Page 1


Herb Dębicy


Historia Miasta  Nie jest znana dokładna data powstania osady. Pierwsza wzmianka źródłowa o Dębicy pochodzi z 1293 roku. Osada o nazwie „Dambicha” należała wówczas do rodu Gryfitów. Wiadomo, że w 1305 roku osada została złupiona przez Tatarów, spłonął wówczas drewniany kościół, który odbudowano w 1318 roku[3]. W 1325 roku Dębica była już siedzibą dekanatu leśnego złożonego z 14 parafii, położonych w lasach Puszczy Sandomierskiej, obejmował on, m.in. Przecław, Brzeźnicę, Łączki Kucharskie i Sędziszów. W późniejszym okresie włączono także parafie strzyżowską i rzeszowską. Świadczy to o tym, że Dębica była wówczas dużą i szybko rozwijającą się wsią.  W 1358 roku król Kazimierz III Wielki nadał Świętosławowi Gryficie przywilej lokacyjny miasta na prawie niemieckim, a wraz z nim zezwolił na organizowanie targów w środę. Jednak dopiero po czternastu latach doszło do faktycznego założenia miasta. 10 czerwca 1372 roku, Świętosław zlecił Mikołajowi, sołtysowi wsi Lipiny, przeprowadzenie lokacji miasta. W zamian Mikołaj został pierwszym dziedzicznym wójtem w Dębicy z prawem pobierania czynszów i innymi przywilejami.


Miasto Dawniej


Okupacja  Po kampanii wrześniowej 1939 roku Dębica znalazła się pod

okupacją niemiecką. Niemcy rozpoczęli demontaż maszyn i urządzeń z fabryk, których nie chcieli uruchamiać. Mieszkańców zmuszano do prac przymusowych na rzecz armii i administracji niemieckiej. W 1941 roku utworzono w mieście getto. Wielu Polaków i Żydów wywożono i mordowano w pobliskim obozie w Pustkowie oraz w innych obozach. W Pustkowie zginęło blisko 15 tysięcy ludzi. Region dębicki stał się ważnym ośrodkiem ruchu oporu. Wielu schwytanych partyzantów zabijano w publicznych egzekucjach na rynku w obecności mieszkańców. 23 sierpnia 1944 roku do Dębicy wkroczyły wojska radzieckie. Walki frontowe spowodowały zniszczenie w czterdziestu procentach zabudowy miasta. Wielu żołnierzy podziemia padło ofiarą represji komunistycznych, m.in. podczas egzekucji żołnierzy Win w 1946 r.


Miasto Dziś  Dębica – miasto i gmina w

województwie podkarpackim, siedziba powiatu dębickiego, nad rzeką Wisłoką, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Przed 1945 rokiem Dębica należała do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Podkarpacia, znane m.in. z fabryki opon czy rowerów Arkus


Turystyka  W południowej, zalesionej i górzystej, części miasta znajduje się ścieżka spacerowa „Las Wolica”, składająca się z dwóch samo zamykających się tras oznaczonych kolorem zielonym i

pomarańczowym. Na trasie ścieżki zlokalizowane są tablice informacyjne, opisujące walory turystyczne Buczyny Karpackiej oraz życie lasu. Znajdują się tu także punkty postojowe z ławeczkami oraz miejsca rekreacji dla dzieci. Warto zobaczyć tu m.in. punkt widokowy na Dębicę oraz wąwóz. Zlokalizowany jest tu także zielony szlak konny, mający swój początek przy ranczu „Brzozowe ranczo”. Na uprawiających turystykę konną czeka także ranczo „Hucułek” przy ul. Wiejskiej.


Ciekawostki  Od początku XX wieku dębicki rynek był świadkiem wielu

niezwykłych wydarzeń. W sierpniu 1944 roku pochowano tu kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy, w niespełna dwa lata później w tym że miejscu przeprowadzono ostatnią publiczną egzekucję w Europie, kiedy powieszono trzech młodych żołnierzy podziemia niepodległościowego.  Według przekonań mieszkańców Teresa Orlowski urodziła się w Dębicy, Fałszem celowym jest opowieść o Wrocławiu i Krakowie .  Kiedyś dębicki Rynek zdobił pomnik żołnierza Armii Czerwonej – popularny "Karolek" dzierży w ręku karabin PPSz (pepeszę). Na początku lat dziewięćdziesiątych przeniesiono go na cmentarz radziecki gdzie spoczywa po dziś dzień.  Bramkarz srebrnej reprezentacji Polski z olimpiady w Barcelonie Aleksander Kłak (w tamtym czasie piłkarz LKS Igloopol Dębica), niedługo po olimpijskim finale krążył po mieście w nowym złotym Polonezie Caro.


Znane osoby związane z Dębicą Jan Wiktor – polski pisarz, publicysta, dziennikarz, działacz ludowy

Krzysztof Penderecki – współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny.


Aleksander Kłak – piłkarz polski medalista olimpijski z Barcelony.

Mateusz Borek – polski komentator sportowy.


KONIEC

Informacje o Dębicy  

Informacje o Dębicy