5 minute read

Léto v Brně – u vody i v chladu, na koncertě, v divadle či chrámu

Konečně. Léto by mělo být po dvou letech bez covidových omezení. V Brně se ponese ve znamení oslav 200. výročí Gregora Johanna Mendela stejně jako koncertů, divadelních představení nebo filmových projekcí doslova na každém rohu a prakticky každý víkend. Brňané i turisté si ho mohou užít v horku u vody, ale i v příjemném chladu sakrálních staveb a zdejšího podzemí. Na mnoha místech mohou využít kartu Brnopas.

Významné výročí narození zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela, které připadá na 22. července, připomíná různými akcemi a programy město Brno i mnohé zde sídlící instituce po celý rok. Od konce dubna si tak můžete třeba projít Mendelovu stezku Brnem, ve dnech 20.–24. července pak přijde jeden z vrcholů oslav – Mendel festival. Kalendář akcí je na webu mendel.brno.cz.

Advertisement

Hudba, divadlo a kultura, kam se podíváš

Brno je hrdým nositelem titulu Kreativní město hudby UNESCO. Přesvědčit se o tom můžete na každém kroku. Klasika, folklor, progresivní pop, rocková hudba, latinskoamerické rytmy, to vše na místech známých i nečekaných.

Neméně pestrá je nabídka divadelních představení – letní scény jsou plánovány na Biskupském dvoře, na Špilberku v rámci Letních shakespearovských slavností nebo třeba v amfiteátru na Kraví hoře. Centrum promění v otevřenou scénu festival živého umění Na prknech, dlažbě i trávě, který pobaví děti i dospělé. A do 28. srpna potkáte ve veřejném prostoru sochy, objekty a instalace domácích i zahraničních umělců v rámci bienále Brno Art Open.

K prázdninám patří letní kina

Letní kina najdete na mnoha místech – například na Špilberku, na nádvoří radnice Brno-střed, na zahradě vily Löw-Beer nebo v areálu Nové Zbrojovky. Menší projekty jsou připraveny v mnoha městských částech. Někde kina hrají po celé léto, některá mají program třeba jen na týden nebo pouze na vybrané dny v týdnu. Zajímavý přehled těchto aktivit najdete na webových stránkách www.letnaky.cz.

Ohnivý kůň a drak pod Novou radnicí

Významnou novinkou letošní letní sezony je nová multimediální expozice s názvem Ohnivý kůň a drak ve Sklepě pod Novou radnicí, která po rekonstrukci prostor nahrazuje původní stálou výstavu. Jejím cílem je zábavně připomenout dějiny i pověsti Brna prostřednictvím moderních technologií. Expozice má dvě hlavní témata. Historická rovina seznámí návštěvníky s minulostí samotného sklepa, zaměřuje se na období středověku, renesance a baroka v Brně a velkou pozornost věnuje třicetileté válce. Druhou rovinou jsou pak brněnské pověsti. Práce na expozici finišují, otvírat se má během léta.

Procházky a prohlídky

Městská organizace TIC Brno již několik let představuje město z jiné perspektivy a otvírá běžně nedostupná, zapomenutá nebo opomíjená místa. Zdejší sakrální historii i současnost tak představuje projekt Brno a jeho chrámy, který spolupořádají Biskupství brněnské, místní křesťanské farnosti, Židovská obec Brno a brněnská pobočka Židovského muzea v Praze. Kromě sedmi pravidelně otevřených kostelů můžete až do poloviny září poznat i jiné sakrální památky a místa modliteb během komentovaných prohlídek, přednášek i kulturních akcí.

Další novinkou jsou prohlídky výstaviště. Po areálu si na jedné z tras dokonce můžete i zaběhat, a to s výkladem profesionálního průvodce. Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Sdružením Paměť vznikly také nové trasy městem, které dostaly souhrnný název Stezky třetího odboje a jež přenesou účastníky do období let 1948–1989.

Zapomenutou industriální historii města již třetím rokem připomíná projekt Brno INdustrial a jeho komentované prohlídky nebo přednášky odborníků. V tomto roce se nově zaměřuje na strojírenský, slévárenský a chemický průmysl.

Prázdniny orámují akce u vody

První ročník Léta na Prýglu se uskuteční od 30. června do 2. července na Brněnské přehradě. Pořádající městská společnost Starez-Sport využije dostupnost i zázemí místa zvaného U Sirky, kde bude připraveno sportovní vyžití ve vodě i na souši. Aktuálně je v plánu 15 většinou sportovních stanovišť pro děti i dospělé a ve večerních hodinách koncerty, na nichž vystoupí Kudla (30. 6.), Jay Delver (1. 7.), Buty (1. 7.) a Ukulele Troublemakers (2. 7.). Vstup je zdarma.

Stejný pořadatel pak plánuje na 27. a 28. srpna Rozloučení s prázdninami na Riviéře. Představí se zde například Lenka Filipová, Nebe, The Silver Spoons, Sofian Medj Medj, Tomáš Matonoha, Zvěřinec, Honza Onder a tanečníci z Komety, Michal Nesvadba nebo Ritmo Factory. Bohatý je i doprovodný program.

S Brnopasem přednostně do vily Tugendhat

Nejen návštěvníci města, ale i domácí si mohou pořídit turistickou kartu Brnopas. Díky ní získají vstup zdarma do 5 top cílů (hrad Špilberk, věž Staré radnice, podzemí, katedrála sv. Petra a Pavla, Zoo Brno), slevy na dalších desítkách míst v Brně i na jižní Moravě nebo možnost přednostního nákupu vstupenky do vily Tugendhat. Informace o letních akcích v Brně najdete na dalších stránkách tohoto čísla Brněnského metropolitanu a také na www.gotobrno.cz. ■

Roman Burián | foto: Marie Schmerková

Do letní sezony vstoupil biotop v městské části Brno-jih s novou provozní budovou, která přinese nejen lepší gastronomické zázemí, ale díky zelené střeše zvýrazní ekologický charakter areálu. Pomáhá totiž hospodařit se srážkovou vodou, v létě snižovat teplotu a v zimě naopak chránit před chladem. Přírodní koupaliště, které nevyužívá k ošetření vody chemii, ale udržuje ji čistou působením vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách, najdete u řeky Svratky mezi Kšírovou, Hněvkovského a Sokolovou.