Page 1

Bebek gelişim

>> Meme emmek bir bebek için bedensel olarak ne kadar önemliyse, annenin sesi de anne karnından itibaren duygusal gelişim için o kadar önemli… Hamile bir annenin 24 saat boyunca huzurlu olması gerekiyor. Sistemik Dinleme Terapisi, anne adaylarına bu konuda destek oluyor.

Huzurlu geçen hamilelik

mutlu bir bebek demek Bebeğinizle konuşmak, en yumuşak ses tonunuzla ona seslenmek, sevgi sözcükleri fısıldamak… Hepsi bebeğinizin anne karnındaki gelişimi için gerekli ancak yeterli değil… Annenin zaman zaman değil, hamileliği boyunca sakin, huzurlu, mutlu olması önem taşıyor. Çünkü anne karnındaki bebeğin kulak gelişimi 6. ayda tamamlanıyor. İki ses dünyasının arasında olan bebek bazen kendi içine dönüyor bazen de dış dünya ile iletişim kuruyor. Kalın frekansları yani içinde bulunduğu suyu dinlerken kendi kendine ve sakin, huzurlu oluyor. Annesinin sesini duymak istediğinde ise başını annesinin omurgasına

ya da kalça kemiğine dayıyor. İşte bu aşamada bebek için “dinleme” eylemi başlıyor. Bebek artık dinlemek, öğrenmek ve keşfetmek istiyor. Ancak anne sıkıntılı, stresli, yorgun ise sesindeki melodi ve ritim de değişiyor. Bunu duyarak fark eden bebek, annesinin sıkıntısını duymamak için adeta kulaklarını elleriyle kapatırcasına başını kemikten uzaklaştırıp dinlemekten vazgeçiyor. Bir bebeğin ileride yaşayacağı odaklanma sorunlarını temeli de işte tam bu anda atılıyor. Psikolog İris Steinfeld, “Eğer anne karnındaki bu ilk iletişim olumluysa gelecek de olumlu oluyor. Çocuk dünyaya geldikten sonra aktif dinliyor mu yoksa adeta elleriyle

1 Butikbebe.com’dan pembemavi • Ocak 2014

kulaklarını kapatır gibi bilinçli bir şekilde duymamaya, iletişim kurmamaya mı çalışıyor; işte bu durum anne karnında şekilleniyor. Savunduğumuz hipoteze göre, duymak istemeyen bebekler hamileliğin son ayında başları basen kemiğine girmiş olması gerekirken anne karnında hala dönmemiş oluyorlar. Çünkü bebeğin başı basen kemiğine dayandığı zaman bebeğin annenin sesinden kaçması mümkün olmuyor. Dolayısıyla bebek duymamak için dönmüyor. Doğum öncesinde de sonrasında da sesler doğrudan ruhumuza açılıyor. Sesler bizi mutlu edebiliyor, dans ettirebiliyor, ağlatabiliyor aynı zamanda rahatsız da edebiliyor” diyor.

Hedef hamile kadınlar İris Steinfeld’in Türkiye’deki sayılı uygulayıcılarından olduğu Sistemik Dinleme Terapisi, hamile kadınlara huzuru yakalama şansı veriyor. Steinfeld, “Anne adayının stresten uzak durmasını, olumlu, mutlu, keyifli bir hamilelik geçirmesini, kendi yaşam kalitesini yükselterek sesiyle çocuğa bunu yansıtmasını amaçlıyoruz. Annenin sesi bir köprü gibi… En önemli duygu besin… Emmek bebek için bedensel olarak ne kadar önemliyse, anne sesi de duygusal gelişim için o kadar önemli. Annenin ruh durumunun 24 saat iyi olması gerekiyor” diyor. Terapi sonunda annede derin bir rahatlama hissi ortaya çıkıyor, anne adayı korkularının üstesinden gelerek bebeğine mutlulukla yönlenebiliyor. Bu mutluluk annenin sesine de yansıdığı için onun gelişimini destekliyor. Annenin rahatlaması uyku düzenini sağlıyor, kalp atışlarını rahatlatıyor, annenin nefesini uzatıyor ve doğumu kolaylaştırabiliyor. Bu terapiyi alan annelerin bebeklerinin daha az ağladıkları, daha iyi uyudukları, yeme problemlerinin azaldığı, yetenekli, sağlam motor ve denge sistemine sahip oldukları biliniyor.

Hamileliğiniz huzursuz geçtiyse… >> Ancak hayatın gerçekleri bazı annelerin çok mutlu ve huzurlu hamilelik dönemi geçirmesinin önüne geçiyor. Ölümler, kayıplar, ilişki sorunları ve daha birçok nedenle hamileliğini keyifsiz geçiren anneler geçmişi bebeklerinin bilinçaltından temizlemek için doğumdan sonra neler yapabilir? Sistemik Dinleme Terapisi burada da devreye giriyor, böyle bir deneyim olan çocukları anne karnına geri götürerek her şeyi temize çekmek mümkün oluyor.

