Page 1


BURSA DEMİR AĞLARLA ÖRÜLÜYOR

BursaRay Üniversite Hattı 9 km hat, 30 yeni vagon Bursa’ya kazandırıldı

4

2

BursaRay’ı üniversite ile buluşturan 6,5 kilometrelik hattın ilk üç istasyonu olan ve projeye göre 2011 yılının Eylül ayında hizmete açılması planlanan Altınşehir, Ertuğrul ve Özlüce durakları, normalden 10 ay önce 2010 Aralık’ta yolculu seferlere açılmıştı. Zaman kaybetmemek için projenin tamamlanan bölümlerini hemen hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, diğer istasyonlar Yüzüncü Yıl, Batıkent ve Uludağ Üniversitesi duraklarını da 2011 yılında üniversite yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte seferlere açtı. Büyükşehir Belediyesi’nin ihalenin daha önceden yapılmış olmasına rağmen gerçekleştirdiği proje değişikliği ile hattın gelecekte Görükle ve daha batıya uzatılmasının önü açılmış oldu. Bunun yanında kampus içinde binaların arkasında kalan son istasyonunun İzmir yoluna paralel olan şimdiki yerine alınmasıyla da kampus güvenliği açısından önemli bir adım atılmış oldu. Bu sayede Hasanağa, Kayapa ve Görükle’den gelen toplu taşıma araçlarının kampüs içine girmesinin önüne geçilmiş oldu.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

3

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BursaRay Emek Hattı

Görükle - Universite hattından sağlanan tasarrufla hayat buldu

4

4

Görükle hattı projesinde, delme tünel yerine aç- kapa tünel uygulamasına gidilmesi ve hat üzerindeki kot farklılıklarının değerlendirilmesi sayesinde elde edilen tasarrufla ek bir ödeme yapılmadan hayata geçirilen 2,5 kilometrelik Emek Hattı yolculu seferlere açıldı. Kavşak düzenlemesi, Bursaray yer altı istasyonu ve raylı sistem çalışmasını bünyesinde barındıran ve hacim olarak Bursa’nın en büyük kavşağı olan Emek Kavşağı’nı bünyesinde barındıran hattın açılmasıyla birlikte Mudanya yolu trafiği de rahatlamış oldu. Proje kapsamında Organize Sanayi Bölgesi durağında son bulan hatta Korupark ve Oyak Renault Fabrikası önündeki iki istasyon daha eklendi. Bu sayede hem sanayi bölgesinde çalışan işçiler hem de Emek Mahallesi’nde oturan vatandaşların hem kent merkezine hem kentin doğusuna hem de Uludağ Üniversitesi’ne kesintisiz ve konforlu bir şekilde ulaşmalarına imkan sağlandı.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


%36’LIK TASARRUFLA HAYAT BULDU

4

5

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursaray Kestel Hattı Bursa batısı ve doğusuyla birlikte gelişiyor

4

6

Bu dönem programda olmamasına rağmen, çağdaş ve konforlu ulaşımı kentin doğu yakasıyla bir an önce buluşturmak amacıyla projelendirilen BursaRay Kestel hattının ihalesinin yapılmasının ardından hemen çalışmalara başlandı. Bursaray’ı Kestel’le buluşturacak olan 7 duraklı 8 kilometrelik hat üzerindeki istasyonların kaba inşaatları tamamlanırken, ince işçilikler de tamamlanma aşamasına geldi. Ray döşeme çalışmaları büyük ölçüde tamamlanırken, enerji hatlarının montajında da sona gelindi. BursaRay, Görükle ve Emek hatlarına Kestel hattının da eklenmesiyle birlikte, bir dönemde toplam 17 kilometrelik ana raylı sistem hattı gerçekleştirilmiş olacak. Kestel hattının faaliyete geçmesi özellikle Ankara Yolu trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak. Kestel ve Gürsu ilçe merkezinden Bursa’ya minibüslerle ulaşım imkanı bulan vatandaşlar bu hattın devreye alınmasıyla birlikte, besleme hatlarını kullanarak BursaRay istasyonlarına gelecek. Kentin doğu bölgelerinde oturan Vatandaşlar BursaRay’la üniversite ve Mudanya yoluna kesintisiz bir şekilde ulaşabilecek.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


5 YILDA 26 KM RAYLI SİSTEM BURSA’YA KAZANDIRILDI

4

7

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


T1 Tramvay Hattı

Konforlu ve çağdaş ulaşım kentin merkeziyle buluştu

4

8

Bursa’da ilk kez 1904’te gündeme gelen kentin demir ağlarla örülmesi fikri doğrultusunda 1924 yılında imzalanan son sözleşmede belirlenen 4’ü mecburi, 5’i tercihli olmak üzere 9 elektrikli tramvay hattından ilkini Cumhuriyet Caddesi’nde hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6,5 kilometrelik Heykel – Garaj tramvay hattıyla asırlık rüyayı gerçekleştirmiş oldu. Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri CaddesiKent Meydanı- Darmstad caddesini kapsayan hatta 13 istasyon yer alıyor. Çağdaş ve konforlu ulaşımı kent merkezi ile buluşturan projede, Türkiye’de ilk kez üretilen yerli tramvaylar kullanılıyor. Kent merkezine estetik bir görüntü katan yerli tramvaylarda günlük 10 binden fazla yolcu sayısına ulaşılırken, araç sayısıyla birlikte sefer aralıklarının da kısılmasıyla yolcu sayısının daha da artması bekleniyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


ULAŞIMDA DEVRİMİN ADI İPEKBÖCEĞİ

4

9

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Deniz Otobüsleri Bursa gemilerine sahip çıktı

4

10

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımının sağlıklı ve konforlu bir şekilde sağlanması amacıyla kurulan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi, Bursalılarla 24 Ocak 2013’te tanıştı. Deniz ulaşımında uygulanan esnek fiyat tarifesinden şikayet eden vatandaşları merakla beklediği BUDO, Bursa Mudanya ve İstanbul Kabataş iskeleleri arasında karşılıklı olarak hafta içi 2 seferle başlattığı yolcu taşımacılığında kısa zamanda güçlü ve iddialı bir marka haline geldi. Vatandaşlardan gelen yoğun talepler üzerine sefer sayıları haftanın dört günü 5, Cuma 7 ve Pazar günleri ise karşılıklı olarak 6 sefere kadar çıkarılırken, vatandaşlar

vvvvv

Bursa ile İstanbul arası ulaşımda BUDO’yu tercih etti. BUDO’nun sabit fiyat yanı sıra ekonomik büfeleri, yaşlı ve engelli indirimleri karşısında bu hatta zam teklifinde bulunan İDO, bu talebin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul görmemesi üzerine Aralık sonu itibariyle bu hatta seferlerine son verdi. Vatandaş mağduriyetinin ortadan kaldırılması hedefiyle bir Bursa markası olarak yola çıkan BUDO, halktan gördüğü yoğun ilgi ile seferlerini aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BUDO’YA BÜYÜK İLGİ

4

11

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Seabird seferleri hız kesmiyor Bursa her alanda ulaşımın keyfini sürüyor

4

12

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları zincirinin en önemli halkalarından biri olan ve İstanbul ile Bursa arasını 18 dakikaya indiren deniz uçağı ise Bursalıların 2013 yılında tanıştığı bir diğer ulaşım aracı oldu. Salı hariç haftanın her günü Haliç’ten 2, Gemlik’ten 2 olmak üzere günde 4 uçuşla seferlerine 1 Nisan 2013’te başlayan deniz uçağı, yoğun talep üzerinde hafta içi 10, hafta sonu ise 12 uçuş yapmaya başladı. Yüzde 100 doluluk oranı ile çalışan deniz uçağı, özellikle zamanla yarışan işadamları ve yöneticilerin en önemli ulaşım araçlarından biri oldu.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA İSTANBUL ARASI 18 DAKİKA

4

13

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hava Taksi seferleri başladı Helitaksi ile İstanbul’a ulaşım artık çok kolay

Bursalıların 2013 yılında ilk kez tanıştığı bir diğer ulaşım aracı da Helitaksi oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan Helitaksi ile Bursa’dan Kadıköy’e 25 dakikada 300 TL’ye, Bursa’dan Şişli’ye 28 dakikada 325 TL’ye, Bursa’dan Atatürk Havalimanı’na da 35 dakikada 350 TL’ye ulaşabilen vatandaşlar, Kadıköy’den Şişli’ye 4 dakikada 100 TL’ye, Şişli’den

Atatürk Havalimanı’na 8 dakikada 100 TL’ye, Kadıköy’den Atatürk Havalimanı’na 12 dakikada 150 TL’ye ulaşabiliyor. Skyline’a ait 13 araçlık 6’şar kişilik helikopter filosuyla hizmet veren helitaksi ile seferler Bursa Burulaş Heliport, Kadıköy İspark Heliport, Şişli Belediyesi Evlendirme Dairesi Otoparkı ve Atatürk Havalimanı Heliport’tan yapılıyor.

4

14

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


HAVA TAKSİ TÜRKİYE’DE BİR İLK

4

15

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA AIR YAKINDA GÖKYÜZÜNDE

Hava ulaşımında yılların özlemi bitiyor

4

16

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yüzde 95 Burulaş, yüzde 5 Besaş ortaklığında yeni havayolu şirketini kurarak bir hayalin gerçekleşmesindeki önemli bir adımı da atmış oldu. Deniz uçağı ve helitaksi ile hava ulaşımında önemli bir tecrübe yakalayan Büyükşehir Belediyesi, hava yolu şirketine 2 yeni uçak alınması yönündeki çalışmalara hız verdi. İlk etapta Yenişehir’den bazı noktalara daha sonra da Bursa merkezle İstanbul arasında uçuşlar yapılacak. 80 ve 95 kişilik uçaklarla Trabzon, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Bodrum, Üsküp’e uçulması hedefleniyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

17

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA’NIN YENİ SİMGESİ

Cumhuriyet Caddesi 107 yıllık hayal gerçek oldu...

4

18

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ortasından geçen Cumhuriyet Caddesi’ni araç trafiğine kapatıp, caddenin yayalara terk edilmesi amacıyla hayata geçirilen 1,5 kilometrelik Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı, bölgedeki trafik yoğunluğu ve vatandaşlardan gelen talepler üzerine Davutkadı’ya kadar uzatıldı. Hattın uzunluğu 2,2 kilometreyi bulurken, İncirli Caddesi üzerindeki Dökümhane Hamamı’na kadar uzanan tramvay hattı sayesinde vatandaşlar araç kullanmadan kesintisiz bir şekilde çarşı ve hanlar bölgesine ulaşma imkanı buldu. Düne kadar yolun sağına ve soluna park eden araçların yanı sıra yoğun trafik nedeniyle vatandaşların kaldırımlarda bile yürümeye zorlandığı Cumhuriyet Caddesi, hayata geçirilen proje ile çağdaş bir görünüme büründü. Caddede yaya trafiğinin her geçen gün artmasına paralel olarak bölgedeki ticari yaşantı da kimlik değiştirmeye başladı. Yıllardır Cumhuriyet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren toptancıların önemli bir bölümü bölgeden taşınırken, bankalar, kafeteryalar ve restoranların yeni mekanı Cumhuriyet Caddesi oldu.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


CUMHURİYET CADDESİ’NİN ESKİ HALİ...

4

19

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


%100 Yerli tasarım vagon imalatı Tramvay ve metro vagonları artık Bursa’da üretiliyor... Bursaray hatlarında kullanılan ve Almanya’dan ithal edilen bir vagona 8 milyon, 4’lü bir katara ise 32 milyon TL ödeyen Büyükşehir Belediyesi’nin, yerli tramvay üretimi amacıyla 4 yıl önce çıktığı yolda mutlu sona 2013 yılında ulaşıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında saç kesme makineleri üreten Durmazlar Firması’nca üretilen ipekböceği markalı Türkiye’nin ilk yer-

li tramvayı Bursa caddelerinde yolcu taşımacılığına başladı. Şehir içi tramvay hattı ile Bursa’da ulaşım sorununa köklü bir çözüm getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda Türkiye’de bir ilke imza atılmasına ön ayak olarak yerli tramvay üretilmesine de öncülük etmiş oldu.

4

20

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA’NIN GURURU İPEKBÖCEĞİ

4

21

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dünya’nın en uzun Teleferik Hattı Yeni teleferik hattı ile yolcu kapasitesi 12 kat artıyor...

4

22

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi haline getirmek amacıyla temeli atılan yeni teleferik projesinde çalışmalar hızla sürüyor. 1955 yılında projelendirilen ve 1963 yılında çalışmaya başlayan teleferik, proje kapsamında baştan sona modernize edilerek Oteller Bölgesi’ne ulaşacak. Toplam 8,84 kilometreyle dünyanın en uzun hatlı teleferiği olacak projede, halen çalışmakta olan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Tüm hattın yenilenmesinin ardından 8’er kişi kapasiteli 175 gondol tipi kabinle, sıra bekleme derdi de ortadan kalkacak. Saatlik yolcu taşıma kapasitesi yeni projeyle bin 800 kişiye çıkarılırken, aile kabinlerinin yanında VIP kabinler de devreye alınacak.

vvvvv

OTELLER BÖLGESİ’NE ULAŞIM SADECE 22 DAKİKA

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

23

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gürsu Kavşağı

Ulaşımda tıkanan damarlar bir bir açılıyor

4

24

Büyükşehir bütçesinin yüzde 70’inden fazlasını oluşturan ulaşım yatırımlarında aslan payını raylı sistemler alırken karayolu ulaşımın kilit noktalarındaki düğümler de bir bir çözülüyor. Kentin doğu yakasındaki trafik sorununun çözümü noktasında projelendirilen ve 5 ayda bitirilmesi öngörülen Gürsu Kavşağı, 100 günde tamamlanarak hizmete açıldı. Kavşak düzenlemesinde BursaRay hattı için gerekli bölüm hazır bırakılırken, halen devam eden raylı sistem inşaatı için de büyük kolaylık sağlanmış oldu. Gürsu kavşağının hizmete açılmasıyla daha önce ilçe girişinde sıkça yaşanan trafik kazaları da ortadan kaldırılmış oldu. Bu düzenleme ile Ankara istikametine devam eden araçlar, kesintisiz bir şekilde kavşağın altından geçerken, Gürsu’ya dönecek araçlar da daha güvenli bir şekilde ilçeye girme imkanı buluyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


GÜRSU KAVŞAĞI 100 GÜNDE TAMAMLANARAK HİZMETE AÇILDI

4

25

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emek Kavşağı Yoğun emek harcanarak Bursa’ya kazandırıldı

4

26

Emek girişinde yaşanan trafik sorununun çözümü için projelendirilen Emek Kavşağı, hizmet alanı itibariyle Bursa’nın en kapsamlı kavşağı konumunda. Proje kapsamında, hem kavşak hem Bursaray hattı hem de yeraltı Bursaray istasyonu inşa edildi. Bölge trafiğinin bir an önce çözüme kavuşması için tamamlanan bölümleri etap etap ulaşıma açılan kavşak, bütün olarak hizmete açıldıktan sonra Bursa – Mudanya karayoluna nefes aldırdı. Kavşak aynı zamanda sanayi bölgesine gelen ve oradan çıkan araçların güvenli bir şekilde trafik akışına dahil olmasını sağladı.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

27

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Alaaddinbey Özlüce Kavşağı Ağır tonajlı araçların sanayi bölgelerine ulaşımı kolaylaştı Sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşım konusunda kilit noktada bulunan Özlüce Kavşağı sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçları kent merkezi trafiğinden uzaklaştırdı. Özlüce ile Geçit’i, Minareliçavuş üzerinden birbirine bağlayan yol, İzmir yolu Özlüce Kavşağı ile Mudanya yolu Geçit Kavşağı’nı birbirine bağladı. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Pilot sanayiden çıkan ağır tonajlı araçların çevre yoluna bağlanmaları için alternatif bir güzergah oluştu. Bu sayede

ağır tonajlı araçlar kent merkezine girmeden Özlüce Kavşağı’ndan sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşabiliyor. Diğer taraftan BursaRay Üniversite hattının devreye alınmasının ardından toplu taşımanın yükünü raylı sistem alırken, böylelikle karayolu üzerindeki trafik yoğunluğu da en aza indirilmiş oldu.

4

28

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

29

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kestel Köprülü Kavşağı Bursa’nın güçlü ulaşım zincirine bir halka daha eklendi

4

30

Kesintisiz ve konforlu ulaşımın kentin doğu yakasıyla buluşturulması amacıyla hayata geçirilen Bursaray Kestel Hattı kapsamında projelendirilen Kestel Köprülü Kavşağı tamamlanarak ulaşıma açıldı. İnşaat süresince Kestel ve Gürsu ilçeleri içindeki tali yollara yönlendirilen sürücüler, kavşağın ulaşıma açılmasıyla birlikte kesintisiz bir şekilde hem Ankara istikametine hem de Bursa istikametine ulaşma imkanı buldu. Kavşağın devreye alınmasının ardından sinyasizasyon sistemine takılmayan araçlar, ulaşımda zaman kazanırken, Kestel ilçe girişi de trafik açısından sorunsuz bir hale gelmiş oldu.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

KESTEL KAVŞAĞI ULAŞIMA AÇILDI

vvvvv


4

31

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Esenevler Köprülü Kavşağı Ankara yolunda kesintisiz ulaşım dönemi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘kesintisiz ulaşım’ hedefiyle bu dönem kente kazandırılan 23 köprü ve kavşak arasında yer alan Esenevler Kavşağı trafiğe açıldı. Yaklaşık 15 milyon TL’lik yatırımla bölgeye kazandırılan Esenevler kavşağıyla birlikte Ankara’dan Bursa istikametine gelirken Otosansit kavşağından çevre yoluna aktarılan trafik de kesintisiz şekilde

normal yola yönlendirilmiş oldu. Bursaray Kestel Hattı projesi kapsamında Erikli lambaları da kaldırılırken, Erikli’den kent merkezine gelen araçlar alternatifli olarak Esenevler Kavşağı ya da Mimar Sinan Bulvarı’na yönlendiriliyor.

4

32

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

33

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yeni Kavşak Projeleri Doğu Çevre Yolu Demirtaş Kavşağı Bademli Köprülü Kavşağı BUTTİM Köprülü Kavşağı 4

34

Yeni Yalova Yolu Pınar Cd. Köprülü Kavşağı Gemlik Köprülü Kavşak Düzenlemesi

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Merinos Kavşağı U dönüş ilavesi, Acemler Kavşağı Hayran Cd. Girişi, Esentepe Kavşağı Filament Kavşağı , Bağlantı Yolları, Beşevler Köprülü Kavşağı İlave Dönüş Lupu, Gökdere Köprülü Kavşağı İlave Lupu, Yüksek İhtisas Kavşağı Dönüş Kolları, Küçük Sanayi Alaattin Servis Yolu, Bağlaraltı Mh. Esenlik Kanalı Bağlantısı, Erikli - Otosansit Arası

4

35

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Uludağ Üniversitesi Girişi Uludağ Universitesi’ne ulaşım artık daha rahat

Büyükşehir Belediyesi, ‘daha ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle gerçekleştirilen ulaşım hizmetleri zincirine, Uludağ Üniversitesi kavşağı ve bağlantı yolları ile bir yenisini daha ekledi. Uludağ Üniversitesi kavşağı dönüş kolları, üniversite kavşağı bağlantı yolları ve üniversite içinde yapılan çalışmalar kapsamında 25 bin ton sıcak asfalt kaplama ve yama, 2200 metre yeni

yol yapımı, iyileştirme ve yol genişletmesi yapılırken, 1560 ton kavşak temel malzemesi kullanıldı. Üniversite bağlantı yolları, poliklinik yolu ve otopark imalatları için de 17 bin metreküp kazı, 27 bin metreküp dolgu, 1400 metreküp beton, 25 ton demir, 12500 metre bordür ve 14 bin metrekare parke imalatı gerçekleştirildi.

4

36

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

37

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çelebi Mehmet Bulvarı Binalar yıkıldı, Bursa yeni bir bulvara kavuştu

Bursa’da kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla radikal bir kararla projelendirilen Soğanlı Bulvarı 30 metrelik imar yolunun Yalova Yolu – Soğanlı arası ve Alemdar ile Sırameşeler arasındaki 250 parselde kamulaştırılma ve yıkımlar tamamlandı. Daha önce 5 metre genişliğinde ara sokaklardan oluşan güzargah, 30 metre genişliğinde ana caddeye dönüştü. Daha önce belediye otobüslerinin girmekte zorlandığı bölge, orta refüj, ışıklandırma ve çevre düzenlemelerinin ardından görkemli bir bulvara dönüştü. Ulaşıma açılan yol Ankara - İzmir yolu üzerindeki trafik yükünü de önemli ölçüde azalttı. İstanbul istikametinden gelen araçlar, kent merkezi trafiğine girmeden bu yolu kullanarak, Sırameşeler ve Acemlere bağlanma imkanı buldu. 4

38

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


30 YILDIR KONUŞULAN YOL HİZMETE AÇILDI

4

39

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Özlüce - Minareliçavuş imar yolu Kavşaklar birbirine bağlandı

Bursa’da ulaşımı sorun olmaktan çıkarmak amacıyla raylı sistem yatırımlarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, lastik tekerlekli araçlarla ulaşım için de yeni yollar açarken, mevcut yollarda da genişletme çalışmalarını hayata geçiriyor. Özlüce Kavşağı ile Geçit Kavşağı’nı Minareliçavuş üzerinden birbirine bağlayan yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki alternatif yol bölge trafiğine nefes aldırdı. 2 geliş 2 gidiş olarak projelendirilen yolda, sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların Minareliçavuş üzerinden Geçit Kavşağı bağlantısı ile çevre yoluna ya da Özlüce Kavşağı bağlantısı ile İzmir Yolu’na rahatlıkla ulaşabilmelerine olanak sağladı. 4

40

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


YOL MEDENİYETTİR

4

41

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Acemler Yol Genişletme Çalışması İzmir yolu ile Mudanya yolunun kesiştiği nokta olan ve özellikle sabah ve akşam saatlerinde rafiğin kilitlenme noktasına geldiği Sırameşeler - Acemler arasındaki trafik yoğunluğu yol genişletme çalışmalarıyla ortadan kaldırıldı. Acemler Köprülü Kavşağı- Mudanya Yolu arasında Bursa- İzmir, Mudanya ve İzmir- Bursa güzergahında 3 şerit olan yol, 1 şerit ilave edilerek 4 şeride çıkarıldı. Bölgeye nefes aldıran çalışmaların tamamlanmasıyla ulaşım kesintisiz ve güvenli hale geldi.

