Page 1

18

JARO 2009 Pro členy Baťa klubu zdarma

18 jaro 2009

Moderní gentlemani \ Líbáš jako Bůh Rande přes internet \ Vše o kabelkách \ Kam za wellness


4

Detail 18 \ jaro 2009

6

8

10

12

16

18

22

28

32

36

40

46

52

54

56

60


Obsah 5

editorial Vážení čtenáři, nedávno mě při jízdě přeplněnou tramvají napadlo, kam se asi poděli všichni ti usměvaví a pozorní gentlemani. Muži, kteří ochotně přenechali místo k sezení nejen dámě v letech, ale třeba i dvacetileté studentce. Jak jsou na tom gentlemani v jednadvacátém století, si můžete přečíst v našem článku Muži budoucnosti. Se svým vztahem k gentlemanství se nám svěřil i Saša Rašilov, který je jednou z tváří baťovských kolekcí. A jakže na muže pohlíží něžné pohlaví? Třeba režisérka Marie Poledňáková v tom má jasno. Ostatně pokud jste to ještě nestihli, zajděte si na její nový film Líbáš jako Bůh. A při této příležitosti můžete také zavzpomínat na slavné líbací scény českého filmového nebe. To ale zdaleka nejsou všechna zajímavá témata tohoto čísla. Za zmínku určitě stojí historie kabelek, tipy na příjemný víkend ve wellness hotelu či virtuální výlet za hravým nakupováním po internetu. A jestli nevíte, v čem si vyjít na rande se svou drahou polovičkou, hledejte inspiraci na následujících stránkách jarního Detailu. Jana Vodehnalová šéfredaktorka

6 Detaily 10 Když má jaro smysl 12 Muži budoucnosti 16 Gentleman v běžné praxi 18 Rande v internetovém obchodě 22 Saša Rašilov a kolekce Coast 28 Jak líbá Bůh? 32 Líbání před kamerou je utrpení 36 Vítejte v klubu 40 Kabelka dělá dámu 46 Jitka Čvančarová a kolekce Sense 52 Čas na wellness 56 Paci, paci, pacičky 60 Pohled do zákulisí 62 Katalog jaro 2009

Vydavatel: BAŤA, akciová společnost, Dlouhá 130, 762 22 Zlín, e-mail: kontakt@bata.cz, tel.: 800 200 999, www.bata.cz Šéfredaktorka: Jana Vodehnalová, jana.vodehnalova@bpublishing.cz, Vedoucí vydání: Nina Feniková, fenikova@bata.cz Redakce: Boomerang Publishing, s. r. o., Art Director: Jakub Kaše, Sales Director: Marek Hammerschmied Titulní strana: Saša Rašilov Fashion sekce: Baťa ve spolupráci se Štrob, Širc & Slovák Creative Shop, s. r. o., Art Director: Lenka Jasanská, Foto módní trendy: Roman Dietrich, Produkce focení: Květa Havelková Stylistka módních trendů: Ivana Pražáková a Kristýna Voců, Česala, líčila: Adriana Bartošová Registrační číslo: MK ČR 8434 Vychází: 3. 3. 2009


Detaily 6

Detail 18 \ JARO 2009 foto: ARCHIV ČESKÁ MISS, LUBOŠ WIŠNIEWSKI, VÍT HAŠEK

České Miss v Mombase Baťa obouvá i letošní finalistky České Miss. Ty se v rámci svého soustředění vydaly do africké Keni, kde kromě tréninku na finále soutěže také navštívily místní památky. Cílem jednoho z posledních výletů se stalo legendární přístavní město Mombasa. Dívky neodolaly a ve chvíli, kdy spatřily známé červenobílé logo nade dveřmi obchodního domu, ochotně zapózovaly pro dárce obuvi, kufrů a dalších doplňků, nezbytných pro tak krásné dívky. Finále soutěže, na kterém odborná porota zvolí nejkrásnější dívku pro rok 2009, proběhne na konci února v odletové hale pražského ruzyňského letiště. O zajímavostech ze soutěžního dění vás budeme informovat na www.bata.cz a v dalším čísle Detailu.

Přirozeně šik každý den Snad každá žena se někdy trápí po ránu otázkou, jak rychle udělat, aby vypadala celý den upraveně, neodolatelně, zajímavě nebo svůdně, prostě krásně. Ale jenom málokterá má čas stát hodinu před zrcadlem, aby doladila všechny detaily k naprosté dokonalosti. Kniha Umění přirozeného vzhledu od vizážistky a stylistky Tey Flak dovede poradit všem typům žen, jak snadno dosáhnout přirozeného vzhledu a působit na své okolí příjemnou vizáží. „Nápad vytvořit knihu, která bude přínosem pro obyčejné ženy, jako jste vy nebo já, pro ženy, které si nechtějí denně nanášet na obličej neskutečné množství šminek, vznikl na základě mé vlastní praxe. Stále častěji mě moje klientky žádaly, abych je naučila to, co jsem jim na obličeji vytvořila,“ vysvětluje svůj záměr autorka. Ono totiž co se hodí pro černovlásky, nesluší brunetkám, co sedne kulaté tváří, nemůže si dovolit obličej podlouhlý a tak dále. Tea na všechno pamatovala a oslovila známé a oblíbené herečky, zpěvačky, sportovkyně a moderátorky, jako jsou Daniela Kolářová, Simona Stašová, Táňa Pauhofová, Martha Issová, Marta Kubišová, Eva Holubová, Jitka Čvančarová nebo Květa Fialová a další. Ty se jí svěřily do péče a samy na sobě vám předvedou líčení pro všechny typy žen, tvary obličejů i věkové kategorie. Vydání knihy podpořil Baťa.

Bata kabelky.indd 2

16.2.2009 17:59


Detaily 8 Krása s akademickým titulem Jenom jedna soutěž miss se u nás může pochlubit tím, že její nositelky mohou kromě krásy okouzlit porotu i svými znalostmi. Miss Academia ČR letos 1. dubna čeká vyhlášení už 13. ročníku a Baťa jako sponzor opět nebude chybět. Na www.missacademia.cz můžete navíc od 16. února do 29. března hlasovat pro Miss on-line a vybrat tak nejkrásnější vysokoškolačku na internetu. Miss Academia ČR od roku 1997 pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v rámci předmětu komunikační agentura. Přihlásit se mohou všechny studentky prezenční formy studia na vysoké nebo vyšší odborné škole na území České republiky. V této již tradiční soutěži opravdu nezáleží na věku, stavu, národnosti, a už vůbec ne na tom, kolik centimetrů měří finalistka v pase. Porota nehledá umělé ideály dnešní doby, ale dívku, která ukáže, že pro ni hlavní roli hraje půvab, inteligence a charisma. Ani v této soutěži ale nepřijdete o tradiční promenádu v plavkách nebo večerních toaletách. Přijďte na finálový večer 1. dubna a můžete si být jistí, že to, co uvidíte, rozhodně nebude apríl.

Jitka Čvančarová rozdávala boty na Václaváku Herečka Jitka Čvančarová botami nešetří. Aspoň pokud je může použít na dobrou věc. V druhé půlce února předala do rukou předsedkyně sdružení DebRA šek na 60 párů obuvi Baťa. Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě totiž pilně pracuje i mimo natáčení. Již více než rok je patronkou sdružení DebRA ČR, které pomáhá lidem trpícím velice vzácným genetickým onemocněním kůže. A proč se Jitka rozhodla pomoci? Důvod je prostý. „Mezi mnou a DebROU vzniklo pevné pouto. Obdivuji, s jakou nezlomnou bojovností přistupují tito lidé k životu,“ říká sympatická herečka.


Inspirace 10

Detail 18 \ JARO 2009 text: Jana Vodehnalová \ foto: Baťa, archiv

 199 Kč  Více inspirace hledejte v katalogu na straně 64

 1199 Kč

Když má jaro smysl A je to tu znovu. Zase se pouštíme do velkých úklidů, provětráváme šatníky i botníky, protože nemáme co na sebe. Každoroční jarní šílenství právě propuklo. U Bati už je ale uklizeno a vyvětráno. V regálech na vás čekají kousky, bez kterých se letos neobejdete.

Lodičky s rozhledem Elegantní lodičky nebo sandálky by neměly chybět v žádném dámském botníku. Dávno už totiž neplatí, že se dají nosit jen ke kostýmku nebo ke slavnostním šatům. Klidně si je můžete vzít ke svým oblíbeným džínům, rozevláté sukni s volány nebo ultrakrátkým šortkám, které letos poletí. Kolekce Sense hraje do noty především dámám, které se rády dívají na svět z výšky. Okouzlí vás přírodními barvami, kvalitními materiály a jemnými detaily. Botičky zdobí přezky, propletené kožené pásky a drobné potisky či děrování. Odstíny béžové, hnědé a šedé krásně ladí se sáčky a elegantními kabelkami, které pro vás Baťa také připravil. To abyste měly na jaře co na sebe!

 1399 Kč  1999 Kč


11  Více inspirace hledejte v katalogu na straně 86

Moderní námořník Pokud vám nechybí odvaha zkoušet nové trendy, dopřejte si boty z kolekce Coast. A nemusíte zrovna pobývat na mořském pobřeží, abyste se mohli obout do hravě barevných mokasín a pohodlných polobotek, které vás naladí na vlnu dálek a cest za poznáním. Barvy jsou letošní jaro nutností. Sytě žlutá, zelená i fialová budou slušet mužům, kteří se cítí mladí v každém věku. A k čemu tyhle kousky nosit? K džínám, kapsáčům nebo volným plátěným kalhotám. K tomu slaďte triko s potiskem nebo barevnou košili. A pozor – zapomeňte tentokrát na batoh. K těmhle botkám totiž nejlíp vypadají velké tašky přes rameno.

 899 Kč  999 Kč

 1599 Kč

 1599 Kč

 1599 Kč


Detail 18 \ jaro 2009 text: natÁlie veselá \ foto: PROFIMEDIA, BAŤA

Téma 12

Muži budoucnosti Zájmu žen se netěší ani přeslazený metrosexuál, ani zpocený dřevorubec. Idolem, kterého by nejedna dáma chtěla mít doma, se stává übersexuál. Vysněnému muži jednadvacátého století totiž nedělá problém uvařit večeři, trpělivě naslouchat své partnerce, a přitom neztratit nic ze své mužnosti. Prototyp muže prošel během poměrně krátké doby velkými změnami. Za posledních 60 let téměř všechny předsudky kolem tradiční mužské role popadaly a celá řada nových zase vznikla. Muž se stal svobodnějším, a zároveň se musel nějak vyrovnat s feminismem. A co z toho nakonec vyšlo? Jsou muži v jednadvacátém století gentlemany? A co se vlastně za tím slovem v dnešní době skrývá?

