Page 1

7/2012

12. 11. – 9. 12. 2012

0,69 €

BRATISLAVČANKA

1 La Rochefoucauld: Jesť, to je nevyhnutnosť, ale tajnička.


POZOR POZOR POZOR POZOR POZOR POZOR POZOR Vážení čitatelia, posielajte nám vaše obľúbené a vyskúšané recepty jedál, ktoré radi pripravujete vašim blízkym. Ak váš recept uverejníme, zašleme vám 5

Eur.

Ak nám pošlete recept s fotografiou pokrmu a tiež aj vašou fotografiou, v prípade uverejnenia vám pošleme 10 Eur. Nezabudnite uviesť vaše meno a priezvisko, adresu, telefón a ak máte, aj email. Pod uverejneným receptom v časopise Krížovky s recepRecepty posielajte na adresu redakcie, alebo tami uvedieme vaše meno a mesto odkiaľ pochádzate. emailom na recepty@bratislavcanka.sk, Na obálku napíšte „KRÍŽOVKY S RECEPTAMI“

predmet: Krizovky s receptami.

Milí naši lúštitelia, pošlite nám tajničku z ktorejkoľvek krížovky a dostanete sa

do žrebovania o tieto ceny: 1. cena: 100 Eur 2. cena: 50 Eur 3. cena: 25 Eur 4.– 6. cena: polročné predplatné časopisov: Výherné krížovky, Krimi osemsmerovky, Veselé osemsmerovky, Krížovky zo súdnej siene

7. cena: darčekový balíček Svätomartinské víno – Značka „Svatomartinské“ bola registrovaná v roku 1995 a od roku 2005 je jej vlastníkom Vinařský fond ČR. Odpovede posielajte do 19. 12. 2012. Nezabudnite uviesť vašu poštovú adresu.

Ako posielať tajničky krížoviek? 1) Cez web www.bratislavcanka.sk Kliknite na text „Pošlite nám odpovede“ a vyplňte formulár podľa predlohy. Názov časopisu: Krížovky s receptami. Číslo vydania: 7/2012.

2) Na korešpondenčnom lístku spolu s nalepeným kupónom (z tejto strany) na adresu Redima s. r. o., Dostojevského rad 13, 811 09 Bratislava. Na korešpondenčný lístok napíšte vylúštenú tajničku a označte ju zodpovedajúcim číslom.

Príbehy zo súdnej siene Priateľka a Bratislavčanka ročník IV číslo 7, rok 2012 ISSN 1337-9925 Ev. č. 3690/09 špeciál Krížovky s receptami www.bratislavcanka.sk Vydavateľ: Redima, s. r. o. Adresa redakcie: Dostojevského rad 13, 811 09 Bratislava, tel.: 02/526 319 91, fax: 02/526 319 93, e-mail: bratislavcanka@bratislavcanka.sk Generálny riaditeľ: Ing. Jerzy Frajberg, CSc. Riaditeľ vydavateľstva: Ing. Zdenko Výbošťok, tel.: 0905 401 409 Prevádzkový riaditeľ: Ing. Juraj Frajberg, tel.: 0905 714 445 Šéfredaktorka: Ing. Natália Výbošťoková, tel.: 0905 714 447, e-mail: natalia@bratislavcanka.sk Redakcia: Anna Sluková Obchodné oddelenie: e-mail: obchod@bratislavcanka.sk, tel.: 0905 401 409, Ing. Eva Kaplanová Promo manager: Daniela Šlachtová, e-mail: promo@priatelka.eu Tlač: Merkantil, s. r. o. Distribúcia: Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. Cena: 0,69 € Predplatné: LK Permanent, s. r. o., Jana Sadloňová, tel.: 02/444 537 11, fax: 02/443 733 11 Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, a tým nie je zodpovedný za prípadné vzniknuté škody.

