Page 1


Iде звiзда чудна: вертепи, колядки,щедрiвки

Упорядкувала Христина Матвієнко Намалювала Світлана Балух

“Братське” Київ 2012


Видання підготоване з ініціативи Київського молодіжного православного братства святих князів-страстотерпців Бориса та Гліба

Іде звізда чудна: вертепи, колядки, щедрівки. Упор. Х. Мат­ вієнко, худож. С. Балух. — К., 2012. — 56 с.

“Іде звідна чудна” — збірник, у якому подано сценарії вертепів, колядки і щедрівки на будь-який смак. Книжка познайомить читачів зі святами зимового пе­ ріоду, сприятиме розвитку акторських та співочих здіб­ ностей у дітей різного віку. Стане у пригоді вчителям, батькам і всім шануваль­ни­ кам українських традицій та пісень.

ISBN 978-966-432-116-4

© Матвієнко Х., упорядкування, 2012 © Балух С., художнє оформлення, 2012 © Братське, макет, 2012


Божі пастушки Автор Юрій Шкрумеляк

Пастушок 4: В Вифлеємі між бидляти, Ми ходили оглядати... Ангел: Я дізнатись рад би дуже. Хто такі ви, милі друзі! Пастушок 1: Ми маленькі пастушки, Що пасемо овечки. Ангел: А звідкіль? З якого роду? Пастушок 2: З українського народу.

Дійові особи: 4 Пастушки, 1 Ангел. (Пастушки й Ангел входять на подвір’я і колядують під вікном або в сінях на мелодію “Дивная новина”: “Ра­­діс­на но­ вина ввесь світ звеселила, (2) Україну срібна зоря ясно осві­ тила. Ясно освітила й стала гомоніти: (2) Радуйтеся, ве­се­ літься, українські діти!” Да­ ють знак дзвінком і входять до хати, Ангел іде попереду).

Ангел: Мир і спокій тому дому, Тут не буде місця злому! Пастушок 1: Слава Богу, добрі люди, Хай добро тут з вами буде! Пастушок 2: Добрі маємо новини Для дорослого й дитини! Пастушок 3: Ввесь світ нині звеселився, Бо Син Божий народився!

Ангел: Красний є, як Божий рай, Український рідний край, А хто вам сказав новину Про Вифлеємську Долину? Пастушок 3: Як ангели заспівали, Ми всі разом про те знали. Пастушок 4: До яскині поспішили, Богові поклін зложили.

4


Ангел: Я вас бачив, любі діти! Ви пишались там, мов квіти! Пастушок 1: І тебе я пам’ятаю, Ти один з Ангелів раю! Пастушок 2: Ми тебе на хмарах вздріли Поміж тими, що ясніли! Ангел: Так, і я там був між ними, Побратимами ясними, Та сюди я завітав, Бо Ісус так наказав: — Хай один із вас, Ангели, Злине в українські села, Щоб його могли уздріти Милі українські діти! Щоб сказали, що бажають, Може, в серці смуток мають! Пастушок 1: О, як красно, Як чудово! Пастушок 4: Що за щире Боже слово!

Своїм родичам, батькам, Своїм сестрам і братам! Пастушок 2: Щоб і наші господарі Мали з неба щастя в дарі, Щоб усе велось віднині Нашій любій господині! Пастушок 3: Щоб були здоров’я й сила, Щоб їм нива зародила, Повно щоб було в коморі, Та й достатньо на оборі! Пастушок 4: Хліба щоб не бракувало, І на переднівок стало! Щоб у будні та й неділі Були діти чисті, білі! Мали в чім ходити. Пастушок 2: І щоб рідна школа була, Й щоб недоля нас минула, Щоб все лихо відвернути Й гаразду ще всім добути. Пастушок 3: Я в Ісуса ще попрошу, Щоб нам вдачу дав хорошу, Й щоб зазнали в цілім світі Честі українські діти! Пастушок 4: Українському народу Дай Бог щастя і свободу, Для народу і для краю Сили і добра бажаю!

