Page 25

Najbardziej niedoceniany antagonista » Jan Major W przytłaczającej większości przypadków jakikolwiek nowy antagonista1, czy byt antagonistopodobny, ukazany w naszym ulubionym serialu staje się niemal automatycznie bożyszczem fandomu. Trixie, Nightmare Moon, Chrysalis, Discord, Sombra… Czasami zdarza się jednak, że czarny charakter przemknie niezauważony, choćby ze względu na kiepskie nakreślenie postaci, jak było w przypadku windigo, czy niewyróżnianie się niczym szczególnym, jak u nastoletnich smoków. Nijak do tych dwóch ostatnich kategorii nie da się zaliczyć tylko jednego przypadku: Ahuizotla.

Owo stworzenie wystąpiło w 16 odcinku 2 sezonu, Read it and Weep. Jak wszyscy pamiętamy, Rainbow Dash poznawała tam uroki literatury za pośrednictwem cyklu powieści o przygodach niejakiej Daring Do (w polskim przekładzie ochrzczonej mianem „Dzielnej Do”), której to Nemezis2 był osobnik, omawiany w niniejszym artykule. Jak na epizodyczny czarny charakter, i to tak osobliwego sortu (postać uchodząca za fikcyjną w ramach fikcyjnego uniwersum), dostał stosunkowo dużo czasu antenowego i kwestii mówionych. Tych ostatnich miał zdecydowanie więcej nawet od nieszczęsnego króla Sombry, za sprawą czego zdołał dość dokładnie przedstawić swoje plany – chciał przejąć władzę nad światem, co samo w sobie jest dość sztampowe i ma wskazywać na to, że Ahuizotl to synteza wszystkich kiczowatych i schematycznych antagonistów z serii o Indianie Jonesie, Jamesie Bondzie (oraz innych, podobnych do nich, bohaterach masowej wyobraźni), ze szczególnym uwzględnieniem Ernsta S. Blofelda (mieliśmy nawet okazję ujrzeć go z charakterystycznym kotem na kolanach), a następnie w niesprecyzowanych celach zadać mu możliwie dużo cierpienia – tym samym może uchodzić za jedyną postać pojawiającą się w MLP:FiM, która kierowałaby się czysto sadystycznymi pobudkami. Ponadto, można dedukować, że przez pokonanie Daring Do rozumiał zabicie jej, co również nie jest typowe: większości antagonistów wystarczało zyskanie wpływu na czyny protagonistów3, nie czuli potrzeby całkowitego wyeliminowania ich. Zapewne wielu fanów ocze-

Publicystyka

Ahuizotl

2

1

ten, który występuje przeciwko komuś, zwłaszcza z racji odmiennych poglądów. Z reguły jako „czarny charakter”

Nemezis – bogini przeznaczenia: tutaj oznacza przeznaczenie, czyli naszego antagonistę 3 Przeciwieństwo antagonisty, główny bohater. W tym przypadku mówimy o Daring Doo.

24

BROHOOF 2(10)/2013  

Dziesiąte wydanie magazynu bronies i pegasis „Brohoof"

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you