KUPÓN

7/2012


Koláče Sviatočný rez

Tvarohový koláč

Suroviny: 100 g hrubej múky, 100 g polohrubej múky, 100 g mletých orechov, 200 g kryštálového cukru, 4 vajcia, 1/2 prášku do pečiva, 5 PL studenej vody, 1 PL kakaa. Krém: 2 PL hrubej múky, 200 ml mlieka, 5 žĺtkov, 1 vanilkový cukor, 250 g masla, 200 g práškového cukru. Sneh: 5 bielkov, 250 g kryštálového cukru, 2 kvapky octu. Postup: Žĺtky s cukrom vyšľaháme, pridáme vodu a múku zmiešanú s práškom do pečiva, kakaom a orechmi. Nakoniec vmiešame tuhý sneh z bielkov. Cesto upečieme na plechu vyloženom papierom na pečenie. Krém: Z múky, mlieka, žĺtkov a vanilky uvaríme kašu a necháme vychladnúť. Vymiešame maslo s cukrom a postupne vmiešame kašu. Krém natrieme na vychladnutý korpus. Sneh: Bielky vyšľaháme na tuhý sneh, pridáme cukor a keď je sneh dostatočne tuhý, preložíme misku nad paru a šľaháme kým sa cukor nerozpustí. Keď je sneh dostatočne vyšľahaný, pridáme doň 2 kvapky octu a prešľaháme. Ešte teplý ho natrieme na krém. Na povrch koláča nastrúhame čokoládu.

Suroviny: 1 hrnček cukru krupica, 1/2 hrnčeka oleja, 2 hrnčeky hladkej múky, 2 vajca, 1 prášok do pečiva, 1 vanilkový cukor, 1 hrnček mlieka, kakao. Krém: 4,5 dl mlieka, 2 vanilkové pudingy + cukor podľa chuti, 2 kocky tvarohu, rum podľa chuti, 1 maslo. Poleva: 2 kyslé smotany, 1 čokoláda na varenie. Postup: Všetky suroviny zmiešame dohromady. Na maslom vytretý a múkou vysypaný plech vylejeme polovicu cesta, do druhej polovice zamiešame kakao a nalejeme na svetlé cesto. Pečieme vo vyhriatej rúre pri 180-200 °C asi 15-20 minút. Krém: V mlieku uvaríme puding, ešte do horúceho zašľaháme maslo, pridáme oba tvarohy, rum a ešte našľaháme. Krém nanesieme na vychladnuté cesto, uhladíme a nakoniec dáme polevu, ktorú pripravíme tak, že rozpustíme čokoládu a potom do nej vmiešame smotany. Koláč dáme vychladnúť do chladničky.

2

4

OSEMSMEROVKA


3

5


Koláče Medovo-orechový zákusok Orechová zmes: 300 g vlašSuroviny: 500 g hladkej ských orechov posekaných na múky, 200 g masla, 2 PL medu, 200 g práškového štvrtinky, 120 g masla, 80 g práškového cukru, 3 PL medu. cukru, 2 vajcia, 2 ČL sódy bicarbóny rozmieKrém: 3 dl mlieka, 1 1/2 PL šať v 2 ČL mlieka. hladkej múky, 1 1/2 PL Solamylu, 100 g cukru, 250 g masla, 1 vanilkový cukor. K tomu 1 dl rumu. Postup: Z múky, masla, cukru, vajec, medu a sódy na doske vypracujeme cesto a rozdelíme ho na polovice. Obe polovice rozvaľkáme na veľké obdĺžniky a upečieme ich na papieri na pečenie na obrátenom veľkom plechu. Najlepšie je vaľkať cesto priamo na papieri, aby sa dalo dobre preniesť na plech. Jeden plát upečieme čistý a druhý s orechovou zmesou. Pečieme pri 170 °C dozlata približne 15 minút. Orechová zmes: Nasekané orechy s maslom, medom a cukrom dáme na panvicu, necháme všetko rozpustiť a osmažíme dozlata. Horúcu zmes kladieme na surový plát cesta a upečieme tak, ako čistý plát.

4

6

Krém: Maslo vymiešame s vanilkovým cukrom. Uvaríme hustú kašu z mlieka, hladkej múky, Solamylu a cukru. Vychladenú kašu vyšľaháme s maslom. Čistý plát cesta pokvapkáme rumom a necháme vsiaknuť. Potom natrieme krémom a prikryjeme plátom cesta s orechovou zmesou. Plát môžeme prekrojiť na polovice a preniesť postupne, aby sa nezlomil. Zákusok treba nechať na chladnom mieste uležať aspoň jeden deň, pekne zmäkne a vrchná vrstva bude chrumkavá.

