Gazetka szkolna - BTO to jest to

Page 1

BTO to jest to !!! GAZETKA SPOŁECZNEJ SZKOŁY NR 3 W BIAŁYMSTOKU


zagadka :) spójrzcie na listki i spróbujcie odgadnąć do jakich drzew należą


Witamy wszystkich czytelników i uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że polubicie naszą gazetkę. Postaramy się aby było w niej dużo zagadek, rebusów, wesołych historyjek oraz ciekawych tematów.

spis tre ści

Zapraszamy do czytania.

Redakcja

skład redakcji: • Szymon Kalicki • Agatka Kużel • Natalka Dryl • Antek Dziemiańczyk • Franek Starosta • Anielka Szubzda

• o nas • g • zdro aleria wie na talerzu • zaga d ki, rebu • ortog sy rafia dl • czy w a każdego • co w iecie, że... kinie p iszczy • lubim y czyta • nauk ć a angie ls • bajk kiego • zrób a to sam • cieka we mie jsca

Zespół Szkół Społecznych nr 3 Białostockie Towarzystwo Oświatowe ul. Kalinowa 5, 15-809 Białystok tel: (85) 654-36-42, fax: (85) 654-36-42 e-mail: sspnr3bto@wp.pl strona: www.SpolecznaSzkola3.bialystok.pl


o nas

Nasza szkoła jest super :) Lubimy ją bardzo. mamy miłych nauczycieli. często jest bardzo wesoło. W naszej szkole jest dużo kółek zainteresowań np. kulinarne, dziennikarskie, język migowy, robotyka, piłka nożna. Mamy też super plac zabaw. W naszej szkole jest fajnie. Odwiedźcie nas :)


galeria


zdrowie na talerzu dlaczego warto jeść dynię? DYNIA JEST BARDZO SMACZNA

MA WIELE MINERAŁÓW NP. CYNK, POTAS, WAPŃ I WITAMINY Z GRUPY B I PP

WZMACNIA NASZ ORGANIZM I ZAPOBIEGA CHOROBOM

NAJBARDZIEJ ZDROWA JEST DYNIA O KOLORZE POMARAŃCZOWYM


DYNIOWE BABECZKI • 300 g puree z dyni • 150 g mąki pszennej • 50 g mąki migdałowej • 40 g cukru trzcinowego • 5g cukru waniliowego • 1 jajko • 1 łyżeczka cynamonu • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia • szczypta soli Ugotowaną i ostudzoną dynie miksujemy dokładnie na puree. W misce mieszamy mąkę pszenną i migdałową, cukier, proszek do pieczenia, sól i cynamon, a następnie dodajemy jajko i puree z dyni. Mieszamy dokładnie na jednolitą masę, którą następnie przekładamy do silikonowych foremek. Pieczemy w 180 stopniach C przez 35 minut

SMACZNEGO


koktajl Natalki

PRZEPIS • przygotuj

1

dodaj

4

+ garść

5

2 łyżeczki i wszystko razem zmiksujcie smacznego


POMÓŻ WIEWIÓRCE ZNALEŹĆ ORZESZKI


zagadki, rebusy ;) p

ł

a

s

z

c

z

l

u

l

e

w

a

g

u

j

w

i

a

t

r

c

d

e

s

z

c

z

h

l

a

s

ż

b

y

a

d

u

t

i

e

b

l

i

ś

c

i

e

y

c

z

a

p

k

a

ń

JELEŃ + SIANO + ENCYKLOPEDIA + SŁOŃ

HASŁO: ................... ZWIERCIADŁO + TARAS + ZĘBY

HASŁO: ..................... AUTOR: Agatka Kużel


Co to za miesiąc, który niesie: grzyby i wrzosy liliowe w lesie, w sadach soczyste jabłka czerwone, a także pierwszy szkolny dzwonek.

_RZ_SI_Ń Na ogonie złota głowa, która smaczne ziarnka w sobie chowa.

