Handlowiec 09/2013

Page 1

Nakład kontrolowany: 70 000 egz.

www.handlowiec.biz.pl

ISSN 1734-4972

Pasta, którą naprawdę powinieneś mieć w swoim sklepie

Pismo ukazuje się od 1923 roku

* Przy stosowaniu dwa razy dziennie. ** Badanie zachowań stomatologów, CE GEDIM, Strategic Data, luty 2011.

Wrzesień 2013 (94)

SILNE WSPARCIE W MEDIACH TV

RADIO

INTERNET

PRASA

KINA

OUTDOOR

POSM

PROMOCJE CENOWE


od redakcji

W numerze

Bezpłatne ogólnopolskie pismo branżowe przeznaczone dla właścicieli niezależnych sklepów.

WYDAWNICTWO

Biuro Promocji i Reklamy „Generalczyk” s.j. 60-587 Poznań, ul. Szczęsna 10

DYSTRYBUCJA

w obiegu zamkniętym, bezpośrednio do placówek handlowych

ADRES REDAKCJI

60-587 Poznań, ul. Szczęsna 10, tel./fax (61) 852 08 94

Rafał Sterczyński

PREZES WYDAWNICTWA Wiesław Generalczyk

Redaktor Naczelny

general@poradnikhandlowca.com.pl

Sytuacja na polskim rynku, choć jest trudna to stabilizuje się i nie doprowadza do kolejnych, radykalnych zmian i zamknięć niezależnych punktów handlowych. Choć spowolnienie sprzedaży wpłynęło na sytuację ekonomiczną sklepów, to jednak elastyczność polskich handlowców zniwelowała ewentualne szkody spowodowane mniejszą niż przed laty zasobnością portfeli klientów. Co więcej, pojawiają się głosy ekspertów, że kryzys spowodował natychmiastowe i trafne reakcje właścicieli sklepów: niezależnych i franczyzowych, które uchroniły ich placówki przed dotkliwszymi niż by się mogło wydawać skutkami kryzysu. A potwierdza to fakt, że nasz handel nie boi się nowoczesności. Jak się okazuje, Polska jest liderem w płatnościach zbliżeniowych w Europie, a już wkrótce polski klient zapłaci kartą zbliżeniową niemal w każdym sklepie w naszym kraju. A to tylko dowodzi niezbicie tego, że rośnie świadomość naszych handlowców, którzy wdrażają nowinki do swoich placówek oraz nie poddają się konkurencji i kryzysowi.

Wojtek Generalczyk tel. (61) 851 37 55

W numerze odpowiemy m.in. na pytanie: czy programy lojalnościowe to dobry pomysł na ożywienie ekonomiczne sklepu, oraz opowiemy o blaskach i cieniach franczyzy. Zapraszam do lektury „Handlowca”.

DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY wojtekg@poradnikhandlowca.com.pl

DYREKTOR ORGANIZACYJNO -ADMINISTRACYJNY Zbyszko Zalewski

zbyszkoz@poradnikhandlowca.com.pl

REDAKTOR NACZELNY Rafał Sterczyński

rafals@poradnikhandlowca.com.pl

KIEROWNIK ADMINISTRACYJNO -TECHNICZNY Patryk Trzcieliński

patrykt@poradnikhandlowca.com.pl

KIEROWNIK BIURA Maria Leśniewska tel. (61) 855 70 66

marial@poradnikhandlowca.com.pl

REDAKCJA

Spis treści

3 4-5 6 7

Nikodem Pankowiak

nikodemp@poradnikhandlowca.com.pl

DYREKTOR SPRZEDAŻY I MARKETINGU Michał Bobrowski tel.: (61) 850 19 33

michalb@poradnikhandlowca.com.pl

Blaski i cienie franczyzowego konceptu

Z-CA DYREKTORA SPRZEDAŻY I MARKETINGU Anita Kubiak tel. (61) 852 51 41

Programy lojalnościowe – czy działają?

