Page 23

W swoim czasie sporo kontrowersji budziła też broń palna w Equestrii, której nie mogliśmy nigdzie znaleźć, ale o niej wspominano. Nigdy jej nie ukazano, ale były o niej wzmianki, więc była to rzecz 0,5-1 kanoniczna. Jak widać w dowolnej dyskusji na temat kucyków, powołując się na rzeczy półkanoniczne warto wspomnieć, że właśnie takie istnieją i należy mieć do nich ograniczone zaufanie. Rzeczy względnie kanoniczne to wszystko to, co wyprodukowało Hasbro, ale nie jest serialowe. Zabawki, plakaty, gazetki, książki... te rzeczy dla bezpieczeństwa warto uznać za NIE kanoniczne, gdyż zawierają one dużo błędów i mają mało wspólnego z serialem. Imiona i wygląd postaci serialowych nie pokrywają się z zabawkami. Przykładowo w książeczkach są zwroty typu Twilight wyszła z domu i poszła do biblioteki, a także rzeczy skrajnie bez sensu, jak blindbagowy tekst na karcie głoszący, że Cadance uwielbia tiary lub, że Celestia, jest czarodziejskim kucykiem. Te rzeczy można podciągnąć pod kanon wyłącznie w ostateczności, kiedy brakuje nam danych z bardziej wiarygodnych źródeł.

Wszystkie „wynalazki” fandomu, od zbrodniczej natury Pinkameny, antropologii Lyry, Gamer Luny, Molestii aż po Nyx to rzeczy absolutnie niekanoniczne i nie mające żadnej mocy w dyskusjach. Istotna jest też kwestia wersji językowych. Oczywiście, że kanoniczna jest wyłącznie oryginalna wersja angielska, ponieważ każda kolejna odmiana jest zmodyfikowana. Jednak w razie konieczności można zasugerować się wariantami regionalnymi, zwłaszcza jeśli kanon nie dostarcza nam odpowiedzi na jakieś pytanie. Należy wtedy wyraźnie zaznaczyć, że ta informacja pochodzi z danego dubbingu. Przykładem może być Magic Duel/Pojedynek na Czary, w którym tylko w wersji polskiej jest mowa o „zeszłej zimie” (czyli o odcinku Winter Wrap Up), a w oryginale słowo „zeszłej” nie pada. Jak się potem okazało w Princess Twilight part 1, faktycznie była to jednak zeszła zima. Zatem jeżeli ktoś zastanawiał się, czy Spike w tamtej kwestii miał na myśli ubiegłą zimę, to tak – to była tamta. Polscy twórcy mieli szczęście.

Publicystyka

„Rairty jest zamożna”. Skoro w Rarity Takes Manehattan lekką ręką rozdaje sporo kosztowności, to ciężko uznać, żeby była uboga.

Jeszcze raz przypomnę, że ten artykuł to tylko propozycja i nie podejmuję się zadania wymuszania na innych akceptacji podanych przeze mnie schematów. Wydają mi się jednak słuszne, użyteczne i wygodnie porządkują kanoniczność detali serialu. Dzięki temu, jeśli postawimy sobie pytanie „czy w kucykach jest broń palna”, to mamy ładnie posegregowane argumenty i unikniemy wystosowania tych gorszych na początku polemiki.

23

Brohoof 3 - specjalny (luty 2014)  

Magazyn dla fanów serialu My Little Pony.

Advertisement