Spinacz

Page 1

spiinacz nacz

gazetka szkolna społeczna szkoła podstawowa nr 3 w Białymstoku


SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

ŻYCZY REDAKCJA


w numerze: • • • • • • • • • • • • •

o szkole nasze pasje sport kuchenne rewolucje ciekawostki rebusy i krzyżówki czytelnia moda szkolna fryzury gry i zabawy humor filmy nasza galeria

SKŁAD REDAKCJI • • • • • • • • • • • • • • •

Kinga Trojanowska Gabrysia Czajkowska Hanna Urwan Nikola Rutkowska Zuzanna Łapińska Alicja Składanek Natalia Powichrowska Borys Kosior Jakub Wojtiuk Iga Przednikiewicz Katarzyna Błahowska Magdalena Wojnar Jakub Jatkowski Franciszek Jackowski Wiktor Czech

Zespół Szkół Społecznych nr 3 Białostockie Towarzystwo Oświatowe ul. Kalinowa 5, 15-809 Białystok tel: (85) 654-36-42, fax: (85) 654-36-42 e-mail: sspnr3bto@wp.pl strona: www.SpolecznaSzkola3.bialystok.pl


O SZKOLE

Jasełka 2015/2016


W naszej szkole dzieje się wiele ciekawych rzeczy np. warsztaty cukiernicze :) Podczas tych smakowitych zajęć dookoła unosił się smakowity zapach pierniczków. W ruch poszły kolorowe lukry, cukier puder i inne smakowite dekoracje.

W ramach projektu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach rzeźbiarskich u Pana Michała Jackowskiego. Dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać gliniane miski, kubeczki i magnesy na lodówkę, dowiedziały się jak działa dłuto pneumatyczne, jak wygląda piec do wypiekania ceramiki oraz w jaki sposób powstają rzeźby z kamienia. Największą atrakcją niewątpliwie było koło garncarskie i lepienie z gliny. Zabawa była wyśmienita!


E J S A P E Z NAS Prace koła fotograficznego Ideą programu koła fotograficznego jest rozwijanie zainteresowań oraz wyrobienie smaku artystycznego, wrażliwości i poczucia piękna u uczniów. Kółko jest okazją do nabycia umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz rozwijania zainteresowań kulturą i pięknem własnego regionu. Uczymy się od profesjonalistów jak dobrze robić zdjęcia, korzystać ze światła, poznajemy budowę różnego typu aparatów oraz zajmujemy się komputerową obróbką zdjęć.


SP

OR

07.11.2015 r. reprezentacja szkoły uczestniczyła w Igrzyskach Miasta Białegostoku Szkół Podstawowych. Tradycją od kilku lat jest złoto wywalczone przez nasze szachistki. W skład drużyny weszły: Kinga Chomicka, Maja Maksimiuk, Hanna Wojtecka i Iga Wiszniewska. Drużyna chłopców (Maksymilian Maciejek, Marcin Dolata, Mateusz Wiszniewski i Marcel Maciejek) ostatecznie zajęła drugie miejsce na podium. Obie drużyny uzyskały awans do Igrzysk województwa. Gratulujemy i życzymy samych zwycięstw !!!

autor: Borys i Kuba

T


bądź kreatywny :)


“Zima zimie nierówna” Taka zima to nie zima śniegu nie ma mróz nie trzyma, plac się zmienia w staw dla żab, z dachów ciągle kap, kap, kap. Rano deszcz, w południe deszczyk i wieczorem pada jeszcze. W nocy nie przychodzi mróz, słychać wody plusk, plusk, plusk. Już o zimie nie pamiętasz choć wskazuje ją kalendarz. Styczeń – wszyscy mówią nam, deszcz zaprzecza pam, pam, pam. Taka zima to jest zima rzeki w biegu mróz zatrzymał, biały ten i tamten brzeg, co dzień pada śnieg, śnieg, śnieg. Sroka na gałęzi skrzecze, że twardnieje lód na rzece. Gdy idę aleją lip, słyszę śniegu skrzyp, skrzyp, skrzyp. Z roześmianą dzisiaj twarzą sprawdzam kartki kalendarza. Mamy styczeń zima już, a na dworze mróz, mróz, mróz.


