Page 27

Chcieć, a móc…

W pewnym momencie, trzeba iść do pracy. To nie takie proste. Osoby chore na epilepsję mają całkowity zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, pracy przy maszynach ciężkich czy na wysokości. Owszem, w kraju panuje bezrobocie, ale od czasu do czasu pojawiają się ciekawe oferty. Potencjalny pracodawca jest zachwycony dopóki nie zapyta o symbol na legitymacji osoby niepełnosprawnej. Słysząc słowo „epilepsja” zmienia zdanie. Doradca zawodowy z Urzędu Pracy zapytał, czy ubiegałem się o rentę lub próbowałem szczęścia w zakładzie pracy chronionej? Niestety lekki stopień wyklucza obie opcje. Nie ma co. Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że nikt nic nie robi. Doskonałym przykładem jest dobrze przemyślana akcja „Zauważ Mnie”. Co roku 14 lutego, na ulicach większych miast… no właśnie. Spoglądając na niniejszą ulotkę można dostać skrętu kiszek.

„Szwagier, ze mną się nie napijesz?”

Chęci dobre, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Czy Polsce odebrano Podlasie i inne rejony? Kto wie, może w okolicach 2050 roku wolontariusze zawitają do Białegostoku? Szkoda, tym bardziej, że wiedza o epilepsji jest znikoma. W podsumowaniu znajdziecie krótki poradnik dotyczący pierwszej pomocy.

W Polsce panuje znienawidzony przeze mnie trend „nie pijesz, co ty chory jesteś?” Po co komu kumpel, który nawet Karmi nie tknie? Z drugiej strony ze względu na nikłą wiedzę i narodową specjalność, czyli przypinanie łatek, epileptycy często stają się pijakami czy narkomanami. Sam przez jakiś czas byłem w swoim małym miasteczku ćpunem. Słyszałem to za plecami, rodzice od „znajomych”, którzy zasłyszeli to od... Część leków powstrzymuje (wycisza) ataki, ale ich efektem ubocznym jest „otumanienie”, ospałość, czy lekko niewyraźna mowa. Inne to drżenie rąk. Połączcie to wszystko ze sobą. Można znieść nawet najbardziej chamski komentarz na temat urody, po tym, jak się do kogoś uśmiechniemy, ale coś takiego boli. Co gorsza plotka roznosi się niczym wirus Ebola.”To ten ćpun? No patrz jak chodzi…” Gdybyś na deser jadł dziesięć tabletek dziennie inaczej byś gadał.

Publicystyka

„W pośredniaku byłeś?”

Szczekający anioł stróż W innych krajach działa tak zwany projekt „Project Dogs”. Nie mylcie go z dogoterapią. Jak wiadomo pies ma bardzo czuły węch. Naukowcy dowiedli, że człowiek tuż przed napadem wydziela specyficzny zapach, na który zwierzaki reagują w wyuczony w trakcie tresury sposób. Dają znać, że za chwilę dojdzie do ataku. To w zupełności wystarczy, aby się przygotować na najgorsze, poprosić kogoś o pomoc. Co więcej, na co dzień nie pozwalają właścicielowi iść krawędzią chodnika czy kładki. Każdy posiada specjalną torbę z niezbędnymi przedmiotami oraz instrukcjami dla osób, które zdecydują się pomóc. To taki czworonożny 27

Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  
Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony.

Advertisement