Page 22

REPORTAŻ

Pilscy handlowcy

potrafią zarobić pieniądze

Anna Januzik ekspedientka, PHU APO

Pierwsze historyczne zapiski o Pile pochodzą z XV w. Była to mała osada rybacka położona wśród lasów, leżąca nad rzeką Gwdą. Dziś to ważny szlak komunikacyjny. Piła jest też głównym ośrodkiem gospodarczym i akademickim subregionu pilskiego. Postrzegana jest jako dobre miejsce do inwestowania. Sprawdziliśmy zatem, czy to również dobre miejsce dla handlowców. Okazało się, że mimo dużej konkurencji, radzą sobie całkiem nieźle…

Kluczem są promocje i przeceny

Izabela Kachelek ekspedientka, FUH „Rybka”, sieć ABC

Marzena Zając właścicielka, Sklep Spożywczy „Zosia”

W Pile, jak w  większości miast Polski, zlokalizowanych jest dużo sklepów wielkopowierzchniowych i  wciąż powstają nowe. Właściciele tradycyjnych sklepów skarżą się na ten fakt. Jednak mają oni swoje sposoby, by zaistnieć na konkurencyjnym rynku. Kilka takich sposobów zdradza nam Anna Januzik, która jest ekspedientką w jednym z pilskich sklepów zlokalizowanych w  centrum miasta. Pani Anna mówi, że do sklepu przychodzi wielu starszych ludzi, przyzwyczaili się oni do zakupów w  mniejszych punktach. Zdradza nam, że z jej obserwacji takie osoby nie lubią dużych marketów, nie lubią stać w ogromnych kolejkach i szukać artykułów między półkami. W sklepie, gdzie sprzedaje pani Anna mogą liczyć choćby na pomoc przy pakowaniu towarów – to ogromna zaleta dla nich – mówi pani Anna. Nie mówiąc już o przyjaznej atmosferze małego sklepu, którą stwarza personel. Starsze osoby w sklepie najczęściej kupują chleb, mleko, masło, nabiał.

22 PORADNIK HANDLOWCA | WRZESIEŃ 2017

Choć sklep jest nieduży, znajduje się w nim praktycznie wszystko, również artykuły chemiczne. Produkty są też zamawiane pod upodobania oraz życzenia klienta. Tym, co od razu rzuciło nam się w oczy, był bardzo duży ruch w sklepie. Dowiedzieliśmy się, że kluczem do sukcesu są promocje i  przeceny… W  sklepie stworzono specjalne miejsce na artykuły, których termin ważności jeszcze pozwala na ich sprzedaż, jednak ze względu na zbliżający się koniec okresu przydatności, zostały one w  znaczący sposób przecenione. Zaraz przy kasie stoi lodówka z przecenioną żywnością wymagającą niskich temperatur, obok natomiast znajdują się pojemniki z innymi przecenionymi artykułami spożywczymi. Pani Anna mówi, że klienci w  Pile jednak patrzą na cenę i chętniej sięgają po to, co tańsze. Niektóre artykuły są przecenione nawet o  50%. Informacja o takich cenach szybko rozchodzi się po mieście i zaglądają tu klienci z  całej Piły – zdradza nam pani Anna.

Poradnik Restauratora 09/2017  
Poradnik Restauratora 09/2017  

Poradnik Restauratora wrzesień 2017

Advertisement