„Tito muži se snaží obnovit určité hodnoty a znovu uvést do praxe to, co jejich rodiče pošlapali.“ Vincent Grégoire, trendspotter


13

 Dětská výživa na kravatě übersexuála nerozhází


14 info

 Slavní übersexuálové: Brad Pitt a George Clooney

 Najdete v katalogu na str. 94

Vedle respektujících mužů většinou nalézáme samé respektované a úspěšné ženy Americká marketingová expertka a trendspotterka (odbornice, která sleduje a zaznamenává trendy, pozn. red.) Marian Salzmanová napsala před 4 lety bestseller, knihu s názvem The Future of Men. Pojednává v ní o novém typu mužů, kteří jsou sice mužní, ale zároveň jsou něžní, galantní a pozorní. Nazývá je übersexuály. Tohle bláznivé označení vlastně znamená „muž, který se povznesl nad své vlastní pohlaví“. Nemá žádný problém s mužností, ale zároveň z faktu, že je mužem, nedělá žádné závěry. Je něco takového vůbec možné?

Nový citlivý macho Na rozdíl od metrosexuála jde o typ muže, který o sebe sice dbá, ale zas až tak neřeší nejžhavější módní trendy a nejprestižnější značky. Jednoduše řečeno obléká se s vkusem, ale je mu celkem fuk do jaké značky, a netrvá mu to déle než průměrné modelce. Übersexuál v sobě spojuje to nejlepší z klasického gentlemana à la Oldřich Nový a zároveň mu nechybí ani něco z tradičního macha. Tento osvícený muž nemá potřebu hrát žádné role. Nebude tedy ženě se slovy „ukaž, dej to sem!“ brát šroubovák z ruky, když se s nadšením pustí do montáže nové poličky, kterou právě zakoupila v IKEA. A taky nebude čekat, až se „ta jeho“ vrátí domů, aby se mu dostalo večeře. Autorka knihy o bájném übersexuálovi uvádí jako prototypy tohoto druhu muže Guye Ritchieho, George Clooneyho a Brada Pitta.

Rovnoprávní parťáci Tradiční role pohlaví jsou těmto mužům stejně protivné jako ženám. Už dávno totiž pochopili, že každý člověk má nadání pro jiné věci. A nic je netěší víc než věnovat se tomu, co jim jde, a to ostatní radši nechávat na jiných. Klidně i na ženách, pokud jsou v něčem lep-

Boty, které zpříjemní život Pohodlné oblečení s kapkou stylu a decentní parfém ocení na muži každá žena. Celkový dojem ale velmi rychle může pokazit známá trapná situace – muset se zout před svou vyvolenou po celodenním nošení uzavřených bot. Jak si tedy vybrat správné obutí? Kromě pohodlí by měla obuv udržovat nohy v suchu a zabraňovat nepříjemnému odéru. Samozřejmostí je i bezvadný vzhled a příjemný pocit při nošení. Když to shrneme, boty musejí být dokonale funkční. Boty z řady Climatec v sobě kombinují výše zmíněné benefity díky obsažené technologii stélky Climatec. Tu tvoří osvědčený materiál s aktivním uhlím, který je schopný maximálně odvádět vlhkost a zamezuje vzniku nepříjemného pachu. Vzduch se v botě volně pohybuje, ochlazuje nohu a zabraňuje přemnožení nežádoucích bakterií a plísní. U Bati je v nabídce hned několik typů bot s touto technologií, takže stačí jediné – vybrat si ty svoje.

ší. Na rozdíl od gentlemana tradičního je totiž nevnímají jako ultrakřehké bytosti z jiné planety, se kterými je potřeba jednat v rukavičkách. Muž a žena jsou jednoduše dvojice, parťáci. A tak ve chvíli, kdy si citlivý macho zrovna lepí letadýlko a do dveří vstoupí jeho vyvolená, nepokouší se ho ani schovat, ani rozdupat, ale s nadšením se o svou radost z kreativity se svou drahou polovičkou podělí. A na oplátku zase sdílí její drobné radosti a úspěchy. Ženám naslouchá se stejnou účastí jako mužům. A pokud má jakákoliv jeho žena (matka, kamarádka, manželka, dcera, snacha) problém, neváhá a přispěchá jí na pomoc. Nutno také dodat, že vedle respektujících mužů většinou nalézáme samé respektované a úspěšné ženy. Při takovémhle generálním pohledu z výšky se zdá, že feministické hnutí nakonec dosáhlo svého. Od prvotní paniky, výsměchu a odmítání, přes předsudky a metrosexuály se dnešní moderní gentlemani dostali až do bodu, kdy ženy vnímají tak, jak si ony samy už více než tři desítky let přejí. Jako ženy, kamarádky, životní partnerky. Nic víc, nic míň. Zdá se, že lepší nový svět právě začíná.


Detail 18 \ jaro 2009 text: JANA BOHUTÍNSKÁ \ foto: ROMAN DIETRICH

Gentleman v běžné praxi Pokud by měl být rozhovor s hercem Sašou Rašilovem zaznamenán tak, jak se skutečně odehrál, musel by být u většiny odpovědí zachycen také jeho smích. Herec a gentleman, který věří ve svou hudební múzu, zápasí o své místo v ženském světě a na své pohodlné boty si někdy vzpomene i na jevišti.

Téma 16


17 Součástí gentlemanství je bonton. Je to dobrá věc i pro psychickou pohodu. Znamená to mít nějaký režim chování, o kterém vím, že je správný. Doma máte tři ženy – manželku Vandu Hybnerovou, dcery Josefínu a Antonii. Jak se vám žije v ženském světě? Celkem dobře, ale je třeba si v něm vybojovat místo. Proti postupnému rozšiřování ženského arzenálu doma bojuji tím svým. Proti kosmetice v koupelně, skříním s oblečením a botami a těm největším titěrnostem, které jsou samozřejmě nejdůležitější a nejroztomilejší, jako gumičky, sponečky a tak dál rozestavuji kytary, natahuji dráty, nechávám pohozené různé elektronické přístroje. Nejlépe rozebrané. Abych si také vytvořil svoje prostředí. Funguje u vás tradiční dělení ženských a mužských rolí, nebo vše řešíte spíš podle toho, kdo má na co zrovna čas? Je to ten druhý případ. Jsme s Vandou oba pracovně vytížení, takže v tomhle jsme se emancipovali. Až na práce, které jsou pro někoho z nás příjemnější nebo je má zažité. Teď jsem třeba starší dceři pomáhal žehlit blůzu, když jsme se chystali na ženinu derniéru. Až v divadle jsme zjistili, že má díry na rukávu. Musel jsem pak dost tvrdě obhajovat, že jsme je neprožehlili... Takže to je přesně ten případ, kdy se raději necpu do něčeho, co moc neumím. Připadáte si jako umělec múzou políbený? Věříte vůbec na múzy? Ano. Ale efemérní múzy jsou ošemetná věc. Věřit na ně můžete, ale horší je, když se máte spolehnout na to, že něco takového, jako je múza, za vás pracuje! Máte i nějakou svoji soukromou múzu? Mojí múzou je hudba. Pro můj soukromý život i uměleckou práci je hudba nejsilnější a vždycky funguje. Ať už ji pasivně poslouchám nebo se snažím aktivně brnkat. Sedí vám spíš role slušňáka, nebo drsňáka? Vůbec nejsem zvyklý takhle role škatulkovat. Ani si nemůžu vybírat, jestli mi něco sedí, nebo ne. Role přicházejí a herec spíš začne mít averzi vůči tomu, čeho je moc. Když musí dělat jednostrannou práci, pořád to samé. Myslíte si, že dnešní doba přeje gentlemanství? To je otázka, která dost provokuje jednoznačně tvrdit, že ne. Ale na dobu by se člověk neměl vymlouvat. Fakt je, že dnešní doba je taková, že na gentlemanství je prostor jenom tam, kde je takový druh chování nějakým způsobem hájený. Gentleman by v běžné praxi asi moc dlouho neobstál. Snažíte se být gentlemanem? Určitě. Gentlemanství podle mě začíná dobrým vychováním. Součástí gentlemanství je bonton. Je to dobrá věc i pro psychickou pohodu. Znamená to mít nějaký režim chování, o kterém vím, že je správný, a který funguje automaticky, i když na něj nemyslím. Člověka to nějak srovnává, udržuje v pozitivních postojích. Nejde jen o formální záležitost, ale myslím, že to funguje stejně jako s vynuceným úsměvem. Pokud si ho dokážete nasadit na obličej a chvíli se do něj

nutit, i když je to nepříjemné, pak zpětně vidíte, že to funguje a pomáhá. Gentlemanství je také věc individuality, což mě na něm baví, záležitost ctižádosti a sebeúcty.

info

Blýskněte se! Krémy, spreje a Máte nějaký vzor pravého gentlemana? kartáčky nepatTřeba Františka Němce, svého kolegu z Náří jen do koupelny, rodního divadla. To je gentleman se vším ale také do botnívšudy. Nepatří k němu jen elegance, ale ku. I vaše obuv si také silná dávka lidskosti. Zároveň si musíte přece zaslouží prazachovat odstup, mít cit pro sebeironii, smy- videlnou a kvalitsl pro humor. To je, myslím, dokonalé genní péči! tlemanství. Čistota je základ Pravidelně odstraŘíká se, že boty dělají gentlemana. Plaňujte hrubé nečistí to i pro vás? toty z povrchu i poRozhodně. Od té doby, co pracuji pro Baťu, dešve. Respektujte jsem se na to víc zaměřil. Víc se botami zamateriál, z kterébývám. Přišel jsem na to, že se dají použít ho jsou boty vyrojako finta, jako malý podvod. Dokonale vybeny – na broušené čištěné, padnoucí a hezké boty, i když jsou usně, jako je veaž dole na nohách, mají takovou sílu, že nělur nebo nubuk (sejaký flek na kalhotách nebo nedostatek jinde miš), použijte pryna oblečení dokážou s přehledem schovat. žový nebo ocelový A obráceně – i dokonale padnoucí oblek kartáček. zmizí díky jedinému flíčku na botě. Impregnace Po důkladném V jakých botách chodíte nejraději? očištění boty naimDíky Baťovi mám nyní bot podstatně víc, pregnujte. Ochrástrašně mě baví je střídat. Je to i zdravé – níte je před vlhkem přezout se v pravou chvíli vydá za půlhodinu a skvrnami. spánku. Možná je to tím, že už jsem trochu Ochrana starší, posouvám se od sportovní obuvi spíš Stejně jako vaše ke společenštější. A rád si boty taky vyčispokožka, i kůže tím. Začínám se vracet i ke starým dobrým bot si zaslouží kvanapínákům. Protože když jsou boty opravlitní krém. Jen tak du kvalitní, vážím si nejen peněz, které jsem bude čistá a chrádo nich investoval, ale i toho, že je to krásněná před stárnuný kousek. tím. Lesk Vzpomenete si na nějakou situaci, kdy Pro každodenní jste ocenil, že máte funkční boty? ošetření obuvi poStalo se mi, že jsem divadelní, kostýmovou užijte samoleštíbotou, která už toho měla dost za sebou, cí prostředky s obšpičkou zavadil o schod. Podrážku to oddě- sahem tekutého lilo a otočilo v protisměru. V tu chvíli jsem si vosku. V kombinaříkal, že bych měl radši na sobě nějaké svoci s výživným kréje boty, protože to bylo na zabití. Divadelmem budou vaše ní obuv musí vydržet strašně moc. Možná boty nejen zářivě  že se díky mojí intervenci u Bati začnou vy- Dětská lesklé, ale také buvýživa na kravatě rábět nějaké speciální řady nezničitelných di-übersexuála dou dlouho vypanerozhází vadelních bot. dat jako nové.


