çok pişmanım. Üniversite eğitimine ek olarak burada

20 BUSMEK HABER BÜLTENİ

aldığım Rusça ve bilgisayarlı muhasebe eğitiminin bana büyük yararı oldu. İnanın BUSMEK’in verdiği bilgisayarlı muhasebe eğitimi üniversitedeki eğitimler kadar kaliteli. Biz gençlere yol gösteren, yeni ufuklar açan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” diyor.


“Burada sanatın, teknolojinin, müziğin, sporun kapıları size açılıyor” Mustafa Nacar Yasemin Nacar Nilüfer Kurs Merkezi Bilgisayar Kursiyerleri Uzun yıllar hayat arkadaşlığı yapan Nacar çifti bu beraberliklerini BUSMEK kurslarında da devam ettiriyorlar. İlerleyen teknoloji ve yurt dışında olan çocuklarının hasreti onları bilgisayar kursuna getirmiş. BUSMEK’i o kadar çok sevmişler ki aynı zamanda web tasarımı ve diksiyon kursuna da devam ediyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği ücretsiz eğitimleri takdire şayan bir hizmet olarak nitelendiren Mustafa Bey; “Emekli devlet memuruyum. Çalışmaya alışkın olduğum için emekliliği pek sevemedim.

Hem teknolojinin nimetlerinden faydalanmak hem de çocuklarımızla internet üzerinden görüşebilmek için eşimle kursa geldik. İyi ki de gelmişiz, hayatımızın akışı değişti. Sadece bizim değil kursa gelen herkesin hayatına farklılık katıyor BUSMEK. Gençler için bulunmaz bir fırsat. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyor. Emekli öğretmen olan eşi Yasemin Hanım ise; “BUSMEK sayesinde sağlığıma yeniden kavuştum, emekli olduktan sonra psikolojim bozulmaya başlamıştı. Kurslar sayesinde kendimi yeniden toparladım.

Bir de öğrenci olmanın tadını yaşıyorum burada. Bir eğitimci olarak söylüyorum; tam anlamıyla mükemmel bir hizmet. Yetenekli insanların keşfedilmesine, ev hanımlarının üretime katılmasına en önemlisi eğitimli bir toplum oluşmasına katkı sağlıyor. Burada sanatın, teknolojinin, müziğin, sporun kapıları size açılıyor. Biz bu hizmetten çok memnunuz. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne çok ama çok teşekkür ediyoruz” diyerek duygularını ifade etti.

“Bursa için en güzel gelişim kurslarından biri” Özlem Korkmaz Fomara Kurs Merkezi Modelistlik Kursiyeri Farklı giysi tasarımları yapmayı seven ve bu alanda başarılı da olan Özlem Hanım, bu işin teknik kısmını öğrenmek amacıyla modelistlik kursuna başlamış. Eğitimle öğrendiği teknik bilgileri hayal gücüyle birleştiren Özlem Korkmaz’ın tasarladığı kıyafetler arkadaş çevresinde büyük beğeni toplayınca daha da ilgisi artmış bu işe. Kursu bitirdikten sonraki ilk hedefi kendi tasarımlarını müşterilerine sunabileceği bir butik

açmak olan Özlem Hanım; BUSMEK’in çok ciddi ve sosyal bir hizmet olduğunu, bilhassa bayanlara maddi ve manevi katkılar sağladığını ifade ederek; “BUSMEK gerçekten Bursa için en güzel gelişim kurslarından biri. Benim hayallerimi gerçekleştirmeme yardımcı olduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diyor.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 21


“Hayatımdaki her şey olumlu yönde değişmeye başladı” Ali Naci Bilgin Kurs Merkezi Hasır Takı Kursiyeri “Otomotiv yan sanayi çalışanı olan Ali Bey, ekonomik kriz nedeniyle 8 ay önce işsiz kalmış. Kısa zamanda yeni bir iş bulamayınca BUSMEK’te hasır takı örücülüğü kursuna başlamaya karar vermiş. Altın ve gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesiyle yapılan, daha çok bayanların ilgilendiği hasır takı sanatını öğrenen ilk erkek kursiyerimiz. Kursta aldığı eğitimi fırsata çevirerek yaptığı takıları eşinin kuaför salonunda satışa sunmuş. Müşterilerin takılara talebi artınca da bu iş

