Page 28

Publicystyka anioł stróż. Zainteresowany tematem postanowiłem poszukać cen tresury. Znalazłem fora i strony dotyczące „pomocy psom epileptykom”.

Pierwsza pomoc Pomoc dla osoby, która ma atak, jest bardzo prosta. Najlepiej, jeśli będą jej udzielać dwie lub trzy osoby. Dzięki temu będziecie mogli przytrzymać chorego, aby się tak nie rzucał. Po pierwsze podłóżcie coś miękkiego pod głowę epileptyka. Gdy drgawki ustaną, postarajcie się ułożyć go na boku, tak aby krew z przygryzionego języka mogła swobodnie wypływać z ust. Przeszukajcie rzeczy osobiste. Poszukiwanie dowodu osobistego to nie zbrodnia. W międzyczasie wezwijcie pogotowie. Do czasu przyjazdu powinniście go odnaleźć. Gdy epileptyk zacznie się wybudzać, będzie oszołomiony. Mówcie do niego, pytajcie o imię etc. Pod żadnym pozorem nie krzyczcie, polewajcie wodą, nie uderzajcie. Takie rzeczy tylko w filmach. Wskazówka dla chorych – ZAWSZE noście przy sobie informacje, dzięki którym ułatwicie pracę lekarzowi z „Rki”. Osobiście nie rozstaję się z kalendarzykiem pacjenta i opaską z napisem „epilepsja – epilepsy”. 28

Pamiętajcie o nas… Podsumowując. My, epileptycy nawet, jeśli nauczymy się z nią żyć i tak będziemy żyć w cieniu. Ludzie boją się przebywać wśród chorych wierząc plotkom (narkoman!), z obawy o zarażenie się chorobą, co jest niemożliwe, czy o ujrzenia napadu i konieczności udzielenia pomocy. Wolimy się biernie przyglądać, a najlepiej zrobić fotkę i wrzucić na „fejsa”. Ileż to przyniesie „lajków!” Pracodawcy nie chcą nas przyjmować do pracy, tak zwani przyjaciele odchodzą, uświadamiając sobie, że staliśmy się piątym kołem u wozu. Niestety, życie to nie My Little Pony. Zepchnięci na margines, zapomniani przez resztę świata oglądamy szaleństwo dnia zakochanych i festiwal tandety. O walentynkach wie każdy, o Dniu Chorych na Padaczkę prawie nikt. Dziękuję za uwagę i idę do kuchni po czekoladkę… w kształcie serduszka. Niniejszy artykuł dedykuję wszystkim chorym na epilepsję. Trzymajcie się. Triste Cordis.

Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  
Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony.

Advertisement