Page 46

Różności

Kącik literacki Twilight Sparkle „Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniewa Nienackiego » Foley Przygody Pana Samochodzika to obowiązkowa lektura wielu młodych wielbicieli sensacji. W końcu kto nie zna dziwacznego samochodu i jego właściciela – historyka sztuki, specjalizującego się w rozwiązywaniu zagadek z przeszłości i odnajdywania skarbów? Autorem Pana Samochodzika i templariuszy, jak i całej serii jest Zbigniew Nienacki (prawdziwe nazwisko Nowicki). Choć cały cykl napisał dobre kilkadziesiąt lat temu, to książki o Panu Samochodziku ciągle nie tracą na popularności. Znajduje się wielu kontynuatorów jego przygód, powstało także wiele ekranizacji filmowych. Tak więc główny bohater, pan Tomasz, a właściwie Pan Samochodzik, nazywany tak od posiadania niezwykłego wehikułu, który otrzymał w spadku po wujku, wyrusza na kolejną przygodę, tym razem w celu odnalezienia legendarnego skarbu templariuszy. Razem z nim udają się trzej harcerze - Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka. Musi się spieszyć, gdyż skarbem zainteresowana jest także pokaźna i bezwzględna konkurencja, w tym słynny poszukiwacz skarbów, kapitan Petersen.

46

Zaszyfrowane wskazówki doprowadzą naszych bohaterów między innymi na Mazury, a także do krzyżackiego zamku w Malborku. Dowiemy się sporo o historii Zakonu Templariuszy i innych ciekawych sprawach historycznych. Równocześnie tropem poszukiwaczy podąża niejaki Malinowski, przestępca, który głównie poprzez

wyłudzanie pieniędzy, chce się wzbogacić na obcokrajowcach, czyli ekipie kapitana Petersena. Podobno w znalezieniu skarbu ma pomóc hasło „Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje”. Czy bogactwa templariuszy zostaną odnalezione? Jeśli tak, to przez kogo? Książkę polecam bezwzględnie zarówno miłośnikom powieści sensacyjnych, jak i przygodowych oraz wielbicielom historii. Styl pisania Nienackiego jest bardzo przyjemny w odbiorze, a także przejrzysty. Na uwagę zasługuje przede wszystkim cała tajemnica, którą czytelnik odkrywa wraz z bohaterami. Częste zwroty akcji powodują, że nie jest łatwo rozwiązać zagadki, zanim zrobi to Pan Samochodzik czy któryś z jego towarzyszy.

Brohoof 1 (styczeń 2014)  
Brohoof 1 (styczeń 2014)  

Dwudzieste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Advertisement