Rubrika Trend 18

Detail 18 \ JARO jaro 2009 text: PETR jarmila MÁRA loukotková \ foto: ARCHIV \ foto: Michael Kratochvíl

Rande v internetovém obchodě Pamatujete si svůj první nákup přes internet? Zkuste tu zkušenost porovnat s dneškem. Pravděpodobně se z vás stali ostřílení e-zákazníci, kteří před nákupem prozkoumají pět a více konkurenčních webů, než najdou nejpříznivější cenu vybraného zboží. Nakupování po síti je tak oblíbené, že dokonce inspirovalo celou řadu tvůrců on-line her. A tak si můžete vybrat, jestli chcete utrácet opravdové, nebo jen virtuální peníze.

První e-shop spatřil světlo světa, nebo spíše první on-line návštěvníky, v roce 1992 a jednalo se o virtuální prodejnu knih na adrese Books.com. Jeff Bezos, zakladatel světoznámého Amazonu, přišel o dva roky později a eBay, světová aukční síň, se objevila v roce 1996. Tedy v době, kdy většina z nás neměla nejmenší tušení, co internet vůbec je. 

Hravé obchodování Až do krajnosti posunuly e-byznys sociální sítě a on-line hry. Před časem například existovala hra, ve které hráči získali nějaký kouzelný předmět, který následně prodali ve světě reálném (například na eBay.com) a získali za něj skutečné peníze (zpravidla dolary). Ročně se tak přes eBay prodalo virtuální zboží v hodnotě několika set milionů dolarů. Trochu jinou cestou se vydal fenomén Second Life. Virtuální svět, kde je možné opravdu cokoliv, odlišuje od jiných především ekonomický systém, který je hodně propojený s naším reálným světem. Ve hře, nebo chcete-li virtuálním světě, se jako měna používají tzv. lindenské dolary, které můžete libovolně směnit za ty americké. Jak to tedy funguje? Ve skutečném světě můžete vzít výplatu, převést ji na účet svého avatara (postavičky, která vás ve virtuálním světě zastupuje) a v Second Life obejít pár obchodů a nakoupit značkové oblečení nebo boty, a doplnit si tak svůj virtuální šatník. Ovšem jde to i obráceně. Peníze vydělané ve hře třeba za prodej pozemku, města nebo za nabízené služby můžete směnit za peníze reálné a využít je mimo hru. Second Life ale není jen o nakupování a obchodování. Můžete tu potkat řadu zajímavých lidí včetně svého

budoucího partnera (který může, ale nemusí být virtuální) nebo zajít na odborné přednášky či navštívit pobočky různých firem.

Chyceni do sítě Sociální sítě si na rozdíl od virtuálních světů zakládají na skutečných lidech i financích. Tímto směrem se snažil jít fenomén MySpace, kde ale můžete o reálných uživatelích občas pochybovat. Naproti tomu Facebook je komunitní sítí, kde jste schopní u drtivé většiny uživatelů najít za virtuálním obličejem ten skutečný. Ačkoliv Facebook zaznamenal neuvěřitelný celosvětový úspěch (aktuálně ho používá víc než 150 milionů lidí), pořád se jedná o projekt, který si získal spoustu uživatelů, ale nemá zatím stabilní model, jak začít skutečně vydělávat. Vzhledem k tomu, že Facebook je především o přátelích, vztazích a kontaktech, rozhodli se tvůrci jít jinou cestou a místo prodeje skutečného zboží nabízejí ve svém Gift Shopu zboží virtuální. Jde o jednoduché obrázky (třeba srdce nebo láhev sektu), které můžete poslat příteli nebo přítelkyni k narozeninám. Kdo by před pár lety věřil, že budeme utrácet peníze za virtuální zboží?

info Pohádkový ostrov O tom, že se dá obchodem po síti opravdu zbohatnout, svědčí i zpráva o prodeji ostrova ve hře Entropia. Hráč jménem Deathifier tento pozemek pořídil za 26 500 dolarů, aby následně vybíral vstupné a daně od všech, kteří na něm chtějí těžit, pěstovat či podnikat. Navíc část rozparceloval a prodal dalším zájemcům, kteří si chtěli na jeho ostrově postavit vlastní domy. I když se jedná o virtuální svět, fungují zde ­reálné peníze.


19

info Co se dá koupit na eBay? Všechno, a to doslova. Třeba desetiletý sýrový toast s podobiznou Panny Marie za 28 000 dolarů. Stejně tak si můžete koupit přátelství či víkendovou party se čtyřmi kamarády v Sydney (za pouhých 1300 dolarů). Kdosi dokonce dal do aukce Island. Celý jej nabídl za 99 pencí, přičemž konečná cena se vyšplhala na 17,28 milionu dolarů. Zda se tato suma dostala k internetovému vtipálkovi, se nám bohužel nepodařilo zjistit.


Trend 20

Detail 18 \ jaro 2009 text: jINDRA NOVÁKOVÁ \ foto: BAŤA

1. Dejte hlavy dohromady Padly vám při brouzdání po katalogu na www.bata.cz do oka společenské střevíčky, ale bojíte se, jestli nejsou kvůli vysokému podpatku trochu nepohodlné? Podívejte se na komentáře a zjistěte, jaké s nimi mají zkušenosti zákaznice, které si je už koupily.

2. Šetřete dech

Pusťte si Baťu domů Sluníčko vás zve na první jarní procházku, ale z vašeho botníku se na vás mračí už trochu omšelý model? Také máte někdy pocit, že na sebe máte čím dál méně času? Tak ho neztrácejte a zastavte se na www.bata.cz. Díky službě Bata Home si můžete udělat radost, kdy vás napadne, a nemusí to stát ani korunu navíc.

Internet vtrhl do našich životů jak velká voda, a kdo není na síti, jako by nebyl. A stejně jako se bouřlivě vyvíjí, nutí nás měnit své zvyklosti. Dokázali byste si ještě před pár lety představit, že si koupíte nové boty po nedělní večeři? Někomu přijde nakupování v e-shopech neosobní a nešikovné, ale moderní on-line řešení, jakým je Bata Home, má vychytané všechny mouchy a oproti kamennému obchodu nechybí ani pár třešniček na dortu navíc.

Čas je vám v patách? V přehledném on-line katalogu najdete veškerý sortiment od Bati, takže vám žádný model nemůže utéct. A pak už jen stačí párkrát kliknout myší, vyplnit svoje kontaktní údaje a… Jak naložíte s ušetřeným časem, už necháme na vás!

3. Poraďte se s námi Za pár dní vyrážíte na dovolenou a nejste si jistí, jestli sandály, které jste si vybrali, jsou vhodné k nošení na pláži? Zavolejte nám na bezplatnou linku Baťa kontakt 800 200 999. Naše operátorky jsou vám k dispozici každý pracovní den od osmi do šesti.

4. Nepropadejte panice Nepadla vám přesně zaslaná velikost nebo se vám doručená obuv zas tolik nelíbí? Nevadí. Máte 365 dnů na vrácení nenošeného zboží na kterékoliv prodejně Baťa nebo jej můžete odeslat na adresu odesílatele. Peníze za zboží vám samozřejmě vrátíme.

5. Na nic nečekejte Vybraná kabelka nebo střevíčky vám budou říkat paní nejpozději do pěti dnů, ale často již druhý den od odeslání objednávky.

6. Mějte přehled Máte rádi věci pod kontrolou? Vyberte si, jakou cestou chcete informovat o průběhu objednávky – e-mailem, SMSkou nebo nám kdykoli zavolejte.

7. Využívejte nás Uchvátil vás naprosto úžasný kousek, ale jako na potvoru nemají v obchodě vaši velikost? Domluvte se s personálem a nechte si tu správnou poslat domů. A jestli zrovna míříte do divadla a nechcete se společensky znemožnit objemnou igelitkou, nechte to na nás. Máme pro vás totiž zákaznickou službu šitou přesně na míru vašim potřebám. Rádi vám vaše vysněné boty nebo kabelku doručíme domů. Nebo využijte exkluzivní službu Prémiové doručení (PPL B2C), kdy je možné v průběhu dodávky ještě upravit místo doručení, protože kurýr vás bude kontaktovat.


21

tip Pro všechny členy Baťa klubu máme skvělou zprávu. Za objednávku při využití služby Bata Home přes internet nebo infolinku získáte 2x více bodů! Členové Renome de Luxe mají zaručeno bezplatné doručení objednaného zboží (při objednávce od 999 Kč).

info Šetřete podrážky i peněženku! Pokud si objednáte zboží na prodejně za 999 Kč a více, doručíme vám ho domů úplně zdarma!


bílé bavlněné tričko s červeným pruhem a modrým lemem – Gant

modrá bavlněná košile s bílým pruhem – Nautica, červené bavlněné kalhoty – H&M

Modré tenisky s patinou 866-9432   1599 Kč

Módní kožená brašna 914-6709   1999 Kč

Výtvarné potřeby zapůjčila firma nielsen www.nielsen.cz a modely lodi firma N-Nostalgie – Novodvorská Plaza.


Kolekce Coast voní dálkami a uvolnùností. Rozehrávají ji pestré barvy a osvùÎuje inspirace sportem. Na první pohled zaujme svou hravostí a leÎérností. „Tenhle styl mám rád,“ ¤íká Sa·a Ra·ilov a s úsmùvem a lehk¯m zasnùním vyvolává vzpomínky na cesty.

bílá bavlněná košile – H&M, tyrkysové bavlněné kalhoty – H&M

Sa‰a Ra‰ilov a BaÈa jaro 2009

Obuv se zajímavým prošíváním 849-8401   1599 Kč


Bavlněné tričko s límečkem – Tommy Hilfiger

Obuv v hravém jarním designu 849-7401   1599 Kč


Bavlněná košile s šedobílým pruhem – TOP SHoP, tričko (pomalované) – Kenvelo, bavlněné kalhoty – H&M

Nebát se barev a nedívat se chvilku na kompas. Prostù jít, kráâet, uÎívat si kaÎdou chvíli. Jedno staré âínské p¤ísloví ¤íká, Îe buë si vy najdete cestu, nebo si cesta najde vás... DÒleÎité je hlavnù jít, po¤ád hledat nové v¯zvy a nová dobrodruÎství...


Bílá bavlněná košile – H&M, Pruhovaná vesta – Tommy Hilfiger

Kožené tenisky v černobílém kontrastu 866-2436   999 Kč


bílé bavlněné kalhoty – H&M, červená bavlněná košile – H&M

Kolekce Coast sází na pohodlí a jednoduch¯ rafinovan¯ design. Je kosmopolitní a bere si z kaÎdé oblasti to nejlep·í. Inspiraci na·la ve sportu i vùân¯ch teniskách, v mùstském casual stylu i na palubách jachet a námo¤ních ·kunerÒ. Kontrastní barevné kombinace jí dávají nezamùniteln¯ módní styl.

