Page 1


Grafik Tasarım: Burç Ay BALTACI

Adamı hasta eden İstanbul manzaralarından sonra bu dergiyi yapma kararı aldım. Neyse ki bunu birlikte yapabileceğime inandığım insanlar vardı çevremde. Umarım yüzümü kara çıkarmaz... Neyse İstanbul sen mi büyüksün ben mi mevzusuna girmeye gerek yok, anladık sen büyüksün ama madem bu kadar büyüksen içinde bizede bi yer ver. Çok mu şey istiyorum? Tabi ki HAYIR! He bu arada yeter lan bu kadar kar yağar mı? Donduk...

Proje Sorumlusu: Burç Ay BALTACI Teknik Destek: Seda ÜZEL Özcan BAYKARA Kaan KANLIOĞLU Yeşim TURSUN

Neyse arkadaşlar bu bir deneme dergi olup okuyup incelemeden önce herhangi bir ücret vermenize gerek yok. Kısaca beleş. Ama ben çok beğendim lan hesap numaranı ver sana para yollayacağım derseniz hayır demem. Bu gibi durumlar için hesap numaram TR001... yok artık siz de :) Tasarım oldu mu olmadı mı diye bakmak için buraya bunları yazıyorum aslında istesem burayı “oaısjdoaıjnsdoasdailjfmslfkgbnmilbfdbimdfadfsfgsdadasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdghdfhjbzsdfzsfdzsdf ” diye doldurabilirdim ama yapmıyorum. Hadi hayırlı uğulu olması dileğiyle.

10-line Magazin & Teknoloji Dergisi


FOTOĞRAF


Netleme nasıl yapılır, Deklanşöre nasıl basılır? Kısaca özet geçiyorum arkadaşlar, makinayi alıyorsunuz objektifi çıkartıp içine parmağınızı sertçe sokuyorsunuz. Bu kadar basit aslında... Neyse; Makineyi aldınız, kutudan çıkardınız, lensini, askısını, pilini taktınız. Heyecanla beklediğiniz o an geldi, artık bir fotoğraf makineniz var ve çekmek istediğiniz bir sürü fotoğraf var. Vizöre gözünüzü götürüyorsunuz ama ‘O da ne?’ bulanık bir görüntü var. Acaba makine mi bozuk? Takarken yanlış bir şey mi yaptınız? Hayır, hayır, sakin olun… Sadece makine netlemeyi yapmadı. Makineyi açtıktan sonra çekmek istediğiniz yere doğru makineyi doğrultarak deklanşöre yarım basarsanız çekmek istediğiniz yerin artık net olduğunu göreceksiniz. Adım adım anlatacak olursak: 1- Deklanşör düğmesine yarım basın ve basılı tutun. Netleme noktaları otomatik olarak hepsi ayarlıysa (Fabrika ayarları bu şekilde çıkar), netlemesini istediğiniz bölgeye netleme yapar.

2- Vizördeki göstergeleri kontrol edin. Makine netlemeyi yaptığında netleme noktaları bir süre yanar söner ve ‘Bip’ sesi verir. Eğer çekmek istediğiniz obje lensinizin en yakın netleme mesafesinden kısa bir yerde duruyorsa makineniz netlemeyi yapamaz ve bu durumda netleme sesi gelmez. Bu durumda objeyi uzaklaştırmak veya makineyi uzaklaştırmak gerekir.

3- Çekimi yapın. Deklanşöre artık tam basabilirsiniz. Netlemenizde sorun yok ise fotoğrafınız yarım bastığınız şekilde oluşacaktır.

Deklanşöre Nasıl Basılmalıdır?

Çekim sırasında titrememek için yapmanız gereken işlemlerden biri de deklanşöre basarken makineyi titretmemektir. Özellikle çoklu çekim yapılan zamanlarda (Ardı ardına çekim) deklanşöre basma ve eli deklanşörden çekme zamanlarında makinenizde titreme oluşabilir. Bunu olabildiğince engellemek için ; - Deklanşöre parmağınızın ucuyla değil, biraz daha arka tarafıyla basmanız tavsiye edilir.


