Page 1

Split by PDF Splitter

O

– Babka, my si ideme kúpiť DVD rekordér! – Kupujte si čo chcete, ... (tajnička).

1


Split by PDF Splitter


Split by PDF Splitter

Nájdete v predajniach tlače a hypermarketoch

À

100 strán krížoviek, osemsmeroviek, odrazoviek, bunkoviek

a veľa zaujímavých cien.

À

100 strán osemsmeroviek, dva príbehy, veselé osemsmerovky,

hodnotné ceny iba pre vás!

Zabavte sa a VYHRAJTE! Špeciálne výherné krížovky nájdete na stranách: 11, 13, 16-17, 23 a 28

Ako posielať tajničky krížoviek? 1) SMS-kou bez diakritiky na číslo

V tomto vydaní nájdete 5 výherných krížoviek, v ktorých súťažíte o vecné ceny. Sú to krížovky označené Š1, Š2, Š3, Š4, Š6.

7507 v tvare REZ (medzera) číslo tajničky (medzera) správne vylúštená tajnička (medzera) vaše meno a adresa, tajničku G1 (pointu 1-8) alebo tajničku G2 celú (dĺžka SMS je max. 160 znakov). Cena spätnej sms je v sieti Orange 0,398 €, v sieti TM a O2 0,5 € vrátane DPH. Každá SMS vás zaradí do samostatného žrebovania o ceny.

TAJNIČKY POS IELAJTE DO 15. OKTÓBR A 2011 V ostatných krížovkách a hlavolamoch súťažíte o:

VÝHERNÉ KRÍŽOVKY

adresu Redima s. r. o., Dostojevského rad 13, 811 09 Bratislava. Na korešpondenčný lístok napíšte vylúštenú tajničku a označte ju zodpovedajúcim číslom (je len na vás, koľko tajničiek pošlete – v takomto prípade bude zaradené do žrebovania číslo tajničky uvedené na prvom mieste).

č. 7/2011

Meno: ...................................................................... Priezvisko:.............................................................. Adresa: .................................................................. ................................................................................

č. 7/2011

Výherné krížovky Bratislavčanka a Priateľka G ročník III G číslo 7 G rok 2011 G Vydavateľ časopisu: Redima, s. r. o. G Adresa redakcie: Dostojevského rad 13, 811 09 Bratislava G Tel.: 02/526 319 91, fax: 02/526 319 92 G e-mail: bratislavcanka@bratislavcanka.sk G Generálny riaditeľ: Ing. Jerzy Frajberg, CSc. G Riaditeľ vydavateľstva: Ing. Zdenko Výbošťok G Tel: 0905 401 409 G Prevádzkový riaditeľ: Ing. Juraj Frajberg G Šéfredaktorka: Ing. Natália Výbošťoková G Obchodné oddelenie: e-mail: obchod@bratislavcanka.sk, tel.: 0905 401 409, Ing. Eva Kaplanová, tel.: 0905 820 168 G DTP: Blue Scorpion G Tlač: Merkantil, s. r. o. G Distribúcia: Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. G Predplatné: LK Permanent, s. r. o., Jana Sadloňová, tel.: 02/444 537 11, fax: 02/443 733 11 G Cena: 0,89 € G Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov a tým nie je zodpovedný za prípadne vzniknuté škody. G ISSN 1336-6165 G Ev. č. 3036/09 G Obálka: Julianne Moore

3) Na korešpondenčnom lístku spolu s nalepeným kupónom (z tejto strany) na

VÝHERNÉ KRÍŽOVKY

4. – 6. cena: 33,- € 7. – 9. cena: 16,- € 10. – 15. cena: 10,- € 16. – 20. cena: kozmetické balíčky 21. – 30. cena: darčekové balíčky

KUPÓN

1. cena: 165,- € 2. cena: 100,- € 3. cena: 66,- €

2) Mailom na adresu vyhernekrizovky@bratislavcanka.sk, predmet: VK 7

DETSKÝ KUPÓN

Vyhrať môžete:


Split by PDF Splitter Autor: BENE

škraboška

2

vpád, nájazd, po anglicky

Odpoveď iba na mail Každý, kto pošle tajničku krížovky na mail gang@bratislavcanka.sk predmet: gang VK 7, dostane

stena

staroarménske mesto

amerícium (zn.)

