BTO - to jest to! nr 4

Page 1

to jest to!

społeczna szkoła podstawowa nr 3 w Białymstoku

WIOSNA :)

gazetka szkolna


Odgadnij jakie to warzywa i powiedz jaką zupę możesz z nich zrobić:)


W numerze: • • • • • • • • • •

o nas zdrowie na talerzu czy wiecie, że... zagadki, rebusy ortografia dla każdego co w kinie piszczy? lubimy czytać nauka angielskiego bajka na dobranoc zrób to sam

skład redakcji: • • • • • • • • • • • Zespół Szkół Społecznych nr 3 Białostockie Towarzystwo Oświatowe •

ul. Kalinowa 5, 15-809 Białystok tel: (85) 654-36-42, fax: (85) 654-36-42 e-mail: sspnr3bto@wp.pl strona: www.SpolecznaSzkola3.bialystok.pl

Szymon Halicki Agatka Kuzel Natalka Dryl Antek Dziemiańczyk Natalia Gawryluk Kornel Kielczyk Milena Olędzka Miłosz Pawłowski Magdalena Sienkiewicz Franek Starosta Anielka Szubzda Filip Zawistowski


O nas

Koło dziennikarskie bardzo lubi się bawić, uczyć i tworzyć naszą gazetkę dla Was :)WYWIAD Z PANIĄ DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ SPOŁECZNYCH NR 3 BTO BOŻENĄ NIECHODĄ

F: Pani Dyrektor, dlaczego Pani pracuje w szkole? D: Ja bardzo, bardzo kocham dzieci. Dlatego pracuję w szkole, ponieważ praca dla mnie jest wielką przyjemnością. F: A jakie były Pani najlepsze wakacje? D: Dla mnie każde wakacje są najlepsze, ale takie, które najbardziej wspominam,to były wakacje 10 lat temu na Krymie. Byłam na nich ze swoją rodziną,z córeczką i synkiem. Jeszcze w twoim wieku. Spędziliśmy taki okres, gdzie mieliśmy dużo wolnego czasu i pływaliśmy, chodziliśmy po górach, zwiedzaliśmy. Te wakacje wspominam najlepiej. F: A jakie jast Pani hobby? D: Wiesz, mam dużo hobby, ale tak najbardziej lubię czytać książki, oglądać filmy, jeździć na rowerze, gotować i w ogóle uprawiać sport. F: Jak Pani by chciała, żeby szkoła wyglądała za 10 lat? D: Wiesz, długo zastanawiałam się nad tym pytaniem. Nie umiem na nie odpowiedzieć. Nie wiem, co będzie za 10 lat. Jedno wiem na pewno - chcę, żeby szkoła była pełna wesołych i uśmiechniętych dzieci. F: Jaki jest Pani ulubiony program telewizyjny? D: Bardzo lubię filmy, tak, jak ci już wspominałam. A poza tym takie programy publicystyczne, jak na przykład Tomasz Lis na żywo, ale już nie ma tego programu. F: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Filip Zawistowski


a i r e l a g a z s Na

Wiktoria Szulc

Zosia Kulesza


a n e i w o r Zd talerzu

JAGLANA SZARLOTKA MAGDALENY


spód: - 1 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej ze szczyptą kurkumy - 1 łyżka sezamu - 1/4 szklanki mąki kukurydzianej - 1/3 szklanki oleju kokosowego - 1/3 szklanki mleka migdałowego mus jabłkowy: - 2 kg słodko-kwaśnych jabłek - 1 łyżeczka cynamonu - 1/2 szklanki suszonej żurawiny - 10 daktyli wierzch: - 1/2 szklanki orzechów włoskich - 1/2 szklanki grubo zmielonych migdałów Tortownicę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Daktyle tniemy na paseczki i moczymy przez 10 minut w gorącej wodzie. W tym czasie obieramy jabłka, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy je w koskę. Na patelni podsmażamy jabłka wraz z żurawiną i wcześniej namoczonymi i odsączonymi daktylami. Odparowujemy całość i dodajemy cynamon. Odstawiamy całość do ostygnięcia. Ugotowaną, jeszcze ciepłą kaszę mieszamy wraz z mąką kukurydzianą. Dodajemy sezam, mleko i płynny olej kokosowy. Wyrabiamy zwarte ciasto i wylepiamy nim spód tortownicy, dociskając brzegi. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 13 minut. Wyciągamy i rozkładamy na podpieczonym spodzie mus jabłkowy. Dekorujemy orzechami, zakrywamy folią aluminiową i wkładamy na ok.40 minut do piekarnika. Po tym czasie zdejmujemy folię i dopiekamy ciasto jeszcze przez około 5 minut. Kroimy dopiero po całkowitym wystudzeniu. Smacznego! :-)


czy wiecie, że...

