Page 1

Biuletyn Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu styczeń - marzec

nr 1/2018

W numerze:  Warto wiedzieć Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Warto odwiedzić Zamek Dzikowski 1 marca – Dzień Przytulania Bibliotekarza

str.2 str. 2 str. 3

 Wydarzyło się u nas „Uczyć z pasją” – konferencja „Życie ma tak wiele barw” - wernisaż

str. 4 str. 6

 Ciekawa inicjatywa Krótko i ciekawie o książce – konkurs czytelniczy  Polecam…do czytania Tahir Shah - ”Dom Kalifa. Rok w Casablance”

str. 7

str. 8


Warto wiedzieć Pamiętajmy! „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” Piotr Skarga Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Żołnierze Wyklęci to umowna nazwa polskich żołnierzy którzy po zakończeniu walk z Niemcami wskutek sowieckiej okupacji Polski zostali zmuszeni do podjęcia walki z komunistami i ich pseudo polskimi pomocnikami. Mimo ogromnej ofiarności i waleczności zapłacili najwyższą cenę oddając życie. Chciano ich wymazać z pamięci i historii. Komunistyczna propaganda przez kilkadziesiąt lat zakłamywała i wymazywała historię tych żołnierzy. Dopiero teraz pamiętamy o nich i oddajemy im hołd za odwagę i poświęcenie dla dobra Ojczyzny.

Warto odwiedzić Zamek Dzikowski Zamek Dzikowski, dawna siedziba magnackiego rodu Tarnowskich dzięki odważnej koncepcji byłego dyrektora dr. Adama Wójcika oraz przedsiębiorczości obecnego dyrektora dr. Tadeusza Zycha stał się atrakcją Tarnobrzega. Kilkuletni remont sprawił, że budynek odzyskał swą świetność i zachwyca turystów przybywających w nasze strony. Z zainteresowaniem oglądają oni ciekawie zaaranżowane sale i słuchają opowieści przewodnika opisującego historię zacnego polskiego rodu, który zapisał się w annałach między innymi założeniem miasta Tarnobrzega. Z żalem trzeba przyznać, że wielu mieszkańców Tarnobrzega i okolic nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie cenne dzieła sztuki znajdują się w Zamku Dzikowskim. Nie są świadomi, że latami kolekcjonowane przez Tarnowskich księgi, obrazy i inne pamiątki narodowe sukcesywnie wracają do dawnej siedziby rodu za sprawą spadkobierców. Udostępniane są na organizowanych przez pracowników muzeum wystawach. W popularyzowaniu narodowego dziedzictwa kulturowego, jakim niewątpliwie jest Zamek Dzikowski ze swymi zbiorami, ogromną rolę powinni odegrać nauczyciele – wychowawcy. Aby zorganizować wycieczkę, wystarczy zadzwonić i zgłosić chęć zwiedzenia bądź całości ekspozycji, bądź konkretnej wystawy czasowej. Aktualnie godna polecenia jest wystawa starodruków, rękopisów i dokumentów z Biblioteki Dzikowskiej. Na pewno warto zainteresować wychowanków wspaniałymi i cennymi zbiorami obrazów, a zwłaszcza miniatur. Młodsze dzieci z pewnością zafascynują eksponaty zgromadzone w Pokoju Myśliwskim. Ciekawych rzeczy można dowiedzieć się też o mieszkańcach Tarnobrzega, na przykład o rodzinie Freyerów, ale też o sławnych przedstawicielach rodu Tarnowskich, jak profesor Stanisław Tarnowski. Podczas zwiedzania uczniowie pogłębią swą wiedzę nie tylko z zakresu historii Polski i regionu, ale także z plastyki, języka polskiego, przyrody czy geografii. Jest to także doskonała lekcja patriotyzmu. Wizyta odbywa się z udziałem przewodnika, który swą prezentację dostosowuje do wieku uczniów i ich zainteresowań. Zwiedzanie Zamku trwa około dwóch godzin, poznanie jednej wystawy około pół godziny. Warto także zachęcić rodziców do odwiedzenia Zamku Dzikowskiego i poznania jego zasobów. A może w którąś sobotę zaprosić na wycieczkę i uczniów, i rodziców? Maria Pałkus, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Alfreda Freyera w Tarnobrzegu