Psikolog İris Steinfeld

İlk oluşuma kadar geri gidiliyor Terapiler sırasında anneden hamileliğinin nasıl geçtiği, doğumun nasıl olduğu, doğumdan sonra ilk aylar neler yaşandığı da konuşuluyor. Ardından doğum öncesi hayata geri gitmek amacıyla dinleme terapilerinde çocuğa; konsantrasyon, duygusal beden, yaratıcılık, bilinçaltı travmalar ve korkularla ilgili olan yüksek frekanslar dinletiliyor. 10-15 gün boyunca 9 bin hertze kadar çıkan müzikler dinleyen çocuk, ilk oluşuma kadar geri gidiyor. Anne karnında anne ile tekrar bağ kuruyor. Steinfeld, böylece öğrenmenin ve dışa açılmanın kolaylaştığını söylüyor ve ekliyor; “Aslında burada anne karnındaki gelişimi sıfırdan bir daha tekrarlıyoruz. Ardından 3 haftalık bir ara veriyoruz ve ikinci aşamada annenin sesini dinletmeye başlıyoruz. Eğer anne karnındayken bir sorun yaşandıysa, o dönemi çocuğa tekrar yaşatıp kayıtları temizliyoruz. Annesinin şu anki olumlu, mutlu, şefkatli sesini kitap okurken kaydedip filtreleyerek 8 bin hertze getirerek çocuğa yine kemikten geliyormuş gibi dinletiyoruz. Bazı çocuklar bu aşamada anne karnındaymış gibi kendilerini battaniyelere sarıyor, hatta kutulara giriyor.” Ocak 2014 • Butikbebe.com’dan pembemavi

2


Bebek gelişim

Doğum anı tekrarlanıyor

Sistem nasıl çalışıyor? Temelleri Fransız Dr. Alfred Tomatis tarafından atılan ve dinleme terapisi olan Sistemik Dinleme Terapisi’nde ilk aşamada annenin ve çocuğun, hamile kadınlarda ise sadece anne adayının dış dünya ile bağlantısı olan orta kulağı ve iç dünya ile bağlantısını kuran iç kulağı işitme testi benzeri bir sistem ile test ediliyor ve çıkan grafikler yorumlanıyor. Örneğin bazı çocuklarda içsel dünyanın (iç kulak hattı) kontrol edilemediği ve çocuğun o nedenle sürekli hareket halinde olduğu, bazısında ise orta kulak hava hattının grafikte çok aşağılarda kaldığı yani çocuğun hayalperest olduğu anlaşılıyor. Çocuğun hangi kulağının baskın olduğunu anlamak da büyük önem taşıyor. Örneğin sağdan verilen sesi soldan duyan çocuk sesin lokalizasyonunu anlamak için büyük enerji harcıyor ve bu sırada güvensizlik duyuyor, huzursuz oluyor. Dikkatin doğru odaklanabilmesi içinse sol beyin tarafından yönetilen sağ kulağın dominant olması gerekiyor.

3 Butikbebe.com’dan pembemavi • Ocak 2014

Anneler olmadan olmuyor Tomatis Yöntemi’nde “anne değişmeden çocuk değişmez” anlayışı ile 17 yaşına kadar olan çocuklarla çalışırken annelerin de dinleme terapilerine katılması gerekiyor. Küçük çocuklar oyun odasında bir yandan dinleyip bir yandan oyun oynarken, anneler ve büyük çocuklar da bir başka odada koltuklara uzanıp ister okuyarak ister yazarak isterlerse uyuyarak Mozart ağırlıklı ve kendi durumlarına özel planlanmış müzikler dinliyorlar.

Terapiye 3 haftalık bir ara verdikten sonra üçüncü kürde akustik doğum yapılabiliyor yani çocuğa doğum anı tekrar yaşatılıyor. Anne karnında kulakları su ile dolu olan ve doğumdan sonra hava yoluyla duymaya başlayan çocuğa annesinin sesi farklılıklar yansıtılarak dinletiliyor. Bunlar tekrar dinletildiğinde orta kulak, iç kulak ve kortekse kadar bütün akustik algı tekrarlanıyor. Sinir sistemleri nörolojik olarak yeniden oluşuyor. Tam bir akustik algı ile doğup yenileniyor. Bu arada her şeyin altında yatan anne ile bağ yeniden kuruluyor. Terapiler sonucunda orta kulak ve iç kulak hatları istenilen yere geldiğinde çocuk içindeki dürtüleri dış dünyaya adapte edebiliyor, kendini güvende hissediyor, sakinleşiyor ve huzur buluyor. Sağ kulak daha dominant hale geldiği için duygular arka planda kalıyor, dikkati kontrol etmek ve mantıklı düşünmek kolaylaşıyor. Psikolog Iris Steinfeld Sistemik Dinleme Terapisi’nin etkilerini bazı çocuklarda 2-3 gün içinde, bazılarında ise üçüncü haftadan itibaren görülmeye başladığını söylüyor. Bu farkın çocuğun yaşına, yaşadığı sorunlara, aile ortamına ve çocuğun yapısına bağlı olduğunu belirten Steinfeld, “Aile sistemindeki bağ ne kadar kuvvetli, ailenin farkındalığı ne kadar yüksek ise sonuçlar o kadar hızlı fark ediliyor” diyor. Ocak 2014 • Butikbebe.com’dan pembemavi

4

Tomatis  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you