Wyposażenie w umowie franczyzowej

Aktualności z rynku FMCG

anitak@poradnikhandlowca.com.pl

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Katarzyna Generalczyk tel. (61) 851 37 03

kasiak@poradnikhandlowca.com.pl

Maciej Twardowski tel. (61) 852 08 94

maciejt@poradnikhandlowca.com.pl

Justyna Wojciechowska tel. (61) 851 37 08

justynaw@poradnikrestauratora.com.pl

Beata Kaźmierczak tel. (61) 851 37 03

beatak@poradnikhandlowca.com.pl

SKŁAD I ŁAMANIE

JM Stefko, ww.printing.pl

DRUKARNIA

Eurodruk-Poznań sp. z o.o.

Od sierpnia br. „Handlowiec” – pismo, które po raz pierwszy ukazało się na rynku w 1923 roku – dystrybuowane jest razem z „Poradnikiem Handlowca”. Oba tytuły, w kontrolowanym nakładzie po 70 tysięcy egzemplarzy każdy, wydaje Biuro Promocji i Reklamy Generalczyk s.j. Zapraszamy do lektury „Poradnika Handlowca” i „Handlowca” – pism, które przybliżają handlowcom bardzo bogaty świat branży FMCG.

ul. Wierzbowa 17/19 62-080 Tarnowo Podgórne

SERWIS FOTOGRAFICZNY

Archiwum, iStockphoto.com, sxc.hu Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść reklam i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

Tytuł weryfikowany przez TRM, Nakład 70 000 egzemplarzy ISSN 1734-4972


za i przeciw

3

Blaski i cienie

franczyzowego konceptu Franczyzodawcy kuszą niezależnych handlowców swoim konceptem dotyczącym prowadzenia biznesu. My jednak zwracamy uwagę nie tylko na blaski, ale też na cienie takiej umowy. Bo to właśnie nie kto inny jak niezależny handlowiec poniesie konsekwencje dotyczące przystąpienia do sieci. Przystąpienie do umowy franczyzowej to niekiedy częściowe utraty samodzielności i niezależności, ale także indywidualizmu, który cechowała wcześniej placówka handlowa. Związanie się z określoną marką skutkować będzie udoskonalaniem franczyzowego, cudzego brandu. Trudno zatem przy tym zachować indywidualny charakter tego przedsięwzięcia, bo umowa wiąże handlowca wieloma, niezbędnymi obowiązkami i rygorami. Dotyczyć one mogą chociażby wystroju, stosowanych technologii, oferowanych usług czy produktów.

cesu przedsiębiorcy, nie zadają sobie nawet trudu, by sprawdzić jak silna jest sieć, do której chcą się włączyć. W ten sposób ryzykują stratę dziesiątków, setek tysięcy złotych zainwestowanych w projekt. Przykłady upadków takich pseudofranczyzodawców mogą też odstraszać potencjalnych partnerów od dobrych, bezpiecznych projektów. Przedsiębiorca, który ma zamiar przystąpić do wybranego konceptu, powinien przede wszystkim upewnić się, czy jest to silna marka, czy tylko coś na kształt „wydmuszki”, których w różnych konceptach franczyzowych jest niestety sporo. Sprawdzona franczyza to przynajmniej kilkanaście lokalizacji utrzymujących się przez co najmniej trzy lata, i tylko spośród takich należy szukać. Przedsiębiorca decydujący się na współpracę z jakąś marką powinien ocenić możliwości swojego zaangażowania. Niektórym się wydaje, że wystarczy tylko współpracować z dobrze znaną marką, a to gwarantuje sukces. Nic bardziej błędnego, bo żeby go osiągnąć potrzeba zaangażowania i poświecenia się w tym biznesie. Bo fanczyza to nie jest raczej pomysł dla indywidualistów, którzy stawiają na niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcia. Ma swoje ograniczenia i wymagania, do których trzeba się dostosować.