DY_I_ To miesiąc smutny taki, bo odleciały już ptaki, i liść ostatni już opadł. Ten miesiąc zwie się.

_IST_PA_

Jesienią na gruszy, dużo gruszek będzie. A co będzie na dębie? Wiadomo....

_O_Ę_ZI_


ortografia dla każdego M_cha i pl_cha Siadła m_cha na pod_chach na mym ł_żk_ koło _cha: Znajdź w wierszu brakujace u lub ó

zawier_cha dziś i pl_cha – i na zimne łapki ch_cha. Nie masz w domu swym koż_cha? albo chociaż p_ł fart_cha? żebym zawsze była s_cha, nawet wtedy, gdy jest pl_cha. Wygrzebałam się spod pod_ch i przyniosłam m_sze koż_ch – tyci koż_ch, dla mal_cha, bo niewielka przecież m_cha. I od _cha aż do _cha _śmiech ma na b_zi m_cha, bo niegroźna już jest pl_cha i _dawać może z_cha. Autor wiersza: Hanna Badura


czy wiecie, że...

Sen zimowy to inaczej hibernacja naturalna.

Niektóre zwierzęta muszą “zasnąć” na zimę. Stan ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, może być ciągły lub z krótkimi przerwami a poprzedzony jest gromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie lub robieniem zapasów pokarmu w gnieździe. Kiedy zwierzęta śpią, wolniej bije im serce, obniża się temperatura ciała i spokojniej oddychają. Najczęściej kiedy mówimy o zasypianiu na zimę mamy na myśli wielkiego, brunatnego niedźwiedzia śpiącego w swej grocie lub gęstych zaroślach, ale w świecie przyrody nie tylko on śpi. Jeż, także chrapie zagrzebany w opadłych liściach. Tak samo nietoperze, których schronieniem są najczęściej różnego rodzaju podziemia, jak np. jaskinie, piwnice itp. Jednak nietoperze budzą się co jakiś czas spontanicznie, aby napić się wody, załatwić potrzeby fizjologiczne, czy też zmienić miejsce swego pobytu. Borsuk zaś buduje skomplikowane nory i w takiej kryjówce zasypia z nastaniem mrozów. Jego sen zimowy nie jest ciągły. Podczas ocieplenia budzi się i wychodzi celem upolowania jakiejś przekąski. Susły także zimą smacznie śpią. Są zwierzętami stadnymi, które wspólnie zajmują dane siedlisko. Ich aktywność zmniejsza się jesienią, kiedy przygotowują się do przetrwania zimy. Wtedy wejścia do nor zostają od środka zabudowane ziemią i utkane sianem. Na czas od października do marca zwierzęta zapadają w sen zimowy. Hibernują samotnie, każdy w oddzielnej norze. Poza wymienionymi zwierzętami na zimę zasypiają także popielice, koszatki, świstaki, bobaki, chomiki. W stan hibernacji naturalnej zapadają również: owady, pająki, węże a także płazy i gady. Nie są one w stanie funkcjonować w niskich temperaturach, dlatego każde z nich na swój własny sposób zabezpiecza się przed zimnem.


co w kinie piszczy?

Lubicie ogladać filmy? My bardzo. Oto nasze propozycje na jesienne wieczory :) Na pewno polubicie bohaterów tych filmów Disney’a.


lubimy czytać

Koszmarny Karolek ma głowę pełną koszmarnych pomysłów i jest utrapieniem swoich rodziców. W realizacji jego planów pomagają mu: Wredna Wandzia, Bezwzględny Bolo, Chciwy Henio i Muskularny Miecio. Jednak wszystko psuje młodszy brat Karolka Doskonały Damianek. Czy chcielibyście dowiedzieć się więcej o przygodach Karolka? To sięgnijcie po ksiązki z tej serii. WARTO :)

