Page 68

Publicystyka

Cutie Mark Crusaders Copyists! A może Twój specjalny talent to kaligrafia? » Salmonella Jeśli nadal nie znalazłeś swojego specjalnego talentu lub po prostu chcesz przyjrzeć się dziwnym i ciekawym hobby – nasza nowa seria jest dla Ciebie. W tym miesiącu zajmiemy się kaligrafią. Jeśli jeszcze nie przestałeś czytać, to spieszę z wyjaśnieniem – to, że Twoje codzienne pismo sugeruje silne predyspozycje do zawodu lekarza nie oznacza, że nie masz co tutaj robić. Kaligrafia – przynajmniej na zwykłym poziomie, kiedy raz na jakiś czas bawisz się w pisanie – nie wpłynie na charakter pisma. Jest bardziej jak czcionka – albo kilkadziesiąt czcionek – które możesz włączyć i wyłączyć.

To, co widzicie powyżej jest pierwszym narzędziem kaligraficznym jakie wykorzystamy. Patyczek łatwo wykonać samodzielnie, choćby z drewnianego uchwytu pędzelka. Za pomocą scyzoryku i papieru ściernego nadajemy mu kształt taki, jak powyżej – i, po zdobyciu buteleczki atramentu lub tuszu jesteśmy praktycznie gotowi.

Następna część to po prostu ćwiczenia. W Internecie aż roi się od czcionek kaligraficznych4 – większość zawiera instrukcje, które kreski stawiać jako pierwsze. Jest to zresztą łatwe do odgadnięcia – zgodnie z zasadą, że patyczkiem poruszamy od góry do dołu i od lewej do prawej. Zaczynamy od prostych czcionek – moją pierwszą była kapituła rzymska, niezbyt trudna jest też większość minuskuł. Nie są może tak efektowne jak gotyckie litery, które zazwyczaj kojarzą nam się z kaligrafią, ale dobre na początek i opanowanie drżenia ręki. Na tym mogłabym zakończyć mój artykuł, ale jest coś jeszcze – ściśle powiązanego, choć nie tożsamego z kaligrafią. Inicjały. Zachwycają nas w starych księgach, ale mało kto zastanawia się nad możliwością samodzielnego wykonania czegoś podobnego.

Jest jeden minus tej akurat rozrywki: skompletowanie powyższego zestawu nieco kosztuje. Poniżej lista podstawowego ekwipunku twórcy inicjałów wraz z orientacyjną ceną. 

4

Klej Mixtion piętnastominutowy złotych

-

akrylowy, około 30

Osobiście polecam Art of Calligraphy Davida Harrisa. Czytelnie rozrysowane czcionki i ozdobniki o różnych stopniach trudności.

68

Brohoof 10 (listopad)  

Osiemnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you