Zarówno zakres pakietu franczyzowego, jak i opłaty ponoszone przez franczyzobiorcę mogą się znacząco różnić. Wielu franczyzodawców oferuje kilka formatów konceptu - w zależności od możliwości finansowych i lokalowych potencjalnych partnerów. Opłaty: zarówno ewentualny koszt licencji, jak i miesięczne opłaty franczyzowe zależą od wielu czynników, m.in. renomy marki, ale także lokalizacji obiektu. Do tego dochodzą koszty wynikające z potrzeby dostosowania obiektu do wymogów franczyzodawcy.

W pakiecie franczyzowym, wchodzący do „rodziny” przedsiębiorca otrzymuje prawo używania znaków towarowych, receptury produktów, bądź zaopatrzenie w produkty, wzory graficzne wszelkich materiałów promocyjnych, informacyjnych. Istotny jest też pakiet wsparcia: obejmuje np. pomoc w sporządzeniu biznesplanu, wszelkich projektów, doradztwo w doborze urządzeń, niezbędne szkolenia a nawet wsparcie w pracy, w pierwszych miesiącach funkcjonowania. Franczyzobiorca może też liczyć na pomoc w uzyskaniu np. pomieszczenia w atrakcyjnym miejscu, czy korzystać z wynegocjowanych, niższych cen zakupowych. Rozpoczęcie przygody z franczyzą zawsze musi być poprzedzone gruntownym zbadaniem potencjalnego partnera: nie każdy franczyzodawca jest wart współpracy. Zdarza się, że do wspólnego biznesu namawiają podmioty składające się z „sieci” kilku punktów i o niepewnej przyszłości. Oczarowani widokiem pewnego suk-

fot. Rafał Sterczyński

Nie zawsze i nie każda firma zgodzi się na udzielenie swojego logo chętnemu przedsiębiorcy. Im bardziej prestiżowa marka jest właścicielem konceptu, tym więcej warunków musi spełnić franczyzobiorca. Warunek może też dotyczyć wielkości obiektu, lub doświadczeń przedsiębiorcy. Osobną sprawą jest oczywiście kwestia posiadania odpowiedniej ilości gotówki.


temat miesiąca

4

Ile warte są programy lojalnościowe? Kup cztery bułki, a piątą otrzymasz gratis – to tylko jedna z wielu najprostszych propozycji, która ma zachęcić klienta do zakupów. Jednak te marketingowe przedsięwzięcia są już znacznie bardziej wyrafinowane, a dzięki temu programy lojalnościowe święcą triumfy. Czy przynoszą pożądane zyski? coś, co dobrze charakteryzuje takie przedsięwzięcie, a mianowicie prostota. Bo tylko zrozumiały program o jasnych zasadach zyskuje uznanie wśród jego uczestników.

Na każdego działają obniżki, a jeśli coś można otrzymać gratis lub po okazyjnej cenie, to z pewnością ów produkt znajdzie nabywcę. Klienci wybierają sklepy, gdzie mogą za mniej kupić znacznie więcej. Nic w tym dziwnego, jeśli to „więcej” oznacza zakup towaru o akceptowanej jakości, a nie przysłowiowego bubla. Jednak programy partnerskie to coś znacznie bardziej wyrafinowanego niż tylko przywiązanie klienta do zakupów w jednej sieci lub do zakupów w konkretnym sklepie, bo jak się okazuje, to marketingowy majstersztyk, który podtrzymuje relacje z wybranymi, najbardziej atrakcyjnymi klientami. Właściwie dobrana strategia programu lojalnościowego pozwala zwiększyć sprzedaż produktu lub usługi przy niskich kosztach. Przykładem najbardziej popularnego programu lojalnościowego jest premiowanie każdego zakupu punktami (proporcjonalnie do wydanej kwoty), które klient może wymienić na nagrody. Jak potwierdzają badania, programy lojalnościowe są efektywne i mają realny wpływ na sprzedaż, a ponad połowa Polaków przyznaje, że bierze udział przynajmniej w jednym programie lojalnościowym lub posiada kartę stałego klienta.