4

42

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mimar Sinan Bulvarı Bursa’yı doğudan batıya doğru paralel olarak geçen tek ana yol olması nedeniyle trafik yükünün yoğun olduğu Ankara-İzmir karayolu, oluşturulan alternatif güzergahlarla rahat bir nefes alıyor. Ankara yoluna paralel olarak projelendirilen ve Prof. Tezok Caddesi’ni Eflak Caddesi ile Erikli Mahallesi’ne bağlayan 1,5 kilometre uzunluğundaki Mimar Sinan Bulvarı hizmete açıldı. Yeni açılan bulvarda araç trafiğinin sorunsuzişlemesi amacıyla özellikle Eflak Caddesi girişindeki binalar da kamulaştırılarak, yol daha güvenli hale getirildi.

4

43

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Eflak Caddesi Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Bulvarı’nı Otosansit’e, oradan da Kestel’e kadar uzatmayı hedefleyen proje kapsamında Eflak Caddesi üzerinde bulunan iki binanın yıkımını tamamladı. daha önce Eğitim Caddesi’nin devamındaki Mimar Sinan Bulvarı’nı trafiğe açan Büyükşehir Belediyesi, Eflak Caddesi’nin üzerinde kalan 2 binayı yıkarak, bölgedeki trafik akışını daha güvenli hale getirdi. Özellikle Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek binasının hizmete girmesinin ardından bölgede trafik yoğunluğu artarken, sürücüler için önemli bir tehlike oluşturan binalar ortadan kaldırılmış oldu.

4

44

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


VİŞNE CADDESİ’NDE 19 BİNA KAMULAŞTIRILDI

Vişne Caddesi Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları merkeze bağlı tüm ilçelerde hız kesmeden sürerken, Vişne Caddesi’ndeki yol genişletme ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla Yıldırım’ın çehresi değişmeye başladı. Bebe konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunması nedeniyle kent dışından çok sayıda işadamının da yoğun olarak kullandığı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki cadde üzerinde kalan 19 binanın yıkımının ardından asfaltlamanın yanında bordür, tretuvar düzenleme ve aydınlatma çalışmaları da tamamlandı. Böylelikle ağırlıklı olarak ihracata yönelik üretimin yapıldığı Vişne Caddesi Avrupai bir görüntüye kavuştu.

4

45

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dağ Yolu Caddesi Yıllardır konuşulmasına rağmen bugüne kadar somut bir adım atılamayan, İncirli Caddesi ile Musababa Caddesi’ni birbirine bağlayan Dağyolu Caddesi’nin genişletilmesi için başlatılan kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Toplam 38 parsel üzerindeki binaların kamulaştırmasına yaklaşım 7 milyon TL harcanırken, mevcut genişliği bazı noktalarda 6 metreye kadar düşen yaklaşık 600 metre uzunluğundaki cadde 15 metre genişliğe ulaştı.

4

46

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yıldırım Köklü Cadde Büyükşehir Belediyesi, daha önce hizmete açtığı Vişne Caddesi, Derya Caddesi ve Eflak Caddesi ile genişletme çalışmalarının devam ettiği Dağyolu Caddesi’nin ardından Vişne Caddesi’nin hemen altındaki Köklü Caddede de genişletme çalışmalarını başlattı. Planlar üzerinde 11 Eylül Bulvarı ile Vatan Caddesi’ni birbirine bağlayan ancak uygulamada üzerinde evlerin bulunduğu Köklü Caddede yol üzerinde kalan biraların kamulaştırma çalışmalarına hız verildi. Kamulaştırması tamamlanan 5 binanın yıkımı tamamlandı.

4

47

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mudanya Çevre Yolu Mudanya nefes alıyor

Bursa’da ulaşım sorunu raylı sistem ve kavşak düzenlemelerinin yanında alternatif yeni yollar açılarak çözüme kavuşturulurken, merkeze bağlı ilçelerde de ulaşım yatırımları hızla sürüyor. Bursa’nın sahille buluşma noktası olan bu nedenle özellikle de yaz aylarında trafik ve otopark sorununun had safhaya ulaştığı Mudanya’daki sorun da çevre yolu projesiyle çözüme kavuşturuluyor. Mudanya Belediyesi tarafından 1984 yılında 1/1000 1/5000’lik planlara işlenen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Mudanya-Bursa Çevre Yolu, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla 28 yıl sonra hayat buluyor. 4

48

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

49

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Piremir Yeni Mahalle yolu Teleferik’i Oteller Bölgesi ile buluşturacak olan proje bir taraftan devam ederken, kent merkezinden teleferiğe ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Yenimahalle Piremir yolu hizmete açıldı. Sadece Teleferik’e değil, kentin yüksek kesimlerine de ulaşımı kolaylaştıracak olan 7 metre genişliğinde ve 500 metre uzunluğundaki yolda, tretuvardan istinat duvarlarına ve aydınlatmaya kadar tüm çalışmalar tamamlandı.

4

50

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Göynüklü Altıntaş yolu Hafif raylı sistem, şehiriçi tramvay hatları ve oluşturulan yeni alternatif yolları kapsayan ulaşım projeleri, merkeze bağlı ilçelerde de hızla sürüyor. Mudanya yolunu Göynüklü’ye bağlayan ve heyelan nedeniyle trafiğe kapanan yola alternatif yeni bir yol oluşturulurken, Göynüklü- Altıntaş arasındaki 8 kilometrelik yol da tamamlanarak ulaşıma açıldı. Yeni açılan yol sayesinde vatandaşlar, Güzelyalı’ya gitmek zorunda kalmadan Altıntaş, Kurşunlu ve Gemlik’e ulaşabiliyor.

4

51

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çalı - Kayapa yolu Beşevler- Yaylacık arasındaki 4 kilometrelik kısımda gidiş- geliş olmak üzere yolun her iki tarafındaki genişletme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yaylacık, Tahtalı ve Kayapa arasındaki 9 kilometrelik bölüm de genişletildi. Çalı, Kayapa, Hasanağa ve Akçalar’daki sanayi bölgelerinde yüzlerce fabrikanın bulunması nedeniyle artan sanayi yükünü kaldıramayan köy yolu statüsündeki mevcut yol, genişletme çalışmalarının ardından ihtiyacı karşılayacak duruma getirildi.

4

52

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Derya Caddesi Soğanlı 30 metrelik imar yolu, Mimar Sinan Bulvarı, Özlüce Minareliçavuş yolu gibi yeni açılan ana arterlerle ulaşıma köklü çözümler üreten Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım İlçesi Millet Mahallesi Derya Caddesi’nin bulunduğu bölgede de ulaşımın önündeki engelleri kaldırıyor. 30 metrelik yol ile Doğu Yakın Çevre Yolu’nu birbirine bağlayan caddede kamulaştırması tamalanan binaların yıkımı yapıldı.

4

53

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Güney alternatif yolu Kentin ulaşılabilir olması için başlatılan projelerden biri olan Güney Çevre Yolu, şehrin güneyinde Bursa’nın doğu ile batısını birbirine bağlayan alternatif bir yol olarak, vatandaşlara kentin üst bölgelerindeki semtlere şehiriçi trafiğine girmeden ulaşabilme imkanı sağlayacak. Projenin hayata geçmesiyle kent merkezi trafiği de yüklerinden önemli ölçüde arınmış olacak.

4

54

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Uludağ alternatif yolu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem 500 kilometreden fazla yeni yol açma ve genişletme çalışması hayata geçirilirken, Dobruca üzerinden İnkaya’ya bağlanacak alternatif Uludağ yolunda çalışmalara hız verildi. Orhaneli Yolu’ndan yaklaşık bin 400 metrelik yolculukla İnkaya’ya ulaşma imkanı sağlayan yeni yol ile Çekirge Caddesi’ndeki trafik yükünün en aza indirilmesi amaçlanıyor.

4

55

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Beşevler Kavşağı Araç yoğunluğunun her geçen gün arttığı Bursa – İzmir karayolunun yükü, kalıcı çözümlerle hafifletiliyor. Beşevler Kavşağı’nın kuzeybatısındaki eksik lupun tamamlanmasıyla Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na girmeden Beşevler istikametine dönüş imkanı sağlandı. Bu sayede daha önceden Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nı kullanan araçlar, kavşağa eklenen lupu kullanarak doğrudan Beşevler’e girme imkanı buldu. Böylelikle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda oluşan trafik sıkışıklığı da önemli ölçüde azaltılmış oldu.

4

56

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emirsultan Tüp Geçidi Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Emirsultan semtinin daha yaşanılır hale gelmesi ve bu bölgede yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde en zorlu bölüm tamamlandı. Proje kapsamında inşaatı tamamlanan 200 metre uzunluğundaki tüp geçit araç trafiğine açılırken, Doyuran Caddesi üzerindeki tüp geçidin iç duvarları Türk ve Osmanlı motiflerinin bulunduğu rölyeflerle süslendi.

4

57

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yeni Üstgeçitler Kentin en önemli aksesuarları oldu

Bursa’da ulaşım sorunu, raylı sistem, yeni yollar ve kavşak düzenlemeleriyle çözülürken, bir taraftan da mevcut yaya üstgeçitleri kente yakışır hale getiriliyor. Acemler, Gıda Toptancıları Sitesi önü, Emirkoop, Beşyol ve Gençosman yaya üstgeçitleri modernize edilerek, vatandaşların kullanımına açıldı. Çağdaş mimari çizgileriyle dikkat çeken üstgeçitler, bulundukları bölgelere ayrı bir değer katıyor. Üstgeçitlerde engelli vatandaşlar da unutulmadı. Üstgeçilerin bazılarına engelli vatandaşlar için asansör konulurken, bazı üstgeçitler ise Merinos AKKM önünde olduğu gibi rampa uygulaması ile engelli vatandaşlar ın tekerlekli sandalyeleriyle rahatlıkla kullanabileceği şekilde dizayn edildi. 4

58

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

59

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tüm bölgelerde köprüler yenileniyor Sınırların genişlemesiyle Büyükşehir alanında kalan ilçe, belde ve köylerdeki mevcut köprüler de ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden düzenleniyor. Bu kapsamında, ağır tonajlı araç yoğunluğu nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Samanlı ile İsmetiye mahallelerini birbirine bağlayan Göl Kanalı üzerindeki 23 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki köprü yenilenerek hizmete açıldı. Yine Ürünlü Köprüsü, Çalı-Demirci Bağlantı Köprüsü, Özlüce Yolu Köprüsü, Namazgah Köprüsü ve Gölyazı Köprüsü düzenleme projeleriyle hem ulaşımın rahatlatılması hem de köprülere estetik görüntü kazandırılması amaçlanıyor.

4

60

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Özlüce Köprüsü Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer ilçesinde yaptırılan ve Ertuğrul ile Altınşehir mahallelerini Özlüce´ye bağlayan Özlüce Köprüsü trafiğe açıldı. 2 gidiş 2 de geliş olan Özlüce Köprüsü, Ertuğrul ve Altınşehir mahallelerini Özlüce´ye, dolaylı olarak da İzmir Yolu´nu Minareliçavuş Yolu üzerinden Çevre Yolu´na bağlıyor. 24 metre genişliğinde 30 metre de uzunluğunda olan köprü için 1500 metreküp beton harcandı.

4

61

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ankara Yolu’na 9 yeni Köprü Ulaşım köprülerle rahatladı

Ankara - İzmir ve İstanbul üçgeninde en önemli bağlantı noktası Bursa Ankara yolu üzerindeki üç köprü silbaştan yenilendi. Bursaray Kestel Hattı inşaatı kapsamında güzergah üzerinde bulunan Hacıvat, Balıklı ve Deliçay Dereleri üzerindeki köprüler yıkıldı. Yıkılan köprülerinde yerine 3 geliş 3 gidiş olmak üzere iki ayrı köprü ve Bursaray hattının geçtiği raylı sistem köprüsü inşaa edildi. Yeni köprülerin trafiğe açılmasıyla Ankara yolu üzerindeki trafik yükü de azılmış oldu. 4

62

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

63

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Cumalıkızık Köprüsü Bursa’yı hem kent içi hem de şehirlerarası alanda ulaşılabilir bir kent haline getirmek amacıyla deniz ve hava ulaşımı yanında merkezde raylı sistem yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, kenti dikey olarak geçen dereleri de köprülerle aşıyor. İhtiyaç duyulan her bölgede köprü inşaatlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, sel sularının yıktığı Cumalıkızık ile Otosansit arasındaki köprüleri de yeniden inşa etti. Otosansit Sanayi Bölgesi ile Cumalıkızık Köyü’nü birbirine bağlayan yol üzerine inşa edilen 11 ve 13 metre genişliğindeki 2 köprü trafiğe açıldı.

4

64

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Odunluk Köprüsü Ulaşımında tıkanan damarlara, köklü çözümlerle nefes aldıran Büyükşehir Belediyesi tarafından, ‘Ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle hayata geçirilen yatırımlar zincirine Osmangazi ile Nilüfer ilçelerini birbirine bağlayan Odunluk Köprüsü ile yeni bir halka daha eklendi. 60 metre uzunluk ve 15 metre genişliğinde olan bu köprü, 1 gidiş ve 1 geliş olmak üzere yaya kaldırımlarına da sahip. Odunluk Köprüsü, aynı zamanda çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen Uludağ alternatif yolunun da tamamlanmasıyla İnkaya’ya doğrudan bağlantı için büyük bir olanak sağlıyor.

4

65

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yolçatı Köprüsü ‘Ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle hayata geçirilen yatırımlardan biri olan Yolçatı Köprüsü ulaşıma açıldı. Tek açıklıklı olarak 30 metre uzunluğunda 16 metre genişliğinde yapılan köprünün her bir ayak temeli 28 adet 30 metre boyunda 120 santimetre çapında fore kazık üzerine oturtuldu. Köprü kirişleri üzerine betonarme döşeme ile köprü ve yol bağlantıları da sağlanarak Doğanköy ile Yolçatı Köyü birbirine bağlandı.

4

66

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çalı Köprüsü Çalı ile Demirci arasındaki ulaşıma nefes aldırmak amacıyla yapılan Çalı Köprüsü trafiğe açıldı. 13 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda olan köprünün yapımında 700 metreküp beton ve 102 ton da demir kullanıldı. Bölge trafiğine nefes aldıran projenin ardından devam eden dere ıslah çalışmalarıyla su baskınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

4

67

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Otopark sistem ve düzenlemeleri Parklanma sorun olmaktan çıkıyor

4

68

Özellikle kent merkezinde trafik yoğunluğunun en önemli etkenlerinden biri olan geçici parklanmalar, cadde otoparkları düzenlemesiyle kalıcı bir çözüme kavuştu. Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerde uygulanan park sistemiyle trafik karmaşası ortadan kaldırılırken, sadece iki aracın park edebileceği bir alana 12 aracın park edebileceği şekilde 7 katlı olarak üretilen ve dönme dolap sistemi gibi çalışan ‘Ringopark’lar sayesinde otopark sorununa da akılcı çözüm üretildi.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


RİNGO PARK İLE 2 ARAÇLIK ALANA 12 ARAÇ PARK EDEBİLİYOR

4

69

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Türkiye’nin en genç ulaşım filosu Araçların yaş ortalaması 2’nin altına düştü

Denizyolu, havayolu ve raylı sistem yatırımlarıyla Bursa’nın ulaşım ağını daha geniş bir yelpazeye yaymayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent içi karayolu taşımacılığını da daha konforlu hale getiriyor. Kent içi toplu taşıma araçlarını da gün geçtikçe modernize eden Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan çevre dostu Euro 5 motora sahip otobüsleri de sisteme entegre etti. Yeni alınan otobüslerle Büyükşehir Belediyesi’nin 154 olan otobüs filosu bu dönem 300’e çıkarılmış oldu. 4

70

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


TÜRKİYE’NİN EN GENÇ ULAŞIM FİLOSU BURSA’DA

4

71

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarifeli körfez Seferleri Bursalılar denizle buluştu

4

72

Bursa’nın sahillerindeki değerini Bursalılar’a yaşatmak, yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak amacıyla Mudanya- Armutlu- Kumla- Gemlik - Kurşunlu arasında yaz aylarında her gün çalışan tarifeli körfez seferleri yapılıyor. Haftanın 7 günü boyunca iki sefer halinde düzenlenen turlarla vatandaşlar Mudanya- Armutlu arasında yolculuk yapıp, denizin keyfini doyasıya çıkarıyor. Mudanya- Armutlu-Fıstıklı- Kumla arasında 500 kişi kapasiteli gemiyle, sabah 09.30 ve akşam 18.30 olmak üzere günde iki sefer halinde yapılan turlara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSALILAR DENİZLE BULUŞTU

4

73

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Story is here

4

74

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yerleşim Projeleri ve Yatırımları 4

75

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


1/100.000’lik Çevre Düzeni imar planı Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte hazırladığı ve 1998 yılında yürürlüğe giren Bursa’nın anayasası niteliğindeki 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni İmar Planı’nın zaman içerisinde kentin ihtiyaçlarının gerisinde kalması nedeniyle başlanan revizyon çalışmaları tamamlandı. Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan ve geleceğe dönük ana kararların alındığı çalışma, planlamada katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek oldu. Çalışmalar kapsamında proje paydaşları ve toplumun farklı katmanları ile 180 toplantı yapıldıve bu toplantılara 2 bin 780 kişinin katılımı sağlandı.

4

76

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kaçak yapılaşma ile mücadele Bursa’nın en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda ilk kez bu dönemde aktif bir rol oynayan ve Valilik ile birlikte bu konuda tek otorite olan Büyükşehir Belediyesi, kaçak inşaatla mücadelede uzun soluklu yeni bir uygulamayı daha başlattı. Uygulama kapsamında kaçak ve ruhsatlı yapı bilgi sistemi oluşturularak, kaçak inşaatlarla ilgili sağlıklı veriler toplanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi, kaçak inşaatla mücadeleyi daha etkin kıldı.

4

77

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Ovası koruma altında Bursa’nın, Türkiye’nin en fazla göç alan illerinin başında gelmesi nedeniyle yaşanan çarpık ve kaçak yapılaşmanın önlenmesinin yanında ovanın da koruma altına alınması amacıyla çeşitli çalışmalar hayata geçiriliyor. Verimli tarım topraklarının artık daha fazla kaçak yapılaşma kurbanı olmaması için başlatılan mücadele kapsamında ovanın hala yeşilliğini koruyan ve “Bursa ovası koruma alanı” ilan edilen bölümü tel örgüyle çevrilerek, kaçak yapılaşmayla ilgili tabelalar asıldı.

4

78

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kamulaştırma çalışmaları Daha sağlıklı ve yaşanabilir bir Bursa hedefiyle gerçekleştirilen ulaşım, yerleşim, çevre, spor ve tarihi mirası koruma yatırımları kapsamında hiçbir vatandaş mağdur edilmeden kamulaştırma çalışmaları yapılıyor. Planlarda olmasına rağmen fiilen kullanılamayan yollar başta olmak üzere bir çok yatırım kamulaştırmalarla hayat bulurken, bugüne kadar kamulaştırmalara harcanan bütçe 311 milyon 195 bin TL’yi aştı.

20 YILDA 215 MİLYON TL

4

79

SON 5 YILDA 311 MİLYON TL

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bakacak Seyir Terası Bursa’ya bakışınız değişecek..

4

80

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezi olmasının yanında Kadıyayla, Kirazlıyayla, Dolubaba, göller, şelaleler ve manastırlarıyla eşsiz değerleri bulunan Uludağ’ın yılın 12 ayı turizme hizmet vermesi amacıyla projelendirilen Bakacak Seyir Terası, yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir Bursa manzarası izleme imkanı sunuyor. Çelik konstrüksiyon olarak kayaların üzerine inşaa edilen zemin, konuklarına boşlukta yürüyor hissi uyandırırken, bakacak kısa sürede adrenalin tutkunlarının da buluşma noktası haline geldi.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA’YA BİR DE ULUDAĞ’DAN BAKIN

4

81

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi Sıcaksu Bölgesi Kente Yakışacak..

Osmangazi İlçesi, Alemdar ve Gaziakdemir mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 19,8 hektarlık alana sahip Sıcaksu Bölgesi, Bakanlar Kurulu kararıyla 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2. maddesine göre, “Riskli Alan” ilan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13.11.2013 tarih ve 7312 sayılı Olur’ları ile söz konusu alanda gerçekleştirilecek proje ve çalışmalar ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilendirildi. Sıcaksu Bölgesinin, 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı ile kentsel tasarım kararlarının, kavramsal, ilkesel yaklaşım şemalarının ve Kentsel Tasarım Konsept Projesinin hazırlanması işi ihale edildi. Proje alanı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

4

82

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

83

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


İntam Blokları Cekirge’ye yeniden prestij katacak

4

84

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, kentin en prestijli bölgelerinden Çekirge’de 2006 yılında yaşanan heyelan sebebiyle çöken İntam bloklarının bulunduğu alanla ilgili dönüşüm çalışmalarının da startını verdi. Heyelanın ardından çöken İntam 95 ve 97 Bloklarının hemen yanında bulunan ve ağır hasar gördüğü için o günden bu yana boş duran İntam 99 bloğu, hak sahipleriyle varılan uzlaşma sonucu yıkıldı. Hayata geçirilecek proje ile Çekirge Caddesi yeniden Bursa’nın en prestijli bölgesi olacak.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

85

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kayıhan Meydanı Hanlar Bölgesi’ne yakıştı

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni bir bütün olarak ele alan çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Caddesi’nde görüntü kirliliğine yol açan Tekel Binası’nın yıkımı tamamlandı. Zemin kaplamaları ve ağaçlandırma çalışmaları tamamlanan bölgeye yaklaşık 8 bin metrekarelik bir meydan kazandırılmış oldu.

4

86

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

87

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emirsultan Meydanı Emirsultan hak ettiği değere kavuştu...

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Emirsultan semtinin daha yaşanılabilir hale gelmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında 200 metrelik tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, 4 bin metrekarelik meydan, 50 konut, 13 dükkan ve 200 araçlık otoparkın yapım çalışmaları tamamlandı. Konut sahipleri yeni evlerine kavuşurken, yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Emir Sultan Camii çevresine geniş bir meydan kazandırılmış oldu. 4

88

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

89

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hüdavendigâr Kent Parkı Bursa 500 bin metrekare yeni yeşil alan kazanıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoğun göçe bağlı olarak hızla artan kaçak ve çarpık yapılaşma yüzünden ‘yeşil’ kimliğinden uzaklaşıp, ‘gri’ bir kent görünümüne bürünen Bursa’nın yeniden yeşille’ anılması amacıyla hayata geçirdiği projelere Hüdavendigar Kent Parkı’nı da ekliyor. Yıllardır su taşkın alanı olması nedeniyle vatandaşların kullanımına kapalı olan Dikkaldırım ve Odunluk Mahalleleri arasındaki yaklaşık 500 bin metrekarelik alanda çalışmayürüten Büyükşehir Belediyesi, park alanında yer alacak spor tesisleri, sosyal donatı alanları ve çevre düzenlemeleriyle ilgili projeleri tamamlanma aşamasına getirdi. Proje tamamlandığında, stadyum alanı ve Mihraplı parkı ile birlikte yaklaşık 1 milyon metrekarelik yeni bir yeşil alan Bursa’ya kazandırılmış olacak. 4

90

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

91

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Beşevler Kent Parkı Nilüfer’e yakıştı..

Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı bir kent olması ve ‘Yeşil Bursa’ adını tekrar kazanması amacıyla yerleşimin yoğun olduğu bölgelerdeki BUSKİ’ye ait su depolarının bulunduğu alanları yeniden düzenleyerek yeşil alan olarak halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Su Deposu’nun bulunduğu 41 bin metrekarelik alanı da ayrıcalıklı bir park haline getirdi. Kısa bir süre öncesine kadar su deposu alanı olarak etrafı duvarlarla çevrili olan alan; içinde çeşitli oyun ve rekreasyon alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, yeşil alanlar, kafeterya ve restoranların bulunduğu Beşevler Bölge Parkı, Nilüfer’e değer kattı. 4

92

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

93

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı 525 bin metre karelik yeni park bölgeye vizyon katacak

Gençali ve Kurşunlu yerleşimleri arasında kalan yaklaşık 525.000 metrekare alana projelendirilen ‘Bölge Parkı’nda karavan, kamp ve çadırlı kamp, piknik, spor, konser ve balık tutma alanları, açık hava sineması, çim anfi, kafeler, tuvaletler, fotoğraf çekme cebi gibi mekanlar yer alacak.

4

94

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

95

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yıldırım Sağlık Parkı Yıldırımlıların yeni buluşma noktası oldu

Yıldırım ilçesine bağlı Mimar Sinan Mahallesi´nde Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Orhangazi Üniversitesi ve Hacıvat Deresi arasında bulunan alana Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon TL harcanarak yaptırılan Mimar Sinan Sağlık Parkı, hizmete açıldı. Yaklaşık 21 bin metrekarelik SİT alanı değerlendirilirken, mevcut ağaçlar muhafaza edildi. Tabiatla iç içe, yürüyüş yolları ve spor aletlerinin bulunduğu alan kısa sürede Yıldırımlıların buluşma noktası haline geldi. 4

96

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

97

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Atatürk Caddesi Bursa’nın vitrini güzelleşti

Yaklaşık 600 metre uzunluğundaki bölgede 80 binanın dış cephesi sağlıklaştırıldı. Dış cephelerde görüntü kirliliğine yol açan klimalar özel ahşap mantolama sistemiyle gizlendi, tabelalar standart bir görünüme kavuşturuldu. Mevcut binaların kolonları tek tip olarak, tarihi dokuya uygun hale getirilirken İş Bankası, PTT, Ziraat Bankası, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu gibi tescilli yapılardaki çalışmalar ise Anıtlar Kurulu’ndan belirtilen şartlara göre modern bir görünüme kavuşturuldu. 4

98

Uygulama Öncesi

Uygulama Sonrası

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

99

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Cumhuriyet Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Vitrinle birlikte ticaretin şekli de değişiyor

Tramvay seferlerinin başlamasıyla birlikte araç trafiğine kapatılan ve yaya aksı oluşturulan Cumhuriyet Caddesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla özlenen görünümüne kavuştu. Tramvayın seferlerine başlamasının ardından İnönü Caddesi ile Cemal Nadir Caddesi arasında bulunan 120 binanın cephesi Bursa’ya yakışır hale getirildi. Tarihi çarşı kimliğinin yaşatılmasının yanında şehircilik ve estetik açıdan kötü görünüm oluşturan klima dış üniteleri kaldırılırken, tabelalar tek tip hale getirildi. Ağırlıklı olarak ev tekstil ürünleri ile toptancıların faaliyet gösterdiği cadde, şimdiden başta bankalar olmak üzere yeme içme mekanlarının gözdesi oldu.

4

100

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Altıparmak Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Altıparmak Caddesi eski değerine kavuşuyor

Eski SGK binalarının yıkılmasının ardından yapılan şelaleli meydan ve Osmangazi Kaymakamlık binası önündeki düzenlemelerle değişimin başladığı Altıparmak Caddesi’nde tramvay seferleriyle birlikte binalarda cephe sağlıklaştırma çalışmalarına da hız verildi. Cadde boyunca uzalanan binalar, eski, yıpranmış görüntüden kurtulurken, klimalar Cumhuriyet Caddesi’nde olduğu gibi estetik bir görünümle gizlendi. Cadde boyunca yapılan tretuvar, ağaçlandırma ve ışıklandırma çalışmalarıyla Altıparmak Caddesi eski değerine kavuşmaya başladı.

4

101

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Altıparmak Stadyum Meydanı Altıparmak nefes alacak

Altıparmak Meydanı´nda Karagöz ve Hacivat’ı simgeleyen ve suyun kinetik gücünden yararlanılarak hareket edebilen ‘Yüzen Taşlar Heykeli’nin yanındaki alana Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan hizmet binası ile, şelale inşaatı tamamlandı. Daha önce SGK binalarının beton görüntüsünden arınan bölge ferah bir görünüm kazandı.

4

102

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Uygulama Sonrası

4

103

Uygulama Öncesi vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kaymakamlık Meydanı

Duvarları kaldırdık, Bursa’ya yeni bir meydan kazandırdık Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir hale getirmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerdeki cephe düzenleme çalışmalarının Altıparmak Caddesi’ndeki ilk basamağı olan kaymakamlık binası önündeki meydan düzenleme çalışmaları tamamlandı. Bahçe duvarları kaldırılarak önü bir meydana çevrilen binanın dış cephesi temizlendi ve pençeleri de yenilendi. Cumhuriyet döneminin ilk mimari eserlerinden olan ve 1948 yılında yapılan binaya prestij katan meydan, halkın kullanımına açıldı.

4

104

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA YENİ BİR MEYDAN KAZANDI

4

105

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Büyükşehir 133 yıl sonra yeni binasına kavuşuyor

4

Eski sebze halinin bulunduğu yaklaşık 39 bin metrekare alanlı bölgeye yaptırılan 8 bin metrekare taban alanlı inşaat hızla yükseliyor. Hizmet binasında, hizmet birimleri ve yönetim birimleri yer alacak. Aynı zamanda poliklinik, seminer, çok amaçlı salonlar, fuaye, sergi salonu, yemekhane ve kafeterya gibi tesislerle kapalı otopark bulunacak. Yaklaşık 15 bin metrekare alanlı park alanında çocuk oyun alanı, gezinti yolları, oturma alanları ve kafeterya yer alacak.

106

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


YENİ BELEDİYE BİNASI İLE TÜM BİRİMLER TEK ÇATI ALTINDA

4

107

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en güzel hayvanat bahçesi artık Avrupa’lı

4

108

Türkiye’nin ikinci büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip olan Bursa Hayvanat Bahçesi, yapılan yeni düzenlemelerle daha aktif, vatandaşlarımızın öğrenecekleri, eğlenecekleri ve dinlenecekleri bir yaşam merkezi haline geliyor. Çalışmalar kapsamında Sualtı Yaşam Müzesi ile suda yaşayan canlıların 3 boyutlu sergilendiği bölüm ziyarete açılırken, Afrika Savana Kafe de konuklarına hizmet vermeye başladı. Bu arada Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne tam üyelik çalışmaları da başarıyla tamanırken, zürafa, kanguru ve gülen kuş gibi yeni türler de Bursa’ya getirildi.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


YENİ HAYVAN TÜRLERİYLE HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR

4

109

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tophane Yamaçları Düzenlemesi Tarihi saat kulesinde yapılan aydınlatma çalışmalarından sonra Tophane yamaçlarında yer alan yaban otlardaki aşırı büyümenin önlenmesi için bölgede başlatılan temizlik çalışmaları hızla sürüyor.

4

110

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kültürpark Nikah Salonu Geçtiğimiz dönem Kültürpark’taki yerinden Merinos’a taşınan nikah salonu, yeniden eski adresine taşınıyor. Çağdaş mimarisi, otoparkları ve 3 ayrı nikah salonu ile dikkat çeken projenin hazırlık çalışmalarında son aşamaya gelindi.

4

111

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Erdoğanköy Kent Mezarlığı Bursa’da son yıllarda artan nüfusla birlikte ortaya çıkan kent mezarlığı ihtiyacının karşılanmasına yönelik hazırlanan 385 bin metrekare büyüklüğünde ve yaklaşık 35 bin kabir kapasiteli Erdoğanköy Kent Mezarlığı’nda defin işlemleri başlarken, Bursa’nın mezar yeri sıkıntısı da ortadan kalkmış oldu.

4

112

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kestel Kalesi Yerleşim ve düzenleme çalışmalarıyla şehrin farklı noktalarındaki değerler farkedilir hale getirilirken, ortak kullanım alanları modern bir görüntüye kavuşuyor. Çalışmalar kapsamında ele alınan Kestel Kalesi de ilçeye değer katan bir merkez haline getirildi.

4

113

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Kent Meydanı Kent merkezinin yanı sıra merkeze bağlı tüm ilçelerde de meydan ve büyük park projelerine hız veren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Ahmet Dural Kent Meydanı projesi kapsamında kamulaştırılan binaların yıkımını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi toplamda 22 parselin kamulaştırılmasıyla yaklaşık 6 bin metrekarelik bir meydanı ilçeye kazandıracak.

4

114

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Çarşı Deresi Gemlik ilçe merkezinden geçen ve minibüs garajı ile deniz arasında kalan 350 metrelik bölümünün üzeri 50 önce kapatılan Çarşı Deresi, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği rekreasyon projesiyle yarım asır önceki kimliğine bürünüyor. Çarşı deresinin üzeri kapalı olan bölümü suyla taşınan dolgularla tıkanma noktasına gelirken, bu çalışma ile hem olası sel baskınlarının önüne geçilecek, hem de Gemlik’e modern bir meydan kazandırılacak.

4

115

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Güzelyalı - Mudanya Sahil Bandı Mudanya’ya değer katacak

Mudanya’nın kaderini değiştirecek olan proje, mekan kalitesinin arttırıldığı, alan içerisindeki gereksinimlerin karşılandığı bütüncül bir proje olarak ele alındı. Kentsel kimliğe ve yaşama katkıda bulunacak sağlıklı bir çevre oluşturulması temel alınarak hazırlanan proje kapsamında farklı niteliklere sahip 11 meydan ve meydancıklar oluşturulacak. Bunlar, kentin ana odak noktası ve kent meydanı olan Mudanya Meydanı, Mütareke Meydanı, kentin denize açılım noktalarındaki günlük ihtiyaçların karşılanacağı toplanma alanlarından oluşan meydancıklar, yaklaşık 2,6 hektarlık alanı kapsayan ve fonksiyonlarıyla kentsel park niteliği taşıyan yeşil alan sisteminin odak noktası Deniz Parkı ile uzun vadede yapılması planlanan gösteri veya konser gibi organizasyonların yapılabileceği rekreatif meydan olan İskele Parkı olarak yapılandırılacak. 4

116

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

117

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Güzelyalı Meydanı

Eski belediye binası yıkılarak Mudanya’ya yeni bir meydan kazandırdık... Bursa’nın her semtini parklar, yeşil alan, eğitim, spor, kültür tesisi gibi sosyal donatı alanlarına kavuşturmak için yoğun bir çalışma sürdüren Büyükşehir Belediyesi, benzer çalışmaları merkeze bağlı ilçelerde de hayata geçiriyor. Bu doğrultuda projelendirilen Güzelyalı meydan düzenleme çalışmaları kapsamında 15 yıl Güzelyalı Belediye Binası ve 2 yıl da Mudanya Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılan bina yıkıldı. Sahille bütünleşik olarak projelendirilen çalışmalar kapsamında Güzelyalı modern bir kent meydanına kavuştu.

4

118

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

119

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Arabayatağı Meydanı Bursa’nın en eski mahallelerinden biri olmasına rağmen, bugüne kadar yeterli hizmetin götürülemediği Arabayatağı Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi eliyle değişim başladı. Yeşil Cami çevresindeki binaları kamulaştırma programına alan ve bu kapsamında kamulaştırılan ilk binanın yıkımını yapan Büyükşehir Belediyesi, çalışmalar tamamlandığında mahalleye yaklaşık 2 bin metrekarelik modern bir meydan kazandırmış olacak.

4

120

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yavuzselim Parkı Özellikle halkın dinlenebileceği, çocukların oyun oynayabileceği alanlar üretmek amacıyla kamulaştırma başta olmak üzere her yöntemi deneyen Büyükşehir Belediyesi, Yavuzselim Mahallesi’ndeki BUSKİ’ye ait su deposunun bulunduğu alanı parka dönüştürdü. Alanı çevreleyen duvarlar, su deposuna mümkün olduğunca yaklaştırılırken, 2 bin 500 metrekarelik park bölgeye nefes aldırdı.

4

121

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Küçükkumla Meydanı Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir hale getirmek için bu dönem park, yeşil alan ve meydan düzenlemelerine hız veren Büyükşehir Belediyesi, Kayıhan Meydanı, Stadyum Meydanı, Güzelyalı Meydanı gibi projelerin ardından Gemlik Küçük Kumla’ya da meydan kazandırdı. Küçük Kumla meydanında bulunan ve çökme tehlikesi bulunan 6 katlı bina kamulaştırılarak yıkıldı.

4

122

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sahil Düzenleme Çalışmaları Kentin sahip olduğu en önemli değerlerden olan ancak bugüne kadar yeterli hizmetin götürülemediği sahillere değer katacak çalışmalara hız verildi. Bu kapsamda Mudanya ve Gemlik sahil bandındaki tüm yerleşim birimleri ayrı ayrı ele alınıyor. Bakımsızlık nedeniyle çürüyen, yer yer kırılan iskeleler yeniden onarılarak halkın kullanımına açılıyor. Öte yandan halkın can güvenliğinin sağlanması amacıyla Küçük Kumla’da “Cankurtaran” timi oluşturuldu. Öte yandan Mudanya ve Gemlik sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları hizmete girdi.

4

123

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gürsu Kent Hali Yıllardır mahkemelik olan Gürsu Hali’nin işletme yetkisi uzlaşmacı bir tavırla Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Gürsu’dan Kent Haline taşınacak 28 esnaf da kura yöntemiyle belirlenerek Görükle’deki kent haline taşındı. Böylelikle kent halinin bölgesel bir güç olması sağlandı.

4

124

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Akçalar Mezbahası Akçalar’ın yanı sıra Kayapa, Hasanağa ve Çalı bölgesine hizmet veren ve bölge ekonomisinin can damarı konumunda olan Akçalar Mezbahası, Nilüfer Belediyesi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi nedeniyle 21 Aralık 2009’da kapatılmıştı. Büyük bir bölümü hayvancılıkla geçinen bölge halkının talepleri üzerine yapılan modernizasyon çalışmalarıyla çağdaş bir görünüm ve teknolojik bir sisteme kavuşan Akçalar Mezbahası, yeniden hizmete açıldı.

4

125

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Keles Süt Ürünleri Tesisi Büyükşehir’den tarımsal kalkınmaya dev destek

Türkiye’nin en büyük üçüncü, Bursa’nın ise en büyük ekmek üretim tesisi olan BESAŞ, süt ürünlerinde de kısa zamanda güvenilir bir marka haline geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin en fazla göç veren dağ ilçeleri Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan’da göçün önlenmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla hizmete açtığı Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisi’nde üretilen ürünler tüketiciden tam not aldı. Günlük 30 ton süt işleme kapasitesi bulunan tesislerde el değmeden en gelişmiş makine donanımı ile üretilen ürünler, kentin farklı noktalarındaki 120 BESAŞ büfesinde tüketiciyle buluşuyor. 4

126

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

127

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi ve Kültürel Miras Çalışmaları 4

128

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

129

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Kentler Birliği Büyük Ödülü Bursa’nın Bu gurur hepimizin...

Antalya’da ‘Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı’ kapsamında düzenlenen ´Tarihi Kentler Birliği (TKB) 2011 Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması´nda ödüller sahibini buldu. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi´nin hizmete açarak TKB’nin en büyük ödülü olan ‘Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü´ne layık görülen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay´ın elinden aldı. 4

130

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

131

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Fabrika-i Hümayun Bursa modanın da merkezi oluyor ...

Osmanlı Devleti’nin 159 yıl önce ipek üretimi için kurduğu Fabrika-i Hümayun, Modacı Faruk Saraç’ın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşturuldu. ‘Hazine-i Hassa-i Şâhâne’ tarafından finanse edilerek kurulan devlete ait ilk ipek fabrikası olan ve ürettiği ipliklerle, başta Osmanlı Saray ve köşkleri olmak üzere Avrupa saraylarını süsleyen Fabrika-i Hümayun, modaya yön veren eğitim kurumu kimliğine büründü. 4

132

Binanın restorasuon öncesi durumu

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

133

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa 2014 UNESCO adayı Bursa dünya vitrinine çıkıyor...

Büyükşehir Belediyesi’nin Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması yönündeki çalışmalarında hedefe adım adım yaklaşılıyor. Sultan külliyelerinin dosya kapsamına girebilmesi için belirlenen yönetim alanı sınırları ve Hanlar Bölgesi ile Cumalıkızık’ın tampon bölge sınırları revizyonunun Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanmasının ardından Bursa´nın dosyası, Dışişleri Bakanlığı tarafından Paris´te bulunan UNESCO merkezine gönderildi. UNESCO Dünya Miras Sekreterliğince Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne (ICOMOS) gönderilecek olan dosya ile Bursa, 2014 yılı için UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeye aday durumuna geldi. ICOMOS ilerleyen günlerde bir heyet gönderecek ve aday gösterilen alanlar yerinde incelenecek. İncelemelerin tamamlanmasının ardından UNESCO değerlendirme sonucunu 2014 yılında açıklayacak. 4

134

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

135

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Bölge gece ve gündüz yaşayan bir merkez olacak...

4

136

Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ortaya çıkarılmasında bugüne kadar 270’e yakın proje üreten Büyükşehir Belediyesi, son 25 yıldır kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilmediği tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin ortaya çıkarılması amacıyla dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas’la başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Atatürk Caddesi ile Haşim İşcan Caddesi arasında kalan tarihi bölgenin bir bütün olarak ele alındığı çalışmada öncelikle koruma ve kullanma dengesinin nasıl sağlanacağı belirleniyor. Bölgenin gece gündüz yaşayan bir merkez olması hedefleniyor. İpek Han Restorasyonu, Emir Han Restorasyonu, Geyve Han önü Ertuğrulbey Meydanı Düzenlemesi, Galle Han Restorasyonu, Şadırvanlı Han Restorasyonu, Yoğurt Han Restorasyonu, Tahtakale Han Restorasyonu, Kapan Han Restorasyonu, Gelincik, Sipahi ve İvazpaşa Çarşıları Restorasyonu, Balibey Han Konsept Çalışması, Bat Pazarı ve Demirciler Çarşısı Sağlıklaştırma projeleriyle ilgili çalışmalar sürüyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

137

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hanlar Bölgesi ve Reyhan Mahallesi Tarihi kent merkezinin çekirdeğini oluşturan Hanlar Bölgesi ve Reyhan Mahallesi’nin özgün haliyle yaşatılması amacıyla Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi’yle imzalanan protokol kapsamında bölgedeki çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.

4

138

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Şehbenderler Kütüphanesi İbrahimpaşa Mahallesi’nde Anadolu Kız Lisesi ile Erkek Lisesi arasında kalan, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Bursa’nın sosyal ve kültürel yaşamında yerini alan Şehbenderler Konağı, kitapsever Murat AKSEL tarafından bağışlanan 20 bin civarındaki ihtisas kitaplarıyla zengin bir kütüphane olarak hizmet veriyor. 4

139

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Kalesi ve Sur Kapıları Surlar sır olmaktan çıkıyor

Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının gün yüzüne çıkarılması çalışmalarına hız verdi. Çalışmalar kapsamında 14 burcu ve 6 adet kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surların tamamının kent siluetindeki yerini alması hedefleniyor. Bey Sarayı ve Kaplıca Kapı arasında bulunan sur duvarları ve burçlar ile ilgili rölöve çalışmaları tamamlanarak Anıtlar Bölge Kurulu’na sunuldu. Projeleri daha önce hazırlanan Yokuş Caddesi’nde kamulaştırmalar tamamlanırken, Dışyerkapı’yla ilgili öneri projeler de hazırlattırıldı. Yine daha önce restitüsyon projeleri hazırlatılan Zindan Kapı ve çevresindeki kamulaştırmalar ve yıkımlar tamamlandı. 4

140

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

141

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi kapılar geleceğe açılıyor Yerkapı ve Tahtakale kapı restorasyonları tamamlandı

Bitinya döneminde yaptırılan 14 burç ve 6 kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlarla ilgili verileri tarihin tozlu raflarından titiz çalışmalarla çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların Tahtakale’ye açılan kapısı olan Yokuş Cadde Tahtakale Kapısı ve bağlı burç ile surlardaki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Kentin farklı noktalarındaki hanlar, hamamlar yeniden işlevlendirilerek yaşamın bir parçası haline getirilirken, yaklaşık 2 bin 300 yıllık geçmişi bulunan Bitinya döneminden kalma Bursa surları da bu dönem de tüm ihtişamıyla kent siluetindeki yerini alıyor. 4

142

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

143

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Akçalar Aktopraklık Arkeopark 8500 yıllık yerleşim bölgesi insanlık tarihine ışık tutuyor

Türkiye’nin ilk Arkeoloji Parkı, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursa’da kuruluyor. Akçalar’da Aktopraklık Mevkii’nde 2004 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi tarafından Güney Marmara Arkeoloji Projesi kapsamında Doç. Dr. Necmi KARUL başkanlığında yürütülen bilimsel kazıların yapıldığı bölge, açık hava müzesine dönüşüyor. Yapılan kazılar tarih öncesinin izlerine ışık tutuyor.