Twitter Kullanmanın Püf Noktaları Takip Etme Sanatı : Seçici Olun : Eğer yeni bir Twitter kullanıcısı iseniz, hemen hemen her yeni kullanıcının düştüğü hataya siz de düşebilir ve bir sürü gereksiz kişiyi ve kaynağı takip etmeye başlayabilirsiniz. İşinize yaramayacak kişileri ve kaynakları takip etmek ekranınızda bilgi kirliliğine neden olur. Ayrıca, istenmeyen, gereksiz kişileri takip etmeniz, sizin profilinizi olumsuz etkiler. Kartallarla birlikte yükselmek istiyorsanız, hindilerin peşinden koşmayın. [Amerikan Atasözü] Alanınıza Odaklanın : Twitter’da takip edeceğiniz kişi ve kaynakları seçerken, kendi ilgi duyduğunuz alana odaklanın. Size yeni bir şeyler katacak kişi ve kaynakları, niş marketleri ve konusunda uzman kişileri takip edin. Mesela, fotoğraf sanatına ilgi duyuyorsanız, başarılı fotoğrafçıları, önde gelen markaları ve ürünleri takip etmek sizin bu alandaki bilgilerinizi güncel tutacaktır. Following – Followers Dengesi : Takipçileriniz ve takip ettiğiniz kişiler-kaynaklar arasında bir denge olmalıdır. Eğer, 3000 kişiyi takip edip, 3 kişi tarafından takip ediliyorsanız, profiliniz spam olarak algılanacaktır. Acımasız Olun : Eğer takip ettiğiniz kişilerin, kaynakların değersiz ve sıradan olmaya başladığını fark ettiyseniz, fazla düşünmeden bu kişileri ve kaynakları takip etmeyi bırakın (unfollow). Sizin sorularınızı veya yorumlarınızı dikkate almayan, önemsemeyen kişiler ve kaynaklar için de bu durum geçerlidir. Twitter bir iletişim aracıdır. Bu nedenle, yorumlarınıza, sorularınıza değer veren kişi ve kaynakları seçin. Takip Edilme Sanatı : Doğallık : Tweetlerinizi yazarken, doğal, açık ve ne anlatmak istediğinizi bilerek yazın. Bilinilirlik : Eğer bir web siteniz varsa, Twitter linkinizi mutlaka sitenizden verin. Ayrıca, yeni tanıştığınız, ilginç ve takip edilmeye değer insanlara Twitter kullanıp kullanmadığını da sorabilirsiniz. Artık, cep telefonu numarası, e-mail adresi gibi bilgilerin yanında Twitter hesabı olup olmadığını sormak pek de yanlış bir şey olmaz herhalde ? İmzanız : Forumlarda, yorum yaptığınız sitelerde Twitter hesabınızı da yazmayı ihmal etmeyin. WordPress : Eğer bir WordPress siteniz varsa, sitenize ekleyeceğiniz bir widget ile, en son tweetlerinizi sitenizde gösterebilirsiniz. (Ben sitemde kullanıyorum)

Cep Telefonunuzu Etkili Kullanın : Twitter’ın en güzel özelliklerinden birisi de cep telefonunuz ile Twitter’a kolayca bağlanabilmenizdir. Cep telefonunuz sürekli yanınızda olduğu için, ilginç bir haber ya da önemli bir olaya şahit olduğunuzda bunu cep telefonunuz ile Twitter üzerinden insanlara bildirebilirsiniz. Böyle bir durumda takipçi sayınız hızla artacaktır. Size kısa bir örnek vermek istiyorum. İbrahim Tatlıses vurulduktan sonra, hastaneye kaldırıldığında bir Twitter kullanıcısı İbrahim Tatlıses’in yan odasında olduğunu ve yaşanan olayları canlı olarak Twitter’dan paylaştığını, en son haberleri servis etmekte olduğunu iddia etmişti. Bu kullanıcının yalan haber yaptığı daha sonra ortaya çıktı ancak o gece binlerce kişi alisanalisan isimli kullanıcıyı takip etmeye başladı ve ertesi gün de bu haber bütün gazetelerde yer aldı. Ben size yalan haberler yapın demiyorum ama önemli bir haber, internette Twitter vasıtasıyla hızla yayılır, bunu unutmayın. Nazik Bir Dil Kullanın : Diğer kullanıcılarla aynı fikirde olmasanız da, katılmadığınız fikirler, düşünceler olsa da tweetlerinizi nazik bir dille yazın. Fazla alaycı ve iğneleyici bir dil kullanmak takipçilerinizin hoşuna gitmez. İnsanların yüzüne söyleyemeyeceğiniz şeyleri, klavye başından söylemeye çalışmayın ( internette böyle insanlara klavye delikanlısı deniyor ) Teşekkür Edin : Yorumlarınıza cevap veren, sorularınıza cevap veren, sizden bahseden ya da tweetlerinizi retweet eden kullanıcılara teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Bu kullanıcılara direkt mesaj göndererek ya da : “Size teşekkür ederim @[tşk ettiğiniz kişinin twitter ID’si] soruma cevap verdiğiniz için RE [Tweet URL]“ şeklinde teşekkür edebilirsiniz. Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Ancak, Twitter kullanmanın püf noktaları ile ilgili yazıma devam edeceğim. Hepinize bol tweetli, bol followerlı günler Bütün twitdaşlara selamlar


burc  

burc ay baltacı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you