2


1 MARCA – Dzień przytulania bibliotekarza Nie wiadomo kto po raz pierwszy wpadł na pomysł powołania Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarzy. Jego twórcy wyjaśniają powody powołania akurat takiego dnia: ponieważ bibliotekarze są świetni, pomagają i kochają wszystkich! Poza tym nie robią tego dla pieniędzy, sławy i władzy. Do Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarzy można podejść z przymrużeniem oka, niemniej sympatycznie pomyśleć czasem ciepło o człowieku wydającym Ci książki, być może pomagającemu w wyborze lektury. Osobom, które niechętnie przytulają innych, proponujemy po prostu wypożyczenie książki. To bardzo ucieszy bibliotekarza. Może nawet bardziej... ;-) I pamiętajcie, że Dzień Przytulania Bibliotekarzy to najważniejsze i najradośniejsze z dzisiejszych świąt… a nie jakiś tam Światowy Dzień Obrony Cywilnej.

Źródło: portal Pulowerek

3


Ciekawostki o bibliotekach i bibliotekarzach znalezione w Internecie. 

Filipińczyk, Hernando Guanlao, chcąc zachęcić miejscową ludność do czytania książek przemienił swój dom w bibliotekę publiczną, w której obowiązuje jedna zasada: brak zasad. Czytelnicy mogą brać tyle książek ile zechcą na tak długo jak zechcą, nawet na stałe. Co dziwne, nie doprowadziło to do zubożenia księgozbioru, wręcz przeciwnie - z roku na rok wciąż się rozrasta.

Kot może również przyczynić się do wzrostu czytelnictwa. Dewey – to kot, który przez prawie 20 lat zamieszkiwał Bibliotekę Publiczną w amerykańskim miasteczku Spencer. Przyciągał do placówki prawdziwe tłumy, co znacznie wpłynęło na wskaźnik czytelnictwa i rozsławiło małą, prowincjonalną bibliotekę na cały świat. Historia została opisana w książce pt. „Dewey - wielki kot w małym mieście”. Idea kota bibliotecznego jest coraz bardziej popularna, a w Polsce rozsławił ją Kubuś, którego na wycieraczce przed drzwiami Filii Biblioteki Miejskiej w Gliwicach znalazł jeden z czytelników. Po wielu bataliach z biurokracją, kot mógł zamieszkać w bibliotece i do dziś jest jej symbolem.

Prywatni właściciele mogą pochwalić się imponującymi księgozbiorami. Zmarły w 1990 r. hinduski mistyk Osho posiadał księgozbiór liczący ponoć 100 tys. woluminów. Równie imponujące zbiory posiadają: Umberto Eco (50 tys. ), Karl Lagerfeld (60 tys.), Otto Penzler (58 tys.), Richard A. Macksey (70 tys.).

Portal CareerCast.com opublikował jakiś czas temu ranking najmniej stresujących zawodów świata. Bibliotekarz uplasował się w nim na bardzo wysokiej pozycji. Właściciel portalu Tony Lee zachęca do podjęcia pracy w bibliotece: Jeśli twoje życie jest pełne stresu, zastanów się nad wyborem zawodu oferującego pewne zatrudnienie i satysfakcjonujące zarobki, zawodu, który jednocześnie nie ma specjalnych wymogów fizycznych i nie naraża na niebezpieczne sytuacje.

Steven Kemple, bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Cincinnati i Biblioteki Głównej Hamilton Conty, w jednej z sal biblioteki siedzi na ziemi przebrany za goryla i zaczyna przerzucać książki. Steven definiuje tę praktykę jako eksperymentalny sposób na wzbudzenie ciekawości u potencjalnego czytelnika.

Rozrywka nie jest zarezerwowana tylko dla najmłodszych. Dorośli także mogą spędzić przyjemnie czas w bibliotece. Na przykład w okresie przedświątecznym Centennial Library organizuje UGLY CHRISTMAS SWEATER CRAFT NIGHT. Podczas tej unikalnej imprezy wszyscy uczestnicy tworzą najbrzydsze świąteczne swetry. Ty przynosisz sweter, my zapewniamy ci brzydotę – można przeczytać na ulotce.