Kožené tenisky s pruhy 866-1436   999 Kč


Kultura 28

Detail 18 \ JARO 2009 text: michal pařízek \ foto: falcon

Jak líbá bůh? Spletitý příběh plný rozchodů, návratů a humoru. K tomu skvělé herecké obsazení, roztomilá atmosféra a láska v hlavní roli. Nový film Marie Poledňákové vás pobaví i dojme.

Snímek Líbáš jako Bůh původně vlastně vůbec vzniknout neměl. Marie Poledňáková se podle svých slov chystala cestovat a odpočívat, rozhodně nechtěla natáčet nic nového. Jenže umělecké duši poručit nelze. Zčistajasna ji oslovil příběh, kterému neodolala. Rozvedená profesorka Helena (Kamila Magálová) je ve středních letech a myslí si, že ji už nic nemůže překvapit. Naplno ji zaměstnává povolání a velká rodina, do které patří i její bývalý manžel, úspěšný spisovatel (Jiří Bartoška). Jak už se to ale stává, najednou ji potká něco nečekaného. Láska. Doktor František (Oldřich Kaiser) je sice „tak trochu ženatý“, ale to přece nemůže být překážkou. Hlavní je ten báječný, již dlouho nezažitý pocit. Ostatní aktéři příběhu pro jejich romantický stav vždy nemají tak úplně pochopení, přestože mu občas propadají také. Rozehrává se tak pořádný kolotoč komplikací a náhod s láskou v hlavní roli.

Za všechno může láska Marie Poledňáková se netají tím, že jednou z hlavních inspirací pro ni byl snímek Láska nebeská (Love Actually), ale i reálné zážitky, ať již vlastní či zprostředkované. To, že cit rozkvétá v každém věku, dokazuje i minipříběh babičky Alžběty (Jaroslava Ada-


29 info Líbáš jako Bůh Scénář a režie: Marie Poledňáková Producent: FALCON, a. s. Kamera: Martin Duba Hudba: Petr Malásek Zvuk: Jiří Klenka Střih: Adam Dvořák Architekt: Martin Vačkář Kostýmy: Věra Kocová Hrají: Kamila Magálová, Jiří Bartoška, Eva Holubová, Oldřich Kaiser, Nela Boudová, Roman Vojtek, Martha Issová, Jaroslava Adamová, Arnošt Lustig, Filip Antonio Premiéra: 12. 2. 2009 Více na www.libasjakobuh.cz

 Když je někdo tak trochu ženatý, neznamená to, že se nemůže zamilovat. I to je posláním filmu Líbáš jako Bůh

mová) a jejího nápadníka Arnošta (Arnošt Lustig). Skvělé ústřední kvarteto, které doplňuje ještě Eva Holubová coby Františkova „tak trochu manželka“, dokonale slouží příběhu a i vedlejší postavy jsou dostatečně zapamatovatelné. Ostatně stejně jako slogany, které jistě záhy zaslechnete nejenom v kině. Například jeden z citátů postavy Jiřího Bartošky: „Já byl svobodnej, i když jsem byl ženatej.“ „Už léta jsem nepsala tak rychle a spontánně. Všechno se mi vybavovalo tak jasně. Inspirací mi byly situace, které se odehrály dnes, včera nebo před třiceti lety a na které nikdy nezapomenu,“ přiznává se Marie Poledňáková. Jindy zase přirovnává hrdiny svého nového snímku k těm, které tak důvěrně známe z jejího nejslavnějšího díla, jen jsou prý o pár let starší a zkušenější. A snad by tomu tak i mohlo být, děti už přece odrostly a zase je čas na city...

Filmy, které diváky baví Snímek S tebou mě baví svět vyhodnotili diváci v roce 1998 jako komedii století a jeho popularita neklesá ani po více než čtvrtstoletí od premiéry. Podobně jsou na tom dva další snímky, Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, kde se snad poprvé širšímu publiku představila dětská hvězda Tomáš Holý. Všechny tyto filmy a pochopitelně mnohé další nesou podpis autorky Marie Poledňákové. Ta po roce 1990 natáčení filmů úplně opustila a věnovala se podnikání (stála například u zrodu televize Prima). K velké radosti mnoha dětských i dospělých diváků se ale před třemi lety vrátila se snímkem Jak se krotí krokodýli, který souvisí se dvěma výše jmenovanými snímky nejen díky podobnému názvu. Volné pokračování veleúspěšných komedií sice nezlidovělo tak jako starší snímky, ale rozhodně uspělo. Nejnovější snímek Líbáš jako Bůh rozhodně aspiruje na titul jednoho z hitů letošní filmové sezony. Tvůrce typu Marie Poledňákové si ostatně jiné cíle dávat ani nemůže. Rozhodnou jako vždy diváci, leč v případě této autorky jde o sázku na jistotu.


Detail 18 \ jaro 2009 text: Michal Pařízek \ foto: filmová databáze, archiv

Polibky v hlavní roli Líbací scény k českému filmu neodmyslitelně patří. Právě díky nim se některé snímky dostaly do povědomí a srdcí diváků a staly se slavnými. Pojďme se podívat na hvězdný výběr těch nejpovedenějších filmových polibků.

Kdo by mohl zapomenout na Oldřicha Nového a jeho nedostižného Kristiána. „Zavřete oči, odcházím,“ říkal vždy po osudovém polibku a ženy v prvních řadách kinosálů se chytaly za srdce a omdlévaly blahem. Ve snímku Polibek ze stadionu (1947) šlo nejen o pověstný hokejový šampionát, ale hlavně právě ten zprvu náhodný polibek jmenovců Dítětových. Při slovech „ale jo! ale ne!” se dodnes dojímají další a další generace diváků a při filmu Páni kluci vzpomínají na svoje dětská léta. O něco dospělejší, alespoň co se týče věku, byli hrdinové novějšího snímku Nuda v Brně, kde líbání hrálo také nezanedbatelnou úlohu. Ostatně i dva před-

stavitelé hlavních mužských rolí ze snímku Líbáš jako Bůh ve své filmografii najdou několik osudových pus. Oldřich Kaiser si předtím, než se stal komikem, zahrál hned několik milovníků, vzpomeňme například na snímek Setkání v červenci, kde se zamiloval dokonce do své profesorky. O Jiřím Bartoškovi snilo (a pořád ještě sní) hned několik generací filmových divaček. Seriál Sanitka nebo film Osada Havranů to určitě jen potvrzují. České filmové polibky se staly dokonce symbolem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V roce 1999 tvořily jeho znělku právě slavné líbací scény a tato znělka si získala veliký ohlas. Naše filmové polibky se tedy staly jasně mezinárodními.

Kultura 30 detail Zamilované boty Herce ve snímku Líbáš jako Bůh obouvá Baťa. Nasnadě je otázka, jakou obuv by měl nosit správný milovník. Prvorepublikoví idolové oslňovali perfektně upravenými „psími dečkami“ či perky s vysokým stupněm lesku. Ty sice vypadaly na pohled dokonale, někdy ale svým nositelům působily muka. Jako třeba populárnímu Oldřichu Novému při odklízení sněhu v oblíbeném snímku Hotel Modrá hvězda. To Jaromír Hanzlík s iluzemi o správném obouvání milovníků řádně zacvičil. Ve snímku Léto s kovbojem nejenže nectil žádnou značku, ale naopak pobíhal v okopaných dřevácích, či dokonce rovnou bos. A přece Danielu Kolářovou oslnil, a to nejen bez bot, ale dokonce i bez vysokoškolského titulu. Naproti tomu v populárních Pelíšcích se hlavní hrdina mohl snažit o Kristýnu Novákovou, jak chtěl, ale se svými hnědými vojenskými polobotkami prostě nádherným „koňům“ uhrančivého Eliena konkurovat nemohl. Na zmíněných případech je sice zřejmé, že boty jsou důležité, ale bez charismatu to rozhodně nejde. Takový Tom Cruise nebo Johnny Depp by mohli chodit klidně s onucemi na nohou (třeba jako Brad Pitt v Sedmi letech v Tibetu), a stejně by zaujali mnohem víc než vyfiknutí suchaři v naleštěných lakýrkách.


DokonalĂ˝ komfort


32


Kultura 33

Detail 18 \ jaro 2009 text: Michal pařízek \ foto: robert rambousek, falcon

Líbání před kamerou je utrpení  Režisérka Marie Poledňáková postavila Kamilu Magálovou před nelehkou volbu: Bartoška, nebo Kaiser?

Milostné scény ve filmu mívají úspěch. U diváků zaručený, u herců a hereček nejistý. Své o tom ví jak Kamila Magálová, tak Marie Poledňáková. A nejde jen o úhel pohledu kamery.

Kdybyste se musely rozhodnout mezi Oldřichem Kaiserem a Jiřím Bartoškou, který by to byl? Marie Poledňáková: Tohle ve filmu řeší Helena a v románu to má možnost vyjádřit slovy: „Karlovi se nedalo upřít, že byl stvořený k svádění, okouzlování, k duchaplnému flirtování. S Františkem to bylo úplně o něčem jiném. František byl stvořený k lásce. Nikdy jsem nepoznala takové záchvaty vřelosti, která upřímně řečeno Karlovi trochu chyběla. Karel byl samé chytré, zábavné řeči a samé duchaplné hry. Františkovi byla vlastní improvizace, spontánnost a nevypočitatelné reakce. Byl plachý a drzý zároveň. Ta kombinace byla pro mě nová a tak přitažlivá. (A taky smrtelně nebezpečná.) Karel byl velkej chlap, a František byl zamilovanej kluk.“ Kamila Magálová: Uměla bych si představit mix z těchhle dvou milých chlapů. Mohl by vypadat jako Barťák s Kaiserovýma modrýma očima, výška by mohla být Jirkova, duše Oldova a povaha Jirkova. Ale když nad tím tak přemýšlím, nemohl by to být ani jeden. Oba jsou totiž notoričtí kuřáci a já cigarety prostě nesnáším.


34

Jaká je vaše nejoblíbenější líbací scéna? MP: Mě líbací scény neberou, protože při nich nevidím hercům do očí. Ale když se do sebe zakoukají dva zamilovaní – to je něco! Jenže takových filmů je bezpočet, napadá mě třeba Edith Piaf, Dobrý ročník. KM: Ani jedna. Jsem požitkář, a tak si chci líbání co nejvíc užít, ale před kamerami a za přítomnosti filmového štábu je to spíš utrpení. Nestala jsem se herečkou proto, abych si užívala líbání s nějakým pohledným hercem! Jsem spíš introvert a v určitých situacích preferuji soukromí.

Co herecké idoly z mládí? Kterého herce jste nejvíce obdivovaly? A které herečce jste nejvíc záviděly? MP: Mně se vždycky nejvíc líbil Anthony Quinn. Taky bych brala Jacka Nicholsona nebo Harrisona Forda. Mám jen taková nenáročná přání… Herečkám nezávidím. Nemám ráda, když se někdo dívá. Ale víte, že jsem taky jako režisérka musela křičet stop, aby herci s líbačkou skončili? Z diskrétních důvodů nebudu jmenovat. KM: Nejen v mládí, ale ještě dnes je to Humphrey Bogart. Sice to nebyl vyslovený krasavec, ale měl úžasné charizma a sex-appeal. Z žen je to určitě Shirley MacLaine pro její vtipnou sebeironii, nádherný humor a obdivuhodnou hereckou kreativitu.

