Page 44

Publicystyka

może zmartwię niektórych, ale nikt nie wariuje do takiego stopnia bez powodu. Jeżeli tworzymy coś takiego, to postarajmy się stworzyć jakąś głębię emocjonalną! Niech nasze krwawe opowiadanie nakłoni też czytelnika do przemyśleń poważniejszych niż „Zwymiotować śniadanie czy nie ?”.

10. Clopy, czyli w otchłani mroku. Opowiadania typu clop są bardzo kontrowersyjne w fandomie! Ja jednak nie będę oceniać ich pod względem moralnym. Wspominam o nich tylko dlatego, aby kiepskich fanfików było mniej. Pierwsza i najważniejsza sprawa - jeżeli już musisz pisać clopa, to nie opisuj gwałtu! Najlepiej w ogóle nie podejmować tematu gwałtu, we wszystkich typach opowiadań. Jeżeli jednak musimy, to nie róbmy z tego szczęśliwego wydarzenia! Pisanie rape-clopów jest grzechem niewybaczalnym i zasługuje na potępienie. Taki autor chyba nie dojrzał do pisania, ponieważ nie pomyślał jak może się poczuć osoba, która przeżyła taki akt przemocy lub jego próbę… Bo Na pewno nie wspomina tego przyjemnie. Kolejny jest seks dla seksu, czyli clop bez fabuły jest złym pomysłem. „Sceny łóżkowe” powinny być tylko dodatkiem do fanfika. Wówczas mogą mu nawet dodać

44

nieco smaczku. Należy unikać opisu kopulacji pozbawionej uczuć i emocji, bo takie coś przywodzi na myśl nie gorący romans, lecz tekst z podręcznika do biologii. Występuje także komedia, której miało nie być, czyli fatalny opis aktu. Zazwyczaj jest on spowodowany zbyt młodym wiekiem autora, lub nieznajomością anatomii. Zjawisko to dotyczy szczególnie związków dwóch klaczy. Oczywiście rozumiem, że piszący ma swoje fantazje, ale… Niech nie przesadza i nie opisuje rzeczy niemożliwych. Problemem są również piersi… Klacze biustu nie mają, o czym autorzy clopów zdają się nie wiedzieć. Klacz konia ma wymię, które jest zlokalizowane w innym miejscu niż jego ludzki odpowiednik. Jest jeszcze ciekawe nazewnictwo, które brzmi i dziecinnie i pruderyjnie, lub wręcz przeciwnie - wulgarnie. Jeżeli już piszemy clopa, to jest to opowiadanie dla dorosłych, a nie historyjka dla dziecka lub spaczonego patologią szkolną gimnazjalisty. I ostatnia rzecz - jeśli nie ukończyłeś 18 lat, po prostu nie pisz clopa! Jeżeli masz, też najlepiej nie pisz. Najpierw zastanów się, czy jest ci to do szczęścia niezbędne. W większości przypadków o wiele lepiej sprawdzi się opowiadanie sugestywne czy erotyczne, bez szczegółowych opisów wiadomych scen.

Brohoof 2 (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony: Friendship is Magic.

Brohoof 2 (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony: Friendship is Magic.

Advertisement