Według biologów na Ziemi żyje od 2 do 100 milionów zwierząt, roslin i grzybów ale my ich wszystkich jeszcze nie znamy. Warto je odkrywać :)

. w I X X w te ry k d o ąt rz ie zw i k n u Nowe gat Żebropław Irukandji Żebropław Irukandji jest uznawany za jedno z najbardziej trujących stworzeń na świecie. W kwietniu 2004 r. australijscy naukowcy ogłosili odkrycie trzech nowych gatunków tego morskiego stworzenia, które pływa w tropikalnych wodach na północy Australii. Na jego truciznę nie istnieje antidotum.

Titi rudobrody Ten zaskakujący gatunek małpy odkryty został w kolumbijskiej części dżungli amazońskiej, w poblizu granicy z Ekwadorem i Peru. Ma rozmiar kota i szarawo-brązowe włosy z charkterystycznym rudym odcieniem na brodzie.

Dziobata ropucha Świat dowiedział się o tej maleńkiej ropuszce z dziobatym noskiem 25 listopada 2010 r. Odkryto ją w zachodniej Kolumbii. Płaz kryje się w opadłych liściach.

Czerwony krab w białe kropki Dwa kraby nowego gatunku, wyglądające jak truskawki znaleziono na plaży w Parku Narodowym Kenting na Tajwanie. Podobne gatunki krabów żyją na Hawajach, Polinezji i na Mauritiusie, jednak różnią się od nich kształtem muszli i białymi kropkami.


Ciekawostki » wiewiórki nie jedzą chleba » nie zapadają w sen zimowy » wiewiórki mieszkają w dziuplach jedynie w okresie zimy (jest to doskonałe schronienie przed wiaterem i zimnem), w pozostałych porach roku zamieszkują w kulistych “domkach” zbudowanych w górnych koronach drzew z gałązek, liści i mchu; czasem wykorzystują też na swoje schronienie porzucone, stare gniazda srocze lub wronie » wiewiórki żyją na wolności średnio 5 lat » wiewiórki nie potrafią wisieć na ogonie głową w dół » zęby wiewiórek nigdy nie przestają rosnąć » wiewiórki zmieniają futro – najczęściej futerko jest koloru rudego o rozmaitych odcieniach, bywa też brunatne lub czarne; w zimie zmienia barwę na popielate. Brzuszek jest zawsze biały i wyraźnie odróżnia się od reszty ciała » trujące rośliny dla wiewiórek: cis, akacja, clematis, bukszpan, pokrzyk, wilcza jagoda, zimowit, naparstnica, krasnokwiat, oleander, konwalia, tulipan, narcyz.


zagadki, rebusy ;)

POMÓŻ ZNALEŹĆ WYJŚCIE DLA ROBACZKA


ćwiczenia - POKOLORUJ I rysuj po śladzie :)


ortografia dla każdego _aba i _uk Du_a _aba nad kału_ą napotkała _uka. _uk na nó_ki buty wło_ył i butkami puka. _ółte butki, _ółty szalik i _ółty kapelusz. Pyta _aba: „Dokąd bie_ysz, mój ty przyjacielu?” „Idę _abko na przyjęcie do pana bociana. Będzie _uraw, _ółw i je_yk. Chodź i ty kochana”.


Logopedyczne wierszyki i rymowanki do utrwalania głosek syczących (s, z, c, dz)

Czary – mary Czapla czarną ma czuprynę, kaczka wpadła w pajęczynę. Puchacz włożył rękawiczki, pączki wpadły do doniczki. Kaczor loczki ma czerwone, cztery rączki i ogonek. Biegacz wpadł na metę czwarty. Kto tu robi takie żarty? To królewicz January – on uczynił takie czary. Czarodziejkę ma pałeczkę i namieszał tu troszeczkę.


co w kinie piszczy?


lubimy czytać

To zbiór pozytywnych myśli autorki. To książka, która uczy umiejętności pozytywnego myślenia. Jedną z ważniejszych cech ludzkich, które człowiek powinien sobie przyswoić, to umiejętność pozytywnego myślenia. Ta umiejętność daje siłę do realizacji wszystkiego, czego zapragniesz. Sprawia, że nawet najmniejsze rzeczy dają Ci radość, chęć do życia i poprawiają Twoje zdrowie.