- Karta rabatowa Piotr i Paweł jest naszym wieloletnim programem lojalnościowym. Siła systemu tkwi w prostocie. Klient posiadający tę kartę otrzymuje natychmiastowy rabat już przy kasie. Nie zbiera punktów, ale pomniejszamy jego rachunek o konkretną wartość rabatu, od 3 do 5% w zależności od wydanej kwoty. Prawie połowa zakupów w naszej sieci dokonywana jest z naszą kartą Piotr i Paweł, co obrazuje zarówno atrakcyjność jak i lojalność naszych klientów. Dodatkowo posiadacze karty rabatowej mają dostęp do promocji dedykowanych tylko do nich: duże obniżki produktów obowiązują po zeskanowaniu karty przy kasie. Promocje te cieszą się dużym zainteresowaniem naszych lojalnych klientów. Aby ułatwić dostęp do naszej karty osobom młodszym, którym bliższe są nowe technologie niż wypełnianie wniosku o kartę w informacji sklepu, wraz z uruchomieniem aplikacji Piotr i Paweł umożliwiliśmy wyrobienie karty on-line, poprzez wypełnienie elektronicznego formularza. To rozwiązanie pozwala uniknąć noszenia w portfelu plastiku. Karta obecna jest zawsze w telefonie – informuje Ewa Aleszczyk-Kalinowska, Dyrektor Departamentu Marketingu i PR w sieci Piotr i Paweł S.A.

Trudno wymienić programy lojalnościowe, które są najlepsze. Chyba jednak najlepiej zdefiniowałaby je liczba korzystających z nich klientów, ale niestety są to dane, których nikt nie udostępnia. Ale jest jednak

Z nową akcją pod nazwą „Wesoła Rodzinka” rusza właśnie największa w Polsce sieć franczyzowa - abc. Program polega na zbieraniu naklejek, które klient otrzymuje po przekroczeniu pewnego progu kwotowego. Gdy posiada już ich komplet, otrzymuje magnes na lodówkę. Do zebrania jest sześć magnesów, ale również inne gadżety. Taką formę wsparcia cenią sobie sprzedawcy, którzy potrafią zachęcić klientów do uczestnictwa w programie, a tym samym do kolejnych zakupów.

Fot. Rafał Sterczyński

- W ten sposób mogę pozyskać kolejnych klientów i zbudować lepszą więź z tymi, którzy już wcześniej odwiedzali mój sklep. Tego rodzaju akcje są zawsze odbierane pozytywnie i pomagają w budowaniu wizerunku sklepu – powiedział nam Stanisław Dawidowski ze sklepu spożywczego abc w Ełku. Wydaje się jednak, że najczęstszą formą wybieraną przez sieci są punkty, które można potem zamieniać na nagrody, upusty i inne niespodzianki. Klienci otrzymują karty lojalnościowe, które wydawane są bezpłatnie. - Po zebraniu odpowiedniej liczby punktów klienci mogą kupić wybrane produkty z aktualnej kolekcji Carrefour w promocyjnych cenach – rabaty sięgają aż 70%.


Fot. Archiwum Piotr i Paweł

W nowej kolekcji Carrefour oferuje klientom blender Philips oraz komplet garnków i patelni Florina. Ponadto firma organizuje akcje specjalne dla sklepów sieci – np. konkursy dla pracowników i ich dzieci. Sklepy sieci franczyzowej Carrefour uczestniczą również w akcjach sklepów własnych Carrefour, jak np. „Promocja upominkowa Visa”, w której klienci płacący dowolną kartą Visa otrzymują kod upoważniający do odbioru upominku od jednego z partnerów handlowych promocji – poinformował nas Marek Lipka, Dyrektor ds. Operacyjnych Franczyzy, Carrefour Polska.

