Page 1

Elementy składowe komputera


OZNACZENIA SKRÓTÓW : 

CPU -( central processing unit) procesor, który pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.

HDD- (hard disk drive) dysk twardy, rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pojemność dysków wynosi od 5 MB do 4 TB.

RAM - (random access memory) pamięć o dostępie swobodnej, podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Nazwa sugeruje, że oznacza to każda pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci. W pamięci RAM przechowywane są aktualne wychowywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy.

MB - (megabajt) jednostka używana w informatyce oznaczająca około milion (dokładnie :1048576) bajtów. Jednostka wykorzystywana do określania pojemności pamięci RAM.


Procesory: A) jednordzeniowe: 

Pentium

Pentium II

Pentium III

Pentium 4

stare Intel Pentium D

Stare Intel Celeron

B) dwurdzeniowe: 

Intel Pentium Dual core

Pentium D od socket 775

Intel Dual core

Core I3

Intel Celeron od s 775

Procesory dwurdzeniowe mają w nazwie : w Intelu- „dual core” lub „Core 2 duo”, a w AMD jest dopisek x2”.


Typy procesorów: Dwoma największymi na świecie producentami procesorów są firmy Intelora AMD (Advanced Micro Devices). Obydwie firmy zajęły 99,1% rynku procesorów (Intel 80,3%, AMD 18,8%) w trzecim kwartale 2011 roku. 

Przykłady procesorów AMD:

Sempron (Sargas)

Athlon II X2 (Regor)

Phenom II X6 (Thuban)

Opteron (Shanghai)

Przykłady procesorów Intel:

Ultra Low Voltage Mobile Celeron (500 MHz)

Pentium(r) III Xeon(tm) Processor (900 MHz)

Celeron (850 MHz)

Pentium 4 Processor "Northwood A" (1,7, 1,8, 1,9, 2, 2,2, 2,4, 2,5, 2,6 GHz)


Płyta główna i chipset: 

Płyta główna (Ang. motherboard, mainboard) –Obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (Dyski twarde, napędy optyczne itp.), i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, usb).

Służy do umieszczania na niej układów elektronicznych, niezbędnych do działania komputera Chipset

Chipset jest to drugi najważniejszy układ - po procesorze.

To grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy.


Socket: 

SOCKET jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora(lub procesor do płyty). Każdy procesor pasuje tylko do odpowiedniego socketa.

Producenci wyposażają swoje płyty w różne wersje gniazd umożliwiających zastosowanie jednego z dostępnych procesorów, przy czym rodzaj procesora często zależy również od zainstalowanego na płycie chipsetu.

AMD produkuje wciąż te same gniazda od 2006 roku dlatego najpopularniejsze wciąż są

Socket AM2, Socket AM2

Intel produkuje z kolei coraz nowsze gniazda w związku z czym najpopularniejsze są

LGA 775

LGA 1156

LGA 1155

LGA 1150


BIOS 

Skrót BIOS pochodzi od Basic Input/Output Sytem. Czym jest BIOS ? Jest to nic więcej jak program komputerowy – zbiór instrukcji, które mówią procesorowi w naszym komputerze co ma robić. Tym co go wyróżnia spośród innych programów jest miejsce, w którym jest przechowywany oraz funkcje, za które odpowiada. W przeciwieństwie do innych programów BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu.

Kod źródłowy programu zapisanego w BIOS’ie różni się od normalnego oprogramowania, jest on integralną częścią komputera, definiując przy tym co nasz komputer może robić. Jest to specyfikacja sprzętowa przyporządkowana dokładnie do jednego komputera.


Cache: 

Cache - mechanizm pamięci podręcznej w komputerach

Pamięć podręczna dysku twardego przyspiesza dostęp do bardzo wolnej pamięci masowej (w porównaniu do pamięci RAM, do której dane są pobierane). Pamięć podręczna o wielkości od 128 KB do 64 MB jest zazwyczaj podzielony na dwie części: obszar podsystemu odpowiedzialnego za odczyt z wyprzedzeniem i buforowanie odczytu oraz mniejszy obszar opóźnionego zapisu. Dysk z kontrolerem komunikuje się magistralą szybszą niż najszybsze budowane dyski twarde – daje to możliwość przechowania danych w buforze i wysłania do kontrolera bez wykonywania cyklu dostępu do nośnika oraz wpływa pozytywnie na szybkość całego systemu.