pridala soľ

ženské meno

okolo (bás.) zjednotená strana práce

Pomôcky: Anet, Lisa, lias, rák

meno Matildy

meno Olympie

jodid draselný

vodný prúd sídlo v Etiópii

1

belgické mesto

štát vo Venezuele

francúzsky spisovateľ

pri kúpe nohavíc značky GANG!! www.brandshop.sk

väčšie množstvo hnoja

získaval športovcov (hovor.)

francovka

kupón na zľavu 30 Eur

lyže, po nemecky

krídlo (odb.)

kopať, po švédsky maďarský vynálezca Mohamedov radca

mužské meno

vývojové štádium hmyzu anión, po česky ruské žen. meno vodný kôrovec

posadili

utorok (skr.) ohraničená plocha

šarha sliedila

český herec umelý násyp EČV Michaloviec

spaľovala vrch v Pomôcky: Bulharsku Vala, Laval, narábala s Anas čakanom

olejnatá rastlina ženské meno

ruský polostrov

orol, po česky lesť

plietol vence

osud

previnenie

mesiac Jupitera

vlastný (skr.) lantán (zn.)

babka, po nemecky

diabol orgán zraku krátky kabát

krík, ker

maďarské mesto obraz nahého tela zlato, po španielsky

zvýšený tón A

epocha Jury

EČV Popradu

mena Macaa obchodný dom

obchodná akadémia znížený tón E meno grafika Dubaya

štát v USA tropický mravec cín (zn.)

írsky boh mora

ruské mužské meno čln na Rýne

vták, po latinsky

mládza hrubý povraz druh cukríkov

oxid dusnatý druhá titán (zn.)

rak, po maďarsky

súhlas

lesklý náter

usadenina stoka okresný výbor

rádium (zn.)

cestujúci v púšti

popravila sekerou

4

MOL ČR

Panamský kanál po desiatich rokoch výstavby otvorili 15. augusta 1914, slávnostné otvorenie však pre vypuknutie prvej svetovej vojny zrušili. Plavba kanálom, ktorý spojil Atlantický a Tichý oceán, trvá priemerne osem hodín. Rozdiel medzi úrovňou hladiny Tichého a Atlantického oceánu je asi 40 metrov. Počas jeho existencie kanál niekoľkokrát rekonštruovali, k najrozsiahlejšej rekonštrukcii sa pristúpilo v tomto storočí pretože asi desať percent lodí už nebolo schopných ... (tajnička).


Split by PDF Splitter

GANG

na Slovensku! Ak potrebujete doplniť svoj šatník o kvalitné nohavice, siahnite po prestížnej nemeckej značke GANG. Táto značka bola založená v roku 1994 a dnes sa predáva vo viac ako 500 butikoch a multibrandových obchodoch v Európe. Je obľúbenou módnou značkou ľudí od 13 rokov neobmedzene.

Každá kolekcia odráža najnovšie módne trendy, je šitá z vysokokvalitných látok a prispôsobená želaniam zákazníkov. GANG je značka životného štýlu so známkou imidžu, luxusu a kvality. V ponuke nájdete prevažne dámske, ale i pánske nohavice. Pohybuje sa v strednom cenovom segmente na trhu jeansových značiek.

„Džínsy, ktoré sedia perfektne“ je slogan značky

www.brandshop.sk Je čas, aby ste GANG vyskúšali aj na vlastnej koži.

PÁROVÁ DOPLŇOVAČKA Ruské príslovie: Kto si ukrutného mravu, boj sa ... (tajnička).

O KRUHOVKA 2

Autor: ANKA

A. Predplácala. – B. Brusliaci sa človek. – C. Občas cvrká. – D. Dokončuje horenie. – E. Mesačný kráter. – F. Stúpenec futurizmu. – G. Rumunské ženské meno (Georgia). – H. Najstaršie slovanské písmo. – I. Solárna energia (odborne). – J. Robila jazvy. – K. Malá kukurica. Pomôcky: Ejbytynja – iradiencia.

O 3

Halíčsky zámok je rene1 2 3 4 5 6 7 8 sančno-barokový kaštieľ, ktorý sa nachádza v obci Halíč, 8 km západne od Lu- 9 10 11 12 13 14 15 16 17 čenca. Prvá zmienka o pevnosti v Halíči existuje z roku 1450. Hrad patril Jiskrovcom, Huňadymu a v roku 1462 i kráľovi ... (tajnička). V prvej polovici 16. storočia sa stal pánom vynoveného hradu Štefan Lošonci z Lučenca. Vzhľadom na to, že zreAutor: BIGOR konštruoval pevnosť bez kráľovského povolenia, bola v roku 1544 obkľúčená a zničená.