Ангел: То скажіть, хто що бажає, Хай Ісусик про те знає. Пастушок 1: Я бажаю щастя й долі, Добра в хаті і на полі

5


Братська коляда Вертеп Київського православного братства святих князів-страстотерпців Бориса та Гліба

Склали: Марина Коляда, Ольга Тимків, Наталія Павлушинська

Звіздар: Славні, добрі господарі! Хай Господь вам посилає Мир у хату, щастя в дім! Звіздар: Ми прийшли гуртом усім Щиро вам колядувати Благослови, Боже І з Різдвом вас привітати! і Божая Мати, Про Різдво Христове Колядник 3: колядки співати! Небеса розкрились Слава Богу, добрі люди! саме тої миті, Ми розносимо повсюди Коли крик Рожденного Спів Христового Різдва! почули у світі, І до вашого порогу Першими цю радість Ця колядницька зоря Ангели звістили, Крізь сніги нас привела. Піснею своєю землю Колядник 1: всю укрили! Та чи пустите до хати, Колядник 4: А чи тут нам замерзати? І світ вечірньої зорі — Колядник 2: Обранець Божий на землі. Гей, всі волхви, Чи колядників чекали? мерщій в дорогу! А чи двері замикали? Колядники входять до ха­ Вже Ангели співають: ти, співаючи “Добрий ве­чір, Слава в вишніх Богу! тобі”. Дійові особи: Звіздар, 4 Колядники, 2 Ангели, 2 Пастушки, Біда, Міхоноша.

21


Ангел 1: Цілий Всесвіт нині святиться! Все радіє, усе веселиться! Небо нині з землею злилося В славословнім багатоголоссі! Скиньте тугу, позбавтесь тривог, Адже слово пророче збулося: У єство людське — втілився Бог! Ангел 2: Ген, зоря над вертепом постала! Ясно сяє вона й величаво! Освітила і небо, й поля, Освітила і наші серця. І убогу стаєнку, де в яслах Народилась Дитинка прекрасна. Серед сіна сповите Лежить Чудо світу, Бог Предвічний — Дитятко маленьке Від Пречистої Діви — і Неньки! І в убогості цій, і в смиренні Народилось Спасіння Вселенній! Колядка “В глибокій долині”

Пастушок 1: Пастушки, що недалечко Пасли воли і овечки, Як угледіли те сяйво, Враз гукнули всі: “Рушаймо За пречудною зорею!” Чутно було над землею Спів ангельський в небесах, Розігнав він сум і страх, Душі сповнив невимовним Дивним трепетом духовним. І зоря їх повела До рожденного Христа! Колядка “Небо і земля” Ангел 1: Але сили злі чатують, Божеволіють, лютують І в агонії пекельній За Христом вони полюють! Пастушок 2: Ніби хмара небо вкрила І дорогу заступила. Гляньте: он Біда чи Лихо До Дитинки суне стиха. Біда: Хто це йде до Вифлеєма? Чому поспішає? Кому вільно в нашім царстві? І кого шукає? Пастушок 1: Тут були царі зі Сходу, З перської столиці. Приходили поклонитись Нашому Владиці.


Христос родився, людоньки, співаймо! (скорочено) Автори: Ярина Черняк, Михайло Малкуш, Петро Рудик

Дійові особи: 2 Ангели, 2 Пастухи, 3 Царі, Рахіль, Козак, Ірод, Смерть, Біда. Лунає колядка “Свята ніч” (І куплет). Ангел 1: Настала ніч — іскристо сяє сніг! Настала ніч — кутею пахне в хаті! Відбилося на стежці повно ніг — От і вертеп іде колядувати! І вкотре батько, молячись, почне Святу Вечерю. Вкотре за зорею Ми знайдем Бога — разом, сміючись! Ми коляду співаємо — із нею

Ми світові розкажем про Дитину, Співаючи у сінях, біля тину, Ми Україну й Бога прославляймо! Христос родився, людоньки, — співаймо! “Свята ніч” (ІІ і ІІІ куплети) Ангел 1: Зоря на небі ясна, ніби сонце, І світить так, що видно іздаля. Ховаючи тепло в своїй долоньці, Заснуло у вертепі Немовля. І тим теплом колись зігріє інших — Дітей, дорослих, праведних і грішних.