Ziuzia ma jedno oko szare, a drugie zielone, dlatego patrzy na świat troszkę inaczej. Poza tym ma mnóstwo dobrych pomysłów. Na uwagę zasługują też jej rodzice i to, jak wychowują swoje córki. Zawsze wysłuchują z ogromną powagą, służą dobrą radą i pocieszeniem. Mają mnóstwo cierpliwości, ale potrafią też wyznaczyć granice i ich przestrzegać. Dzięki temu udało im się stworzyć fantastyczny, pełen ciepła dom. Mama - Mucha i tata - Puszek są niezwykle wyrozumiali. Akceptują szalone pomysły swoich córek, a gdy robią coś niewłaściwego - potrafią ze spokojem wyjaśnić, dlaczego nie powinny tego robić.

22 pouczające opowieści o tym, jak należy się zachować: •kto powinien pierwszy podać rękę? •ile czekoladek mona zjeść podczas przyjęcia urodzinowego? •jakie numery telefonów trzeba znać, aby wezwać pomoc? •czy wypada oglądać film, kiedy przyszli goście? •jak długo można rozmawiać przez telefon?


o g e i k s l e i g n nauka a e i z d o r g o z r w Zwie ang. animals - zwierzęta

ang. rabbit - zając ang. fox - lis ang. girl - dziewczyna

ang. clever - mądry

ang. strong - silny

ang. slow - powolny


JAKA DZIŚ POGODA?


zr贸b to sam :)


Bajka o dwóch robaczkach Są na świecie robaczki długie i są na świecie robaczki krótkie. Pewien robaczek długi mieszkał z pewnym robaczkiem krótkim. Łatwo ich było rozpoznać, ponieważ robaczek długi był dłuższy od krótszego, a robaczek krótki był robaczkiem krótszym od długiego. Robaczek długi ma lepiej niż krótki, bo może stawiać duże kroki, może spoglądać z wyższej wysokości, może więcej zjeść. Robaczek krótki ma lepiej niż długi, bo może spać w krótszym łóżku, może nosić krótkie rękawki, może łatwiej się schować. Razem ciężko się żyło robaczkom, bo to, co lubił robaczek długi nie podobało się robaczkowi krótkiemu. A to, co lubił robaczek krótki nie podobało się robaczkowi długiemu. Wszystko wskazywało na to, że nasze robaczki długo razem nie pomieszkają. Wtedy robaczki postanowiły znaleźć coś, co będą równie dobrze robić. Zaczęli się zatem zastanawiać, zastanawiać i po pewnym czasie, ani długim ani krótkim, wymyślili, że oboje bardzo lubią tańczyć. Po pierwszych próbach szybko okazało się, że tworzą doskonały zespół. Na każdy duży krok długiego robaczka przypadały dwa małe kroki krótkiego robaczka. Doskonale tańczyli w rytmie: „szybki - szybki - wolny, szybki - szybki - wolny, szybki - szybki wolny”. Oczywiście robaczek krótki robił kroki w rytmie „szybki, szybki” robaczek długi robił kroki w rytmie „wolny”. Tańczyli równo, z dużym poczuciem rytmu. Po pewnym czasie okazało się, że są najlepsi, czego dowodem były liczne nagrody zdobywane na konkursach tanecznych. Zachęcone tym sukcesem robaczki szukały kolejnych rzeczy, które lubiły robić. Zaczęli się zatem zastanawiać, zastanawiać i po pewnym czasie, ani długim ani krótkim, wymyślili, że oboje bardzo lubią śpiewać. Po pierwszych próbach szybko okazało się, że tworzą doskonały zespół. Długi robaczek śpiewał nuty wysokie, krótki robaczek śpiewał nuty niskie. Śpiewali wspaniałe pieśni na dwa głosy. Po pewnym czasie okazało się, że są najlepsi, czego dowodem były liczne koncerty, na które ich zapraszano. W ten sposób tak różni stali się tak zgodni. www.nasze-bajki.pl


Już niedługo WAKACJE :)

do zobaczenia :)