Pompon, smok przygarnięty przez rodzinę Fisiów, ożenił się i ma dwoje dzieci. Są to bliźniaki Pulpet i Prudencja. Chodzą do zwykłej szkoły z dziećmi, które je zaakceptowały i wcale się nie dziwią, że w ławce siedzą dwa smoki w kolorze limonkowym. Pewnego dnia Pulpet i Prudencja wybierają się z przyjaciółmi do Transylwanii na poszukiwanie swoich przodków. Przeczytajcie koniecznie :)

To książka nie tylko dla małych kucharzy. Bohaterką jest Cecylka Knedelek, która mieszka przy ulicy Naleśnikowej. W książce pojawia się także: pani Ludmiła, która piecze przepyszne ciasteczka, pan Alojzy kolekcjoner śrubek i nakrętek, oraz Joasia, Antek i bliźniaczki Lucia i Lusia, które mieszkają w pokoju w paski i lubią gotować przepyszną pomidorówkę, oraz pies Tymianek. Warto dowiedzieć się o nich więcej... :)


ang. I like - ja lubiÄ™

nauka angielskiego z minionkami

ang. banana - banan

ang. family - rodzina ang. angry - zły

ang. friend - przyjaciel

ang. dinosaur - dinozaur


Nie tak dawno temu, w pewnym lesie mieszkała wesoła wiewiórka Tosia. Lubiła robić wszystkim psikusy i płatać różne figle. Mieszkańcy lasu nie gniewali się na nią ponieważ były to najczęściej niezłośliwe żarty. W sąsiedztwie wiewiórki mieszkały małe elfy z rodzicami. Co rano elfia rodzina budziała się jako pierwsza (skoro świt) i śpiewali wesoło na cały las. Wszyscy mieszkańcy lasu wiedzieli wtedy, że trzeba wstać. Piękny śpiew skowronka bowiem tak nie budził nikogo jak skoczne piosenki elfów. Pewnego razu wiewiórka Tosia wymyśliła jak zrobić aby wszyscy w lesie pospali dłużej. Zakradła się wieczorem pod domek elfów i pomalowała błotkiem szybki w ich oknach. Rano, cisza... nikt nie wstał w lesie. Słonko świeciło, ale każdy nie wiedział co robić ponieważ nie usłyszeli porannej piosenki elfów. A one tymczasem, całą rodzinką smacznie spały i chrapały ponieważ w domku było bardzo ciemno. Wiewiórka obudziła się aż po południu i zaczęła się bardzo śmiać. Pobiegła i zapukała do drzwi domku elfów. Otworzyła jej mama elf, bardzo zaspana i zdziwiona, że już jest jest tak późno. Wiewiórka Tosia opowiedziała o swoim pomyśle i co zrobiła aby cały las pospał dłużej oraz o pomalowaniu szybek. Na szczęście mama i reszta rodziny elfów bardzo się śmiali i wybaczyli ten żart wiewiórce, i kiedy wszyscy umyli już ząbki zaśpiewali bardzo głośno aby dobudzić resztę mieszkańców lasu. Tego dnia w lesie każdy dłużej pospał, ale zbliżała się już zima...

bajka na jesienne smutki


zrób to sam BĄDŹ KREATYWNY :)

Jeśli chcesz zrobić jesienne figurki, musisz mieć: parę kasztanów i żołędzi, zapałki, wstążkę oraz mazak. Potem połącz kasztany i żołędzie tak jak lubisz za pomocą zapałek. Figurkę udekoruj wstążką a następnie narysuj oczka i buzię mazakiem. Wspaniałej zabawy życzymy :)


ciekawe miejsca

Planty - Białystok

Jesli bedziecie kiedykolwiek w naszym mieście - Białymstoku, warto żebyście wybrali się na spacer na Planty. To piękny park, który szczególnie jesienią jest super. Na Plantach jest duża fontanna, która wieczorami jest kolorowo podświetlona. W parku są też ładne rzeźby np. Praczek i psa Kawelina oraz duży plac zabaw. Obok parku jest Pałac Branickich. Zapraszamy!!!


J

esień w FOTOGRAFII autor: Natalka Dryl IIb

Do zobaczenia