Page 47

Kinematografia okiem brony’ego » bobule W tym miesiącu tematem przewodnim będą samochody i to samochody nie byle jakie. Na warsztat wezmę tegoroczną perełkę, czyli „Wyścig”, oraz film Clinta Eastwoooda „Gran torinio”.

Wyścig (2013)

Nie będę ukrywał, że historia przedstawiona w tym filmie jest z gatunku tych, których zepsuć się nie da. Film opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę. Kojarzycie Nikiego Laudę i Jamesa Hunt’a? Jeśli nie, to po tym filmie zapamiętacie ich na pewno. Otóż cała fabuła opiera się na rywalizacji pomiędzy tymi dwoma kierowcami i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie dwie kwestie. Pierwsza, że obaj różnią się od siebie diametralnie,

druga, że wypadki chodzą po ludziach. Jeśli chodzi o film, to jest on zrobiony świetnie, idealny do oglądania na dużym ekranie. Sądzę, że na małym ekranie sceny wyścigów również będą robiły wrażenie. Choć jest to film sportowy to jednak nie okłamujmy się, wartości, jakie za sobą niesie wykraczają poza sportową rywalizację. Dostajemy tutaj kilka poważnych pytań. Po pierwsze, do jakiego momentu warto ryzykować życie. Po drugie, dlaczego warto ryzykować życie. Po trzecie, jak ważna jest rywalizacja w życiu człowieka. Po czwarte, czy po upadku jesteśmy w stanie się podnieść? Czy może są takie upadki, z których już nie ma wyjścia i nic nam nie pomoże? Do tego dodajmy jeszcze rolę kobiety w życiu mężczyzny i mamy unwersalny film o życiu, dla mężczyzn, ale nie tylko. Ponadto Daniel Brühl grający Nikiego Laudę, jak dla mnie rola co najmniej świetna, przy, której Chris Hemsworth ze swoją klatą Thora i rolą Jamesa Junt’a wypada blado (choć nie sposób docenić tego, że jednak musiał sporo ciała stracić, żeby pasować do tej roli. „Przypakowany” kierowca rajdowy raczej średnio by tu pasował). Acha i jeszcze jedna ważna kwestia, przez cały film coś się dzieje. Nie ma tak, że jesteśmy zanudzani dialogami czy krajobrazem. Dostajemy opowieść o życiu, o ogólnym wydźwięku nie do końca radosnym, jednak sam film jest mimo wszystko mega pozytywny. Reasumując, jest to film, który wbije w was w fotel, a potem zmusi do myślenia. Jak dla mnie jest to kinematografia najwyższych lotów.

Różności

Kącik filmowy

Ocena: 9/10

47

Brohoof 11 (grudzień 2013)  

Dziewiętnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Brohoof 11 (grudzień 2013)  

Dziewiętnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Advertisement