Když jsme u těch vysněných herců, ve které milostné scéně z filmové historie byste si rády zahrály? MP: Já bych chtěla, aby mě Fanfán Tulipán vysvobodil z kláštera! KM: V kresleném seriálu Želvy Ninja.

Tak to byla stručná odpověď. Chvíli ale ještě u té filmové lásky zůstaneme. Máte nějakou oblíbenou romantickou komedii? MP: Určitě Láska nebeská, z těch starších třeba Nebožtíci přejí lásce. KM: Aniž bych chtěla lichotit paní režisérce, tak jednoznačně komedie S tebou mě baví svět!

Spousta lidí si pamatuje filmy podle ústředních písniček. Prozradíte čtenářům svůj oblíbený lovesong? MP: Love Is in the Air, Čo bolí, to prebolí Miro Žbirky, Turn Me On od Nory Jones. Všechny hrajeme ve filmu! Norah je trochu smutná, ale krásná, prostá, až běhá mráz po zádech! Taky máme ve filmu jednu veselou písničku Petra Maláska s textem Gábiny Osvaldové. Její verše jsou moc vtipné, jako vždy: Na křídlech lásky se dá havarovat, smůla se nefláká. Tenhle náš komediální lovesong nazpívala s ohromnou vervou Lucie Bílá. KM: Soundtrack k animovanému filmu Lví král.

 Filmoví milovníci Jiří Bartoška a Oldřich Kaiser už nejsou žádní mladíci. Přesto mají stále své fanynky


Detail 18 \ JARO 2009 text: Jana Vodehnalová \ foto: MICHAEL KRATOCHVÍL v restauraci V zátiší

Vítejte v klubu Je pro vás nakupování vášní? Pak je pro vás Baťa klub s programem Renome ideálním místem. Setkejte se tváří v tvář s výhodami a vychutnejte si benefity, které máte na dosah ruky.

Klub 36


37

Vyberte si podle svého

Vyzkoušejte speciální menu

Vychutnejte si odměny

Nakupujte a sbírejte body u všech partnerů RENOME. Za každou 1 Kč získáváte 1 bod.

Rádi vás budeme pravidelně informovat o všech novinkách. Časopis Detail vám doručíme až do schránky. Dopřejte si luxus – pokud za rok nasbíráte více než 10 000 bodů, získáte dvouleté členství v RENOME DELUXE a celou řadu výhod, jako je bezplatné doručení zboží v rámci služby Bata Home nebo slevy na vybraný sortiment u partnerů RENOME.

Za každých 4000 bodů obdržíte poukázku na 50 Kč. Poukázky můžete uplatnit u všech partnerů RENOME. Využijte službu Bata Home a nakupte přes web nebo přes infolinku a na vaše konto vám přibude 2x více bodů!

Náš pár si vybral: ON: pánská košile, Blažek, 1690 Kč, kravata, Blažek, 790 Kč, hodinky Hugo Boss, Klenoty Aurum, 14 250 Kč, brýle, Fokus Optik, 5099 Kč ONA: svetr, Reserved, 599 Kč, stříbrný prsten, Klenoty Aurum, 1190 Kč, kabelka, Baťa, 799 Kč. Za tento nákup nasbírali celkem 24 417 bodů a jejich odměna bude činit 500 Kč. Stav svého konta si můžete kdykoliv ověřit na www.bata.cz. Potřebné přihlašovací údaje vám při vstupu do klubu zašleme.

Za možnost fotografování děkujeme restauraci v zátiší, www.vzatisi.cz


38

info Užívejte si každý den a nechte se rozmazlovat. S kartou RENOME DELUXE se vám otevírá široká nabídka slev a výhod. Stačí si jen vybrat. Tak neváhejte. A vítejte v klubu!

kabelka, Baťa, 799 Kč

kravata, Blažek, 790 Kč

brýle, Fokus Optik, 5099 Kč

stříbrný prsten, Klenoty Aurum, 1190 Kč

svetr, Reserved, 599 Kč


Získejte i Vy výhody RENOME DELUXE!

Užijte si život DELUXE Nasbírejte v jedné sezoně (období mezi uzávěrkami) u partnerů RENOME alespoň 10 000 bodů za nákupy a otevře se před Vámi svět výjimečných výhod určených pouze pro nejvýznamnější zákazníky RENOME. Členství v tomto luxusním klubu získáváte na celé dva roky. Při každém nákupu u partnerů RENOME nezapomeňte předložit svoji kartu RENOME DELUXE.

Výhody pro členy RENOME DELUXE • •

• • •

10% sleva na vybraný sortiment* Dodání zboží zdarma* (Bata Home za nákup od 999 Kč) Exkluzivní informace poštou až domů 2x více bodů každé pondělí Nadstandardní servis u jednotlivých partnerů:

Vaše vstupenka do světa exkluzivních výhod: karta RENOME DELUXE

Baťa – 20% sleva na opravu obuvi 10% sleva na kabelku u Bati při nákupu s obuví Blažek – zdarma úprava oděvů FOKUS optik – zdarma čištění a úprava brýlí Klenoty Aurum – čištění 3ks šperků ročně zdarma* Reserved – zdarma úprava oděvů *podrobné informace a aktuální nabídku naleznete na www.renome.cz nebo na stránkách partnerů

07


Detail 18 \ jaro 2009 text: NATÁLIE VESELÁ \ foto: PROFIMEDIA, BAŤA

Kabelka dělá dámu Malá, velká, kožená či látková. Nezbytná maličkost, která v průběhu mnoha staletí získala na extrémní důležitosti. A jedna rozhodně nestačí – leckterá současná žena vlastní okolo dvaceti kabelek.

Móda 40


41

ď ´ Trendy v roce 1958: auto Packard Hawk, ĹĄaty od Davida Goldsteina a kabelka Gucci


42 soutěž Baťa rozdává kabelky Získejte jednu ze tří krásných jarních kabelek z kolekce Sense! Stačí správně zodpovědět soutěžní otázku na www.bata.cz/soutezokabelku. Nápovědu hledejte v tomto článku. Výherci budou vylosováni 10. 4. a jejich jména budou zveřejněna na www.bata.cz.

Cesta kabelky k její dnešní podobě začíná již 1500 let před Kristem v tehdejším Babylonu a Asýrii. Bohatě vyšívané předchůdkyně kabelek se tu používaly především k religiózním účelům. Peršané nosívali na opasku malý váček, do kterého se dávaly mince, a od nich to nejspíše okoukali staří Egypťané. V každém případě egyptské hieroglyfy nám umožňují vytvořit si představu, jak tyto prakabelky vypadaly. Rolníci používali podobné váčky pro uchovávání semínek, afričtí kněží v nich nosili kadidlo a nejrůznější náboženské potřeby.

Měšce i taštička pod sukní V evropské kultuře se ve 14. století objevuje první písemná zmínka o měšcích. Muži v nich nosili peníze, křesadlo a různé předměty denní potřeby. Postupně se začaly objevovat i hojně dekorované verze měšců pro dámy a ty je, stejně jako jejich protějšky, nosily připnuté k opasku. Nejčastější formou dekorace byla výšivka a zlato, nevěsty často dostávaly měšce s obrázky zamilovaných párů. V patnáctém století se začal klást větší

důraz na módu a dámy tehdy začaly nosit portmonky schované pod sukní, které tak nenarušovaly dojem z celkového vzhledu. V šestnáctém století se objevují první tašky přes rameno, které se používaly při delších cestách. Existovaly jak v kožené, tak v plátěné verzi. V sedmnáctém století pak měšce u mužů plně nahradily kapsy, nový element ve světě krejčoviny. Pokud jde o dámské kabelky, často si je dámy šily a vyšívaly samy, každá nevěsta měla ve výbavě několik kusů. Do módy přicházejí rukávníky, které spojují funkci kabelky a rukavic v jednom, a až do devatenáctého století pak zůstávají populárním módním doplňkem jak pro ženy, tak pro muže.

Módní ladění Začátkem 18. století se sice měšce na čas z módy vytratily, ale díky změnám ve společnosti a ve způsobu oblékání se zase vrátily zpět. Ženský oděv totiž tehdy sestával z několika různých vrstev svrchního a spodního oděvu a nošení portmonek pod sukněmi bylo dost nepraktickým řešením. A tak se zrodil „reticule“, jakási taštička či látkový pytlík se šňůrkou na stahování, který se již v mnohém podobal dnešním večerním kabelkám. Tehdejší dáma v podstatě nemohla vyjít na ulici bez svého „reticule“, samozřejmě perfektně sladěného s oděvem. A co ve svých taštičkách tyto dámy nosily? V podstatě totéž co dnes: rtěnku, pudr, vizitky, kapesníček, parfém.

Symbol svobody Koncem devatenáctého století se sukně dramaticky zúžily, vznikla nová přirozenější ženská silueta, která ovšem znemožňovala existenci jakýchkoliv kapes na sukních. A tehdy do dámské módy vstupuje z pánského světa kabelka, poprvé v historii nošená přes rameno. Tato kabelka již měla různé přihrádky, spony a dokonce i zámečky. Koncem druhého desetiletí dvacátého století padlo další pravidlo – kabelka již nemusela nutně ladit s oblečením, stala se jakýmsi symbolem ženské svobody. Ve válečných časech čtyřicátých let se poprvé z nedostatku jakéhokoliv jiného materiálu vyrábějí kabelky ze dřeva a plastu.

Značkové šílenství V padesátých letech se objevují první kabelky jako módní ikony a návrhářské domy získávají širší pole působnosti. Značky jako Chanel, Louis Vuitton a Hermés usedají na trůny kabelkového impéria. Dnes veškeré hranice pro jejich výrobce definitivně padly, spektrum materiálů a jejich zpracování je v podstatě neomezené. Kabelka se stejně jako oblečení a boty, které nosíme, stává vyjádřením osobnosti, společenského postavení a nabývá v denním životě na extrémní důležitosti. Dámy přestávají vlastnit jednu či dvě kabelky a poptávka je stále vyšší. Říká se, že boty dělají muže. A pravda je také, že kabelka dělá dámu.

Bata kabelky.indd 1

16.2.2009 17:59

Kabelky z aktuální kolekce najdete v katalogu od str. 62

čísla Na loňském London Jewellery Week byla veřejnosti oficiálně představena nejdražší kabelka na světě. Dílo japonského designéra Ginzy Tanaky je celé z platiny a zdobí ho přes 2000 diamantů, které mají dohromady přes 200 karátů. Diamantová přezka ve tvaru slzy se dá navíc odepnout a použít jako brož či přívěsek. A cena? Jeden milion britských liber. Podle průzkumu provedeného mezi zákazníky nákupního centra v anglickém Essexu vlastní průměrná 30letá žena 21 kabelek a každé tři měsíce si kupuje jednu další. Což vede k číslu 111 kabelek za život. Britský list Daily Mail nazval toto kabelkové šílenství „Syndromem sienny Miller“. V závislosti na velikosti kabelky se na její výrobu spotřebuje zhruba 3–4x víc kůže než na pár obuvi.