Marcel Proust w 1896 pracował jako wolontariusz dla Bibliothèque Mazarine. Prawdę mówiąc, do tej pracy zmusił go ojciec i Proust przystał na to niechętnie. Prawdopodobnie od pragmatyzmu zajęć bibliotekarza bardziej pociągała go intelektualna praca piórem. W telegraficznym skrócie – Proust szybko po rozpoczęciu pracy poszedł na zwolnienie lekarskie, które dziwnym trafem przedłużało się na lata, aż w końcu biblioteka uznała, że zrezygnował ze stanowiska.

Glenor Shirley od ponad 17 lat zarządza biblioteką zakładu karnego dla nieletnich w Maryland. W wywiadzie wyjaśnił, że większość z ponad 1700 więźniów przed wyrokiem nigdy nie postawiła nogi w bibliotece. Dzięki więziennym bibliotekom stali się jednak zagorzałymi czytelnikami. Na pytanie, jakie książki najczęściej wypożyczają młodzi więźniowie, odpowiada: Harry’ego Pottera i encyklopedię medyczną. Kiedy w ambulatorium dostają jakieś leki, chcą się upewnić, czy są odpowiednie dla ich potrzeb – dodaje ze śmiechem. oprac. Ewa Wicherska

4


Wydarzyło się u nas… „Uczyć z pasją” - relacja z konferencji 23 lutego 2018 r. Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zorganizowała dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej konferencję zatytułowaną „Uczyć z pasją”. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty. Mottem przewodnim konferencji było zaprezentowanie „pasji jako siły sprawczej naszego działania, czyli żyć z pasją i mądrze kierować własnymi emocjami”. Tematem rozpoczynającym konferencję było wyjaśnienie przez psycholog Bożenę Andrychowicz kluczowych zagadnień z zakresu wychowania jakimi powinni kierować się rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Wychowując nasze dzieci musimy mieć na uwadze hierarchię potrzeb: samorealizacja, szacunek, przynależność, bezpieczeństwo oraz potrzeby fizjologiczne (sen, odżywianie itp.). Podkreśliła, że dzieci wychowane w atmosferze bliskich związków z rodzicami są o wiele lepiej przygotowane do współżycia z ludźmi w dorosłym życiu. Dziecko wraz ze swoim rozwojem przyswaja także rozmaite wartości i normy społeczne.

Kolejną prelegentką była Karolina Turek , nauczycielka wychowania przedszkolnego i autorka książek: „Nauczycielka przedszkola”, „Fragmenty z życia”. W przystępny i empatyczny sposób zaprezentowała pracę dydaktyczno-wychowawczą z naszymi najmłodszymi. Posłużyła się wieloma przykładami z pracy, które zamieściła w swoich publikacjach. Pokazała, że nauczycielka przedszkola może mądrze i skutecznie przemienić otaczający nas świat w zrozumiały i przyjazny dla małego dziecka. Następnie Jolanta Czulińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu omówiła program rozwijający predyspozycje do twórczego myślenia dzieci w wieku 5-6 lat. Zwróciła uwagę, że każde dziecko jest inne i program ten nie jest dla wszystkich naszych pociech. Zasugerowała. iż kreatywna i odkrywcza aktywność dziecka przeważnie prowadzi do tworzenia i odkrywania pożytecznych dla niego nowości, ogarniając całą osobowość – sferę emocjonalną, poznawczą oraz sprawczą. Dlatego też, jeśli one same zostaną zaangażowane w proces zdobywania wiedzy, osiągają lepsze wyniki, gdyż wykorzystują swój potencjał twórczy. W kolejnych rozważaniach Martyna Pawłowska – edukator zaprezentowała innowacyjną metodę zwaną „pozytywną dyscypliną” wspierającą pracę nauczycieli i rozwój ważnych umiejętności życiowych uczniów. Zaznaczyła, że dzięki „pozytywnej dyscyplinie” nauczyciele potrafią wykorzystać swoje życiowe sukcesy w pracy pedagogicznej, a zatem łatwiej jest im dotrzeć do trudnych dzieci i skłonić je do współpracy i zaangażowania się na zajęciach dydaktycznych. Ostatnim punktem programu było przedstawienie przez Martę Król oferty Biblioteki Pedagogicznej. Konferencji towarzyszyła wystawa zbiorów. Dla uczestników sporządzono zestawienie bibliograficzne nt. „ Uczyć 5


z pasją”. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, którzy na co dzień służą przykładem i dobrą radą swoim pociechom. oprac. Stefania Dudzik-Bartosiewicz

„Życie ma tak wiele barw” - wernisaż „Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca który by je podtrzymywał” /Nicholas Sparks/

28 lutego 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy III Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli - „Życie ma tak wiele barw". Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego i Prezydent Miasta Tarnobrzega.

