Page 24

Publicystyka

„Walentynki” oczami 400 tysięcy osób Dzień ludzi gorszej kategorii » Triste Cordis W niniejszym artykule nie będę zastanawiał się nad sensem Walentynek. To nie ból siedziska, ani próba zwrócenia na siebie uwagi. Korzystając z okazji dnia zakochanych chciałbym ukazać Wam zupełnie inny świat. Jeśli waszym zdaniem niniejszy felieton jest zbędny lub nudny, obejrzyjcie proszę statystyki porównujące epilepsję i AIDS. Dają do myślenia.

Z okazji Walentynek i Międzynarodowego Dnia Chorych na Padaczkę chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami, ukazać jak w Polsce wygląda życie przeciętnego epileptyka. Człowieka gorszej kategorii. Z czym kojarzy się Wam święty Walenty? To chyba oczywiste, że z walentynkami, prawda? Dajmy jednak spokój „wyścigowi zbrojeń”, w którym amunicją są mniej lub bardziej wyszukane prezenty. Święty Walenty to nie tylko opiekun zakochanych, ale także patron „umysłowo chorych”. Określenie to, ze względu na obraźliwy ton jest już nieaktualne. Obecnie jest „patronem osób cierpiących na schorzenia neurologiczne”.

24

Coś o chorobie… Nie będę rozpisywał się na temat teorii. Znajdziecie ją w bibliotece, ale musicie znać przynajmniej podstawy. W Polsce na epilepsję choruje ponad 400 tysięcy osób, z czego połowa to dzieci. Niestety liczba ta z roku na rok, powoli, ale jednak wzrasta. Nie wiadomo, jakie są tego przyczyny. Znany jest jednak mechanizm działania choroby.

Wyobraźcie sobie dwa kabelki oddalone od siebie o kilka milimetrów, pomiędzy którymi przeskakują iskry elektryczne. Wszystko jest w porządku dopóki połączenie to, nie zostanie zerwane, a na jednym z końców zacznie się gromadzić ładunek. W pewnym momencie dochodzi do potężnego wyładowania, a w konsekwencji ataku.

…i o mnie. Wiem, że istnieją gorsze schorzenia, ale tym razem piszę od serca, o swoich przeżyciach. Od piętnastu lat choruję na padaczkę. Pierwszy napad to coś okropnego. Nie da się tego zapomnieć. Zasypiasz w swoim łóżku, a budzisz obolały, z przygryzionym językiem i z kroplówką, w szpitalu, nie pamiętając nic. Nie wiesz, co się stało, lekarze

Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony.

Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony.

Advertisement