Trojpísmenové výrazy kruhovky sa vyplňujú v smere hodinových ručičiek. Dlhé výrazy smerom do stredu kruhovky.

Tajnička je rozptýlená, získate ju vypísaním v poradí čísiel.

5


Split by PDF Splitter

ZDRAVIE

Dnešní ľudia sú menší

a majú menší mozog Zmenšujeme sa a zmenšuje sa nám aj mozog. S týmto tvrdením prišli biológovia a paleoantropológovia z Cambridgeskej univerzity. Najväčšie mozgy mali ľudia pohybujúci sa po Zemi v období pred dvadsiatimi až tridsiatimi tisíckami rokov. Kromaňonci mali vysokú postavu, valcovitý hrudník, široké čeľuste a veľké zuby. Ich mozog mal v priemere 1 500 kubických centimetrov, pričom dnešní ľudia majú len okolo 1 350 kubických centimetrov. Toto zmenšenie predstavuje zhruba veľkosť tenisovej loptičky. Vedci vysvetľujú zmenšenie mozgu energetickými úsporami, pretože mozog spotrebuje až štvrtinu všetkej energie. To ale neznamená, že dnešní ľudia sú menej inteligentní. 

Šedivenie vlasov zastaví nová bielkovina V priemere začne človek šedivieť v tridsaťpäťke. Miera a rýchlosť šedivenia je pritom podmienená radom faktorov vrátane zdedenej genetickej informácie, takže niekto má bielu hlavu v tridsiatke, zatiaľ čo iní si môžu udržať pôvodnú farbu aj po sedemdesiatke. Práve pre tých, ktorí začnú šedivieť ešte v mladosti majú americkí vedci skvelú správu. Môže im pomôcť nový liek založený na človeku vlastnej bielkovine. Pigmenty vo vlasoch, ich produkciu a tvorbu vo vlasových cibuľkách podmieňuje proteín označovaný biológmi skratkou WNT. Dodávať túto bielkovinu pokožke hlavy bude možné prostredníctvom liekov, tinktúr či šampónov. Prísun tejto látky nielen zastaví, ale dokonca zvráti šedivenie. Bielkovina WNT štartuje reťazec reakcií, ktoré podmienia v kmeňových bunkách vlasovej pokožky zrenie a produkciu vlasového pigmentu. Podľa expertov je WNT navyše zodpovedná aj za rast vlasov, takže jej aplikácia by mala zastaviť aj plešatenie. 

Kedy si robiť starosti ohľadom psychomotorického vývoja Každé dieťa je unikát a vývoj každého jedinca prebieha osobitým spôsobom. Niektoré deti si napríklad každý pohyb poriadne rozmyslia, iné idú do všetkého „po hlave“. Ak máte pochybnosti o vývoji dieťaťa, môžete vyhľadať pomoc lekára. V každom prípade by vaše dieťa mal vyšetriť detský neurológ, ak: G Dieťa neustále nakláňa hlavu len na jednu stranu (tzv. predilekcia hlavy); G Výrazne uprednostňuje jednu polovicu tela pred druhou; G Po 2. mesiaci nesleduje pohľadom predmet a krátko ho nezafixuje; G Nezvládne „pasenie ovečiek“ do 4 mesiacov (v polohe na brušku má zdvihnutú hlavu 45-50 stupňov nad podložku, opiera sa o celé predlaktie a má pootvorené až otvorené dlane); G Nereaguje na zavolanie svojho mena do 8 mesiacov; G Nelezie do 9 mesiacov; G Nehovorí aspoň 1 slovo s významom do 12 mesiacov; G Stojí a chodí po špičkách. Ďalším dôvodom návštevy špecialistu je nerovnomernosť vývoja v rôznych oblastiach a strata už nadobudnutých zručností. 

dieťaťa

6


Split by PDF Splitter

RÁČIKOVÁ DOPLŇOVAČKA Výskumy ukázali skutočnosť, že ... (tajnička) ... s vysokým obsahom kakaa, ktorú konzumujeme pravidelne v objeme 20 gramov po dobu dvoch mesiacov, znižuje krvný tlak a hodnotu cholesterolu v krvi. Ovplyvňuje tiež hladinu serotoninu v mozgu a tým aj dobrú náladu.

KRÍŽOVKA O HLÁSKOVÁ SO ZHODNOU LEGENDOU 4

O 5

– Haló? Haló? Miláčik? Si tam? Rýchlo príď za mnou! Rýchlo! Rýchlo! – A čo stalo? – Dostala sa mi do karburátora voda! – To nebude také hrozné, neboj. Hneď prídem. Kde vlastne si? – (Tajnička).

