Page 84

Różności

Ten właśnie, właściwie prosty pomysł tworzy fabułę – zaskakującą i trzymającą w napięciu. Analiza kolejnych zeznań, na pierwszy rzut oka niepodważalnych, i szukanie w nich luk są naprawdę pochłaniające. Pozostaje też kwestia ustosunkowania się do oskarżonego, jedna z ciekawszych w filmie – dowody budzą wątpliwości, ale nie da się ich całkowicie obalić. Istnieje możliwość, że przysięgli uniewinnią prawdziwego mordercę możliwość niepokojąca, rzucająca cień na bohaterską batalię o jego ocalenie. Kwestię tę trzeba rozważyć samemu.

12 Angry Men (1957) – Dwunastu gniewnych ludzi Cofamy się o pół wieku do legendy dramatu sądowego – Dwunastu gniewnych ludzi. Film niezwykły – stworzenie dzieła tak dynamicznego i trzymającego w napięciu nie opuszczając z akcją nawet jednego pomieszczenia jest wyzwaniem, a Sidney Lumet jako reżyser doskonale mu podołał. Tytułowi gniewni ludzie to ława przysięgłych – mężczyźni, którzy za nieco dodatkowego zarobku uczestniczą w rozprawach sądowych i decydują o winie oskarżonego. Czy traktują to jako misję, zdają sobie sprawę z ciążącej na nich odpowiedzialności? Nie ci z filmu. Oni spieszą się do domu czy na mecz i nie obchodzi ich zbytnio postawione przed nimi zadanie. Wszystkich – oprócz jednego, który zamiast dla świętego spokoju zagłosować na niekorzyść oskarżonego zaczyna rozważać – i podważać – kolejne dowody.

84

Nie poznajemy imion bohaterów – nawet w napisach końcowych figurują oni po prostu jako kolejno ponumerowani przysięgli. Mimo to – i mimo dość ograniczającej scenerii, wszak zamknięcie postaci w jednym pomieszczeniu i zwyczajne posadzenie ich wokół stołu nie jest wymarzoną sytuacją do przedstawiania osobowości – są oni pełnokrwiści, oryginalni, niepozbawieni głębi psychologicznej. Od pierwszego, który postanowił sprzeciwić się decyzji ogółu, poprzez każdego kolejnego aż do tego opierającego się najdłużej – wszyscy mają przemyślane motywacje swoich decyzji, wszyscy przechodzą jakąś wewnętrzną walkę, żaden nie zmienia zdania ot tak. Od półtorej kolumny wypisuję peany na temat filmu. Uwierzcie mi, chętnie znalazłabym dla zrównoważenia jakąś wadę, ale nie potrafię. Dwunastu gniewnych ludzi jest dziełem wybitnym pod każdym względem. Powinno się je obejrzeć, i to nie tylko jako klasykę gatunku, ale także jako świetny film w ujęciu ogólnym.

Brohoof 10 (listopad)  

Osiemnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you