"Drewniany tryptyk" aut. K. Janiszewska

W III edycji Przeglądu wzięli udział nauczyciele czynni i emerytowani z powiatu tarnobrzeskiego oraz miasta Tarnobrzega, którzy realizują swoje pasje i marzenia w różnego rodzaju twórczości. W sumie 29 nauczycieli – artystów zaprezentowało swoje dzieła z zakresu: literatury, malarstwa, rzeźby, grafiki oraz rękodzieła artystycznego. Wśród nich byli zarówno profesjonalni artyści jak i amatorzy, którzy dopiero poszukują swojego stylu, fachowych porad i inspiracji ducha. Wystawa ta pokazała, w jaki sposób hobby rozwija nas i uszlachetnia wewnętrznie, a ponadto inspiruje innych do samorealizacji. Może też być ciekawą formą spędzenia czasu. Ludzie z pasją pragną dzielić się swoją twórczością, potrzebują miejsca gdzie mogą udostępnić swoje pomysły szerszej publiczności, aby rozwijać swój talent i nabywać nowe doświadczenia. Warto zauważyć, że wernisaż ten umożliwił zaprezentowanie dorobku i umiejętności artystycznych wszystkim twórczym nauczycielom różnych specjalności. Zwiedzający mogli podziwiać barwne obrazy wykonane różną techniką oraz niezwykłe własnoręczne wyroby, które przeniosły ich w świat „bajecznie kolorowy”, pozwalający zapomnieć o trudach dnia codziennego i złych emocjach. Jednym słowem sztuka buduje i wzbogaca każdego z nas dodając mu radości i szerszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

6


Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, którzy podczas zwiedzania dyskutowali oraz wspominali swoich znajomych twórców, podziwiając ich talent i kreatywność. Niektórzy twierdzili, że uprawianie hobby to odczuwanie przyjemności płynących z głębi serca, które trudno opisać i wyrazić słowami. Jednak jest to piękne, gdyż potęguje wnętrze i przenosi nas w świat marzeń. Najogólniej można powiedzieć że prawdziwa pasja jest kompasem, który wytycza nam drogę i prowadzi nas przez życie.

Wzorem roku ubiegłego został wydany pamiątkowy katalog wystawy, który wręczono wszystkim autorom prezentującym swoje prace. oprac. Stefania Dudzik-Bartosiewicz

Ciekawa inicjatywa Krótko i ciekawie o książce Badania czytelnictwa przeprowadzane rokrocznie przez Bibliotekę Narodową pokazują smutną prawdę, że jakąkolwiek książkę w ciągu roku przeczytało 37% Polaków. Stwierdzeniu temu zaprzeczają dzieci i młodzież ze stalowowolskich szkół, którzy w tym roku 21 lutego wzięli udział w drugiej edycji konkursu czytelniczego „Booktalking, czyli pięć minut o książce”. Ma on popularyzować czytelnictwo, zachęcać do sięgnięcia po książkę, rozwijać świadomość literacką uczniów, a także doskonalić umiejętność autoprezentacji. Trzydziestu zgłoszonych do konkursu uczniów miało za zadanie tak przedstawić bohaterów, fabułę lub sceny z książki, by słuchacze chętnie 7


