2 minute read

Tři jubilanti, v jejichž životech sehrálo důležitou roli Brno

V listopadu si připomeneme výročí narození výrazných osobností, které se zapsaly do kulturní historie našeho města. Herec Ladislav Lakomý se narodil 14. listopadu 1931 v Náměšti na Hané, ale celý život působil v Brně, kde o pět let dříve, 17. listopadu 1926, přišli na svět herečka Vlasta Chramostová a architekt Ivan Ruller.

Devadesát let by letos oslavil Ladislav Lakomý. Byl pravověrný Hanák a hanácky také rád mluvil, většinou však z jeho úst zněla krásná, kultivovaná čeština, někdy vázaná do veršů, třeba když nedostižně recitoval básně svých přátel Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška.

Narodil se v Náměšti na Hané a vyrůstal u prarodičů v Loučce u Litovle. Proti vůli rodičů si prosadil studia herectví na JAMU, po jejich ukončení získal angažmá v Divadle bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno).

Od roku 1965 až téměř do konce života hrál v činohře Národního divadla Brno, kde ztvárnil řadu výrazných postav, z nichž nejraději vzpomínal na Ježíše z lidové pašijové hry Komedie o umučení…, jejíž uvedení bylo na tehdejší dobu (1965) ze strany divadla odvážný počin.

Sám Lakomý se po roce 1968 do konfliktu s režimem také dostal, přesto v Brně prožil umělecky naplněný život. Kromě divadla spolupracoval s brněnským rozhlasem, věnoval se dabingu – jeho ústy promlouval např. Alain Delon, hrál ve filmech i televizních inscenacích a své následovníky vychovával také jako pedagog na JAMU a brněnské konzervatoři.

Ladislav Lakomý (14. 11. 1931 Náměšť na Hané – 11. 4. 2011 Brno) – herec a divadelní pedagog. Foto: archiv NdB

V jediný den dalo Brno světu dvě výrazné osobnosti

Vlasta Chramostová se narodila 17. listopadu 1926 v Brně. Studia na zdejší konzervatoři jí přerušili nacisté, když zavřeli české školy. Po válce se k herectví vrátila a mimo jiné působila v letech 1946–1949 v Národním (Státním) divadle Brno a zahájila tak v rodném městě hereckou kariéru. V roce 1950 přešla do dnešního Divadla na Vinohradech v Praze. Hrála často i ve filmu, do paměti diváků se jistě zapsala například v Herzově Spalovači mrtvol. V soukromém životě se musela vyrovnat se ztrátou syna i s tím, že v tíživé životní situaci přistoupila na spolupráci s StB.

Za své politické postoje v roce 1968 byla zbavena možnosti pracovat ve filmu, televizi, rozhlasu a nakonec i v divadle. Přešla do uměleckého disentu, kde se věnovala bytovému divadlu. V roce 1977 podepsala Chartu 77. Aktivně se pak účastnila listopadové revoluce a v roce 1989 se vrátila na výsluní české kulturní scény. Stala se členkou souboru Národního divadla, hrála ve filmu i v televizi.

Vlasta Chramostová (17. 11. 1926 Brno – 6. 10. 2019 Praha) – filmová a divadelní herečka. Foto: archiv NdB

Ve stejném městě a ve stejný den jako významná herečka se narodil také budoucí architekt Ivan Ruller. Vysokou školu technickou E. Beneše v Brně vystudoval v letech 1945–1950, kdy tam učili například Bohuslav Fuchs, Bedřich Rozehnal nebo Jiří Kroha. S tímto dobrým základem pak pracoval v řadě projektových ústavů, a protože vždy za součást architektury považoval umělecká díla, spolupracoval také s řadou umělců.

I jeho postihla v období normalizace nepřízeň režimu, přesto vytvořil stavby, bez kterých si dnes Brno nedovedeme představit. Když vstoupíme do Janáčkova divadla, fandíme v Rondu nebo jdeme kolem bývalého Ingstavu na Vídeňské a mnoha a mnoha dalších objektů spojených s jeho jménem, stále je tam zřejmý pel jeho energické osobnosti. S obdobným zápalem předával profesor Ruller své zkušenosti také studentům na Fakultě architektury VUT v Brně. 

Ivan Ruller (17. 11. 1926 Brno – 25. 3. 2018 Brno) – architekt, děkan Fakulty architektury VUT. Foto: JanFrancuBrno

Markéta Žáková