Page 33

Jednak religii w kucykach nie ma, gdyż, jak wspomniałem wcześniej, nie mamy żadnych świątyń, kapłanów, ani ofiar. Nie mamy nawet w języku kucyków żadnych odniesień do religii w kontekście, że kucyki jakąkolwiek wyznają. Język jest używany chociażby do rekonstrukcji systemu wierzeń starożytnego Egiptu, dlatego należy brać go na poważnie. No dobrze, ale co z kucem w koloratce (piosenka Perfect Stallion), aureolami anielskimi, rogami diabłów i pojawiającymi się gdzieniegdzie krzyżami? Istnienie istot mitologicznych jest w kucykach traktowane nie jako elementy wierzeń, ale to standardowy zabieg fantastyczny. Rozszerzenie bestiariusza. Anioły i diabły to też istoty mitologiczne, tyle że z aktualnie najpopularniejszej religii świata. Być może za tysiąc lat do nich też ludzie będą podchodzić, jak my dziś do syren. Występowanie symboli chrześcijańskich (czy dowolnych innych, w tym masońskich. Tak, wiem, jak to brzmi) też nie przesądza istnienia chrześcijaństwa w Equestrii. Symbol z definicji jest wieloznaczny i często egzystuje na różnych płaszczyznach, mając różne znaczenia. Czym innym był krzyż dla ludzi z paleolitu (jaskinia Chauvet), czym innym dla Egipcjan, czym innym dla Celtów, a czym innym jest dla nas. Do tego to popularny zabieg, aby w systemach fantastycznych umieszczać elementy religijne bez oryginalnego kontekstu religijnego. Dobrym przykładem jest uniwersum świata z gier komputerowych „Thief”, gdzie mamy krzyże, ale nie chrześcijaństwo.

Problem pozostaje z tą koloratką i pogrzebem. W końcu obrządek pogrzebowy to element systemu wierzeń. Jednak... ateiści też mają swoje pogrzeby, a obrządki pogrzebowe znane są już u homo heidelbergensis (studnia kości w Hiszpanii, stanowisko Sima de elos Huessos, kompleks Atapuerca) czy u neandertalczyków. Prawdopodobnie chodziło nie tyle o religię, a szukanie pociechy dla żywych, próbujących jakoś pogodzić się z utratą bliskiej osoby. Tak samo może być u kucyków. Nie można też wykluczyć pewnych szczątkowych detali egzystujących w społeczeństwie kucyków, ale w swej zminimalizowanej formie nie będących religią.

Publicystyka

zasób informacji). Jej rola w rytuale Święta Podniesienia Słońca wyglądała dość niezwykle i można było podciągnąć jej udział jako czynność religijną.

Tak więc kucyki nie mają religii, ani tym bardziej bogów. Może istnieją one poza jej granicami. Mit drugi: Alicorny

nieśmiertelne.

Niepotwierdzony. Gdyż nie ma o tym żadnej wzmianki. Wiemy, że Luna i Celestia mają minimum 1001 lat. Według wspomnień z pamiętnika posiadały też dzieciństwo, zatem domyślamy się, że w chwili walki z Sombrą i Discordem musiały już galopować po świecie od paru wiosen. Nie ma jednak ani słowa o tym, czy one: • Są odporne na upływ czasu, czy też ich proces starzenia jest niezauważalnie wolny; • Dorosły w normalnym tempie, a jedynie potem metabolizm się zatrzymał; • Czy ich potencjalna nieśmiertelność dotyczy też nietykalności. No i wciąż mówimy o dwóch księżniczkach. W przypadku Cadance i 33

Brohoof 1 (styczeń 2014)  
Brohoof 1 (styczeń 2014)  

Dwudzieste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Advertisement