Page 29

“Per flugiloj de facila vento…” » Alcyone Dla jednych fanaberia i marnowanie czasu, a dla innych… No właśnie, co? W kolejnym odcinku naszej serii dotyczącej ciekawych hobby spróbujemy zrozumieć czym właściwie jest esperanto. Gdy przy znajomych wspominam, że znam Esperanto, często w odpowiedzi uzyskuję puste spojrzenie. Czasem ktoś słyszał, czasem ktoś stwierdzi, że kojarzy tę „odmianę włoskiego”. Czym więc naprawdę jest Esperanto? Najprościej rzecz ujmując, jest to język sztuczny, jak choćby tolkienowska Quenya. W przeciwieństwie jednak do języków Tolkiena Esperanto zostało stworzone z myślą o praktycznej komunikacji.

Ludwik Zamenhof w 1887 roku po raz pierwszy pokazał światu efekt swojej pracy – w krótkim podręczniku zawarł podstawy neutralnego i łatwego do nauki sposobu porozumiewania się. Słowa miały swoje źródła w językach indoeuropejskich, a zasady gramatyczne zadziwiały swoją prostotą i logicznością. Mimo że nie osiągnął on zamierzonego celu, jakim było stanie się językiem międzynarodowym powszechnie używanym w komunikacji, zebrał spore grono entuzjastów.

Publicystyka

Cutie Mark Crusaders Esperantyści

Wbrew częstym zarzutom, Esperanto nie jest językiem martwym. Czas spędzony na jego poznaniu na pewno nie może być uznany za stracony – jest to klucz do stania się częścią międzynarodowej wspólnoty, która nie tylko pomaga nam poznawać inne kraje i kultury. Esperanto tworzy własną, nową płaszczyznę kulturową - rozmaite zjazdy w wielu krajach świata, wycieczki i konferencje, występy esperanckich muzyków i aktorów, a przede wszystkim możliwość nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni. Nauka Esperanta jest też wspaniałym ćwiczeniem dla umysłu. Pomaga poznać zasady, jakimi ogólnie rządzą się języki – zdolność rozumienia ich mechaniki niejednokrotnie przydała mi się przy rozmowie i nauce innych języków, jak choćby angielskiego czy włoskiego. Po raz pierwszy zetknęłam się z Esperantem parę lat temu. Mój dziadek zaproponował mi, że jeśli nauczę się go do wakacji, to zabierze mnie na obóz za granicę. Szybko zaczęłam naukę z podręcznikiem „Iĝu Esperantisto!” („Stań się esperantystą!”), który okazał się bardzo skuteczny – już po paru miesiącach byłam w stanie dogadać się z esperantystami z 29

Brohoof 11 (grudzień 2013)  

Dziewiętnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Brohoof 11 (grudzień 2013)  

Dziewiętnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Advertisement