4

144

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

145

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Eskişehir Han

5 Asır sonra yeniden gün yüzüne çıktı.. Bursa’nın ekonomik yaşamında önemli bir yere sahip olan arabacı hanlarından olan Eskişehir Han’da, restorasyon çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi ile handaki mülk sahipleri arasında imzalanan protokolle kat karşılığı restore edilen hanın üst katı Büyükşehir Belediyesi tarafından butik otel olarak fonksiyonlandırılacak. Altı otopark olan hanın, giriş katı ise mevcut konumu olan ticaret hayatının sürdüğü bir mekan olacak. Eskişehir Han’ın özgün kimliğine kavuşması ve Cumhuriyet Caddesi ikinci etap cephe sağlıklaştırma çalışmalarıyla bölge, yeni bir cazibe merkezi haline gelecek. 4

146

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

147

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kütahya (Çukur) Han İlk günkü ihtişamına kavuştu

Okçular Çarşısı içinde yer alan, yangınlar, afetler ve amacı dışında kullanım nedeniyle günü müzde orijinalliğini tamamen yitirmiş olan Kütahya Han tarihi ve kültürel miras çalışmaları arasında ele alındı. Restorasyonu tamamlanan 600 yıllık Kütahya Han, ilk günkü ihtişamıyla yeniden ayağa kaldırılan çarşı içindeki ziynetler arasındaki yerini aldı. 4

148

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

149

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Muallimzade Hamamı Yeniden özgün kimliğine kavuştu...

Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih kenti olması yolunda Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem hazırlanan tarihi ve kültürel miras projeleri arasında yer alan İncirli Caddesi üzerindeki Muallimzade Hamamı’nda restorasyon tamamlandı. Yıllarca Anadolu-Rumeli Kazaskerliği yapan Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından Aksu Köyü’ndeki cami, zaviye ve mektep ile Zeyniler Köyü’ndeki medreseye gelir sağlaması amacıyla 1572 yılında yaptırılan tarihi hamam, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan bir merkeze dönüştü. 4

150

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

151

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


İncirli Hamamı Tarihi hamam kültür merkezi oldu..

Molla Fenari’nin torunu Alaaddin Ali Bey tarafından yaklaşık 520 yıl önce yaptırılan, yangınlar görüp, tekrar tekrar onarıldıktan sonra bir dönem tütün deposu olarak kullanılan ve 1985 yılından bu yana tamamen kaderine terk edilen tarihi hamam, restorasyonun ardından gündüz orijinal mimarisi, gece de ışıklandırma sistemi ile Yıldırım’ın en ayrıcalıklı mekanı haline getirildi. 4

152

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

153

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kayıhan Hamamı 6 asırlık mekanda yemek molası

Mülkiyeti kime ait olursa kent ziynetlerini Bursa’ya kazandırmak için bugüne kadar satın alma, tahsis ve kullanım hakkı gibi farklı metotlara başvuran Büyükşehir Belediyesi’nin mülk sahiplerinden kiralama yoluyla aldığı tarihi Kayıhan Hamamı, restore edilerek harabe görünümünden kurtuldu. Tarihi yapıyı çevreleyen iş yerleri kamulaştırılarak kaldırılırken, cepheleri aslına uygun hale getirilen hamam, bölgenin ekonomik yapısına uygun olarak yeme içme mekanı olarak işlevlendirildi. 4

154

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

155

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mahkeme Hamamı Kültür merkezi ve hamam olarak hizmette

1421 yılında Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan ve 1490, 1953 yıllarında onarım gören tarihi yapı, restorasyon çalışmalarının ardından kent siluetindeki yerini aldı. Tarihi yapının kadınlar hamamı bölümü aslına uygun olarak yine hamam olarak işlev görürken, erkekler bölümü ise bölgedeki ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak Kültür Merkezi olarak işlevlendirildi.

4

156

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

157

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Nalıncılar Hamamı Sultan Murad Hüdavendigar döneminde yapılan ve Bursa’nın ilk büyük hamamı olan Okçular Çarşısı üzerindeki Nalıncılar Hamamı’nın özgün kimliğiyle Bursa’ya kazandırılması için çalışmalara başlandı. Projesi Anıtlar Kurulu’nca onaylanan ve mimarisiyle dikkat çeken hamam, mülk sahipleri tarafından restore edildi.

4

158

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Fazlullahpaşa Mescidi Sultan 2. Murad’ın vezirlerinden Fazlullah Paşa tarafından 1426 yılında yaptırılan, ilk dönem Osmanlı eserlerinden biri olmasına rağmen ilgisizlik nedeniyle harabeyi andıran Feyzullah Paşa Mescidi restorasyon çalışmalarının ardından özgün kimliğine kavuştu.

4

159

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mudanya Hasanpaşa Hamamı Tarih Mudanya’da da şenleniyor

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması amacıyla Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeoparka kadar her alanda tarihi ve kültürel miras çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, Mudanya’da ecdat yadigarı bir eseri daha ayağa kaldırıyor. Eski zeytin halini yenilenen yüzüyle Mudanyalıların buluşma noktası haline getiren Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştığı Hasanbey Mahallesi’ndeki 360 yıllık Hasanpaşa Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını hızla sürdürüyor. 4

160

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

161

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tahir Ağa (Nur) Hamamı Mudanya’da tarih yeniden canlanıyor

Eski zeytin halini yenilenen yüzüyle Mudanyalıların buluşma noktası haline getiren Büyükşehir Belediyesi, bu alanın hemen arkasında bulunan, 1800’lü yıllarda inşa edilen ve bakımsızlık yüzünden harabeye dönen tarihi Tahir Ağa (Nur) Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını başlattı. Tarihi hamam, restorasyonun ardından sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği bir merkez olarak hizmet verecek.

4

162

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

163

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mudanya Eski Zeytin Hali Mudanyalıların yeni buluşma noktası

Mudanyalılar’ın buluşma noktası olan alan, Mudanya’nın nabzının attığı bir yer haline getirildi. Mudanya’ya kazandırılmış olan 820 metrekare oturumlu bu güzel meydanda dükkânların zemin kaplamaları sökülerek kaldırıldı. İnşaat genelinde yaklaşık 660 metrekare alanda 27 adet dükkan yeniden yapıldı. Bin 350 metrekarelik çevre düzenlemesi ve meydan, çalışmalar kapsamında yeniden düzenlendi. Tüm elektrik ve mekanik imalatların gerçekleştirildiği proje kapsamında gerek binalarda kullanılan malzeme ve gerekse plan ve konumlanış itibariyle bölgeye farklı bir mimari kimlik ve görünüm kazandırıldı. 4

164

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

165

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çekirge Külliyesi Cık Cık Hamamı Osmanlı Sultanı 1. Murat Hüdavendigar tarafından 1366 yılında yaptırılan 1. Murat Camii’nin, medrese olarak kullanılan üst katında eğitim gören talebelerin kullanması amacıyla yaptırılan ve ücretsiz olması nedeniyle ‘Gir-Çık Hamamı’ olarak adlandırılan günümüzde ise ‘Cık Cık Hamamı’ olarak anılan tarihi hamam, restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamlı görüntüsüne kavuştu.

4

166

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hamamlıkızık Hamamı Hamamlıkızık Hamamı restorasyonu ile Kızık köylerinin sosyo - kültürel mirasının yaşatılması ve geleceğe aktarılmasının yanında köylerin özgün kimliklerinin korunmasına da katkı sağlanıyor.

4

167

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emir Buhari Tekkesi Emirsultan Mahallesi’nde Emirsultan Hamamı yanında yer alan Emir Buhari Tekkesi, rekonstrüksiyon çalışmalarıyla yeniden günyüzüne çıktı. Tabanda 210 metrekare alan üzerinde bulunan tarihi tekke toplam 355 metrekare inşaat alanına sahip. Zemin katta 50 metrekare açık alan ile 1 adet idari birim, 2 adet kitap kafe odası ve sofa bulunan tekkenin 145 metrekare olan birinci katında 45 metrekare açık alan ile 2 adet kitap kafe odası bulunuyor. Tarihi mekan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törenle hizmete açıldı.

4

168

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emirsultan Hamamı Bursa’nın en çok ziyaret edilen tarihi ve kültürel merkezlerinden biri olan Emirsultan’da bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatan tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, meydan düzenlemesinin yanında restore edilerek semte kazandırılan Emirsultan Hamamı bölgenin kültürel ve sanatsal hayatına renk katan önemli bir merkez olarak hizmet veriyor.

4

169

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Balıkpazarı Hamamı Bursa’nın tarihi mirasına sahip çıkarak, geleneksel değerlerimizi işlevsel olarak geleceğe taşımayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde yer alan tarihi mirası koruma projelerinin yanında ilçelerdeki tarihi mirasımıza da sahip çıkıyor. Gemlik Balıkpazarı Hamamı’nın kamulaştırma çalışması tamamlandı. Proje çalışması devam eden yapı işlevsel olarak Gemlik’e kazandırılacak.

4

170

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Hamam Restorasyonları Osmanlı döneminin ilk eserlerine ev sahipliği yapan Bursa’da bulunan tarihi mirası koruma çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen geleneksel hamamların restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla hamamlar işlevsel olarak Bursalılar’ın hizmetine sunulacak.

4

171

KÜPLÜCE HAMAMI

vvvvv

REYHAN PAŞA HAMAMI

İBRAHİM PAŞA HAMAMI

TAHİR AĞA HAMAMI

YILDIRIM BAYAZİD HAMAMI

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yıldırım Külliyesi Eski ihtişamına yeniden kavuştu

Yıldırım Camii’nin 1854 depreminde ve 1949 yılında yaşanan doğal afetlerde yıkılan iki minaresi restorasyon çalışmaları sonucu orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırıldı. Yapılan LED aydınlatma sistemi sayesinde Bursa’nın kent siluetinde ayrı bir yeri bulunan Yıldırım Camii’nin kentin her noktasından ihtişamlı bir şekilde görülmesi sağlandı.

4

172

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


TARİHİ MİNARELER 155 YIL SONRA YENİDEN AYAKTA

4

173

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Üftade Camii ve Tekkesi İnanç turizmine bir durak daha ekleniyor

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması hedefiyle tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla kenti adeta bir açık hava müzesine dönüştüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, ayağa kaldırdığı eserlere Üftade Tekkesi’ni de ekliyor. Vakıflar Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve restorasyonu için önceki yıllarda cami derneğinin Osmangazi Belediyesi’nin desteğiyle başlattığı restorasyon çalışmalarından bir sonuç alınamayan tarihi yapının ayağa kaldırılması için 2009 yılında devreye Büyükşehir Belediyesi girdi. Üftade Mehmed Muhiddin tarafından 16. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılan cami ve tekke orijinal şekli ile günümüze ulaşamasa da Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları ile yapı ilk günkü orijinal haline kavuştu. 4

174

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

175

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Şabani Dergahı Namazgah Caddesi Müftüönü Camii karşısında, 1852 yılında dergah haline getirilen ve yaklaşık 20 yıldır da harabe halinde bulunan Şabani Dergahı restore edilip ‘Geleneksel Sanatlar Merkezi’ olarak hizmete açıldı.

4

176

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Yeşil imareti Çelebi Sultan Mehmet’in Hacı İvaz Paşa’ya 1415 – 1419 yılları arasında yaptırdığı Yeşil Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan ancak yakın tarihe kadar sadece yemekhane kısmına ait duvar kalıntılarının ayakta kalabildiği Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki İmaret, Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun fonksiyonlandırıldı.

4

177

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Darphane Orhan Gazi döneminde 1300’lü yıllarda ilk paranın basıldığı ve zaman içinde ilgisizlikten harabe haline dönen tarihi yapının yeniden kente kazandırılması için yoğun çaba sarf eden Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmanın tamamlanmasının ardından fiziki çalışmaların da startını verdi. Projeleri Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan Maksem Mahallesi’ndeki tarihi yapıda restorasyon çalışmalarına başlandı.

4

178

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hamamlı Tekke Ali Paşa Mahallesi Nazım Sokağında bulunan tarihi yapının bugün sadece selamlık kısımları ayakta kalabilmiştir. İsmail -i Rumi Tekkesi olarak da anılan tekkenin kurucusu Saçlı Ahmed Efendi’dir. 1849 yılında onarım geçiren tekke, 1854 depreminde oldukça fazla zarar görmüş, geliri olmadığı için tamiratı yapılamamış ve kapalı kalmıştır. Vakıflar mülkiyetinde bulunan tarihi yapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis yoluyla onarım karşılığı alınmıştır. Restorasyon projeleri Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan yapı Çocuk Kütüphanesi işlevinin yanında oyuncak kütüphanesi olarak da hizmet verecek.

4

179

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yaylacık Köyü Camii Bir sivil mimari örneği daha ayağa kalktı

Büyükşehir Belediyesi´nce yaklaşık 2.5 ay süren restorasyon çalışmaları kapsamında, ´L´ düzeninde yapılmış asma tavana sahip 220 metrekarelik tarihi caminin dökülen sıvaları, çatlakları, döşeme ve tavanları aslına uygun olarak yeniden ele alındı. Çalışmalar, Anıtlar Yüksek Kurulu´nun onayı doğrultusunda, korunması gereken yapılar gözetilerek sürdürüldü. Caminin ağır darbe alan minaresi, tekrar imal edildi. 200 yıllık kitabe de ortaya çıkartılarak, tarihi caminin girişine asıldı. 1800´lü yıllarda yapılan caminin iç ve dış aksamları ile çevresi de restorasyon çerçevesinde yeniden düzenlendi. 4

180

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

181

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ulucami Çevre Düzenlemesi Bursa’nın simgesi güzelleşti

Çok önemli manevi, tarihi ve kültürel bir merkez olan Ulucami’nin bahçesinde başlatılan çalışmalarla tarihi yapının çevresi Bursa’ya yakışır hale getirildi. Cephe temizlik çalışmaları tamamlanırken, Kapalıçarşı yangınında kül olan iki ahşap şadırvan kubbesi yeniden inşa edildi. Gündüzleri bir cevher gibi kenti süsleyen Ulucami, yapılan ışıklandırma çalışması ile geceleri de aynı görkemle Bursa’ya güzellik katıyor.

4

182

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


YANGINDA KÜL OLAN ŞADIRVANLAR ASLINA UYGUN OLARAK GÜNÜMÜZE TAŞINDI

4

183

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Külliye ve Medreseler Tarihi mekanlar Büyükşehir koruması altında

Bursa’yı ‘tarih başkenti’ kimliğiyle dünya vitrinine çıkarmak için bir dizi projeyi hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolle himayesine aldığı sultan külliyelerini ecdada yakışır hale getirmek için çalışmalara başladı.

4

184

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

185

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Muradiye Külliyesi

150 yıllık sıvanın altından 550 yıllık tarih çıktı

4

186

Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini ön plana çıkararak, kenti canlı bir açık hava müzesi haline getirme hedefi doğrultusunda bugüne kadar 150’nin üzerinde tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi’nin Muradiye Külliyesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları yaklaşık 150 yıllık bir sırrı ortaya çıkardı. Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan 12 adet türbeden oluşan ‘Muradiye Külliyesi’ndeki türbelerin kubbesinde yer alan görüntünün orijinal olmadığı belirlendi. Çalışmalara II. Bayezid’in eşi Gülruh Hatun Türbesi’nden başlayan restorasyon uzmanları, türbe kubbesinde Barok desenlerle süslü sıvanın hareketli olduğunu fark edince sondaj çalışması yaptı. Bisturi kullanılarak büyük bir titizle yapılan çalışmalarda mevcut sıvanın altında kalan kubbenin aslında Osmanlı motifleriyle süslü olduğu ortaya çıktı.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

187

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dağ yöresi kültür merkezine kavuştu Yörük ve Türkmen kültürü burada yaşatılıyor

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında yer alan Tahtakale’deki 150 yıllık sivil mimarlık örneği yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Dağ- Der Kültür Merkezi olarak faaliyete başlayan tarihi yapı, Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatıldığı bir merkez olarak bölgeye ayrı bir değer kattı.

4

188

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

189

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Fidyekızık Konağı Kızık kültürü asırlık konakta yaşatılıyor...

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını merkezin yanı sıra tüm ilçelerde uyguladığı restorasyon projeleriyle sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Fidyekızık Mahallesi’nin meydanında bulunan yaklaşık 100 yıllık tarihi konağı da ayağa kaldırdı. Osmanlı’nın son dönem eserlerinden biri olan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya iken Tarihi Bursa Kızıklar Derneği tarafından koruma altına alınan üç katlı tarihi yapı, bölgeye değer katacak önemli bir kültür merkezine dönüştürüldü. 4

190

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

191

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Merinos Enerji Müzesi Merinos’un enerjisi geçmişi aydınlatıyor...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Merinos Tekstil Fabrikası’nın enerji ihtiyacını karşılamak üzere 1938 yılında yaptırılan ve iki jeneratör ünitesiyle faaliyete başlayan elektrik santrali, Enerji Müzesi’ne dönüştürüldü. Gün içinde Merinos fabrikasının enerji ihtiyacını karşılayan ve saat 24’ten sonra elektrik fazlasını şehre aktaran tesis, şimdi de müze olarak kent tarihine ışık tutuyor. 4

192

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

193

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Türkiye’nin ilk ipek müzesi Kozadan kumaşa ipeğin yolculuğu bu müzede...

Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos Tekstil Sanayi Müzesi bünyesinde izlenime sunulan Türkiye´nin ilk ‘İpek Müzesi’, ipeğin kozadan kumaşa dönüşümüne kadar tüm aşamalarını gözler önüne seriyor.

4

194

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

195

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tekstil Sanayi Müzesi Türkiye’ye örnek oluyor...

Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında Bursa’nın endüstri mirasını da gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, 1938 yılında Atatürk tarafından hizmete açılan ve Bursa’nın tekstil kenti olmasına öncülük eden Merinos Fabrikası’nı Türkiye’nin ilk Tekstil Sanayi Müzesi olarak Bursa’ya kazandırdı.

4

196

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

197

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yıldırım Çukur Mescit Yıldırım İlçesi sınırlarında tamamı yıkılan ve sadece iki duvarı günümüze ulaşan Çukur Mescit, aslına uygun olarak restore edildi. Yıldırım Külliyesi’nin güneyinde Baruthane Caddesi üzerinde yer alan, uzun yıllar iş yeri ve dokuma atölyesi olarak kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen ve Mülkiyeti Azizoğlu Halka Hizmet Binaları Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne ait olan Çukur Mescit, aslına uygun olarak ibadete açıldı.

4

198

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Cadde ve Sokaklar Bursa’nın geleneksel mimari özelliklerini taşıyan cadde ve sokaklarda uygulanan düzenleme projeleri kapsamında şehrin tarihi ve mimari değerleri ortaya çıkarılıyor. Gemlik Umurbey, Ürün Caddesi, Fırın Sokak, Selçukhatun Caddesi, İnebey Caddesi, Kayabaşı Caddesi , Yahşibey Caddesi , Reyhan Bölgesi cadde ve sokakları sağlıklaştırma projesiyle tarihi sokaklar nitelik kazanıyor. Osmangazi Gece Mahallesi, Kavaklı, Mudanya Halitpaşa , 2. Murat Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi ve Maksem Caddesi projeleri tamamlandı.

4

199

EŞREFİLER CADDESİ

OSMANGAZİ CADDESİ

II. MURAT CADDESİ

GECE MAHALLESİ

KAVAKLI CADDESİ

MAKSEM CADDESİ

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bayazid Paşa Medresesi 4

200

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sadece bir cephe duvarı günümüze ulaşan ve üzerine 4 adet bina yapılan yaklaşık 600 yıllık Bayezid Paşa Medresesi’ni gün yüzüne çıkarmak için proje çalışmalarını başlattı. Osmanlı ilk dönem eserlerinden olan medresenin ayağa kaldırılması için gerekli çalışmalar başlarken, tarihi medresenin kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin yapılacağı bir merkez olarak bölgeye kazandırılması amaçlanıyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hançerli Fatma Sultan Medresesi Bursa Büyükşehir Belediyesi, sadece doğu beden duvarı günümüze ulaşan ve tamamı yıkılarak toprak altında kalan Hançerli Fatma Sultan Medresesi’ni gün yüzüne çıkarmak için proje çalışmalarını başlattı. Osmanlı ilk dönem eserlerinden olan medresenin ayağa kaldırılması için gerekli çalışmalar başlarken, yaklaşık 5 asırlık medresenin kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin yapılacağı bir merkez olarak bölgeye kazandırılması hedefleniyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

4

201

vvvvv


Bursa’da su ve çeşme kültürü Evliya Çelebi’ye, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir” dedirten şifalı suların aktığı tarihi çeşmeler restore edilerek Bursa’ya kazandırılırken, şehirdeki su ve çeşme kültürünün de canlı tutulması amacıyla şehrin farklı bölgelerine 250 adet tarihi kent kimliğine uygun yeni çeşmeler yapılması yönündeki çalışmalar devam ediyor. 4

202

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


HÜSAMEDDİN BURSEVİ ÇEŞMESİ

KARAKADI ÇEŞMESİ

4

203

KÖŞK ÇEŞMESİ

vvvvv

VELED-İ HELVAİ ÇEŞMESİ

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mirzaoba Köyü Şehitlik Anıtı Büyükşehir Belediyesi, Trablusgarp, Balkanlar, Edirne, Çanakkale, Makedonya, Filistin ve Galiçya cephelerinde verdiği şehitlerle Bursa’nın en çok şehit veren köyü olan Mirzaoba’ya şehitlik anıtı kazandırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Mirzaoba Şehitlik Anıtı, Çanakkale Zaferi’nin 96. yıldönümü törenleri kapsamında açıldı. Diğer şehitlik ve mezarlık düzenlemeleri; Tahtalı Köyü Şehitliği, Fethiye Köy Merkezi Şehit Mezarı Düzenlemesi, Yeni Karaman Şehit Mezarı Düzenlemesi, Minareliçavuş Şehit Mezarı Düzenlemesi, Çağlayan Köyü Şehitliği, Karaman Şehit Mezarı Düzenlemesi, Kestel Aksu Köyü Şehitlik Düzenlemesi, Halhalca (İnegöl).

4

204

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Hazireleri Bursa tarihine yön vermiş, yaşadıkları döneme iz bırakan ve yeri doldurulamayan şahsiyetlerin izleri hazirelerde yaşatılıyor. Kent genelinde 75 hazire alanının yeniden düzenlenmesiyle ile ilgili projeler hazırlanırken, kurul onayından sonra gerekli çalışmalar başlatılarak hazire alanları Bursa’ya yeniden kazandırılacak.

