Page 17

Recenzje

Największą zaletą fanfika jest stworzenie niesamowicie gęstego, prawdziwie mrocznego klimatu. Wyważone słownictwo oraz skupienie się na myślach bohaterki czynią cuda, każda kolejna linijka wydaje się przybliżać nas do straszliwego, niewypowiedzianego i ponadnaturalnego Zła.

Kolejnym problemem są pewne „niedociągnięcia” z głównym antagonistą. Widać braki w niektórych opisach, brak konkretnego zarysu psychologicznego oraz co najgorsze, objawia się tu niestety wspomniana już tandeta. Najlepiej to widać chociażby w jaki sposób antagonista przedstawia się bohaterce.

Nie mogę jednak podejść do tego dzieła bezkrytycznie. Powiedziałbym wręcz, że o ile zalety lovecraftowskiego stylu są, o tyle niestety są też jego wady. Przede wszystkim, w niektórych scenach mocno wieje tandetą, motywami tak oklepanymi w horrorach, że już sam ich widok na weteranie gatunku może wywołać nieprzyjemne odruchy. Najbardziej wyróżniający się jest motyw „ostatniej sceny” ( dla filmu ) bądź „ostatniej linijki” dla opowiadania. Czyli co tu dużo mówić, jedną ostatnią linijką autor odwraca nam cały sens opowiadania do góry nogami.

Czuć również pewne niedociągnięcia w zakresie po prostu fabularnym oraz ogólnego odbioru opowiadania. Niektóre rzeczy trzeba sobie ewidentnie dopowiadać, brak czasem również dobrego wyważenia napięcia. Czasem balans pomiędzy tempem szybkim i powolnym nie jest zbyt dobrze zaimplementowany w fanfiku.

17

Brohoof 9 (wrzesień 2013)  

Siedemnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Brohoof 9 (wrzesień 2013)  

Siedemnaste wydanie magazynu dla bronies i pegasis.

Advertisement