Autor: BIGOR

Vypĺňanie smerom do stredu: Juhoamerický štát (4) – Samsonova milenka (bibl.) (6) – kus dreva (5) – stredochorvátske letovisko (5) – divadelný záves (5) – práca, po latinsky (5) – nepodľahol nástrahám (6) – súprava náradia (4) – český výrobca zápaliek (4) – žací nástroj (5) – estónske sídlo (4) – časť dňa (4) – dedina, po rusky (4) – slonie okrasy (3).

VODOROVNE I ZVISLE: A. Démonicky zvodná žena – kód mesta Stockton v Kalifornii, používaný pre medzimestskú železničnú dopravu v USA. – B. Cvičebný pokyn pre psa – skratka rastlinných vláken. – C. Nemecké sídlo – knedlíček, haluška, po česky. – D. Kovové krúžky nosené na prstoch. – E. Zosekne – olej, po anglicky. – F. Podrobný opis historických udal o s t í p o d ľ a časového sledu. – G. Ostrovný štát v Tichom oceáne. Pomôcky Moos, SKT, Tokelau.

Vypĺňanie smerom zo stredu: Young Lady (2) – súčasť voza (6) – oprávnená požiadavka (5) – nie inakšia (4) – dravý vták (5) – malá dedinka (5)– posielalo (knižne) (5) – dokonči prácu, vypestuj (5) – talianske mužské meno (Alan) (5) – stretnutie zainteresovaných (6) – dal zadanie (5) – stvrdzovala oceľ za tepla (6) – rozdeľovač (5). Autor: (W.)

Pomôcky: Atko – Dalila – Zadar

MATEJ KORVÍN (1458-1490) Nemal ľahkú úlohu. Obmedzil vplyv šľachty, do niektorých vysokých funkcií dosadil nových ľudí. Šľachta sa proti nemu sprisahala. Zlomil odpor veľmožov s mnohými opatreniami ... (tajnička). Autor: RINGO

jestvujú

lat. pomen. súhvezd. Rajka

1

krátky kabát

neudieralo

Pomôcky: padre, Apus, Ekel

Národní výbor Prahy

citoslovce prekvapenia

preš

byť v móde

Pomôcky: pokrývalo Peka, lepom Oki, orka, Robur

útok

japonský ostrov

predložka (hore)

možno Order of the Red Cross

ako

oslovenie katolíc. kňaza

tam

odmotal

3 automat. data processing

strešná krytina

povrchová baňa

argón (zn.)

miliampér

skupenstvo vody

smal arms ammunition

4

český súhlas

najvyššia karta

hliník (zn.)

druh veľryby

neochutila soľou

typ automobilu Ifa získaj za peniaze

odpor (nem.)

O 6

Letecké opravovne

2 náhly obrat, zvrat

7


Split by PDF Splitter

OSOBNOSŤ Z OBÁLKY Julie Anne Smith sa narodila 3. decembra 1960 v Severnej Karolíne a vďaka svojmu otcovi – vojenskému sudcovi – vyrastala nielen v rôznych kútoch USA, ale žila aj v Južnej Amerike, na Aljaške, v Nemecku, Francúzsku a na mnohých ďalších miestach. Do prvého kontaktu s herectvom prišla počas štúdia herectva na Bostonskej univerzite hereckého umenia. Po dokončení školy odišla do New Yorku, kde rozbehla svoju kariéru na divadelných doskách v nekomerčných predstaveniach. Neskôr sa objavila aj v televízii, kde zaujala v niekoľkých seriáloch. Prvý výrazný filmový úspech prišiel v malej úlohe v thrilleri Ruka na kolíske (1992), kde ju psychopatka, ktorú stvárnila Rebecca De Mornay, zlikvidovala v známej skleníkovej scéne. Nasledoval kritikou aj divákmi vlažne prijatý erotický thriller s Madonnou a Williamom Dafoe Telo ako dôkaz (1993). Ešte v tom istom roku sa veľa hovorilo o jej výkone v hviezdne obsadenom filme Strihy. Scéna vo filme, kde ukázala svoje pozadie, bola ocenená ako 44. najerotickejšia filmová scéna!

V roku 1997 ju Steven Spielberg obsadil ako paleontologičku Sarah Harding po boku matematika Jeffa Goldbluma do pokračovania dino-thrilleru Stratený svet: Jurský park. Ďalšiu väčšiu príležitosť jej ponúkol režisér Paul Thomas Anderson vo filme Boogie Nights, za ktorý si odniesla nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus. Bratia Coenovci ju zas obsadili vo svojom vydarenom kultovom kuse Big Lebowski do úlohy Maude Lebowski.