UrzÄ…dzenia peryferyjne:


Urządzenie peryferyjne (ang. peripheral device) - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU)

i pamięć operacyjna.

Do głównych urządzeń peryferyjnych wewnętrznych komputera należą:

- dysk twardy

- płyta główna

- stacja CD- ROM

Głównymi urządzeniami zewnętrznymi przeznaczonymi do komunikacji z komputerem są:

- monitor

- myszka

- klawiatura

- drukarka

Większość z nich znajduje się poza obudową, jednak niektóre takie jak karta graficzna, dysk twardy znajdują się wewnątrz obudowy


Karta dźwiękowa: 

Karta dźwiękowa to urządzenie zainstalowane w komputerze przetwarzające informacje z programu komputerowego, takiego jak odtwarzacz multimedialny, a następnie wysyłające słyszalny sygnał do głośników. Niektóre płyty główne mają wbudowane karty dźwiękowe, ale komputery często mają dedykowane karty, co zazwyczaj poprawia jakość emitowanego dźwięku.

Karta dźwiękowa umożliwia rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.


Budowa karty dźwiękowej: 

Karty dźwiękowe w zależności od stopnia skomplikowania i zaawansowania mogą posiadać następujące elementy:

Generator dźwięku - występował w starszych kartach i był to zazwyczaj generator AM lub FM oraz generator szumu, służył do sprzętowego generowania dźwięków za pomocą modulacji i łączenia fal oraz szumu

Przetworniki A/C i C/A - umożliwiające rejestrację i odtwarzanie dźwięku

Mikser dźwięku - służy do łączenia sygnałów dźwięku z różnych źródeł, generatorów dźwięku, przetworników C/A, wejść zewnętrznych, itp.

Wzmacniacz wyjściowy nbn- do podłączenia słuchawek lub dopasowania linii wyjściowych przetwornika C/A

Interfejs do komputera - służący do komunikacji i wymiany danych z kartą dźwiękową, zazwyczaj ISA, PCI lub USB

Procesor DSP - służy do cyfrowej obróbki dźwięku, np. nakładania efektów

Interfejs MIDI - służy do podłączania do komputera cyfrowych instrumentów muzycznych


Podział kart dźwiekowych: 

ISA historyczna magistrala, dzisiaj wykorzystywana do prac laboratoryjncyh (z powodu łatwości obsługi), zaprzestano produkcji kart dźwiękowych ISA przykłady: AdLib, Game Blaster, Sound Blaster

PCI 32-bitowa szyna danych, powszechnie stosowana w komputerach typu IBM PC przykłady: Sound Blaster Live! 5.1 Digital, Prodigy 7.1, Audioterminal 010

PCMCIA 32-bitowa szyna danych, stosowana w przenośnych komputerach (laptopach), odpowiednik typu PCI Echo Indigo, Echo Indigo I/O

USB łącze szeregowe, stosowane w komputerach typu PC i Mac, przepustowość: USB1.1 1,512Mb/s; USB2.0 480Mb/s OPTOPlay USB, Sound Blaster Audigy 2 NX, AUDIOSPORT QUATRO USB

FireWire (IEEE-1394) łącze szeregowe, stosowane w komputerach typu PC i Mac, przepustowość:200 Mb/s FireWire 410


Karty graficzne: 

Większość kart graficznych do poprawnego działania potrzebuje układu chłodzenia. Najwięcej ciepła wytwarza GPU, dlatego montuje się na nie same radiatory (chłodzenie pasywne) bądź z wentylatorem lub turbiną (chłodzenie aktywne) która używana jest w chłodzeniach referencyjnych. Jej plusem jest to, że ogrzane powietrze jest wypuszczane poza obudowę komputera ponieważ radiator jest zabudowany plastikową obudową. Jest wydajna przy wyższych obrotach co wiąże się z dużym hałasem.

Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu. Każda karta graficzna składa się z czterech podstawowych elementów: płytki drukowanej, głównego procesora, pamięci wideo i układu RAMDAC, (który często jest zintegrowany z procesorem w jednej obudowie) PROCESOR. Procesor na karcie graficznej wspomaga setki różnych funkcji, z trójwymiarowymi włącznie. Układy takie pomagają procesorowi komputera rysować linie, trójkąty, prostokąty, potrafią wygenerować obraz trójwymiarowy, pokryć go odpowiednią tzw. teksturą (powierzchnią), stworzyć efekt mgły itd. Procesor karty graficznej komunikuje się z pamięcią wysyłając i pobierając z niej informacje o obrazie w tzw. paczkach, przy czym wielkość tych paczek zależy od procesora karty.


Zadanie karty graficznej: 

Najważniejszym zdaniem karty graficznej jest przechowywanie informacji o tym jak powinien wyglądać obraz na ekranie monitora i odpowiednim sterowaniu monitora.

Pierwsze karty graficzne potrafiły wyświetlić jedynie litery łacińskiego alfabetu, które były zdefiniowane w ich pamięci. Działały one w trybie tekstowym.

Kolejna generacja kart graficznych posługiwała sie trybem graficznym tzn. potrafiła wyświetlać w odpowiednim kolorze poszczególne piksele. Nowoczesne procesory graficzne (GPU)udostępniają wiele funkcji ułatwiających i przyśpieszających pracę programów. Współczesne karty graficzne posiadają akceleratory 2D(grafiki dwuwymiarowej) i 3D(grafiki trójwymiarowej). Dzięki temu mogą dynamicznie tworzyć obrazy takie jak odcinek, koło itp. i wypełniać je kolorem, a w przypadku akceleratorów 3D, nawet wirtualne modele postaci, czy przedmiotów. Ma to szczególny wpływ na tworzenie najnowszych gier komputerowych i programów do edycji grafiki.


Karta sieciowa: 

Karta sieciowa to urządzenie odpowiedzialne za wysyłanie i odbieranie danych w sieciach LAN. Każdy komputer, który ma korzystać z dobrodziejstw sieci, powinien być wyposażony w taką kartę. Każda karta jest przystosowana tylko do jednego typu sieci (np. Ethernet) i posiada niepowtarzalny numer, który identyfikuje zawierający ją komputer. Przydziela go międzynarodowa instytucja pod nazwą IEEE. Każdemu producentowi przypisuje ona odpowiedni kod i zakres liczbowy. Wytwórca interfejsu Ethernet tworzy niepowtarzalny adres o długości 48-bitów, zwany często adresem sprzętowym lub adresem fizycznym.

Jednak karta sieciowa jest tylko jednym z całej grupy elementów, które muszą współdziałać, aby umożliwić pracę usługom sieciowym. Na to, jak wiele ramek dany komputer może wysłać i odebrać w określonym czasie, mają wpływ różne elementy. Jest to między innymi szybkość, z jaką może odpowiedzieć na sygnał z układu interfejsu sieciowego twój system komputerowy oraz liczba dostępnych buforów do przechowywania ramek. Bardzo istotna jest również wydajność oprogramowania sterownika karty sieciowej.

BUDOWA KART SIECIOWYCH: 

Obecnie produkowane karty sieciowe mają wbudowany własny procesor, co umożliwia przetwarzanie niektórych danych bez angażowania głównego procesora oraz własną pamięć RAM, która pełni rolę bufora w przypadku, gdy karta nie jest w stanie przetworzyć napływających z dużą szybkością danych.

Rozróżnia się karty pracujące z prędkościami 10 Mbps, 100 Mbps i 1Gbps, oraz takie które mogą automatycznie wykrywać prędkość sieci i dostosowywać się do niej.

Nowoczesne karty wyposażone są w szereg rozwiązań, zwiększających wydajność i ułatwiających pracę administratorów.


Karta sieciowa:

elementy składowe komputera  
Advertisement