ucz się angielskiego - gotując :)


e j c u l o w e r e n n e h c u k PIECZONE JABŁKA 4 kwaśne jabłka 110 g (1/2 szkl.) cukru brązowego 4 łyżeczki masła 2 łyżeczki cynamonu mielonego Zaczynając od góry wydrążyć gniazda nasienne jabłek. Nie przecinać aż do spodu. Do każdego jabłka nakładać po 2 łyżki brązowego cukru i 1 łyżeczkę masła. Włożyć do płytkiego naczynia żaroodpornego i posypać cynamonem, można też dodać rodzynki. Piec w nagrzanym piekarniku 175°C przez 15 minut aż cukier zacznie się karmelizować, a jabłka zmiękną

autor: Natalia


CIEKAWOSTKI

Bakterie są to drobnoustroje stojące na pograniczu świata roślinnego i zwierzęcego. Zaliczamy do nich 1500 gatunków. Są najmniejszymi żywymi organizmami na kuli ziemskiej. Bakterie mają różnorodne kształty. - kulisty (ziarniaki) - wydłużony (pałeczki i laseczki) -spiralny (przecinkowce, śrubowce i krętki) - nitkowaty - rozgałęziony (promieniowce) : Mogą występować pojedynczo lub tworzyć kolonie. Zależnie od ułożenia komórek bakteryjnych w koloni wyróżnia się skupienia typu: • paciorkowce • gronkowce • dwoinki • a także czworaczki i sześcianki .

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że ciało ludzkie wypełnione jest po brzegi bakteriami. Czy jest ich dużo? Zdecydowanie tak - przeciętny człowiek zamieszkiwany jest przez bakterie o łącznej wadze 4 kilogramów! Gdyby wyssać z człowieka całą wodę, 10% tego co by zostało to były by właśnie bakterie. Najwięcej ich znajduje się w rejonach pach, pachwin i stóp, w pozostałych miejscach jest ich dużo mniej.

autor: Iga


HUSKY Husky syberyjski – jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących.

Czukcze żyli na półwyspie rozciągającym się z Syberii w kierunku Alaski. Około 3000 lat temu klimat uległ znacznemu ochłodzeniu, toteż Czukcze zaczęli wykorzystywać psy do ciągnięcia sań. Lud ten żył w stałych osadach, w głębi lądu i aby polować musiał przemierzać duże odległości. Ideałem psa było niewielkie zwierzę, które potrzebowało mało pokarmu, ale było na tyle silne, aby ciągnąć upolowaną zdobycz z umiarkowaną prędkością na długich dystansach. Kiedy zaistniała potrzeba przewiezienia cięższego ładunku. Husky zostały sprowadzone do Kanady w 1909 r. przez rosyjskiego handlarza futrami Williama Goosaka, ale nie jest wykluczone, że mogły się tam przedostać znacznie wcześniej. Goosak wystawił zaprzęg w wyścigu „All Alaska Sweepstake” na dystansie 650 km.

Rasa ta jest rasą pierwotną, pochodzącą z rejonu Kołymy w północnej Syberii. Hodowana tam przez pionierów w hodowli psów zaprzęgowych – Czukczów oraz Kamczadalów, Koriaków i Jukagirów. Około 17 tysięcy lat temu wiele paleoazjatyckich, plemion zamieszkiwało te tereny, gdy były one cieplejszym i bardziej przyjaznym terenem łowieckim. Ludzie zdobywali tam pożywienie polując, w czym pomagały im psy myśliwskie. Każda grupa stworzyła własny typ psa w zależności od wymagań.

autor: Zuzia


REBUSY i KRZYŻÓW K

I

autor: Kinga


CZYTELNIA Eleanor, Kordelia i Brendan razem z rodzicami przeprowadzają się do wielkiego domu, który należał kiedyś do tajemniczego pisarza, Kristoffa. Po niezapowiedzianej wizycie jego córki, rodzeństwo trafia do groźnego świata, w którym czyhają olbrzymy, piraci, Wichrowa Wiedźma i Król Burz. Jaką tajemnicę kryje historia ich własnej rodziny? Czy rodzeństwu uda się w końcu odnaleźć drogę do domu?