4

205

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çanakkale Şehitlik düzenlemesi Kahramanlara Bursalı torunlarından vefa... Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı´yla birlikte ´Çanakkale Savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan´ Kireçtepe Bursa Jandarma Taburu Şehitliği´ni yeniden düzenliyor. Çanakkale’de savaş devam ederken yapılan ve Atatürk’ün de önünde çekilmiş bir fotoğrafı olan Kireçtepe Şehitliği, 98 yıl aradan sonra ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan aşağı yenileniyor. 4

206

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

207

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Saray, Kilise ve Manastırlar Turizmin bütün unsurlarını bağrında taşıyan Bursa’da farklı medeniyetlerin, inançların izlerini taşıyan yapılar, tarihi mirası koruma projeleri çerçevesinde yeniden şehre kazandırılıyor; Bey Sarayı, Bitinya Sarayı, Muradiye Kilisesi, Demirkapı Kilisesi, Setbaşı Kilisesi, Kurşunlu Manastırı projeleri ile ilgili çalışmalar sürüyor.

4

208

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tarihi Köprüler Bursa’nın tarihi köprülerinde gerçekleştirilen ışıklandırma ve çevre düzenleme çalışmalarıyla şehrin ziynetleri yenileniyor. Abdal Köprüsü Işıklandırma, Setbaşı Köprüsü Düzenleme ve Aydınlatma, Alacahırka Köprüsü Düzenlemesi, Cilimboz Köprüsü Düzenlemesi, Romangal Köprüsü Düzenlemesi, Mihraplı Köprüsü Düzenlemesi, Mihraplı Nilüfer Hatun Köprü, Geçit Nilüfer Hatun Köprüsü Turizme kazandırma çalışması, Tatarlar Köprüsü Düzenleme ve Aydınlatma, Boyacıkulu Köprüsü Çevre Düzenlemesi, Maksem Köprüsü Düzenlemesi çalışmaları sürüyor.

4

209

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bey Sarayı

Yeniden gün yüzüne çıkıyor... Osmanlı Başkenti Bursa’nın bu kimliğini tescilleyecek en önemli eserler arasında yer alan ve halen Muradiye’deki Orduevi’nin altında kalan Bey Sarayı’nın gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar hızla sürüyor. Orduevi’nin başka bir yere taşınması için ilgili bakanlıklarla görüşmeler sürerken, onay çıkması halinde Bey Sarayı’nın ayağa kaldırılması için kazı çalışmalarına başlanacak.

4

210

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

211

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Paşa Konağı Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemi eserlerine, 2300 Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alandaki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik ilçesindeki Paşa Konağı’nı da ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Yaklaşık 200 tarihi olan konak, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı bir merkez olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

4

212

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Yalı Konak Gemlik’in sahil kenarındaki önemli bir noktasında bulunan ancak bakımsızlık nedeniyle harabe haline gelen Yalı Konak’la ilgili kamulaştırma çalışmaları başlatıldı. Restorasyon projeleri hazırlanan konak, sosyal ve kültürel tesis olarak yeniden ilçeye kazandırılacak.

4

213

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kent ziynetleri ışıl ışıl Bursa geceleri ‘tarih’le aydınlanıyor

Gündüzleri birer cevher gibi kenti süsleyen tarihi yapıların aydınlatılarak, geceleri de Bursa’ya ayrı bir güzellik katması sağlandı. Bu kapsamda Tophane Saat Kulesi’nden sonra Emirsultan, Ulucami ve Yeşil Külliyesi’nde de aydınlatma uygulaması gerçekleştirildi.

4

214

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

215

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Lala Şahin Paşa Medresesi Tarihi medrese yeniden eğitimin hizmetinde Orhan Gazi ve I. Murad’ın kumandanı Rumeli Beylerbeyi Lala Şahin Paşa tarafından 1339 yılında inşa ettirilen, Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar eğitim hizmetinin verildiği medrese, Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuk kütüphanesi olarak yeniden eğitime kazandırıldı. Uzun yıllar harabe halinde kalan, 1969 yılında Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından onarılarak kütüphaneye dönüştürülen tarihi yapı, 2009-2010 yılında vakıflar tarafından bir işadamının sponsorluğunda restore ettirildi. Daha verimli hizmet sunulması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen tarihi medrese, eksik olan mutfak ve tuvaletlerin yapılması, gerekli bakım ve onarımların tamamlanmasının ardından Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi olarak kapılarını çocuklar için açtı. 4

216

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

217

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa Bıçakçılar Odası ile birlikte düzenlendiği yarışmayla, geleneksel Bursa bıçaklarını ülke geneline ve dünyaya tanıtmak ve Bursa bıçaklarının aranılan bir marka haline getirilmesi amaçlanıyor. Tasarım yarışmasıyla aynı zamanda bıçak üretimi yapan küçük ve orta ölçekli üreticiler destekleniyor.

4

218

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kılıçkalkan Evi Setbaşı’nda Şehir Kütüphanesi’nin hemen yanındaki tarihi bina Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelerle, Bursa’daki 4 kılıç kalkan derneğinin birikimleri Kılıç Kalkan Evi’nde bir araya getirildi.

4

219

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

220

ÇEVRE ve ALTYAPI yatırımları Daha yaşanabilir bir BURSA için çalışıyoruz...

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

221

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dereler artık temiz akıyor Dere yataklarını dolduran dolgular, kesiti azaltan yabancı maddeler, sularla taşınan otlarla ağaçların kaldırılıp derelerin temizlenmesi çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki 38 derede ıslah ve temizlik çalışmaları periyodik olarak devam ediyor. Bugüne kadar toplam 68 kilometre uzunluğundaki alanda ıslah çalışması gerçekleştirildi.

4

222

GÖKDERE UYGULAMA SONRASI

vvvvv

GÖKDERE UYGULAMA ÖNCESİ

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA GENELİNDE 25 DERE YATAĞI TEMİZLENEREK SEL BASKINI RİSKİ ÖNLENDİ

4

223

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Alman Kanalı Gökdere ve Hacıvat Deresi’ndeki ıslah ve çevre düzenleme çalışmaları hızla devam ederken, Nilüfer Çayı’nın bir kolu olan ve 1925- 1926 yıllarında ovada yaşanan olası sel baskınlarının önüne geçmek için yaptırılan Yunuseli’deki Alman Kanalı’nda da ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarının startı verildi.

4

224

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hacivat Deresi Bursa’yı güney-kuzey ekseninde kesen Nilüfer Çayı, Cilimboz ve Gökdere’de ıslah çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Hacivat Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını tamamlanma aşamasına getirdi. Derenin Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik kısmının ıslahı büyük ölçüde tamamlanırken, önümüzdeki günlerde başlayacak rekreasyon çalışmalarıyla Hacıvat Deresi Yıldırım’ın yeni cazibe merkezlerinden biri olacak.

4

225

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Cilimboz Deresi Felaket fırsata dönüştü

4

226

2010 yılının Ekim ayında aşırı yağışlar yüzünden Cilimboz Deresi’nin taşması sonucu sular altında kalan binalarla ilgili kamulaştırma çalışmaları kısa zamanda tamamlandı. İlk etapta kamulaştırılan 31 binanın yıkımı kısa sürede yapılırken, anlaşma sağlamayan 11 bina da mahkeme kararının ardından yıkıldı. Derenin her iki yanı binalardan arındırılırken, bölgeyi ayrıcalıklı bir rekreasyon haline getirecek olan proje tamamlandı.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


SEL SULARI ALTINDA KALAN 42 BİNA KAMULAŞTIRILARAK YIKILDI

4

227

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gölbaşı

Bursalılar nefes alacak bir alan kazandı... Özel bir firmanın balık yetiştiriciliği yapmasından dolayı 20 yıldır halkın kullanımına kapalı olan Gölbaşı Göleti, yeniden Bursa’ya kazandırıldı. Amatör balıkçılık başta olmak üzere yelken ve kürek gibi su sporlarının yanı sıra göl çevresi de doğa sporlarına uygun hale getirilecek. Şehir mobilyaları ve piknik alanlarıyla desteklenecek Gölbaşı, kentin doğu yakasının cazibe merkezi haline getirilecek. 4

228

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

229

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Uluabat Ekolojik Turizm Parkı Bursa yeni bir yaşam alanı kazanıyor

Bursa’nın tarihi, turistik, tarımsal, ekonomik ve sanayi alanında tüm değerlerini etkin bir şekilde kullanarak kenti geleceğe taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü havzası gibi ender bir doğal güzelliği de ekolojik turizm parkı ile Bursa’ya kazandırıyor. İlk etapta Uluabat Gölü ile Marmara Denizini birbirine bağlayan 38 kilometre uzunluğundaki Kocadere kanalını tekne turları ile turizme açmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, projenin ikinci ayağı olan Ekolojik Turizm Parkı için de düğmeye bastı. Yaklaşık 4 milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı. Proje kapsamında Kocadere Kanalı tekne turlarına açılırken, belirli bölgelere ağaç iskeleler yerleştirilecek. Hobi bahçeleri, kırsal yaşam merkezleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının yer alacağı proje kapsamında bölge halkının yöresel ürünlerini satabileceği küçük stantlar bulunacak. Ekoloji parkı bünyesinde de endemik bitki bahçeleri, kuş gözlem kuleleri, doğal hayatı koruma ve tanıtım merkezleri, botanik ve zooloji bilgilendirme birimleri, göl sporları merkezi ve kamp alanları bulunacak. 4

230

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

231

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Güneş Evi Projesi Kendi enerjisini üretecek... Hüdavendigar Kent Parkı içinde yer alacak Güneş Evi, güneş, rüzgar ve diğer doğal kaynakları kullanarak, kendi enerjisini kendi üretecek ve yüzde 100 enerji verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yaklaşık 350 m2 inşaat alanına sahip, bodrum+3 katlı olan bina enerji ve ekoloji konularında müze ve eğitim amaçlı kullanılacak. 4

232

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Su depoları

Bursalılar susuz kalmayacak Bursa genelinde yapılan su depolarıyla yaşanabilecek muhtemel susuzluğun önlenmesinin yanında boşa akan kaynaklar da değerlendirilerek su tasarrufu sağlanıyor.

Yiğitali, Tuzaklı, Hamitler, Ovaakça, HanOsmangazi

çerli, İnkaya, Doğancı, Mürseller

Yıldırım

D27, D28 Atlas, Dağyenice, Maksempınar, Çaylı,

Nilüfer

Yaylacık, Üçpınar, Asiad, Korubaşı, Güngören Aydınpınar, Kaymakoba, Yaylacık, Küçük-

Mudanya

yenice - Dedeköy, Bademli Çataltepe, Ümitalan, Ağlaşan, Gölbaşı

Kestel

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

Gürsu

Yeni Gürsu

Gemlik

Seçköy, Şükriye, Cihatlı, Engürücük

vvvvv

4

233


İçme Suyu Şebekesi Halkımızın sağlıklı ve içilebilir suya kavuşması için Bursa genelinde 7 ilçede toplam 2205 km içme suyu hattı imalatı gerçekleştirildi.

Osmangazi

500 km

Yıldırım

138 km

Nilüfer

538 km

Mudanya

306 km

Gemlik

255 km

Gürsu

142 km

Kestel

323 km

4

234

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Şebekeleri Bursa genelinde altyapı eksikliklerini gidermek ve olası afetlerin önüne geçmek amacıyla 7 ilçede toplam 1398 km kanalizasyon ve yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi.

Osmangazi

383 km

4

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

Yıldırım

187 km

Nilüfer

333 km

Mudanya

113 km

Gemlik

153 km

Gürsu

114 km

Kestel

110 km

vvvvv

235


Samanlı Kollektörü Dereler kanalizasyon atığından kurtuluyor

Yaklaşık 9 bin 200 metrelik alanda bin 800 milimetre ile bin 200 milimetre çapları arasında HDPE esaslı sızdırmaz atık su borularının kullanıldığı proje hızla ilerliyor. Millet, Samanlı, Kumlukalan, Vakıf, İsabey, Demetevler, Değirmenönü, Karapınar, Yenidoğan, Şirinevler, Arabayatağı ve Çınarönü Mahallelerinin bir bölümü ile Demirtaş ve İsmetiye Mahallelerinde dereye akan atıksuların Doğu Atıksu Arıtma Tesislerine bağlantısının sağlanması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Millet Mahallesi’nin ardından Samanlı Mahallesi’nin evsel ve sanayi atıkları da sisteme bağlandı. Bu proje ile Deliçay ve Nilüfer Çayı kanalizasyon atıklarından tamamen arındırılmış olacak. 4

236

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Arıtma tesislerine online takip Arıtma tesisleri gözaltında

Bursa Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğaya bırakan işletmeleri ‘Gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonu’ ile anlık olarak online takibe aldı. Bir işletmenin kullandığı su miktarından, doğaya deşarj ettiği miktara ve deşarj edilen suyun kirlilik parametrelerine kadar tüm değerleri, hem Büyükşehir Belediyesi hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anlık olarak izlenebiliyor. 4

237

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BUSKİ araç filosu yenilendi Bursa Büyükşehir Belediyesi özellikle merkeze sonradan bağlanan ilçelerdeki altyapı yatırımlarına ağırlık verirken, bir taraftan da yıpranan araç filosunu modernize ediyor. Son 1,5 yıl içinde BUSKİ araç filosuna 33 yeni araç eklenirken, merkezde yüzde 60’ları bulan kayıp-kaçak su oranı da modernizasyon ve altyapı yenileme çalışmalarıyla yüzde 22’ler seviyesine çekildi.

4

238

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

239

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çöpten elektrik üretimi Hamitler çöplüğü ışık saçıyor

Bursa’nın tüm kaynaklarını kent ekonomisi için harekete geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Hamitler Katı Atık Depolama alanında oluşan metan gazından elektrik üretilmesi projesinde enerji elde edilmeye başladı. Bursa’da 47 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayan tesiste, depolama alanında bulunan sulu çöpler, her biri 1.4 megawat gücündeki 7 adet jeneratör vasıtasıyla saatte 5 bin 400 metreküp metan gazına dönüştürülüyor ve metan gazından 9.8 megawat elektrik üretiliyor. Üretilen elektrik, nakil hattı üzerinden TEİAŞ’a verilerek şebeke içi dağıtım sağlanmış olaştu. 4

240

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BUSKİ Çağrışan pompa istasyonu Sağlıklı altyapı için dev yatırım

Merkeze bağlı 7 ilçede büyük bir altyapı hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, Mudanya, Bademli, Çağrışan ve Göynüklü’nün üst bölgelerine sağlıklı şebeke suyunu ulaştıracak sistemi devreye aldı. Yaklaşık 12 milyon TL’ye mal olan sistem kapsamında Bademli, Tepedevrent ve Seçtepe su depolarının yanında Çağrışan Su deposu ve pompa istasyonu sayesinde tüm bu bölgelere sağlıklı şebeke suyu verilmeye başlandı.

4

241

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sosyal Hizmetler ve Projeler

Short story is here Story is here

4

242

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

243

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mezarlıklar İdaresi Kompleksi En zor günde Büyükşehir yanınızda

Heykel’deki Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile kentin farklı noktalarında bulunan gasilhaneler Acemler’deki yeni binasında hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar artık en zor günlerinde tek merkezden hizmet alma imkanına kavuştu. Ayrıca 188 Alo Cenaze hattı vatandaşların acılı günlerinde defin işlemlerini hızlı ve kolayca yapmaları için 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

4

244

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

245

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emirsultan Aşevi ve Sağlık Ocağı Heykel’deki Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile Emirsultan’daki gasilhanelerin Acemler’de tek bir merkezde toplanmasının ardından boşa çıkan Emirsultan Gasilhanesi’nin bulunduğu alana projelendirilen Emirsultan Sağlık Ocağı ve Aşevi hizmete açıldı. Sağlık ocağı ile Hocataşkın Mahallesi’ndeki vatandaşların en önemli ihtiyaçlarından biri giderilirken, aşevi ise yoksul vatandaşlara hizmet vermeye başladı. 4

246

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

247

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Osmangazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Ekmek Fırını

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bakgörler İnşaat firmasının katkılarıyla yaptırılan ekmek fırınında üretilen ekmekler yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor. Türkiye’ye örnek olan bu proje kapsamında üretilen ekmekler, Osmangazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor.

4

248

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

249

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bulduk Çelik Huzurevi Hayırseverlerimizle gurur duyuyoruz...

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi bahçesinde hayırsever Nihal Sofuoğlu tarafından yaklaşık 35 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan arazi üzerinde inşaatına başlanan ancak bugüne kadar bir türlü tamamlanamayan Huzurevi, 5 yıldızlı otel konforunda hizmet verir hale getirildi. Göreve gelir gelmez ilk olarak bu binanın tamamlanmasını öncelikli yapılacak işler arasına alan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talebiyle hayırsever işadamı Faik Çelik tarafından tamamlanan huzurevi ağırlıklı olarak yatalak yaşlılara hizmet veriyor. Toplam 120 yatak kapasiteli huzurevi, sahip olduğu konfor ve teknolojik donanımıyla dikkat çekiyor.

4

250

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

251

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Evde Hasta Bakımı Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Bursa’da hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem devreye aldığı Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Merkezi’nde görevli uzman sağlık personeli, bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastaların hayata tutunmasına katkı sağlıyor.

4

252

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Atıcılar Hizmet Binası Atıcılar’da tamamlanan ve içerisinde muhtarlık, tahsilat odası, çok amaçlı salonlar, teknik odalar, yönetim ofisi gibi birimler barındıran bina ile Atıcılar Mahallesi yıllardır eksikliği hissedilen modern hizmet binasına kavuştu. Böylelikle bölge halkının tek merkezden hizmet almasına da olanak sağlandı.

4

253

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yeni İtfaiye Hizmet Binaları İtfaiye artık daha güçlü

Halkın can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren itfaiye teşkilatının daha da güçlenmesi ve olası yangınlara en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için yaptırılan Yeni Hal itfaiye binası, Küçük Sanayi İtfaiye Hizmet binası, Mudanya İtfaiye Binası, Kestel İtfaiye Binası ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Binası tamamlanarak hizmete açıldı. Yeni açılan birimler sayesinde olası yangınlara daha kısa zamanda müdahale edilmesi sağlandı. 4

254

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


60 kişilik arama-kurtarma ekibi, 10 kişilik dağcı arama - kurtarma ekibi, 22 kişilik NBC ekibi olmak üzere toplam 14 noktada 4 araç ve 253 personelle müdahale, önlem, denetim ve eğitim hizmetleri aralıksız sürüyor. Çeşitli meslek gruplarından 18093 kişiye temel yangın eğitimi verilirken, 15 Haziran 2010 tarihinde 50 yeni itfaiye personeli ve nakille 20 itfaiye personeli alınarak norm kadro doluluk oranı yüzde 25’den yüzde 64’e çıkarıldı. Yeni araç alım çalışmaları devam ediyor. İtfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar ve bayır sokaklara toplam 18 adet yangın dolabı kurulurken, merkeze uzak bölgelerde görev alacak 102 gönüllü itfaiyeci de 79 saatlik temel eğitimin ardından göreve başladı. İtfaiye Teşkilatı’nın araç filosuna 14 yıldan sonra dahil edilen 28 yeni araç, teşkilatın gücüne güç kattı.

4

255

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Eğitim Kurumları Destekleniyor Kentin fiziksel görünümünü yenileme projeleri kapsamında, şehrin farklı noktalarındaki okulların çevresi yeniden düzenlenerek eğitim kurumlarına yakışır hale getiriliyor. Bu çalışmalarla öğrencilerin okulda daha rahat ve ferah bir yaşam alanına kavuşmaları sağlanıyor.

4

256

Doğumevi Rahmiye Malcıoğlu İ.Ö.O

Hamitler TOKİ İ.Ö.O

Küçük Balıklı Davut Dörtçelik İ.Ö.O

Kocanaip Mh. Turizm Otelcilik Lisesi

Yeni Bağlar Ali Hadi Türkay İ.Ö.O

Soğukpınar Anadolu Öğretmen Lisesi

Çağlayanköy Memduh Gülseçen İ.Ö.O

Seçköy İ.Ö.O

İstiklal İ.Ö.O

Bursa Anadolu Lisesi Önü

Değirmenlikızık Dumlupınar İ.Ö.O

Hamitler İ.Ö.O

Üstün Üründül İ.Ö.O

Koç İlköğretim Okulu

Necatibey Kız Meslek Lisesi

Değirmenönü İ.Ö.O

Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi

Polis Okulu içi

Çelebi Mehmet Lisesi

Balabanbey İ.Ö.O

İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi

Vakıfköy İ.Ö.O

Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi

152 Evler Yunus Emre İ.Ö.O

Emirsultan Lisesi

Şehit Piyade Er Nezir Akgül İ.Ö.O

Cumhuriyet Lisesi

K.Kumla A. Kütahyalı İ.Ö.O

Kız Lisesi

Gemlik Engürücük İ.Ö.O

Yeşil Anadolu İmam Hatip Lisesi

Gemlik M.Y.O içi

Minareliçavuş Alara İ.Ö.O

Gemlik Şükrü Şenol İ.Ö.O

Karapınar Münevver Özran İ.Ö.O

Gemlik Lale Kemal Kılıç İ.Ö.O

İpeçilik Tohumculuk Okulu

Umurbey Sağlık Meslek Lisesi

Görükle Otomotiv End.Mesl.Lisesi

Hasköy İ.Ö.O

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

257

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kent Gönüllüleri İzci Kampı 13 ile 15 yaşları arasındaki gençlere kentlilik bilinci aşılama fikriyle düzenlenen Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı, kendini tanıyan, araştırmacı, çevreye ve sorunlara duyarlı bir gençlik oluşumuna katkıda bulunurken, hayallerindeki tatili yaşama fırsatı yakalayan gençler, unutulmaz dostluklara ve anılara da sahip oluyor.

4

258

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri Sultan Abdülhamit Han döneminde yüzlerce usta getirilerek, 19 günde inşa edilen ve Atatürk’ün ziyaret ettiği bu köşkün havasını Bursalıların da soluması için açılan ve 160 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden Hünkar Köşkü’ndeki sosyal tesis, eşsiz Bursa manzarasıyla konuklarını ağırlıyor.

4

259

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri Mudanya’daki tarihi tren istasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip sosyal tesis olarak halkın hizmetine sunuldu. Bir zamanlar Bursa ipeğini dünya ile buluşturan Mudanya Tren İstasyonu binası, yeni kimliğinde gönülleri sıcak sohbetlerle birbirine bağlıyor.

4

260

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dobruca Sosyal Tesisleri Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesis halkalarından biri olan Dobruca Tesisleri, restoran ve kafeterya hizmetlerinin yanında spor ve dinlenme alanlarıyla da halkımıza hizmet veriyor. Modern ve kaliteli hizmet anlayışıyla kullanıma sunulan tesislerde yürüyüş yolları, 3 ayrı tenis kortu, basketbol ve hakiki çim saha yer alıyor.