25


Пастух 1: Я — пастушок. Щодня на лужок Жену я свою худібку. Колись у кишені Я мав пиріжок, Тепер я маю сопілку. Моя сопілка Весела й дзвінка, У неї голос медовий, Моя худібка  Без батіжка Іде за нею додому. Пастух 2: Іване, йдім додому, бо скоро ніч настане! Давай, натягуй шапку і надягай жупана. Іване, поспішися, на мене жде Маруся, Не дасть мені вечері, коли я забарюся! Чого ти зажурився? Яку ти ловиш ґаву?.. Ой, що це? Що за диво! Яка зоря яскрава! Ангел 2: Ця зірка доведе вас до самого Ісуса! Де будете іти ви — і я не забарюся. В дорогу світлу й ясну ідіть за нею, люди, Щоб вас ніхто не вводив в оману і облуду.

Ангел 1: А Степан недовго думав, взяв Івана за рукав І по стежці за зорею через ніч пошкандибав. Ангел 2: Йшли недовго, аж у полі Наспіткали трьох царів… Колядка Ангел 1: Йшли дорогою три царі, Розглядали ліс, отари, Небеса, простори лану... Запиталися дороги До Спасителя малого, І пішли тепер за нею, За яскравою зорею. Козак: Що за диво? Що за люди? Чи мене підводять очі? Щоб ішли за пастухами Три царі посеред ночі? А в одного за спиною Здоровенний синій міх! Добрий вечір, добрі люди! А куди отак ідете? І кому оті дарунки, Що в міхах своїх, несете? Царі (разом): Добрий вечір, добрий вечір! За зорею ми ідемо.


В нічку тихеньку

1.В нічку тихеньку зірничка в небі Ясно засвітила. Діва Пречиста Божого Сина В яслах народила. (2) 2. Йшли до яскині царі багаті, Діти поспішали. Всі люди світу Христу Марії Поклін віддали. (2) 3. Срібні дзвіночки, ніжна колядка Край наш звеселяють. Величне свято іде до хати — Христа прославляймо! (2) 4. Зорі промінчик в кожнім серденьку Знову засвітився. Щастя і миру Вашій родині — Христос народився! (2)

38


Бог ся рождає

1. Бог ся рождає, хто ж Го може знати! Ісус Му ім’я, Марія Му Мати! Приспів: Тут ангели чудяться, рожденного бояться, А віл стоїть, трясеться, осел смутно пасеться, Пастиріє клячуть, в плоті Бога бачуть, Тут же, тут же, тут же, тут! 2. Марія Му Мати прекрасно співає, І хор ангельський Їй допомагає. 3. Йосиф старенький колише дитятко: “Люляй же, люляй, мале Отрочатко!” 4. Три славні царі к вертепу приходять, Ладан і смирну, золото приносять. 5. А пастиріє к Ньому прибігають І яко Царя свого вітають.

39


Іде звізда чудна

1. Іде звізда чудна з восток на полуднє, Над вертепом сіяє, трьом царям путь являє. 2. З восток три царі Христу несуть дари. Ірод же їх стрічає — “Куди ідете?” — питає. 3. “В Вифлеєм ідемо, Христу дари несемо, Щоб нам зволив прожити, в небі Його хвалити!”

