Page 1

Cinsellik Lohusalık dönemi için “Kaygı, bol soru işaretleri ve zaman zaman sıkıntı zaman zamansa keyifli ama her ne olursa olsun çok özel. Bu hassas süreçte elbette bilinmesi ve uygulanması gerekenler var” diyen Op. Dr. Gökçen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Lohusalık, doğum sonrası bebeğin eşi dediğimiz plesantanın dışına çıkması ile başlıyor ve doğumdan sonraki 6 hafta (42 gün) boyunca sürüyor. Bu dönemde kadında gerek fizyolojik gerekse psikolojik sorunlar olabiliyor. Doğum sonrası kadında bir hoşnutsuzluk hali, mutlu olamama, uyku ve beslenme sorunları, yoğun kızgınlık, endişe ve kaygı gibi duygusal gelgitler görülebiliyor. Anne adayı bebeği zamansız dünyaya getirdiğini ve ona bakamayacağını düşünebiliyor, çalışan bir kadın ise doğumla birlikte iş hayatından uzaklaşması kendini değersiz hissetmesine yol açabiliyor. Bu endişeler ileri yaş hamileliklerinde daha yoğun yaşanabiliyor.”

Dünyanız üç kişilik oluverince cinsellik rafa kalkıyor >> Bir annenin hamile olduğunu öğrendiği andan doğum yaptığı güne kadar geçen süre belki de hayatının en güzel ayları oluyor. Sahip olacağı en güze hediyeyi büyük bir hevesle bekleyen anne, doğumdan sonra ise kendini kaygıların, sıkıntıların ve hatta depresyonun içinde bulabiliyor. Bu sorunlardan biri de cinsel isteksizlik olabiliyo. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve aynı zamanda Cinsel Terapist olan Op. Dr. Gökçen Erdoğan, lohusalık döneminde yaşanan sıkıntıları eşlerin birlikte aşabileceğini söylüyor ve ekliyor; “Kendinize biraz zaman tanıyın.”

1 Butikbebe.com’dan pembemavi • Ocak 2014

Erkekler sabırlı olmalı İki kişilik dünya üç kişilik oluverince çiftler nereye nasıl sığacağını, neyi ne kadar paylaşacağını kısa bir süre bilemiyor. Yatak odalarında da bir uzaklık oluşuyor. Op. Dr. Gökçen Erdoğan bu dönem için erkeklere şu tavsiyede bulunuyor: “Kadının nazını çekmekten imtina etmeyin ve bir erkek olarak stoklardaki sabrınızı lütfen idareli kullanın. Çünkü bu size ilerde kadının kalbine giden yol ve aranızdaki elektrik olarak geri dönecektir.”

İster vajinal doğum ister sezaryenle doğum olsun, lohusa akıntısı tamamen kesilene kadar iltihap riski nedeniyle cinsel ilişkinin yasak olduğu söyleyen Op. Dr. Erdoğan, özellikle normal ve dikişli yapılan doğumlarda dikiş yaralarının iyileşmesinin beklendiğini vurguluyor. İyileşme dönemi bittikten sonra bazı kadınlar kendini cinsel ilişkiye hazır hissederken, bazılarında ise fiziksel yorgunluk, bebekle ilgilenmenin verdiği telaş ve hormonal değişiklikler nedeniyle bu süre uzayabiliyor. “Eşim hamileliğinde çok rahattı. Ama doğumdan sonra hırçınlaştı ve sürekli tedirgin. Huyu suyu değişti. Psikoloğa mı götürsem?” diye yakınmalarda bulunan erkeklerin sayısı hiç de az değil. Op. Dr. Erdoğan bu duruma şu şekilde açıklık getiriyor: “Lohusalık hamilelikten de hassas bir dönem. Yeni bir buluşma yaşıyor ve kafası sorularla dolu. Onları aştığında ve bebekle bütünleştiğinde normale dönecektir. Sendromsa sendrom, kadının onun bile hasını yaşıyor doğrusu. Yanında olun, destek olun, 2-3 ayı aşarsa dışarıdan da destek alabilirsiniz pekala.”

Ocak 2014 • Butikbebe.com’dan pembemavi

2


Cinsellik Doğumun üzerinden 5-6 ay geçmesine rağmen cinsel ilişkinin başlamaması da en sık görülen durumlardan biri. Op. Dr. Gökçen Erdoğan geçici bir süreç yaşandığına dikkat çekerek, erkeğin eşine baskı yapmak yerine destek olmasını ve böylece kendini değersiz hissetmemesinin önüne geçmesini öneriyor. Erkeğin eşine sürekli dokunması, varlığını hissettirmesi, o bebeğin dünyaya gelmesinde aşklarının ne kadar etkili olduğunu hatırlatması kadına çok iyi geliyor. Ama önce hormonlarının biraz normale dönmesi gerekiyor. Lohusalık döneminde oluşan cinsel isteksizliğin kendisi için önemli olmadığını hep böyle devam edebileceğini söyleyen kadınlar da olabiliyo. Ancak cinsel hayatın olmadığı bir evliliğin sağlıklı yürümesi çok da mümkün olmadığından, kadının eşinden kaçmadan, ondan anlayış göstermesini beklediğini söylemesi ve hormonların da normale dönmesiyle birlikte eski yaşamına dönmesi en ideal olanı… Bazen de erkek ilişkiden kaçıyor Tam tersi bir durumda yani doğum sonrası erkeğin eşi hala hamileymiş gibi ondan kaçtığı da görülebiliyor. Op. Dr. Erdoğan, erkeğin eşini ve bebeğini düşündüğü için ya da kaygıları yerleşik hal aldığı için cinsel ilişkiden kaçınabileceğini belirtiyor. İkinci seçenek, erkeklerde ruhsal olarak yıpranma yaratabiliyor bu durumda da kadının eşine anlayış ve sabır göstermesi gerekiyor. Doktorun verdiği cinsel perhiz nedeniyle araya giren zaman da çiftlerin birbirinden soğumasına yol açabiliyor. Erkek performansının düştüğünü düşünebilirken, kadın da kendini çekici hissetmeyebiliyor. Anıları canlı tutmak ve karşılıklı her şeyin normalleştiğini hissettirmek çiftleri bu zor durumdan kurtarıyor.

3 Butikbebe.com’dan pembemavi • Ocak 2014

Paniğe kapılmak yok Lohusalık dönemi her kadının doğum sonrası yaşadığı kaçınılmaz ve yavaş yavaş ama mutlaka atlatılan bir süreç olduğunu vurgulayan Op. Dr. Gökçen Erdoğan, annelere şu sihirli kelimeyi söylüyor: “Paniğe kapılmayın”. Ayrıca, başta eşi olmak üzere çevresindekilerin de anneye destek olması ve onun bu dönemi atlatması için uygun ortamı sağlaması gerekiyor. Lohusanın sakin bir ortamda rahatça dinlenmesini sağlamak, gebelikte olduğu gibi bu dönemde de annenin beslenmesinin çok kaliteli olması, demir ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar tüketmesi önem taşıyor.

Ocak 2014 • Butikbebe.com’dan pembemavi

4

Cinsellik  
Cinsellik  
Advertisement