4

261

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gönül Dostları Sofrası Bursalıların yeni buluşma noktası

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nden Gönül Dostları Sofrası yenilenen yüzü ve nezih mekanı ile Merinos Parkı içindeki yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Dobruca, Hünkar Köşkü, Mudanya Tren İstasyonu, Mantı Evi, Havuzlupark, Göl ve Tenis Kafe gibi sosyal tesisleri bir bir Bursalılar’ın hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisleri arasında yer alan Gönül Dostları Sofrası kısa zamanda Bursalılar’ın yeni buluşma noktası haline geldi.

4

262

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

263

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Atatepe Sosyal Tesisleri Körfez manzaralı buluşmaların adresi

Bugüne kadar Hünkar Köşkü, Dobruca, Mudanya, Gönül Dostları Sofrası, Narlı, Gölpark, Balibey Han gibi Sosyal Tesisleri halkın hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, kaliteli hizmetin ekonomik fiyatlarla sunulduğu tesislerine Gemlik Atatepe Sosyal Tesisleri’ni de ekledi. İstanbul Boğazı manzarasını andıran Atatepe’de, Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan Atatepe Sosyal Tesisleri, ayrıcalıklı bir mekan olarak Gemlik’e kazandırıldı. 4

264

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

265

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Narlı Sosyal Tesisleri Son 10 yıldır bakımsızlık nedeniyle harabe haline gelen Karacaali’deki Narlı tesisleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Modernize edilen tesis, kısa zamanda Gemlik’in yanı sıra Bursalılar’ın da buluşma mekanı haline geldi. Narlı Sosyal Tesisleri Deniz Manzaralı Dubleks Bungalov Evleri, ferah restoranları ve iki ayrı plajıyla konuklarına 5 yıldızlı tatil imkanı sunuyor.

4

266

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ankara Bursa Evi Bursa Derneği’nin Ankara Kalesi’ndeki 146 metrekarelik dernek binasının, talebi karşılamakta güçlük çekmesi üzerine devreye giren Büyükşehir Belediyesi, kalenin hemen girişindeki iki binayı da kamulaştırarak, Başkent’e Bursa Evi kazandırılması için çalışmaları başlatmıştı. Harabe halindeki sivil mimarlık örneği yapıların yıkılmasının ardından tamamlanan rekonstrüksiyon ve restorasyonun ardından Bursa Evi tüm görkemiyle Ankara Kalesi’ndeki ihtişamlı yerini aldı.

4

267

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mahfel Sosyal Tesisleri Tarihi mahfel yeniden Bursa’nın hizmetinde...

Bursa’yı fiziki açıdan yenilerken, bir yandan da kentin değerlerini gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın gözbebeği olan Mahfel’i sosyal tesis olarak kente kazandırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları yapılan Mahfel, Bursalıların hizmetine açıldı.

4

268

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


ÇAYLAR ARTIK MAHFEL’DE İÇİLİYOR...

4

269

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Balibey Hanı Gerek kent merkezi gerekse merkez ilçelerdeki önemli tesisleri, halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtişamlı görüntüsüyle yeniden Bursa’ya kazandırılan Balibey Han da kent merkezindeki önemli buluşma noktalarından biri haline geldi. Geleneksel el sanatlarının da yaşatıldığı tarihi mekan kısa zamanda ayrıcalıklı buluşmaların yeni adresi oldu.

4

270

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Acemler Tenis Kafe Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem halkın kullanımına açtığı tenis kafe, özellikle tenis sporuna gönül veren amatör ve profesyonel teniscilerin buluşma mekanı oldu. Kapalı ve açık kortlarda tenis oynayan sporcuların, tenis kafede huzurlu bir ortamda yorgunluk atma imkanı buluyor.

4

271

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hayvan Barınakları Mudanya ve Bademli bölgesindeki sokak hayvanlarına ev sahipliği yapan barınağın daha sağlıklı hale getirilmesi için çalışma başlatıldı. 7 yıl önce Bademli’de kurulan hayvan barınağının sağlıksız koşullar dolayısıyla hizmet verememesi üzerine başlatılan çalışmalar kapsamında barınak aralarındaki yürüyüş yolları parke taşlarla döşenirken, barınaklar daha sağlıklı hale getiriliyor.

4

272

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Büyükşehir Belediyesi AŞEVİ Her yıl geleneksel hale getirilen aşevinde Ramazan ayı boyunca günde 4000 kişiye yemek dağıtımı yapıldı. Aşevinden yoksul vatandaşların yanı sıra öğrenciler ve çoğunlukla iftar saatinde evlerine yetişemeyip yolda oruç açmak durumunda kalan vatandaşlar yararlandı.

4

273

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sosyal Yardımlar İhtiyaç sahibi vatandaşlara 22 bin erzak paketi dağıtılırken, Ramazan ayında kurulan aşevi aracılığıyla sıcak yemek dağıtıldı. Kömür yardımının yanı sıra 5 bin kişiye bayramlık dağıtıldı. Öte yandan ihtiyaç sahipleri de Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen tekerlekli sandalye ve işitme cihazlarıyla hayata bağlanıyor.

4

274

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Heyelan mağdurlarına kira yardımı Gemlik’in Kayhan Mahallesi Kalealtı Sokak’ta 2010 yılında meydana gelen heyelan nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşların yardımına Büyükşehir Belediyesi yetişti. Maddi imkansızlıklar içinde olan vatandaşlar, yeni evleri yapılana kadar Büyükşehir Belediyesi’nden kira yardımı alıyor.

4

275

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Engelleri kaldırıyoruz Bursa’yı sağlıklı bir kent haline getirmek için gerekli altyapı çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyeciliğin gereği olarak dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların mağduriyetini ortadan kaldıracak sosyal projeleri de bir bir hayata geçiriyor. Bu doğrultuda belirli periyotlarla bedensel engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıtılıyor.

4

276

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kırtasiye yardımı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ‘YGS Geri Kazanım Sınavı’ için partner olan Büyükşehir Belediyesi, eğitime bir kez daha yardım elini uzattı. Her eğitim öğretim yılı başında yaklaşık 20 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yapan Büyükşehir Belediyesi, yapılan ihale sonucunda YGS geri kazanım sınavını üstlendi. Bu sayede daha önce ilköğretim öğrencilerine yönelik yapılan sınavın bu yıl hem ilköğretim 7 ve 8. sınıflara, hem de ortaöğretim 9. ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrencilere ulaşması sağlandı.

4

277

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çevre ve Kentlilik Bilinci Kentin fiziki anlamda daha yaşanılabilir ve sağlıklı hale getirilmesi amacıyla her köşede yatırımlar sürerken, yeni neslin özellikle çevre ve kentlilik konularında daha bilinçli hale getirilmesi amacıyla ilköğretim okullarında eğitim seminerleri düzenleniyor. Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından çeşitli okullarda atık piller ve geri dönüşüm konularında eğitimler veriliyor.

4

278

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çocuk Merkezi Hamitler Teoman Özalp Parkı içinde faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi, ilköğretim çağındaki çocukların eğitimine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Çocukların kişisel gelişimlerini destekleyecek etkinliklere ağırlık verilen merkezde aynı zamanda bilgisayar ve yabancı dil eğitimleri de veriliyor.

4

279

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Barınma Evi Kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından Ürünlü’de açılan barınma eviyle sıcak bir yuvaya kavuştu.

4

280

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hanımlar Lokali Bursa’nın daha yaşanılabilir, sağlıklı ve çağdaş bir kent olması için bir bir hayata geçirdiği yatırımları kapsamında sosyal projelere de ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Mahallesi’nde yaptırılan Yıldırım Hanımlar Lokali ile kadınlara yönelik hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

4

281

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa’nın Halk Üniversitesi

BUSMEK

Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği BUSMEK’’in, 14 kurs merkezinin yanı sıra Karagöz Müzesi, İncirli. Muallimzade ve Emirsultan Hamamı Kültür Merkezleri’nde 120 branşta verilen eğitimlerinden bugüne kadar 80 bin kişi yararlandı. BUSMEK’te bilişim teknolojileri, kişisel gelişim ve eğitim, yabancı diller, çocuk gelişimi ve eğitimi, sanat ve tasarım, müzik ve gösteri sanatları, sağlık spor eğitimleri, el sanatları teknolojisi, seramik ve cam teknolojisi, giyim ve üretim teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri ana başlıklarında kurslar gerçekleştiriliyor.

Onbinlerce hemşehrimiz meslek sahibi oldu...

4

282

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

283

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mavi Tur Körfez Seferleri Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin sahillerindeki değeri tüm Bursalılar’a yaşatmak amacıyla yaz aylarında vatandaşlara ücretsiz deniz seferleri düzenliyor. Mahalle Muhtarlıkları aracyla belirlenen vatandaşlar, sahil ve denizin keyfini çıkarma imkanı buluyor.

4

284

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Üniversite adaylarına tam destek Zorlu üniversite maratonu öncesi düzenlenen kampanya kapsamında, üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk 10’a giren 2 öğrenci otomobil, ilk bine giren 149 öğrenci de laptopla ödüllendirildi.

4

285

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sosyal içerikli kampanyalar 4

286

Özellikle kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı bilinçlendirme kampanyası sürüyor. Ayrıca unutulmaya yüz tutan selamlaşma alışkanlığı ve yaya kaldırımlarının işgalinin önlenmesine yönelik bilinçlendirici kampanyalar da periyodik olarak devam ediyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

287

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Aracısız çözüm noktası

ALO 153

Alo 153 hattı sayesinde vatandaşlarla haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz irtibat sağlanıyor. Bu numarayı arayan vatandaşların sorunları, ilgili birimlere yönlendirilerek çözüme kavuşturuluyor. Bir yılda yaklaşık 20 bin vatandaşın istek, şikayet ve önerileri alınırken, ilçe belediyelerini ilgilendiren talepler ise ilgili belediyelere aktarılıyor.

4

288

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


112 Acil Servis

Hizmet Birimleri Sağlık Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda 112 Acil Servis ekiplerinin, olaylara daha kısa zamanda müdahale edebilmesi için kentin muhtelif bölgelerine 112 Acil Servis hizmet birimleri oluşturuluyor. İlk etapta Beşevler ve Hamitler Bölgesi için planlanan 118 metrekare genişliğindeki hizmet birimleriyle ilgili projeler tamamlandı.

4

289

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Anneler bilgisayar öğreniyor

BUMEP 4

290

Günlerinin büyük bölümünü evlerinde geçiren ve çocuklarının bakımı nedeniyle kendi mahallelerinin dışına çıkmaya fırsat bulamayan ev hanımları, Mobil Eğitim Projesi sayesinde bilgisayar kullanmayı öğreniyor. Proje kapsamında 10’ar bilgisayarla donatılan 10 adet otobüs, uzman bayan eğitmenlerle mahalle mahalle dolaşarak ev hanımlarına bilgisayar eğitimi veriyor. 3 yıl önce başlayan kurslardan bugüne kadar 9 bin 668 kursiyer mezun olurken, 10 bin 84 kişi de eğitim almak için sıra bekliyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

291

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Muhtarlarımıza Teknolojik Destek Büyükşehir Belediyesi, vatandaşla devletin ilk buluşma noktası olan muhtarlıkların daha sağlıklı hizmet verebilmesi için teknolojik altyapı desteği sağlıyor. Bu doğrultuda bugüne kadar muhtarlıklardan gelen talepler üzerine bilgisayarı bulunmayan ya da mevcut bilgisayarları talebi karşılamayan muhtarlıklara bilgisayar ve yazıcı hediye edildi.

Story is here

4

292

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kadın Sığınma Evi İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye genelinde 7 ilde hayata geçirilen kadın sığınma evi için gerekli arsayı temin eden Büyükşehir Belediyesi, AB ve BM fonlarından sağlanan gelirle inşaatın tamamlanmasının ardından sığınma evinin hizmet sorumluluğunu da üstlendi. Konuyla ilgili olarak, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Baro Başkanı Zekeriya Birkan ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker arasında protokol imzalandı.

4

293

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Tüm okullar halka açılıyor Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde hazırlanan ‘Okullar Hayat Olsun Projesi’ kapsamında önemli bir görev üstlenen Büyükşehir Belediyesi, merkezdeki tüm okulları halkın da kullanabileceği sosyal mekanlar haline getirecek. Bugüne kadar 200’ün üzerinde okula katkı sağlayan, okulların spor salonu, spor sahası eksikliklerini gideren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de okulları yaşam boyu öğrenme merkezi haline getirecek.

4

294

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Besaş Üniversite AR-GE Merkezi Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan protokolle, Görükle Kampüsü’nde kurulan BESAŞ Ar-Ge merkezinin inşaatı tamamlanma aşamasına geldi. Gıda Mühendisliği’nde eğitim gören öğrencilere uygulamalı eğitim imkanı sağlayacak merkezde, bilimsel ürün geliştirme çalışmaları yapılabilecek ve üretilen ürünler kampüs içinde satışa sunulacak.

4

295

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sağlıklı Kentler Birliği

Başkanlık Binası Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan ve 81 ildeki demografi, eğitim, sağlık, çevre, ulaşım gibi 75 göstergenin rakamlarla değerlendirildiği ‘Türkiye Kent Sağlık Göstergeleri’ kitabı kamuoyuna tanıtıldı. Öte yandan başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, 2005 yılındaki kuruluşundan buyana ilk kez kendi binasına kavuştu.

4

296

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kültürel etkinlikler ve Yatırımlar 4

297

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Merinos

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Atatürk’ün hizmete açtığı Cumhuriyet tarihinin ilk tekstil fabrikası olan Merinos Fabrikası, kongre-kültür merkezi binası, konumu, mimari özellikleri ve teknik altyapısıyla geniş katılımlı kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirileceği bir merkez olarak Bursa’ya kazandırıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan merkez, düzenlenen 2500’ün üzerindeki ulusal ve uluslararası etkinlikte 1 milyon 682 bin ziyaretçi ağırladı. 4

298

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

299

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Türkiye’ye örnek oluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ve Mehmet Zorlu Vakfı katkıları ile Bursa’ya kazandırılan ve ‘Bilimin Serüvene Dönüştüğü Yer’ sloganıyla tüm Türkiye’ye model olması hedeflenen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, yaklaşık 12 bin metrekare alan üzerine inşa edilen yeni yerinde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

4

300

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

301

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

302

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

303

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Uluslararası Bursa Festivali ‘52. Uluslararası Bursa Festivali’ ve ‘20. Fotoğraf Günleri’ programı Bursalılar’a bu yıl da dolu dolu bir yaz yaşattı. Festival kapsamında Goran Bregoviç, Gökhan Türkmen, Zaz, Sibel Can, İzzet Altınmeşe, Belkis Akkale, Süreyya Davulcuoğlu, Nuray Hafiftaş, Selahattin Alpay, Bedri Ayseli, Huascar Barradas, Gülşen ve Erkan Oğur gibi Türkiye’nin ve dünyanın önemli isimleri Bursalılarla buluştu.

4

304

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 27.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Kosova ‘Altın Karagöz’ü kazanırken; Gürcistan 2. ve Çin Halk Cumhuriyeti de 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.

4

305

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sanatsal Etkinlikler Kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen organizasyonlar sayesinde vatandaşlarımız muhteşem bir dayanışma örneği sergiliyor. Temaşa-i Ramazan Etkinlikleri, 7 ilçede Beyaz Koza Yaz Şenlikleri, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Yazlık Sinema Gösterileri, Erguvan Bayramı, Şehir Kütüphanesi Etkinlikleri, Sokak Oyunları Şenliği ve Ülkeler Panayırı gibi etkinlikler yoğun katılımla gerçekleştirildi.

4

306

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Temaşa-i Ramazan etkinlikleri Ramazan ayının birlik, dayanışma ve kaynaşma içinde geçmesi amacıyla düzenlenen Temaşa-i Ramazan etkinliklerinin kapsamı daha da genişletildi. 7 merkez ilçeyi kapsayacak şekilde gerçekleştirilen etkinliklerin merkezi ise Merinos Parkı oldu. Tasavvuf ve sanat müziği konserleri başta olmak üzere orta oyunu, Hacivat Karagöz gösterileri gibi bir çok etkinlikle şölen havasında geçen şenliklere birlerce vatandaş katıldı.

4

307

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Yayınları

Kütüphanenizde Bursa yayınlarına yer açın

4

308

Bursa’nın tarihi, kültürel ve sosyal hafızasını tazeleyerek kentin değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Bursa belgeliği daha da zenginleştiriliyor. ‘Bursa Kütüğü’, Kızık köylerini anlatan “Uludağ’ın Beşibirliği; Bursa kızık Köyleri”, Osmanlı çarşılarının tüm yönlerinin ele alındığı “Çarşı’nın Öyküsü” ve “Ziraat Mektebi” gibi bir eserlerin yanında “Kukla ve Gölge Tiyatrosu”, “Uludağ Buluşmaları”, “Yarhisar Gezileri”, “1896 Baharında Bursa”, “Süheyl Ünver’in Bursa Defteri” ve İstanbullu bir müverrih olan Hüseyin Vassaf’ın Bursa’ya yaptığı araştırma ve inceleme gezisi notlarından oluşan “Bursa Hatırası”, ‘Osmanlı’dan günümüze Bursa’da spor’ ve “Bursa Hazireleri” gibi eserler kütüphanelerdeki yerini aldı.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

309

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dünya Kaleli Kentler Birliği

Bursa Buluşması Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Osmangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 19. Dünya Kaleli Kentler Birliği Bursa Buluşması, 7 ülkeden yaklaşık 400 davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

4

310

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Avrupa Müzeler Forumu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde iki gün boyunca Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Avrupa Müze Akademisi yıllık toplantısının ödül töreni de Mudanya Montania Otel’de gerçekleştirildi. Avrupa Müze Akademisi tarafından 1996 yılından bu yana Avrupa’daki endüstri, teknoloji ve bilim müzelerine verilen ‘Micheletti Ödülü’ töreni, heyecanlı ve sevinçli anlara imzasını attı. Dünyanın müzecilik alanında en prestijli ödüllerinden biri olan ve 18 yıldır aralıksız verilen Micheletti Ödülü ise bu yıl Almanya Dresden’deki Askeri Tarihi Müze’ye gitti. Yarışma kapsamındaki bir diğer ödül olan Dasa Ödülü’nü ise İspanya Granada’daki ‘Parque de las Ciencas’ Müzesi kazandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yaklaşık 7 aydır faaliyet gösteren Merinos Enerji Müzesi ise Fransa, Almanya, İspanya, Portekiz ve Slovenya’dan katılan müzelerle birlikte Avrupa’nın en iyi 6 müzesi arasına girerek Bursa’ya büyük sevinç yaşattı.

4

311

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


İpekyolu Sempozyumu Tarihi ipekyolu yeniden ayağa kalkıyor Tarihi İpek yolunun yeniden ayağa kaldırılması hedefiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘İpekyolu Sempozyumu’nda uzak doğudan batıya uzanan binlerce kilometrelik yolun ekonomik, kültürel ve tarihsel önemi masaya yatırıldı. 4

312

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

313

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Osmanlı Çarşıları Sempozyumu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Uluslararası Osmanlı Coğrafyasında Çarşı Kültürü Sempozyumu’nda, Anadolu çarşılarının yanı sıra Kırım’dan Üsküp’e, Bosna’dan Irak ve Mısır’a kadar geleneksel çarşılar tüm yönleriyle ele alındı.

4

314

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa’da düzenlenen

Sempozyum ve Seminerler 7-8-9. Sağlıklı Kentler Birliği Bursa Buluşmaları Edebiyat Günleri Şair Ahmet Paşa Sempozyumu Uluslar arası Molla Fenari Sempozyumu Uluslararası Hocazade Sempozyumu Modern Türk Şiiri Sempozyumu Düşünce Seminerleri Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Şeb-i Aruz Etkinliği Türklerin yükseliş çağında Bursa’da Dil, Kültür ve Edebiyat

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv

4

315


Uluslararası Mahalle Kültürü Sempozyumu Büyükşehir Belediyesi’nin; Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve ÇEKÜL ile ortaklaşa düzenlediği ‘Uluslararası Mahalle Kültürü’ sempozyumu, Tarihi Kentler Birliği üyesi 350’ye yakın belediyeden, belediye başkanı ve bürokrat düzeyinde 500 civarında katılımcı ile gerçekleştirildi.

4

316

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Karagöz Sinema Atölyesi Bugüne kadar yetiştirdiği yönetmen ve oyuncuları İstanbul merkezli yapımlarla ülke vitrinine çıkaran Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Karagöz Sinema Atölyesi ile bu alanda da bir merkez haline geliyor. “Sinemayı sinemacılar konuşsun” ve “Bursalılar Sinemaya Seyirci Kalmasın!” özgünlüğünde yerel sanatçılarla yola çıkarak Bursa’nın markalaşmasına sinema dili ile katkıda bulunmak amacıyla Karagöz Sinema Atölyesi kuruldu. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve sinema sanatına ilgi duyanlara yeni ufuklar açan ‘Karagöz Sinema Atölyesi’nin 300 kursiyeri sertifikalarını aldı.

KURSLARDA 300 YENİ SİNEMACI YETİŞTİRİLDİ

4

317

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Büyükşehir Belediyesi

Şehir Tiyatroları

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, tiyatro sanatını Bursa’nın her köşesine ulaştırmaya devam ediyor. “Her Yerde Tiyatro, Her Yer Tiyatro” projesi kapsamında yaz turnesinde bu yıl 3 etabı tamamlayan Şehir Tiyatrosu, ilk turda 11 oyunla 4 bin 200, Ramazan ayına denk gelen 2. turda da 15 oyunla 8200 kişiye ulaştı. Bu yıl yaz turnesinin son turunda da 5 oyun oynayıp 2 bin 700 kişiyle buluşan Şehir Tiyatrosu, toplamda, ‘Adını Temaşa Koyduk’ oyununu 31 kez sahneledi, 15 bin 100 kişiye de tiyatroyu sevdirdi.

4

318

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


HER YERDE TİYATRO HER YER TİYATRO

4

319

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

320

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Sportif yatırımlar ve çalışmalar 4

321

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BURSA UEFA STANDARTLARINDA DEV STADYUMUNA KAVUŞUYOR 4

322

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

323

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


45 bin kişi kapasiteli

BURSA STADYUMU UEFA standartlarına uygun olarak projelendirilen 45 bin kişi kapasiteli Bursa Büyükşehir Stadyumu’nda inşa çalışmaları hızla sürüyor. Projesi dünyanın en iyileri arasında gösterilen stadyumun çatısı, yine dünyada ilk kez hareketli bir mesnetle oluşturuluyor. Parçaları Almanya’dan gelen ve montajı Ankaralı bir inşaat firması tarafından gerçekleştirilen hareketli mesnet, sarsıntı anında sistemin hareket etmesini ve depremden zarar görmemesini sağlıyor.