Payback. Nic więc dziwnego, że kolejne sieci i sklepy stają się partnerami programu. Takim przykładem jest sieć Drogeria Natura, która w sierpniu uruchomiła go w blisko 270 lokalizacjach w kraju. Klient za każde wydane dwa złote otrzymuje punkt.

Oczywiście nie tylko w sklepach spożywczych programy lojalnościowe święcą triumfy. Widzą to inni uczestnicy rynku, którzy uruchamiają u siebie nowe rozwiązania marketingowe. Takim przykładem mogą być Drogerie Jasmin, w których niedawno testowany program, jest aktualnie wdrażany we wszystkich punktach sieci.

A wszystko po to, aby w jakiś sposób związać klienta i punkt handlowy, w końcu bez odpowiedniego obrotu działalność każdej placówki handlowej jest niemożliwa. Problem polega jednak na tym, aby dać konsumentowi optymalną nagrodę za lojalność, bo zbyt mała atrakcyjność programu może nie zachęcić go do kolejnych zakupów. Nie wszyscy jednak handlowcy są przekonani do takich rozwiązań.

- Zachęcamy klientów do zakupów powyżej 20 złotych, które są oczywiście premiowane punktami. Następnie są one zamieniane na gotówkę, za którą nasi partnerzy mogą dokonać kolejnych zakupów. Klienci mogą również wymienić punkty na nagrody, które odbierają w drogerii – powiedziała nam Teresa Stachnio, Wiceprezes spółki Drogerie Jasmin. Okazuje się jednak, że to Payback to najbardziej popularny multipartnerski program bonusowy, którego uczestnicy mogą zbierać punkty podczas zakupów m.in. w sklepach sprzedaży tradycyjnej. Dzięki specjalnym promocjom, ofertom i kuponom posiadacze kart mogą szybko i łatwo zwiększyć stan swojego konta. Zebranymi punktami można płacić u wybranych partnerów, wymienić je na atrakcyjne nagrody lub przekazać na cele charytatywne. W Polsce program ten rozpoczął działalność we wrześniu 2009 roku. Korzyścią dla partnerów jest bezpośrednia komunikacja z konsumentami za pomocą platformy marketingowej

- Śledzimy rynkowe trendy, czego efektem jest m. in. dołączenie do Programu Bonusowego Payback. Mamy nadzieję, że tak wzbogacona oferta spotka się z dużym zainteresowaniem – powiedziała Aleksandra Borycka, Dyrektor Marketingu Spółki Polbita, właściciela Drogerii Natura.

- Nie korzystam z programów lojalnościowych dla klientów. Uważam, że łatwiej ich przyciągnąć atrakcyjnymi promocjami i miłą atmosferą podczas robienia zakupów – powiedziała nam Monika Kasperek ze Sklepu Spożywczo-Przemysłowego „Grosik” w Opatówku. Warto jednak brać przykład z największych graczy na rynku, którzy przodują w wymyślaniu ciekawych i atrakcyjnych programów lojalnościowych. Jak pokazuje nasze handlowe życie, nie są one wcale takie trudne do realizacji, więc nawet niezależni handlowcy mogą je z powodzeniem realizować. To także sposób na spowolnienie gospodarcze, bo któż nie oprze się programowi bonusowemu lub rabatowi, jeśli może na nich skorzystać?