Ali Bey’in yeni mesleği oluvermiş. Takı satışından ayda 700 ile 800 TL arası kazanç sağlayan Ali Bey BUSMEK’in kendisine yeni bir iş kapısı açtığını belirterek; “Burada çok güzel bir eğitim aldım ve öğrendiklerimi kısa zamanda pratiğe dökerek bu kriz ortamında iş sahibi oldum. Çok mutluyum. Büyükşehir Belediyesi’nin bizlere böyle bir kapı açması, ücretsiz hizmet sunması çok çok güzel bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyor.

“BUSMEK’in Ünü Sınırları Aştı” Adriana Kırcal Vatan Kurs Merkezi Kuaförlük Kursiyeri Farklı ülkelerden gelerek BUSMEK’te eğitim alan kursiyerlerimizde var. Bunlardan biri olan Romanyalı Adriana Hanım 9 yıl önce evlenerek Bursa’ya yerleşmiş. Televizyonda izlediği sanat ve meslek eğitimi kursları ile ilgili programdan yola çıkarak araştırmaları sonucu BUSMEK’le tanışan Adriana Hanım; “Vatan Kurs Merkezi’nde Kuaförlük branşında eğitime başladım. Kurslarda gördüğüm ilgiden ve aldığım eğitimden çok memnunum. İlk önceleri kendi bakımımı yapmak amacıyla kursa başladım. Sonra bu işi meslek olarak yapmaya karar verdim.

22 BUSMEK HABER BÜLTENİ

BUSMEK’ten o kadar çok memnunum ki haftanın iki günü Küçükkumla’dan buraya geliyorum. Burada öğretmenlerimiz olsun, arkadaşlarımız olsun büyük bir aile gibiyiz. Aldığımız eğitimin yanında fikirlerimizi paylaşıyoruz, dostluklar kuruyoruz ve birbirimizin birikimlerinden faydalanıyoruz. Kuaförlük eğitimimi tamamladıktan sonra Romanya’da salon açmayı düşünüyorum. BUSMEK benim için yeni bir başlangıç, bu güzel hizmeti bizlerle buluşturan Başkanımız Recep Altepe’ye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum”


MÜCVER

Malzemeler:

Hazırlanışı:

5 Adet Kabak 4 Adet Yumurta 1 Adet Kuru soğan 1/2 Demet Yeşil soğan 1/2 Demet Maydanoz 1/2 Demet Nane 1/2 Demet marul yaprağı 1 Tatlı kaşığı karbonat 4 Yemek kaşığı un 1 Kase pirinç 1 Tatlı kaşığı tuz 2 Su bardağı yağ

İlk olarak kabakları güzelce yıkayıp vitamini kaybolmasın diye soymadan rendeliyoruz. Sonraki aşamada tüm malzemelerimizi ince ince kıyıyoruz, yumurta, un, pirinç (pirinci suda biraz haşlayabilir veya önceden kalan pilavınızı değerlendirebilirsiniz)

ve karbonat ilave ederek bir kabın içinde iyice karıştırıyoruz. Karışım kıvama geldikten sonra kaşık yardımıyla kızgın yağda kızartma işlemine geçiyoruz. Kızartma işlemi sona erdikten sonra yemeğimizi yoğurtla birlikte servis edebiliriz. Afiyet olsun.