Milí čitatelia! Zabavte sa a vyhrajte! Vylúštenie tejto krížovky pošlite spolu s kupónom do 15. 10. 2011 na adresu našej redakcie a traja vyžrebovaní vyhrajú ročné predplatné časopisu Rodinné krížovky špeciál. Pomôcky: Anu, are, Astrid, Ade

jednoduchý, ľahký, po anglicky

škvrna

citoslovce odporu, hnusu

balkánske sídlo

osobné zámeno

ozdravuje životné a prírod. prostredie

plienia, drancujú, lúpia

ročné obdobie 999, rím. číslami

český herec (Karel)

1

vlasť, po česky

Y VK ÍŽO KR 11 NÉ 8/20 N DIN č. UPÓ K RO

Myšlienka zo slovenského filmu „Kto odchádza v daždi“: Stačí jeden zlý predpis ... (tajnička).

jeseterovitá ryba

vpijem Zdr. miest a obcí Slovenska

značka kozmetiky ruská rieka Oxford English Dictionary, skr.

vzlyknutie meno peruánskej speváčky Sumac

minulého roka (skr.)

Materská škola (skr.)

babylon. boh neba meno Anny

ohuruj 2, rím. číslami

2 značka žiletiek

sme, ste, si, sú, po anglicky

Autor: (W.)


Split by PDF Splitter Nasledoval film s Oliverom Parkerom Ideálny manžel a s Neilom Jordanom Hranice lásky, za ktorý opäť získala nomináciu na Zlatý glóbus a Oscara. Ďalšiu významnú príležitosť Julianne poskytol opäť Paul Thomas Anderso vo filme Magnólia.

Julianne však nehrala len v kritikou ocenených filmoch ako Hodiny alebo Potomkovia ľudí, ale aj v prepadákoch typu Zlodeji pamäti, Oko dravca alebo Slepota. Patrí však medzi deväť filmových osobností, ktoré získali dve oscarové nominácie v jednom roku v kategórii: najlepšia herečka v hlavnej úlohe vo filme Ďaleko do neba (2002), réžia Todd Haynes, a za herecký výkon vo vedľajšej úlohe v snímke Hodiny (2003), réžia Stephen Daldry.

Autor: AS

1 1 2 2 2 1 3 2 3

Hoci táto vynikajúca herečka dosiahla mnoho významných úspechov, žije v New Yorku bez škandálov, usporiadaným životom. So svojím manželom – scenáristom a režisérom Bartom Freundlichom, ktorého stretla v roku 1997 počas natáčania má Julianne jedného syna Caleba a dcéru Liv. 

Autor: (W.)

drobná meno 101, lesná ne- skladateľa rímskymi kvitnúca Brezovčíslami rastlina ského

ranný mliečny nápoj

úžitok

2 1 9 2

1 2 10 2

3 1 8 7

3 1 8 6

3 5 3 5

3 1 8 6

3 1 8 7

1 2 10 2

2 1 9 2

3 2 7 3

3 1 4 7 3 3 3 5 4 13 14 12 9

2 5 2 15 4 5 4 1 4 4 1 3 2 1 2 2 2 5 2 1 1 1 1 3 1 2 7 2 2 11 1 2 2 2 2 9 2 24 3 20 2 11 10 12 9 10 8 11 9 12 10 6 9 4 6 7 5 6 5 6 21 19

2000 kg

odpočinok

včelín

sladkovodná ryba

Pomôcky: laks, Man

dodaj, pripoj

taliansky televízny seriál

čaro

strach

sklad skratka Prešova

cap, po česky opak dobra dravé hôrne vtáky

glazúra (hovor.) čín. žen. meno

zastavilo, zahradilo

oravský (skr.)

padám betonárska oceľ slov. hud. skupina

priehľadná hmota

nedospelé dievča (pren., expr.)

britský ostrov značka hodiniek

odvoz a likvidácia odpadu (skr.)

O 8

žena, po anglicky locus sigilli, skr.

ochutí cukrom alebo medom

plošná miera

1 kód Jemenu

3 2 7 3

začleníme

citoslovce smiechu

česká predložka

3 1 7 4

2

inak, inými slovami (z lat.)

