Page 34

Publicystyka

Wiele osób zapomina o formie, która powinna być przyjemna i nieobraźliwa. Nawet jeśli praca jest w typie „spalić to”, to zamiast linczować autora radzę pomóc mu dopracować swoją twórczość. Na końcu naszej wypowiedzi powinniśmy również, w pewien sposób zachęcić rysownika, pisarza, etc. do dalszego tworzenia.

Sprawianie komuś przykrości świadczy o potężnych kompleksach oraz o braku dobrego wychowania. Bądźmy dla siebie milsi, a świat stanie się lepszym miejscem.

Nie chce mi się

O czym powinniśmy pamiętać?

Mnie też się nie chce pisać, ani rysować. Najchętniej całymi dniami grałabym w gry, spała i obżerała się chipsami.

O indywidualnym traktowaniu i zapoznaniu się z całością dzieła. W innym wypadku należy zaznaczyć, iż komentujemy jedynie jego fragment, nie znając całości.

Oczywiście możesz powiedzieć: „To nie twórz”! Pamiętaj jednak, że jeśli rzekniesz tak wszystkim, to wkrótce nie będziesz miał fanfików do czytania, ani artów do przeglądania.

Inaczej ocenia się bowiem parodię Mary Sue od OCka, opka które całe jest marysuizmem przesiąknięte. OCek z fanfika, to nie jest typowy OCek, więc jeśli będziemy oceniać zaginioną kuzynkę Celestii, etc., to powinniśmy się najpierw zapoznać z opowiadaniem.

Jak to nierzadko wygląda… Bardzo często spotykam się z tzw. hejtem. Autorzy obrażani są na każdym kroku, a z pseudokomentarzy leje się jad, błędy wszelkiej maści oraz nieznajomość tekstu (szczególnie w przypadku OCków i fanfików). Ludzie zapominają, że autor może stworzyć co mu się tylko podoba, ponieważ jest to jego wizja. Nam się to podobać, co prawda nie musi, ale wyraźmy swoją opinię w sposób uprzejmy! Każdy widział chyba „wspaniałe” komentarze typu „Fajno” i „WTF?! Idź z tym w de***u!”. Pierwszy typ, choć nie spełnia roli opinii, jest lepszy od drugiego, ponieważ 34

przynajmniej pociesza autora, że ktoś jego prace ogląda. Krótkie Hejty natomiast, potrafią naprawdę ugodzić i zdemotywować.

Pomyśl o tym, ile tracisz, z uwagi na nie skomentowanie obiecującego fanfika, czy dokonań młodego artysty. Chociaż na początku jego dzieła nie są doskonałe, to z czasem mogły przerodzić się w coś wielkiego. Ty jednak wolisz go zniechęcić. Wstydź się! Każdy człowiek chce być doceniony. I o ile nie łamie zasad moralnych, to powi-nien. Jednak nawet nagięcie tych filarów w twórczości, powinno być skrytykowane w sposób kulturalny i uprzejmy.

Brohoof nr 4/23 (marzec 2013)  
Brohoof nr 4/23 (marzec 2013)  
Advertisement