SPOJENÉ ROHÁČIKY


5

7


Slané dobroty Slané kolieska s klobásou

Syrovo-šunkové trojuholníčky

Postup: Na veľkú dosku dáme múky, Heru, kyslú smotanu, soľ, Suroviny: 350 g hladkej prášok do pečiva. Vymiemúky, 1 Hera, 1 kyslá sime hladké cesto, ktoré smotana, soľ, rasca odložíme na pár hodín do (podľa chuti), prášok chladničky alebo na chvíľu do pečiva, rozšľahané žĺtko na potretie. do mrazničky. Vychladené cesto rozvaľkáme a vykrajujeme

formičkou menšie kolieska, ktoré ukladáme na tukom vytretý plech. Povrch potrieme rozšľahaným žĺtkom a na každé položíme koliesko klobásy. Upečieme dozlata, necháme trochu vychladnúť a podávame. Mäkké vydržia i niekoľko dní.

6

8

Suroviny: Lístkové cesto, trojuholíkový tavený syr (podľa veľkosti cesta), tvrdý syr, šunka alebo diétna saláma, trocha kečupu, soľ, rozšľahané žĺtko, zelenina na ozdobu, sezam alebo rasca na posypanie. Postup: Lístkové cesto rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika. Na cesto natrieme tavený syr, na syr natrieme trochu kečupu, porozkladáme šunku alebo diétnu salámu a jemne posypeme strúhaným tvrdým syrom. Zvinieme do rolády a okraje dobre stlačíme. Povrch potrieme rozšľahaným žĺtkom, posypeme sezamom alebo rascou a šikmo pokrájame na trojuholníčky. Trojuholíky by mali držať pokope, teda krájame tak, aby na užšej strane mali aspoň 1,5 cm. Poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme pri teplote asi 200 °C 15-20 minút. Podávame horúce, ale výborne chutia aj studené.

GUĽÔČKOVÁ DOPLŇOVAČKA


7

9


Tekvica Hokaido Hokaido polievka

Pečená tekvica Hokaido

Suroviny: 1 tekvička Hokaido, 1 veľká cibuľa, mletá rasca, Postup: Tekvicu umymleté čierne korenie, 1 PL masla, 50 g údenej slaniny, jeme, osušíme a ne4 zemiaky, 1 šľahačka, 1 l vývaru, štipka cukru, soľ, tekvicové lúpeme. Zemiaky nakrásemienka, tekvicový olej. jame na plátky. Na vymastený pekáč naukladáme zemiaky, posypeme rasPostup: Zemiaky očistíme a nakrájame na malé kocky. Cibuľu nacou, na zemiaky položíme krájame nadrobno, opražíme ju na oleji s maslom, pridáme na kocky plátky tekvice, osolíme, nakrájanú tekvicu a spolu opečieme. Zalejeme vývarom, pridáme zeokoreníme, posymiaky nakrájané na kocky, korenie, rascu, soľ, štipku cukru a varíme, peme provensálkým zemiaky nie sú mäkké. Do hotovej polievky vlejeme šľahačku Suroviny: 1 väčšia tekvica skym korením a dobre premiešame. Zvlášť opražíme údenú slaninku a pridáme Hokaido, 500 g zemiakov, a dáme piecť do k polievke. Servírujeme na tanieri rasca, mleté čierne korenie, vyhriatej rúry. Po posypané tekvicovými semienolej, soľ, 4 strúčiky cesnaku, 15 minútach zalekami a pokvapkané tekvicovým provensálske korenie, 1 šľajeme šľahačkou, olejom. Ak máte radi krémové pohačka. v ktorej sme rozmielievky, pred pridaním šľahačky šali prelisovaný cesrozmixujte polievku ponorným minak a necháme dopiecť, xérom, potom pridajte šľahačku, až kým zemiaky nebudú slaninku a servírujte na tanieri so mäkké. Je to vynikajúce ľahké a chutné jedlo. semienkami a kvapkami oleja.

8

10

RÁMCOVKA

KsR_7_2012_MAKETA (1)_Část1  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you