50


Во Вифлеємі зоря сіяє

1. Во Вифлеємі зоря сіяє, там грають, грають! Грають янголи на щиросрібній бандурі. (2) 2. Пречиста Діва Сина рождає, там грають, грають! Грають царіє на щирозлотій бандурі. (2) 3. Сина вродила, в ясла вложила, там грають, грають! Грають пастирі на мідяній бандурі. (2) 4. Сина вродила Йсусом назвала, там грають, грають! Грають кобзарі на ясеновій бандурі. (2) 5. Йсусе дорогий, та то ж нарід Твій, дай Боже, Боже! Щастя, свободу, долю народу, дай Боже. (2)

51


Нова радість стала

1. Нова радість стала, яка не бувала: Над вертепом звізда ясна увесь світ осіяла. 2. Де Христос родився, з Діви воплотився, Як чоловік пеленами убого повився. 3. Пастушки з ягнятком перед тим Дитятком На колінця припадають, Царя-Бога прославляють. 4. Славим, Тебе, Царю, небесний владарю, Даруй літа щасливії цього дому господарю. 5. Просим Тебе, Царю, просим, Тебе, нині, Даруй літа щасливії нашій славній Україні.

61


Зміст 1. Сценарії вертепів Вертеп для малят (Житомирської недільної школи)........3 Ю. Шкрумеляк. Божі пастушки........................................... 4 Свящ. П. Мельник, Л. Дарчич. Вертеп Михай­лів­ської цер­ кви у с. Біличі..........................................................................7 Я. Коваль. Бог ся рождає! Славімо Його!.......................... 10 Вертеп у Карпатах................................................................. 13 Ю. Шкрумеляк. Дивна новина.............................................17 М. Коляда, О. Тимків, Н. Павлушинська. Братська коляда...21 Я. Черняк, М. Малкуш, П. Рудик. Христос родився, людоньки, співаймо!................................................................. 25

2. Колядки і щедрівки Коляда українських діточок.................................................31 В глибокій долині..................................................................32 Прилетіли ангелята..............................................................33 Щедрик-ведрик.....................................................................34 Вам на щастя, на здоров’я....................................................34 Я маленький пастушок........................................................35 Коляда.....................................................................................35 Ясна зоря................................................................................36 Рано-раненько.......................................................................37 В нічку тихеньку....................................................................38 Бог ся рождає.........................................................................39 Зіронька ясна........................................................................40 Із Різдвом Христовим...........................................................41 Коляда (сл. Віри Багірової)...................................................42

62


Офіра Ісусові..........................................................................43 Радісна новина......................................................................44 Чудесна зірка.........................................................................45 Зірка ясно засвітила.............................................................46 На Святвечір..........................................................................47 Тріє царі.................................................................................48 Бог Предвічний.....................................................................49 Іде звізда чудна......................................................................50 Во Вифлеємі зоря сіяє...........................................................51 Небо і земля...........................................................................52 Три славнії царі.....................................................................53 Во Вифлеємі нині новина....................................................54 Чи вдома, вдома....................................................................56 Ой чи є, чи нема....................................................................57 Що в цім домі, як у раю........................................................58 Ой дівчино гарна..................................................................59 Добрий вечір.........................................................................60 Нова радість...........................................................................61


Літературно-художнє видання

Іде звізда чудна: вертепи, колядки, щедрівки

Випусковий редактор

Юлія Березенко

Упорядник Літературний редактор

Христина Матвієнко Галина Кирієнко

Коректор Художнє оформлення та обкладинка

Ольга Савинська

Верстка

Юлія Березенко

Світлана Балух

Чекаємо на ваші відгуки, зауваження та пропозиції: agape.kyiv@gmail.com Замовити книжки можна, зателефонувавши 098-435-53-10, 095-010-35-46 або написавши на таку електронну адресу: agape.kyiv@gmail.com

Формат 60х90/16. Наклад 1000 прим. Гарнітура Constantia. Віддруковано на ТОВ “Задруга” 04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 86


Ide zvizda chudna:  

This book will help you to celebrate Christmas indeed. Here you will find texts and scores of verteps and Christmas carols.

Ide zvizda chudna:  

This book will help you to celebrate Christmas indeed. Here you will find texts and scores of verteps and Christmas carols.

Advertisement