4

324

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

325

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursaspor Vakıfköy Tesisleri Bursaspor’a yakışır hale getirildi...

Bursaspor Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’nde yapılan düzenlemelerle, Vakıfköy Tesisleri Bursa’ya ve Bursasporlular’a yakışır hale getirildi. Tesislerdeki yaklaşık bin 600 metrekarelik alanda bulunan 2 binanın tamamı çatısından tabanına kadar revize edilerek çevre düzenlemeleri yapıldı. Tesislerdeki saha ise suni çimle kaplandı.

4

326

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

327

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çiftehavuzlar Spor Kompleksi Bölgeye nefes aldırıyor...

Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak ve demiryolu altı bölgesine nefes aldıran bir meydan kazandırmak amacıyla yaptırılan Çiftehavuzlar Spor Kompleksi ve Parkı hizmete açıldı. Çiftehavuzlar, Fatih, Tuna ve Çirişhane mahallelerine hizmet veren 8 bin metrekarelik Çiftehavuzlar Spor Kompleksi ve Parkı, halı saha, basketbol sahası, kafeterya, grup soyunma ve duş odaları, açık alan oturma grupları, süs havuzu, seyir tribünü, çocuk oyun alanı, eğlence grupları, yürüyüş yolları ve yeşil alanları da bünyesinde barındırıyor. 4

328

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

329

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Atıcılar Spor Tesisleri Amatörün de yanındayız

Büyükşehir Belediyesi, süper amatör küme, 1. ve 2. amatör küme, gençler ligi, U 15-16 maçlarının yapıldığı Atıcılar sahalarını modern bir komplekse dönüştürme çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 61 bin metrekarelik alan üzerinde yapılacak spor kompleksi içindeki 3 sahadan biri tamamlandı. İdari binalar, soyunma birimleri ve diğer sahalarla ilgili çalışmalar son aşamaya geldi.

4

330

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

331

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Şahin Başol Spor Kompleksi Sağlıklı nesiller burada yetişecek...

Yunus Emre Mahallesi’nde hizmete açılan Şahin Başol Spor Kompleksi, birçok profesyonel kulüpte bile bulunmayan özellikleriyle başta amatör kulüpler olmak üzere 7’den 70’e bölge halkına hizmet veriyor. Yaklaşık 25 bin metrekare inşaat alanına sahip tesislerin yeşil alanlarıyla birlikte toplam 60 bin metrekarelik alanı bulunuyor. İçerisinde spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, standartlara uygun 70x100 ölçülerinde 1 futbol sahası, 30x50 ölçülerinde 2 adet suni çim saha, 1 standart tenis kortu, koşu parkuru, fitness salonu, sauna, kauçuk yürüyüş yolları ve açık hava spor alanlarının bulunduğu tesis tam bir sağlıklı yaşam kompleksi oldu. 4

332

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

333

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Fethiye Spor Kompleksi Yeni şampiyonlar burada yetişecek...

Nilüfer ilçe sınırları içerisinde bulunan Fethiye Mahallesi de ´bünyesinde 1600 metrekarelik kapalı spor salonu, 1420 metrekare yarı olimpik havuz, 585 metrekarelik idari bina, 420 metrekarelik kafeterya, 30x60 metre ebatlarında idman sahası, 70x105 metre ebatlarında müsabaka sahası, 4x600 metre ebatlarında koşu parkuru ve açık otoparkları bulunduran´ spor kompleksine kavuştu.

4

334

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

335

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu Bursa’ya farklı spor kompleksleri kazandırarak halkımızın spora yönelmeleri için bu alandaki tüm eksikleri giderme amacıyla hazırlanan projelerden biri olan eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu yenilenerek hizmete sunuldu. Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Takımı’nın idman ve kamp yaptığı salonda şampiyon güreşçiler yetişiyor.

4

336

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Balkan Spor Sosyal Tesisi 1998 yılında Görükle Göçmen Konutları’na yerleşen göçmenler tarafından kurulan ve 200 lisanslı sporcu ile faaaliyet gösteren Balkan Spor Kulübü sosyal tesislerinin tadilatı ve çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.

4

337

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu Sporun ve eğitimin hizmetinde

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptırdığı Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu’nu eğitimin hizmetine sundu. Spor salonu sayesinde öğrenciler, kış aylarında da sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanı buldu.

4

338

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

339

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Şükrü Şankaya A.L. Spor Salonu Sporun ve eğitimin hizmetinde

Eğitim kurumlarından gelen tüm talepleri imkanlar ölçüsünde yerine getirmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’ne de bir spor salonu kazandırdı. Liseli gençler bu sayede derslerde gösterdikleri başarılarını sporda da gösterme imkanı buldu.

4

340

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

341

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Değirmenönü Spor Salonu Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptırdığı Değirmenönü Spor Salonu’nu eğitimin hizmetine sundu.

4

342

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Şehit Piyade Er Nezir Akgül Spor Salonu Bursa’nın tüm branşlarda ‘spor başkenti’ olması hedefiyle kentin her köşesinde sürdürülen yatırımlardan biri olan Şehit Piyade Er Nezir Akgül İlköğretim Okulu Spor Salonu tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu. Toplam 720 metrekare alan üzerine inşa edilen ve 450 metrekare oyun alanına sahip olan spor salonu, basketbol, voleybol gibi tüm salon sporlarının yapılmasına uygun halde dizayn edildi.

4

343

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi

Spor Salonu

Sporun ve Sporcunun yanındayız Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla projelendirilen Gemlik İmam Hatip Lisesi Spor Salonu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Salon, bölgedeki 2 ilköğretim okulu ve 3 lise ile 7’den 70’e tüm bölge halkına hizmet veriyor.

4

344

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

345

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gemlik Futbol Sahası Gemlik’e yakıştı

Gemlik´teki spor kulüplerinin kullanacak saha bulmakta zorlanması ve antrenman yapmak için bile Bursa´nın değişik ilçelerine gitmek zorunda kalması üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nun ardından ilçeye ikinci büyük spor tesisini kazandırdı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sağlanan arsada, Gemlik Belediyesi’nden de altyapı desteği alan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 700 bin TL’lik yatırımla, 2 portatif tribünü bulunan standart ölçülerdeki suni çim sahayı ilçeye kazandırdı.

4

346

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

347

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Vatan Mahallesi Spor Tesisleri Amatöre tam destek...

Bursa’nın spor kenti kimliğini ön plana çıkarmak amacıyla eğitim kurumlarına spor salonları kazandırmak başta olmak üzere bu dönem 150’ye yakın projenin startını veren Büyükşehir Belediyesi, amatör kulüplere de destek veriyor. Başta Vatan Spor olmak üzere bölgedeki spor kulüplerine hizmet veren Vatan Mahallesi Spor Tesisleri tamamlandı.

4

348

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

349

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ertuğrulgazi - Mesken Spor Tesisleri Yıldırım yeni bir sağlıklı yaşam alanı kazandı...

Ertuğrulgazi - Mesken Spor Tesisleri hizmete açıldı. 4 soyunma odası, hakem odaları, ilkyardım odası, futbol ve basketbol sahası, lokal, seminer salonu, yürüyüş bandı ve seyirci tribününü bünyesinde barındıran tesis bölgeye ayrı bir değer kattı.

4

350

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

351

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Şükraniye Spor Tesisleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şükraniye Spor Tesisleri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Tesisler, Şükraniye Spor Kulübü başta olmak üzere bölgedeki amatör kulüplere hizmet veriyor.

4

352

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Okullara yapılan spor salonları Kentin her köşesinde spor yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, spor tesisi kazandırdığı eğitim kurumlarına İpekçilik İmam Hatip Lisesi, Süleyman Çelebi ve Gazi Anadolu Lisesi’ni de ekledi. Her üç okula yaptırılan spor salonları tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu.

4

353

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bağlarbaşı Spor Tesisi İdari Bina Bursa Büyükşehir Belediyesi, “Sağlık için spor, spor için sağlıklı tesisler” idealinden hareketle bir yandan yeni spor tesisleri kazandırırken bir yandan da mevcut tesislerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirerek her tesisi fonksiyonel ve çalışır kılmak için gayret gösteriyor. Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki Teoman Özalp Hamitler Parkı içinde bulunan Bağlarbaşı Spor Tesisi bu çabanın örneklerinden biri. Mevcut idari bina yıkılarak yerine yapılan 240 metrekare alanlı yeni idari bina soyunma birimleri, yönetim ofisleri, hakem odaları ve ilk yardım odası ile hizmet veriyor.

4

354

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


BUSKİ Kapalı Tenis Kortları Büyükşehir Belediyesi Acemler Yerleşkesi içinde bulunan 2 adet tenis kortu artık 12 ay raket sevenlerle buluşuyor. Kortların üstünün kapatılmasıyla pek çok spor dalında olduğu gibi tenisin de Bursa’da mevsimi yok. Ardı arkasına tamamlanan spor salonları, tenis kortları, havuzları, halı sahaları ve benzeri spor tesisleri ile Bursa “Spor Tesisi Zengini” ünvanını hızla gerçek kılıyor.

4

355

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Havuzlupark kapalı örtü sistemi Kükürtlü Mahallesi’nde bulunan ve Bursalılar tarafından uzun yıllar yoğun olarak kullanılan Havuzlupark’taki olimpik yüzme havuzu, açılıp kapanır havuz kapatma sistemi sayesinde artık 12 ay hizmet verebiliyor. Halka açık tek spor tesisi olarak yıllarca Bursa’ya hizmet veren tesis, kapalı hale gelmesiyle birlikte kapasitesini ikiye katladı. Artık yüzme sporu meraklılarına yaz-kış spor yapma imkanı sağlayan havuz kapatma sisteminin yanı sıra, ek soyunma birimleri ve zaman içinde oluşan bozulmalara yönelik gerekli tadilatların yapılması mekanın kalitesini olması gereken standartlara getirmiş oldu.

4

356

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hürriyet - Adalet Spor Tesisleri Büyükşehir Belediyesi, amatör kulüplere verdiği destekle geleceğin spor kentine ışık tutmaya devam ediyor. Hürriyet Spor tesisleri sayesinde Soğukkuyu Yeni Karaman, Altınok, Mutlular ve Bağlarbaşı Spor Kulüpleri artık müsabakalarını kendi mahallelerinde, kendi seyircileri önünde oynama imkanına kavuştu. Proje dahilinde bulunan 580 metrekare alanlı binada; soyunma odaları, tuvaletler ve İdari kısımlar yer alıyor. Futbol sahasının çevresindeki açık spor alanları ile koşu ve yürüyüş yolu amatör sporcuların yanında 7’den 70’e tüm bölge halkına da hizmet veriyor.

4

357

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hüdavendigar Kent Parkı Sosyal Tesisleri Odunluk Mahallesi’nde, inşaatı tamamlanma aşamasına gelen Hüdavendigar Kent Parkı ile Bursa’nın aynı zamanda en büyük spor alanlarından birine kavuşuyor. Yüzme havuzu, basketbol ve futbol sahaları, 5 mini futbol sahası, 9 tenis kortu, kaykay pisti, mini golf sahası ve soyunma birimleriyle sporun kalbi artık Hüdavendigar Kent Parkı’nda atacak. Yaklaşık 510 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen proje tamamlandığında Bursa en büyük kent parkına ve spor merkezine kavuşmuş olacak.

4

358

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Pilot Sanayi İlköğretim Okulu Spor Salonu Okulları, dersliklerden ibaret mekanlar olmaktan çıkarıp, gençlerin sporla bulaşacağı mekanlar haline gelmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi, tarafından Pilot Sanayi İlköğretim Okulu bahçesine yaptırılan spor salonu eğitimin hizmetine sunuldu. Böylelikle yeni neslin daha sağlıklı ve sporcu olmasına yönelik önemli bir adım atılmış oldu.

4

359

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Çeltik Futbol ve Binicilik Tesisi Çeltik Mahallesi’nde yaklaşık 86.000 metrekare alan üzerinde projelendirilen futbol ve binicilik tesisi kapsamında 1 futbol sahası, tribün, idari bina, wc, 850 metre uzunluğunda yarış pisti, piknik ve çocuk oyun alanları yer alıyor.

4

360

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Erkek Lisesi Spor Salonu İbrahim Paşa Mahallesi’nde yer alan Bursa Erkek Lisesi Spor Salonu eğitime kazandırılan bir başka tesis. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından uygulama projeleri onaylanan ve yaklaşık 880 metrekare toplam inşaat alanlı spor salonu tamamlandığında Bursa Erkek Lisesi spordaki başarılarına yenilerini ekleyecek.

4

361

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi Gülbahçe Mahallesi’ndeki Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi de Büyükşehir Belediyesi sayesinde modern bir spor salonuna kavuşuyor. Kısa bir süre sonra yaz kış sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanına kavuşacak olan liseli gençler, sporda yeni başarılara imza atacak.

4

362

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Hürriyet E.M.L. Nedim Tamer Spor Tesisi Kentteki eğitim kurumlarına kazandırılan spor tesislerine, Hürriyet Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Nedim Tamer Spor Tesisleri ile bir yenisi daha eklendi. Eğitim kurumlarına kazandırılan her yeni tesisle, daha idealist, disiplinli, sağlıklı ve sporcu bireyler yetişmesine katkı sağlanmış oluyor.

4

363

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


R. Tarık Çevikel İ.Ö.O. Spor Salonu Yasal bir zorunluluk bulunmamasına rağmen eğitim kurumlarının eksiklerinin giderilmesi noktasında önemli bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş Tarık Çevikel İlköğretim Okulu’na da bir spor salonu kazandırdı.

4

364

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Lütfi Banuşoğlu İ.Ö.O. Spor Salonu Eğitim kurumlarına kazandırılan spor tesisleri zincirine yeni bir halka olarak eklenen Lütfi Banuşoğlu İlkokulu Spor Salonu inşaatı hızla sürüyor. Spor Salonu’nun tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler, yaz kış sağlıklı ve Avrupa standartlarında bir ortamda spor yapma imkanına kavuşmuş olacak.

4

365

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yusuf Köstem İ.Ö.O. Spor Salonu Spor bilincine sahip, sağlıklı bir toplumun ancak sağlıklı bireylerden oluşacağı prensibiyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi özellikle eğitimin ilk adımı olan ilk okulları spor salonlarıyla donatıyor. Yusuf Köstem İlkokulu’na yaptırılan spor salonu da tamamlanma aşamasına geldi.

4

366

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Fidyekızık Spor Tesisi Soyunma Odaları Bursa Büyükşehir Belediyesi “sağlık için spor, sağlıklı mekanlarda yapılır” ilkesiyle mevcut tesislerin bakım onarım ihtiyaçlarını da sırasıyla gideriyor. Fidyekızık Spor Tesisleri’nin de mevcut sosyal ünitesi, bu çalışma kapsamında revize edilerek bakım onarım gerçekleştirildi. Çalışmaları tamamlanan tesis, gençlerin sportif faaliyetlerini daha iyi koşullarda yapılabileceği bir mekan olarak hizmet vermeye devam ediyor.

4

367

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mimar Sinan Teknik ve E.M.L. Spor Salonu Mimar Sinan Mahallesi‘ndeki Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde yapımı tamamlanan tesisle liseli gençler daha sağlıklı ve modern tesislerde spor yapma imkanına kavuştu. Toplam 264 metrekarelik tesiste, kafeterya ve soyunma birimi binasıyla 37x63 metre ölçülerinde suni çim saha yer alıyor.

4

368

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ahmet Vefik Paşa A.L. Spor Salonu Gençlerin sağlıklı, sporcu, idealist, hedefleri olan gençler olabilmeleri ve en iyi şekilde eğitim almaları için tesisleşmeye önem veren Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Vefik Paşa Anadolu Lisesi’ne de bir spor salonu kazandırdı. İyi bir eğitim almanın yanında sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanına da kavuşan liseli gençler, okullarının ismini artık spor müsabakalarında da duyurmak için ter dökecek.

4

369

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yiğitler Kız T.M.L. Spor Salonu Gerek eğitim kurumlarından gerekse bölge halkında gelen tüm talepleri değerlendirmeye alan Büyükşehir Belediyesi, Yiğitler Mahallesi’ne modern bir tesis kazandırdı. Yiğitler Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Yiğitler Anaokulu arasında bulunan ve Yıldırım Belediyesi tarafından tahsis edilen arsa üzerine inşa edilen spor salonu ile eğitimde sporun da çıtası yükselmeye başladı.

4

370

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Karapınar Spor Tesisleri Çarpık ve plansız yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım İlçesi’nin sosyal donatı alanlarından mahrum mahallerinden biri olan Karapınar Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan spor tesisleri ile önemli bir değere kavuştu. Bugüne kadar buldukları boş arsalarda toz toprak içinde spor yapan bölgedeki amatör kulüpler, artık suni çimle kaplı sahada daha sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanına kavuştu.

4

371

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Ali Rıza Bey İ.Ö.O. Spor Salonu Ertuğrulgazi Mahallesi’ndeki Ali Rıza Bey İlköğretim Okulu yanına yaptırılan spor salonu ile okulun en önemli eksikliklerinden biri giderilmiş oluyor. Tamamlanma aşamasındaki spor salonunun açılmasının ardından, öğrenciler beden eğitimi derslerini de daha sağlıklı bir ortamda yapma imkanına kavuşacak.

4

372

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulu Spor Salonu Samanlı Mahallesi Yiğitler Caddesi’ndeki Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulu’na yaptırılan spor salonu da tamamlanma aşamasına geldi. Eğitimin ilk ayağı olan ilkokulda sporla buluşacak olan öğrenciler, geleceğin spor yıldızları olarak yetişme imkanı bulacak.

4

373

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Beşevler Bölge Parkı Spor Tesisleri Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı bir kent olması ve ‘Yeşil Bursa’ adını tekrar kazanması amacıyla yerleşimin yoğun olduğu bölgelerdeki BUSKİ’ye ait su depolarının bulunduğu alanları yeniden düzenleyerek yeşil alan olarak halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Su Deposu’nun bulunduğu 41 bin metrekarelik alanı da ayrıcalıklı bir park olarak hizmete açıyor. Kısa bir süre öncesine kadar su deposu alanı olarak etrafı duvarlarla çevrili olan alan; içinde çeşitli oyun ve rekreasyon alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, yeşil alanlar, kafeterya ve restoranların bulunduğu prestijli bir bölge haline geldi.

4

374

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Minareli Çavuş Spor Tesisleri Bursa´da 45 bin kişilik yeni stadyumun yapıldığı alandaki Veledrom sahalarına alternatif olarak yapılan Minareliçavuş Spor Tesisleri, gün sayıyor. Tesisler hem 3. lig maçlarına hem de amatör spor kulüplerinin antrenmanlarına ev sahipliği yapacak donanıma sahip. Biri çim diğeri de halı olarak düzenlenen standart ölçülerdeki futbol sahaları amatör spordaki çıkışa önemli bir ivme kazandıracak.

4

375

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Görükle Avcılık Atıcılık Tesisleri Velodromda yeni yapılan 45.000 kişilik stadyum alanından kaldırılan Avcılık Atıcılık İhtisas Kulübü için Görükle’de projelendirilen yeni tesislerin inşaatı hızla sürüyor. Yolçatı Mahallesi’nde, yaklaşık 66.500 metrekare alan üzerinde tasarlanan tesisin içinde 5 kurvarlı trapskeet atış poligonu, idari bina, atış kuleleri, tribünler ve otopark yer alıyor.

4

376

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Vahide Aktuğ İ.Ö.O. Spor Salonu Eğitim kurumlarına yönelik tesisleşme hamlesine yeni bir halka olarak eklenen Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu Spor Salonu inşaatı tamamlanma aşamasında. Hizmete açıldığında öğrencilerin, daha sağlıklı ortamda spor yapma imkanına kavuşacağı spor salonu 565 metrekare alana yapılıyor.

4

377

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gürsu Halı Saha Tesisleri Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması amacıyla her geçen gün hizmet zincirine yeni halkalar ekleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin açılışlarına hızla yenileri ekleniyor. Spor alanı ihtiyaçlarını sadece kent merkezi odaklı değil, bölgesel olarak da değerlendirilen Belediyemiz, Gürsu ilçemizde de kramponları çim sahayla buluşturuyor. Gençlerin daha sağlıklı alanlarda spor yapmalarına imkan sağlayacak olan tesis, ilçede önemli bir ihtiyacı karşılıyor.

4

378

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gürsu 80. Yıl Cumhuriyet İ.Ö.O. Spor Salonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Gürsu 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu-Ortaokulu Spor Salonu eğitimin hizmetine sunuldu. Öğrenciler, artık yılın dört mevsimi sağlıklı ortamda spor yapma imkanına kavuştu.

4

379

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kestel Kız Meslek Lisesi Spor Salonu Yeni Mahalle’de, Kestel Kız Meslek Lisesi bahçesinde 850 metrekare alanlı kapalı spor salonu inşaatı tamamlanma aşamasına geldi.

4

380

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kurşunlu Spor Tesisi Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmek amacıyla bu dönem spor tesislerine büyük bir önem veren ve son 20 yılda yapılan 19 spor tesisine karşılık 112 spor tesisi ile bu alanda rekor kıran Büyükşehir Belediyesi, inşaatı tamamlanan Gemlik Kurşunlu’daki spor sahasını törenle hizmete açtı.

4

381

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Elmasbahçeler Spor Tesisi Elmasbahçeler’in hayali gerçekleşiyor...

Yaklaşık 2 bin 200 metrekare alanlı 8 parsel üzerindeki 10 bina kamulaştırılarak, yıkıldıktan sonra spor tesislerinin yapılacağı alan ortaya çıktı. Mahalle gençlerin yıllardır hayalini kurduğu tesisin temeli düzenlenen görkemli bir törenle atıldı.

4

382

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

383

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mimar Sinan Spor Tesisleri Sporda her branşa salon

Eski eğitim fakültesi güreş spor salonu, Esenevler karate spor salonu ve yüzme havuzlarıyla her branşa özel tesisler kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Spor Salonu’nu da masa tenisi branşının hizmetine sundu. Yeniden düzenlenen salon, ulusal ve uluslararası müsabakalarda mücadele edecek genç masa tenisçilerin yetiştirildiği bir merkez olacak.

4

384

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

385

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Erikli Kapalı Yüzme havuzu Yıldırım’ın ilk kapalı yüzme havuzu

Spor kenti Bursa’ hedefi doğrultusunda merkezin yanı sıra ilçelerde de tesisleşme hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, Güzelyalı, Gürsu ve Kestel Yüzme Havuzlarının ardından Erikli Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu da düzenlenen törenle hizmete açtı.

