Page 45

„Tomek na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego » Fudi Alfred Szklarski razem ze swoją twórczością gościł już na łamach naszego magazynu za sprawą recenzji książki Tomek w krainie kangurów napisanej przez Dolara84. Dziś na warsztat weźmiemy sobie drugą część z cyklu przygód Tomasza Wilmowskiego, czyli Tomek na Czarnym Lądzie. Akcja książki rozpoczyna się razem z pierwszymi krokami stawianymi przez naszego bohatera na zupełnie nowym dla niego kontynencie. Po początkowych przygotowaniach, zebraniu niezbędnego sprzętu obozowego, dokładnym zaplanowaniu trasy wyprawy, nasza zgrana grupa podróżników wyrusza na łowy. Wśród towarzyszy Tomka znajdziemy osoby znane już z pierwszej części, a będą to: Andrzej Wilmowski – doskonały geograf i ojciec Tomka, Jan Smuga – podróżnik i łowca zwierząt oraz Tadeusz Nowicki – przesympatyczny i zawadiacki bossman. Nasi podróżnicy na swojej drodze napotkają masę niebezpieczeństw. Zmierzą się z handlarzami niewolników, stawią czoła pigmejskim zatrutym strzałkom, rozwiążą wiele tajemnic Czarnego Lądu, no i oczywiście zapolują na afrykańską zwierzynę. W ich ręce trafią takie zwierzęta jak lwy, goryle czy antylopy i bawoły. Razem z bohaterem zgłębimy wiedzę historyczną dotyczącą afrykańskich państw równikowych. Zwiedzimy nieprzebyte dżungle, napotkamy różne rdzenne plemiona, między innymi atletycznie zbudowanych Masajów i najmniejszych ludzi świata Pigmejów, aż w końcu zapolujemy na tajemnicze okapi.

Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre opisy równikowej fauny i flory. Autor, podobnie jak w każdej swojej książce, porządnie odrobił pracę domową przed napisaniem powieści. Mnóstwo przypisów zawierających zarówno bardzo interesujące fakty biologiczne, jak również historyczne, dowodzi o posiadaniu przez autora szerokiego spectrum wiedzy na dany temat.

Różności

Kącik literacki Twilight Sparkle

Lekturę można nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze w niemalże każdej księgarni i zapewniam was, że będą to pieniądze bardzo dobrze wydane. Oczywiście jest też opcja dla sknerusów, czyli wizyta w lokalnej bibliotece, w której ta pozycja się znajduje. Książka na pewno spodoba się fanom Indiany Jonesa i poniekąd Daring Do :). Interesujące i oryginalne opisy przyrody, trzymająca w napięciu akcja, zagadki, intrygi, jak również miłość. To wszystko znajdziemy właśnie w tej książce. Ja sam czytając tę pozycję już po raz siódmy, bawiłem się świetnie. Jeżeli masz duszę obieżyświata i ciekawią Cię podróże, to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie.

45

Brohoof 1 (styczeń 2014)  

Dwudzieste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Brohoof 1 (styczeń 2014)  

Dwudzieste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Advertisement