Pomôcky: depo, Edera, lady

2 2 2 3 2 4 3 2 3 7 2 3 3 5 5 7 11 12 13 15

tenší kmeň, al. hrubší konár

medvedík

7

1. Vymaľovávame taký počet za sebou idúcich políčok, ako je zadané číslom na začiatku riadku alebo stĺpca. 2. Ak je v riadku alebo v stĺpci zadaných viac čísel, treba medzi nimi vynechať najmenej jedno políčko nevymaľované. Počet prázdnych políčok nie je zadaný. 3. Ako riešenie napíšte názov obrázka.

V roku 2001 prebrala úlohu agentky FBI Clarice Starlingovej po Jodie Fosterovej vo voľnom pokračovaní legendárneho filmu Mlčanie jahniat s názvom Hannibal. Následne si Julianne oddýchla v sci-fi komédii Evolúcia a v snímke Ostrovné správy režiséra Lasse Hallströmea. Ďalší zaujímavý herecký počin ju čakal v roku 2005, kedy sa objavila po boku Pierca Brosnana v romantickej komédii Zákon príťažlivosti. Stvárnila tu právničku Audrey Woods, ktorá patrí v newyorskom právnickom svete medzi špičkových špecialistov na rozvody. Táto úloha bola pre Julianne zaujímavá aj tým, že sa už v detstve stretávala so svetom paragrafov.

O

MAĽOVANÁ KRÍŽOVKA

vytýčená trasa

V tajničke je ukrytá myšlienka z textu piesne Barbary Haščákovej. 9


Split by PDF Splitter Pomôcky: arak, Aloni, skar, Trenton

O 9

austrál- obrátenie, sky zvrat medvedík

časť tváre

365 dní

obrnený červený, po nemec. transportér

3

1

okúzli, ohúr

naše mesto

vyžaroval teplo

meno Roberta prišíva záplaty

symetrála

Sfinga na snímke bola v gréckom bájosloví okrídlená obluda so ženskou hlavou a hruďou a s levím telom, dávajúca okoloidúcim nerozlúštiteľné záhady. V starom Egypte to ... (tajnička) ... leva s hlavou kráľa alebo božstva ako symbol moci alebo strážcu chrámu či hrobky. V umení Blízkeho východu to bola socha býka s orlími krídlami a mužskou hlavou. Dnes má aj svoj prenesený zmysel. Označuje človeka tajomného a záhadého. Autor: BENE

prítok Volgy

púťová atrakcia lantán (zn.) mesto v USA

polodrahokam hlodavec blízky zajacovi

astát (zn.) olejnatá rastlina

kilometer (zn.) akváriová rybka

abvolt (zn.)

druh kozorožca druh stoličky aker, po česky lesklý náter

Aralské jazero lyžiarsky vosk

okuliarnik indický

respektiv (skr.) mračno, oblak

2 usadenina pálenka z ryže

platina (zn.)

zúčastnil sa krstu kód Sýrie

harmónia (kniž.)

bájny únosca Heleny

izraelský šachista

čistiaci prášok

plecnice (pomnož.)

činil, robil

KVADRÁT

O 10

Tajnička (7. august 1876 – † 15. október 1917) bola holandská exotická tanečnica, kurtizána, obvinená zo špionáže, aj keď pravdepodobne neprávom. Bola popravená zastrelením popravnou čatou vo Francúzsku, dôvodom bola špionáž pre Nemecko počas 1. svetovej vojny. Paralelne: α. Meno Caponeho – český montovaný dom – starorímsky peniaz. β. 1. časť tajničky – ľudský organizmus. γ. Kód Taliančiny – páľava, žiarenie – otravné látky. δ. Pošta, po anglicky – druh lamy. Vodorovne: A. Časť chotára (zast.) – obec pri Galante. – B. Pracuj s pluhom – riedka hmla – španielsky člen. – C. 2. časť tajničky – nealko nápoj. – D. Podmieňovacia spojka – somár – symetrála. Zvisle: 1. Amerícium (zn.) – Imrich (domác.)– plošná miera. – 2. Úzka doska – liehovina z ryže. – 3. Pretlač na bývalých známkach – existovalo – MPZ Rumunska. – 4. Klin (zastar.) – staroegyptský posvätný býk. 10

Autor: ANKA

Spôsob riešenia – Krížovka má tri smery: vodorovný, zvislý a ďalší tzv. paralelný – je označený gréckou abecedou. Naviac, všetky smery, ak sa dostanú na hranu, zahýbajú aj za ňu.

Rodinné Výherné Krížovky 7/2011  

Krížovky, bratislavcanka.sk