4

386

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

387

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mudanya Yüzme Havuzu Sahil kentinin havuz eksikliği giderildi...

Mudanya’nın Güzelyalı Mahallesi’nde hizmete açılan Mudanya Yüzme Havuzu ile bir sahil kenti olan Mudanya’nın önemli bir eksikliği giderilmiş oldu. Mudanya yüzme havuzu sayesinde ilçe halkı 4 mevsim yüzme imkanına kavuştu.

4

388

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

389

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kestel Yüzme Havuzu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kestel Yüzme Havuzu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ile ilçe sakinleri, yüzme sporunu kendi ilçelerinde yapabilme olanağına kavuştu.

4

390

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gürsu Yüzme Havuzu ve Hanımlar Lokali Kentin batısı ile doğusu arasındaki hizmet farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla ulaşımdan spora kadar her alanda Gürsu’ya da önemli yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, Gürsu Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nu da hizmete açtı.

4

391

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Gökdere Eğitim ve Spor Vadisi Bursa’nın yeni yaşam vadisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hüdavendigar Kent Parkı ile Bursa’nın en büyük parkını Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinin kesiştiği noktada hayata geçirirken, Yıldırım’a vizyon katacak Gökdere Spor ve Eğlence Parkı projesinde de son aşamaya geldi. İçinde 180 metrelik döner kulesi, açık hava tiyatrosu, gök bilimleri merkezi, spor alanları, sosyal tesisleri ve aquaparklar bulunan alan sadece Yıldırım’ın değil Bursa’nın yeni çekim merkezi oluyor. 4

392

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

393

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Kaplıkaya Skatepark Paten ve kaykaycıların buluşma noktası

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan paten, kaykay ve bmx sporlarının yapılabildiği ve 5 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük kaykay parkı olan Skatepark, kısa sürede alternatif sporlara gönül veren gençlerin buluşma mekanı haline geldi.

4

394

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

395

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Arabayatağı Spor Tesisleri Arabayatağı’ndaki mevcut spor sahasının yanına; 32 x 52 metre ebatlarında suni çim saha ve 220 metrekare oturumlu soyunma odası olarak yaptırılan Arabayatağı Spor Tesisleri hizmete açıldı. Öte yandan mevcut sahanın demir korkulukları ve çevre düzenlemesi de tamamlandı.

4

396

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Emek Spor Tesisleri Bünyesinde 90 x 60 metre ebatlarında saha, 100 kişilik seyirci tribünü, 2 adet yedek oyuncu kulübesi bulunan Emek Spor Tesisleri hizmete açıldı. Bu tesis ile başta Emek Spor Kulübü olmak üzere bölgedeki amatör spor kulüplerinin önemli bir eksikliği de giderilmiş oldu.

4

397

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Geçit Spor Tesisleri Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmek amacıyla bu dönem spor tesislerine büyük bir önem veren ve geçtiğimiz dönem yapılan 19 spor tesisine karşılık 150’ye yakın spor tesisi ile belediye tarihinin rekorunu kıran Büyükşehir Belediyesi, inşaatı tamamlanan Geçit Spor Tesisleri’ni de törenle hizmete açtı.

4

398

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Soğukkuyu Kamil Saker Spor Tesisleri Bursa’nın sporda da marka bir kent olması için eğitim kurumlarının yanı sıra amatör spor kulüplerine de yeni yeni tesisler kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Soğukkuyu Spor Tesisleri’nin sil baştan yenileyip, modern bir görünüme kavuşturdu. Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker döneminde yaptırılan toprak saha, Nilüfer Deresi ıslah projesi kapsamında modernize edildi. Suni çimle kaplanan saha, modern idari bina ve soyunma odaları ile desteklendi.

4

399

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Karate Salonu Esenevler Mahallesi’nde Bursa Karate Gençlik ve Spor Kulübü tarafından yapımına başlanan ancak temel aşamasının ardından çeşitli nedenlerle tamamlanamayan Karate ve Fitness Salonu, Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye kazandırıldı.

4

400

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Avrupa Şampiyonası Dağ Koşusu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirilen ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’, coşkulu bir organizasyona imzasını attı. 30 ülkeden 500 sporcunun katıldığı yarışlarda Büyükşehir Belediyespor Kulübü ve milli takım sporcusu Ahmet Arslan, 5. kez dünya şampiyonu oldu.

4

401

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Amiraller Kupası Yat Yarışları Su sporlarına ilgiyi arttırıyoruz...

4

402

Sahillerin modernize edilmesinin yanında vatandaşlara sahillerde daha fazla etkinlik yapma imkanı da sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Mudanya ve Gemlik Yelken kulüplerine 2’şer yelkenli alarak su sporlarının da geliştirilmesine katkı sağlıyor. Bu arada Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Yat Yarışları 25. Amiraller Kupası, yat sporuna olan ilgiyi arttırdı.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

403

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Büyükşehir Belediyespor

Yaz - Kış Okulları Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü yaz ve kış okulları ile yeni neslin sağlıklı yetişmesine öncülük ediyor. Okul, aile ve kulüp işbirliğinde 10 branşta 2000 lisanslı sporcu ile hem kent hem de ülke sporuna hizmet ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla gençlerin spora yönlendirilmesiyle 48 bin 200 olan öğrenci sporcu sayısı ile Bursa, Türkiye’de ilk sıraya yerleşti.

4

404

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Dünya takımlar arası

Satranç Turnuvası Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’, satranç ustalarını Bursa’da buluşturdu. Şampiyonada Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Rusya, Mısır, Brezilya, Ermenistan, İsrail, Hindistan, Yunanistan ve Azerbaycan’dan gelen sporcuların karşılaştığı müsabakalarda Rusya ekibi şampiyon oldu.

4

405

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Büyükşehir Belediyespor

Güreş Takımı

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Takımı katıldığı ulusal ve uluslararası müsabakalardan derecelerle dönmeye devam ediyor. Büyük Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olan Güreş Takımı, Bursa’nın adını ulusal ve uluslararası arenada en iyi şekilde duyuruyor.

4

406

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Spor Şenlikleri Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün organizasyonu ile düzenlenen spor şenlikleri ilköğretim okulu öğrencilerini sporla buluşturdu. Mini masa tenisi şölenine 18 ilköğretim okulundan 300 minik sporcu katıldı. Mini Basketbol Şenliği’ne ise Dilek Özer, Cavit Çağlar, Hürriyet Ticaret, Hürriyet Başöğretmen, Rahmiye Malcıoğlu, Sadi Etkeser, Ali Karasu, Canaydın, Vahide Aktuğ, Zübeyde Hanım, Dumlupınar, Sakarya, Mustafa Münevver, Züfer Bey, Mevlana ve Çimken İlköğretim okullarından 350 kız öğrenci katıldı. ‘Mini Voleybol Şenliği’ ise 24 ilköğretim okuldan 36 takım halinde 300 kız öğrencinin katılımıyla tamamlandı.

4

407

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

408

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Yönetim Çalışmaları 4

409

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa Kent Konseyi Türkiye’ye örnek oluyor

Bursa Kent Konseyi, kent konseyleri yönetmeliği kapsamında, kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçiriyor.

4

410

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

411

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Büyükşehir Cebinizde Mobil uygulamalar ile hayatınızı kolaylaştırıyoruz

Bursa Büyükşehir Belediyesi bilişim çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve ulaşım bilgi sistemi Android uygulamasını Google Play üzerinden yayına aldı. Toplu taşımanın öneminin çok daha arttığı bu günümüzde vatandaşın hayatını kolaylaştıracak bu uygulama sayesinde bulunduğunuz konuma en yakın durakları haritalı bir şekilde sorgulayabilir, ilgili duraktan geçecek otobüslerin listesini ve yaklaşık geçiş süresini, bulunduğu bölgedeki Bukart bayilerini coğrafi konumlarıyla bulanabiliyor. Ayrıca istenilen hat ya da durak ile ilgili detaylı bilgiler alınabiliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde geliştirilen uygulamanın verilerini Ulaşım Daire Başkanlığı sağlamakta. Ayrıca yetkililer uygulamanın iphone versiyonun hazırlanmakta olduğunu, kısa zaman içinde yayına alınacağını ifade ediyor. Vatandaşlar uygulamaya Bursa Büyükşehir Belediyesi web sitesi (http://www.bursa.bel.tr ) veya Google Play (https://play.google.com/store/apps/ details?id=com.bursabb.ulasim) üzerinden erişebilmekte.

4

412

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Türkiye’ye demokrasi örneği Bursa’yı yönetenler Büyükşehir Meclisi’nde

Bursa’nın önceki dönemlerde görev yapan Büyükşehir Belediye Başkanlarına Büyükşehir Belediye Meclisi’nde özel bölüm ayrıldı. Bursa’da hayata geçirilecek proje ve yatırımlarla ilgili görüşlerini rahatlıkla ifade eden eski başkanların tecrübelerinden istifade ediliyor. Bu uygulama ile Türkiye geneline bir demokrasi örneği sergilenirken yapılacak projelerle ilgili sivil toplum örgütlerinden meslek odalarına, akademik odalardan vatandaşlara kadar toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerileri dikkate alınarak katılımcılık sağlanıyor.

4

413

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Büyükşehir Hizmette sınır tanımıyor... 4

414

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


İznik Elbeyli Meydanı İznik’in Elbeyli Beldesi’nde yaptırılan 4 bin metrekarelik meydan düzenleme, alt ve üst yapı çalışmaları, aydınlatma, Silahtar Yahya Efendi Şadırvanı restorasyonu ve 150 kişilik çok amaçlı salonla birlikte Elbeyli Kuran Kursu binası törenle hizmete açıldı.

4

415

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


İznik Tacir Köyü Meydanı Meydandaki binalar muhtarlık tarafından kamulaştırılırken, diğer tüm düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Proje kapsamında, 1 metre yüksekliğinde 120 metrekare uzunluğunda duvar örüldü. Teraslama yöntemiyle 2 adet alan oluşturuldu. Masa ve sandalyeleriyle, çiçekleriyle ve ağaçlarıyla, güzel bir meydan ortaya çıkartıldı. 350 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda bin 800 metrekarelik alan meydan olarak köye kazandırıldı.

4

416

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


İznik Boyalıca Sosyal Tesisi ve Su Deposu Henüz Büyükşehir Yasası gündemde bile yokken dağ ilçeleri başta olmak üzere mücavir alan dışında kalan tüm ilçelere altyapıdan üstyapıya kadar her alanda farklı hizmetler götüren Bursa Büyükşehir, İznik’teki hizmet halkalarına bir yenisini daha ekledi. Daha önce ilçe merkezindeki Bal-Göç binasını, Elbeyli Beldesi ve Tacir Köyü meydan düzenlemeleri ile Boyalıca Beldesi’ndeki sosyal tesislerinin yapımına katkı veren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Boyalıca Beldesi’nin en önemli sorunlarından biri olan içme suyuna köklü bir çözüm getirdi. Daha önce 180 metreküp olan su deposu yerine bin metreküplük su deposu yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni sondaj kuyusu açıp, bin 500 metrelik tahliye hattı döşedi.

4

417

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Keles Alpagut Köyü Keles’in Alpagut Köyü’nde 2005 yılında çıkan yangında bir köylünün eviyle birlikte alevlere teslim olan ve kullanılamaz hale gelen Köy Konağı, Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi’nin örnek işbirliğiyle tam 7 yıl sonra ihtişamlı görüntüsüyle köy meydanındaki yerini aldı.

4

418

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Büyükorhan Belediyesi Hizmet Binası Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin 4. büyük kenti olan Bursa’nın tüm ilçeleriyle birlikte kalkınması için büyükşehir sınırları dışında kalan ilçelere de yatırım desteğinde bulunuyor. Bu kapsamda Bursa’nın her köşesine hizmetlerini ulaştırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan’a da belediye hizmet binası kazandırdı.

4

419

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Büyükorhan Altyapı Düzenlemesi Büyükorhan Büyükşehir ile büyüyor

Büyükorhan ilçesi, henüz Büyükşehir sınırlarına girmeden büyük hizmetler almaya başladı. Büyükorhan’da bin 300’er metreden toplam 2 bin 600 metre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, 2 bin 500 metre içmesuyu hattı ve 700 metre de evsel bağlantı hattı gerçekleştirildi.

4

420

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Antakya Sokak Sağlıklaştırma Projesi Antakya’nın kent kimliğine Bursa imzası

Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması konusunda Türkiye’ye örnek birçok projeyi hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kardeşlik ilişkileri çerçevesinde Antakya´nın 40 Asırlık Türk Yurdu Sokağı için projelendirdiği sokak sağlıklaştırma çalışmalarını törenle başlattı. Bunun yanında yine kardeş belediyecilik ilişkileri kapsamında Bingöl, Eskişehir, Zonguldak ve Bursa’nın mücavir alan dışında kalan ilçe ve beldelerine de araç yardımları yapılıyor.

4

421

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Orhaneli Stadyumu Orhaneli’ye FIFA standartlarında

Bu dönem hayata geçirilen 100’ün üzerinde tesisle spor yatırımları açısından Büyükşehir Belediyesi tarihinin hizmet rekoru kırılırken, Büyükşehir sınırları dışında olmasına rağmen Orhaneli’ye de FIFA standartlarında futbol sahası kazandırıldı. Toprak zeminde drenaj çalışmaları yapılırken, sahanın etrafı duvarlar ve korkuluklarla çevrilerek, tüm tribün ve bölgeler elden geçirildi. Saha FIFA standartlarında 55 milimetre kalınlığında, çimle kaplandı. Orhaneli ilçesi, federasyon maçlarının oynanabileceği, 68´e 105 ölçülerinde nizami bir futbol sahasına kavuştu. 4

422

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

423

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Balkanlarda Bursa İzleri Balkanlarda tarihi mirasımıza sahip çıkıyoruz...

Kardeş belediyecilik faaliyetleriyle Balkan ülkeleriyle ilişkileri sürekli sıcak tutan Büyükşehir Belediyesi, bölgede kaybolmaya yüz tutan birçok eseri de ayağa kaldırıyor. Bulgaristan, Kosova, Üsküp, Makedonya ve Bosna - Hersek başta olmak üzere müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki tarihi miras çalışmaları işadamlarının destekleriyle hayata geçiriliyor.

4

424

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

425

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Üsküp Rifai Tekkesi

Makedonya Bursa imzalı yeni bir eser kazandı... Üsküp’te bugüne kadar Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi Camii, İshak Paşa Camii, İsabey Camii Haziresi ve Yiğit Paşa Mezarı restorasyonu gibi çok sayıda tarihi ve kültürel miras projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, 1818 yılında kurulan kentin en önemli manevi odaklarından Rifai Tekkesi’ni de 2 asır sonra ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Tarihi tekke, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle ibadete açıldı. 4

426

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

427

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Üsküp Gazi Baba Türbesi Yok edilen Gazi Baba Türbesi yeniden ayakta

4

428

Üsküp’ün kente hakim tepesinde yer alan ve komünizm döneminde tüm izleri ortadan kaldırılan Gazi Baba Türbesi de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarının ardından kent siluetindeki yerini aldı. Kanuni Sultan Süleyman’ın ünlü gazelini tanzim eden ilk Osmanlı edebiyatçı ve şairlerinden olan Aşık Çelebi’nin mezarının bulunduğu Gazi Baba Türbesi, 1963 depreminde zarar görmüş, komünizm döneminde de yıkılarak üzeri topraklarla kapatılmıştı. Üstüp’teki en büyük Müslüman mezarlığı içinde kalan ve mezarlıkla birlikte tüm izleri ortadan kaldırılan Gazi Baba Türbesi’ndeki restorasyon çalışmaları da tamamlandı. Açılışa hazır hale getirilen türbe, çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmalarının ardından kısa süre içinde ziyarete açılacak.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Üsküp Arasta Camii Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını sadece Bursa’da değil, Osmanlı coğrafyasındaki tüm ülkelerde sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te bulunan önemli bir eseri daha ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Üsküp’teki eski Osmanlı çarşısının kuzey batı kısmında bulunan ve komünizm döneminde ibadete kapatılan ardından 1963 depreminde tamamına yakını yıkılan 15. yüzyıl eseri Arasta Cami, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilerek açılışa hazır hale getirildi.

4

429

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bosna Şehitliği Elektronik Bilgi Sistemi Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin Bosna-Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı olan ve gösterdiği liderlik vasıflarıyla ülkenin bağımsızlık sembolü haline gelen Aliya İzzetbegoviç´in mezarının da bulunduğu şehitlik için yaptırdığı elektronik bilgi sistemi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu´nun da katıldığı törenle hizmete alındı.

4

430

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Prizren Köprüsü ve Dere Islahı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Balkanlar’da hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras ile altyapı çalışmalarına yeni bir halka olarak eklenen Kosova’nın Prizren kentindeki dere ıslah ve köprü inşa çalışmaları tamamlandı. Kardeş şehir ilişkileri kapsamında BUSKİ tarafından çalışmaların açılış töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

4

431

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Pakistan’a sağlıklı su Bursa’dan... Bursa’nın sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline gelmesi için öncelikle altyapı yatırımlarına ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, dost ve kardeş ülkelere yönelik sosyal yardımlaşma ağını Pakistan’a kadar uzattı. Sel felaketinin ardından personelin katılımıyla yardım kampanyası düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, bölge halkının en önemli sorunu olan sağlıklı su temini konusunda iki adet seyyar içmesuyu arıtma tesisini Pakistan’a gönderdi.

4

432

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Mestanlı Belediyesi’ne Cenaze Aracı... Bugüne kadar ağırlıklı olarak tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Balkanlardaki hizmet ağına bir yenisini daha ekledi. Bulgaristan’ın Mestanlı Belediyesi’nin cenaze yıkıma ve nakil aracı talebinin karşılanması noktasında birçok projede olduğu gibi sponsorları devreye sokan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, temin edilen aracı Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah’a teslim etti.

4

433

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bursa’dan Van’a yardım eli Depremzedelerin kötü gün dostu olduk

Van Erciş’te meydana gelen depremin hemen ardından İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde görevli 6 kişilik uzman bir ekip bölgeye gönderildi. Enkazdan 1 kişiyi canlı olarak kurtarmayı başaran ekip Başkan Altepe tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirildi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda bölgeye çok sayıda yardım malzemesi gönderildi.

4

434

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

435

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Bulgaristan’da yaralar sarıldı Zor günde komşumuzun yanında olduk...

Bulgaristan’ın güneyindeki Haskovo bölgesinde, Harmanlı ve Lübimets şehirleri arasında bulunan İvanovo Barajı’nın duvarının bir bölümünün çökmesiyle başlayan, Meriç ile Arda Nehirlerinin yataklarından taşmasıyla boyutu artan sel felaketi nedeniyle zor günler geçiren Bulgaristan’a ilk yardım eli Bursa’dan uzandı. Bal-Göç’le sürekli koordinasyon halinde ölgedeki süreci takip eden Büyükşehir Belediyesi, felaketin yaşandığı bölgelere gıda ve giyecek malzemelerini ulaştırdı. 4

436

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

437

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


Suriye’li mültecilere yardım eli Suriyeli mazlumların yaralarını Büyükşehir sarıyor... Bursa Büyükşehir Belediyesi, ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ancak mülteci kampları dışında Kilis ve Gaziantep bölgesinde kiraladıkları evlerde kendi imkanlarıyla kalmaya çalışan Suriyelilere yardım eli uzattı. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde toplanan soba, battaniye, yorgan, yatak ve kışlık giyeceklerden oluşan malzemeler ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bunun yanısıra Suriye’den kaçamayan mazlumlara da Büyükşehir Belediyesi tarafından yardım eli uzatıldı. 4

438

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

439

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


4

440

Ödüllerimiz

Hizmetlerin ödülle taçlandırılması Kente karşı sorumluluğumuzu daha da arttırıyor.

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv


2012

2013

- YILIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI – 11.01.2012 - TEMADER ALTEPE’Yİ YILIN BAŞKANI SEÇTİ– 20.01.2012 - SKALİTE 2012 ÖZEL ÖDÜLÜ– 14.12.2012 - TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ PROF. DR. METİN SÖZEN KORUMA BÜYÜK ÖDÜLÜ – 20.10.2012 - SARAYBOSNA’DAN TEŞEKKÜR PLAKETİ - 13.7.2012 - ÖZEL KALEM DERGİSİ’NDEN YILIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’ ÖDÜLÜ - 10.05.2012 - 7. BELEDİYE OSCARLARI’NDA ‘İSTANBUL DERSLERİ ÖDÜLÜ – 30.04.2012 - DASK ÖDÜLÜ – 22.03.2012 / BURSA, TÜRKİYE’NİN EN İYİSİ - YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ – 16.04.2012 - ÇEVRE OSKARI – 6.6.2012

- ROTARY ‘ONUR ÖDÜLÜ’ - 25.12.2013 - ‘KAFKASDİASPORASİ.COM’ ‘YILIN EN İYİ BELEDİYE BAŞKANI’ - 22.12.2013 - BALKANSİAD ‘ONUR’ ÖDÜLÜ - 22.11.2013 - TKB SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ - 10.11.2013 - TÜRKSOY KÜLTÜREL MİRASA KATKI NİŞANI - 8.11.2013 - TÜRKİYE FUTBOL ANTRENÖRLERİ DERNEĞİ SPORA KATKI ÖDÜLÜ - 5.11.2013 - EGEMEN GAZETESİ ‘YILIN EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI’ - 25.06.2013 - ASGD FAİR-PLAY ÖDÜLÜ - 21.04.2013 - ANKARA TİME DERGİSİ YILIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI - 12.04.2013 - İPEKBÖCEĞİ VE TELEFERİK PROJESİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ - 30.03.2013 - SİVİLAY KENTE KATKI ÖDÜLÜ - 23.03.2013 - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YILIN YILDIZI ÖDÜLÜ - 11.01.2013

2011 - 6. GELENEKSEL BELEDİYE OSCARLARI ÖDÜLÜ - TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ‘2011 SÜREKLİLİK ÖDÜLÜ’ – 3.4.2011 - MALATYA - İYİ YÖNETİM PROJELERİ 3.’SÜ - 2.8.2011

2010 - BUGİAD – TARİHE VE KÜLTÜRE HİZMET ÖDÜLÜ – 9.5.2010 - YEREL YÖNETİM DERGİSİ - ‘BURSA YEREL YÖNETİM ÖDÜLLERİ’ - 7.7.2010

vvvvv

5 YILDIZLI BELEDİYECİLİK 5 YAŞINDA

vvvvv

4

441

5yilkitabi  
5yilkitabi  
Advertisement