Rafał Sterczyński Nikodem Pankowiak


handlowiec radzi

6

Wyposażenie sklepu to stały element umowy franczyzowej W kolejnych numerach będziemy analizować i odsłaniać przed Czytelnikami ciekawostki i problemy, które być może napotkają podczas analizowania ofert franczyzowych. Nowy cykl zaczynamy od tematu wyposażenia sklepu, które najczęściej nie podlega negocjacjom podczas zawierania umów franczyzowych. Okazuje się, że właśnie dzięki jednolitym standardom we wszystkich placówkach, franczyzodawca może zrealizować cel, jakim jest budowanie rozpoznawalnej sieci i zapewnienie sprawnej obsługi logistycznej. W działalności prowadzonej w ramach franczyzy, elementy wyposażenia punktu handlowego mają szczególne znaczenie, bo są częścią wypracowanego przez franczyzodawcę modelu biznesowego, opierającego się na przyjętej koncepcji działalności. Przede wszystkim jednak wyposażenie stanowi narzędzie, niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, zapewniające sprawne funkcjonowanie placówki, umożliwia standaryzację usług, czy produktów, wpływa na koszty funkcjonowania i nierzadko składa się na know-how umowy.

fot. Rafał Sterczyński

Zapisy dotyczące wyposażenia znajdują się z reguły w tzw. podręczniku operacyjnym, który określa rodzaj wyposażenia, jego cechy i dostawców. Sam podręcznik operacyjny jest elementem tzw. pakietu franczyzowego, który opisuje na czym polega dany rodzaj franczyzy, determinuje prawa i obowiązki stron umowy franczyzowej. Wyłączenie spod

negocjacji wyposażenia sklepu jest zrozumiałe, gdyż tylko stosując jednolite standardy we wszystkich placówkach, franczyzodawca może zrealizować cel, jakim jest budowanie rozpoznawalnej sieci, czy zapewnienie sprawnej obsługi logistycznej. - W systemie franczyzowym istnieje szereg środków, które mają za zadanie zapewnić jednolitość sieci. Poza ustaleniami dotyczącymi znaków towarowych czy asortymentu, kluczowe znaczenie ma kwestia projektu i wystroju wnętrza, w tym wyposażenie pomieszczeń. Z tego powodu umowy franczyzy ustalają sztywne reguły w tym zakresie. Wielu franczyzobiorców ma jednak wątpliwości co do związania postanowieniami pakietu franczyzowego. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę, że naruszenie zobowiązań umownych, niedopasowanie się do wytycznych dotyczących franczyzy może okazać się źródłem odpowiedzialności franczyzobiorcy wobec franczyzodawcy, np. z tytułu kar umownych. W sytuacjach krytycznych może stać się nawet podstawą do wypowiedzenia umowy. Istotne jest więc ustalenie, jaki margines uznania posiada franczyzobiorca w wyborze wyposażenia swojego sklepu. W stosunku do wyposażenia kluczowego dla danej sieci wskazanego marginesu może w ogóle nie być – niektóre elementy, jako że są fundamentem danej koncepcji i stanowią o jednolitość sieci, będą wyjątkowo szczegółowo określone (często przez określenie konkretnych materiałów, kolorów i wymiarów wyposażenia). Mogą być wręcz wskazani konkretni dostawcy i cena danego elementu – w takiej sytuacji franczyzobiorca jest bezwzględnie zobowiązany do skorzystania z ich usług. Natomiast w odniesieniu do wyposażenia, które nie jest tak istotne dla realizacji celów franczyzy sytuacja może być inna. Umowa może być w tej mierze bardziej lakoniczna, zawierając jedynie szczątkowe wytyczne. W skrajnych przypadkach może pozostawić franczyzobiorcy dowolność wyboru. O tym, które elementy wyposażenia są kluczowe, a które nie, przesądzi oczywiście umowa i wskazany wcześniej cel (zapewnienie jednolitości sieci). Można powiedzieć, że im bardziej postanowienia umowne są szczegółowe i konkretnie oznaczają dany element, tym franczyzobiorca ma mniejsze pole do manewru, gdyż dotyczy to wyposażenia kluczowego, istotnego dla budowy integralności sieci - wyjaśnił nam Bartosz Rodak, adwokat, leader w Kancelarii Prawniczej R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy.