Na osiedlu, jakich tysiące, żyją ludzie i koty, ale jest też stary mur, który teraz stanowi granicę dwóch kocich terytoriów – Imperium i Gangu. O tę właśnie granicę potoczą się podstępne walki i prawdziwe bitwy, których bezpośrednim sprawcą jest pewien Syjam – potężnej postury, lecz małego serca.

Pepe Kulka uwielbia się wymądrzać i zawsze myśli, że jest najlepszy. Razem Oto Natan, buntownik ze Szkoły Podstawowej z Matyldą, która potrafi zaczarować numer 38, samozwańczy geniusz, który bez każdego belfra, i Remim – najsilwątpienia NIE JEST ulubieńcem nauczycieli! niejszym całej paczki,koszmarny rozwiązująpech, za- aż tu nagle Natanaz prześladuje gadki zniknięcia profesora, tajemniczej karta się odwraca i wszystko idzie mu jak z krypty w podziemiach szkoły skradzipłatka! Ale dlaczego? I jak idługo to potrwa? onych klejnotów pewnej angielskiej księżnej. Z nimi nie da się nudzić!


moda szkolna

autor: Hania i Nikola


Zimą najlepiej ubierać się na tzw. “cebulkę”, czyli warstwowo. Ale zimowa moda nie musi być nudna - ważne aby było kolorowo i wesoło ;)


paznokcie w ó k l e p m e t s ą c o za pom

1.Najlepiej aby lakier do stempelków był ciemniejszy, a podkładowy jaśniejszy. 2.Zacznij od pomalowania paznokci bazą a następnie wybranym kolorem. Zanim przejdziesz do robienia stempelków, lakier musi być idealnie suchy. 3.Wybierz blaszkę z wzorkiem, który Cię interesuje. 4.Lakierem do stempelków pomaluj wybrany wzorek na blaszce. 5.Następnie za pomocą specjalnej zdrapki dołączonej do zestawu stempelków zetrzyj nadmiar lakieru z blaszki 6. Weź stempel i przyciśnij go mocno do wybranego wzorku na blaszce.Wzorek odbije się na stempelku 7.Przyłóż stempel do paznokcia 8.W ten sam sposób zrób pozostałe paznokcie 9.Na sam koniec pomaluj paznokcie lakierem nabłyszczającym lub utrwalaczem do lakieru.

autor: Ala


Y R U Z Y R F

Co zrobić z długimi włosami? Podpowiadamy ciekawe sposoby ;)

autor: Gabrysia


Y W A B A Z GRY I

origami


HU Bliźniaki wracają ze szkoły i od progu wołają: - Mamo, mamo! Wygrałaś konkurs klasowy “Czyja mama jest najpiękniejsza?”. Wszyscy głosowali na swoje własne mamy, a Ty dostałaś dwa głosy....

Nauczyciel pyta dzieci w klasie: - Czy wiecie dzieci jaki ptak nie buduje gniazd? - Zgłasza się Jasio: Tak! To kukułka! - Nauczyciel: A czemu nie buduje? - Jasio: No bo mieszka w zegarach.

MO

R

- Tato,już nigdy więcej nie pójdę z tobą na sanki! - Nie gadaj tyle synu tylko ciągnij!

Jasiu dlaczego masz w zeszycie te same błędy co twój kolega z ławki? - Bo mamy tego samego nauczyciela od j. polskiego...

- Wiesz, mamo, Kazio wczoraj przyszedł brudny do szkoły i pani go wysłała do domu! - I co pomogło? - Tak, dzisiaj cała klasa przyszła brudna.

- Karolinko, czemu płaczesz? - Bo wujek spadł z drabiny i połamał szafkę i stłukł wazon.... - I co, żal Ci wujka? Stało się coś wujkowi? - Niee, ale mój brat to widział, a ja nieee.....

Przychodzi skrzat do apteki i mówi do aptekarki: - Poproszę aspirynę. - Dobrze ....zapakować? - Nie dziękuję, poturlam.


WARTO ZOBACZYĆ


FILMY

CO NOWEGO W KINACH W

2016 ? autor: Natalka


nasza galeria