ją przeczytali. Jury po wysłuchaniu wszystkich wystąpień przyznało nagrody następującym uczestnikom: I miejsce - Aleksandra Szymańska - prezentowana książka "10 niesamowitych przygód Neli" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12, II miejsce - Alicja Wąsik - prezentowana książka "Laleczki z papieru" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte, III miejsce Patrycja Telega - prezentowana książka "Dziękuję ci, Cukierku! - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi, wyróżnienie Amelia Gąsiorowska - prezentowana książka "Kopciuszek" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi, wyróżnienie - Piotr Uczarczyk - prezentowana książka "Emil ze Smalandii" Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12, wyróżnienie - Anna Such - prezentowana książka "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Energetyków, wyróżnienie - Klaudia Pieńkowska - prezentowana książka "Czarownica piętro niżej" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. M. Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi. Zwycięzcami konkursu Booktalking w kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych (kl. II, III gimnazjum i kl I, II, II liceum) zostali: I miejsce - Mateusz Rychlak - prezentowana książka "Pan Tadeusz" - Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida, II miejsce - Amelia Cichoń prezentowana książka "Wybrani" - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Energetyków dotychczas Gimnazjum nr 7. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Lucjusz Nadbereżny. Nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników ufundował Urząd Miasta Stalowej Woli. Patronat medialny sprawował Tygodnik Sztafeta i Telewizja Kablowa Stella.

Fot. B. Małek oprac. Danuta Rzeszutek

Polecam…do czytania Kiedy Tahir Shah, angielski pisarz, podróżnik i filmowiec pochodzący z rodziny o afgańskich korzeniach, postanowił spełnić swoje marzenie i osiąść z żoną i dziećmi w Maroku, nie spodziewał się, że wkroczy prosto do baśni z tysiąca i jednej nocy. Nie zabrakło niczego: dżinna, pałacu, starych lamp, czterdziestu rozbójników ani nawet siedmiu chciwych braci - ale wszystko działo się inaczej niż w bajce. Książka Shaha to fascynująca opowieść o poszukiwaniach wymarzonego domu, trudach renowacji, wspaniałości tradycyjnego marokańskiego rzemiosła, zderzeniu kultur i codziennym życiu w Casablance. To także relacja ze spotkania z innością i z najtrudniejszej ze wszystkich podróży w głąb siebie. 8


.Autor opowiada swoje losy w tym kraju. Swoje pierwsze spotkanie z "prawdziwym" Marokiem. I byłam zafascynowana. Bardzo pomógł mi język. Jest przystępny i przejrzysty. Shah nie przyśpiesza wydarzeń, nie opowiada czego się dowiedział potem. Razem z nim można poznawać aspekty życia w kulturze muzułmańskiej. Są bajkowe ogrody, gaj pomarańczowy, ukryte dziedzińce, miliony kafelków we wszystkich kolorach tęczy, są nawet palemki – dużo palemek – ale bynajmniej nie w tandetnej stylistyce. Bo oprócz tych wszystkich cudowności, są też zwariowani dozorcy i pokręcone duchy – dżinny, które podkradają nocami z kuchni półmiski z kuskusem i warzywami (nie żeby dozorcy mieli z tym coś wspólnego, a gdzie tam!). W tym wszystkim Anglik, Tahir, który ma dość wyspiarskiego flegmatycznego życia i wie jedno – chce wrócić do kraju, w którym wychowali się jego ojciec i dziadek. Nie wie jednak, jak niecodzienne może być życie w Maroku, gdzie wszystkie zasady zachodniego świata wywrócone są do góry nogami. Dom Kalifa aż kipi od humoru, ciepła i takiej zwyczajnej, prostej przytulności. Z niektórych wydarzeń opisanych w książce można zaśmiewać się do łez, a ryknąć jeszcze głośniejszym śmiechem, gdy uświadomi się sobie, że to nie wymysły autora, ale jego prawdziwe przeżycia. Dżinny wykradające jedzenie z ogrodu, wyprawa po materiały na budowę domu o trzeciej nad ranem, niełatwe poszukiwania architekta (bo według Marokańczyków im architekt bardziej stuknięty, tym lepiej będzie przykładał się do swojej pracy) i wreszcie szwadron policjantów, dobijających się do drzwi, którym ostatnią rzeczą, jaką należy zrobić, to otworzyć je. Ot, Maroko. Całość napisana jest lekko, z poczuciem humoru, ekspresywnie. I dlatego też czyta się tę książkę szybko, z przyjemnością, a pod koniec z żalem, że nie ma ona kolejnych kilkuset stron. Znakomita lektura na poprawę humoru dla ludzi którzy lubią prawdziwe historie. Małgorzata Zych BP. Tarnobrzeg

9

Biuletyn nr 18 (1/2018)  
Biuletyn nr 18 (1/2018)  

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu

Advertisement