Rafał Sterczyński


aktualności

7

Małopolski smak tradycji w całej Polsce

Kto raz spróbował wyjątkowych wyrobów regionalnych, powstających według starych receptur lub pochodzących z ekologicznych upraw, na zawsze zapamięta ich smak. O zainteresowaniu małopolską tradycją kulinarną świadczy fakt, że Małopolski Festiwal Smaku, na którym od 8 lat degustowane i wybierane są najlepsze produkty dostępne w regionie, przyciąga na południe Polski smakoszy z całego kraju. - Ale po raz pierwszy producenci regionalnych i tradycyjnych małopolskich specjałów mają niepowtarzalną szansę, aby zaprezentować swoje produkty koneserom w całej Polsce. Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie Polaków dobrą kuchnią, produktami regionalnymi, lokalnymi i ekologicznymi – mówi Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego. Małopolskie produkty regionalne, tradycyjne i te znane z kolejnych edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku trafią na półki Delikatesów Alma w dużych miastach Polski (m.in.

Fot. x 2 Archiwum Delikatesów Alma

Chleb prądnicki, podhalański oscypek, karp zatorski i kiełbasa lisiecka – to tylko niektóre z małopolskich produktów regionalnych i tradycyjnych, które już pod koniec tego roku dostępne będą w całorocznej sprzedaży na terenie całej Polski. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i sieć Delikatesów Alma wspólnie będą promować najlepsze wyroby pochodzące właśnie z Małopolski.

w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy, Sopocie, Łodzi, Zielonej Górze, Opolu, Rzeszowie, Lublinie, Częstochowie, Szczecinie i Olsztynie). Spółka Alma Market S.A. została wybrana Partnerem Strategicznym Małopolskiego Festiwalu Smaku. – Celem naszej współpracy z Województwem Małopolskim jest upowszechnianie regionalnego dziedzictwa kulinarnego i wsparcie małopolskich producentów żywności. A to wszystko poprzez wprowadzenie do całorocznej sprzedaży w naszych placówkach regionalnych specjałów pod marką „Małopolski Smak” – mówi Jerzy Mazgaj, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Alma Market S.A. Aktualnie małopolska lista produktów regionalnych objętych unijną ochroną liczy 11 produktów, na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się ponad 100 wyrobów, a kolejne 100, to produkty znane z kolejnych edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Więcej nowych niż zamkniętych placówek franczyzowych

N

ajnowsze dane firmy PROFIT system wskazują, że na koniec ubiegłego roku w Polsce działało 51 tysięcy sklepów franczyzowych, z czego ponad 24,5 tys. oferowało artykuły spożywcze i przemysłowe, a to o 1,8 tys. więcej niż w roku poprzednim. Liczba nowych placówek franczyzowych branży FMCG przewyższyła trzykrotnie liczbę zamkniętych, a mianowicie liczba nowych wyniosła 1758, natomiast liczba zamkniętych 487. Liderem, kolejny rok z rzędu w tym segmencie, jest należąca do Grupy Eurocash, Sieć Sklepów abc, która w ubiegłym roku powiększyła się o 713 nowych punktów.

Część niezależnych właścicieli sklepów będzie wchodziła do sieci franczyzowych, ponieważ łatwiej im wówczas stawić czoła konkurencji, szczególnie, gdy na rynku powstaje coraz więcej dyskontów spożywczo-przemysłowych. Nadal jednak niezależnych sklepów branży FMCG jest więcej niż franczyzowych i spora ich część pozostanie w wybranym wcześniej tradycyjnym modelu handlowym uznając własną niezależność za największy atut sklepu. Bo w handlu, jak się okazuje liczy się nie tylko cena, a handlowcy potrafią z powodzeniem wygrywać z silną konkurencją. Coraz większą rolę odgrywają: przemyślany koncept sklepu, odpowiedni asortyment i szybka reakcja na potrzeby klientów.


wWw


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.