BUSMEK Yemek Kursu Usta Öğreticisi Arzu Demirtaş

GRANİT PULLU VAZO

Malzemeler:

Yapım aşaması:

Granit Pul İlk önce obje akrilik boya Granit Pul Renginde ile boyanır. Kuruduktan Akrilik Boya sonra ikinci kat boyama Farklı tasarımları yapmayı seven ve bu alanda Kağıt giysi Peçete yapılır ve kurumadan başarılı olan Özlem Hanım, bu işin teknik kısmını Peçete da Tutkalı üzerine zemini öğrenmek kursuna başlamış. Vazo Obje amacıyla modelistlik kapatacak şekilde Eğitimle bilgileri gücüyle Vernik öğrendiği teknik granit pul hayal dökülür. birleştiren Özlem Korkmaz’ın tasarladığı kıyafetler Obje üzerine dökülen arkadaş çevresinde büyük beğeni daha da granittoplayınca pullar peçete ilgisi artmış bu işe. Kursu bitirdikten sonraki ilk hedefi yardımıyla bastırılarak kendi tasarımlarını müşterilerine sunabileceği bir butik yüzeye yapıştırılır. Yüzey kuruduktan sonra

kağıt peçeteden kesmiş BUSMEK olduğumuz desenler Atölye tutkal yardımıyla Usta Öğreticisi vazonun üzerine yapıştırılır. Yapıştırılan Çınarlı açmak olan Özlem Hanım;Dilek BUSMEK’in çok ciddi ve desenler kuruduktan sosyal bir hizmet olduğunu, bilhassa bayanlara maddi sonra obje üzerine ve manevi katkılar sağladığını ifade ederek; “BUSMEK son kat vernik atılarak gerçekten Bursa için en güzel gelişim kurslarından kurumaya bırakılır. Son gerçekleştirmeme yardımcı biri. Benim hayallerimi işlemden sonra vazo olduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden kullanıma hazırdır. dolayı teşekkür ediyorum” diyor. İyi günlerde kullanınız.

BUSMEK HABER BÜLTENİ 23


BUSMEK KURS MERKEZLERİ YÖNETİM MERKEZİ Ulubatlı Hasan Bulvarı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi F Blok Osmangazi/BURSA Tel: (0224) 254 30 30 Fax: (0224) 254 04 44 OSMANGAZİ

BAŞARAN KURS MERKEZİ Başaran Mh. Ara Sk. No:12 Osmangazi/BURSA Tel: (0224) 271 70 52 SPOR MERKEZİ Fevzi Çakmak Cd. Ermutlu Sk. No:51 Osmangazi/BURSA Tel: (224) 224 42 99

FOMARA KURS MERKEZİ A.Hamdi Tanpınar Cd. Bölüntü Sk. Saydam İş Merkezi No: 21 Kat: 3-4-5 Osmangazi/BURSA Tel: (0224) 223 49 43

KARAGÖZ MÜZESİ Çekirge Cd. No: 159 Osmangazi/ BURSA Tel: (224) 232 25 90

MERİNOS KURS MERKEZİ Ulubatlı Hasan Bulvarı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi F Blok Osmangazi/BURSA Tel: (224) 256 29 90

YILDIRIM

ALACAHIRKA KURS MERKEZİ Alacahırka Mh. Köşk Cd. No: 10 Osmangazi/BURSA Tel: (0224) 224 34 93 HÜRRİYET KURS MERKEZİ Tarım İl Müdürlüğü Karşısı Canal İş Hanı Zemin Kat Hürriyet Osmangazi/ BURSA Tel: (0224) 247 10 92 BİSİKLETEVİ KURS MERKEZİ Nilüfer Vadisi Doğa Parkı Abdal Köprüsü Buski Yanı Osmangazi/ BURSA Tel: (0224) 247 53 56

NİLÜFER NİLÜFER KURS MERKEZİ Cumhuriyet Mh. Nilüfer Hatun Cd. Anıtsal Sitesi M Blok Çarşı İçi Nilüfer/ BURSA Tel: (0224) 452 71 92 ATAEVLER KURS MERKEZİ Ataevler Mh. Vadi Sk. Vadikent Sitesi D Blok Zemin Kat Nilüfer/BURSA Tel: (224) 241 58 92 BEŞEVLER KURS MERKEZİ Konak Mh. Bağ Sk. No:2 Nilüfer Lisesi Arkası-Eski Yaysat Binası Nilüfer/ BURSA Tel: (224) 453 25 99

EĞİTİM KURS MERKEZİ Eğitim Mh. Eğitim Cd. No:39 Onuray Apt. Yıldırım/BURSA Tel: (0224) 362 86 99