43 Nejpopulárnější kabelky všech dob

 Luxusní italská značka Fendi proslula díky svým „bagetám”

 Kabelka Hermes Kelly se vyrábí z krokodýlí kůže

 Vuittonku zbožňují celebrity z celého světa

Gucci Constance Rok vzniku: 1953

Hermes Kelly Rok vzniku: 1956

Fendi Baguette Rok vzniku: 1997

Balenciaga Lariat Rok vzniku: 2001

Jedna z prvních ikon ve světě kabelek vůbec, které se dnes už neřekne jinak než Gucci Jackie O. Klasika, která snad nikdy nevyjde z módy díky své nadčasovosti a prvotřídnímu designu, je k dostání i dnes v nejrůznějších barevných provedeních a z různých materiálů.

Kabelka Kelly vznikla sice už ve třicátých letech, ale když se v roce 1956 objevila princezna Grace Kelly na obálce časopisu Life a kabelkou zakrývala své těhotenství, dostala kabelka své princeznovské jméno a stala se legendou.

Se svým vtipným názvem a charakteristickou přezkou se „bageta“ stala synonymem pro kabelku devadesátých let a konstantním společníkem Carrie Bradshaw v seriálu Sex ve městě. Deset let po jejím vzniku vyrobila značka Fendi edici 10+, která sestávala z deseti různých barevných variant „bagety“ včetně verze z bílého plátna a 10 barevných fixek určených pro vlastní kreace majitelky.

Dílo návrháře Nicolase Ghesquieriho inspirované motorkářským oblečením se stalo okamžitým hitem mezi fanynkami bohémského stylu, jako jsou Sienna Miller, Kate Moss a Lindsay Lohan. Díky masové oblibě kabelky mezi celebritami se z ní téměř přes noc stal hit sezony, a aby Balenciaga uspokojila poptávku, musela dělat pořadníky.

Chanel 2.55 Rok vzniku: 1955 Design Coco Chanel způsobil malou revoluci ve světě kabelek díky řetízkovému popruhu. Charakteristické prošívání kabelky bylo prý inspirováno jezdeckými kabáty, Coco byla totiž známá milovnice koní.

Louis Vuitton Monogram Ellipse Rok vzniku: 1959 První kabelka s legendárním písmenkovým designem spatřila světlo světa v roce 1959, kdy byl pan Vuitton již 23 let po smrti. Dnešní superstar status vuittonek je z velké části zásluha Marca Jacobse, který v roce 1998 nastoupil na místo hlavního designéra společnosti. Kabelky prošly pod jeho rukama modernizací, která odstartovala módní šílenství.

Dior Saddle Bag Rok vzniku: 1999 Kabelka ve tvaru sedla byla prvním velkým úspěchem designéra Johna Galliana ve světě kabelek. „Pocta jezdectví“ nabyla ve světě posedlém ologovanými kabelkami extrémní popularity, především díky svému neobvyklému a praktickému tvaru, který perfektně pasuje pod něžné ženské paže. Přívěsky ve tvaru písmen C a D tomu všemu pak dodávají diorovský šmrnc.

Yves Saint Laurent Downtown Rok vzniku: 2006 Jestli lze něco označit slovy moderní klasika, pak je to YSL Downtown. Čistý design, který postrádá jakákoliv loga či monogramy. Jejím autorem je designér Stefano Pilati, který zaznamenal velký úspěch již se svojí předchozí kabelkovou kreací pro YSL s názvem Muse.

tip Kůže, nebo umělé materiály? Výhodou umělých a textilních materiálů je cena, která umožňuje častou obměnu. Kožená kabelka je naopak dlouhodobější investicí a je určena ženám, které mají své věci rády. Kožená kabelka dobře stárne, materiál se nošením mění, získává patinu. Právě tato proměnnost je krásnou vlastností přírodního materiálu. Umělé materiály vypadají dobře nové, i na nich se dá vytvořit dojem patiny, ale jakákoliv další změna v průběhu času je už pouze změnou k horšímu. Je opravdu jen na vás, jakou zrovna potřebujete. Kabelek totiž není nikdy dost!


Móda 44

Detail 18 \ jaro 2009 text: Jana vodehnalová \ foto: Michael Kratochvíl

Vladimír Špelda Pro každého muže se najde sexy taška Ředitel nákupu společnosti Baťa má trendy v malíčku. Nejvíc ho baví pánská móda, a tak nás zajímalo, jakou roli hrají z jeho pohledu v mužském světě tašky.

U dam je funkce kabelky víceméně jasná. Co ale musí splňovat pánská taška? Musí umožnit jednoduchou orientaci, třídění, musí mít tedy dobře vymyšlený interiér. Šestý smysl uchopit poslepu v chumlu věcí tu správnou rtěnku, tak ten se mužům neurodil. Dobře vymyšlené rozměry, pohodlné nošení a robustnější detaily a materiály jsou atributy, které podvědomě fungují a zároveň vizuálně odlišují pánskou tašku od dámské. I to je zejména u nás velmi důležité. Nosí se ještě tzv. diplomatky?  Diplomatky pro diplomaty. Tak to asi dnes platí. Už nejsou tak žhavým vánočním dárkem, protože naše doba přinesla i pro muže řadu inovací, které jdou ruku v ruce s uvolňováním manažerského dress codu. Formální styl už není tak formální, odvážlivci jdou ochotně do módy, lenoši do casualu. Pro oba typy mužů je na trhu rozhodně něco víc sexy než diplomatka. A jak je to s tolik oblíbenými batohy? Dostávají se na ústup? Prvním zásekem byly zhruba před deseti lety bodybagy, které rozjely vlnu nových typů tašek, které člověk nemusí nutně držet v ruce a zároveň si nechat potit záda. Přesto se ale typ batohu udržel, a to i ve zcela nových výrobkových řadách, jako jsou tašky na laptopy či cestovní řady nové generace. Takže možná ústup klasického batohu, ale zároveň nástup nových, často originálních verzí pro různý vkus a různý účel.  Platí ještě, že si muži vystačí s jedinou taškou? Chtít po chlapovi, aby si každé ráno přehazoval klíče a spol. do jiné tašky, je asi utopie, ale mít něco na cestování, něco do práce, něco do tělocvičny a něco „jen na kreditku“ je určitě pohodlné, což u této polovičky vždycky zafunguje. Máte nějakého oblíbeného světového návrháře tašek?  Mám, sice navrhuje kabelky a tašky pro ženy, ale člověk si často řekne „sakra, Jerome, udělej ji o fous větší a lapíš mě“. Jmenuje se Jerome Dreyfuss a obrat mu můžete udělat v jeho butiku v pařížském Saint Germain či obchodním domě Le-Bon-Marché. A když budete mít štěstí, tak ho v butiku i potkáte.


799 Kč módní obuv

od

za skvělou cenu!


šedé šaty – retro vintage clothes, řetízek – vero móda

Jemné střevíčky na klínu 662-1405   799 Kč

Kolekce Sense dýchá romantikou a jemnými barvami. Je dokonale ženská, plná rafinovanosti, elegance i čistých tvarů. “Cítím se v ní tak žensky”, říká Jitka Čvančarová. “A patří ke krásnému slunečnému jaru,” dodává. Sense znamená smysl, ale i pocit. Vnímejte letošní módní jaro všemi smysly!


růžové šaty – H&M

Bílé lodičky s pásky přes patu 766-1446   1399 Kč

Jitka Čvančarová a Baťa jaro 2009


modré šaty – H&M

Sense přichází se splývavými siluetami a obuví na zajímavě tvarovaných podpatcích. Barvy jsou laděné především do lehkých béžových odstínů, z materiálů dominuje kůže. A v doplňcích kralují velké funkční kabelky se zdobnými detaily a krátké bundy do pasu. Žensky jemné lodičky s otevřenou špičkou 716-1416   1399 Kč


Šaty – ZAra, Sako – H&M

Maxi béžová kabelka 922-8212   1399 Kč

Elegantní lodičky na vysokém podpatku 766-8444   1199 Kč


šaty – Mango

Kolekce Sense je oslavou ženské krásy. Zvýrazňuje romantickou stránku ženské duše, touhu po harmonii a citu. Sense je nádhernou kolekcí, dokonale jarní a působivou.

Střevíčky s páskem přes nárt 766-1419   1999 Kč


Trenčkot – H&M, šátek – retro vintage clothes

Módní sluneční brýle 906-9907   199 Kč

Top –zara

Nazouváky z lakované kůže 718-1428   1199 Kč


Styl 52

Detail 18 \ jaro 2009 text: LENKA CIZNEROVÁ \ foto: PROFIMEDIA, ARCHIV

Čas na wellness

Toužíte po harmonii zdravého těla a spokojené mysli? Pak zapomeňte na propocenou tělocvičnu a vydejte se radši do příjemného prostředí wellness hotelu. Vyškolení odborníci vám tu poradí, jak si zlepšit fyzickou i psychickou kondici, a naučí vás to nejdůležitější – jak správně relaxovat.

To, čemu dnes říkáme wellness-spa, bylo již dávno v různých společnostech zažitým rituálem i zavedeným životním stylem. Staří Římané nedali dopustit na lázně, které měly společenský, ozdravný i očistný charakter, Skandinávci si hověli v saunách a pak se chladili ve studené vodě jezer a indiáni si zase vytvářeli parní lázně ve stanu nad rozžhavenými kameny. Buddhisté se naopak soustředili na duševní vyrovnanost a meditovali.

Centra oddechu Wellness v moderním pojetí představuje pomyslný trojúhelník mezi zdravím, krásou a požitkem. Jedna složka má co do činění s medicínou, lázeňstvím a prevencí před různými neduhy. Druhá pečuje o naše tělo, vzhled a životosprávu. Ta třetí o duši, mysl a uvolnění. Jedno od druhého se velmi těžko odděluje a ani to nemá smysl.


53 info Co by měl splňovat wellness hotel Blízkost přírodního prostředí – ideální pro aktivní pohyb na čerstvém vzduchu Ekologický provoz – zdravý životní styl jde ruku v ruce s šetrným přístupem k přírodě Wellness-vital kuchyně – součástí nabídky by měla být zdravá strava a správně složený jídelníček Nekuřácké prostory – v dnešní době většinou samozřejmost Poradenství a doprovod, kompetentní personál – každý hotel by měl mít k dispozici tým profesionálů, kteří vám budou neustále k dispozici Spa a wellness oddělení – vše pod jednou střechou – od fitness centra přes bazén, masáž nebo relaxační cvičení až po manikúru

Kam na prodloužený víkend Pro odpočinek ve wellness centru nebo hotelu nepotřebujete nutně celý týden dovolené. Postačí vám i prodloužený víkend. Přinášíme vám tipy, kam se vydat.

Moderní lázně Centrum Babylon Liberec Jeden z nejlépe vybavených wellness–spa hotelů vás naladí už svým interiérem, který je ve stylu antických římských lázní. Nejde tu ani tak o nabídku procedur jako o celkovou atmosféru a příjemné uvolnění. Máte možnost buď uhradit jednotné časově omezené vstupné (550 Kč na celý den, 350 Kč na 2 hodiny), nebo se ubytovat v hotelu (1 den pro dvě osoby se vším všudy vás přijde na necelé čtyři tisíce korun). Cena zahrnuje i volnou konzumaci ovoce a nealkoholických nápojů. Najdete tu hamam, saunu, vířivku, bylinnou komoru, solnou inhalaci i solný důl, meditační místnost, tepidárium, intimní Amorovy komnaty, malé fitness, Kneippovu koupel, ledovou tříšť a mnoho dalších procedur. www.centrumbabylon.cz

Ideální pro rodiny Hotel Frymburk Tento wellness hotelový komplex najdete na břehu lipenské přehrady ve stejnojmenném městečku Frymburk, kde je skutečně překrásně. Z oken je jedinečný výhled na Lipno nebo zalesněné vrcholky Šumavy. Skvělá je i nabídka wellness procedur, wellness beauty, spa, solné jeskyně, sauny. Můžete využít i akvapark, fitness centrum, squash, bowling, tenis a další. Je to ideální místo na odpočinek strávený společně s rodinou. Pod názvem spa se tady skrývají různé druhy koupelí, lázní a dalších příjemných vodních procedur. Můžete si dopřát třeba smetanovou lázeň, kterou si s oblibou užívala královna Kleopatra. Hotel je nekuřácký a nenabízí možnost ubytování s domácími mazlíčky. www.hotelfrymburk.cz

Pohoda uprostřed Beskyd Hotel Lanterna Jde o životní filozofii a styl. Každý z nás by se přece rád nechal občas všestranně hýčkat. Uvolnit se, relaxovat, příjemně se naladit a dobít síly. K tomu nějakou tu ozdravnou proceduru, masáž, omlazující koupel. Tak jako jsme před více než deseti lety zaznamenali vlnu fitness center, je tomu teď u wellness a spa center. Jde o současný trend trávení volného času, doplnění sil v uspěchaném světě. Postupně se upouští od dlouhodobých lázeňských pobytů a dává se přednost výhodnějším variantám oddychu. Pár hodin či dní strávených ve wellness hotelu může dělat zázraky.

Panenská příroda Beskyd a nekuřácké prostředí jsou pro spa aktivity jako stvořené. Najdete tu bohatou nabídku masáží, vnitřní bazén s vodními atrakcemi, whirlpool bazén se slanou vodou, infrakabinu, finskou saunu, bylinno-solnou parní lázeň s vonnými esencemi nebo solným roztokem, ochlazovací jezírko, vědro i terasu. Dále multifunkční sprchy, L-SPA bar se zdravým občerstvením a perfektní relaxační vyhlídkovou terasou. Hotel je zcela nekuřácký, ideální pro rodiny s dětmi. V zimě není problém využít sjezdovek, v létě zase vyrazit do přírody. www.valachy.cz

info Aby se i vaše nohy cítily dobře Jsou jednou z nejzatěžovanějších částí našeho těla. Pokud se rozhodnete pro wellness, začněte doslova od podlahy. Pedikúra – především na jaře, kdy měníte pevné uzavřené boty za lehčí sandály, byste se měli svěřit do rukou pedikéra. Hygiena a relaxace – dopřejte nohám pravidelné koupele. Nohy si nejen odpočinou, ale předejdete i nepříjemným plísním. Vhodně zvolenou obuví se zase vyhnete nadměrnému pocení. Masáže – v teplých dnech můžete nohám dopřát chůzi naboso – v trávě, na písku, hladkých oblázcích na pláži. Noha dostává ty správné impulzy k chůzi a svaly pracují, přesně jak mají. Je to ideální relaxační masáž.


Styl 54

Detail 18 \ jaro 2009 text: JANA BOHUTÍNSKÁ \ foto: ROMAN DIETRICH, BAŤA

Důležité je být flexibilní

info

Herečka Jitka Čvančarová o sobě říká, že díky vrozené hyperaktivitě bez problémů zvládá rychlé pracovní tempo. Zároveň ale ví, že je nutné uhájit si čas jen pro sebe a své soukromé vášně – jízdu na koni nebo cestování. Hrajete divadlo v Praze a Brně, natáčíte filmy a seriály... Máte nějaký recept, jak tak velký pracovní zápřah zvládnout? Už nependluji mezi Prahou a Brnem jako dřív, jezdím do Brna tak dvakrát do měsíce, což je přijatelné. Jsem odmalička hyperaktivní, takže prostě možná potřebuji větší zápřah než kdokoliv v mém okolí. Moje tempo mi vyhovuje, když úplně nepadám na ústa a mám aspoň trochu čas se zregenerovat. Pro herečku je navíc hodně důležité být flexibilní. Nesmím být zajetá v tom, co už jsem se naučila. Jak u vás taková regenerace probíhá, jak nabíráte energii? Potřebuji hodně sportovat. Snažím se najít si čas nejen na vzdělávání ducha, ale také na trénování těla. Cítím se pak líp a víc toho i zvládnu. Mám ráda saunu, masáže, ale nějak mi už na ně nezbývá čas. Vždycky se najdou jiné, důležitější věci, které potřebuji udělat. Na co si ale čas najdu vždycky, jsou koně. Když nemám dost času na trénink, tak alespoň na procházku. Jízda na koni je úžasná věc, kterou bych nerada ze svého života úplně vytěsnila. Máte nějaké svoje každodenní odpočinkové rituály, nebo jste spíš typ, co pracuje nadoraz a pak si dá delší pauzu? Ke své práci potřebuji opravdu hodně spát. Je sice fajn třeba týden někde relaxovat, delší odpočinek je důležitý, ale ten já moc nestíhám. Koncem minulého roku jsem měla po roce práce měsíční dovolenou, ze které žiju dodneška. Na čem tedy aktuálně pracujete? Dotáčela jsem film Sněžná noc s režisérem Milanem Cieslarem podle scénáře Vladimíra Körnera. Je to dobový film z roku 1913, krásný romantický příběh o osudovém milostném trojúhelníku plném vášní. Také se podílím na televizním projektu Dokonalý svět. Je to seriál klasičtějšího typu, v podstatě Ďábel nosí Pradu po česku. Scénář je výborně napsaný, takže je to práce, na kterou se moc těším. Pocházíte z Mělníka a vaše rodina má blízko k vinařství. Odpočinete si víc nad sklenkou vína, nebo při procházce vinicí? U obojího. Vím, že na vinici je opravdu hodně práce, je to strašná řehole. Starat se o révu je něco tak náročného! Takže popíjení vína je potom skutečně za odměnu. Když si někdo sedne k vínu a vůbec netuší, jaká dřina té sklence předchází, je ochuzený a vína si nemůže tolik vážit.

 Najdete v katalogu na str. 82

Jaro rychle uteče a budou prázdniny. Dopřejete si luxus letního nicnedělání? Od února do října točím, takže v létě si udělám volno jen asi dva, možná tři týdny. Když si sednu a můžu snít, sním vždycky o cestování. Je to moje velká vášeň, za kterou bych utratila všechno, co vydělám. Dokud nemám rodinu a když vyšetřím čas, můžu si sbalit základní věci, nic speciálního, a odjet s batůžkem na konec světa. Necestuji ale sama, to neumím, cestuji minimálně v tandemu. Samotné by mi bylo smutno, musím zážitky s někým sdílet.

Spěchejte pohodlně Každodenní pobíhání po kanceláři a po městě, v jedné ruce nákup a v druhé vzpouzející se ratolest. Prostě nevíte, kam skočit dřív. Co třeba pro pohodlné boty, které vám doslova ulehčí život? Botky Flexible jsou totiž neuvěřitelně lehké a ohebné. Jejich části se při výrobě šijí k sobě (dolní okraj svršku k podešvi nebo mezipodešvi), takže není potřeba ani kapka lepidla. Jediným nepřítelem flexiblové obuvi je vlhkost, noste je tedy radši, když je sucho.


3RKRGOtSUR9iV i Vaše nejbližší -HGQtP ]H ]iNODGQtFK SRVOiQt ]QDmN\ %HOOLQGD MH SpmH R 9DÅH FHORGHQQt SRKRGOt SURWR MVPHSUR9iVS¿LSUDYLOLÅLURNRXÅNiOXGiPVNÚFKDSiQVNÚFKSRQRÍHNDDWUDNWLYQtNROHNFL SXQmRFKRYÚFK NDOKRW 3URGXNW\ %HOOLQGD MVRX XUmHQ\ SUR E€ÍQp QRÅHQt ]DUXmXMt SRKRGOt DHOHJDQWQtY]KOHG.DÍGRXVH]RQXVLPÔÍHWHY\EUDW]QRYÚFKW\SÔY]RUÔDEDUHY

0\%LRSRQRÍN\]ELREDYOQ\

.YDOLWQt D DWUDNWLYQt ¿DGD GiPVNÚFK D SiQVNÚFK SURGXNWÔ NWHUiVSO¬XMHS¿tVQpHNRORJLFNpDVRFLiOQtVWDQGDUG\6SHFLiOQt YODVWQRVWt 0\%LR SRQRÍHN MVRX UXmQ€ ¿HWt]NRYDQp ÅSLmN\ NWHUpQH]SÔVREXMtRWODN\QDQRKRXDQHWODmtYERW€3RQRÍN\VL PÔÍHWHY\EUDW]QDEtGN\W¿HFKEDUHYQÚFKYDULDFtDYUÔ]QÚFK YHOLNRVWHFK

%DPEXVRYpSRQRÍN\]S¿tURGQtKRPDWHULiOX

1HRE\mHMQ€ P€NNp D S¿tMHPQp SRQRÍN\ Y\UREHQp ]EDPEXVRYpKRYOiNQD3HUIHNWQ€VHGtPDMtÅLURNÚSRKRGOQÚ OHP D ÅY\ NWHUp QHWODmt 3RQRÍN\ MVRX N GLVSR]LFL YH W¿HFK EDUHYQÚFKYDULDFtFKDYSiQVNÚFKDGiPVNÚFKYHOLNRVWHFK

,GHDOSRQRÍN\SURGiP\DSiQ\

3RQRÍN\ MVRX Y\UREHQp ] QHMMHPQ€MÅt PHUFHUL]RYDQp EDYOQ\ 9\VRNÚ REVDK EDYOQ\ ]DMLÅÊXMH SRKRGOt D SURG\ÅQRVW ÂLURNÚ OHP MH VSHFLiOQ€ QDYUÍHQ WDN DE\ VH QH]D¿H]iYDO GR NÔÍH DUXmQ€¿HWt]NRYDQÚÅHYQHWODmtYERW€3RQRÍN\MVRXYKRGQp GRSUiFHLQDSURFKi]NXYUÔ]QÚFKEDUHYQÚFKYDULDFtFK