GEMLİK KURS MERKEZİ Orhangazi Cd. Kısa Sk. No: 1 (Stadyum Karşısı) Gemlik/BURSA Tel: (224) 512 16 22

HOCATAŞKIN KURS MERKEZİ Hocataşkın Mh. Karıncadere Sk. No:1 Yıldırım/BURSA Tel: (0224) 328 52 90

MUDANYA KURS MERKEZİ Mütareke Mh. Sağlık Sk. No:8 (Eski Kreş Yanı) Mudanya/BURSA Tel: (224) 544 50 46

VATAN KURS MERKEZİ Vatan Mh. Vatan Cd. 2. Bülbül Sk. No:3 Yıldırım/BURSA Tel: (0224) 361 29 84

GÜRSU KURS MERKEZİ Zafer Mh. Hal Cd. Bilici İş Hanı No:30 Gürsu/BURSA Tel: (224) 376 12 94

HUZUREVİ Değirmenlikızık Mh. Huzurevi Cd. No: 54/1A Yıldırım/BURSA Tel: (0224) 364 19 77

KESTEL KURS MERKEZİ Vani Mehmet Mh. Poyraz Sk. Güleçler İş Merkezi No:8 Kestel/BURSA Tel: (224) 372 90 00

ÜCRETSİZ EĞİTİM VERDİĞİMİZ BRANŞLAR Bilgisayar Teknolojileri: Bilgisayar Operatörlüğü ve İşletmenliği, Bilgisayarlı Muhasebe, İnternet Kullanımı, Web Tasarımı, Grafikerlik, Photoshop. Mesleki ve Teknik Eğitimler: Kuaförlük, Manikür-Pedikür, Cilt Bakımı ve Makyaj, Sahne ve Objektif Makyajı, Eğitici Anne ve Çocuk Bakıcılığı, Aile Eğitimi, Modelistlik, Stilistlik, Radyo Tv Spikerliği ve Sunuculuğu, Yönetici Sekreterliği, Dış Ticaret, Girişimcilik, Halkla İlişkiler ve Organizasyon, Yemek. El Sanatları: Kurdele Nakışı, Makine Nakışı (Çin İğnesi, Kum İğnesi, Sim Sırma, Tül İşi, Beyaz İş, Türk İşi), El Nakışı (İğne Oyası, Brezilya Nakışı, Hesap İşi, Türk İşi, Çin İğnesi), Tel Kırma (Bartın İşi), Maraş İşi, Antep İşi, Kırkyama, Mefruşat, Ev Tekstili ve Örtü Dikimi, Çanta Kemer Yapımı, Ev Aksesuarları, Hasır Takı Örücülüğü, Çiçek Yapımı, Takı Tasarımı, Ahşap Boyama, Alüminyum Folyo, Örücülük, Giyim (Giyim, Bluz-Elbise, Etek-Pantolon), Fantezi Giyim, Resim. Türk İslam Sanatları: Hat, Ebru, Tezhip, Çinicilik, Minyatür. Müzik Eğitimi: Bağlama (Temel ve İleri Seviye), Gitar (Temel ve Orta Seviye), Şan Eğitimi, Ney, Halk Oyunları, Keman. Dil Eğitimi: İngilizce (Temel, Orta ve İleri Seviye), Arapça (Temel ve Orta Seviye), Rusça (Temel ve Orta Seviye), Osmanlıca, Fransızca, Almanca. Sağlık ve Spor: Step-Aerobik, Pilates, Fitness. Özel Eğitimler: Okuma-Yazma, Güzel Konuşma ve Diksiyon, Türkçenin Doğru Kullanımı, Tiyatro, Drama, Fotoğrafçılık, Satranç, Karagöz Gölge Oyunu Tasvir Yapımı ve Oynatımı.

Busmek Haber Bulteni Haziran 2009  

Busmek Haber Bulteni Haziran 2009

Busmek Haber Bulteni Haziran 2009  

Busmek Haber Bulteni Haziran 2009

Advertisement