9NROHNFL%HOOLQGDVLPÔÍHWHY\EUDW L]DWUDNWLYQtSXQmRFKRYp¿DG\

+ROG8SV

0yGQt VDPRGUÍtFt SXQmRFKRYp NDOKRW\ VH VYÔGQRX NUDMNRX D SORFKÚPL ÅY\ 3HUIHNWQ€ VHGt GtN\ YOiNQX /<&5$Š 6DWLQ 6KHHUVNWHUpMHY\VRFHHODVWLFNp

)DVFLQDWLRQ0DWW

+HENp SXQmRFKRYp NDOKRW\ Y PDWQpP SURYHGHQt V OHKFH NU\FtP~mLQNHP/HKFH]HVtOHQpYVHGXDQDÅSLmFHVSRKRGOQÚP NOtQNHP 9OiNQR /<&5$ Š GRGiYi Y\VRNRX HODVWLmQRVW DDWUDNWLYQtY]KOHG 

)DVFLQDWLRQ

3UÔKOHGQp SXQmRFKRYp NDOKRW\ HODVWLFNp D V IDVFLQXMtFt S¿LOpKDYRVWt3HUIHNWQ€SDGQRXGtN\YOiNQX/<&5$ŠVSRKRGOQÚP NOtQNHP'RGDMt9DÅLPQRKiPQDHOHJDQWQRVWL


Detail 18 \ jaro 2009 text: LENKA CIZNEROVÁ \ foto: PROFIMEDIA, BAŤA

První botičky kupte batoleti až tehdy, když začne převážnou část dne trávit na nohou

Děti 56


57  Dětská nožička je na rozdíl od nohy dospělého plochá a roztomile baculatá

Paci, paci, pacičky Miminka rostou jako z vody. Za chvíli máte doma batole, kterému k nové životní etapě chybí už jenom krůček. K tomu ale potřebují jeho nožičky správnou péči a následně i obutí.

tip Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí. To obnáší hlavně včasné a správné stříhání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčků. Mějte na paměti, že obuv není jen módním doplňkem, ale slouží hlavně jako podpůrný a stabilizující prvek zdravého vývoje nejen jeho nožek, ale i celého pohybového aparátu!

Už od narození vašeho drobečka myslete na to, že i úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhotky můžou omezit pohyb dětských nožiček, nebo dokonce způsobit jejich deformace. Noha dítěte potřebuje ke svému vývoji úplnou volnost pohybu a možnost procvičování svalů. Proto by kojenci a batolata měli zůstat bez botiček co nejdéle. Nebraňte jim v chůzi a běhu po přírodních měkkých podložkách, jako je písek, tráva nebo lesní půda. Taky doma může dítě běhat bosky po koberci. Pokud ale máte doma dlažbu nebo tvrdou plovoucí podlahu, na pobíhání naboso radši zapomeňte.

Aktivci a lenochodi Maminky se často ptají dětského lékaře, jestli si jejich prcek nestoupá moc brzo nebo zda by naopak neměl už chodit. Pokud procházíte všemi kontrolami kyčlí bez problémů, není čeho se bát. Děťátko je buď moc aktivní, nebo naopak tak trochu lenoch. Každopádně človíčkovi, který už chce chodit, nebraňte. Jen mu zajistěte bezpečné pohybování a buďte pořád na dosah. Pokud se ho týká spíš druhý případ, rozhodně ho do ničeho nenuťte. Asi nemá potřebu ještě vstávat. Takže nemusíte být smutní, pokud batole začne chodit až mezi 13. a 15. měsícem. Každý člověk má chůzi zakódovanou v jiném okamžiku, je to dáno geneticky. Rozhodně s ním nijak necvičte, mohli byste mu nakonec víc uškodit než pomoct.


58 První botičky Dětská nožička je na rozdíl od dospělé nohy roztomile baculatá a plochá. To proto, že je nožní klenba, zvláště ta podélná, od narození přibližně do předškolního věku vyplněná tukovým polštářkem. Díky tomu je noha při chůzi daleko víc chráněná před otřesy a dalšími mechanickými vlivy. První obuv kupte batoleti až tehdy, když začne převážnou část dne trávit na nohou. Zatímco oblečení může zdědit po starším sourozenci, obuv je potřeba pořídit vždy novou. I když to bude třeba jen na pár týdnů. Platí, že čím je dítě menší, tím více párů za rok spotřebuje. Kontrolujte proto pravidelně, zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat jednou měsíčně, jejich nožka je totiž schopná poposkočit v průměru o 15 až 18 mm za rok. Do tří let dítěte se připravte na to, že budete boty kupovat minimálně třikrát do roka. Nejlépe pak dvoje. Jedny na doma a jedny na ven. Právě malá obuv je nejčastější příčinou poškození nohou. Kosti malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat. Buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením. Dětské nožky mají navíc sníženou citlivost proti bolesti a tlaku. Proto jsou děti ohroženy příliš malými nebo jinak nepadnoucími botami. Zdraví jejich nohou je tedy ve vašich rukou!

Správná velikost není maličkost

tip Chodítko ANO, či NE? Současný trend velí – chodítko raději ne! Česká pediatrická společnost dokonce prohlásila, že chodítka ohrožují přirozený vývoj dítěte, předčasně zatěžují páteř a mohou být i příčinou úrazů. Někteří pediatři jsou ale v kritice mírnější. Podle nich je důležité především to, kdy, kde a jak se chodítko používá. Rozhodně není dobré do něj dítě odkládat. Je třeba stálý dohled a nezapomínat, že půl hodiny v chodítku úplně stačí.

 Botičky se zapínáním na suchý zip jsou pro děti ideální

Při každém nákupu je třeba odborně změřit velikost nohou dítěte. V některých specializovaných prodejnách obuvi existují přístroje, které udělají scan nohy, díky němuž se během minuty přesně zjistí velikost chodidla. Někde zase mají k dispozici speciální měřítka, u nichž je nastaven i nadměrek, a rodiče tedy přesně vědí, jakou velikost jejich dítě potřebuje. Jedině pomocí nich zjistíme potřebnou velikost obuvi v anglické, metrické či francouzské soustavě, v nichž je obuv obvykle vyrobena. Měříme vestoje a obě nohy současně. Délka je vzdálenost mezi nejzazším obloukem paty a koncem nejdelšího prstu. Pamatujte, že nejdelší nemusí být vždy palec, někdy to může být jiný prstík. Šířku nohy určíte změřením obvodu v její nejširší části. Velikost obuvi pak zvolíme podle delší a širší nohy. Pokud v prodejně měřidla nemají, můžete si pomoci sami. Ortopedové vymysleli jednoduchou pomůcku. Postavíte dítě nohama na list tvrdého papíru a fixou obkreslíte chodidlo. Obrázek potom vystřihnete a získáte jakousi papírovou stélku, kterou můžete vložit do vybíraných bot a zjistit, jestli bota sedí co do délky i do šířky.

tip Bota pro batole musí: mít pevnou patu a prostornou kulatou špičku, aby poskytla dostatek místa pro nohy. V žádném případě nesmí být špičatá! dobře padnout do délky. Ve špici má být zhruba 1 až 1,5 cm volného prostoru před palcem nebo nejdelším prstem nohy. mít dostatečnou šíři v místě prstních kloubů. Příliš úzká bota deformuje přední část nohy, v příliš široké botě noha při chůzi klouže do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. být z přírodních materiálů – kůže, textilu, případně jiných se zvýšenou propustností. mít dostatečně ohebnou podešev, aby kopírovala všechny pohyby chodidla. mít co nejnižší hmotnost. mít vhodné zapínání – nejlépe 2 až 3 suché zipy s kladkami. Tkaničky jsou také vhodné, jen musí být dobře uvázané. Hmotnosť topánky má byť čo najnižšia. *Najvhodnejším zapínaním

Více inspirace najdete v katalogu na straně 102


Udělejte si radost

T A Ť Á N A

K U C H A Ř O V Á

|

M I S S

W O R L D


Detail 18 \ jaro 2009 text: ŠŠS \ foto: LUKÁŠ JASANSKÝ

Jitka Čvančarová – Sense (27. 1. 2009) Módní editorial s Jitkou Čvančarovou nese název Sense. Senza byla i atmosféra v ateliéru Fotonova v Praze Kunraticích, kde vznikal. Atraktivní modely připravila stylistka Kristýna Voců, vizážistka Adriana Bartošová zdůraznila Jitčin půvab dokonalým make-upem a produkční Květa Havelková dotáhla do konce nápad výtvarné ředitelky Lenky Jasanské s houpačkou. Drobný zádrhel? Stropy vysoké šest metrů! Nakonec tam spřátelený horolezec přichytil houpačku lany ze své výbavy. A Jitka si vychutnávala požitek z houpacího letu!

Diana Mórová – Utopia (29. 1. 2009) Máte rádi sci-fi? Tak vás zveme do Běchovic! Ve zdejším výzkumném ústavu provozují zkušebnu velmi vysokého napětí EGU, postavenou v roce 1953. Říká se jí interně „továrna na blesky“. Fotograf Roman Dietrich v ní byl okamžitě jako doma a půvabná Diana Mórová se ve zvláštně tajemné atmosféře „bleskovýrobny“ také cítila skvěle. Navíc měla šanci předvést tu své herecké umění. Strnulé pózy, nepřítomný výraz v obličeji, temný pohled. Mezi tajemné elektropřístroje tato image ženy – – robota skvěle zapadala. Ale všechno je jinak! Diana je ve skutečnosti smíšek, o pauzách všechny dokázala rozesmát.


Baťa kolekce

jaro2009 Milí čtenáři, zatímco se nemůžete dočkat prosluněných dní a procházek pod rozkvetlými stromy, u Bati jsme si jaro užili už v mrazivém lednu. Díky skvělé práci celého týmu, kterému tímto děkuji, se nám podařilo v ateliéru vykouzlit příjemnou atmosféru, ve které jsme pro vás stvořili jarní editorialy. Na této dvoustraně můžete aspoň nahlédnout do našeho zákulisního království a přesvědčit se, že nás naše práce opravdu baví. Mimochodem, už jste byli někdy v továrně na blesky? A navíc v noci? Pokud máte stejně jako já rádi tajemno, určitě vás nadchne kolekce Utopia!

Saša Rašilov – Coast (31. 1. 2009) Opět Fotonova v Praze v Kunraticích. V týmu se mění pouze stylistka, Sašu oblékla Ivana Pražáková. A téma je tentokrát originální – Saša jako malíř! Od nápadu k realizaci není daleko, výtvarné potřeby pro umělce zapůjčila firma Nielsen. A kdo se potutelně smál Sašovi upatlanému od barev, ten nakonec jen ohromeně zíral! „Předstírej, že něco maluješ!“ volal na něho v jednom záběru fotograf. Saša neváhal a během čtvrt hodiny na plátno nahodil ukázkovou plachetnici. Saša je umělec – formát. Jeho malířské pokusy si užijte na „fotkách z focení“, jejichž autorem je Lukáš Jasanský.

Nina Feniková vedoucí vydání

strany 62–107

DETAIL  

Magazín Detail